modu³y laserowe 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Z których tych modu³ów laserowych najlepiej kupiæ do budowy kolimatora laserowego i czy w ogóle jest sens zastanawiania siê nad ich kupnem

http://www.conrad.pl...8550&back=serch

http://www.conrad.pl...8330&back=serch

Pozdrawiam amator2



Ten pierwszy jest ca³kiem OK a ten drógi te¿ móg³ by byæ z tym, ¿e nie ma danych- napiêcie, pr±d, moc itp. Zastanawiam siê, czy jest ci potrzebny a¿ tak drogi laser??? po³a¼ po wyszukiwarkach. Jaki¶ czas temu widzia³em modu³y laserowe za 60 pln. ¯yczê powodzenia.

Dam Ci dobra rade, lepiej poszukaj innej firmy, Conrad to zlodzieje i na wiekszoscie oferowanego towaru maja marze rzedu 300 i wiecej procent...

A nie lepiej kupic laser w breloczku za 30 z³ lub mniej???
Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Zasilanie mozna przerobiæ na zewnêtrzne, a rolê wy³±cznika moze pe³niæ ¶rubka, dociskajaca po dokrêceniu fabryczny w³acznik breloczka, nie maj±cy blokady



Tylko ¿e taki laser ma jednorazowo zabudowany modó³ i niestety ruchom± soczewke kolimatora na sprê¿ynce dociskowej co powoduje czêste rozjustowania po ka¿dym upadku czy mocniejszym wstrz±sie kolimatora, to nie ta jako¶æ potrzeba do narzêdzia Sensu Stricte pomiarowego 8)
Trzeba gdzie¶ poprostu namierzyæ tañsze modu³y, mo¿e u producenta???

Witam
Znacie jakie¶ inne firmy sprzedaj±ce dobrej jako¶ci modu³y laserowe .Jestem wstanie wydaæ maksymalnie 150 z³.
Pozdrawiam
Amator2

Czy to znaczy ¿e laser breloczka nie nadaje siê zupe³nie na kolimator ?

I co to za ruchoma soczewka ?

To znaczy, ¿e soczewka lasera dociskana jest przez sprê¿ynkê i trzyma siê na swoim miejscu dziêki sile docisku. Dlatego breloczki-laserki czêsto ¶wiec± trochê w bok a jak go popukasz to ¶wiec± gdzieindziej!!! je¶li bêdziecz siê pos³ugiwa³ kolimatorem zrobionym z breloka bardzo delikatnie to nic siê staæ nie powinno, jednak podczas transportu mog± wyst±piæ drgania które rozkolimuj± kolimator i D... zimna.

Mam kontak z cz³owiekiem zajmuj±cym siê profesjonalnie elektronik±. Nawet robi³ na zamówienie astrokamerê CCD dla jakiego¶ obserwatorium w Polsce. Dobrze siê zna na laserach i ma dostêp do ró¿nego rodzaju tego typu rzeczy - ³±cznie z kilkudziesiêciomiliwatowymi laserami pó³przewodnikowymi (zielonymi te¿). Nawet przyniós³ kiedy¶ kilka mocniejszych. POWER jak cholera. Szczegó³nie fajne te zielone (tylko drogie). Jakby kto¶ chcia³ to dam namiar.

A jakby ten ruchomy laser przykleiæ na sta³e w tym breloczku ?

Jako, ¿e mam chyba najwiêksze do¶wiadczenie z tzw. laserami breloczkowymi moge powiedzieæ, ¿e z punktu widzenia przeznaczenia konstrukcja zespo³u optycznego jest prawid³owa. ¯ród³o ¶wiat³a (dioda pó³przewodnikowa) osadzona jest na trwa³e w obudowie lasera a soczewka skupiaj±ca ¶wiat³o ma na etapie strojenia lasera mo¿liwo¶æ swobodnej zmiany pozycji dziêki temu w³a¶nie, ¿e soczewka dystansowan jest na sprê¿ynie. W procesie produkcji ustawia siê soczewkê w odpowiedniej odleg³o¶ci od diody przez regulacjê gwintowanej zakrêtki z otworem, przez który ¶wiat³o wydostaje siê z obudowy lasera. Po³o¿enie tej zakrêtki na sta³e ustawione jest kropl± kleju wpuszczon± w gwint co powoduje, ¿e nakrêtkê t± trudno jest pó¼niej odkrêciæ (udaje siê to raz na kilka egzemplarzy). Je¶li uda siê komu¶ odkrêciæ zakrêtkê reguluj±c± to oczywi¶cie mozliwe jest ustalenie na sta³e i trwa³e po³o¿enia soczewki.
Luz soczewki w obudowie lasera wynosi ok. 0.3mm przy ¶rednicy soczewki rzêdu 7mm. Niby niewiele ale zak³adaj±c, ¿e odleg³o¶æ soczewki od diody to tak¿e ok. 7-10mm to ka¿de przesuniêcie soczewki zwielokrotnione jest w po³o¿eniu plamki lasera w odleg³o¶ci kilku metrów.
Z mojego do¶wiadczenia wynika, ¿e trzeba naprawdê bardzo du¿ego udaru aby soczewka (o znikomej wadze) przesunê³a siê w obudowie. Jedynym przychodz±cym mi do g³owy zdarzeniem jest upadek kolimatora na tward± powierzchniê. S±dzê jednak, ¿e je¶li zapewni siê kolimatorowi tak± sam± dba³o¶c jak okularowi to bêdzie s³u¿y³ w³±¶cicielowi do¶c d³ugo i z po¿ytkiem.
Niemniej jednak zachêcam ka¿dego chêtnego do samodzielnego zmierzenia siê z tematem i podjêcia próby wykonania przez siebie kolimatora. Uwa¿am, ¿e najwiêkszym problemem nie jest ¼ród³o ¶wiat³a, które choæ wymaga delikatnego obchodzenia siê z nim dzia³a wystarczaj±co dobrze i jest tanie , ale problemem jest wykonanie obudowy oraz system kolimacji samego kolimatora.
Ja ustawiam ¼ród³o ¶wiat³a na zewn±trz obudowy kolimatora i ustalam jego po³o¿enie za pomoc± kleju. Nie jest to rozwi±zanie eleganckie z punktu widzenia mechaniki ale pozwala na uproszczenie konstrukcji i zmniejszenie kosztów.
L.J.

Leszku a je¶li brelok osadzimy w rurce podobnej do obudowy szukacza to mo¿na go dowolnie ustawiaæ, czy takie rozwi±zanie ma sens?

Leszku a je¶li brelok osadzimy w rurce podobnej do obudowy szukacza to mo¿na go dowolnie ustawiaæ, czy takie rozwi±zanie ma sens?

Tak !
Zdecydowanie o to w³a¶nie chodzi.
Gdzie¶ w Necie by³o opracowanie takiej koncepcji jak my¶lisz.


Leszku a je¶li brelok osadzimy w rurce podobnej do obudowy szukacza to mo¿na go dowolnie ustawiaæ, czy takie rozwi±zanie ma sens?

Cze¶æ Leszku !

Ty nie kombinuj, tylko popro¶ kolegê, to Ci po¿yczy kolimator wykonany przez Leszka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ce¶æ! no musze pzyznaæ ¿e to dobra rzecz, i bardzo przydatna

witam wszystkich!!! (pierwszy post tutaj :) )

a czy nie nada³ by siê do budowy kolimatora laser z czytnika CDROM? zastanawiam siê nad tym bo mam akurat pod rêk± kilka starych czytników, rozebra³em jeden i wyd³uba³em g³owicê z laserem. nie jestem elektronikiem i siê nie znam na tym, jak pod³±czyæ do pr±du co¶ z trzema nó¿kami :D, ale co¶ mi siê majaczy, ¿e w CDROMach montowane s± lasery klasy 1 czyli zupe³nie nieszkodliwe dla wzroku

pozdr.

lasery z CD-ROM-ów pracuj± je¶li dobrze pamiêtam w bliskiej podczerwieni wiêc raczej siê nie bêd± nadawaæ.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl