Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Mam ma³e pytanko, czy nieu¿ywany tymczasowo teleskop Newtona traci napylon± warstwê aluminium :?: :?:
Mam ma³e pytanko, czy nieu¿ywany tymczasowo teleskop Newtona traci napylon± warstwê aluminium :?: :?: Warstwa aluminium w moim Newtonie Uniwersa³a sple¶nia³a. Wszystko zale¿y czy warstwa Al by³a utwardzana czy nie.
No to powiedzmy, ¿e jest to teleskop Antares 2301200 dostepny w ofercie Astrokraka :D
Warstwa odbijaj±ca: Aluminium utwardzone kwarcem
Nie wa¿ne czy to Astrokrak czy Meade lustro utwardzone SiO2 powinno moim zdaniem wytrzymac nawet 10 lat. Nie wiem jakiej gwarancji udziela Janusz na warstwê Al. Zapytaj i w razie czego reklamuj.
Dobrze napylone aluminium nawet na ¦l±sku wytrzyma kilka ³adnych lat. Musi byæ napylane u profesjonalisty.
W przypadku wadliwego napylenia (co czasami ma miejsce!) i nastêpnie utwardzenia ¿yczê powodzenia w trakcie ponownego przeszlifowywania lustra.
pozdrówka
Na teleskopy Astrokrak i ich optykê udzielamy obecnie 5-cio letniej gwarancji i to z czystym sumieniem 8)
Ps. Tomcio co u licha chsesz szlifowaæ i po jakie licho bo nie bardzo kumam a kumaty jestem w te klocki, wiesz ch³opcze ???
[ Add: 20 Maj 2004 0:08 ]
Mam ma³e pytanko, czy nieu¿ywany tymczasowo teleskop Newtona traci napylon± warstwê aluminium :?: :?: Aluminium to nie kamfora tylko metal i nie paruje w temperaturze pokojowej :roll:
a wiêc jakie warunki przyczyniaj± siê do utracania aluminium z lustra :?:
Januszu!
To jak juz wy¿re to aluminium (dowoln± metod±) spod tego utwardzenia - jak chcesz po³o¿yæ nowe???
Nie trzeba wiele bo warstwa alu to zlaledwie kilkaset grubo¶ci atomu i tyle samo jest na niej Kwarcu oko³o 1/4 d³ugo¶ci fali ¶wiat³a, wystarczy zostawiæ mokre czy zalane lustro w zamkniêtym teleskopie na tydzieñ i ju¿ masz po warstwie a jak dodatkowo w powietrzu masz zarodniki ple¶niowe i jest ciep³o to szk³o masz z w¿erami od ple¶niaków.
Teleskop astronomiczny to delikatny przyrz±d optyczny a nie beczka na deszczówkê i nale¿y go przechowywaæ w ogrzewanym, suchym i przewiewnym pomieszczeniu a nie w komórce na wêgiel.
Najczê¶ciej zniszczone lusrtra trafiaja do nas jako ofiary zawiniêcia teleskopu stoj±cego na balkonie lub w szopie w szczelny werek foliowy, pamiêtaj w szczelnych workach przechowuje siê trupy w kostnicy miejskiej a nie teleskopy astronomiczne :shock:
Drugim co do czêsto¶ci przypadków ofiar w¶ród luster to ofiary nadgorliwych czy¶cicieli którym ka¿dy py³ek czy kropka przeszkadza, zwykle lustro prze¿ywa 5-6 corocznych fachowych czyszczeñ bez strat w³asnych a po kilku latach eksploatacji i tak trzeba je regenerowaæ bo powstaje masa mikrorysek od czyszczenia degraduj±cych po wielu latach i czyszczeniach kontrast obrazu.
W wielkich obserwatoriach w teleskopach luster siê nawet nie utwardza tylko zmywa co roku i naparowuje od nowa czystym aluminium :salu:
o.k. mamy ró¿ne do¶wiadczenia. Moje siêgaj± lat, kiedy to jeden na dziesiêæ zak³adów spe³nia³ zak³adane dok³adno¶ci naparowywania alu (po³owa lat 80.)
Potem pojawi³o siê utwardzanie. Nie do koñca wiem, jakimi metodami magicy od utwardzania to czynili, ale widzia³em kilka zwierciade³ skiepszczonych przy napylaniu lub utwardzaniu, z których owej warstwy utwardzaj±cej nie mo¿na siê by³o niczym pozbyæ.
Trawienie do¶æ dok³adnie za³atwia³o warstwê alu, ale tam gdzie (chyba) by³o grubiej (lub cieniej) zostawa³y placki NIE DO RUSZENIA. I wtedy trza by³o ponownie przepolerowaæ lustro, a w jednym przypadku nawet lekko przeszlifowaæ (1200-tk±).
Obecnie technika posz³a do przodu, ale z utwardzaniem ca³y czas by³bym ostro¿ny.
Na ¦l±sku (Katowice) lustro wytrzymuje kilka lat tzw. sensownego traktowania. Woda z najnêdzniejszym!!! szarym myd³em za³atwia od czasu do czasu sprawê, a naparowywanie nowego alu (tylko alu) nie jest kosztem obezw³adniaj±cym raz na parê lat.
serdeczne pozdówka
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl