Refractor 120mm 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Prosze o pomoc w wyborze sprzetu, mam do wyboru te dwa modele:

http://www.skywatche...e.com/1206.html

http://www.skywatche...om/1201EQ5.html

obserwacje przedewszystkim z tarasu w duzym miescie i oczywiscie czasami (jak czas pozwoli) ok. 30 km za miastem.

Interesuja mnie przede wszystkim planety ale DSO tez bym chcial opogladac, a jak wiedzy przybedzie to i o astrofoto bym sie pokusil.

Dodam ze oba sa w tej samej cenie, i oczywiscie na okulary tez sobie kase zostawilem.



1201EQ5 bêdzie dobrym wyborem. Bardzo dobry sprzêt do planet (choc nie tak spektakularny jak APO) wszystkie jasne DS spokojnie w zasiêgu. Astrofoto na krótkich czasach (np. planety) spokojnie.

W przypadku 1206 aberacja chromatyczna mo¿e byæ zbyt du¿a do ogl±dania np. planet..

Zwracam uwagê tylko na jedn± sprawê. Opozycja marsa juz siê skoñczy³a. Saturnik...no owszem, owszem, mo¿na polukaæ, Jowisz ty¿, ale reszta? Na wenus to jedynie fazy, merkury to falling :wink: , a za saturnem... ³o ho ho....
Sugerujê co¶ na DS ze ¶wiat³em 6-7 wtedy i planetki da siê poogl±d±æ. Dla mnie DeSy rules - ale oczywi¶cie to moje subiektywne zdanie. :lol:

Bierz zdecydowanie ten z ogniskow± 1000mm 8)



S³uchaj Janusza! Ogniskowa 600 do achromatu 120mm jest chyba zbyt krótka. Aberracja Ciê zje.

Ja wybra³em ju¿ dawno 120/1000 i co z tego.
Gdzie to mo¿na dostaæ po dobrej cenie i wtym roku. :roll:

SUPRA- AG , SUPRA przeciez :)

Torunovska, Praha - AG

Ale maj± czy mog± zamówiæ? Niebawem. :wink:
Bo u Markusa ju¿ ca³e lato za³atwiam. :?

Tote¿ pisali¶my Ci - wy¶lij maila. Mówi³ ¿e mo¿e ¶ci±gn±æ.

Dzieki za porady, chyba faktycznie zdecyduje sie na 120/1000.
Jest jeszcze 150/1200 i cena jak dla mnie jest do zaakceptowania, co do dostepnosci to te dwa modele o ktore pytalem na poczatku sa dostepne od reki tu w Belgii, maja je dwa sklepy.
Musze sie tylko dokladnie dowiedziec czy ten refraktorek 150/1200 jest rowniez do wziecia od reki.

150/120 to kawa³ lunety, do której jest potrzebny monta¿ EQ-6 lub o podobnym ud¼wigu. Mobilno¶c takiej lunety jest dyskusyjna. Kup 120/1000.

Ten 150/1200 jest do wyboru na HEQ5-2" lub na EQ6-2" no i cena tez jest jak dla mnie calkiem przystepna, a co do mobilnosci to faktycznie chyba jest to sprzet "dosc" ciezki.
Jeszcze jedno pytanie, czy obrazy dawane przez 150/1200 byly by znaczaco "lepsze" od 120/1000, i czy odzwierciedlily by roznice w cenie.
Biorac pod uwage ze do obu stosowane by byly dobrej jakosci okulary.

Mia³em mo¿liwo¶æ patrzenia wielokrotnie przez 150 i 120 jak dla mnie to jakiej¶ kolosalnej ró¿nicy w dawanych obrazach nie zauwa¿y³e. Natomiast 150 ma pewne "wady" w stosunku do 120 :

1. Zdecydowanie d³u¿sze sch³adzanie (jakie¶ 3 godziny, 120-ce wystracz± 2)
2. Ze wzglêdu na swoj± d³ugo¶æ obserwacje w zenicie prowadzi siê w pozycji kolankowo-³okciowej
3. Ca³o¶æ zestawu jest na granicy mobilno¶ci.

Pamiêtaj takze o tym ¿e im wiêksza apretura tym potrzeba lepszego seeingu z którym w naszej i Twojej czê¶ci Europy nie jest najlepiej.

Generalnie w Europie jest problem z dostaniem 120-tek bo podobno Stany bior± wszystko na pniu, a to o czym¶ ¶wiadczy.

Po przeczytaniu twoich uwag jednak pozostane przy opcji 120/1000.
Jeszcze jedno pytanie, jakie okulary bys mogl polecic do tego refraktorka, oczywiscie biorac po uwage to co napisalem na poczatku.

Poza tym pamiêtaj ze aberracje szcz±tkowe achromatów przy tej samej ¶wiat³osile bardzo szybko rosn± za wzrostem ich ¶rednicy i ze 120-tki otrzymasz obrazy ze znacznie mniejszym widmem wtórnym ni¿ z jej wiêkszej siostry 150mm 8)
Ta 150-tka ju¿ wymaga dokupienia apokorektora do powiêkszeñ planetarnych a to nastepne z 800 Euro do zaiwestowania w sprzêt :?

Z okularami to jest tak ¿e powiniene¶ kupiæ najlepsze na jakie Cie staæ z nastêpuj±cych powodów. Okulary kupuje siê raz na ca³e ¿ycie oraz im lepszej klasy okular tym ³atwiej go pó¼niej sprzedaæ i mniej straciæ.

Do takiej dobrej klasy okularów do dostania praktycznie u ka¿dego sprzedawcy w Europie Zachodniej lub USA (tam taniej) nale¿± okulary firm TeleVue i Pentax.

Do ogl±dania np. gromad otwartych bêdziesz potrzebowa³ mo¿liwie ma³ych powiêkszeñ i du¿ego pola dlatego musisz kupiæ do tych celów okular 30-40mm o du¿ym polu to Ci da powiêkszenie 30-25x, nastêpnym powiêkszeniem jakie bym proponowa³ to 70-100x czyli jaki¶ okular 10-15mm to do ogl±dania kulistych, galaktyk itp. Do planetek 100-200x generalnie przyda³y by siê powiêkszenia 100x, 150x, 200x czyli 10mm, 7mm i 5mm. W przypadku okularów do planet pole widzenia okularu nie ma ju¿ takiego wielkiego znaczenia.

Pogoda na 200x jest parê razy w roku.

Jeszcze raz okulary najlepsze na jakie Ciê staæ.

Zobaczymy co koledzy zaproponuj±.

Mo¿e jeszcze ma³a uwaga. Dosta³em list od kolegi Darka, który ma 120-tkê. Zwróci³ mi uwagê, ¿e jego 120-tka jest gotowa do pracy po 20-30minutach ch³odzenia i ja siê z tym zgadzam. Jednak pe³ne wych³odzenie uzyskuje siê po ok. 2 godzinach.

Niestety podanie dok³adnego czasu sch³odzenia instrumentu jest niemo¿liwe.
Po pierwsze wszystko zale¿y od tego, gdzie instrument przechowujemy. Ja na przyk³ad w ch³odnym przedpokoju obok drzwi balkonowych, gdzie w zimie jest 10-15 stopni.
Po drugie w naszym klimacie mamy ciep³e letnie noce i mro¼ne zimowe.
Je¿eli wyci±gniemy jeden teleskop z pokoju, gdzie jest +22 stopnie i wystawimy na balkon, gdzie jest -15 stopni, a w drugim przypadku wyci±gniemy instrument z ch³odnego pomieszczenia np. + 15 stopni, a na zewn±trz bêdzie +10 stopni to nie ma porównania.
A do tego dochodzi oczywi¶cie wielko¶æ i budowa ca³ego instrumentu.

Jest mozliwe sensowne porównanie czasów sch³adzanai teleskopów je¶li przyjmiemy ze mierzymy czas stygniêcia o powiedzmy standartowe 20 stopni i ró¿nice w czasach takiego spadku temperatury dadz± pojêcie o stygnieciu ró¿nych systemów i typów teleskopów 8)

Nie bior±c pod uwagê mobilno¶ci, bo to pojêcie wzglêdne ( dla mnie 150-tka jest mobilna ) nie zamieni³ bym jej na 120-tkê. Janusz napisa³ o zastosowaniu Chromacora i s³usznie, bo to bra³em pod uwagê od samego pocz±tku jak kupi³em ten refraktor. Co kto lubi :lol: . Oczywi¶cie uwa¿am, ¿e EQ6 to minimum.

Rysiu ja twierdzê, ¿e 150-tka jest na granicy mobilnosci podobnie jak SCT 250mm

Mirku, dla TURa 50cm Newton jest jeszcze mobilny, dla Piotrka Syriusz 35cm :lol: Bior±c wagê i rozmiary na "-" od tego co napisa³e¶ uwa¿am, ¿e z refraktorem 120/1000 te¿ nie musi byæ ³atwo w transporcie, chocia¿ zawsze porêczniej ni¿ ze 150-tk±, bo i monta¿ l¿ejszy dla 120-tki mo¿e byæ. Zale¿y kto i jakimi mo¿liwo¶ciami dysponuje. Du¿e combi rozwi±zuje wiele problemów, a jak wiesz ja sobie 150-tkê wo¿ê w coupe :wink:

Ja mobilno¶c definiujê jako mo¿liwo¶æ wyjazdu na obserwacje samemu i poradzenia sobie z za³adowaniem teleskopu do samochodu, wy³adowaniem, zmontowaniem, przestawianiem, demontowaniem. Kiedy na Kud³aczach zaistnia³a potrzeba przestawienia teleskopu TUR-a (doskona³ego zreszt±) to robili¶my to w czterech. Kiedy Gezegorz Koralewski chce robiæ obserwacje na tarasie w domu swoim 16" Meade Newton to potrzebuje pomocy kolegi w wytaszczeniu teleskopu na taras.
Dodatkowo jest jeszcze jedna prawda im sprzêt porêczniejszy tym czê¶ciej u¿ywany, a przecie¿ o to chodzi. Dlatego uwa¿am, ¿e luneta 120/1000 to sprzêt optymalny.

Mirku w zupe³no¶ci siê z Tob± zgadzam . Widzia³e¶ emotikonka w moim po¶cie odno¶nie Newtonów 35 i 50cm :lol: . Wiem jak siê odbywa rozk³adanie tych teleskopów bo sam w tym uczestniczy³em. Mimo to sam radzê sobie z moim refraktorem i EQ6 chocia¿ trzeba siê tego trochê nanosiæ :) Dla mnie jest mobilny.

Mirek ma racje jesli chodzi o optymalnosc 120 . mialem okazje j± widziec stojaca obok 150 w Jachrance i mimo ze roznica apertur niewielka to jednak 120 zdecydowanie gabarytowo mniejsza .
natomiast zupelnie nie zgadzam sie ze 150 jest na granicy mobilnosci .
ja sie rozkladam na balkonie w 10 min . jesli chodzi o wyjazd za miasto to moze dzisiaj nadazy sie okazja zeby sprawdzic jak to jest z zapakowaniem do samochodu, przejzdem , rozpakowaniem i odwrotnie(wszystko postaram sie zrobic sam -dla testu )

"....1. Zdecydowanie d³u¿sze sch³adzanie (jakie¶ 3 godziny, 120-ce wystracz± 2)..."

na problemy z dlugim czasem chlodzenia tez jest remedium (wczesniejsze obnizenie temp teleskopu) - jest to oczywiscie polsrodek ale nie powem zeby byl jakis uciazliwy . sprzet sobie wystawiam na balkon i ide przygotowac plan obserwacji . jak koncze to wszystko gotowe na mnie czeka na balkonie

"...2. Ze wzglêdu na swoj± d³ugo¶æ obserwacje w zenicie prowadzi siê w pozycji kolankowo-³okciowej ..."

wydaje mi sie ze jest tak tylko w wypadku minimalnej dlugosci nog statywu- (tak probowalem w jodlowie i konczylo sie lezeniem na ziemii )
ale wyciagniecie nog na pelna dlugosc (zakladamy ze sa to standartowe nogi od eq-6 tak jak teraz Celestron daje w zestawie C6-R ) nie powoduja jakies tragedii . da sie spokojnie komfortowo wizualnie obserwowac (chciaz na jakies silniejsze podmuchy wiatru podczas obserwacji jeszcze nie trafilem ) . Zreszta tutaj poprosil bym o wypowiedz Ryska bo ma troche wiecej doswiadczenia z tym statywem.
dodatkowo isnieje tez mozliwosc przesuniecia srodka ciezkosci tuby i wysuniecie jej bardziej do przodu (tutaj zgodze sie jest troche kombinowania)

a rada 3 to stoleczek obserwacyjny. o ile sie nie myle to Waldek ma takie rewelacyjne krzeslko w zestawie z teleskopem :) jest to naprawde dobre rozwiazanie bo komfort obserwacji wysoce wzrasta :)

"...3. Ca³o¶æ zestawu jest na granicy mobilno¶ci...."

postaram sie dzisiaj udowodnic ze wcale tak nie jest. moze nie jest to sprzet tak optymalny jak 120 ale na pewno nie jest na granicy mobilnosci .
moim zdaniem optymalnosc zostala tutaj nieco przestrzelona ale ze swoimi 15 kg niedowagi spokojnie radze sobie sam

ps. z gory przepraszam za literowki i ort (pisze posta w miedzyczasie obserwacji plam na sloncu a te sa tak wielkie ze budza niemale emocje podczas obserwacji :)

pozdr
Dawid

DaVe nie rozumiemy siê co oznacza pojêcie granica mobilno¶ci. Dla mnie oznacza ono tyle, ¿e nastêpny sprzêt (w przypadku lunety bêdzie to 170mm, a w przypadku lustra 300mm np. LX-200 12") nie jest ju¿ mobilny. Oznacza to tyle, ¿e przynajmniej na jednym z etapów: sk³adania, rozk³adania, pakowania potrzebne s± 2 osoby.

Jak juz wczesniej pisalem zdecydowalem sie jednak na 120 i zamowilem ja tu: http://www.lo.be/lo/fr/index.htm

Sprzet maja od reki, no i sporo akcesorjow.
Istnieje mozliwosc negocjacji ceny !!! a i wsparcie techniczne zapewniaja na miejscu.

Gdyby kogos interesowalo to jestem w stanie pomuc w zakupie i transporcie.

P.S. Cennik jest ze stycznia ale ceny sa aktualne.

Mobilno¶æ naszych sprzêtów to pojêcie wzglêdne.
Teoretycznie je¿eli zestaw nie jest wbetonowany to wszystko mo¿na przewie¶æ.
Dla mnie, po ok roku u¿ytkowania np. Meade SC 8" na tyle zpowszednia³o, ¿e przy wzgl. pogodzie zastanawia³em siê czy mi siê chce wynosiæ po kolei fragmenty, statyw - tuba, i to sk³adaæ. Przewa¿nie z lenistwa odpuszcza³em i dochodzi³o jeszcze s³odzenie ok. 3 godz.
Refraktor 128mm na Vixenie GP siedzi na sta³e ( w tej chwili Mewlon 210),
i jak tylko mam chwilê czasu i jest jakakolwiek pogoda do obserwacji to biorê ca³o¶æ i w 10 sekund wystawiam na zewn±trz. Oczywi¶cie sprzêt stoi w pomieszczeniu na parterze. Z Mewlonem jeszcze ³atwiej, ta sama waga ale krótszy. To w³a¶nie dla mnie jest mobilno¶æ zestawu. Oczywi¶cie potem trzeba teleskop schowaæ, a czêsto cz³owiek ju¿ jest nie¿le zmêczony.
Zobaczycie ¿e jak minie okres pierwszych fascynacji to czêstotliwo¶æ wyjazdów; wynoszeñ spadnie proporcjonalnie do wielko¶ci zestawu optyka monta¿.
A propo Mewlona, dzisiaj w nocy seeing siê poprawi³ i poraz pierwszy sprawdzi³em power.
Saturn do 350x zyskiwa³ na jako¶ci. Chcia³em zrobiæ zdiêcia ale nie chcia³o mi siê taszczyæ pó¼no w nocy zestawu komputerowego na zewn±trz.
Przyda³ by siê MOBILNY laptop.

Pozdr.
Waldek

Waldek uaktualnij sobie sprzêt w stopce. :D


Jak juz wczesniej pisalem zdecydowalem sie jednak na 120 i zamowilem ja tu: http://www.lo.be/lo/fr/index.htm

Sprzet maja od reki, no i sporo akcesorjow.
Istnieje mozliwosc negocjacji ceny !!! a i wsparcie techniczne zapewniaja na miejscu.

Gdyby kogos interesowalo to jestem w stanie pomuc w zakupie i transporcie.

P.S. Cennik jest ze stycznia ale ceny sa aktualne.


Ceny oczywi¶cie w Euro !

[size=18]Lichtenknecker Optics No no, zacna firma, kiedy¶ chorowa³em na ich retuszowanego Cassegraina katodioptryka chyba 176/4,5 z p³askim polem widzenia ale wtedy by³ dla mnie nie osi±galny cenowo bo w cenie przeciêtnego, zachodniego samochodu 8)

Oczywiscie € :D

Firma faktycznie zacna, a jaka obsluga :notworthy:


DaVe nie rozumiemy siê co oznacza pojêcie granica mobilno¶ci. Oznacza to tyle....

To wszystko wyja¶nia . zrozumia³em Ciê ca³kiem na opak.
Oczywi¶cie w tej sytuacji nie spósob siê z Tob± nie zgodziæ

pozdr
DaVe

Na pro¶bê DaVe odno¶nie EQ6 napiszê tylko tyle, ¿e to co Mirek mia³ na my¶li pisz±c o pozycji kolankowo-³okciowej nie dotyczy tego monta¿u. Na ca³kowicie wysuniêtych nogach jest na tyle wysoki, ¿e w Jod³owie na stoj±co lekko siê pochylajac mo¿na by³o ogl±daæ Wegê, M57, Albireo, Epsilony itp. Zgodzê siê jednak z Mirkiem, ¿e refraktor na takim monta¿u to ciê¿ar i trochê trzeba siê nagimnastykowaæ . Ja radzê sobie sam. Miras, my¶la³em nawet o refraktorze 180 , f/8 i tylko cena mnie od tego odwiod³a :Cry: By³by mój i te¿ dla mnie mobilny :lol:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl