Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam wszystkich
Pytanie dotyczy obserwacji przez telskop Newtona bez zdejmowania dekla zas³aniaj±cego lustro (200mm) - zdejmuj±c natomiast ma³e wieczko na tym deklu o ¶rednicy 5cm.
Obraz jest wtedy naturalnie znacznie ciemniejszy, nabiera kontrastu...
1. Zastanawia mnie tylko kwestia czy wtedy jest wyko¿ystywana pe³na apetrura (200mm) czy mo¿e nie mo¿na tego tak porównywaæ. Zauwa¿y³em ¿e ka¿dy ciasny uk³ad podójny lepiej wygl±da z t± "przes³on±" ni¿ bez niej.
2. Czy zdolno¶æ rozdzielcza siê obni¿a czy pozostaje taka sama ?
3. Jakie s± jeszcze "za" i "przeciw" stosowania takiego rozwi±zania ?
Pozdro.
To rozwi±zanie teoretycznie zmniejsza rozdzielczo¶æ poprzez zmniejszenie do 50mm ¶rednicy czynnej teleskopu ale w praktyce mo¿e j± praktycznie zwiêkszyæ w przypadku teleskopu np ¼le skolimowanego lub o kiepskiej optyce z aberracj± sferyczn± :Salut:
Zwykle ten otworek stosuje siê do filtrów s³onecznych lub do zmniejszenia ja¶no¶ci obrazu S³oñca przy projekcji okularowej na ekran B)
Przy braku b³êdów optycznych (czyli idealnej jako¶ci optyki) zdolno¶æ rozdzielcza jest proporcjonalna do apertury czyli do ¶rednicy czynnej lustra.
Przy niedoskona³o¶ciach optyki - zmniejszenie apertury polepsza ostro¶æ kosztem jasno¶ci. To jest podobnie jak w obiektywach aparatów fotograficznych - przy pe³nym otworze w s³abszych obiektywach - nieostro¶ci na brzegach, winietowanie, dystorsja, przy przys³oniêciu o 2-3 stopnie przys³ony - obraz znacznie ostrzejszy i mniejsze aberracje geometryczne.
Zbyt silne przes³oniêcie znowu pogarsza ostro¶æ wskutek zjawiska dyfrakcji.
Ten otworek tak¿e znacznie zmniejsza podatno¶æ teleskopu na kiepski seeing co te¿ mo¿e dawaæ wzrost rozdzielcz¶sci ca³egu uk³adu przy kiepskiej i turbulentnej pogodzie :burza:
Ten otworek tak¿e znacznie zmniejsza podatno¶æ teleskopu na kiepski seeing co te¿ mo¿e dawaæ wzrost rozdzielcz¶sci ca³egu uk³adu przy kiepskiej i turbulentnej pogodzie :burza:
W sumie - przys³oniêcie obiektywu odcina sko¶ne promienie, jakiekolwiej jest ich pochodzenie. Po¿yteczne - pochodz±ce od przedmiotu - co zmniejsza jasno¶æ obrazu, ale za to dla promieni bliskich osi optycznej wszystkie aberracje s± najmniejsze, st±d to lecznicze dzia³anie w s³abej optyce. Równie¿ rozpraszane przez jakie¶ wstrêtne niejednorodno¶ci atmosfery - które zmniejsza³yby kontrast za¶wietlaj±c obraz.
Z³y seeing jest rezultatem jakby soczewkowania przez niejednorodne powietrze wiêc w mniejszej aperturze zmniejszy siê ilo¶æ tych wrednych pseudosoczewek wiêc i obraz bêdzie mniej wypaczony.
(...)
Z³y seeing jest rezultatem jakby soczewkowania przez niejednorodne powietrze wiêc w mniejszej aperturze zmniejszy siê ilo¶æ tych wrednych pseudosoczewek wiêc i obraz bêdzie mniej wypaczony.
(...) ??? Czy moglbys wyjasnic? Przecie soczewki w atmosferze maja od kilkudzesieciu metrow do kilku kilometrow srednicy i sa na roznych wysokosciach. Jakim cudem zmiejszenie przeswitu teleskopu wplynie na ilosc "powietrznych soczewek" przez ktore przechodzi swiatlo od obiektu do lustra. Albo ja jestem w kompletnym bledzie albo cos palnales.
Pozdrawiam.
??? Czy moglbys wyjasnic? Przecie soczewki w atmosferze maja od kilkudzesieciu metrow do kilku kilometrow srednicy i sa na roznych wysokosciach. Jakim cudem zmiejszenie przeswitu teleskopu wplynie na ilosc "powietrznych soczewek" przez ktore przechodzi swiatlo od obiektu do lustra. Albo ja jestem w kompletnym bledzie albo cos palnales.
Turbulentne i niejednorodne powietrze na tyle zak³óca optyczn± drogê promieni ¿e sumaryczny spadek ostro¶ci niweluje zysk rozdzielczo¶ci z wiêkszej atmosfery.
To co napisalem to JAKO¦CIOWA a nie ILO¦CIOWA próba obja¶nienia, dlaczego mniejsza apertura poprawia obraz przy z³ym seeingu. Nie podejmujê siê oceniæ to ilo¶ciowo. Poprostu mniejszy otwór obetnie sporo odkszta³conych promieni.
Moze od pocz±tku . 200 mm lustro jest przys³oniête i masz tylko otwór w ¶rodku 50 mm ? Wiêkszo¶æ wpadaj±cego przez ten otwór ¶wiat³a rozpraszana jest na lusterku wtórnym . Jak w danym powiêkszeniu masz obraz za jasny to stosuj szary filtr . Nie zmniejsza rozdzielczo¶ci . Wydaje mi siê , ¿e do nocnych obserwacji minimalny otwór to 100 mm . Jak masz obraz nieostry to zobacz - kolimacja .
Otwór ma 5 cm i znajduje siê z boku dekla zas³aniajacego wlot tubusa. tak jakby¶ umie¶ci³ ma³e ko³o w du¿ym tu¿ przy jego krawêdzi. Jak ju¿ wspomina³em - mam wtedy obraz osrzejszy i mogê wyra¼niej rozdzielaæ gwiazdy (1,5'' jak dot±d). Przy takim rozwi±zaniu ¶wiat³o nie napotyka na ¿adne przeszkody w postaci lusterka wtórnego czy pa³±ka podtrzymuj±cego owe - gwiazdy nie maj± tych charakterystycznych igie³ek w kszta³cie krzy¿a.
Muszê co¶ zrobiæ z kolimacj± bo nie po to kupi³em przecie¿ 200mm lustro aby o¿ystaæ przy nim z przys³ony!!!!
Pozdro...
Te¿ mam taki otworek w dekielku, zaklei³em go foli± Baadera (bo to jest w tym celu pomy¶lane) ale i tak S³oñce obserwujê pe³noaperturowym filtrem.
Mo¿e jeszcze ksiê¿yc by mo¿na - ¿eby mniej razi³. Ale skoro zaklei³em to nie widzê Ksiê¿yca.
Zastanawiam siê czy przy z³ej kolimacji dobry by³by obraz przez tê "dziurkê". No, mo¿e trochê lepszy...
Ten post by³ edytowany przez
cygnus dnia: 03 February 2005 - 00:10
Gdy s± problemy to podstaw± jest ponowna poprawna kolimacjia . Gdy to nie pomo¿e to nale¿a³oby sprawdziæ lustro na no¿u Fucolta . Mo¿e masz za mocmo przymocowane lustra . Gdy lustro poka¿e ,¿e co¶ z nim nie tak to mo¿na przys³oniæ felerne powierzchnie . gdy przyjdzie czas to mo¿na daæ do parabolizacji i aliminizacji . Jak masz telep na gwarancji , a kolimacja nie pomo¿e to sprzedawca ma obowi±zek tym siê zaj±æ . Silnie ¶wiec±ce gwiazdy bêd± rozp³ywaæ siê w kszta³cie krzy¿a przy paj±ku z 4 prêtów . Przy 3 prêtowym mamy 6 smug .
Porównaj obraz jakiej¶ ciasnej pary, oko³o 1" z przys³on± i bez, wtedy zobaczysz jak wp³ywa na obraz zastosowanie przys³ony. Podwójne powy¿ej 2,5" bêd± widoczne zarówno z przys³on± jak i bez.
Pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl