Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Wiem ¿e jest to niemo¿liwa odpowied¼ , ale ostatnio na Discovery lektor za t³umaczeniem pewnie znawcy tematu powiedzia³ ¿e gwiazd jest wiêcej ni¿ ziarenek piasku na wszystkich pla¿ach ziemi . We¼my wiadro piachu i policzmy ??? ???. Czy to a¿ taki wymiar ma ten Wszech¶wiat ? Je¿eli to prawda to tego nawet nie da siê wyobraziæ ???. Wszystkie piachy z pla¿ ziemi nie starcz± by policzyæ ? Czy to b³±d czy mo¿liwe ? Pozdrawiam Piotr z.
witaj!
hehee fajne porównanie, mo¿e tak.... bardziej mo¿liwe jest przybli¿anie ilo¶ci gwiazd we wszech¶wiecie ni¿ liczenie ziarenek piasku na naszym globie. rozmieszczenie materii jest mniej wiecej sferyczne oczywi¶cie na wiêksz± skalê tak wiec wystarczy spojrzeæ na "G³êbokie Pole Hubbla" (to taka fotka która pokazuje bardzo odleg³e obszary wrzech¶wiata) najlepiej mie¶ jeszcze skalê jakim wycinkiem nieba jest to zdjêcie (je¶li kto¶ nie widzia³ to uwierzcie ¿e baaaaardzo ma³ym) teraz wystarczy sobie wyobraziæ ¿e to tylko strasznie ma³y wycinek nieba ... i co ?? i g³owa zaczê³a mnie boleæ ;)
w naszej galaktyce jest (ró¿ne ¼ród³a ró¿nie mówi±) ale dajmy na to ¿e 150000000000 gwiazd, powiedzmy ¿e znamy tyle samo galaktyk (przybli¿aj±c, bo s± mniejsze od naszej ale s± i du¿o wiêksze) ¿e wszystkie s± podobnej wielko¶ci czyli przesadnym szacunkiem: (15x10^10)^2 = 225x10^20 gwiazd :):) oczywi¶cie to s± tylko czyste spekulacje i lepiej nie wykorzystywaæ tego przy opracowywaniu jakiego¶ projektu ;):)
pozdrawiam
howx
Zgadza siê taki jest wszech¶wiat. Próbuj±c sobie to wyobraziæ (skalê wielko¶ci) wytwarza siê u mnie w g³owie pustka :-) Choæ mo¿e zawsze tam by³a ;) ;)
A tak na marginesie, dawno, dawno temu wyczyta³em ¿e liczba atomów we wszech¶wiecie oszacowana zosta³a na 10^80. Mo¿e kto¶ wie jak siê nazywa ta liczba :-))) bo chyba 1 ze stoma zerami to google ??
... dawno temu wyczyta³em ¿e liczba atomów we wszech¶wiecie oszacowana zosta³a na 10^80. Mo¿e kto¶ wie jak siê nazywa ta liczba :-))) bo chyba 1 ze stoma zerami to google ?? Liczba mniejsza od google, której nazwê znam to decyliard, ale to "tylko" 10^63. 10^80 w³asnej nazwy chyba nie bêdzie mia³o. Je¿eli siê nie mylê zgodnie z obowi±zuj±c± zasad± nazwê bêdzie mia³o 10^78, tak wiêc 10^80 to bêdzie 100 czego¶ tam :).
albo 17 decyliardów :):):) dziwnie brzmi, mo¿e dlatego ¿e ¿adko kiedy takimi liczbami sie operuje :)
albo 17 decyliardów ... Hmm, na pewno ???. 17 decyliardów to chyba 17x10^63. Je¿eli tak to raczej odrobinkê mniej od 10^80 ;)
hehee ale zonk ;) pewnie ¿e tak !! chodzi³o mi o 100000000000000000 decyliardów :);););)
Gdzie¶ czyta³em, ¿e gdyby wype³niæ basen do p³ywania piaskiem to ilo¶æ ziaren odpowiada³a by mocno z grubsza ilo¶ci gwiazd w Galaktyce. Nie pisali tylko czy chodzi³o o basen przydomowy czy olimpijski :-)
pozdrawiam
Gdzie¶ czyta³em, ¿e gdyby wype³niæ basen do p³ywania piaskiem to ilo¶æ ziaren odpowiada³a by mocno z grubsza ilo¶ci gwiazd w Galaktyce. Nie pisali tylko czy chodzi³o o basen przydomowy czy olimpijski :-)
pozdrawiam Czy mo¿e taki spod ³ó¿ka :-) :P :P Kto policzy :-)
Je¶li to ma byæ basen z pod ³ó¿ka to w grê w chodzi tylko piasek z nerek :-) :-) , a takiego to ja siê nie podejmujê liczyæ.
El nas wygna za chwilê z tego forum z tymi naszymi dylematami :-)))
poozdrawiam
£askawy dzisiaj jestem. Widzê czyste b³êkitne niebo (bez ¿adnej chmurki) pierwszy raz od oko³ojachrankowych ¶nie¿yc...
Kiedy¶ czyta³em w pracy na temat Big Bangu ¿e mo¿na w miarê dokladnie okre¶liæ ilo¶æ materii we Wszech¶wicie z jakiego¶ tam pocz±tkowego stosunku materii do antymaterii ale ile pozosta³o tej materii po anichilacji to ju¿ nie podawali, a tak podzieliby¶my t± ilo¶æ przez przecietn± liczbê atomów w przeciêtnej gwie¼dzie i ju¿ by³o by po problemie i gotowa odpowied¼ na pytanie.
Ale Ciê nasz³o na filozofiê po imprezie ;D
Id±c tym tokiem rozumowania co piszecie to brniemy w dobrym kierunku . Zak³adaj±c ¿e jeden basen k±pielowy (powiedzmy szkolny kryty) wype³niony po brzegi piaskiem to ilo¶æ ¶rednia gwiazd w u¶rednionej galaktyce to ju¿ ograniczamy pytanie do ilo¶ci galaktyk we wszech¶wiecie . Oczywi¶cie koledzy od obliczeñ bez trudu dowiod± ile ziarenek mie¶ci siê w basenie . To teraz pomy¶lmy , ile mo¿e byæ galaktyk ? Piotr Z.
To teraz pomy¶lmy , ile mo¿e byæ galaktyk ? Dwa baseny?
???
Janusz...
ale gwiazdy to nie wszystko, mamy jeszcze kupe gazów py³ów które wchodz± w sk³ad materii miêdzygwiazdowej... a jej jest naprawde sporo.
pozrawiam
howx
Ale wróæmy do uwagi Togala. W jednym basenie jest tyle ziarenek piasku co gwiazd w jednej galaktyce. Teraz Togal rzecze: je¿eli przyjmiemy ¿e ziarenko piasku to jedna galaktyka to wszystkich ich jest w obserwowalnej czê¶ci Wszech¶wiata "dwa baseny". Jest gdzie¶ oszacowanie ile jest galaktyk? Wszech¶wiat jest ogromy ale wiêkszo¶æ jego objêto¶ci zajmuj± pustki bo w wiêkszej skali ma strukturê "piany" lub "pajêczyny". A wiêc?
no wiêc kompletnie nic ... porównywanie takich liczb jest wogóle bez sensu bo nikt jeszcze nie by³ na tyle szalony ¿eby bawiæ sie z liczeniem pisku (mo¿e oprócz kopciuszka;)) i nikt nie wie ile jest galaktyk, mo¿na ilo¶æ szacowaæ ale z b³êdem podejrzewam ¿e przynajmniej 1000% i nie mo¿na sie braæ za konkretne liczby do puty do póki nie znamy granicy The Universe..
pozdrawiam
howx
Jak siê okazuje ziarenek piasku ma byæ w basenie 200 mld a to ¿adna niewyobra¿alna liczba jeszcze nie jest. Szacowania ilo¶ci galaktyk we Wszech¶wiecie mo¿na robic przez ekstrapolacjê z jakiego¶ wycinka skoro, jak wiesz studiuj±c astro, w wielkich skalach jest jednorodny co do swojej struktury. Dwa baseny to ma byæ tak zaokr±glaj±c 500 mld galaktyk i nie w ca³ym ale jak zaznacza³em w obserwowalnej czê¶ci Wszech¶wiata. Mi siê nie chce szperaæ w preprintach z Los Alamos którymi ju¿ tu niektórych straszy³e¶, ale mo¿e gdzie¶ to tam jest napisane wprost ile jest galaktyk w ca³ym Wszech¶wiecie bo nawet kiedy¶ w jakich¶ ksi±¿kach by³o.
no nie wiem ... co raz wiecej odkrywa sie obszarów zagêszczeñ które niemal¿e jak g³az narzutowy przeniesione z innego obszaru, wiekiem sie ró¿ni i zagêszczeniem, mo¿na mówiæ o anatomii wszech¶wiata je¶li do koñca poznamy jego budowê, narazie koñczy sie tylko na strukturze... to podstawa a jak do tej pory o np ciemnej materii niestety wiemy tylko ¿e jest i ¿e jest jej du¿o, ¿e jest ciê¿ka i ¿e dzieki niej wszystko trzyma siê 'kupy'. kiedy¶ fakt by³o ³atwiej.. widzieli¶my du¿o mniej galaktyk i interpolacja by³a mo¿e ma³o bêdna, ale teraz ? wystarczy popatrzeæ na kilka fotek Deep Hubble Field (chyba tak to sie pisze) kilka radiomap i zoabczy sie jak wile rzeczy jeszcze nie odkryli¶my i jak ma³o wiemy o tym co nas otacza. nie mo¿na powiedzieæ ¿e ju¿ wiemy prawie wszystko, bo tego nie mo¿na okre¶liæ do kiedy nie ma odnalezionego koñca ... a mi sie wydaje ¿e to nie takie proste, skoro my jeste¶my tacy mali to dlaczego nie mo¿emy byæ jeszcze mniejsi ... :)
pozdrawiam
howx
Poproszê wiêcej szczegó³ów o tych "g³azach narzutowych". Pole Hubble'a piszê siê trochê inaczej bo Hubble Deep Field czyli s³ynny HDF, kolejno¶æ polskich wyrazów rzadko pasuje bo to nie polski jêzyk jest you know...
W literaturze tematu z lat 80-90 tych wspomina siê ¿e w obserwowalnej czê¶ci Wszech¶wiata jest ponad 100 mld Galaktyk ale po uzyskaniu glêbokich pól Hubbla okaza³o siê ¿e jest ich w tych wycinkach nawet 1000x wiêcej ni¿ na kliszach w Palomarskim Atlasie Nieba, czyli statysztycznie wyjdzie to jakie¶ sto tysiêcy mld galaktyk x ilosæ gwiazd w przecietnej galaktyce te¿ szacowana na trochê ponad 100 mld gwiazd co da nam w zaokr±gleniu ³adny wyniczek liczbowy ale czym ¿e maleñkim on jest od abstrakcyjnego Centezyliona.
Tak przy okazji czy kto¶ wie ile to jest Centezylion???
Je¶li chodzi o bardzo du¿e liczby to rzeczywi¶cie trudno to sobie wyobraziæ... gdzie¶ kiedy¶ widzia³em taki przyk³ad: gdyby ma Ziemiê przylatywa³ co 10000 lat koliber i zabiera³ gram materii to po czasie po jakim powinny siê rozpa¶æ protony wyniós³by ca³± kulê Ziemsk±... (oczywi¶cie ten przyk³ad to nic nadzwyczajnego, ale trochê pokazuje co to wielkie liczby! - a ten czas to tylko: 6E31 lat)
Rzuæ okiem do papierów, gdzie pisz± ile masy traci S³oñce w ka¿dej sekundzie. Ja by³em wrêcz szokniêty. Mimo to, S³oñce ma wygl±daæ tak samo przez 10 mld lat (tzn. jeszcze przez 5).
Dla tych nielicznych, co nie wiedz± i nie sprawdzili:
S³oñce w ci±gu jednej sekundy (!) traci 600 mln ton paliwa wodorowego.
Wypromieniowuje za¶ 6-10 mln ton (w tym ok. 5 mln ton przypada tylko na wiatr s³oneczny).
I nic...
Widzê ¿e podany wcze¶niej w moim w±tku z zapytaniem na koñcu abstrakcyjny wielce centezylion nie rozpali³ niczyjej wyobra¼ni ale wyobra¼ sobie Bartolo czym ¿e jest on bagatelka 10e600 (s³ownie sze¶æsetnej) do czasu rozpadu protonu 6e31 lat ??? ??? ???
W tej skali czasowej rozpad protonu jest tak szybki i spontaniczny jak.......... i tu brak porównania bo skala czasowa jest ju¿ zupe³nie abstrakcyjna ;D ;D ;D
Karol? chyba wszystko ju¿ powiedzia³em nie wie jak mam Ci jeszcze przedstawiæ dane zagadnienie, jest takich abstrakcji we wszech¶wiecie przyk³adowo gwiazdy w gromadach kulistych których wiek szacuje sie na oko³o 15 mld lat (wiecej ni¿ wiek wszech¶wiata?? :o) có¿ rozpatrywanie zagadnieñ tego typu jest do¶æ lotne i mo¿e szybko ulec zmianie, ale to nie zmienia faktu ¿e zagêszczenia istniej±, mo¿e to jest globalne zagêszczenie w sêsie ¿e kolejne z jego struktury le¿y daleko poza naszymi mo¿liwo¶ciami obserwacyjnymi ... ale to tylko domys³y, jak jest naprawde mo¿e kiey¶ sie dowiemy. Jest wiele rzeczy które ciê¿ko wyja¶niæ lub co gorsza s± sprzeczne z innymi, jak np te gromady kuliste.. mój wyk³adowca mówi³ o najnowszysch badaniach które pozwoli³y wyznaczyæ sta³± Hubble'a z dok³adno¶ci± do 2% i wskazuje i¿ wiek U. wynosi oko³o 13 -14 mld lat .. prawo z³e czy brak wiedzy robi swoje
???
:)
pozdrawiam
howx
No te gromady starsze od Wszech¶wiata to bardzo znana kwestia omawiana ju¿ od wielu lat, mi chodzi³o tylko o jakie¶ oszacowanie ilo¶ci galaktyk w obserwowalnym wycinku Wszech¶wiata zaczerpniête z ksi±¿ek oraz jakie¶ nowsze z netu, to wszystko.
a no w³±¶nie Januszu - taka ma³a liczba (te 6E31), a taka du¿a!
Ale zdajesz sobie sprawê ¿e jest to maleñkie 6e31 oko³o 10e569 razy mniejsze od centezyliona, ciê¿ko to sobie nawet wyobraziæ ??? ::) :'(
Najnowsze oszacowania z g³êbokich pól Hubbla daj± w³a¶nie oszacowania na ponad sto tysiecy mld galaktyk w obserwowalnej czê¶ci Wszech¶wiata czyli prawie do horyzontu zdarzeñ ;D ;D ;D
te¿ znam du¿e licby np. 1e9876543210 co to jest ten centyzylion przy moim countdownozylu ??? ;D
A czy znasz nzwê swojej liczby, bo w matematyce nawet abstrakcja ma swoj± nazwê bez której nie funkconuje w nauce ¶cis³ej ;) ;) ;)
A co powiesz na 9e9e9 lub 1/9e9e9 od razu widaæ ró¿nicê ;) tylko trzy cyfry a jaka to potêga, jedna wiêcej i jaka to nico¶æ ???
Witam
Co trzeba wypalic zeby miec taki odlot? ;D ;D ;D ;D ;D
Tu ju¿ ¿adne palenie nie daje rady :) na³ykali siê chopy tabletek we wszystkich kolorach têczy i teraz marz± o wygranej w LOTTO :) (po kilku latach astronomicznej inflacji :) )
pozdrawiam
howx
To nie kwestia palenia czy kolorowych tabletek tylko æwiczenia wyobra¼ni, to strasznie ubarwia nasze szare ¿ycie ;D ;D ;D
A co powiesz na 9e9e9 lub 1/9e9e9 od razu widaæ ró¿nicê ;) tylko trzy cyfry a jaka to potêga, jedna wiêcej i jaka to nico¶æ ??? Januszu niekoniecznie
Oto przyk³ad liczba Skewesa: 10^10^10^34 oznaczmy jako Sk
1/Sk to prawie 0
policzmy teraz ile to jest w przybli¿eniu 2*Sk
2*10^10^10^34=10^(log 2 )*10^10^10^34 co w przybli¿eniu daje :
10^(0,301... +10^10^34) co przybli¿a siê z powrotem ( jako ¿e 0.301 jest ma³e ) do 10^10^10^34
Dalej podnie¶my Sk do 100 potêgi
(10^10^10^34)^100=10^(100*10^10^34)=
=10^10^(2+10^34) co nadal w przybli¿eniu daje ( bo 2 jest ma³e w porówaniu z 10^34 ) 10^10^10^34
jaka liczba mnozona , podnoszona do kawdratu nadal jest t± sam± liczb± ?
Odp. 0
Wniosek tak du¿e liczby upodabniaj± siê do 0 ;D
Pozdrawiam
£ukasz
Za du¿o cyfr czyli algebry, Brrr wolê prostsze abstrakcje ;)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl