Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Idealny paj±k to taki, króry nie ma ¿adnych ramion podtrzymuj±cych lusterko wtórne , psuj± bowiem one delikatne detale obserwowanych obiektów. No tak, ale jak tu wykonaæ takiego paj±ka bez ramion <_< -najbardziej podoba mi siê pomys³ Janusza Wilanda czyli lusterko wtórne znajduj±ce siê w polu magnetycznym i unosz±ce centralnie w tubie :D . Pomys³ genialny :Salut: tylko trudny do wykonania, przynajmniej dla mnie :unsure:
Po przeczytaniu kilku artyku³ów w necie postanowi³em zmieniæ paj±ka w moim teleskopie z czteroramiennego na jednoramienny w kszta³cie ³uku (o tym napiszê w odzielnym temacie ), ale po drodze postanowi³em wykonaæ ma³y eksperyment -czyli paj±ka ze szk³a. By³em ciekaw jakie da obrazy, zw³aszcza ¿e nie bêdzie posiada³ ¿adnych ramion podtrzymuj±cych. Oczywi¶cie poszed³em po najmniejszej linii oporu i wykona³em go ze zwyk³ej szyby okiennej. Nie nastawia³em siê zbytnio na rewelacyjne obrazy. Szyba to nie p³yta korekcyjna , b³êdy w optyce jakie mo¿e wprowadziæ s± ogromne.
Po obserwacjach i wykonaniu kilku fotek stwierdzam co nastêpuje:
:Boink: do minusów zaliczyæ nale¿y:
- odbicia ¶wiat³a
- pociemnienie obrazu
- spadek jako¶ci otrzymywanych obrazów (zw³aszcza przy powiêkszeniech powy¿ej 200x )
- rosa na szybie
B) do plusów zaliczyæ nale¿y:
- obrazy gwiazd s± punktowe
- ilo¶æ drobnych delikatnych szczegu³ów zwiêkszy³a siê przy powiekszeniach do 200x
Uwagi koñcowe: moim zdaniem po zastosowaniu p³yty korekcyjnej w jasnym Newtonie od apertury 200mm w zwy¿ z zamontowanym w niej lusterkiem wtórnym otrzymywane obrazy by³y by bardzo dobrej jako¶ci.
Poni¿ej kilka fotek fotek paj±ka ze szk³a .
http://images3.fotosik.pl/12/nrabtba6iliroi92m.jpg
http://images3.fotos...ba6iliroi92.jpghttp://images3.fotosik.pl/12/ngr5wnqq68kjar4em.jpg
http://images3.fotos...nqq68kjar4e.jpghttp://images1.fotosik.pl/12/0o6y2iae1i4s5o6rm.jpg
http://images1.fotos...iae1i4s5o6r.jpgPlejady - punktowo¶æ gwiazd - po mimo z³ej kolimacji ( brak rozje¿d¿ania gwiazdy na boki)
http://images2.fotosik.pl/22/v2rwxwyjsvthjwnnm.jpg
http://images2.fotos...wyjsvthjwnn.jpgKoniunkcja Ksiêzyca z Marsem
http://images2.fotosik.pl/22/2qo7n5fc74ylfyblm.jpg
http://images2.fotos...5fc74ylfybl.jpgNa koniec widok z mojego balkonu na Pa³ac Kultury-power ok 40x . Po lewej stronie zdjêcie wykonane z paj±kiem czteroramiennym, a po prawej ze szklanym paj±kiem. Zwróæcie uwagê na ilo¶æ szczegu³ów w p³ytach pod zegarem i porównajcie to samo po drugiej stronie. Podobnie je¿eli chodzi o reflektory o¶wietlaj±ce budynek. Na zdjêciu po lewej stronie wyra¼nie widoczne rozjechanie w czterech kierunkach punktów ¶wietlnych (reflektorów), po prawej zdecydowanie bardziej punktowy obraz reflektorów.
http://images3.fotosik.pl/22/baob5w50ejd1g791.jpg
I to by by³o na tyle, ju¿ przygotowujê nastêpny temat o " wygiêtym pajaku jednoramiennym ". pozdr
Nie ma co kombinowaæ z taflami szklanymi, paj±k wygiety w ³uk zrobiony z ciekiej stalowej blachy i tak bêdzie lepszy pod wieloma wzglêdami (koszt, brak rosy podczas obserwacji, szybsze ch³odzenie tuby, itp.).
A wg mnie to brawa za odwagê i nieszablonowe my¶lenie. :Salut:
Oczywi¶cie moje wcze¶niejsze uwagi w ¿adnym wypadku nie mia³y na celu zniechêcaæ do twórczego my¶lenia, ATM gór± :Beer:
Eeee.... Jakie straty swiatla wprowadza tafla szklana bez warstw MC? Jej sprawnosc bedzie oscylowac choc w okolicach 90% ???? Jak po przebudowie z odblaskami i zaparowywaniem?
Pozdrawiam.
PS. Gratulacje za ATMowy zmysl penetracyjny. Rozwiazanie pojawia sie co jakis czas w roznych konstrukcjach seryjnych, przewaznie odrazu wyk. sie te tafle do zalatwiania jakiejs korekcjii obrazu, ale niegdy nie slyszalem o ATMowym wykonaniu takiego mocowania.
Ten post by³ edytowany przez
Hans dnia: 14 February 2006 - 10:18
Ale wtórne mog³e¶ zrobiæ kr±g³e, mo¿e z offsetem, ale zawsze :rolleyes:
Ale wtórne mog³e¶ zrobiæ kr±g³e, mo¿e z offsetem, ale zawsze :rolleyes: Wtórne to ja mam od wieki wieków :D i jak ty sobie wyobra¿asz , ¿e usunê oryginalne lusterko?-przecie¿ producent chyba lepiej wie odemnie jakie jest lepsze :ha: .
A tak powa¿nie to bêdzie równie¿ wymienione ale dopiero przy zmiania paj±ka -pozdr :Beer:
Zastanawiaj± mnie te zdjêcia PKiN, mianowicie wydaje mi siê, ¿e zdjecie ze zwyk³ym paj±kiem jest po prostu nieostre i dlatego wygl±da du¿o gorzej ni¿ to ze szklanym paj±kiem.
lusterko wtórne znajduj±ce siê w polu magnetycznym i unosz±ce centralnie w tubie :D . Pomys³ genialny :Salut: tylko trudny do wykonania, przynajmniej dla mnie :unsure: Trudny? Raczej niewykonalny! Zwa¿ na to jak wa¿na jest kolimacja. Pomy¶l o wszelakich drganiach. Takie lusterko w polu wymaga³oby silnych elektromagnesów (ze wzglêdu na wagê), uk³adów steruj±cych, ¿yroskopów mo¿e nawet (?). Poza tym efekt by³by raczej mizerny przy niskim nak³adzie kosztów. Krótko: pomys³ bez warto¶ci praktycznej.
Ten post by³ edytowany przez
radradish dnia: 14 February 2006 - 11:46
Pomys³ genialny!!! GRATULKI!!!
Przy odrobinie szczê¶cia mo¿na dostaæ kawa³ek p³askiej szyby i bêdzie ok.
Je¶li chodzi o minusy:
1). Parowanie szyby mo¿na za³atwiæ jak w refraktorze: kawa³ek odro¶nika + grza³ka,
2). Wolne ch³odzenie: mo¿na np. wykonaæ dodatkowe 2 otw. wentylacyjne, które bed± zamykane po sch³odzeniu lustra,
3). warstwy pseudo-odblaskowe te¿ mo¿na wykonaæ samemu w naprzemiennej k±pieli w occie i spirytusie.
Generalnie rozwi±zanie z zamkniêciem tuby reflektora tafl± szklan± dodaje dwa wa¿ne udogodnienia:
I). zamkniêcie powoduje brak ruchu powietrza wewn±trz tuby(patrz refraktor), co skutkuje mniejsz± degradacj± obrazu,
II). brak spajków = lepszy kontrast.
Zostaje jeszcze zakrycie centralne, ale tego nawet najlepsza p³yta korekcyjna nam nie za³atwi...
1). Parowanie szyby mo¿na za³atwiæ jak w refraktorze: kawa³ek odro¶nika + grza³ka,
2). Wolne ch³odzenie: mo¿na np. wykonaæ dodatkowe 2 otw. wentylacyjne, które bed± zamykane po sch³odzeniu lustra,
3). warstwy pseudo-odblaskowe te¿ mo¿na wykonaæ samemu w naprzemiennej k±pieli w occie i spirytusie. 1. A jak to jest z ogrzewan± p³yt±? Czy unosz±ce siê ciep³e powietrze nie bêdzie psuæ seeingu?
2. Wentylacja musi byæ ci±g³a, wiêc nie zamykamy!
3. Co to za wynalazek? W ka¿dym razie u¿ywaj±c tego trzaby siebie nazywaæ pseudoastroamatorem :ha:
Ten post by³ edytowany przez
radradish dnia: 14 February 2006 - 13:28
3. Co to za wynalazek? W ka¿dym razie u¿ywaj±c tego trzaby siebie nazywaæ pseudoastroamatorem :ha: Jak jeste¶ taki "szyderca i s³ówko³apacz..." to Ci nie powiem jak siê to robi...
W wersji ATM to wg. mnie nie ma sensu. G³ównie z racji jakosci optycznej takiej szyby oraz braku warstw przeciwodblaskowych. Chyba,¿e kto¶ dostanie tak± p³ytê np. ze szklanych filtrów obiektywowych do obserwacji S³oñca, znajdzie sposób na bezkolizyjne usuniêcie warstw metalu i na³ozenie warstw antyrefleksyjnych. Sprawdzcie, jaki bedzie koszt 'surowca' Powodzenia... Zwyk³± tafla szklana wprowadzaæ bedzie zniekszta³cenia, bo nie jest wystarczj±co p³aska, poza tym sam materia³ nie jest optycznie perfekcyjny.
W wersji nie- ATM to takie teleskopy istniej±, tylko jako Maksutov-Newtonian, np. u Intesa i chyba jeszcze Meade to robi³. £±cz± wszystkie zalety Maków i Newtonów -³atwa kolimacja, normalny wyciag do ogniskowania, ma³a obstrukcja, dobrej jakosci obraz [m. in. z baku pajaka i tej ma³ej obstrukcji], wreszcie to do¶æ jasna optyka F/6-F/8. Takie prawie APO. Tylko drogie jak cholera...
Pozdrawiam
-Jaros³aw
Do cieñszej tuby, np. 114, mo¿naby zaadaptowaæ filtr UV z MTO (chyba 116 mm), ale trochê szkoda os³abienia obrazu (1,4x).
To mo¿e szklany ale o takim kszta³cie? Degradacja obrazu mniejsza, wentylacja zachowana...
Za³±czone miniaturki
l
l
Odblaski na krawedziach included, wytrzymalosc problematyczna.
Pozdrawiam.
Krawêdzie mozna wyczerniæ, szybki te¿ s± ró¿ne (hartowane itd...)
Zapomnij, dyfrakcja na krawedziach masakra, w szkle przesuniêcia fazowe, horror. Albo normalny cienki paj±k, albo szklana p³yta p³asko-równoleg³a w sensie optycznym [dobry pomys³ z filtrami, ale to do ma³ych teleskopów] z warstwami, wzglêdnie menisk Maksutova lub p³yta Schmidta, tako¿ z warstwami. Jakiekolwiek kombinacje innego rodzaju polegn± w starciu z prawami fizyki. Zero lito¶ci, sorry Winnetou itp.
Pozdrawiam
-Jaros³aw
A czy mo¿na kupiæ sam± p³yte korekcyjn± Schmidta lub menisk Maksutowa? Jak tak to gdzie?
Ten post by³ edytowany przez
KENDZIOR dnia: 14 February 2006 - 18:42
Szyba to by³ tylko eksperyment, a tak naprawdê to zamiast szyby mia³a byæ p³yta korekcyjna komy a wniej otwór i monta¿ lusterka. Jak na lustro to i tak uwa¿am ¿e to cud ¿e obrazy do 200x by³y ok.
Zastanawiaj± mnie te zdjêcia PKiN, mianowicie wydaje mi siê, ¿e zdjecie ze zwyk³ym paj±kiem jest po prostu nieostre i dlatego wygl±da du¿o gorzej ni¿ to ze szklanym paj±kiem. Pierwsze zdjêcie jest ¿eczywi¶cie lekko nieostre, ale porównywa³em te¿ wizualnie i paj±k ze szk³a wygra³ je¶li chodzi o szczegu³y oraz brakiem rozjazdów punktów ¶wietlnych np. gwiazdy czy reflektory na P.K. natomiast przyciemni³ obraz i to znacznie-szyba 4mm.
Witam.
Kiedy¶ wpad³a mi w rêce taka p³yta od pseudoteleskopu "tasco". Z ciekawo¶ci ogl±dno³em j± sobie pod interferometrem, to co zobaczy³em by³o szokuj±ce. Ten pseudomenisk nie by³ nawet koncentryczny, pr±¿ki uk³ada³y siê w sposób bardzo przypadko
wy, koszmar. Prawdopodobnie by³ to w³a¶nie kawa³ zwuk³ej szyby.
Tasco powiadasz hm <_< mia³em kiedy¶ taki ¶wietny szukacz tej firmy 4x20 te¿ mia³ takie dok³adne szybki, nawet przy kiepskiej pogodzie dawa³ ³adne kolorki têczy :D
Ale gdyby tak dorwaæ naprawdê dobry materia³ to kto wie :rolleyes:
W 170/900 koma co lustro daje jest znosna, gorzej z znieksztalceniami okularow co podobny efekt daja .
Poszedlbym w ta strone , kupno jakiegos 15-20 mm okularu ok. 300 zl min albo rosyjskiego mikroskopowego x 17 w 32 mm obudowie z dziesiec razy tanszego.
Jakbys chcial testowac okulary , telep w zachmurzone dni to polecam wybrac w oddali jakac latarnie uliczna najlepiej z zarowka " rteciowa" .
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 18 February 2006 - 08:21
W 170/900 koma co lustro daje jest znosna, gorzej z znieksztalceniami okularow co podobny efekt daja .
Poszedlbym w ta strone , kupno jakiegos 15-20 mm okularu ok. 300 zl min albo rosyjskiego mikroskopowego x 17 w 32 mm obudowie z dziesiec razy tanszego.
Jakbys chcial testowac okulary , telep w zachmurzone dni to polecam wybrac w oddali jakac latarnie uliczna najlepiej z zarowka " rteciowa" . ¦wiête s³owa :notworthy: . Lustro ¿eczywi¶cie jest dobre :Salut: a okularki musz± byæ cool bo inaczej kicha :wacko:
Zacznij Astrokosmo od wymiany k±towego na wysokosprawne eliptyczne a zyskasz na pewno du¿o wiêcej a paj±k jak ju¿ musisz mieæ inny to wykonaj ³uk z p³askownika.
Ten post by³ edytowany przez
HAMAL dnia: 20 February 2006 - 21:50
Zacznij Astrokosmo od wymiany k±towego na wysokosprawne eliptyczne a zyskasz na pewno du¿o wiêcej a paj±k jak ju¿ musisz mieæ inny to wykonaj ³uk z p³askownika. Hamal, ty nie tylko jeste¶ zdolny :Salut: jak holera ale jeszcze czytasz w my¶lach-ja w³a¶nie to robiê .
Czy taki kszta³t bêdzie mieæ zobaczymy bo ten który zrobi³em strasznie siê trzêsie ale mo¿e za bardzo chcia³em ¿eby by³ cienki. W kazdym b±d¼ razie taki paj±k w³a¶nie robiê i zmieniam lusterko-dziêki za jak zwykle dobre rady-na tobie to mozna polegaæ jak na astrozawiszy :D
A to pierwsza ods³ona mojego nowego paj±ka.
http://images1.fotosik.pl/24/51t07tysta41duc7.jpg
Hamal i Astrokosmo. ¦wietny pomys³ na paj±k. Jednak taka konstrukcja wymagaæ pêdzie odpowiednio sztywnego a wiêc i grubego wspornika. Najlepiej by³oby sprawdziæ jak to jest w teorii bo mo¿e siê okazaæ, ¿e jeden gruby wspornik bardziej wp³ywa na obni¿enie mikrokontrastu ni¿ tradycyjne odci±gi z cienkiej blachy.
Co do przys³anianej powierzchni to s±dzê, ¿e tradycyjne odci±gi przys³aniaj± mniej zwirciad³a ale to nie ma znaczenia bo decyduj±ce znaczenie ma sprawno¶c luster. W moim Talu nie ma odci±gów tylko trzy ³ukowate wsporniki. Obrazy gwiazd s± bardzo dobre, znacznie lepsze od tych w newtonie 150/1200 Tala gdy¿ pozbawione s± paj±ków dyfrakcyjnych.
Jest o co powalczyæ.
pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
Mizar dnia: 21 February 2006 - 10:10
Chodzi o ³uk oparty w dwuch miejscach, taki jak np. w Taurusach Mirka. Zobacz
TU oraz
TUTen post by³ edytowany przez
mario2005 dnia: 21 February 2006 - 10:31
W³a¶nie dziêki Taurusowi walcze o ten pajak > Pe³ny £uk to ostateczno¶æ a narazie walcze z po³ówk± ³uku.
Pe³ny ³uk z cienkiej blachy to dobre rozwi±zanie, obraz jest bez szpilek a lusterko stabilne.
Pe³ny ³uk z cienkiej blachy to dobre rozwi±zanie, obraz jest bez szpilek a lusterko stabilne. Masz racjê :Salut: , ale powalczê jeszcze z t± po³ówk±. :D
Masz racjê :Salut: , ale powalczê jeszcze z t± po³ówk±. :D Stabilniejszy statycznie bêdzie "pe³ny ³uk" (tzn. dwustronnie mocowany do tubusa) z cieñszej blachy od "pó³³uku"!
Co do cienko¶æi - kiedy¶ siê zastanawia³em nad tym, czy za cienkie blaszki paj±ka (prostego, nie ³ukowego!) nie bêd± powodowaæ nadmiernej dyfrakcji. Prosi³em wtedy o komentarz JP ale siê nie doczeka³em. Chodzi mi o to ¿e im cieñsza przeszkoda tym szersze widmo dyfrakcyjne!
Oczywi¶cie przy ³ukowym paj±ku jest to bez wiêkszego znaczenia, nie nale¿y jednak przesadzaæ z pocienianiem ze wzglêdu na w³a¶ciwo¶ci mechaniczne.
Stabilniejszy statycznie bêdzie "pe³ny ³uk" (tzn. dwustronnie mocowany do tubusa) z cieñszej blachy od "pó³³uku"!
Co do cienko¶æi - kiedy¶ siê zastanawia³em nad tym, czy za cienkie blaszki paj±ka (prostego, nie ³ukowego!) nie bêd± powodowaæ nadmiernej dyfrakcji. Prosi³em wtedy o komentarz JP ale siê nie doczeka³em. Chodzi mi o to ¿e im cieñsza przeszkoda tym szersze widmo dyfrakcyjne!
Oczywi¶cie przy ³ukowym paj±ku jest to bez wiêkszego znaczenia, nie nale¿y jednak przesadzaæ z pocienianiem ze wzglêdu na w³a¶ciwo¶ci mechaniczne. Tu jest troche informacji o pajakach:
http://24.237.160.4/...uff/Spiders.PDF
Tu jest troche informacji o pajakach:
http://24.237.160.4/...uff/Spiders.PDF Thx, czyta³em to ju¿ kiedy¶ ale nie rozwa¿aj± tam wp³ywu grubo¶ci na "spajki". :)
Thx, czyta³em to ju¿ kiedy¶ ale nie rozwa¿aj± tam wp³ywu grubo¶ci na "spajki". :) No nie nie :)
Podalem ten link jako ogolna ciekawostke, a nie konkretnie w sprawie grubosci.
Tak jak pisz± chlopaki, tylko pe³ny ³uk inaczej bêdzie dgra³o jak osika.
Ma ch³op zapacie trzeba przyznaæ :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez
HAMAL dnia: 21 February 2006 - 18:58
A tak powazniej , to masz na tyle sztywna / czyli bardzo/ tube aby wygiety pajak nawet dwuramienny mogl byc w niej zabudowany? Klasyczne pajaki usztywniaja tube , Inne musza miec sztywna aby nie zmienialy polozenia . Jak powieszisz tube na montazu to przy malosztywnej z kilka mm lusterko sie przesunie . U siebie sprawdzalem w ten sposob, ze mocno rekami sciskalem gore tuby w okolicach pajaka . Lusterko musialo byc w tym samym miejscu , niezaleznie z ktorych stron sciskalem .
Tuba z grubosciennej rury kanalizacyjnej jest szywna , ale tez bardzo ciezka i moze sie deformowac pod wlasnym ciezarem i lustra
A tak powazniej , to masz na tyle sztywna / czyli bardzo/ tube aby wygiety pajak nawet dwuramienny mogl byc w niej zabudowany? Klasyczne pajaki usztywniaja tube , Inne musza miec sztywna aby nie zmienialy polozenia . Jak powieszisz tube na montazu to przy malosztywnej z kilka mm lusterko sie przesunie . U siebie sprawdzalem w ten sposob, ze mocno rekami sciskalem gore tuby w okolicach pajaka . Lusterko musialo byc w tym samym miejscu , niezaleznie z ktorych stron sciskalem .
Tuba z grubosciennej rury kanalizacyjnej jest szywna , ale tez bardzo ciezka i moze sie deformowac pod wlasnym ciezarem i lustra W miejscu gdzie ma byæ nowy paj±k jest specjalny pier¶cieñ wzmacniaj±cy pocz±tek tuby. Ten pier¶cieñ jest gruby, szeroki i dobrze spe³nia swoj± funkcjê, a paj±k ma byæ przy samej jego krawêdzi. :banan:
http://images3.fotosik.pl/25/4dgkavcs4nlhf0wn.jpg
Astrokosmo, bardziej podatnej na drgania, konstrukcji tego paj±ka, to niemog³e¶ sobie wymy¶leæ
i to dos³ownie!
po prostu niema bardziej drgaj±cego uk³adu :)
tak najpro¶ciej, ten paj±k teraz, to przecie¿ kawa³ek sprê¿ynki i jeszcze z dyndaj±cym na koñcu ciê¿arkiem
pozdrowienia
nawet, jak tam wsadzisz kawa³ek rynny, zamiast rynajzy :)
Ten post by³ edytowany przez
sumas dnia: 22 February 2006 - 04:12
W moim telepie pajak mam z aluminiowego twardego ok 3 mm plaskownika . Akurat taki mialem. Bylo go ciezko dopasowac, bo regulacja pajakiem dwuramiennym wygietym jest tylko do kilku mm . Pajak az tyle nie przyslania lustra, a jego sztywnosc jest wazna. Jest zozliwe, ze przykrecenie sztywno / nie wiem jak/ tylko pol pajaka z takiego plaskownika zda egzamin .
Jak chcesz rozwi±zaæ Astrokosmo kolimowanie lusterka? Nie kopiuj tylko Taurusowego rozwi±zania bo mia³em przyjemno¶æ Taurusa kolimowaæ i jest beznadziejne.
Jak chcesz rozwi±zaæ Astrokosmo kolimowanie lusterka? Nie kopiuj tylko Taurusowego rozwi±zania bo mia³em przyjemno¶æ Taurusa kolimowaæ i jest beznadziejne. Taurus by³ dla mnie tylko inspiracj± do w³asnych eksperymentów. Nie zni¿y³ bym siê do poziomu czystego zer¿niêcia mocowania lusterka. Wykorzystam do justowania mocowanie Firmy Uniwersa³, do którego bêdzie tylko przymocowany nowy paj±k ( wygiête ramiê ) .
Wyko¿ystam te¿ instrukcjê kolimacji newtona ( niejakiego Hamala :D ) , a tak¿e poproszê o ewentualne sprawdzenie czy korektê ch³opaków z PTMA .
Astrokosmo, bardziej podatnej na drgania, konstrukcji tego paj±ka, to niemog³e¶ sobie wymy¶leæ
i to dos³ownie!
po prostu niema bardziej drgaj±cego uk³adu :)
tak najpro¶ciej, ten paj±k teraz, to przecie¿ kawa³ek sprê¿ynki i jeszcze z dyndaj±cym na koñcu ciê¿arkiem
pozdrowienia
nawet, jak tam wsadzisz kawa³ek rynny, zamiast rynajzy :) Dlatego napisano o takim rozwi±zaniu - prawie niemozliwe i ja w³a¶nie to prawie sprawdzam :D
Po wykonaniu ramienia z pojedyñczej alu blachy lusterko siê trzêsie , ale ju¿ po 5 sekundach drgania ustêpuj± :ha: .
Po wklejeniu dodatkowego wzmocnienia ramienia usztywni³o sie baaaardzo.
Gdyby jednak okaza³o siê to zbyt ma³e usztywnienie i nadal drgania dawa³y by siê we znaki mam kolejny pomys³ na wykonanie takiego paj±ka - ze sp³aszczonej rurki. Patrzy³em na paj±ka pana Romana Fangora
http://www.astrojawi...to4/kol_rf5.jpg który wykonany jest w ten sposób ale nie wygiêty tylko prosty-jest stabilny po mimo o wiele wiekszego lusterka wtórnego ni¿ bêdzie zamocowane w moim teleskopie .
Tak ³atwo siê nie poddam :D
Za³±czone miniaturki
l
l
Jeszcze jedna fotka paj±ka ze szk³a.
http://images1.fotosik.pl/26/qjhzjtkw7bxnfndnm.jpg
http://images1.fotos...tkw7bxnfndn.jpg
Je¶li dobrze pamietam jest to szyba okienna? A mo¿e by tak ze skanera lub ksero z demobilu? Wydaje mi siê ze bêdzie du¿o lepsza :rolleyes:
Najlepszym materia³em by³a by prawdziwa p³yta korekcyjna. Ciekawe ile by kosztowa³a? <_<
Najlepszym materia³em by³a by prawdziwa p³yta korekcyjna. Ciekawe ile by kosztowa³a? <_< Zapomnij wogóle o jakimkolwiek korektorze :szczerbaty: Twoje lustro jest paraboliczne. A korektory stosujê siê w lustrach sferycznych z tego co mi wiadomo. Jak do newtona z parabolicznym lustrem wsadzisz menisk maksutova albo p³ytê korekcyjn± schmidta to obrazy ci siê spieprz± :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez
Adam Tomaszewski dnia: 23 February 2006 - 02:29
Masz racjê. ¬le to okre¶li³em :Boink: . Chodzi³o mi o taki korektor ( specjalne szk³o optyczne ) który s³u¿y³ by jako mocowanie paj±ka a wprowadza³ jak najmniej wad.
Masz racjê. ¬le to okre¶li³em :Boink: . Chodzi³o mi o taki korektor ( specjalne szk³o optyczne ) który s³u¿y³ by jako mocowanie paj±ka a wprowadza³ jak najmniej wad. Aha teraz rozumiem ale nie jestem pewien czy jest to gra warta ¶wieczki. Taki korektor(specjalne szk³o) bêdzie du¿o kosztowa³o. Nie lepiej zmieniæ lustra na sferyczne i kupiæ menisk maksutova albo korektor cassergraina? Wtedy by³aby bomba :Beer: Sam chcia³bym takie co¶ w przysz³o¶ci zbudowaæ :D
Je¶li dobrze pamietam jest to szyba okienna? A mo¿e by tak ze skanera lub ksero z demobilu? Wydaje mi siê ze bêdzie du¿o lepsza :rolleyes: Dobrze gada daæ mu wódki :D .
Poszukaj po serwisach pewnie co¶ siê znajdzie.
Ten post by³ edytowany przez
mario2005 dnia: 23 February 2006 - 12:20
Strasznie powa¿nie Adamie podchodzisz do tematu. Astrokosmo chce poszerzyæ pole swojego poznania i wypróbowaæ ró¿ne szkie³ka, nawet te z okna :szczerbaty: a co do uk³adu do na¶ladowania pewnie d±¿y do czego¶ takiego - schmidt newtonian MEADE
http://www.astrostuff.com/images/dgm_sn.gif
http://www.telescopes.net/a_MEADE_-_LXD75_SCHMIDT-NEWTONIAN_3.gif
Faktycznie trochê powa¿nie podesz³em :rolleyes: Wracaj±æ do tematu: zamiast schmidt-newtona lepiej mak-newtona :D Aha i mam takie pytanie: Czy istnieje system mieszany w którym lustro g³ówne jest paraboliczne?
Hamal i Adam -blisko, blisko :D moim celem jest Newton Cassegrain , ale nie bêdê sie upiera³ mo¿e byæ jeszcze po drodze jaka¶ p³yta :D . Zabawa w optykê jest ¶wietna.
Mam jeszcze kilka pomys³ów w zanadrzu.
PS. ale teleskop na fotce extra-tylko ma taki delikatny monta¿ w stosunku do mojego <_<
PS.2 Hamal extra aerograf :notworthy: lubiê twoje pomys³y bo s± genialnie proste , ale podbi³es moje serce
t± klatka na ptaszka z szasz³yków, no i jeszcze paroma sprawami :D
Ten post by³ edytowany przez
astrokosmo dnia: 23 February 2006 - 23:09
PS.2 Hamal extra aerograf :notworthy: lubiê twoje pomys³y bo s± genialnie proste , ale podbi³es moje serce
t± klatka na ptaszka z szasz³yków, no i jeszcze paroma sprawami :D Taka wrednota jak ja :lol: :)
Taka wrednota jak ja :lol: :) :ha:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl