Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Chcia³bym zasiêgn±æ waszych opinii co do wyboru sprzêtu.
Oto dwa z nich; Teleskop "Orion" AstroView 120ST EQ
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=176Teleskop "Orion" StarMax 127mm EQ
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=182Oba s± w podobnej cenie. Inne teleskopy nie wchodz± w grê.
Kryteria:
1.Sprzêt ma s³u¿yæ do wizuala nie do foto.
2. Teren obserwacji to miasto, latem czasem sesje wyjazdowe w pobliskie okolice.
3. Chcê ogl±daæ obiekty DS - jest ich sporo, jednak zale¿y mi ¿eby choæ czasem nasyciæ siê widokami planet. Mam na my¶li np: przerwê cassiniego czy WPC Jowisza tyle mi wystarczy.
4. Mobilno¶æ
Jakie s± wasze zdania? Który z tych dwóch telepów lepiej spe³ni moje wymagania?
Mo¿e to ??? :
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...eb774dd3027b769
Mo¿e to ??? :http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/product_enlarge.php?id=340&lang=pl&PHPSESSID=79234f2969dc3145ceb774dd3027b769 Dziwne....
Do DS proponujesz refraktor ED :( Przecie¿ to sprzêt planetarny!
Je¶li chodzi bardziej o DS ni¿ planety to jasne ¿e Maksutow a nie refraktory! Pole widzenia, pole widzenia i jeszcze raz - pole widzenia! Tak niewielkie wymagania planetarne, jakie podano, spe³ni³by ka¿dy Newton od 120 mm a o ile by³by tañszy od wysokojako¶ciowych refraktorów!
Arturo!
Skromne masz wymagania (tak piszesz) a do¶æ drogi sprzêt rozwa¿asz. W dodatku spor± czê¶æ kosztów stanowi± monta¿e istotne ze wzglêdu na mo¿liwo¶ci fotograficzne. W³a¶ciwie wszystkie trzy proponowane teleskopy maj± dobre cechy planetarne, do obiektów odleg³ych by³oby lepiej chyba Newtona o wiêkszej ¶wiat³osile wybraæ!
Nie zapomnij o wyposa¿eniu w okulary! Je¶li obserwacje maj± byæ nieuci±¿liwe a potencja³ "rury" wykorzystany, to okularki troszkê kasy poch³on±. W dodatku inne do planet a inne do DS. Tyle, ¿e je¶li te planetki marginalne - to mo¿na sobie podarwoaæ okulary lantanowe i raczej szerokok±tne okularki dobieraæ pod DS :)
Poczytaj wczesniejsze posty. W/g mnie masz duze oczekiwania / które jeszcze wzosn± / . Nie nasycisz siê widokiem planet teleskopem z 600 mm ogniskow± .
NIe nasycisz siê widokiem DS obiektywem 120 mm . Jak masz jasne niebo to wiêkszym te¿ nie . Ja bym kupil Newtonea np. Synta 200/1200 . Jest na monta¿u Dobsona , ma³o mobilna , ale w obserwacjach nieba da znacznie lepsze obrazy szczegolnie DS. :salu:
ma³o mobilna :hmmm:
Chyba mia³o byæ: bardzo mobilna
Arturo, z tych dwu teleskopów, o których mówisz, do DS bardziej nadaje siê AstroView. Jako ¶wiat³osilny refraktor z wyci±giem 2" pozwoli Ci na uzyskanie du¿ego pola widzenia. Od biedy nada siê te¿ do planet, chocia¿ tutaj ilo¶æ szczegó³ow bêdzie limitowana przez aberracjê chromatyczn±. Maksutow uka¿e ³adne, bardzo ostre obrazy planet do powiêkszeñ rzêdu 200x, ale do DS siê nie nadaje ze wglêdu na ma³e pole widzenia (chyba ¿e ograniczysz siê do mniejszych DS-ów o du¿ej jasno¶ci powierzchniowej).
No tak, nie napisa³em ¿e posiadam refraktorek 80/500 i zoom okular lantanowy + RKE 32mm wiêc co¶ tam mam- przepraszam. Chcê przesi±¶æ siê na co¶ wiêkszego ( powierzchnia zbieraj±ca) i zarazem mobilnego ( ze wzglêdu na miejsce czytaj brak miejsca) wiêc sam wytypowa³em te dwa sprzêty. Innych nie chcê. Mak albo krótki refraktor. Niestety nie mia³em mo¿liwo¶ci nigdy patrzeæ przez maka wiêc nic nie mogê powiedzieæ (brak do¶wiadczenia w tym wzglêdzie) st±d moja pro¶ba o wolne g³osy. Owszem czytam ró¿ne posty i to sporo ale im wiêcej czytam tym wiêcej mam pytañ a dooko³a nie s± ludzie , którzy uwa¿aj± ,¿e ciep³e kapcie ,DVD i lornetka 10x50 wystarcz±.
A teraz konretniej . Jakie obiekty DS w MAKu mo¿na zobaczyæ? np:?
Czy w Makach mo¿na stosowaæ okulary 2 calowe?
Je¶li mia³bym do wyboru tylko te dwa sprzêty, to bez zastanawiania wybra³bym Astroview. Po pierwsze, soczewka 120 mm zbiera o wiêcej ¶wiat³a wiêcej ni¿ lustro o tej samej ¶rednicy. Po drugie refraktor ten jest bardziej ¶wiat³osilny ni¿ Mak. Po trzecie ma dwucalowy wyci±g. No i po ostatnie soczewka jest mniej wra¿liwa na miejskie, za¶wietlone niebo.
Je¶li mia³bym do wyboru tylko te dwa sprzêty, to bez zastanawiania wybra³bym Astroview. Po pierwsze, soczewka 120 mm zbiera o wiêcej ¶wiat³a wiêcej ni¿ lustro o tej samej ¶rednicy. Po drugie refraktor ten jest bardziej ¶wiat³osilny ni¿ Mak. Po trzecie ma dwucalowy wyci±g. No i po ostatnie soczewka jest mniej wra¿liwa na miejskie, za¶wietlone niebo. Rzeczywi¶cie, z tych dwu - AstroView, przy czym w moim przekonaniu decydue ¦WIAT£OSI£A. Z pozosta³ymi argumentami nie zgadzam siê.
Soczewka wiêcej zbiera i wiêcej pochlania. Aberracja chromatyczna wylezie. itd.
Ale to wszystko niewa¿ne wobec ró¿nicy w jasno¶ci, wynikaj±cej z olbrzymiej ró¿nicy ogniskowych! :salu:
Jak masz 80/500 to znacznie lepiej w 120/600 jasnych planet nie zobaczysz. DS-y bed± lepsze .Im wiêkszej srednicy obiektyw tym lepiej . Mo¿e 150 mm refraktor - niestety troche wa¿y chyba 9 kg .Wtedy bêdzie znaczna ró¿nica w planetach i DS-ach . We wcze¶niejszych postach kto¶ opisywa³ przeróbkê MAC-a do 2" wyci±gu . Pojwi³o siê du¿e winetowanie .
Przysz³a mi do g³owy taka my¶l: a gdyby refraktor 120/600 przes³oniæ powiedzmy do 80 mm celem ogl±dania planet- by³oby 80/600 . Czy wtedy aberacja te¿ dawa³aby po oczach? :shock: :?:
Rzeczywi¶cie, z tych dwu - AstroView, przy czym w moim przekonaniu decydue ¦WIAT£OSI£A. Z pozosta³ymi argumentami nie zgadzam siê. :roll: To znaczy, ¿e twierdzisz, ¿e dwucalowy wyci±g nie jest du¿± zalet±? I ¿e nie soczewka nie wyci±ga lepiej szczegó³ów pod jasnym niebem?
Soczewka wiêcej zbiera i wiêcej pochlania. Aberracja chromatyczna wylezie. itd. Ale przecie¿ mówimy tutaj o DS'ach, czyli obiektach o ma³ej jasno¶ci powierzchownej, na których abberacja bêdzie ma³a lub praktycznie ¿adna.
przyslona zmniejszy aberacje .
poczytaj
http://astro4u.net/y...hp?topic=4772.0 .
120 mm to nieduzo do DS . Socjalne minimum .
Podoba mi sie sformu³owanie "120 mm to socjalne minimum " :lol:
Je¶li chodzi o refraktory to na polskich stronach internetowch wiêkszych nie znalaz³em wiêc socjal mi odpowiada zw³aszcza, ¿e mam 80mm (nêdza do DS?) a ja my¶la³em ¿e co¶ mam :D
Najlepiej gdyby¶ wybra³ Newtona 150/750 one te¿ s± mobilne :D Mia³em refraktora 100/500 i po miesi±cu u¿ytkowania zrezygnowa³em z powodu abeeracji :| Wybra³bym albo newtona 150/750 albo maka :salu: :wink:
Newtony raczej nie, choæ wielu ma i poleca , raczej maki.
A Zbiq mówi ,¿e przes³ona zmniejsza aberacje mo¿e wiêc wystarczy taki zabieg przy obserwacjach planet.
Stosowa³em przes³ony i nie by³em zadowolony z uzyskiwanych rezultatów. :roll:
powiedzcie mi czy 1° pola widzenia przy 32mm PL i ¼renicy 2,6mm i pow 48x
to naprawde tak ¼le do DS? :roll: czy totakie powtarzanie dla zasady?
Czy to znaczy ,¿e nadal dokucza³a aberacja? czy te¿ inne czynniki wp³ynê³y na twoje nastawienie do 100/500 a przy okazji jakie stosowa³e¶ powiekszenia z przes³onami?
McArti a jakie obiekty DS sprawiaj± k³opot twojemu Makowi 127?
Arturo w tym maku mozna stosowaæ okulary 2"
tylko albo przaz z³±czkê dodatkow± na wprost.
Albo z k±tówk± ale trzeba stworzyæ lobby nacisku :wink: na astrokrak ¿eby tak± k±tówkê dorobi³. minimalne powiêkszenia w okolicy 40x
pole widzenia teleskopu ok 1,5° (1,3 napewno)
Witam
Oberacja nie by³a ju¿ tak uci±¿liwa.Stosowa³em okularu 15mm oraz 15mm z barlowem 4x i 2x co wa³a³o powiêkszenia 33x 66x i 133x.
Wszystkie DSy :lol:
obserawacja DSów z miejskiego gdañskiego balkonu niema wogóle sensu w okularze mam jasno jak w pochmurny dzieñ :wink: Widze ¶rodek M42 troche poza te 3 gwiazdki w bok od trapezu. ale to jest nad miastem centralnie.
M31 przy d³uga na 0,25° przy 50x (czyli tak 1/4pola widzenia)
ale diafragme zawsze widze i wko³o szaro czyli warunki s± z³e za jasno
za miastem mak jeszcze nieby³....
To jest ju¿ co¶ skoro 2 cale okularki mo¿na stosowaæ do Maka szkoda ¿e poza miastem nie testowa³e¶. Dobrze zrozumia³em M31 przy 50 x nie mie¶ci siê w poluwidzenia? (McArti)
Adam czy patrzy³e¶ na saturna przy 133x z przes³on± ciekawi mnie czy przerwê cassiniego widzia³e¶ ?
Dobrze zrozumia³em M31 przy 50 x nie mie¶ci siê w poluwidzenia? (McArti) przy 50x z definicji sie nie mie¶ci ale u mnie zajmuje 1/4 pola widzania a to oznacza, ¿e widaæ jej 1/12st± :)
Gdzie tam cassiniego nie widzia³em :| Przes³oni³em telepa do 60mm jakby co :wink:
Krótka ogniskowa w tanim refraktorze nie da precyzyjnych duzych powiêkszen .
Nie ta jako¶æ i materia³ .
Pozosta³ MAC albo co innego wiêkszego w szczególno¶ci ,¿e masz 80x500 .
Refraktor 150 mozna sprowadzic z Niemiec . Tylko do jasnych planet potrzeba filtr albo przys³ony bo oslepiaja .
Adam przes³ania³ 100 do 60 mm i nie zobaczy³ cassiniego to czy 150 z przes³on± co¶ da? Jak siê nie mylê to ten telep 150- tka ma 750 mm ogniskowej to f 5 a i Adama to te¿ f 5
Refraktor - kolego refraktor!
Docenisz jego du¿e pole do DS pod dobrym ciemnym niebem!
Moim zdaniem konstrukcja Maksutowa w twoim przypadku siê nie sprawdz.i
Ja sam nie zna³em zalet takich refraktorów a¿ do czasu gdy po raz pierwszy zasiad³em przy bardzo podobnym parametrami jak AstroView pod czarnym Bieszczadzkim niebem. To w³a¶ciwie by³ jeden z bod¼ców dla mnie do g³êbszego zainteresowania astronomi±. By³o to dawno temu gdy nikt w Polsce nie s³ysza³ o firmach masowo robi±cych telepyno mo¿e poza Nowosybirskiem a Uniwersa³ raczkowa³ i kosztowa³ istny maj±tek. Tamten obraz z przerobionej altyreryjskiej celownicy z wymiennym okularem zachwyca³.
A i w tym roku na Kud³aczach refraktor z du¿ym (i to nawet mniejszym ni¿ ten ew. AstroView) zachwyci³ mnie do tego stopnia, ¿e wiêkszo¶c nocy spêdza³em w³a¶nie z nim ba nawet jedno zakrycie asteroidalne nim robi³em.
Pamiêtam jedn± noc siedzia³em z paw³em Turkiem praktycznie na jednym stanowisku ja przy refraktorku - Tur przy 0,5metrówce i to by³a zabawa Messier w kolumbrynie a potem w refraktorku...
Je¶li interesuje ciê wizualne DS to zdecydowanie refraktorek + dobry okularek z du¿ym polem i wio ! A jak kiedy¶ uda ci siê wpa¶æ z nim pod super niebo to ju¿ na 100% nie rozstaniesz siê z jasym refraktorem nigdy.
Ten Mak fajny mo¿na powiedzieæ, ¿e poniek±d uniwersalny ale my¶lê, ¿e dla ciebie z dwojga rozpatrywanych zdecydowanie lepszy bêdzie refraktor.
Pozdrawiam
Pawe³ Maksym
za miastem mak jeszcze nieby³.... Mój mak by³ kiedy¶ na Kud³aczach ,widoki niesamowite, wszyscy byli ¼dziwieni "jasno¶ci±" desów ,M42 prawie jak w 15o cm newtonie ,gromady kuliste piêknie rozdzielone ,po prosu mile mnie zaskoczy³.
Co do planet sprawa jest oczywista - tylko dobre apo je przewy¿sza w jako¶ci obrazów.
ps. Apropo czy posiadanie maków jest legalne :mrgreen:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl