Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam! W koñcu sta³o siê:) Po wielu latach nieudanych prób, wzlotów i upadków, po okresie zaniechania ca³kowitego hobby jakim jest astronomia, nadszed³ wreszcie czas zamówienia teleskopu i ju¿ jutro kurier powinien dostarczyæ przesy³kê :banan:
Przed zamówieniem przekopa³em, przewertowa³em fora internetowe nt. pierwszego teleskopu. Nie³atwy to wybór, oj nie. Szala decyzji wielokrotnie przechyla³a siê to na korzy¶æ paralaktyka, to na dobsona. Na pocz±tku chcia³em Celestrona C8N, potem C6-NHD (na CG5), potem Syntê 8" 200/1000 ale w koñcu wybór pad³ na 200/1200.
Na pocz±tku my¶la³em ¿e bêdê móg³ zasmakowaæ troszkê astrofoto, jednak takie z prawdziwego zdarzenia to jednak du¿e koszty. Mo¿e kiedy¶.. Wiêc postawi³em na obserwacje wizualne. W koñcu mam nawet przyzwoite warunki. Mieszkam w ma³ej osadzie i czêsto w bezchmurne noce widaæ Drogê Mleczn±, wiêc niebo jest raczej ciemne. Co tu du¿o gadaæ - potrzebne tylko du¿e lustro i wio!
W sumie ta Synta 200/1200 traktujê jako obiekt do¶wiadczalny. Je¶liby mi odpowiada³ ten typ monta¿u i w ogóle taki du¿y telep sprawdzi³by sie w praktyce to zacznê zbieraæ na Meade 12" :D
No nic, to na razie tylko wzmianka na temat tego teleskopu. Systematycznie bêdê siê stara³ uzupe³niaæ moje spostrze¿enia na temat tego sprzêtu i oraz wra¿eñ wizualnych.
Noo to gratulacje! Ale z drugiej strony znowu pogody nie bêdzie przez tydzieñ :P Mam nadziejê ¿e bêdziesz dawaæ jakie¶ relacje z obserwacji. Ciemnego nieba!
Pozdrawiam,
Krawat.
Witam
Je¶li masz dobre warunki do obserwacji to napewno Synta jak na poczatek jest dobrym rozwiazaniem. Da wiele radochy, wiem co¶ o tym, choæ pewnie dotknie ciê wirus "dwucalicy z³o¶liwej", bo ja siê nabawi³em ostatnio odmiany "czterocalica".
Pozdrawiam
no to popatrzone :burza: :burza:
Noo to gratulacje! Ale z drugiej strony znowu pogody nie bêdzie przez tydzieñ :P Mam nadziejê ¿e bêdziesz dawaæ jakie¶ relacje z obserwacji. Ciemnego nieba! qna a u mnie ju¿ przesta³o padaæ i mia³em nadzieje, ¿e w koñcu jutro bêdzie jaka¶ dziurka :P a tu pewnie bêd± :burza: ... ehh takie s± koszty powiêkszenia "klubu synciarzy" :szczerbaty:
... ehh takie s± koszty powiêkszenia "klubu synciarzy" :szczerbaty: No niestety, je¶li taka pogoda bêdzie siê d³ugo utrzymywaæ, to teleskop poro¶nie kurzem <_< A tak w ogóle wpad³em na pomys³, ¿eby zorganizowaæ jaki¶ zlot posiadaczy Synty :szczerbaty:
Nie znale¼liby¶my pó¼niej swojego telepa wszystkie takie same :P
Ten post by³ edytowany przez
Krawat dnia: 24 January 2008 - 23:08
Nie znale¼liby¶my pó¼niej swojego telepa wszystkie takie same :P No, mo¿e za wyjatkiem tego czarnego cuda made by Jules
http://www.astronoce...ykuly.php?id=62 :D
A wiêc mam ju¿ teleskopik :banan: Syntê zakupi³em na raty w sklepie Fotozakupy.pl Polecam ten sklep, poniewa¿ transakcja odby³a siê bezproblemowo i szybko. Dodam ¿e kupi³em Syntê Classic. Pomy¶la³em ¿e warto zaoszczêdziæ te 100z³ a z forum dowiedzia³em siê ¿e przy takiej aperturze to ró¿nice w szybko¶ci ch³odzenia bêd± nieznaczne..
Kurier przywióz³ paczkê zgodnie z planem i natychmiast po odbiorze zabra³em siê do rozpakowywania ca³o¶ci. Teleskop przyszed³ w dwóch paczkach. W pierwszej by³ monta¿ a w drugiej tubus wraz z szukaczem i okularami. Do monta¿u drewnianej skrzynki do³±czone s± klucze, wiêc raczej nie trzeba szukaæ dodatkowych narzêdzi. Po skrêceniu wszystkich deseczek okaza³o siê ¿e nawet ³adny kszta³t ma ta ca³a skrzynka :D Jednak jeden element przyku³ moj± uwagê:
http://images23.fotosik.pl/146/45909ef894ad5ff5.jpgJest to jaka¶ tam zwyk³a podk³adka przypiêta do deski zszywaczem:) I po tym "¶lizga" siê druga deska ze ¶ciankami bocznymi. Ciekawe jak to bêdzie zdawa³o egazmin w warunkach polowych i na d³u¿sz± metê. No ale to przecie¿ "Made In China" :Boink: Dobra jedziemy dalej..
W koñcu jako¶ uda³o mi siê skrêciæ ca³± skrzyneczkê:D
http://images33.fotosik.pl/120/151b453713d4258c.jpgCzas zabraæ siê za rozpakowanie drugiego kartonu. Z zapartym tchem rozpieczêtowywa³em kartonik i ku mojej uciesze pojawi³ siê taki oto widok:
http://images26.fotosik.pl/147/73e6d60d2aa5e340.jpgNo wiêc szybko przykrêci³em tubus do ¶cianek bocznych za pomoc± plastikowych czarnych r±czek:
http://images31.fotosik.pl/120/bf0f25ddd5b049bd.jpgHehe ale te Chiñczyki to maj± ³eb :szczerbaty: Okazuje siê ¿e "sterowanie" tuby polega na kiwaniu jej (mam na my¶li przesuwaniu) w górê lub w dó³. Ot i ca³a filozofia monta¿u Dobsona;) Dodam jeszcze ¿e tuba nie opada samoczynnie w dó³-jej opór regulujemy za pomoc± r±czki, któr± mo¿emy bardziej lub mniej skrêcaæ.
http://images34.fotosik.pl/120/172857954fc57d0e.jpgTubus posiada wyci±g 2" Cryforda, wszystko wydaje siê chodziæ p³ynnie, sprawnie i nic siê nie kiwa na boki.
http://images32.fotosik.pl/120/b26aabc62ba6d990.jpgDo wyci±gu szybko przykrêci³em okular 25mm, który mocowany jest za pomoc± dwóch ¶rubek. Dociskaj± one aluminiow± czê¶æ okularu, dziêki czemu nie wypadnie on anie siê nie przesunie.
http://images34.fotosik.pl/120/f07aa6e7fac834ba.jpgTeraz wzrok mój pad³ na plastikow± pokrywê tubusa u jego wlotu. A mo¿e by tak j± zdj±æ i zajrzeæ do ¶rodka? <_< Tak te¿ uczyni³em a w ¶rodku ujrza³em lustro a tu¿ przed nosem paj±k podtrzymuj±cy lusterko wtórne. Piêkna rzecz. Pachnie wszystko nowo¶ci±. Tubus jest od ¶rodka wyczerniony takim ciemnym matowym proszkiem.
http://images27.fotosik.pl/146/0173badb050134ee.jpghttp://images24.fotosik.pl/147/f85e7f8619e83da9.jpgDodam jeszcze, ¿e zak³adaj±c pokrywê zauwa¿y³em na lustrze jak±¶ czarn± kropkê na brzegu - jaki¶ py³ek. Nie chcê póki co ingerowaæ jako¶ w to mechanicznie wiêc nie bêdê zaczepia³. Mo¿e samo jako¶ wyleci.
Na koniec jeszcze teleskop w ca³ej okaza³o¶ci. No to teraz ju¿ wiem, co do czego s³u¿y:)
http://images25.fotosik.pl/146/c13458fdcc7624f9.jpgI tyle na dzisiaj mojej recenzjo-wzmianki. Nadmieniê, i¿ nie sprawdza³em kolimacji lustra g³ównego, nic jeszcze nie krêci³em z ty³u (tak tak do ustawienia lustra u¿ywa siê ¶rubek i ¶rubokrêta:). Nie patrzy³em nawet czy szukacz jest wyjustowany. Mo¿e jutro sprawdzê na jakim¶ dalszym obiekcie.. I tyle. ¯adnych obserwacji! Wyszed³em na dwór i pomy¶la³em: O nieee taka pogada zabije mój sprzêcik. Trzeba go trzymaæ w ciep³ym mieszkanku :unsure:
Jak tylko siê rozpogodzi to zobaczê co z czym siê je B) Aha dodam, ¿e pierwszy raz w ¿yciu obmacujê teleskop i w ogóle sprzêt do obserwacji astronomicznych. Wiêc wybaczcie, ¿e nie napisa³em fachowego tekstu. Mam nadziejê, ¿e ten tekst chocia¿ w minimalnym stopniu pomo¿e niezdecydowanym. No ale poczekajmy do pierwszych obserwacji.. :helo:
Ten post by³ edytowany przez
Iras dnia: 26 January 2008 - 01:18
Hihi, jakbym czyta³ swoje w³asne wra¿enia po rozpakowaniu teleskopu. Aha, z tym py³kiem na lustrze to uwa¿aj. Nie chcê Ciê straszyæ ale mia³em taki problem ¿e odpada³a farba z okolic paj±ka i osiada³a na lustrze g³ównym co mnie nie¼le zaniepokoi³o. Je¶li chcesz, przeczytaj
ten w±tek, który za³o¿y³em. Tak profilaktycznie :)
Pozdrawiam,
Krawat.
Hihi, jakbym czyta³ swoje w³asne wra¿enia po rozpakowaniu teleskopu. Aha, z tym py³kiem na lustrze to uwa¿aj. Nie chcê Ciê straszyæ ale mia³em taki problem ¿e odpada³a farba z okolic paj±ka i osiada³a na lustrze g³ównym co mnie nie¼le zaniepokoi³o. Je¶li chcesz, przeczytaj ten w±tek, który za³o¿y³em. Tak profilaktycznie :)
Pozdrawiam,
Krawat. Czyta³em o twoim problemie i przyznam ¿e u mnie to nie jest ¿adna farba. My¶lê, ¿e to po prostu jaki¶ py³ek kurzu czy co¶. No nic, po¿yjemy zobaczymy czy co¶ odlezie :szczerbaty: Dzisiaj popatrzy³em sobie przez telepa na oddalon± o kilkaset metrów stacjê przeka¼nikow± telefonii kom. i wyjustowa³em na niej szukacz. W³o¿y³êm okularek 25mm i obraz wyra¼ny, odczyta³em nawet napis na jakiej¶ tam umieszczonej skrzynce mianowicie Ericsson. Wniosek - Synta dzia³a :D no ale niestety na niebo nie popatrzê bo chmury wszelakiego pokroju :burza:
A tak w ogóle to czy kto¶ móg³by mi narobiæ apetytu i powiedzieæ JAK zobaczê znane obiekty mg³awicowe i galaktyki po ciemnym niebem przez t± Syntê? czy przy tych standardowych okularach ujrzê np ramiona (lub chocia¿ zarys) M31, M51? A jak widaæ M42 widaæ kszta³t ob³oków? Wiem ¿e kolorów nie ujrzê, ale chodzi mi o szczegó³owo¶æ.. Czy w ogóle warto by³o wydaæ tyle kasy na tego Chiñczyka?
Gratuluje zakupu :D Ja jak kupi³em Synte 10" to nie by³o pogody przez 2 tygodnie, tak wiec w Twoim przypadku po zakupie 8" minimum tydzieñ bêdzie bez pogody do obserwacji :burza:
Hehe ja te¿ dzisiaj sobie sprawi³em Syncie 8" od Mario33 ^^. No muszê przyznaæ, ¿e fotki to fotki, ale jak posk³ada³em wszystko do kupy to siê przestraszy³em rozmiarów xD. Z t± pogod± to faktycznie co¶ jest... jak jecha³em, ¿eby dokonaæ transakcji to niebo siê zaczê³o przeja¶niaæ, a jak wraca³em z telepkiem na tylnym siedzeniu to zaczê³o siê chmurzyæ i tak jest do tej pory :/. Mam nadziejê, ¿e mo¿e jutro bêdzie lepsza pogoda :D... w koñcu trzeba przetestowaæ sprzêcik :D.
A co do pogody to co by by³o jak by sobie kto¶ kupi³ huble
A znacie prawa Moore'a? Nale¿y dopisaæ kolejne prawo:
1. Kupuj±c sprzêt optyczny istnieje zwiêkszone prawdopodobieñstwo do pogorszenia warunków atmosferycznych. Prawdopodobieñstwo to jest wprost proporcjonalne do wielko¶ci apertury zakupionego sprzêtu. :szczerbaty:
witam
dzi¶ moja pierwsza synta znalaz³a nowego w³a¶ciciela-Andy91 mam nadzieje ¿e teleskop bêdzie s³u¿y³, oby w nadchodz±cym tygodniu pojawi siê jaka¶ dobra pogoda, choæ parê godzin bezchmurnego nieba, bo ju¿ w poniedzia³ek wejdê w posiadanie armaty kaliber 12" :D
Do Iras:
przez te standardowe okulary ujrzysz te obiekty pod warunkiem ¿e masz dobre warunki, co do ramion i innych bajerów to pewnie pasowa³oby zakupiæ jakie¶ bardziej renomowane okularki, a co do ostatniego pytania to bêdziesz pewnie zna³ odpowieæ po pewnym czasie.
wszystkim-ciemnego nieba ale bez chmur i sobie te¿ bo czuje ¿e bêdzie :burza: :burza: :burza:
A tak w ogóle to czy kto¶ móg³by mi narobiæ apetytu i powiedzieæ JAK zobaczê znane obiekty mg³awicowe i galaktyki po ciemnym niebem przez t± Syntê? czy przy tych standardowych okularach ujrzê np ramiona (lub chocia¿ zarys) M31, M51? A jak widaæ M42 widaæ kszta³t ob³oków? Wiem ¿e kolorów nie ujrzê, ale chodzi mi o szczegó³owo¶æ.. Czy w ogóle warto by³o wydaæ tyle kasy na tego Chiñczyka? Witam,
Tez jestem posiadaczem Synty,ale duzo musialem pozmieniac ,zanim synta stala sie dobrym scop-em.
Jak czytales duzo przed zakupem to z pewnoscia wiesz ,ze szerokokatne okulary maja winietowanie,male lusterko boczne pdobija kontrast na planetkach. coz za cos.
Zobacz ,jak ogniskuje twoj teleskop przy danych okularch- tzn.czy rura wyciagu pozostaje w duzej mierze w srodku -przy zoginskowaniu/wchodzac na lustro/ czy tez nie,od razu ci powiem ze to wada-jesli"rura wchodzi na lustro" bo z pewnoscia uslyszysz wypowiedz iz to niektorym pomaga :Boink:
Podkladki teflonowe i caly uklad przeciwwag tak dziala jak widac- juz teraz mozesz pomyslec czym to zastapic- budowa newtona jest od wielku lat oparta na tym dzialaniu wiec nie masz co sie dziwic- tylko szukac drogi - udoskonalenia.
Niem masz tez co sie dziwic odnosnie wykonania - jesli myslisz ze kwota ktora dales juz duza kwota na lustro 200mm to jestes w bledzie.Za te pieniedze nic lepszego nie kupisz-ale jesli oczekiwales za te kase jakosci TAK-a to teraz ja jestem troche zdziwiony. CENA JEST ZAWSZE WYKLADNIKIEM JAKOSC i to bez wzgledu na to czy kupujemy piwo czy tez samochod.
Nie wiem jakich obrazow oczekujesz odnosnie M42,31,52 itp -jesli nigdy nie patrzyles przez teleskop i ogladales tylko te obiekty z Habla przez internet- to bedziesz sie znowu zastanawial-czy warto bylo wydac taka kase.
Pmietaj , sprzet powienien byc w miare przyzwoicie skolimowany- duzo o tym na forum masz f6 a wiec mozesz sobie pozwolic na maly blad w granicach 0.5-0.7cm ale nie nalezy tego brac jaka wytyczna.
Uwazaj przy kolimacji!!! lustro dokrecaj i odkrecja b.ostroznie - Lustro.gl. moze wpasc do srodka.
pozdr
Y
A tak w ogóle to czy kto¶ móg³by mi narobiæ apetytu i powiedzieæ JAK zobaczê znane obiekty mg³awicowe i galaktyki po ciemnym niebem przez t± Syntê? czy przy tych standardowych okularach ujrzê np ramiona (lub chocia¿ zarys) M31, M51? A jak widaæ M42 widaæ kszta³t ob³oków? Wiem ¿e kolorów nie ujrzê, ale chodzi mi o szczegó³owo¶æ.. Czy w ogóle warto by³o wydaæ tyle kasy na tego Chiñczyka? Naturalnie zale¿y wszystko od tego na ile ciemne bêdzie niebo. Z tego co zauwa¿y³em w obiektach o których wspomnia³e¶: w M31 powiniene¶ wyci±gn±c ciemne pasma py³owe (polecam jej obserwacje w czym¶ d³ugim i szerokok±tnym - cudownie komponuje siê razem z s±siadkami M32 i 110). M51 ujawni przepiêknie spiralne ramiona (efekt zwiêksza siê znacznie je¿eli zastosujesz metodê zerkania) Jest szansa na dojrzenie "³±cznika" pomiêdzy M51 a NGC5195. Mg³awica w Orionie jest powalaj±ca - "ramiona" pod ciemnym niebem rozpo¶cieraj± siê nawet poza pole widzenia kitowej 25-ki :notworthy: . Co do kolorków - nie powinno byc z nimi problemów przy obserwacji jasnych planetarek - NGC2392, 7009, 7662 czy 6543 wyra¼nie pokazuj± swoje zielenie/niebiesko¶ci :P
Edit: Ma³a uwaga techniczna. Na fotkach widaæ, ¿e nadal chiñskie pojêcie s³owa "wyczernienie" nie jest równe naszemu. Moja tuba te¿ jest w ¶rodku szara (na dobr± sprawê mój telep jest bardziej czarny na zewn±trz ;) ) Ca³y czas obmy¶lam patent na porz±dne wyczernienie ¶rodka...
Ten post by³ edytowany przez
Jules dnia: 26 January 2008 - 22:02
Czy w ogóle warto by³o wydaæ tyle kasy na tego Chiñczyka? Kasa nie taka wielka a lufka ca³kiem spora. Nale¿y tylko pamiêtaæ ¿e to dopiero pocz±tek k³opotów - zabawy (niepotrzebne skre¶liæ) . Co prawda ceny okularów spadaj± ale i tak zakup niezbêdnego 32mm, 5-6mm oraz paru filtrów bêdzie obci±¿eniem finansowym wiêkszym niz sam telep. Pociecha tylko taka ¿e mo¿na to gromadziæ stopniowo i ³atwiej te "niezbêdne" wydatki ukryæ przed rodzink± :szczerbaty: Jak ju¿ skompletujesz te podstawy to z pewno¶ci± lustro 8" poka¿e swoj± si³ê. Trzeba bêdzie wtedy pochwaliæ siê obserwacjami i do³±czyæ do setek innych zadowolonych u¿ytkowników - poprostu tak wypada. Na s±siednim w±tku trwa w³asnie dyskusja o tym ¿e popularno¶æ Synty 8" mo¿e mocno podupa¶æ a to za spraw± radykalnej obni¿ki ceny w DO na armatkê 10" Ró¿nica to ju¿ tylko 500z³ i wahaj±cym siê posiadaczom ciemnego nieba z pewno¶ci± ³atwiej bêdzie podj±æ decyzjê.
Pozdrawiam.
1. Kupuj±c sprzêt optyczny istnieje zwiêkszone prawdopodobieñstwo do pogorszenia warunków atmosferycznych. Prawdopodobieñstwo to jest wprost proporcjonalne do wielko¶ci apertury zakupionego sprzêtu. :szczerbaty: No tak, jak kupisz têg± lupê to z seeingiem mo¿esz siê po¿egnaæ.... na dwa lata :szczerbaty:
Póki co to ja patrze sobie NA telepka :D bo niestety mocno wieje i pada :P. Od poniedzia³ku maj± byæ miejscowe chmury wiêc mam nadziejê, ¿e trafie na jak±¶ wiêksz± dziurê w chmurach i przetestujê Syncie :D ;).
male lusterko boczne pdobija kontrast na planetkach.
...
Podkladki teflonowe i caly uklad przeciwwag tak dziala jak widac
...
Pmietaj , sprzet powienien byc w miare przyzwoicie skolimowany- duzo o tym na forum masz f6 a wiec mozesz sobie pozwolic na maly blad w granicach 0.5-0.7cm ale nie nalezy tego brac jaka wytyczna.
...
Uwazaj przy kolimacji!!! lustro dokrecaj i odkrecja b.ostroznie - Lustro.gl. moze wpasc do srodka. Witam
Yoker, czy móg³by¶ mi napisaæ o jakim lusterku bocznym piszesz? Gdzie s± przeciwwagi w dobsonie? Jak okre¶liæ w centymetrach b³±d kolimacji i jakie wypadaj±ce lustro mia³e¶ na my¶li?
pzdr. Zbyszek
Witam
Yoker, czy móg³by¶ mi napisaæ o jakim lusterku bocznym piszesz? Gdzie s± przeciwwagi w dobsonie? Jak okre¶liæ w centymetrach b³±d kolimacji i jakie wypadaj±ce lustro mia³e¶ na my¶li?
pzdr. Zbyszek mi napisaæ o jakim lusterku bocznym piszesz? [color=#3366FF] sa 2 lusterka - boczne i glowne.
Gdzie s± przeciwwagi w dobsonie? srodek ciezkosci w kazdym dobsonie jest przewidziany na pewnien rodza-ciezar danych okularow,sprobuje zalozyyc do synty np. naglerka a zobaczysz co sie stanie,gdize umiescic przeciwwagi? no chyba kazdy to znajdzie.
Odnosnie bledu centralizacji w teleskpach o duzych f poszukaj na clodynights- sa tam table porownawcze za pomoca ktorych jestes w stanie okreslic poprawnosc kolimacji, dlatego tez newtony o f 4 wymagaja bardzo dokladnego zgrania osi a przy np.f10 czy f 12 istniej dopuszczalny blad ktory nie ma az tak duzego wplywu na jakosc obrazow.
Lustro wypadajace? jesli nie rozkrecales lustra glownego-te wieksze ,to pewnie nie wiesz ,ze cala kolimacja oparta jest na wkrecianiu srub chyba 4mm lub 5mm i dociskaniu podkladek -gumowych - w ten sposob regulujemy kat ustawienia lustra glownego.
Nalezy pamietac , ze sruby nie maja zadnego zabezpieczenia przed calkowitym odkrecenie a wtedy lustro gl. juz niczym nie jest przytwierdzone do scop-a i moze nam sie przytrafic dosc ciekawa przygoda- :D WPADNIECIE LUSTRA DO SRODKA.
Duzo jest jeszcze do opisania- np. odleglosc wyciagu od wlotu tubusa ,czas tlumien drgan itp.
Ja tego nie rozumiem :D
W mojej Syncie s± tylko 2 lustra. Jedno na spodzie czyli lustro g³ówne i jedno osadzone w paj±ku czyli lusterko wtórne. Ja tam ¿adnego bocznego nie mam, chyba ¿e moja Synta jest jaka¶ "wybrakowana" :szczerbaty:
¦rodek ciê¿ko¶ci i przeciwwagi? ¶rodek ciê¿ko¶ci w Syncie 8'' jest tak wymierzony ¿e nawet jak wk³adam w wyci±g LVW które nieco wa¿y, podpinam z³aczkê do projekcji i kompakta to nic sie dzieje (oprócz robienia zdjêæ) :szczerbaty: A co mia³oby siê dziaæ? Gdzie umie¶ciæ przeciwwagi? No w sumie to mogê tu i tam powiesiæ kilka odwa¿ników tylko po co?
A gdybym wykrêci³ wszystkie ¶ruby kolimacyjne to nijak nie widzê LG wpadaj±cego do ¶rodka poniewa¿ si³± rzeczy grawitacja ziemska ci±gnie je w przeciwn± stronê :szczerbaty:
Poza tym inne ¶ruby s³u¿± do kolimacji i kontrowania, a zupe³nie inne trzymaj± celê w tubusie:)
pzdr
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 27 January 2008 - 18:25
Ja tego nie rozumiem :D
W mojej Syncie s± tylko 2 lustra. Jedno na spodzie czyli lustro g³ówne i jedno osadzone w paj±ku czyli lusterko wtórne. Ja tam ¿adnego bocznego nie mam, chyba ¿e moja Synta jest jaka¶ "wybrakowana" :szczerbaty:
¦rodek ciê¿ko¶ci i przeciwwagi? ¶rodek ciê¿ko¶ci w Syncie 8'' jest tak wymierzony ¿e nawet jak wk³adam w wyci±g LVW które nieco wa¿y, podpinam z³aczkê do projekcji i kompakta to nic sie dzieje (oprócz robienia zdjêæ) :szczerbaty: A co mia³oby siê dziaæ? Gdzie umie¶ciæ przeciwwagi? No w sumie to mogê tu i tam powiesiæ kilka odwa¿ników tylko po co?
A gdybym wykrêci³ wszystkie ¶ruby kolimacyjne to nijak nie widzê LG wpadaj±cego do ¶rodka poniewa¿ si³± rzeczy grawitacja ziemska ci±gnie je w przeciwn± stronê :szczerbaty:
Poza tym inne ¶ruby s³u¿± do kolimacji i kontrowania, a zupe³nie inne trzymaj± celê w tubusie:)
pzdr Lusterko boczn= wtorne :D
Na najblizszym zlocie dam ci porzadny okular i chcialbym zobaczyc jak twoja synta utrzyma srodek ciezkosci w tym samym polozeniu skoro dojdzie jej dodatkowa waga w granicach 1,5-2kg.- to ze sobie to mocna skrecisz niczego nie zalatwi bo teleskop nie bedzie mogl plynnie zmieniac kata wysokosci- Powtarzam plynnie.
Jezlei zastosujesz przeciwwage po drugiej stronie-dopiero teraz zobaczysz jak to dziala :Salut: zasada dzialania rownowazni.
Odnosnie srubek- ustaw teleskop w poziomie- to chyba takie ustawienie jest dogodne do kolimacji i wykrec wszystkie srubki -ale na swoja odpowiedzialnosc :D zobaczysz co sie stanie.
Powidz mi , jak ogniskuja w twojej synice okularki?sprawdzales to kiedys? tzn. ile tuleji pozostaje w srodku ?
pozdr
Y
No tak... Je¿eli teraz jest mowa o dokrêcaniu r±czek, to st±d w³a¶nie wziê³o siê moje niezrozumienie. To jasne, ¿e na "popuszczonych" r±czkach bêdzie "lecia³a". A wcze¶niej zabrzmia³o to jakby lecia³a mimo regulacji dokrêcenia :) Co do utrzymania odpowiedniego wywa¿enia, to pomaga zamontowany przy LG wiatraczek ch³odz±cy.
Odno¶nie ¶rubek... Je¿eli teraz mowa o ustawieniu poziomo teleskopu, to inna sprawa. Podobnie by siê to mia³o, gdyby go ustawiæ go lustrem g³ównym do góry :szczerbaty:
Tak w³a¶nie niekorzystnie dzia³aj± "skróty my¶lowe" B)
A okularki ogniskuj± mi tak ¿e tulejki od ¶rodka zostaje oko³o 1 cm.
pzdr
No tak... Je¿eli teraz jest mowa o dokrêcaniu r±czek, to st±d w³a¶nie wziê³o siê moje niezrozumienie. To jasne, ¿e na "popuszczonych" r±czkach bêdzie "lecia³a". A wcze¶niej zabrzmia³o to jakby lecia³a mimo regulacji dokrêcenia :) Co do utrzymania odpowiedniego wywa¿enia, to pomaga zamontowany przy LG wiatraczek ch³odz±cy.
Odno¶nie ¶rubek... Je¿eli teraz mowa o ustawieniu poziomo teleskopu, to inna sprawa. Podobnie by siê to mia³o, gdyby go ustawiæ go lustrem g³ównym do góry :szczerbaty:
Tak w³a¶nie niekorzystnie dzia³aj± "skróty my¶lowe" B)
A okularki ogniskuj± mi tak ¿e tulejki od ¶rodka zostaje oko³o 1 cm.
pzdr 1 cm? to nie jest duzo - nie wiem czy wchodzi to juz na lustro? jesli tak to jest prosty sposob -przy myciu lustra- zaopatrz sie w podkladki gumowe- dostepne w kazdym sklepie hydraulicznym- i dolacz 0d-2 do 4 szt. na kazda srube- lustro podniesie sie troche do gory i przez to SWIECACY wyciag caly lub prawie caly schowa sie do srodka,metoda prob i bledow mozesz osignac 100% ognoskowanie przy zerowym wchodzenie RURY NA LUSTRO :Salut:
pozdr
Y
srodek ciezkosci w kazdym dobsonie jest przewidziany na pewnien rodza-ciezar danych okularow,sprobuje zalozyyc do synty np. naglerka a zobaczysz co sie stanie,gdize umiescic przeciwwagi? no chyba kazdy to znajdzie. Zgodzê siê, ale nijak siê to ma do sensu wcze¶niejszej dyskusji. Nie by³o mowy o jaki¶ ciê¿kich akcesoriach wk³adanych do wyci±gu, tylko o podk³adkach teflonowych w ³o¿yskowaniu poziomym. A Ty wyskoczy³e¶ z jakim¶ "uk³adem przeciwwag". Co mia³e¶ na my¶li pisz±c "uk³ad"? Mo¿e mia³e¶ ma my¶li ¶rodek ciê¿ko¶ci tuby? Jak ju¿ siê porywasz na doradzanie komu¶ to staraj siê nie u¿ywaæ skrótów my¶lowych i u¿ywaj ogólnie przyjêtej terminologii (np. twoje "lusterko boczne")
Odnosnie bledu centralizacji w teleskpach o duzych f poszukaj na clodynights- sa tam table porownawcze za pomoca ktorych jestes w stanie okreslic poprawnosc kolimacji, dlatego tez newtony o f 4 wymagaja bardzo dokladnego zgrania osi a przy np.f10 czy f 12 istniej dopuszczalny blad ktory nie ma az tak duzego wplywu na jakosc obrazow. Tu te¿ siê zgodzê, tylko mi napisz jak ten b³±d kolimacji siê mierzy w centymetrach!
Lustro wypadajace? jesli nie rozkrecales lustra glownego-te wieksze ,to pewnie nie wiesz ,ze cala kolimacja oparta jest na wkrecianiu srub chyba 4mm lub 5mm i dociskaniu podkladek -gumowych - w ten sposob regulujemy kat ustawienia lustra glownego.
Nalezy pamietac , ze sruby nie maja zadnego zabezpieczenia przed calkowitym odkrecenie a wtedy lustro gl. juz niczym nie jest przytwierdzone do scop-a i moze nam sie przytrafic dosc ciekawa przygoda- :D WPADNIECIE LUSTRA DO SRODKA. Trzeba byæ skoñczonym antytalentem mechanicznym ¿eby odkrêciæ 3 ¶ruby trzymaj±ce lustro g³ówne i spowodowaæ, aby wpad³o do ¶rodka tubusu. £atwiej to wykonaæ z lusterkiem wtórnym, które jest zamocowane na jednej ¶rubie, ale tu tez trzeba siê postaraæ, aby wpad³o do ¶rodka.
Duzo jest jeszcze do opisania- np. odleglosc wyciagu od wlotu tubusa ,czas tlumien drgan itp. To opisz to!!! Serwer obs³uguj±cy forum jest bardzo pojemny! Jak nie tutaj to mo¿esz napisaæ jaki¶ artyku³ na Celestii. Z chêci± poczytam.
pzdr. Zbyszek
Zobacz ,jak ogniskuje twoj teleskop przy danych okularch- tzn.czy rura wyciagu pozostaje w duzej mierze w srodku -przy zoginskowaniu/wchodzac na lustro/ czy tez nie,od razu ci powiem ze to wada-jesli"rura wchodzi na lustro" bo z pewnoscia uslyszysz wypowiedz iz to niektorym pomaga :Boink: No wiêc dzisiaj ustawi³êm teleskop w pokoju, wycelowa³em na poblisk± stacjê przeka¼nikow±, w³o¿y³êm okular SP10mm, wyostrzy³em obraz i pstrykn±³em zdjêcie u wlotu wyci±gu okularowego od strony wewnêtrznej tubusa:
http://images33.fotosik.pl/123/94ccd5c45b7a64e1.jpgWyci±g w pe³ni siê "chowa" tzn. jest na równi z otworem tubusa - nie wystaje poza niego, nie przes³ania lustra.
Nastêpnie w³o¿y³em okular SP 25mm i musia³em troszkê poprawiæ ostro¶æ, pokrêci³em ga³k± i popatrzy³em na wyci±g:
http://images34.fotosik.pl/123/6e5cf919592f3395.jpgWyci±g lekko (rzêdu kilku mm - mo¿e 2mm) wychodzi poza otwór wlotowy. Ale nie przes³anie lustra.
Gdybym przetestowa³ to na obiektach astronomicznych to mo¿e inaczej bym musia³ ustawiæ ostro¶æ.. Powtarzam, ¿e obserwowa³em póki co tylko obiekty ziemskie. Ale widzê, ze niebo coraz bardziej b³êkitnieje :helo:
Zgodzê siê, ale nijak siê to ma do sensu wcze¶niejszej dyskusji.<dyskusja dotyczy calosci sprzetu- i nawet jak bedzie cos dodane odnosnie grubosci blachy w starych i nowych syntach- bedzie na temat> :D Nie by³o mowy o jaki¶ ciê¿kich akcesoriach wk³adanych do wyci±gu, tylko o podk³adkach teflonowych w ³o¿yskowaniu poziomym. A Ty wyskoczy³e¶ z jakim¶ "uk³adem przeciwwag". Co mia³e¶ na my¶li pisz±c "uk³ad"? Mo¿e mia³e¶ ma my¶li ¶rodek ciê¿ko¶ci tuby? Jak ju¿ siê porywasz na doradzanie komu¶ to staraj siê nie u¿ywaæ skrótów my¶lowych i u¿ywaj ogólnie przyjêtej terminologii (np. twoje "lusterko boczne") stara nazwa- moge podeslac ci wzroy obliczeniowe ludzi z PTMA waw ,ktorzy tego uzywali.tylko iidiota by szukal 3 go lusterka w newtonie.
Tu te¿ siê zgodzê, tylko mi napisz jak ten b³±d kolimacji siê mierzy w centymetrach!- odleglosci promieni osii-sam ,poszukaj a znajdziesz i dluzej zapamietasz.
Trzeba byæ skoñczonym antytalentem mechanicznym ¿eby odkrêciæ 3 ¶ruby trzymaj±ce lustro g³ówne i spowodowaæ, aby wpad³o do ¶rodka tubusu. £atwiej to wykonaæ z lusterkiem wtórnym, które jest zamocowane na jednej ¶rubie, ale tu tez trzeba siê postaraæ, aby wpad³o do ¶rodka.
To opisz to!!! Serwer obs³uguj±cy forum jest bardzo pojemny! Jak nie tutaj to mo¿esz napisaæ jaki¶ artyku³ na Celestii. Z chêci± poczytam.
pzdr. Zbyszek Tu te¿ siê zgodzê, tylko mi napisz jak ten b³±d kolimacji siê mierzy w centymetrach![color=#FF0000] ZBYSZKU CHODZI O PRZESUNIECIE OSI OPTYCZNYCH-poszukaj troche a znajdziesz.
Lustro wypadajace? jesli nie rozkrecales lustra glownego-te wieksze ,to pewnie nie wiesz ,ze cala kolimacja oparta jest na wkrecianiu srub chyba 4mm lub 5mm i dociskaniu podkladek -gumowych - w ten sposob regulujemy kat ustawienia lustra glownego.
Nalezy pamietac , ze sruby nie maja zadnego zabezpieczenia przed calkowitym odkrecenie a wtedy lustro gl. juz niczym nie jest przytwierdzone do scop-a i moze nam sie przytrafic dosc ciekawa przygoda- WPADNIECIE LUSTRA DO SRODKA.
Trzeba byæ skoñczonym antytalentem mechanicznym ¿eby odkrêciæ 3 ¶ruby trzymaj±ce lustro g³ówne i spowodowaæ, aby wpad³o do ¶rodka tubusu. £atwiej to wykonaæ z lusterkiem wtórnym, które jest zamocowane na jednej ¶rubie, ale tu tez trzeba siê postaraæ, aby wpad³o do ¶rodka.
ZBYSZKU, wcale nie trzeba byc idiota- jak czesto kolimujsz i krecisz raz w lewo raz w prawo to w finalnym efekcie nie masz pewnosci ile gwintu ci zostalo... no chyba ze jestes takim specem ,ze beirzesz wszystko na lsuch - i juz wiesz ,ze zostoalo npo. tylko 1,5 zwoja gwintu :Beer:
Duzo jest jeszcze do opisania- np. odleglosc wyciagu od wlotu tubusa ,czas tlumien drgan itp.
To opisz to!!! Serwer obs³uguj±cy forum jest bardzo pojemny! Jak nie tutaj to mo¿esz napisaæ jaki¶ artyku³ na Celestii. Z chêci± poczytam.
Zbyszku,poszukaj, jesli jestes cierpliwy to znajdziesz - sam piszesz ze serwer jest b. cierpliwy
SYNTA WYMAGA WIELU MODYFIKACJI- TEZ JA MIALEM
pzdr. Zbyszek
:angry: :burza: :angry:
Ju¿ tak siê cieszy³em ¿e sobie poobserwuje, ale gdziee tam! Przecie¿ nie mo¿na! Ok. godz. 18 wystawi³em teleskop na dwór - patrzê i widzê, ¿e niebo bezchmurne, tu i ówdzie jakie¶ postrzêpione chmurki. Wiêc od razu za³adowa³em okular SP25mm i patrzê na M42 - super :D Widaæ zarysy wyra¼ne ob³oków py³owo gazowych. Obraz zajmuje tak ok. 1/4 pola widzenia okularu. Ale zmartwi³o mnie to ¿e gwiazdki nie ¶wieci³y punktowo - mimo, i¿ dobrze wyostrzy³em obraz. Mo¿e to dlatego,¿e zacz±³em obserwacje po ok 10min od wystawienia teleskopu z ciep³ego pokoju... <_<
No a potem szybko wycelowa³em na Marsa - u¿y³em okularu 10mm. Dla mnie.. hmm mieszane odczucia - ¿ó³tawa plamka! Ale to dlatego ¿e trzeba by daæ wiêkszy power. Bo z tym standardowym okularem to tylko 120X. Nie zd±¿y³em nawet zobaczyæ jak wygl±da M42 w powiêkszeniu 120X, poniewa¿ ni st±d ni zow±d nadesz³y wszêdobylskie chmury!! :burza: I koniec obserwacji. Wrrrr :angry:
Ten post by³ edytowany przez
Iras dnia: 28 January 2008 - 19:59
U mnie by³o podobnie. W³a¶nie wróci³em z obserwacji. Wystawi³em teleskop oko³o 17:30 do wych³odzenia, by³o bezchmurnie. Po 18:00 wyszed³em... i na niebie by³y ju¿ lekkie chmury nadci±gaj±ce z pó³nocy. Nie zrazi³em siê tym i chcia³em poobserwowaæ chocia¿ Marsa przez prze¶wity miêdzy chmurami (a¿ takie chmury to nie by³y, raczej chmurki ;) ) Od czasu do czasu da³o siê z³apaæ ostry obraz. Widzia³em czapê polarn± i drobne szczegó³y na powierzchni ale zazwyczaj obraz by³ rozmazany i p³ywa³. Nastêpnie obserwowa³em kilka uk³adów podwójnych i za chwilê niebo by³o niemal ca³e pokryte chmurami. Na tym zakoñczy³em obserwacje. Po d³u¿szej przerwie lepsze to ni¿ nic :).
No a potem szybko wycelowa³em na Marsa - u¿y³em okularu 10mm. Dla mnie.. hmm mieszane odczucia - ¿ó³tawa plamka! G³ównie
dlatego,¿e zacz±³em obserwacje po ok 10min od wystawienia teleskopu z ciep³ego pokoju... Ten post by³ edytowany przez
exec dnia: 28 January 2008 - 20:30
Niedawno wróci³em z obserwacji moj± Synt± B) Po wystawieniu teleskopu odczeka³em ok 30min i przyst±pi³em do obserwacji. Na pierwszy ogieñ posz³a M42. My¶lê, ¿e to najwspanialszy widok. Lepiej prezentuje siê w SP 25mm aczkolwiek doskwiera trochê przyciasne pole widzenia. Szczególnie uwidacznia siê to w Plejadach - nie obejmujê zasiêgiem ca³ej gromady. Potem skierowa³em rurê na M31 wraz z s±siedni± galaktyczk±. Obie wygl±daj± jak mgie³ki, z czego M31 jest oczywi¶cie ja¶niejsz± i wiêksz±. Muszê dodaæ, ¿e warunki raczej kiepskie - obok ¶wiec±ce latarnie i na dodatek jakas taka mg³a wiêc niebo by³o "zabrudzone" ¶wiat³em. Pod czarnym niebem mo¿e wiêcej bym uchwyci³ detalu.
Mars w SP 10mm nie zachwyca³ - widaæ tarczkê. Naprawdê ma³±. Gdybym da³ wiêkszy power to bym co¶ wiêcej zobaczy³. Ale na ¶rodku tarczki tak jakby zamajaczy³ jaki¶ ciemniejszy odcieñ.
Je¶li chodzi o prowadzenie to przy po. 120X nie sprawia problemu "nad±¿anie" za obiektem. Frustruj±ce jest jedynie szarpanie tuby, gdy chcê j± obróciæ w osi pionowej. Ta ¶rubka i podk³adki teflonowe to takie trochê toporne rozwi±zanie. Gdy chcê lekko przesun±æ tubê, to ³apiê j±, minimalnie pcham ale ona dopiero "zaskakuje" po chwili, przy gwa³towniejszym ruchu. Wtedy muszê cofn±æ, ¿eby obiekt by³ w centrum pola. Ehh. A mo¿e za bardzo ¶cisn±³em t± ¶rubê. No sam nie wiem. Bêdê kombinowa³.
Wnioski z obserwacji:
- Potrzebne jest czarne niebo, by uchwyciæ szczegó³y
- Potrzebna jest jaka¶ latarka, ¿eby nie razi³a w oczy
- Dobra mapka nieba
- Modyfikacja Dobsona w osi pionowej.
Po tej krótkiej sesji obserwacyjnej doszed³em do wniosku, ¿e ogólnie Synta to dobry wybór, poniewa¿:
- w przystêpnej cenie mamy du¿e lustro
- nie trzeba czyniæ wiêkszych przygotowañ do obserwacji i rozstawiania sprzêtu (po prostu wynoszê skrzynkê monta¿u i zawieszam tubê i jazdaaa:)
- jest dobra a wrêcz idealna na "niedzielne ogl±dactwo" :D
- dobra do nauki nieba. Tub± ¶miga siê po ca³ym niebie:)
Ten post by³ edytowany przez
Iras dnia: 28 January 2008 - 23:05
30 minut chlodzenia to malo. Ja teraz trzymam teleskop w nieogrzewanym garazu (okolo +5 stopni) i jak go wynosze na dwor gdzie jest w okolicach 0 stopni to musi sie chlodzic jakies 20-25 minut. Dopiero wtedy obrazy (planet szczegolnie) sa takie jak powinny byc.
Mars: mars w ogole jest maly - 6800km srednicy w odleglosci jakies 80 milionow kilometrow. Czyli ma taka wielkosc jak samolot pasazerski ogladany z odleglosci tysiaca kilometrow.
A nic nie zaszkodzi teleskopowi, je¶li z mrozu wniosê go do ciep³ego pokoju? Bo ca³y tubus jest w lekkim szronie. Czy na ten czas jak wszystko "odtaja" to nale¿y zdj±æ platikowe za¶lepki z tubusa i szukacza?
Nie ma sie co martwic. Po udanej nocy obserwacyjnej teleskop powinien wygladac tak:
http://images32.fotosik.pl/87/36e7aec6df79dfaa.jpg
Jesli chodzi o odtajanie to ja go zostawiam z otwartymi wiekami az caly wyschnie.
O cholerka... to jest dopiero dobrze sch³odzony telep ;). Nie sp³ywa³a potem woda w kierunku zwierciad³a??
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl