Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Jezeli mozna, to chcialbym zbudowac sobie dla wlasnych potrzeb cos w rodzaju The best practices in ATM. I mam kilka pierwszych zagwozdek ktore poddam pod publiczna dyskusje.
1. W jakiej odleglosci nad/pod gorna krawedzia wyciagu powinno znalezc sie ognisko newtona?
2. Jaka powinna byc odleglosc pomiedzy krawedzia tuby a wyciagiem?
3. Czy istnieja jakies przeciwwskazania do nalepienia na pajaka od 4,5" newtona wielkiego LW i przedluzeniu jego nozek?
4. Czym przylepic LW do glowicy pajaka? (czy silikon to jedyne wyjscie?)
5. Czym wzmocnic tube papierowa, a czym aluminiowa w miejscu mocowania dosyc ciezkiego 2" wyciagu?
6. Jak laczy sie tube papierowa do metalu lub sklejki?
Na pewno bede mial wiecej pytani w przyszlosci, ale narazie tyle. Pytania wynikaja z rozbieznosci pomiedzy roznymi programami do projektowania newtonow.
Pozdrawiam.
Podam co wiem i najlepiej aby inni poprawili tam gdzie zrobilem wpadke .
Najlepiej rozpatrywac wszysko od osi wyciagu .
1.Korpus mojego wyciagu ma 60 mm i z 27 - 30 mm na zewnatrz tego korpusu mam ognisko .
Okulary od 4mm do 40 ostrza w zakresie regulacji .
2. Odleglosc miedzy lusterkiem a tuba im wieksza tym lepszy kontrast . Dla 270 mm lustra dalbym min . 20 mm a gdy tuba ma byc wzmacniana co najmniej 30 mm .
3. Do pajaka z mniejszego telepa mozesz smialo nakleic wieksze lusterko . Kwestia tylko jego wagi . Jakby nowe bylo ciezkie to klejone mala powierzchnia moze slabo trzymac .
4 Najpewniej kleic silikonem .
5 Tube Z Al mam sprawdzona i jest sztywna po wlozeniu 3 wzmacniajacych wreg . Lustro 135 /1300 . 3 kg . . Ma zapas sztywnosci a wazyla bez wreg ok 1,8 kg .
W tubie zAL 1 mm od Poruczki z W-wy nie trzeba niczym wzmacniac okolic wyciagu z jego powodu . Z gory nad wyciagiem mam 1 pierscien wzmacniajacy pelniacy role diafragmy .
6 . Tube papierowa do sklejki laczylbym wkretami i elementy nierozbieralne obmarowalbym samochodowym kitem szpachlowym - klej zywiczny
Nie wiem jak kleje z papierowej tuby po kilku latach zachowaja sie . Niektore materialy rozkladaja sie stosunkowo szybko , a te tuby nie maja byc z zalozenia wieczne . Taka tuba wytrzyma z 15 lat?
Prosze innych o swoje uwagi .
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 18 January 2006 - 17:19
ad 1). mo¿e ten rysunek rozwieje Twoje w±tpliwo¶ci?
http://astrojawil.pl/tubus1.jpg
rys. ze strony Janusza Wilanda:
http://astrojawil.pl/ad 2). po mojemu, ta krawêd¼, powinna byæ w takiej odlego¶ci, ¿eby przez (go³y) wyci±g nie da³o siê dostrzec nic poza wewnêtrzn± ¶ciank± tubusa :D
ad 3). ma³e lusterka wiesza siê na jednym gwo¼d¼iu, du¿e ju¿ na paru, ale to na ¶cianach, choæ my¶lê, ¿e w teleskopach jest podobnie :)
ad 4).
http://astro-forum.o...?showtopic=8559ad 5). papierow±, to poleca³bym Ci powlec j± cyjanoakrylem od wewn±trz i zewn±trz, albo mo¿e nawet ¿ywic± i wzmocniæ siatk± - co¶ jak kad³uby ³ódek :) w alu chyba niema takiej potrzeby :unsure:
ad 6). spawanie, nity, ¶ruby, napewno odpadaj±, wiêc zostaje Ci tylko raczej na klej :D
pozdrowienia
WOW. Dziekuje.
Pozdrawiam.
W loreal merlin obmacalem rury tekturowe 300 i 350 mm . Sa sztywniejsze niz z AL i calkiem solidnie zrobione . Aby uzyc je na tube do paralaktyka tak samo jak Al trzeba je wzmocnic wregami w okolicach mocowania obejm . Z gory tez jedno wzmocnienie sie przyda . Mnie sie spodobaly jako rura na tube . Srednica wewn. rury 300 mm to max 295 mm . Jakbys dal pierscienie 9 mm grubosci/ czy wysokosci / z sklejki a nie jak ja z plyty pazdziezowej to przy tej sztywniejszej rurze powinno wystarczajaco calosc usztywnic .
Choc 350 mm to jest to co sam bym dal . :Beer:
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 19 January 2006 - 17:01
Mam zagwozdke.
W/g newtwina aby nie bylo winietowania w moim rekodziele, tuba winna miec 1118,5mm dlugosci. Hmm, i jak tu wierzyc zlotej zasadzie tuba winna miec dlugosc ogniskowej?
W/g newtwina jak wsadze w wyciag Naglera 31mm to zrenica wyjsciowa przekroczy 7mm. :Cenzura:
W/g knigi "Building a dobsonian teleskope", tuba powinna byc 2" szersza od LG, no kurde jest (bez 2mm). Ale jak zrobie wregi usztywiajace to bedzie miala mniej. Newtwin wydrze na mnie morde, ze bedzie winietowac. Kniga nie pisze czym to grozi (albo ja nie moge tego doczytac) ale zaleca te 2". To co wczesniej ma sie nijak do informacji J. Winlada, ktory pierwsza (startowa) diafragme robi zostawiajac 4cm wieksza srednice niz lustro. ZGLUPIALEM. KTO ma kurde racje?!
W/g newtwina aby nie bylo winietowania w moim rekodziele, srodek wyciagu winien znalezc sie 110mm od krawedzi tuby. Czyli jego bok bedzie tylko 8,5cm od krawedzi. Hmm, w/g knigi "Building a dobsonian teleskope", wyciag powinien znalezc sie 160mm od krawedzi wyciagu:
"Cut the telescope tube the same length as the focal length of your mirror. Then cut the eyepiece
hole back from the front end of the telescope tube by the radius of the tube."
Jak pisalem wyzej newtwin przy takich parametrach zaczyna wyswietlac polowe parametrow na czerwono! (ze niby glupi jestem i do dupy ten moj plan). KTO ma kurde racje?!
W zalaczniku plik z newtwina (.zip) z moja wizja F4,2 270mm.
Pozdrawiam
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Krazek szkla zawsze jest wiekszy od lustra z 5 mm . To nie 270 a 265 daj .
Dodatkowo nie wiem czy wielkosc lusterka wtornego i pole widzenia okularu pozwola Ci na uzyskanie takiego obserwowanego obszaru bez winietowania aby srednica tuby wplynela na winietowanie .
Sam mam z 8 mm od wregi do lustra i nie zauwazylem winietowania , ale to nie nagler . Mozesz zaryzykowac albo wieksza tube dac .
Przy duzej srednicy tuby 10 cm wiecej czy mniej nad wyciagiem i tak nie zabezpieczy LW przed zaroszeniem czy szronieniem , to juz nawiewy powietrza nawet specjalnie na to lusterko rozwiaza .
Jak okular co chcesz miec daje za duza zrenice to moze wydluz ogniskowa / jak jeszcze mozna ja zmienic / albo okular o mniejszej ogniskowej . Chyba innego wyjscia nie ma poza innym okularem .
Krazek szkla zawsze jest wiekszy od lustra z 5 mm . To nie 270 a 265 daj . Tzn. 275 tak?
Dodatkowo nie wiem czy wielkosc lusterka wtornego i pole widzenia okularu pozwola Ci na uzyskanie takiego obserwowanego obszaru bez winietowania aby srednica tuby wplynela na winietowanie . OK. Chyba rozumiem, sugerujesz, ze i tak nie bede tam wkladal okularow z polem pozwalajacym na osiagniecie obrazu zagrozonegop winieta. A jak wyliczyc, ze dla pola widzenia X (np. 2,5*) bedzie zle /dobrze?
(...)
Przy duzej srednicy tuby 10 cm wiecej czy mniej nad wyciagiem i tak nie zabezpieczy LW przed zaroszeniem czy szronieniem , to juz nawiewy powietrza nawet specjalnie na to lusterko rozwiaza .
Jak okular co chcesz miec daje za duza zrenice to moze wydluz ogniskowa / jak jeszcze mozna ja zmienic / albo okular o mniejszej ogniskowej . Chyba innego wyjscia nie ma poza innym okularem . Jakto nie zabezpieczy? Ze za szeroka tuba aby spelniala zadanie odrosnika tak? Chmm w sumie logiczne.
Dzieki za info. Jakby ktos mial tu jeszcze cos do skomentowania, to ja chetnie poslucham.
Pozdrawiam.
Ciekawy program, ale nie do koñca rozumiem, jak on oblicza ten "75% ray".
Zauwa¿, ¿e problem tego winietowania znika, je¶li dasz mniejsze lusterko wtórne. Co, ogólnie rzecz bior±c, jest chyba dobrym pomys³em, obstrukcja itede, ale nie rozumiem zwi±zku z winietowaniem na wyci±gu. Wygl±da, jakby program zawsze patrzy³, jak siê zachowa skrajny promieñ z lusterka wtórnego.
Ciekawy program, ale nie do koñca rozumiem, jak on oblicza ten "75% ray". g³upio :rolleyes:
ps. Hans w³±cz wszystkie Ray'e i obejrz sobie okno ze szczegó³em okolic wyci±gu (masz zdecydowanie za w±ski)
Ten post by³ edytowany przez
McArti dnia: 08 February 2006 - 15:03
Ciekawy program, ale nie do koñca rozumiem, jak on oblicza ten "75% ray".
Zauwa¿, ¿e problem tego winietowania znika, je¶li dasz mniejsze lusterko wtórne. Co, ogólnie rzecz bior±c, jest chyba dobrym pomys³em, obstrukcja itede, ale nie rozumiem zwi±zku z winietowaniem na wyci±gu. Wygl±da, jakby program zawsze patrzy³, jak siê zachowa skrajny promieñ z lusterka wtórnego. Gdy dam lusterko wtorne mniejsze niz 75mm zaczyna krzyczec na czerwono, ze tam mu zle. Lusterko 80mm faktycznie jest ciutka duze ale takie bylo po prostu dostepne. Nastepne na rynku mialo 60mm i to juz sporo za male bylo.
Pozdrawiam.
g³upio :rolleyes:
ps. Hans w³±cz wszystkie Ray'e i obejrz sobie okno ze szczegó³em okolic wyci±gu (masz zdecydowanie za w±ski) Toc przeca dalem 52mm - znaczy sie 2". Nie ma wiekszych... :huh:
Pozdrawiam.
ten twój plik sie wogóle nie otwiera w NEWT czemu to niema rozszerzenia NWT?
1,5st z 100% to dobry wynik. 30mm diafragmy bez winietowania.
Ten post by³ edytowany przez
McArti dnia: 08 February 2006 - 15:18
Toc przeca dalem 52mm - znaczy sie 2". Nie ma wiekszych... :huh:
Pozdrawiam. Wyciag z DO 2" ma wewnetrzna srednice 60 mm i potem pierscien redukcyjny do ktorego mocowana jest 2" tuleja .
Raczej 265 mm bedzie lustro , bo lepiej podac wymiar krazka szkla . Tak sadze ale mie mialem dobrych fabrycznych luster w reku .
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 08 February 2006 - 15:18
wyci±g powinien byæ 2,7" :szczerbaty: ale niema co tragizowaæ do wiekszego niewinietuj±cego pola to lusterko jest za ma³e.(90mm powinno byæ)
A - SREDNICA WEWNETRZNA TUBY - 320mm
B - ODLEGLOS CZOLA LUSTRA OD KONCA TUBY - (???)
C - DLUGOSC TUBY - 1200mm
D - ODLEGLOSC PIERWSZEJ WREGI OD KONCA TUBY - (???)
E - ODLEGLOS MIEDZY PIERWSZA A DRUGA WREGA - 300mm
F - ODLEGLOSC MIEDZY DRUGA A TRZECIA WREGA - 300mm
G - ODLEGLOSC MIEDZY POCZATKIEM TUBY A OSIA WYCIAGU - (???)
H - ODLEGLOSC MIEDZY POCZATKIEM TUBY A PIATA WREGA ZEWNETRZNA - 50mm
I - WYSOKOS WYCIAGU - 55mm
J - ODLEGLOSC MIEDZY PIATA A CZWARTA WREGA ZEWNETRZNA - 200mm (?)
K - WYSOKOSC PIERWSZEJ WREGI WEWNETRZNEJ - 20mm
L - WYSOKOSC DRUGIEJ WREGI WEWNETRZNEJ - 15mm
M - WYSOKOSC TRZECIEJ WREGI WEWNETRZNEJ - 10mm
N - WYSOKOSC CZWARTEJ WREGI ZEWNETRZNEJ - 20mm
O - WYSOKOSC PIATEJ WREGI ZEWNETRZNEJ - 20mm
P - SREDNICA WEWNETRZNA TRZECIEJ DIAFRAGMY - 300mm
R - SREDNICA WEWNETRZNA DRUGIEJ DIAFRAGMY - 290mm
S - SREDNICA WEWNETRZNA PIERWSZEJ DIAFRAGMY - 280mm
LG - 270/1182mm
LW - 80mm
grubosc tuby 1mm (alu)
wyciag 2"
prosze o korekte zalozen jezeli gdzies znajdziecie blad i jezeli to mozliwe o uzupelnienie brakujacych mi wartosci tam gdzie to mozliwe
Pozdrawiam.
Odleglosc B jest zalezna od przyjetego sposobu mocowania lustra i jego grubosci . Z 8-10 cm pewnie bedzie miala . Lusto musi byc min 27 mm grubosci . Troche tez lepiej zostawic aby sruby regulacyjne byly wewnatrz tuby . Bez problemu pionowo tuba bedzie mogla stac .
Odl. C zostaw na sam koniec jak wyjdzie B .
G jest maloistotne i tak przy tej srednicy LW zaparuje w sprzyjajacych warunkach . Na czas bezobserwacyjny zakrywam tube bawelnianna szmatka - koszulka. . Jak jest jasno to lepiej dluzsza bo swiatlo wpada w wyciag . Ale nakladana tubka to samo daje . Jak G bedzie duze to dodatkowo musialbys wzmocnic krawedz tuby np. poprzez przymocowanie drugiego paska blachy z 3 cm szerokosci bo werga jest przy wyciagu . U mnie G=12 cm.
Wrega N /4/ chyba niepotrzebna - dla tuby 28 cm tak mam.
Ponadto wregi zewnetrzne to nie usztywnia tak tuby jak wewnetrzne , te w okolicach mocowania montazu sa dobre, Zamiast zewnetrzne daj wewnetrze ale ciensze i z wtrzymalego materialu , moze jakies pierscienie ze stali zbojeniowej czy podobnie . Tam juz nie ma tak duzych sil jak w okolicach mocowania montazu .
W/g mnie wystarczy jeden nad wyciagiem , pod niepotrzebny . Ostatnia wrega powinna byc w rejonie pajaka.
Wysokosc wyciagu 55 mm . Okular wkladasz wtuleje czy jeszcze masz posredna tuleje tak jak w wyciagu z DO . Ta dodatkowa tuleja jest kilkucentymetrowa i wydluza wyciag . Bede to przerabial aby ta tuleja wchodzila do ruchomej w wyciagu i nie powodowala odsuniecia okularu o 35 mm .
Odleglosc B jest zalezna od przyjetego sposobu mocowania lustra i jego grubosci . Z 8-10 cm pewnie bedzie miala . Lusto musi byc min 27 mm grubosci . Troche tez lepiej zostawic aby sruby regulacyjne byly wewnatrz tuby . Bez problemu pionowo tuba bedzie mogla stac . Ok. To cenne info
Odl. C zostaw na sam koniec jak wyjdzie B . To wbrew zasadzie dlugosc tuby = dlugosci ogniskowej, ale rozumiem, ze faktycznie mozna by zyskac pare centymetrow manewru gdyby uwzglednic dokladna wysokosc celi i lustra
G jest maloistotne i tak przy tej srednicy LW zaparuje w sprzyjajacych warunkach . Na czas bezobserwacyjny zakrywam tube bawelnianna szmatka - koszulka. . Jak jest jasno to lepiej dluzsza bo swiatlo wpada w wyciag . Ale nakladana tubka to samo daje . Jak G bedzie duze to dodatkowo musialbys wzmocnic krawedz tuby np. poprzez przymocowanie drugiego paska blachy z 3 cm szerokosci bo werga jest przy wyciagu . U mnie G=12 cm. Newtwin twierdzi, ze jest to istotne. straszy mnie winietowaniem tuby gdy zostawie tam odleglosci sugerowane przez ksiazki "Building a dobsonian teleskope", i rysunkow J. Winlanda . Wzmacnianie krawedzi tuby jakims delikatnym kolnierzem i mi przyszlo do glowy. Mam zamiar odrazu polaczyc wzmocnienie z funkjonalnoscia siedziska dekla.
Wrega N /4/ chyba niepotrzebna - dla tuby 28 cm tak mam.
Ponadto wregi zewnetrzne to nie usztywnia tak tuby jak wewnetrzne , te w okolicach mocowania montazu sa dobre, Zamiast zewnetrzne daj wewnetrze ale ciensze i z wtrzymalego materialu , moze jakies pierscienie ze stali zbojeniowej czy podobnie . Tam juz nie ma tak duzych sil jak w okolicach mocowania montazu .
W/g mnie wystarczy jeden nad wyciagiem , pod niepotrzebny . Ostatnia wrega powinna byc w rejonie pajaka. I tu Cie chyba zaskocze. Czlowiek ktory bedzie to wykonywal, a zawodowo zajmuje sie budowa konstrukcji aluminiowych dla motoryzacji twierdzi, ze wregi zewnetrzne sa duzo bardziej usztywniajace i podnoszace wytrzymalosc rury niz wewnetrzne.
Wysokosc wyciagu 55 mm . Okular wkladasz wtuleje czy jeszcze masz posredna tuleje tak jak w wyciagu z DO . Ta dodatkowa tuleja jest kilkucentymetrowa i wydluza wyciag . Bede to przerabial aby ta tuleja wchodzila do ruchomej w wyciagu i nie powodowala odsuniecia okularu o 35 mm . O tyz cenna informacja. O tym nie pomyslalem.
Dzieki.
Pozdrawiam.
Masz fachowca od konstrukcji to taka zewnetrzna wrege do tuby wlasciwie przymocuje i dla tego bedzie mocniejsza . Amatorsko nie mailbym szans tak je zlaczyc z tuba . Ogolnie to rozwiazanie z zewnetrznymi wregami jest pomyslowe . :Beer:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl