Sztuczna gwiazda 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Czy kto¶ z kolegów ma doi¶wiadczenia dotycz±ce budowy sztucznej gwiazdy ? Dawid w³a¶nie kolimuje swój refraktor i szuka w³a¶nie sztucznej gwiazdy a mi przy okazji przyszed³ do g³owy pewien pomys³. Nie chc±c jednak nic sugerowaæ zapytam jakie powinny byæ wymiary sztucznej gwiazdy widziane powiedzmy w odleg³o¶ci 10 lub 20m (chodzi o ¶rednicê ¼ród³a ¶wiat³a) ?
L.J.



Do testowania lornetek z firmy przyklei³em sobie na budynku po drugiej stronie ulicy (ok. 50m) milimetrowe kóleczko z bia³ej folii samoprzylepnej.
Jest na ¶rodu sporej szyby ciemnej klatki schodowej i dobrze siê nadaje do testowania ko³owo¶ci obrazów i oznak aberracji sferycznej 8) :lol: :lol: :lol:
Teoretycznie ¼ród³o testowe powinno byæ mniejsze ni¿ zdolno¶æ rozdzielcza systemu ale wtedy nie by³o by go widaæ jako tylko odbijajacej s³oñce kropki :?
My¶lê ze bia³a dioda LED o du¿ej luminancji z odpowiedni± okr±g³± przys³onk± na oko³o 0,1mm ogl±dana w nocy ze 100-200m powinna w pe³ni za³atwiæ sprawê sztucznej gwiazdki 8)

Do¶æ ³atwo mo¿na zrobiæ sztuczn± gwiazdê za pomoc± w³a¶nie diody LED i odcinka ¶wiat³owodu wielomodowego. W³ókno takiego ¶wiat³owodu ma ¶rednicê 50um (50 mikrometrów). Wed³ug podanych przez Ciebie Janusz kryterium mo¿na by³oby taka gwiazdê stosowaæ w odleg³o¶ci 50-100m. Jest to jednak odleg³o¶æ do¶æ du¿a na stosowanie w domu gdzie do dyspozycji mamy odleg³o¶ci do 10m. Co s±dzisz o sztucznej gwie¼dzie o rozmiarze 50um w odleg³o¶ci 10m ? Z jakimi powiêkszeniami mo¿na j± stosowaæ ?
L.J.

Leszku,

Dokladnie kilka dni temu regulowalem funkcje "anto-bloom" mojej kamery MX7C (pamietacie te elipsowate gwiazdki na niektorych moich obrazkach?) przy pomocy sztycznej gwiazdy.

Bardzo dobrym przyblizeniem sztucznej gwiazdy jest kulka z lozyska fi 2 - 3 mm nalepiona na czarna pianke (spod podkladki pod mysz) - a jeszcze lipej nalepiona na precik / zapalke wbita w korek przylepiony na dnie pudelka kartonowego. W wierzchu nad kulka trzeba wyciac otwor np 2 x 2 cm. Pudelko, zapalke i korek oraz front (ale nie kulke ;-) malujemy czarna matowa farba - otwor taki jest jakims tam przyblizeniem ciala doskonale czarnego. Kulke oswietlasz zarowka halogenowa (bez odblysnika) z odleglosci 1 - 2m. Kulke mozna bardzo delikatnie przetrzec naoliwiona szmatka.

Zakladajac odelglosc lampy 2m, wielkosc zarnika ok 10mm i srednice kulki (r = 2 * f) = 3mm, pozorny obraz lampy bedzie mial okolo 7,5um. Obserwujac go z odleglosci >2m bedziesz mial zrodlo swiatla o srednicy mniejszej niz 1". Zeby osiagnac to samo ze swiatlowodem 50um, potrzeba odleglosci min 10m.

Ja zastosowalem szpilke z alu lebkiem (nie byla dokladnie kulista) a i tak z odleglosci okolo 8m wewnatrz mieszkania dala sie zogniskowac do jednego pixela kamery. Zaleta zabawy w mieszkaniu to bardzo stabilne powietrze (no do profesjonalnych pomiarow pewnie trzebay by miec specjalne pomieszczenie). No i mam teraz sztuczna gwiazde ktora w wolnej chwili chce wykorzystac do potestowania z kamera abberacji popularnych obiektywow foto. W moim FS60 356mm f/6 komy na brzegu pola nie bylo widac.

Wiem ze taka motode (ale pewnie nie w domoroslym wykonaniu) stosuja niektorzy producenci optyki (kiedys PZO).

Edmund Scientific sprzedaje kalibrowane przeslony o srednicy do 1um ale sa bardzo drogie.

Jedna uwaga - optyka teleskopow jest korygowana na nieskonczonosc wiec pozorne punktowe zrodlo w skonczonej (i niewielkiej) odleglosci pokaze w teleskopie abberacje sferyczna - nie nadaje sie wiec do oceny tej abberacji ALE do kolimacji jest OK (wazne zeby uzyskac symetryczne wzorki).

Pozdrawiam,

Pawel



Przychodzi mi do g³owy inny pomys³: naklejona na drzewo lub ¶cianê s±siedniego budynku kulka ³o¿yskowa na ciemnym tle, ale o¶wietlona laserem z breloczka [oczywi¶cie zamontowanego stabilnie]. Czy z odleg³o¶ci powiedzmy 50 m mog³oby to dzia³aæ? Takie co¶ by³bym w stanie zrealizowaæ praktycznie u siebie. Pozdrawiam
-Jaros³±w
P.S. Na krótszych dystansach ba³bym siê u¿yæ odbicia lasera nawet w ma³ej kulce, bo to jednak niebezpieczne dla oka, nie mówi±c o patrzeniu przez teleskop. Zak³adam,¿e rozmiar plamki ¶wietlnej takiego prymitywnego lasera na odleg³ym budynku by³by wiekszy od uzytej kulki jako wypuk³ego zwierciade³ka o do¶æ znacznych rozproszeniach na niezbyt g³adkiej optycznie powierzchni, wiêc skierowanie w ten punkt teleskopu by³oby bezpieczne, czy lepiej pomalowaæ tak± kulke na bia³o farb±, ¿eby nie przesoliæ?

Koledzy w takim prostym pseudo "kolimatorze" wa¿ne jest aby odleg³o¶æ od sztucznej gwiazdy nie by³a mniejsza od conajmniej 100 krotnej ogniskowej bo inaczej nici z badania aberracji sferycznej 8)
Prawdziwy Kolimator musi mieæ zarówno ¼ród³o ¶wiat³a jak i obiektyw wysokiej klasy o ¶rednicy conajmniej równej badanemy teleskopowi i dok³adno¶ci conajmniej o 50% wy¿szej ni¿ badany teleskop aby badanie dotyczy³o teleskopu a nie obiektywu kolimatora 8)
Aby to robiæ w pomieszczeniu i z bliska trzeba wytworzyæ prawie bez aberrayjn± wi±zkê równoleg³±, któr± wprowadzamy do wnêtrza uk³adu optycznego naszego teleskopu celem zbadania jego dok³adno¶ci czy kolimacji 8)

Po tym co napisali¶cie my¶lê o ¶wiat³owodzie jednomodowym o ¶rednicy 9um. To by w zasadzie za³atwi³o sprawê. ¦wiat³o ze ¶wiat³owodu ma jeszcze i tê w³a¶ciwo¶æ, ¿e jest to wi±zka o bardzo du¿ej równoleg³o¶ci, tak du¿ej, ¿e nawet martwi³em siê, ¿e byæ mo¿e bêdzie k³opot z jej zobaczeniem je¶li teleskop nie bêdzie dok³adnie równoleg³y do osi ¶wiat³owodu. Ale okazuje siê, ¿e takie rozwi±zanie mo¿e byæ zalet±.
Pomys³ z kulk± jest ¶wietny. Jak nie wypali ¶wiat³owód to u¿yjemy kulki.
L.J.

Leszku :!: :!: :!: kolimator jest to urz±dzenie z samej definicji wytwarzaj±ce wi±zkê równoleg³± a sama dioda z przys³onk± jest ju¿ jego pewnym przybli¿eniem ale tylko ogl±dana z du¿ej odleg³o¶ci oczywi¶cie i stosowanie tu ¶wiat³owodu uwa¿am za zbêdne i wrêcz szkodliwe dla dzia³ania takiej sztucznej gwiazdki :?

Aby w pracowni z ma³ej odleg³o¶ci badaæ teleskop potrzebujesz prawdziwego kolimatora daj±cego wi±zkê równoleg³± o ¶rednicy conajmniej ¶rednicy optycznej badanego teleskopu 8)

Czyli dioda z maleñkim otworkiem umieszczona w ognisku lustra parabolicznego o dok³adno¶ci nie gorszej od L/16 o wielko¶ci testowanego sprzêtu za³atwi w pe³ni sprawê badañ i kolimacji teleskopów 8)

Januszu !
Trochê m±cisz. Mówimy o sztucznej gwie¼dzie do kolimowania refraktora a nie o kolimatorze umieszczonym w ognisku zwierciad³a, chyba, ¿e refraktor ma zwierciad³o.
Proszê Ciê, jak kogo dobrego, ¿eby¶ mi wyt³umaczy³, jak ma³emu Jasiowi jak dzia³a sztuczna gwiazda bo do tej pory rozumia³em, ¿e jest to punktowe ¼ród³o ¶wiat³a umieszczone mo¿liwie daleko od refraktora.
L.J.

I jako taka spe³nia od biedy ¶woje zadania do justowania refraktorów ale nie nadaje siê ju¿ za bardzo do oceny obrazów przed i zaogniskowych na aberracje sferyczn± je¶li jest bli¿ej od refraktora ni¿ te minimum 100 jego ogniskowych.
Obiektywy astronomiczne projektowane s± niesymetrycznie aby pracowaæ optymalnie w wi±zce równoleg³ej (obiekt w nieskoñczono¶ci) i ogniskowaæ w ognisku przedmiotowym obrazy dalekich gwiazd, jaki to ma wp³yw na aberracje sferyczn± to sprawd¼ odwracaj±c obiektyw ty³em do przodu wtedy jakby mia³ pracowaæ jak kolimator czyli obiekt w ognisku a jego obraz rzutowany w nieskoñczono¶æ i skieruj na gwiazdy lunetê z tak odwróconym obiektywem a zobaczysz o czym tu piszê 8)

Janusz co do kolimatorow masz oczywiscie racje, ale jak ktos chce miec male punktowe (a wiec dajace wiazke wychodzaca z punktu a nie rownolegla!!!) zrodlo swoatla to kulka jest idealna.

Punktowe zrodlo swiatla w odleglosci < 100 * f oczywiscie NIE NADAJE SIE do oceny korekcji obiektywu ALE NADAJE sie do kolimacji lub innych testow.

Pozdrawiam,

Pawel

Pawle !
Pomys³ z kulk± jest chyba najlepszy. Teoretycznie, ¶wiat³o powinno padaæ chyba od strony badanego urz±dzenia ale je¶li powierzchnia kuli jest na tyle ma³a, ¿e tworzy ¿ród³o ¶wiat³a o rozmiarze poni¿ej rozdzielczo¶ci optycznej teleskopu to nie ma znaczenia pod jakim k±tem pada o ile uda siê tylko znale¼æ kawa³ek powierzchni kuli odbijaj±cy ¶wiat³o w odpowiedni± stronê (k±t padania ¶wiat³a musi tworzyæ z lini± kulka- badany refraktor k±t mniejszy ni¿ 90 stopni. Przysz³o mi do g³owy, ¿e zmieniaj±c k±t padania od bliskiego zera do 90 stopni mo¿na regulowaæ natê¿enie takiego '¿ród³a punktowego' czyli pozwala dysponowaæ sztuczn± gwiazd± o zmiennej magnitudo. Czy taki efekt mo¿e znale¼æ zastosowanie w pomiarach (regulacjê jasno¶ci mo¿na przeprowadziæ tak¿e zmieniaj±c natê¿enie ¶wiecenia ¼ród³a ¶wiat³a - mo¿e siê jednak zmieniaæ jego barwa) ?.
Pawle, a pod jakim k±tem ¶wiat³o pada na kulkê w Twojej sztucznej gwia¼dzie ?
L.J.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl