Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Dziêki wielkie dla MIRKA DYMKA za Taurusa który by³ dla mnie inspiracj± do podjêcia tej pracy oraz za mo¿liwo¶æ skorzystania z tekstów i rysunków . :Salut:
Po przeczytaniu kilku artyku³ów o paj±kach postanowi³em sprawdziæ czy jego wymiana rzeczywi¶cie poprawi obrazy gwiazd i innych obiektów.
Ju¿ eksperyment ze szklanym paj±kiem dowiód³ ¿e co¶ w tym jest
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=paj±k+ze+szk³a.
Ja postanowi³em zrobiæ paj±ka o wygiêtym pojedyñczym ramieniu. Jest to jak napisano do¶æ trudne do wykonania, ale ja w³a¶nie takie wyzwania lubiê , poza tym zale¿a³o mi na tym aby jak najmniej elementów (ramion) rzuca³o cieñ na lustro g³ówne.
Teksty dotycz±ce paj±ków zamieszczone s± w za³±cznikach na koñcu artyku³u . Ja zdecydowa³em siê na wzór przedstawiony na rysunku E).
http://images1.fotosik.pl/24/4gxvfn457gdgf4cvm.jpg
http://images1.fotos...n457gdgf4cv.jpgProjekt : jak hartowa³a siê stal czyli historia pewnego paj±ka :D
http://images1.fotosik.pl/24/51t07tysta41duc7m.jpg
http://images1.fotos...tysta41duc7.jpgWYKONANIE: do tego celu u¿y³em aluminiowego garnka znalezionego w kuchni 0 kosztów nie licz±c 5 minut strachu i dobrego charakteru w nogach aby ¿ona nie widzia³a :ha:
Narzêdzia: wiertarka , pi³ka do metalu , papier ¶cierny , pilnik . Farba czarna matowa , klej poksipol , ¶ruby z podk³adkami i nakrêtkami oraz co najwa¿niejsze : kawa, Coca-Cola, ciacha oraz inne przyjemno¶ci co by zbytnio wagi nie straciæ przy wyj±tkowo ciê¿kich pracach-2 dni ( z przerwami na sen oczywi¶cie) :D
http://images1.fotosik.pl/26/yf9pytx788bra4nnm.jpg
http://images1.fotos...tx788bra4nn.jpgGrubo¶æ ¶cianki nieca³e 2mm
http://images2.fotosik.pl/26/guqzy25wpt666s23m.jpg
http://images2.fotos...25wpt666s23.jpgDo wykonania nowego paj±ka u¿y³em oryginalnego mocowania lusterka firmy Uniwersa³
http://images2.fotosik.pl/26/77bc86g211p4vhy2m.jpg
http://images2.fotos...6g211p4vhy2.jpghttp://images3.fotosik.pl/26/9fttgnznx8qvac96m.jpg
http://images3.fotos...nznx8qvac96.jpghttp://images3.fotosik.pl/26/g0xb3xilrwgiwqp9m.jpg
http://images3.fotos...xilrwgiwqp9.jpghttp://images1.fotosik.pl/26/4os59s8wtlu41csfm.jpg
http://images1.fotos...s8wtlu41csf.jpgPo usuniêciu paj±ka ze szk³a , zamocowany zosta³ jednoramienny poprzez przykrêcenie na dwie ¶rubki z podk³adkami i nakrêtkami.
http://images3.fotosik.pl/12/nrabtba6iliroi92m.jpg http://images1.fotosik.pl/26/cg30r4bu1qq4wtqsm.jpg http://images3.fotosik.pl/26/e16dvdxjrkoa51d0m.jpg
http://images3.fotosik.pl/26/e16dvdxjrkoa51d0.jpgPo zamontowaniu i próbie pierwszych obserwacji okaza³o siê ¿e paj±k trzêsie siê jak jak osika :D . Postanowi³em wiêc do³o¿yæ jedn± blachê od góry a jej stopkê wygi±æ w drug± stronê. Paj±k zdecydowanie siê usztywni³ i jedyne trzêsienie pochodzi od monta¿u i statywu :D . Grubo¶æ ramienia jest w granicach 3-4mm. Jest na tyle cienki ¿e nie wprowadza du¿ych zak³óceñ obrazu, a le jest bardzo stabilny. Powsta³o co¶ w rodzaju sp³aszczonej rurki co daje jednak najlepsze rezultaty je¶li chodzi o odporno¶æ na naprê¿enia wszelkiego rodzaju.
http://astro-forum.org/Forum/uploads/post-1607-1140611618_thumb.jpg
http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=11242Po dokonaniu wzmocnienia i zamontowaniu paj±ka do teleskopu oraz wstêpnej kolimacji przyst±pi³em do pierwszych obserwacji. Obserwowa³em Jowisza, Saturna Kilka gwiazdek przy powiêkszeniach 36x i 100x . Kamieñ spad³ mi z serca gdy okaza³o siê ¿e wogule co¶ widaæ :D .
A tak powa¿niej to: seeing 5/5 - centrum Warszawy. Okulary Plossl 25 i 9 mm.
- gwiazdy mia³y ³adny punktowy kszta³t
- Jowisz przy powiêkszeniu 100x pokaza³ bardzo ³ednie dwa pasy chmur przy po³o¿eniu ok 30 st. nad horyzontem
- Saturn - pas na planecie , przerwa Cassiniego na brzegach pier¶cieni
Praca nie posz³a na marne :helo: . Po mimo ¶rednich warunków obserwacyjnych , okularów i lusterka k±towego nie eliptycznego i jak siê okaza³o po dok³adnych oglêdzinach mocno porysowanego, obrazy do 100x by³y rewelacyjne. Powy¿ej tego powiêkszenia spada³ mocno kontrast, my¶lê ¿e po zmianie lusterka na eliptyczne i dobrej kolimacji mój teleskop poka¿e pazurki. Ma zamiar kupiæ kamerkê i pokazaæ wreszcie na co go staæ. Po rozogniskowaniu gwiazdy bada³em kr±¿ki dyfrakcyjne przed i za ogniskiem. Kr±¿ki by³y ³adnie widoczne i równo oddalone od siebie co ¶wiadczy³o o w miarê dobrej kolimacji chocia¿ wykona³em j± w ci±gu 5 min. W miarê zbli¿ania siê kr±¿ków do ¶rodka zaczê³y one przybieraæ kwadratowy kszta³t. Inne zniekszta³cenia widoczne by³y od zbyt d³ugich ¶rub mocuj±cych paj±ka. Jest to cenna uwaga dla tych wszystkich którzy w swoich teleskopach maj± takie wystaj±ce ¶rubki-trzeba je maksymalnie skróciæ. Ja mam zamiar schowaæ je w cieniu bafli wyczerniaj±cych które bêdê równie¿ wykonywa³. Zniekszta³cenia obrazu mog± powstawaæ równie¿ jak mi powiedzia³ pan Janusz Wiland od ¶rub mocuj±cych lustro g³ówne, dlatego wykonuj±c bafle wyczerniaj±ce pierwszy pier¶cieñ bêdzie przykrywa³ te ¶rubki-nie bêd± widoczne i nie bêd± robi³y zak³uceñ w obrazach, jednym s³owem mam co jeszcze robiæ w tym roku :D .
http://images2.fotosik.pl/27/ncanb5326k3dus1hm.jpg
http://images2.fotos...5326k3dus1h.jpgLusterko k±towe ogl±dane przez szk³o powiêkszaj±ce pokaza³o ryski proste okr±g³e oraz w¿erki i to bardzo du¿o , go³ym okiem prawie nie widoczne.
http://images2.fotosik.pl/27/wx2rdynw6t0a6oprm.jpg
http://images2.fotos...ynw6t0a6opr.jpgPozdrawiam wszystkich ATM-owców oraz tych którzy ju¿ nie bawem nimi pozostan± jak równie¿ tych którym ATM siê ju¿ znudzi³ i kupuj± gotowce.
Poni¿ej artyku³y o pajakach.
Za³±czone pliki
astrokosmo przyznaj siê, ten garnek to ju¿ dawno mia³e¶ na oku :D
a mo¿esz przybli¿yæ trochê tajniki kolimacji tego lusterka w garko-paj±ku?
jak to robisz, po prostu wyginasz ramiê?
a widzia³es jak wygl±da mo¿e taki termometr bimetaliczny?
ta konstrukcja teraz do z³udzenia go przypomina :szczerbaty:
a nie s±dzisz, ¿e wersja F,G,H ma naj³adniejsze, bo równe rozmycie szpilek dyfrakcyjnych?
pozdrowienia
Ten post by³ edytowany przez
sumas dnia: 28 February 2006 - 00:41
astrokosmo przyznaj siê, ten garnek to ju¿ dawno mia³e¶ na oku :D
a mo¿esz przybli¿yæ trochê tajniki kolimacji tego lusterka w garko-paj±ku?
jak to robisz, po prostu wyginasz ramiê?
a widzia³es jak wygl±da mo¿e taki termometr bimetaliczny?
ta konstrukcja teraz do z³udzenia go przypomina :szczerbaty:
a nie s±dzisz, ¿e wersja F,G,H ma naj³adniejsze, bo równe rozmycie szpilek dyfrakcyjnych?
pozdrowienia Kolimacja jest bardzo prosta. Dokonuje siê jej poprzez wkrêcanie lub wykrêcanie trzech ma³ych ¶rubek -lusterko wtórne do do³u w górê i na boki, oraz g³ównej ¶ruby do przodu i ty³u wzgêdem lustra g³ównego lub otworu wyci±gu okularowego. Kolima wykonana wed³ug niejakiego Hamala czy jako¶ tam :D .
Mam jeszcze jeden garnek na oku :D z jeszcze lepsz± ¶ciank± bo cieñsz± ale du¿o sztywniejsz± -emaliowan±-mo¿e wtedy da³o by siê zej¶æ z wymiaru 4mm grubo¶ci na 2 a wtedy jest mniej widoczne zak³ucenie bo wachla¿ czy trójk±t jak kto woli po przeciwnej stronie jest d³u¿szy ale cieñszy .
Ramiê równie¿ wyginaæ mo¿na ale ja tak je ustawia³em aby nie by³o to konieczne, ale w razie czego luzuje siê mocowanie ramienia i mo¿na w ró¿nych kierunkach nim manewrowaæ do pewnego stopnia oczywi¶cie-podstawa to w miarê dobre ustawienie a pó¼niej kolimacja g³ówna.
Termometr bimetaliczny <_< - proszê o o¶wiecenie co¶ s³ysza³em ale nie wiem w którym ko¶ciele dzwonili :D
Wersja F,G, H jest dla pocz±tkuj±cych ATM-owców którzy nie dadz± sobie rady z pojedyñczym ramieniem :ha: . A tak powazniej to zale¿a³o mi na tym aby jak naj mniej ramion ¿uca³o ciêñ na lustro g³ówne. Takie mocowania jak F , G , H jest dobre do du¿ych ¶rednic. Wtedy to rzeczywi¶cie trudno jest zrobiæ pojedyñcze ramiê ale w moim U jest ma³e i sztywne.
Je¿eli chodzi o rozmycie szpilek masz racjê, ale mnie zale¿a³o na jak najmniejszym przys³oniêciu nie zbyt przecie¿ du¿ego lustra jakie jest w moim U 170x900. Obrazy s± przyzwoite ale jeszcze mam do wymiany lusterko k±towe i dobr± kolimacjê.
zasada dzia³ania jest taka:
http://ourworld.compuserve.com/homepages/g_knott/bimetal.gif
czy nie obawiasz siê ¿e u Ciebie mo¿e byæ podobnie?:)
pozdrowienia
Rozjasnienie jakie masz na F g h sa tez z winy okularow . Im bardziej swiatlosilny telep tym sa bardziej widoczne w tanszych okularach.
Je¿eli pojedyñczy wspornik bêdzie obejmowa³ ³uk 180 stopni a nie 90 to rozmycie te¿ bêdzie równomierne.
Ja mam wersjê G. Przy grubo¶ci 1-1.5mm i szeroko¶ci jakie¶ 4-5cm jest sztywne, ¿e mo¿na siê na tym pa³±ku wieszaæ. Patrz±c sie na cieñ paj(³)±ka rzucany na lustro g³ówne jest on proporcjonalnie mniejszy ni¿ przy rozwi±zaniu z jednym ramieniem, a zyskuje znacz±co na sztywno¶ci.
Mam w swoim telepie pajak G "taurusowy" . Przy podobnym powiekszeniu patrzac na Marsa mialem w ploslu zdecydowanie bardziej rozjasnione tlo, najsilniej przy powierzchni Marsa niz w Xcel 12,5 mm czy z barlowem x2. Wielkosc rozjasnienia zalezy od jakosci okularu i jest widoczne przy wiekszych powiekszeniach
Kolimacja paj±ka.
Kolimacja paj±ka.
http://images1.fotosik.pl/28/kq0xp7q4cfppvdxy.jpg
zasada dzia³ania jest taka:
http://ourworld.compuserve.com/homepages/g_knott/bimetal.gif
czy nie obawiasz siê ¿e u Ciebie mo¿e byæ podobnie?:)
pozdrowienia W tachich sprzetach blaszka jest z jednolitego i z regu³y cienkiego metalu np. w ¿elazkach .
Mój paj±k wykonany jest z dwóch blach a pomiêdzy nimi jest klej oraz pusta przestrzeñ. Tworzy siê w ten sposób co¶ w rodzaju sklepanej rurki. To jest do¶æ odporne na uginanie rêczne czy pod wp³ywem temperatury. Ale jak bêdzie naprawdê czas poka¿e, bêd± przecie¿ obserwacje w ró¿nych warunkach i temperaturach-choæ by obserwacje S³oñca bez u¿ycia filtra mylarowego metod± ¿utowania.
Kilka fotek z mojego U/A z nowym paj±kiem :D
Fotka poni¿ej przedstawia czê¶æ Pa³acu Kultury . Zdjêcie wykonane w ognisku g³ównym , Nikon F-50 , Kodak 200 ex. 0.5s przy zachowaniu takiej samej pogody i lekkiej nieostro¶ci -jak s³usznie zauwa¿y³ pewien astromaniak z Saturna :D .
http://images3.fotosik.pl/33/f93xise0e1k2gr62.jpg
Widaæ wyra¼nie ru¿nicê na reflektorach. Przy zastosowaniu starego typu paj±ka punkty ¶wietlne rozje¿d¿aj± siê na boki w czterech kierunkach. W wygiêtym paj±ku praktycznie nie widaæ ramion-oko równie¿ ma problemy aby je dostrzec.
Na zdjêciu poni¿ej Saturn w ognisku g³ównym .
http://images1.fotosik.pl/33/0ae364nls7r3bu4qm.jpg
http://images1.fotos...4nls7r3bu4q.jpgz barlowem 2x
http://images2.fotosik.pl/33/pilfnsck15fn5eigm.jpg
http://images2.fotos...sck15fn5eig.jpgKsiê¿yc
http://images1.fotosik.pl/33/ctpl2cdtoc6fze4im.jpg
http://images1.fotos...cdtoc6fze4i.jpgWêdrówka Ksiê¿yca przez Plejady
http://images1.fotosik.pl/33/hrk5tosfpefy0sadm.jpg
http://images1.fotos...osfpefy0sad.jpgZdjêcia s± ¶redniej jako¶ci :D ale wizualnie bomba :rolleyes: .
Podsumowanie:
Warto by³o powalczyæ z tym paj±kiem. Rozdzielczo¶æ wzros³a zauwa¿alnie , a koszt paj±ka ¿aden.
Nie ukrywam i¿ obecny paj±k jednoramienny wygiêty to pierwszy prototyp i ulegnie on jeszcze usprawnieniom oraz odci±¿eniom.
ATM jest cool.
Pozdrawiam i ¿yczê ³adnej pogody w dzieñ i w nocy - Janusz.
Ten post by³ edytowany przez
astrokosmo dnia: 10 March 2006 - 13:44
przy okazji w±tku na innym forum... ciekawa (i kontrowersyjna?) informacja z
pewnego FAQ Czy pó³okr±g³y paj±k rzeczywi¶cie zmniejsza dyfrakcjê?
Nie, pó³okr±g³e paj±ki tak naprawdê zwiêkszaj± dyfrakcjê.
Cieszy³y siê one ostatnio zwiêkszon± popularno¶ci±, ale naprawdê do¶wiadczeni obserwatorzy wiedz±, ¿e mimo braku spajków pogarszaj± rozdzielczo¶æ obrazu. Dlaczego?
1. Prosty odcinek powoduje dyfrakcjê zas³aniaj±c± tylko 2% obszaru. Obraz dyfrakcyjny pochodz±cy od odcinka wygiêtego rozprzestrzenia siê w takich kierunkach jak wygiêcie, czyli element paj±ka wygiêty pod k±tem 90 stopni powoduje daje dyfrakcjê o szeroko¶ci 90 stopni
2. Wygiête paj±ki maj± gorsze w³a¶ciwo¶ci mechaniczne, dlatego musz± byæ zrobione z ponad 14 razy grubszego materia³u zeby osi±gn±c tê sam± sztywno¶æ jak standardowy paj±k z 3 podporami. W efekcie wiêcej materia³u przes³ania wiêcej ¶wiat³a.
3. Wygiêcie elementów paj±ka powoduje ¿e musz± byæ one d³u¿sze co daje przes³oniêcie ¶wiat³a wiêksze o kolejne 66%
4. Gdyby wygiête paj±ki by³y rzeczywi¶cie lepsze, by³yby stosowane w profesjonalnych teleskopach (sam pomys³ jest ju¿ znany od 1931)
co¶ jest na rzeczy, zainstalowa³em sobie takiego paj±ka-pa³±ka jaki¶ czas temu i co prawda szpilek nie widac ale wydaje mi siê ¿e kosztem rozja¶nienia (zamglenia?) pola widzenia, rozmy¶lam nad powrotem do czteroramiennego ale to z powodu na stabilno¶æ i ³atwo¶æ kolimacji. Ale jak kto¶ lubi takie kr±g³o¶ci to na zdrowie - moim zdaniem ró¿nice s± subtelne, a jak uczy praktyka ka¿de rozwi±zanie ma wady i zalety
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl