Meade LXD75 S-N10 UHTC 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam

Na wstêpie uprzedzam niecierpliwych, ¿e artyku³ zawiera ok. 0,5mb zdjêæ :)

Od niedawna sta³em sie posiadaczem teleskopu Meade LXD75 SN-10 UHTC. Dlaczego zdecydowa³em siê w³a¶nie na ten model? Nie ukrywam ¿e jednym z g³ównych powodów by³a ciekawo¶æ poznania nietypowej konstrukcji optycznej (schmidta-newtona). Od pocz±tku mojej przygody z astronomi± pracowa³em g³ównie na Newtonach Meade'a: poczynaj±c od 4,5" (model 114NT/500), przez 16" kolosa (starfinder dob 16") a¿ do 10-cio calowej formy posredniej, która mam nadzieje, oka¿e siê t± docelow± ³±cz±c± spor± aperturê ze wzglêdn± mobilno¶ci± i przyzwoit± jako¶ci± uzyskiwanych obrazów. Czy teleskop spe³ni pok³adane w nim nadzieje, oka¿e siê z czasem. Narazie opisze swoje pierwsze wra¿enia w zetknieciu ze sprzêtem

http://www.i0i.republika.pl/MeadeLXD75/1.jpg

Dane producenta:
uk³ad optyczny: Schmidt-Newton
¶rednica zwierciad³a: 254mm (10")
ogniskowa: 1016mm
¶wiatr³osi³a: f/4

dok³adniejsze dane pod tym adresem

http://www.i0i.republika.pl/MeadeLXD75/5.jpg

Tuba optyczna/optyka
Tuba wykonana bardzo starannie z blachy stalowej; emalia zewnêtrzna sprawia wra¿enie trwa³ej, wyczernienie wewnêtrzne równie¿ bez zarzutu. Cela zwierciad³a g³ównego regulowana 3 ¶rubami + 3 ¶ruby kontry. Mówi±c o celi warto dodaæ, ¿e pomimo przebycia kilku ty¶. kilometrów dziel±cych USA i Polskê (teleskop sprowadza³em w³asnie z USA), teleskop wymaga³ tylko delikatnej kolimacji!. Nie wiem czy jest to zas³uga solidno¶ci wykonania celi, czy tak dobrego zabezpieczenia paczki (teleskop pakowany by³ w orginalne meadowskie kartony) ale faktem tym by³em mile zaskoczony.
Powierzchnie zwierciade³ powleczone warstwami UHTC (ultra high transmission coatings) - gad¿etem o którego przydatno¶ci ciêzko co¶ powiedzieæ - przyda³aby siê bezpo¶rednia konfrontacja z innym 10-cio calowym Newtonem. Producent zapewnia 97% sprawno¶æ optyczn± tych pow³ok (odpowiadaj±c± wiêkszej o 20mm aperturze ze standardowymi pow³okami)
Od przodu tuba zamkniêta jest korektorem Schmidta, ktory oprócz fukcji "optycznej", pomaga przy okazji utrzymywaæ wnêtrze tubusu w czysto¶æi. Zdementuje przy okazji informacje ze strony polskiego dystrybutora meade'a, jakoby w ¶rodku tubusa mia³a panowaæ pró¿nia. Niewykonalne chocia¿by z powodu otwartego tubusa wyci±gu okularowego...

Szukacz
Seria LXD75 wyposa¿ona jest standardowo w szukacz 8x50mm (oprócz modelu 6" z szukaczem 6x30). Odnosnie staranno¶ci wykonania równie¿ i tutaj nie ma czego krytykowaæ. Obraz przyzwoitej jako¶ci. Szukacz regulowany za pomoc± 6-ciu ¶rub; bardzo dobrze trzyma "zero". Jedyne do czego mo¿naby sie przyczepiæ to krzy¿, który wykonany jest ze zbyt cieñkich nitek. W rezultacie ³atwo sie "gubi" na tle ciemnego nieba.

http://www.i0i.republika.pl/MeadeLXD75/2.jpg

wyci±g okularowy
tutaj by³o niemi³e zaskoczenie. Wyci±g to najs³absze ogniwo, i nie mówie tu konkretnie o serii LXD75, ale o wiêkszo¶ci reflektorów Meade'a z którymi mia³em styczno¶æ. Wyci±g chodzi do¶æ p³ynnie, brak wiêkszych luzów, ale dalej zalatuje tani± chiñsk± robot± (ot chocia¿by smar konsystencji kleju). Wydaje mi siê ze w sprzêcie za 7tys. z³. mo¿na wymagaæ ju¿ czego¶ wiecej (np. Crayforda jak w serii LightBridge)

Monta¿/statyw
tu nie by³o ¿adnej niespodzianki. Przed podjêciem decyzji o zakupie teleskopu LXD75, bardzo du¿o naczytalem siê o monta¿ach z tej serii. Okre¶li³bym go jako EQ5+ (co¶ a'la SVP Oriona) tyle ¿e z lepszym wyposa¿eniem (GoTo, podswietlana lunetka, stabilniejszy statyw) Wyczuwalne lekkie luzy w osi RA, nie przeszkadzaj±ce przy obserwacjach wizualnych, ale raczej dyskwalifikuj±ce monta¿ do zastosowan w astrofotografii (choæ po modernizacjach kto wie...). Przy odrobinie wolnego czasu postaram siê przeprowadziæ pomiar PE. Seryjnie montowana jest lunetka biegunowa z podswietleniem.
Statyw bradzo stabilny, z 2-calowymi nogami i sporym zakresem regulacji wysoko¶ci; po dwie ¶ruby zaciskowe na ka¿d± nogê.

Pierwsze ¶wiat³o:
Chrzest teleskopu odby³ siê 19 maja 2007 pod Jeleni± Gór±. Teleskop wystawi³em ok. 19:30 ¿eby porobiæ zdjêcia, i daæ mu spokojnie czas na wystudzenie. Obserwacjê zacz±³em ok. 21:30. Warunki zapowiada³y siê idealne: miejscówka pod ciemnym niebem z delikatn± jeleniogórsk± ³un± od pó³nocy, na ca³ym horyzoncie ani jednej chmury (!), pogoda bezwietrzna. I wszystko by³o piekniê do ok. godziny 23, kiedy to z po³udnia zaatakowa³a mnie gêsta mg³a. Uwydatni³a siê wtedy nadwra¿liwo¶æ teleskopu na wilgoæ; korektor momentalnie zarosia³ i zaparowa³, wiêc dalsze obserwacje by³y ju¿ marnej jako¶ci (w planach mam wykonanie odro¶nika i grza³ki) Niemniej do godz. 23 conieco zd±¿y³em pobserwowaæ i g³ównie o tym teraz napisze.
Chc±c sprawdziæ funkcje Autostara, zaznaczy³em opcjê "Messier Marathon"; automatycznego losowania obiektów z katalogu messiera. Spo¶ród wielu proponowanych przez Autostara, wybra³em;
M13 - zrobi³a na mnie najwiêksze wra¿enie, bez problemu da³o siê wyodrêbniæ pojedyncze gwiazdy
M27 - hantelki, widoczny charakterystyczny kszta³t
M81/m82 - wyra¼nie zarysowane mgie³ki
M57 - pierscionek bardzo ³adnie widoczny, choæ przyznam ¿e ma³o kontrastowy (pierwsze oznaki zaparowania?)
O celno¶ci Autostara narazie nie bêdê sie zbytnio wypowiada³, bo na nauke jego obs³ugi (metod± prób i b³êdów) mia³em tylko jeden wieczór (brak instrukcji... Z pomoc±, choæ ju¿ po fakcie, przyszed³ Misiekc za co bardzo dziêkujê :) ) Powiem tylko tyle, ¿e w wiêkszo¶ci przypadków, autostar umieszcza³ szukany obiekt w polu widzenia.

Podsumowanie
Meade LXD75 S-N10 to teleskop stworzony dla lubi±cych wygodê eksploratorów g³êbokiego kosmosu. Du¿a apertura, zaawansowany uk³ad optyczny gwarantuj±ce ¶wietne obrazy, (prawie)pe³na automatyka pozwalaj±ca jednym klikniêciem namierzyæ interesuj±cy nas obiekt to jego g³ówne atuty. Napisa³em prawie, bo brakuje jeszcze GPSu i motofokusera (tego drugiego ju¿ szukam):D
Czy teleskop jest wart swojej ceny? Powiem szczerze, ¿e nie w Polsce. Mo¿e troche przesadzam, ale gdybym wyda³ 7000z³ czu³bym lekki niesmak (g³ównie przez ten nieszczêsny wyci±g okularowy do którego mam takie uprzedzenia) Ale je¿eli kto¶ poszukuje sprzetu g³ównie do wizualnych obserwacji DS'ów (z planami astrofotografii w przysz³o¶ci) i zamierza ¶ci±gaæ go zza Atlantyku, to nic innego tylko Meade LXD75 SN10" :)

http://www.i0i.republika.pl/MeadeLXD75/3.jpg



Fajnie ¿e kto¶ siê wzi±³ w koñcu za te SN'y :) My¶la³em kiedy¶ o jednym z modeli do astrofoto. Ile wa¿y Twoja tuba? Czy da radê kupiæ tylko OTA?


Fajnie ¿e kto¶ siê wzi±³ w koñcu za te SN'y :) My¶la³em kiedy¶ o jednym z modeli do astrofoto. Ile wa¿y Twoja tuba? Czy da radê kupiæ tylko OTA?

Heh, dwa lata temu prawie kupi³em 6" SN. Ale cu¶ siê sta³o w ostatniej chwili...

Tak, nawet u nas w Polsce jedna firma (któr± zarz±dza do¶æ kontrowersyjna postaæ w naszym astro-¶wiatku :szczerbaty: ) sprzedaje tubê SN z tej serii.

Z drugiej strony niektórzy ponoæ zachwalaj± monta¿ (chodzi o stosunek jako¶æ/cena) tego Meade. Nadaje siê ponoæ ca³kiem nie¼le do astrofot. Nawet robi siê jakie¶ specjalne wersje pod Coronado!

Tak czy inaczej - mam skryt± nadziejê, ¿e na jaki¶ zlot uda siê Tobie przyjechaæ z tym cudem (a ja dost±piê zaszczytu pomacania)!

tuba lekka nie jest, wa¿y ok. 15kg. Dlatego na orginalnym monta¿u bêdzie ciêzko pofociæ, ale zgodze siê z kanarkusem, ¿e mo¿naby pofociæ jak±¶ mniejsz±-l¿ejsz± tub± (takie 6-8" newtona, albo jakie¶ SC)

OTA LXD75 to tylko 8-calowe widzia³em do kupienia. I jest rzeczywi¶cie do nabycia w AK

A odno¶nie macania mojego teleskopu: kanarek zapomnij!! :D Kup se swoj i pomacaj :) A na powa¿nie; jak siê w koncu zmobilizuje, to wpadne, jeno z czasem ciê¿ko...
Ten post by³ edytowany przez liq dnia: 26 May 2007 - 07:48


Cze¶æ,

mam pytanie LIQ.

Sprowadza³e¶ sprzêt ze sklepu w USA czy od osoby prywatnej ?

Je¶li mo¿esz to napisz co¶ wiêcej o stronie technicznej dot. transakcji. Transport, p³atno¶æ, itp.

Z góry dziêki za info

Pozdrawiam

Morris

sprowadza³em od osoby prywatnej, i polecam zrobiæ tak samo; je¿eli celnicy zobacz± ¿e nadawc± by³ jaki¶ sklep/firma zaraz ich podkorci ¿eby zajrzeæ do ¶rodka i poszukaæ czego¶ do oclenia...
Sci±ga³em przez firme Polamer, p³atno¶æ palpalem (wynios³o mnie nieca³e 350$ za przesy³ke lotnicz± z dostarczeniem do samych drzwi. Paczka by³a u mnie po 5 dniach od dotarcia do siedziby Polameru w Chicago) Jak masz jeszcze jakies pytania to wal na PW, bo tu mia³abyæ recenzja sprzetu, a nie opi¶ jak szmuglowaæ sprzêt przez granice :)
Ten post by³ edytowany przez liq dnia: 28 May 2007 - 20:54
Znalaz³em fajn± ofertê sprzedazy SN8":

http://www.astromart.com/classifieds/detai...ified_id=503352

Go¶æ chce za t± tubê z wyci±giem Moonlite'a 500$??? Czy mi siê wydaje? :blink:

¯e te¿ ja zawsze mam finansowy dó³ jak jest okazja kupienia czego¶ fajnego. <_<

ta tubka z moonlitem nie jest z³a, choæ widaæ ¿e jest ju¿ mocno spracowana... Na astromarcie zdarzaj± siê jeszcze lepsze oferty, tyle ¿e najczê¶ciej sprzedaj± ludzie znaj±cy siê na rzeczy. Warto zagl±daæ te¿ na ebay'a bo tam zdarzaj± siê oferty laików :) Ja swoj± SN10 wy³apa³em w³asnie na ebay.com
Ten post by³ edytowany przez liq dnia: 04 June 2007 - 09:58
qbanos pisa³e¶ o tamtej ofercie ¿e to okazja. Rzuæ okiem na to: http://www.astromart.com/classifieds/detai...ified_id=509839

Tubka te¿ mocno spracowana, ale 450$ za SN10 z UHTC i wyci±giem moonlite'a to raczej przystêpna cena :)
Ten post by³ edytowany przez liq dnia: 13 July 2007 - 20:15
Ciekawy jestem,ten SN ma lustro sferyczne?Chyba tak powinno byc,bo w przeciwnym razie,co tu korygowac plyta Schmidta..?
Ten post by³ edytowany przez hanysiak dnia: 13 July 2007 - 23:52

Ciekawy jestem,ten SN ma lustro sferyczne?Chyba tak powinno byc,bo w przeciwnym razie,co tu korygowac plyta Schmidta..?

Czê¶ciowo komê? W koñcu to f/4. Zreszt± koma korektor i tak jest potrzebny.


Czê¶ciowo komê? W koñcu to f/4. Zreszt± koma korektor i tak jest potrzebny.

jeste¶ pewny?

o tu: http://www.asnsw.com/photos/txh.htm s± chyba pe³ne klatki z SN-10
i komy ani ani :rolleyes:
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 14 July 2007 - 09:56
o prosze, wiele zdjêæ z SN'ów przegl±da³em a ta strona jako¶ mi umknê³a. Rzeczywi¶cie jest zauwa¿alna redukcja komy. Mam porównanie do poprzedniego teleskopu f/4,7 i jest znaczna poprawa.

Swoj± drog± na stronie podanej przez sumasa nie znalaz³em ¿adnych informacji na temat monta¿u z którego robione by³y zdjêcia. Czyzby z orginalnego LXD55? i takie efekty z recznym guidowaniem, albo w ogole bez niego?


jeste¶ pewny?

o tu: http://www.asnsw.com/photos/txh.htm s± chyba pe³ne klatki z SN-10
i komy ani ani :rolleyes:


Jestem pewny. Wiele razy czyta³em na Cloudy Nights ¿e do tych SN potrzeba i tak korektora komy (opinie u¿ytkowników). Bez niego efekt ten jednak wystêpuje choæ w stopniu mniejszym w porównaniu do zwyk³ych Newtonów. A na tej stronie nie widzê pe³nych klatek w pe³nej rozdzielczo¶ci...

racja
znalaz³em wreszcie przyk³ad komy w SN10

tu resize pe³nej klatki: http://www.petesastrophotography.com/galle.../newM8-full.jpg

a tu lewy górny róg: http://www.petesastr...m/M8-corner.jpg
waliæ nie wali, ale jednak jest

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl