Newton 200mm 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Jaki¶ czas temu kupi³em refraktor DS2070 z my¶l± o wykorzystaniu zawartego w zestawie GOTO do astrofoto z u¿yciem krótkoogniskowych obiektywów, czeka mnie jeszcze sporo kombinacji z mocowaniem ró¿nych obiektywów, statywem itd. Refraktor 70/700mm jest taki sobie, do zabawy w podgl±danie nieba napewno siê nadaje, ale do czego¶ wiêcej niestety nie.
Od pewnego czasu chodzi mi wiêc po g³owie pomys³ kupna Newtona 200mm.
My¶la³em nad Soligorem MT800 - tania, krótka tuba mia³aby swoje zalety, ale........znalaz³em ciekaw± ofertê w postaci - Celestron StarHopper8.
Dane techniczne:
- ogniskowa 1200mm (48")
- ¶wiat³osi³a 1:6
- zwierciad³o g³ówne 203mm (8")
- okular 1,25" 25mm (E-Lux)
- wyci±g 2" + adapter 1,25"
- szukacz 9x50
- monta¿ Dobson
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...04bb3da7a783a82
Okular 25mm dawa³by powiêkszenie prawie 50x a z u¿yciem Barlowax2 oko³o 100x.
Ja jednak my¶lê o obserwacjach DS i zakupie okularu William Optics SWAN 33mm 2".
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...04bb3da7a783a82
Co mogliby mi ewentualnie doradziæ inni posiadacze Newtonów, czy taka konfiguracja jak± sobie wstêpnie obra³em ma jakie¶ s³abe punkty. Proszê o wasze opinie i porady.
Pozdrawiam Mariusz



My¶lê, ze jest to fajny sprzêt do DS'ów.


Ja jednak my¶lê o obserwacjach DS i zakupie okularu William Optics SWAN 33mm 2". Ten okular da Ci pow 33x i to bêdzie "ma³e" optymalne pow do DS'ów.
Do tego w przysz³o¶ci polecam WO SWAN 20mm 2" co nam da 60x i mo¿liwo¶æ podgl±dania mniejszych DS'ów.
Idealnym rozwi±zaniem by³o by skompletowaæ sobie jeszcze parê innych okularów tej klasy :).

Niuton 200/120 Synta a Celestron to nie to samo?
Synty chyba sa tansze. Zobaczysz roznice niedzy 70/700 a tym sprzetem takze do planet i Ksiezyca .
Na pewno nie bedziesz juz chcial patrzec przez 70 .
Z tymi 2" okularami to jest troche mitow . Misiekc na innym forum wylozyl poprzez matematyczne zaleznosci jak na prawde srednica okularu i jego pole widzenia ma wplyw na max jego ogniskowa .
http://astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=84&p...der=asc&start=0
Max ogniskowa okularu jest to stosunek serdnicy wyciagu czy dokladniej 1 soczewki do kata widzenia okularu w radianach . Dla dluzszych ogniskowych mamy winetowanie z racji srednicy okularu .
Okular 26 mm z polem widzenia 82 st.=1,43 rad w wyciagu 1.25" jeszcze nie winetuje z tego faktu ze ma srednice 1,25". To jaki sens ma kupowanie 2" 20 mm jak jest ze sporym zapasem 1,25"

Je¶li my¶lisz o dobsonie, powiniene¶ zwróciæ uwagê tak¿e na Syntê ( http://market.fotoclassic.pl/product_info....&products_id=95 ) oraz Oriona XT8 (cena ~1450z³; niestety nie ma go aktualnie w ofercie Astrokraka - zadzwoñ do nich po info).



Synta to pewne wydane pieni±dze :Salut:

A ja pójdê trochê pod pr±d.
Dobson to kicha!
Wiem, bo mam. DSy poogl±daæ owszem mo¿na, ale je¶li kto¶ powie, ¿e mo¿na tym i spojrzeæ i na planetki to nie wierz w to.
Bez napêdu w obu osiach (w³a¶ciwie to p³aszczyznach) - gwarantowane zszarganie nerwów.
A czasami na planetki jednak te¿ bêdziesz chcia³ spojrzeæ.
Ten post by³ edytowany przez MarekC dnia: 11 November 2005 - 13:50

A ja pójdê trochê pod pr±d.
Dobson to kicha!
Wiem, bo mam. DSy poogl±daæ owszem mo¿na, ale je¶li kto¶ powie, ¿e mo¿na tym i spojrzeæ i na planetki to nie wierz w to.
Bez napêdu w obu osiach (w³a¶ciwie to p³aszczyznach) - gwarantowane zszarganie nerwów.

Bez przesady. Planety obserwuje przez Synte przy 200x powiêkszeniu i nie narzekam. Trzeba siê nauczyæ obs³ugi telepa, a to przychodzi ³atwo. Zamiast wydawaæ pieni±dze na napêd, lepiej skompletowaæ jakie¶ okulary, czy filtry.


A ja pójdê trochê pod pr±d.
Dobson to kicha!
Wiem, bo mam. DSy poogl±daæ owszem mo¿na, ale je¶li kto¶ powie, ¿e mo¿na tym i spojrzeæ i na planetki to nie wierz w to.
Bez napêdu w obu osiach (w³a¶ciwie to p³aszczyznach) - gwarantowane zszarganie nerwów.


Ja nie mam takich problemow ..jedyna wieksza przeszkoda jesli sie posiada Dobsona wystepuje przy robieniu fotek :)

jesli jednak chodzi o ogladanie to wlasnie Dobson jest dosc wygodnym i mozliwie tanim rozwiazaniem.

U siebie widzialem swietnie Marsa a jest to najmniej wdzieczna do ogladania planeta na ktorej mozna podziwiac jakies szczegoly powierzchni :)

Biorac pod uwage powiekszenia tez da sie zyc :) ..ja u siebie powiekszam najwiecej 400x (przy Ksiezycu czasem sobie tak robie) i problemy z prowadzeniem teleskopu przynajmniej jesli chodzi o Oriona to nie ma :) swietnie sie nim steruje trzymajac jeden dzyndzelek w reku ....w kazdej plaszczyznie :) ..moze to kwestia obycia sie z teleskopem ?


..moze to kwestia obycia sie z teleskopem ?
Tak, to kwestia do¶wiadczenia. W ka¿dym razie, za komfort p³aci siê sporo.

Niech wam bêdzie. Poddajê siê.
Dobson jest super.
W koñcu Maluchem te¿ da siê je¼dziæ w piêæ osób.
Jak piszecie - to tylko kwestia obycia :szczerbaty:


Niech wam bêdzie. Poddajê siê.
Dobson jest super.
W koñcu Maluchem te¿ da siê je¼dziæ w piêæ osób.
Jak piszecie - to tylko kwestia obycia :szczerbaty:


Nie sugerowalbym tutaj porownania z maluchem jesli chodzi o Dobsona. Moj teleskop jest na tyle ciezki ze na ziemi stoi stabilnie i nie ma zadnych drgan nawet jesli wystepuje jakis wiaterek. Ustawianie sprzetu jest bardzo proste wrecz trywialne... polega na prowadzeniu tubusa w 2 plaszczyznach trzymajac za "dzyndzelek" nawigacyjny doslownie dwoma palcami niezaleznie w ktorym miejscu sie zatrzymam teleskop stoi nieruchomo i pokazuje zatrzymany rejon nieba. Nie wymaga to sily a calosc chodzi na tyle oporowo ze teleskop w kazdej pozycji stoi pewnie i nie zmienia swojego polozenia nawet jesli mamy doczynienia z wiatrem.Nigdy podczas kilkunastu obserwacji tym teleskopem nie spotkalem sie z problemem stabilnosci sprzetu albo malej odpornosci na warunki atmosferyczne (wiatr). Musze wziasc pod uwage fakt ze to przeciez nie ejst najciezszy teleskop(16 kg) i wieksze Dobsony sprawiuja sie chyba jeszcze lepiej a co najwazniejsze maja wieksze lustro :). Montaz paralaktyczny nie koniecznie musi stanowic komfort obserwacji biorac pod uwage kogos poczatkujacego. Owszem mamy tam mikroruchy itp. ale ustawianie tego sprzetu nie musi byc takie proste jak w przypadku Dobsona przy ktorym wlasciwie nie trzeba robic nic :). Krotko mowiac ciesze sie ze ktos taki jak Dobson zrobil taki pomysl na narzedzie obserwacyjne bo bym sie teraz cieszyl co najwyzej teleskopem 114 mm :)

Montaz paralaktyczny jest niezbedny praktycznie przede wszystkim przy fotografii :). Nalezy tez pamietac ze montaze EQ maja swoje klasy i nie kazdy jest odpowiednio stabilny :) a takie jak EQ4 czy 5 sa bardzo drogie w cenach duzej Synty na Dobsonie. Biorac pod uwage ze chce sie zakupic teleskop o wymiarach 200 mm trzeba sie liczyc z montazem o odpowiednio duzej stabilnosci i malym czasie wygaszania. Niektore montaze ktore sa odrazu oferowane z teleskopem nie zawsze sie dobrze sprawdzaja. Dlatego mysle wlasnie nad tym jak to zrobic w przypadku zakupu wiekszego instrumentu w przyszlosci na montazu paralaktycznym co napewno nastapi....i mysle ze montaz bede kompletowal osobno

Sumujac Dobsona nie porownalbym do malucha tylko raczej do auta ktore jest wygodne ale nie wystarczajaco dobrze wyposazone przez co ograniczenie takiego sprzetu jest dosc spore (nie mozna robic np. fotografi wymagajacych duzych czasow naswietlania , nie ma mikroruchow a takze slabsza mobilnosc) mozna tez zarzucic brak luksusu z tego tytulu ale trzeba tez pamietac ze owym luksusem tez trzeba sie nauczyc obslugiwac wiec nie jest to jednoznaczna zaleta w przypadku poczatkujacego. Sama obserwacja zas jesli chodzi o Dobsona nie jest zadnym problemem i przebiega bardzo prosto bez zbednych komplikacji do tego jest tanszym rozwiazaniem.

Oczywiscie kupujac teleskop na Dobsonie mozna tube w pozniejszym czasie przelozyc na montaz ktory nas interesuje :).

Dla kogos poczatkujacego zawsze bede polecal Dobsona do obserwacji chyba ze ten ktos bedzie dysponowal taka gotowka ze bedzie mogl odrazu kupic wszystko za jednym zamachem wtedy naturalnie lepiej tak zrobic i oszczedzic sobie zwloki w przeciwnym razie lepiej kupic wielkiego Dobsona popatrzec przez niego jakis czas zeby sie oswoic ze sprzetem. Nie ma sensu jesli sie oczywiscie nie zaklada robienia zdjec kupowac czegos mniejszego na montazu paralaktycznym.Pozniej zeby zmienic teleskop trzeba wykladac kolejne tysiace a stary idzie za grosze(jesli uda sie sprzedac). Zdecydowanie lepszym rozwiazaniem wedlug mnie jest duzy Dobson i w pozniejszym czasie zamiast kupowania nowego sprzetu poprostu przelozyc tube na montaz paralaktyczny. Ja tez mialem obawy jesli chodzo o Dobsona wybierajac teleskop. Martwilem sie ze bedzie za niski podczas ogladania itp. I malo co bym kupil Newtona 114 mm na szczescie postawilem na lustro i sie nie zawiodlem.

Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez KOPER dnia: 13 November 2005 - 14:54
Z tego wszystkiego najwazniejsza jest tuba . To na czym bedzie wisiec to drugorzedna sprawa .
To , ze 200 mm lustro to tak wielka i prawie niemozliwa do posadzenia na paralaktyku sprawa to mit . Tak samo jak ze 200 mm lustro to max do jakiego powinnismy dazyc . Po mojemu to dopiero od tej srednicy mozemy wydajniej obserwowac . To co prawie widzimy w mniejszych jest oczywiscie widoczne w wiekszych .
Tani Dobson zawsze bedzie gora odnosnie drgan w stosunku do paralaktyka . Atutem mont. paralaktycznego jest jego prostota i dostepnosc napedow . Jak komus nie przeszkadzaja 6-8 sekundowe drgania to ulozyskowany skylux taka tube pociagnie . Kazdy z mikroruchami Dobson drozej wyjdzie .
Po mojemu producenci specjalnie zamiast lozysk daja plastikowe cierne podkladki aby nie wieszac na popularnych montazach takich tub . Aluminiowy odlew i 12 mm osie 10 kg tube i przeciwwage do niej wytrzymuja . Problem tylko z lozyskopodkladkami , Pod tym ciezarem blokuje sie calosc , za duze tarcie . Prawdziwe lozyska to zmieniaja .

W³a¶nie tak siê ostatnio zastanawia³em nad zawieszeniem mojej synci na paralaktyku albo na czym¶ co u³atwia³o by fotografie.
Co takiego mo¿na kupiæ(albo zm±towaæ) najtaniej(najtaniej ale tak ¿eby spe³nia³o sw± role)
A i macie mo¿e jakie¶ sposoby na podwy¿szenie dobsona ? Bo mam ma³y problem z wysoko¶ci± balustrady.

Pozdrawiam
kamilM

Do fotografii planet to plarforma czy jakis bez specjalnego rodowodu paralaktyk wystarczy .
W Synti 200/1200 z tego co czytalem po powieszeniu na paralaktyku tuba sie odksztalca i musialbys ja wzmocnic wregami tak w lodziach tylko okragle .
Synte wieszano na HQ5 , EQ5 to chyba najnizej .
Nie wiem jak te montaze ale nizsze nie maja lozysk i dlatego pod takim ciezarem sie blokuja .
Jakbys chcial montaz do foto galaktyk to polecam samodzielny wyrob ulozyskowany na stozkowych lozyskach jak niektore piasty w samochodach . Dokladnosc prowadzenia to glownie sprawa jakosci przekladni slimakowej . W AK byla za 500-600 zl ok 500 zebow . Mozna w Opolu dorobic przekladnie o metrycznym skoku i slimakiem moze byc sruba . Niestety ich dokladnosc tylko do obserwacji wizualnych .
Chyba Sumas cos robil w zakresie napedu, lacznie ze sterowaniem , bledami prowadzenia itp. Ma wypraktykowany poglad jak uzyskac ATM-owo duza dokladnosc .
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 13 November 2005 - 16:55
Chcia³em zamówiæ Celestrona http://deltaoptical....04bb3da7a783a82
ale nie bêd± go mieli chyba do koñca roku, tuba Soligor MT800 te¿ nie jest na magazynie w Astrokraku.
Przemy¶la³em wiêc sprawê i doszed³em do wniosku, ¿e skoro nie idzie kupiæ takiego teleskopu jakiego chcia³em, to w takim razie kupiê lustrzankê, w koñcu jaki¶ tam sprzêt obserwacyjny mam(DS2070AT), warunki obserwacyjne niestety u mnie nie najlepsze, pewnie taki du¿y Newton marnowa³by du¿± czê¶æ swoich mo¿liwo¶ci. Lustrzanka za¶ jako urz±dzenie uniwersalne przyda mi siê w wielu zastosowaniach nie tylko astronomicznych. Zamówi³em wiêc Canona 350D i czekam na przesy³kê. Dziêkujê wszystkim, którzy zabrali g³os w sprawie Newtona 200mm i pozdrawiam.
Mariusz

Coz za radykalna decyzja!
Nie szkoda Ci?...

My¶lê, ¿e ten zakup ³atwiej te¿ zniesie moja rodzinka. Tak± wielk± rurê(Newton 200mm) w domu nie ka¿dy móg³by zrozumieæ :D
Na du¿y teleskop przyjdzie jeszcze pora.
Ten post by³ edytowany przez marpio dnia: 14 November 2005 - 11:53

Niuton

Kurcze Zbig pisze siê NEWTON a Ty Niuton i Niuton
<_<

Racja, pisze sie systemu Newtone`a . Chyba . Ale to tak uczenie brzmi . :Beer:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl