Polluks 150/750 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Wczoraj nadszed³ ten piêkny dzieñ :D O 18:00 umówi³em siê z Januszem w Jego firmie na odbiór teleskopu. Po przyje¼dzie do Astrokraka obejrza³em teleskop i Janusz przyst±pi³ do pakowania. Zmartwi³a mnie jedna rzecz- brak sprzêtu Antaresa, wiêc maj±c teleskop nie mia³em ¿adnego okularu. Janusz przyniós³ jednak uszkodzony okular który mia³ mi pozyczyæ do czasu otrzymania wcze¶niej zamówionych, jednak¿e zapomnia³em go zbraæ ze sklepu :Boink: , zorientowa³em siê jednak dopiero w domu. Bardzo liczy³em na obserwacje przej¶cia Wenus przez swój pierwszy teleskop. Napisze teraz troszke o jego budowie.
Teleskop wykonany jest bardzo solidnie. Tuba oklejona jest bia³± oklein±, wszystko ³adnie wykoñczone. Monta¿ chodzi p³ynnie, co z pewno¶ci± zaowocuje komfortem obserwacji. Monta¿ posiada uchwyty u³atwiaj±ce przenoszenie. W moim Polluksie zamontowany jest tak¿e ASCT. Szukacz justuje siê za pomoc± 6 wkrêtów, wszystko chodzi bez ¿adnych luzów. W Polluksie zamiast standardowego wyci±gu 1,25" posiadam wyci±g 2", który tak¿e wykonany jest bardzo solidnie, nie ma ¿adnych luzów, chodzi bardzo p³ynnie. Ca³y wykonany jest z metalu. Teleskop jest poprawnie skolimowany i gotowy do obserwacji, które niestety s± niemo¿liwe ze wzglêdu na brak okularów. Dzisiaj jednka wpad³em na pomys³ wykorzystania do jutrzejszej obserwacji Wenus na tle tarczy s³onecznej okularu od lornetki 7x35. Mam do Was takie pytanie, jak obliczyæ ogniskow± takiego okulary?
Dzisiaj pó¼no wieczorem postaram sie zamie¶ciæ tak¿e zdiêcia teleskopu.

Pozdrowienia:
-Pawe³



Ogniskow± okularu mo¿esz szybciutko zgrubnie oszacowaæ mierz±c linijka odleglo¶æ od soczewki do zogniskowanej plamki od ¿ród³a swiat³a po prostu.... Marcin

Dziêki Marcinie, ogniskowa mojego okularu to 25mm, czyli powiêkszenie 30x. Wczoraj obserwowa³em Jowisza. Widoczne by³y 2 pasy i 3 ksiê¿yce. Obraz ostry by³ tylko w centrum pola widzenia, ale to zapewne jest wina okularu. Obserwowa³em tak¿e M51 oraz M13. Na samym pocz±tku nie by³o prosto ustawiæ teleskop,ale po oko³o 2h zaczêlo i¶æ coraz lepiej. Teraz Polluks przygotowany do obserwacji Wenus, ale niestety chmury :evil:

Ps. Umieszczam fotki sprzêtu:






jest spox dziêki za oczekiwan± króciutk± mini recenzje a ponadto jak± wysoko¶æ ma teleskop stoj±cy pionowo na monta¿u Dobsona :D :salu:



Piêkna robota Januszu, tylko czy nie za ma³y szukacz?


Ogniskow± okularu mo¿esz szybciutko zgrubnie oszacowaæ mierz±c linijka odleglo¶æ od soczewki do zogniskowanej plamki od ¿ród³a swiat³a po prostu.... Marcin

W ten sposób Pawle pope³nisz gruby b³±d bo przyk³adowo okular lornetki rosyjskiej Tento 7x35 ma ogniskow± 19,28mm i jest Kellnerem (wg Karty technologicznej wyrobu).

B³±d polega na ro¿nicy pomiêdzy ogniskow± czo³ow± okularu (od wierzcho³ka soczewki do ogniska) a ogniskow± rzeczywist± (od drugiej p³aszczyzny g³ównej soczewki okularu do ogniska) która zwykle jest d³u¿sza i na nie umieszczeniu ¿ród³a ¶wiat³a w nieskoñczono¶ci, za³o¿eniu konicznym do takiego prostego pomiaru (oszacowania) :roll:

ps. Hamal, tam wszystko mo¿e byæ wiêksze ale przy ogniskowej Polluksa 750mm i 2" okularze w wyci±gu on sam staje siê wielkim szukaczem z polem rzêdu 3* :salu:
Zreszt± wiêkszy szukacz to wiêksza przeciwwaga z ty³u do wywa¿enia telepa w 3 osiach i wiêksza masa teleskopu :roll:


W ten sposób Pawle pope³nisz gruby b³±d bo przyk³adowo okular lornetki rosyjskiej Tento 7x35 ma ogniskow± 19,28mm i jest Kellnerem (wg Karty technologicznej wyrobu).

Januszu zgadzam siê, oczywiscie ¿e to nie jest dok³adna metoda- dlatego od razu to napisa³em: "mo¿esz szybciutko zgrubnie oszacowaæ"- chodzi³o o zorientowanie siê w parê sekund bez ¿adnych dodatkowych przyrz±dów z czym w ogóle mamy do czynienia- czy z okularem z ogniskow± np. 10mm, 25mm czy 40mm. I tu zdaje ona egzamin nieprawda¿?

Dok³adn± metodê wyznaczania ogniskowej i pola/k±ta AFOV okularów mogê podaæ za Kapitanem- który by³ tak mi³y i na moj± pro¶bê j± "upubliczni³":
http://astro4u.net/y...y;threadid=3479
"Ogniskujê okular na nieskoñczono¶æ, mierzê wielko¶æ plamki wyj¶ciowej wypo¿yczonym z Astrokraka mikroskopem pomiarowym MPB-2 (powiêkszenie 24×, podzia³ka 0,05 mm) i obliczam ogniskow± okularu. Maj±c dok³adn± ogniskow± okularu mierzê, a w zasadzie obliczam, pole widzenia okularu sposobem dryftowym, czyli mierz±c czas przej¶cia znanej gwiazdy od krawêdzi do krawêdzi diafragmy przez ¶rodek pola widzenia. Oczywi¶cie po zredukowaniu tego czasu na równik niebieski (za pomoc± cosinusa deklinacji gwiazdy) i po wykonaniu niezbêdnych obliczeñ uwzglêdniaj±cych aktualne powiêkszenie uk³adu obiektyw-okular oraz przyrost k±ta godzinnego obserwowanego cia³a niebieskiego (inaczej dla gwiazd, inaczej dla planet, inaczej dla Ksiê¿yca).

Wynik sprawdzam za pomoc± obserwacji pola gwiazdowego i porównaniu go z obrazem tego pola w SkyMapie 2003 Lite lub Cartes du Cielu 2.75.1.

Okulary "podejrzane" o wykazywanie moim zdaniem ponadnormatywnej dystorsji kontrolujê dodatkowo przez porównanie ich z innymi o znanych i pewnych polach widzenia. Tak "odkry³em", ¿e mikroskopowy "Rosjanin" 14× (17 mm) pokazuje wiêcej nieba (ma pozornie wiêksze pole widzenia) ni¿ inny porównywalny z nim okular 17 mm, który mia³ mniejsze pole ale bezpo¶rednie ich porównanie po przystawieniu samych okularów do obojga oczu naraz wykazywa³o wiêkszy k±t widzenia w tym, który mia³ mniejsze pole. Czym innym jest wiêc obszar nieba pokazywany nam przez okular (pole widzenia), a czym innym rzeczywisty k±t widzenia przeciwleg³ych brzegów diafragmy (pier¶cienia polowego - ró¿nie to ludziska nazywaj±). Trudno powiedzieæ co o dla kogo jest wa¿niejsze. "

Robi mi³e wra¿enie. Czy wentylacja jest w standardzie?

Hamal, a czy klimê dostajesz w standardzie z popularnym i tanim Fiacie Palio :roll:
ASCT jest opcjonalne bo nie ka¿dy klient lubi dziury w tubusie na poziomie lustra g³ównego :roll:

My¶la³em ¿e mo¿e w ramach podnoszenia standardu :roll:

Podnoszenie standartu i jako¶ci wyposa¿enia wi±¿e siê z podnoszeniem cen, mo¿emy zacz±æ produkowaæ "Mercedesy" w¶ród teleskopów ale bêd± to wyroby dla wybranych z grubym portfelem a nie dla wiêkszo¶ci spo³eczno¶ci astronomicznej, chyba nie do tego zmierzasz :roll:

W ramach podnoszenia standartu zwiêkszyli¶my ¶rednicê luster w Syriuszu z 33 do 35cm oraz zrobili stalowe podstawy z kó³kami jezdnymi z blokad± pod du¿e teleskopy oraz klocki teflonowe zamienili¶my ³o¿yskami w ich obrotowych podstawach od Antaresa pocz±wszy nie podnosz±c przy tym ceny teleskopów :salu:

S± pewne segmenty rynku i dostêpnego na nim sprzêtu jak:

1) Najni¿szy do którego zaliczaj± siê wszelkie chiñskie i podobne supermarketowe, plastikowe zabawki i atrapy teleskopopodobne :Cry:

2) ni¿szy podstawowy z tanimi chiñskimi wyrobami o akceptowalnej jako¶ci po niewielkich poprawkach dlo ogó³u podgl±daczy nieba jak Sytna, Soligor itp :)

3) ¶redni podstawowy jak choæby nasze teleskopy z rêcznym wykonaniem i wykoñczeniem

4) wysoki jak Zeissy, Vixen czy Takahashi dla klienta ze spor± kas± i wymaganiami :lol:

5) najwy¿szy to sprzêt projektowany i wykonywany na indywidualne zlecenia do potrzeb naprawdê zamo¿nego klienta.

W naszej ofercie mamy sprzêt popularny klasy-2 dla wiêkszo¶ci klientów i sprzêt ¶redniej klasy-3 dla klientów z ugruntowanymi ju¿ wymaganiami którzy nie chc± nic przy nim samemu grzebaæ tylko go u¿ywaæ :salu:


W ramach podnoszenia standartu zwiêkszyli¶my ¶rednicê luster w Syriuszu z 33 do 35cm oraz zrobili stalowe podstawy z kó³kami jezdnymi z blokad± pod du¿e teleskopy oraz klocki teflonowe zamienili¶my ³o¿yskami w ich obrotowych podstawach od Antaresa pocz±wszy nie podnosz±c przy tym ceny teleskopów

Ciekawy post Januszu i to wyszczególnienie segmentów. Natomiast chcia³bym zwróciæ uwagê i¿ na stronie Astrokraka nie widzê wzmianki np. o zwiêkszeniu ¶rednicy luster w Syriuszu z 33 do 35cm ?

No widzisz Marcinie bo najpierw wprowadzamy zmiany i czasem nawet zapomni sie o tym poinformowaæ klienta, dziêkujê za cenn± uwagê, poprawiê to jeszcze dzi¶ na naszej stronie :salu:


jest spox dziêki za oczekiwan± króciutk± mini recenzje a ponadto jak± wysoko¶æ ma teleskop stoj±cy pionowo na monta¿u Dobsona :D  :salu:

Wysokosæ stoj±cego pionowo teleskopu wynosi 112cm 8)
Po orzymaniu okularów napisze co i jak widaæ przez ten teleskop.

Szukacz w teleskopi wydaje mi siê, ¿e jest OK, ostatnio namierzy³em nim ja¶niejsze gwiazdki w okolicy M51, a potem ju¿ okularem odnalaz³em bez problemu.

Pozdrowienia:
-Pawe³

Ja zawsze bêdê grzebaæ w sprzecie :mrgreen: tak ju¿ mam.

Zastanawiam siê jeszcze czy nogi paj±ka nie s± aby za "solidne" bêd± ³adne ramionka przy Jowiszu

Hamal :shock: to jest teleskop z 5-cio letni± gwarancj± i paj±k musi byæ odpowiednio sztywny i w pe³ni odporny na grzebactwo pospolite :wink: :lol: :lol: :lol:

Ps. Dyfrakcja w g³ównej mierze zale¿y od ilo¶ci ramion paj±ka i ich kszta³tu a nie od ich grubo¶ci oczywi¶cie w rozs±dnych granicach, to tak na marginesie 8)

Jak sam co¶ zbudujê to liczê na równie dociekliw± ocenê :mrgreen:

P@we³ a jakie okulary (ogniskowe) bedziesz mia³ do telepa?? Aha to jeszcze zrób oczywi¶cie je¿eli bedziesz móg³ zdjêcie ca³ego telepa dodatkowo móg³by¶ sobie przy nim stan±æ dla porównania. Co o tym s±dzisz?? 8)

Okulary do teleskopu to : ortroskopowy 6mm, plossl 25mm i 10mm oraz barlow 2x.
Jutro zrobie zdiêcie teleskopu wraz ze mn± :lol:

Pozdrowienia:
-Pawe³

Co do wysoko¶ci telepa z monta¿em to my¶la³em ¿e bedzie gorzej :wink: Ale jednak widze ¿e pomimo krótkiej ogniskowej to jest do¶æ "wysoki" 8)

Zastanawiam siê jeszcze czy nogi paj±ka nie s± aby za "solidne" bêd± ³adne ramionka przy Jowiszu
... o to samo chcia³em Janusza zapytaæ, bo co jak co ale ja sie znam na paj±kach... :wink:


Aha to jeszcze zrób oczywi¶cie je¿eli bedziesz móg³ zdjêcie ca³ego telepa dodatkowo móg³by¶ sobie przy nim stan±æ dla porównania. Co o tym s±dzisz?? 8)

Oto zdiêcia:




spox 8)

Wczoraj pogoda w mojej miejscowo¶cie by³a po prostu bajeczna, w nocy "masa" gwiazd. Postanowi³em wiêc wystawiæ teleskop i jeszcze pomimo braku okularów rozpocz±c mini obserwacje (okularem lornetkowym). Na pierwszy ogieñ poszed³ Jowisz. Mo¿na by³o dostrzec po chwili wpatrywania siê 2 pasy oraz jego ksiê¿yce. Kolejnym obiektem by³a M51. Rozdzieli³em tak¿e Mizara na jego s³abszego towarzysza. Kolejnym obiektem by³a gromada kulista M13, która wygl±da³a cudownie. W ¶rodku zamglona plama, a po bokach po wpatrywaniu siê na samych krawêdziach wydawa³o mi siê, ¿e widze pojedyncze gwiazki. Zobaczymy jak bêdzie wygl±daæ M13 przez normalne okulary, które powinienem dzisiaj otrzymaæ.
Nastêpnie teleskop skierowa³em na M27, zobaczy³em spor± mglist± plamkê, która mia³a charakterystyczny kszta³t.
Obserwowa³em tak¿e Albireo w £abêdziu (³adnie wygl±da ten uk³ad podwójny), oraz NGC 457 - gromade w Kasjopei. Mam takie pytanko, obserwuj±c gromade ET zaobserwowa³em oko³o godziny 23:47 w okularze przelatuj±cy punkt. Wiecie mo¿e jaka to by³a satelita.
Oko³o godziny 1 niebo zaczê³o siê chmurzyæ, wiêc zakoñczy³em obserwacje. Teraz tylko czekam na okulary no i oczywi¶cie na tak± jak wczoraj pogodê :lol:

Pozdrowienia:
-Pawe³

[ Add: Pi± Cze 18, 2004 18:00 ]
Dzisiaj odebra³em okulary do Polluksa (PL 10 mm i ortroskopowy 6 mm).

Wykona³em tak¿e zdiêcia dzisiejszego s³oneczka i chyba na nic ju¿ wiêcej dzi¶ nie licze - pogoda.




  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl