Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam. Przerobilem moj szukacz 5x50 na wersje achro. W tym poscie umieszczam instrukcje budowy takiego prostego szukacza i mocowania mojego pomyslu.
Parametry szukacza:
pole - 4,5 stopnia
apertura - 50 mm
powiekszenie - 7,5x
zasieg - 9M (przy przecietnych warunkach)
waga - 270 gram
waga mocowania 70 gram
Niezbedne materialy:
- soczewka z ruskiej lornetki 50mm achro (w tym wypadku wyszarpana z Zenith'a 20x50)
- okular 1' (w tym wypadku PZO o ogniskowej 22mm)
- laczka PCV fi 40mm standardowa (ucieta do ogniskowej soczewki)
- redukcja PCV 50/40 mm (ucieta i wyk. tylko polowa 40mm)
- gumowa uszczelka redukcyjna 40mm/1'
- lakier w spray'u czarny matowy 250ml BIOTROCOLOR (gowniany)
- ksztaltka aluminiowa plaska 2/20/1000 mm
- obejmy metalowe regulowane fi 110-140 mm (dwie)
- obejmy metalowe regulowane fi 35-50 mm (dwie)
- tasma teflonowa
- klej kropelka
- smar grafitowy
- gumowy odbijacz do drzwi
Ceny orientacyjne(Obi/allegro/ itp.):
-soczewka achromatyczna 50mm z oprawa (1/2 ceny lornetki Zenith 20x50 z allegro 42/2 +koszty wysylki = 25 pln
- okular PZO 1' (QuasarPJ 60 pln)
- laczka PCV 8,5 pln
- redukcja PCV 6,5 pln
- uszczelka redukcyjna 4 pln
- lakier czarny mat 250ml - 12 pln
- plaskownik aluminiowy - 12 pln
- obejmy 120mm - 9pln x2 = 18pln
- obejmy 40mm - 3,5pln x2 = 7pln
- tasma teflonowa - 2,5pln
- kropelka - 4,5 pln
- smar grafitowy 50ml - 4,5 pln
- puszka od coca coli 2 pln
- odbijacz 1,5 pln
w sumie = 168 pln
Niezbedne do produkcji:
obcegi, pilnik polokragly drobny, bateria srubokretow, pol przescieradla, rysik, linijka, papier scierny 400, papier scierny 150, ostry noz, skalpel , pensta
Czas pracy - ok 6h
Zdjecia podzielone na dwa posty. Wzialem sobie do serca wasze uwagi o polu min 4 stopnie i za malym powiekszeniu w stosunku do apertury, zdecydowalem sie takze na szklo achro co podnioslo koszt szukacza o 20 pln. Okular PZO mozna zastapic tanszym choc przy takim manewrze (przeprowadzono testy na Optisznie H 12,5 mm i H 20mm) drastycznie spadlo pole i jakosc obrazu, ale mozna pokombinowac z ruskimi okularam do mikroskopow za 30-50 pln na allegro lub u Janusza.
Specjalne podziekowania dla Zayzika za idee odrosnika z puszki :) W przypadku pytan wszystko wyjasnie w tym watku. Najwieksze wady: regulacja ostrosci na tarcie - znosna ale zastanawiam sie nad gwintem lub kolnierzem zabezpieczajacym, tlo ciemnoszare zamiast czarnego (cholera to drugi moj szukacz i ten sam feler, Jak do cholery osiagnac czarne tlo bez zminiejszania pola kontrastu i zasiegu?) . Zalety: pole 4,5 stopnia, ostry obraz klasy BPC z minusem, mala waga, rekodzielo bliskie duszy.
reszta zdjec
kolejne
Nie za du¿a odleg³o¶c pomiêdzy tubusem teleskopu a lunetka celownicz±?? Mo¿e to powodowaæ czêste justowanie lunetki celowniczej :roll: :salu:
Fajny szukaczyk wyszed³, nie ma co, pogratulowaæ pomys³u i wykonania :salu:
Jest tylko ma³e ale, tak d³ugie ramie si³y z szukaczem na koñcu bêdzie przewa¿aæ teleskop w ró¿nych pozycjach, na twoim miejscu skróci³bym go conajmniej o po³owê i to od rêki lub wywa¿y³ teleskop w 3 osiach dodatkowymi przeciwwagami 8)
Hmm... macie chyba racje z ta za wielka odlegloscia szukacza od tuby, ale to jest wlasnie idea justowania szukacza! Prawo lewo centrujemy odkrecajac nieco obejmy na tubie telepa i przy pomocy niewielkiej sily ustaiamy szukaczasz w osi poziomej telepa, po czym dokrecamy obejmy (nie za mocno! to tylko Optisan i lubi ustapic pod naciskiem). Korekcje justowania w pionie rozwiazalem dzieki wlasnie duzej odleglosci szukacza od tuby i roznym katom pochylenia pionowych elementow mocowania. Dzieki temu po przylozeniu srednio-niewielkiej sily do szukacza i pchieciu go w przod albo w tyl zmieniamy kat jego nachylenia w pionie w gore lub w dol (przeliczenie wychodzi ok. 1 stopnia na centymetr). Plaskownik aluminiowy 2/20mm jest dosc elastyczny aby ustapic pod pewna sila ale i dosc sztywny aby nie naciskanyzachowal swoj uklad :) Wyglada na to ze podwiesze ciezarek ok 300 - 350 gram po przeciwnej do szukacza. Dzieki za rady i czekam na wszelkie inne uwagi inzynieryjne.
Pozdrawiam.
Ps. Odraszacz made by Zayzik sprawdza sie doskonale (wczoraj w nocy zanim nie przyszla mgla i nie urwalem sruby od glowicy zrobil sie kompletnie mokry a soczewa ciagle byla nie zaparowana), niemniej jest to konstrukcja delikatna. Po wycieciu denka puszki stracila ona 60% swojej sztywnosci kurde, ale nie mam wizji na inne rozwiazanie - brak na rynku standardowych redukcji PCV o srednicach 60-70mm / =<50 mm z osiowym zejsciem :( )
Przyczyn± pêkania twoich blokad mo¿e byæ w³a¶nie to niewywa¿enie teleskopu i zakrêcanie ich si³owo ponad przewidziane w tym delikatnym teleskopie normy :roll:
Ja robi³em szukacz trochê podobny, mocowa³em na sztywno w pier¶cieniach z trzema wkrêtami.
Poniewa¿ by³ odleg³y o jakies 12 cm od osi - trochê g³ówkowa³em nad wywa¿eniem trójosiowym. Ale po policzeniu momentów okaza³o siê ¿e idealnie prawie kompensuje siê z wyci±giem (+ okular) tylko ¿e to ustawienie naprzeciw ma³o jest praktyczne :)
Trzeba jednak dodaæ, ¿e bez problemów obracam tubê w "kab³onkach" co zachowuje "wycelowanie".
Justowanie przez wyginanie wydaje mi siê szalenie niepraktyczne. Jak jadê w teren to odkrêcam szukacz (przy "roz³o¿ystym sprzêcie u³atwia to transport) a na miejscu przykrêcam i... justowanie mam zachowane.
:salu:
Wzialem sobie do serca wasze uwagi o polu min 4 stopnie i za malym powiekszeniu w stosunku do apertury, zdecydowalem sie takze na szklo achro co podnioslo koszt szukacza o 20 pln. Okular PZO mozna zastapic tanszym choc przy takim manewrze (przeprowadzono testy na Optisznie H 12,5 mm i H 20mm) drastycznie spadlo pole i jakosc obrazu, ale mozna pokombinowac z ruskimi okularam do mikroskopow za 30-50 pln na allegro lub u Janusza. Ja zastosowa³em okular od ruskiej lornetki (tej samej co obiektyw). Potem sprawdza³em z ruskim okularem mikroskopowym - nie by³o widaæ ró¿nicy.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl