Co to za mg³awica? Emka. 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Co oto za mg³awica, pierwsza odpowied¼ TU! wygrywa.



Mia³a to byæ zagadka wieczoru, dlatego odpowied¼ ma byæ tu i tylko jedna. Dla u³atwienia pokazujê jeszcze jedn± ods³onê, bo to dziwne ¿e jeszcze nie ma odpowiedzi.
Ten post by³ edytowany przez lemarc dnia: 14 February 2005 - 20:53
jak na zimowy wieczór to M42
:Salut:

Oczywi¶cie! Prawda jakie to proste? A¿ dziw ¿e dopiero 67 osoba czytaj±ca zagadkê to zgad³a. Gratulacje. Za³±czone miniaturki
    l l



bo by³o za prsote, pewnie wiele osób my¶la³o nad M42 ale to takie popularne itd. :D tak¿e Gratulujê :D :helo:

Ten pierwszy crop to wygl±da jak wysokie chmury :) . Nie wiedzia³em, gdzie s± chmury a gdzie mg³awica :ha:


bo by³o za prsote, pewnie wiele osób my¶la³o nad M42 ale to takie popularne itd. :D tak¿e Gratulujê :D :helo:
Zdjêcie M42 tej rozdzielczo¶ci ogl±da sie nie czêsto i to by³o myl±ce. Mo¿na ¶mia³o uznaæ je za referencyjne, mimo ¿e nie wiem jakich filtrów tu u¿yto.
Kto¶ tu kiedy¶ twierdzi³ ¿e w tej mg³awicy nie widaæ zieleni.
Ten post by³ edytowany przez lemarc dnia: 14 February 2005 - 22:51
Dla jednych proste a dla drugich nie :> Ja bym nie wiedzia³a :):) gratulujê zdjêcia ktokolwiek je zrobil

Pozdrawiam :Salut:

¯eby chociaz oddaæ cze¶c autorom tego zdjêcia
Powy¿sze zdjêcie zosta³o wykonane w La Silla przy u¿yciu 2.2. metrowego teleskopu ESO/MPG i kamery WFI (Wide Field Imager) z matryc± 67 milionów pixeli noc± 10-11.12. 2001 roku.
Filtr U (363.690 nm) - 15 ekspozycji 1.25 godziny ³±cznie
Filtr B (456.252 nm) - 14 ekspozycji 21 min
Filtr OIII (502.393 nm) - 15 ekspozycji razem 32min
Filtr Halfa (658.827 nm) - 15 ekspozycji razem 32min
Filtr SII (siarka) (676.340 nm) - 10 eksp. rzem 30 min
Powy¿sze zdjêcie jest kompozycj± w fa³szywych kolorach wszystkich ekspozycji w pasmach B (niebieski), OIII (zieleñ), Halfa - pomarañcz, SII-czerwieñ
Pole widzenia obejmuje 34 x 33 arcmin2. N jest na górze a E po lewej. Zdjêcie przetworzone przez Massimo Robberto (STSci), oraz Hännesa Heyera i Henri Boffina (ESO).

Strona domowa zdjêcia
http://www.eso.org/outreach/press-rel/pr-2...phot-20-04.html

PS. Swoj± drog± to tylko wyj±tkowo chyba nieautorskie zdjêcie w zagadce.


A¿ dziw ¿e dopiero 67 osoba czytaj±ca zagadkê to zgad³a.

To nie jest prawda :rolleyes:

"PS. Swoj± drog± to tylko wyj±tkowo chyba nieautorskie zdjêcie w zagadce."

Taaak, ale skusi³em siê kiedy zobaczy³em je w wielkiej rozdzielczo¶ci.

P.S. Henryku, tego nie mog³em wiedzieæ. :rolleyes:
Ten post by³ edytowany przez lemarc dnia: 15 February 2005 - 10:04

Powy¿sze zdjêcie jest kompozycj± w fa³szywych kolorach wszystkich ekspozycji w pasmach B (niebieski), OIII (zieleñ), Halfa - pomarañcz, SII-czerwieñ

Chyba tak nie do koñca w fa³szywych, skoro kolory dobrze odpowiadaj± d³ugo¶ciom linii widmowych, w których by³o to robione, z ma³ym wyj±tkiem H-alfa, któremu przypisano pomarañcz zapewne po to, aby go odró¿niæ od linii zjonizowanej siarki, która te¿ jest w czerwonej czê¶ci widma.

Info o fa³szywych kolorach jest zawarte w Technical Information (@see link), które st³umaczy³em. Sam tego nie wymy¶li³em.
Choæ jestem pewien, ¿e widzia³em seledyn w Syncie freberta Naglerem 17mm, to i tak w innym miejscu ni¿ wed³ug zdjêcia - w³a¶ciwie to ca³a mga³wica ma we niej lekko seledynow± po¶wiatê, a czerwieni bynajmniej nie ujrza³em. Jaki¶ kulawy na jedno oko chyba jestem.

Oko jest najbardziej czu³e w ¶rodkowej ¿ó³to zielonej czê¶ci widma, wiêc czerwieñ trudniej dostrzec. Z rozpiski czasów na¶wietlania dla ka¿dego filtra najd³u¿sz± ekspozycjê robiono z filtrem U, ok. 3X d³u¿ej ni¿ z pozosta³ymi, byæ mo¿e ze wzglêdu na ni¿sz± czu³osc kamery w tym pasmie, albo celowo dla wzmocnienia tego zakresu.
Ten post by³ edytowany przez lemarc dnia: 15 February 2005 - 18:00
Ekspozycja by³a robiona w pa¶mie U, ale do z³o¿enia prezentowanej fotki nie zosta³y one u¿yte.


Info o fa³szywych kolorach jest zawarte w Technical Information (@see link), które st³umaczy³em. Sam tego nie wymy¶li³em.
Choæ jestem pewien, ¿e widzia³em seledyn w Syncie freberta Naglerem 17mm, to i tak w innym miejscu ni¿ wed³ug zdjêcia - w³a¶ciwie to ca³a mga³wica ma we niej lekko seledynow± po¶wiatê, a czerwieni bynajmniej nie ujrza³em. Jaki¶ kulawy na jedno oko  chyba jestem.

Ten seledynek to barwa dope³niajaca do czerwieni i wynika z fizjologii widzenia, te¿ to wiele razu mia³em przy ¶rednich teleskopach i dopiero 50cm pokaza³o delikatne, pastelowe kolory w M42 :Salut:

Po zobaczeniu pierwszej fotki pomy¶la³em : to musi byæ fragment M-42 . nie mia³em jednak czasu sprawdziæ dla pewno¶ci . S±dzi³em te¿ ¿e jest to fotka autorska Lemarca bo podobnej jako¶ci ju¿ publikowa³ B)


Po zobaczeniu pierwszej fotki pomy¶la³em : to musi byæ fragment M-42 . nie mia³em jednak czasu sprawdziæ dla pewno¶ci . S±dzi³em te¿ ¿e jest to fotka autorska Lemarca bo podobnej jako¶ci ju¿ publikowa³  B)
Piotrze, pó³metrowego RC jeszcze siê nie dodrobi³em i nie zanosi sie na to w przysz³o¶ci, ale nawet on by³by za ma³y na taka rozdzielczo¶æ. Za³±czone miniaturki
    l l

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl