Meade Lightbridge 12" deluxe recenzja 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam szanowne grono

Wczoraj odebralem w poznañskim fotoclassic'u zamowionego Meade Lightbridge 12" w wersji deluxe:)
, wiec postanowi³em napisaæ pare s³ów o tym sprzêcie...

Opakowanie - kwestie transportu:
Teleskop zapakowany jest w dwóch kartonowych pud³ach o rozmiarach pozwalaj±cych bezproblemowe zapakowanie do auta sredniej wielko¶ci - problem mia³em ze zmieszczeniem pud³a z tubusem w prze¶wicie baga¿nika ale to z powodu auta typu sedan, dlatego wyl±dowa³o na tylnim siedzeniu;) - (w przypadku hatchback'a b±d¼ kombi napewno nie bêdzie problemów z zapakowaniem). Generalnie sprzêt schludnie zapakowany - odpowiednia ilosæ styropianowych kszta³tek - tak¿e nic w ¶rodku "nie lata";)

Dobson
Generalnie postêpuj±c zgodnie z instrukcj± skrêcenie statywu wymaga ok 10-15 min. (¶ruby i klucze w komplecie) a ca³o¶æ zachowuje siê
stabilnie - do¶æ fajnym rozwi±zaniem wydaj± siê byæ p³yty (nie wiem co to za p³yty ale w dotyku to co¶ jak teflon) które tworz± do¶æ du¿e lo¿ysko ¶lizgowe dzieki czemu konstrukcja obraca siê tak jak obracaæ siê powinna - ani za mocno, ani za s³abo:)
Minusem mo¿e tu byæ gabaryt statywu, oraz jego waga (jest naprawde sporo wiêkszy od tego w 10" Syncie)
ale tak naprawde wydaje siê, ¿e do takiego tubusa nie mo¿na by³o chyba daæ niczego mniejszego.
Niestety w moim egzemplarzu wyst±pi³ ma³y problem - mianoicie zbyt grube podk³adki przy ¶rubie spinaj±cej
talerze podstawy (po za³o¿eniu tubusa, jego dolna czê¶æ delikatnie zachacza³a o koñcówke ¶ruby) po wymianie podk³adek na ciut cieñsze wszystko dzia³a prawid³owo.

Tubus

Ca³o¶æ podzielona na 3 czê¶ci - cela lustra, elementy kratownicy, oraz górna czêæ z lusterkiem, wyci±giem oraz miejscem na szukacz, wszystko zapakowane w odpowiedniej grubo¶ci folie.
Monta¿ ca³o¶ci zajmuje ok 10 minut - wszystko idealnie do siebie pasuje i nie napotka³em ¿adnych problemów. Ca³o¶æ stanowi naprawde solidna konstrukcje bez ¿adnych luzów, wachañ czy drgañ.
Z racji swojego wzrostu (196 cm) nie mia³em problemu z przniesieniem tubusa, jednak osoby znacznie ni¿sze mog± mieæ problemy (wysokoæ tubusa to ok 180 cm waga to ok 25kg), oczywi¶cie zdemontowanie tubusa to kwestia poluzowania 6-ciu ¶rub, tak¿e mo¿emy ten sprzêt smia³o nazwaæ mobilnym:)

Ca³o¶æ
Co tu du¿o gadaæ - wygl±da imponuj±co - mojego "starego" newtowna razem z monta¿em dobsona + pare piwek ;) zmie¶ci³bym w tubusie lightbridge'a :) (oczywi¶cie nie bêde próbowa³)
ca³o¶æ ruszyæ mo¿na w minimum dwie osoby ale przy takiej ¶rednicy lustra i ogniskowej to raczej nic dziwnego.

Dodatki

Red dot finder - nie mia³em do czynienia z tego typu szukaczami jak do tej pory i szczerze mówi±c jestem nawet mile zaskoczony - celowanie przychodzi bardzo ³atwo - oczywi¶cie minusem jest fakt ¿e nie posiadamy
¿adnego powiêkszenia...

Okular Meade 26mm QX Wide Angle 2" - kawa³ okulara - niestety póki co nie moge za du¿o napisaæ gdy¿ wczorajsza pogoda pozwoli³a mi jedynie na kilka chwil ogl±dania nieba - ksiê¿yc - bardzo ³adny - spora ilo¶æ detali - mia³em problemy z ustawieniem ostro¶ci na jowiszu (bez k³opotu ³apa³em na 32mm soligorze 1,25")

Pó³eczka na okulary - niby nic specjalnego a siê przydaje;) jedno miejsce na 2" + 3 miejsca na 1,25"

Pierwsze obserwacje:
Ksiê¿yc - bardzo ³adny du¿o detali niestety coraz wiêkszy i zas³ania bardzo mocno ca³± reszte:)
Jowisz - w okularze 32 mm wioczne 3 pasy - niestety przy wiekszych zoomach mocno drga³ (s³aby seeing + delikatnie "zamglone" niebo)
Antares - zawsze mi siê jego kolorek podoba³ i nie zawiod³em siê - widaæ delikatne zmiany barw

niestety pogarszaj±ca siê pogoda nie pozwoli³a na d³u¿sze obserwacje... postaram siê uzupe³niæ w±tek po okresie lepszej pogody;)

Podsumowanie
Polecam teleskop ka¿demu kto chce kompromisu pomiêdzy spor± apertur± a mobilno¶ci±, rozs±dna te¿ wydaje siê byæ cena (tañszy od 12" celestrona na dobku o ok 500 zl a dodatki zdecydowanie lepsze)
do minusów zaliczyæ póki co wspomniany problem ze ¶rub± przy dobsonie oraz problemy z 26mm okularem (mam nadzije ze to kwestia pogody a nie czeogkolwiek innego:) )
ca³a reszta - du¿y inplus:)

Wieczorem zamieszcze pare fotek sprzêtu

Pozdrawiam:)



Witaj!

Ja tez od pewnego czasu mam na oku ten teleskop, a dokladniej jego mniejszego 8'' odpowiednika. Caly czas wacham sie pomiedzy tym modelem, a Synta 8'' ewentualnie Synta 10''. Na korzysc Meade'a przemawia lepszy wyciag, system chlodzacy lustro, szukacz Red Dot Finder ( chociaz tutaj nie jestem calkowicie przekonany o jego wyzszosci nad tradycyjnymi szukaczami ). Za Synta przemawia cena oraz fakt, ze to sprawdzony sprzet.

Niecierpliwie czakam na zdjecia i dalsze informacje na temat Twojego teleskopu...

witaj, dziêki za bardzo ciekawe pierwsze wra¿enia, z niecierpliwo¶ci± oczekujemy nastêpnych :Beer:
przede wszytkim ciekawe, czy te srebrno pomalowane rurki a¿uru i bia³e brzegi tubusa wywiniête do ¶rodka nie bed± powodowaæ powstawania jaki¶ odblasków?
i sprawd¼ dok³adnie ostrzenie tym 2" okularem, na zlocie w Roztokach, by³ z tym ma³y problem
pozdrowienia

Fajnie, ¿e ju¿ go testujesz! Ja równie¿ przymierzam siê pod ten sprzêt jako "dodatkiem" do dobrego binoviewera (denkII). Bêdzie to kosztowaæ, ale chyba warto. Sprawd¼ dobrze wyci±g, tak jak sugeruje Sumas. Czekam na dalsze testy (w szczególno¶ci DS).
Pozdrawiam
Krzysztof



a to obiecane fotki:)

chment]
chment]

O kurcze jaka maszynka :notworthy:

Witam !

Gratulujê zakupu!
Te¿ my¶la³em kiedy¶ tym teleskopie.
Bardzo ciekawi mnie mechanika monta¿u, jego stabilno¶æ, i odporno¶æ na podmuchy wiatru.
No i oczywi¶cie obraz jaki daje sam teleskop, zw³aszcza ciemnych obiektów.
Lustro 30 cm, powinno dawaæ ju¿ ³adne widoki.

Na pierwszy rzut oka, to moim zdaniem przyda³by siê jeszcze celownik z du¿ym obiektywem, do tropienia DS. Warto by te¿ zaopatrzyæ skrzynkê dobsona w uchwyty (antaby) s³u¿±ce do wygodnego jej przenoszenia.

witam ponownie:)

Jesli chodzi o okular to problem tkwil w blednym ustawieniu zakresu wyciagu - po odpowiedniej regulacji wszystko jest ok:)
co do obserwacji to niestety tylko 15 min wczoraj a potem chmury - ksiezyc i doslownie 30 sekund jowisza...ale najwazniejsze ze ostrosc zlapana...

jesli chodzi o stabilnosc montazu to raczej nie ma sie czego obawiac - ok metr srednicy w podstawie zapewnia odpowiednia stabilizacje:) mechanika no coz - nie trzeba przykladac specjalnej sily zeby obrocic telepa ale wiatr tez go raczej nie ruszy takze jak dla mnie ok:)
co do bialych wykonczen w tubusie oraz srebrnych rurek (to jest matowany srebrny;) ) to nie zauwazylem aby mialy jakis wplyw na jakos obcerwacji - zadnych odblsakow etc - noo chyba ze ktos lampka w lustro poswieci;)

Witam
I jak sprawuje siê ten Lightbridge??
Mo¿esz co¶ wiêcej napisac o obserwacjach wizualnych i o optyce tego telepa??
Pozdr.

Czesc pierzi!

Kurcze uprzedzi³e¶ mnie dos³ownie o jeden dzieñ, sam chcia³em napisaæ recenzjê mojego LightBridge`a który przyjecha³ do mnie 6go czerwca kurierem (mo¿e nawet mamy teleskopy z tej samej dostawy, bo ja musia³em czekaæ na swój prawie miesi±c, zanim 5go czerwca dosz³a partia wszystkich opcji LightBridge (Zakupi³em równie¿ w fotoclassic`u) ) Mnie staæ by³o "tylko" na 10" ale równie¿ w wersji Deluxe (szczerze powiem ¿e skusi³em siê na ni± przedewszystkim ze wzglêdu na ponoæ lepszy bo ³o¿yskowany w azymucie monta¿).

Dodam od siebie zatem wstêpnie kilka s³ów:

Ogólnie potwierdzam to co sam napisa³e¶ wcze¶niej, z³o¿ony teleskop robi naprawde solidne i dobre wra¿enie.

Monta¿ - chodzi elegancko w ka¿d± stronê, dodatkowo Mo¿na regulowaæ ¶rub± opór z jakim przesuwa siê on w azymucie. Niewiem jak sprawowa³by siê teflon który daj± w wersji standard, ale to co mam jest naprawde super, mo¿na kierowaæ sprzêt jednym paluszkiem

Okular - nigdy nie widzia³em na oczy okularu 2 cale i nie¼le sie przestraszy³em jak zobaczy³em po raz pierwszy tego kloca :lol: . Ostrzy bardzo ³adnie, daje olbrzymie pole widzenia ( w³asne pole to chyba 71st. ). Dziwn± spraw± jest konieczno¶æ u¿ywania z nim takiej "przed³u¿ki" tzw "35mm extension tube" która wyd³u¿a wyci±g i umo¿liwia "trafienie" w ognisko (przed³u¿kê t± muszê rónie¿ stosowaæ do okularów powy¿ej 17mm, bo te¿ nie ogniskuj±, zatem czy¿by to sprawa ¼le umiejscowionego wyci±gu ? dziwne ...)

Red Dot Finder - Fajny gad¿et w sumie, naprawde szybko i ca³kiem dok³adnie mo¿na tym trafiæ w cel. Ciê¿ej je¶li trzeba szukaæ czego¶ ciemnego... dlatego generalnie najlepsze by³o by chyba korzystanie z niego wraz z normalnym optycznym szukaczem.

Wyci±g Crayford 2" - solidny i wygodny, jednak nie mogê ustawiæ ¶rubek tak, aby chodzi³ idealnie p³ynnie - zawsze pierwszy ruch musi byæ nieco silniejszy, przez co na pocz±tku wyci±g ciut za mocno "skacze" zanim zacznie siê przesuwaæ g³adko. Mo¿e trzeba czym¶ podsmarowaæ ? kto¶ móg³by co¶ poradiæ ? by³bym wdziêczny...

kolimacja - generalnie przebiega bezproblemowo i szybko (metod± Hamalow± oczywi¶cie :Salut:)
Jedyne co chyba warto by zmieniæ to ¶rubki regulacji lusterka wtórnego - przyda³y by siê takie które umo¿liwia³y by regulacjê bez ¶rubokrêta (w terenie i w nocy by³o by to wielkie u³atwienie). Teleskop trzyma bardzo dobrze kolimacjê pomimo czêstego przenoszenia po podwórku.

Jedyne troche niemi³e wra¿enie jakie odnios³em tu¿ po rozpakowaniu sprzêtu to stan lustra g³ównego - dolna czê¶æ tuby by³a elegancko zawiniêta w foliê (tak jak górna) jednak fajna i ca³kiem funkcjonalna pokrywa przeciwkurzowa zwierciad³a by³a zapakowana osobno, a na lustrze widaæ by³o spooor± warstwê kurzu !! Ewidentnie teleskop przez jaki¶ czas pracowicie go gromadzi³, bo trochê siê napracowa³em zanim umy³em lustro dok³adnie...

Obserwacji zbyt du¿o nie zd±¿y³em jeszcze wykonaæ ze wzglêdu na ¶redni± pogodê, mooocno ¶redni seeing i cholerny ksiê¿yc w pe³ni Jednak optyka wydaje siê byæ w porz±dku, star test wypada ¶wietnie. Uda³o mi siê zerkn±æ tylko na kilka obiektów (przy ksiê¿ycu prawie w pe³ni troche s³abo z obserwacjami DS, ale jednak ... ) m57 - bardzo elegancko, wyra¼nie widoczna tak do ok. 130x (spl 10mm), m13 - rewelacja :rolleyes: wcze¶niej ogl±da³em j± moim newtonem 170/1200 (optyka pana Poruczko) i pojedyñcze gwiazdki by³y na granicy percepcji przy 70x (spl 17mm). W przypadku LightBridge 10" i ksiê¿ycowej nocy nawet - ob³êd! gwiazdki sypne³y tak po oczach ¿e trudno by³o siê oderwaæ od okularu :rolleyes: Tak samo by³o w przypadku m11. Na alaktyki troche zbyt jasno by³o niestety, zaliczy³em tylko wstêpnie m56, m81 m82, m51, oraz m108 której mniejszym sprzêtem jako¶ nie mog³em nigdy z³apaæ.

Jowisz, Saturn - niestety jeszcze nie mia³em szczê¶cia, raz przeszkadza³y chmury, potem absolutnie tragiczny seeing, a jeszcze innym razem nie zd±¿y³o siê wych³odziæ lustro (za pó¼no wystawi³em teleskop) zanim nasz³y t³uste chmurzyska

Ogólnie z tych wstêpnych obserwacji wyci±gne³em nastêpuj±ce wnioski: Optyka ma du¿y potencja³ i jest poprawnie wykonana. Teleskop u¿ytkuje siê bardzo wygodnie w terenie (mo¿e troche niewygodnie przenosiæ na jeden raz tubê i monta¿ - przyda³y by siê jaki¶ wygodny uchwyt na jedno i drugie, co¶ na pewno wymy¶lê ) Wstêpnie mogê te¿ stwierdziæ ¿e te aluminiowe rurki nie daj± w zasadzie ¿adnych k³opotliwych odblasków - nie widaæ ich w polu widzenia wyci±gu, nawet przy ksiê¿ycu w pe³ni nie zauwa¿y³em ró¿nicy w obrazie miêdzy teleskopem wystawionym na jego ¶wiat³o a zakrytym materia³em. Co do mo¿liwo¶ci transportowych, a przedewszystkim to sk³oni³o mnie do akupu kratownicowego dobsona (Na "ma³ego" Taurusa niestety nie ma ju¿ za bardzo szans :unsure: a LB 10" by³ dla mnie jedyn± alternatyw± ...), to my¶lê ¿e po sprytnym roz³o¿eniu i spakowaniu ca³o¶ci da³o by siê sprzêt transportowaæ na piechotê (tak± mam przynajmniej nadziejê) z du¿ym plecakiem i spor± walizeczk±. Przymiarki takiej jeszcze nie robi³em, ale spróbujê...wystarczy³a by mi tylko mo¿liwo¶æ samodzielnego doj¶cia na poci±g (np. jad±cy w góry :D )

Nie mogê siê doczekaæ a¿ £ysy da sobie wreszcie siana i podaruje mi dos³ownie godzinkê-dwie ciemnego nieba :rolleyes: ...

Fotek nie dajê, bo pierzi poda³ bardzo ³adne swojego sprzêtu, ale je¶li kto¶ bêdzie mia³ jakiekolwiek pytania czy co¶ - chêtnie odpowiem, gdy¿ widzê ¿e zainteresowanie tym modelem Meade`a jest coraz wiêksze ;)

pozdrawiam! /Micha³

@ciernioo
gratuluje zakupu:)

faktycznie - z okularem z kompletu jest jakis problem - wyglada na to ze aby zlapac idealna ostrosc wyciag musialby byc dluzszy o jakies 3-4 mm w moim przypadku... moze ktos wie jak temu zaradzic??
nie mam problemu z okularem 1,25" - 32mm ostrosc lapie idealnie... ale redukcja powoduje wlasnie "wydluzenie" wyciagu o jakies 10 mm...

wydaje sie rownierz ze lustro szybko lapie wszelakiego rodzaju smieci - ale z drugiej strony mozna bezproblemowo na szybko przedmuchac je gruszka bez potrzeby demontazu

co do obserwacji to niestety albo chury albo pelnia ;) ale jakos mi sie udalo wczoraj m51 i m57 zlapac - widok bardzo przyjemny choc zapewne zdecydowanie lepiej bedzie je widac przy nowiu i nieco lepszy seeingu :)

Tylko nie smarujcie wyci±gu i nie zaciskajcie ¶rub za mocno.

LightBridge 10'' to powa¿ny konkurent dla Synty 10".
I teeraz dylemat który kupiæ. :blink: Za Madem przemawia wykoñczenie, ³atwy transport i wyposazenie.
Synta jest za to sprawdzona, pewie liepiej trzyma kolimacje. Jak by nie patrzeæ mimo ¿e Synta to nie jest konstrukcja kratownicowa to obydwa telskopy s± bardzo podobne do siebie....
I który teraz wybrac??
Ciekawi mnie jeszcze przechowywanie takiego LightBridge...a konkretnie zabezpieczenie lustra przed ku¿em. Z Synt± raczej nie ma tutaj problemu a coz tym Madem??
Pozd.
Bartek k.

Ka¿dy newton w u¿ytkowaniu siê kurzy, tym bardziej kratownicowy i tego nie da siê unikn±æ. Wa¿ne ¿eby robiæ to gruszk± a nie mechanicznie. Dekiel to zapewne jaki¶ ma na czas magazynowania w domu, a je¶li nie, to radzê sobie dorobiæ. Po d³u¿szym czasie u¿ytkowania lustro trzeba bêdzie umyæ, jak ka¿d± optykê.

w lightbridge'u dostajemy w komplecie dekiel na samo lustro - przykrywa je dosc szczelnie...


w lightbridge'u dostajemy w komplecie dekiel na samo lustro - przykrywa je dosc szczelnie...
Aha...czyli no problem :Salut:

Zeby byla pogoda i dalo sie zobaczyc jak Jowisz wychodzi w tym lustrze.


Zeby byla pogoda i dalo sie zobaczyc jak Jowisz wychodzi w tym lustrze.
Na to pytanie mogê odpowiedzieæ, gdy¿ porównywa³em z Taurusem o podobnych parametrach.
Wg. nie nie ma ró¿nicy.

hej,

poni¿ej link do nowej recenzji zza oceanu, do tego telepa oczywi¶cie:

http://www.cloudynig...hp?item_id=1465

pzdr
morris


Na to pytanie mogê odpowiedzieæ, gdy¿ porównywa³em z Taurusem o podobnych parametrach.
Wg. nie nie ma ró¿nicy.


Dzi¶ obserwowa³em Jowisza i hmmm, ma³a konsternacja: w porównaniu z newtonem 170/1200 widzia³em praktycznie to samo, ale ... obraz by³ ja¶niejszy, a kontrast by³ troche s³abszy :unsure: Czy¿by wychodzi³a tutaj ró¿nica w ¶wiat³osile i zwi±zany z tym komfort obserwacji planetarnych? (f/5 i f/7 ) czy mo¿e zrzuciæ to na niedok³adn± kolimacjê ? (choæ naprawde wykona³em j± dzi¶ starannie tak mi siê wydaje ) .

Obserwowa³em w obu przypadkach z okularem SPL 10mm. Jak przychodzi³y chwile lepszej widoczno¶ci, by³o widaæ 3 pasy, WCP, ³adn± nieregularn± strukurê dolnego pasa.

ook - wreszcie znalazlem nieco czasu i wyprowadzilem sprzet na balkon:)
warunki? widok glownie na poludnie (noo i troche w lewo i w prawo;) )
do tego niestety pare lamp ulicznych no i drgajace powietrze znad budynkow...
pierwszy ogien - jowisz - widoczne cztery momentami nawet piec pasow - uzywalem plossla 6,5mm ladny widoczek :) choc mocno swieci i przydal by sie filtr jakis;)
dalej skorpionowy al niyat ktory ku mojemu zdziwieniu okazal sie gwiazda podwojna (czego stelarium np nie podaje) a jej sasiadka to wg starry night tyc6798-542-1 o jasnosci 9,21 - szczerze mowiac w googlu nie znalalzem;) takze jak na balkonowe calkiem niezle

na koniec m53 i m13 ale juz podczas widocznego pana £. :) - w m13 przy uzyciu 26mm meade widac momentami pojedyncze gwiazdy - przydalby mi sie jeszcze jakis okular 10mm no i moze z 16mm ale to przy czasie:)

ogolnie musze stwierdzic ze jak na warunki przy ktorych prowadzilem obserwacje to jestem mile zaskoczony:)

pozdrawiam i uciekam w kimono bo za 6h pobudka do pracy;)


Dzi¶ obserwowa³em Jowisza i hmmm, ma³a konsternacja: w porównaniu z newtonem 170/1200 widzia³em praktycznie to samo, ale ... obraz by³ ja¶niejszy, a kontrast by³ troche s³abszy :unsure: Czy¿by wychodzi³a tutaj ró¿nica w ¶wiat³osile i zwi±zany z tym komfort obserwacji planetarnych? (f/5 i f/7 ) czy mo¿e zrzuciæ to na niedok³adn± kolimacjê ? (choæ naprawde wykona³em j± dzi¶ starannie tak mi siê wydaje ) .

Obserwowa³em w obu przypadkach z okularem SPL 10mm. Jak przychodzi³y chwile lepszej widoczno¶ci, by³o widaæ 3 pasy, WCP, ³adn± nieregularn± strukurê dolnego pasa.


Ciernio, a jak wysoko byl Jowisz podczas obserwacji przez 170/1200? A na jakiej wysokosci masz go teraz? :szczerbaty:

Chyba wszystko jasne.

Pozdrawiam.

Pogoda niby niez³a...ale seeing strasznie kulawy, wszystko plywa....i te cirusy sie wtryniaj±.
Trzeba bêdzie poczekac na leprzy seeing zeby oceniaæ tego Meade.
Jestem bardzo ciekawy dalszych spostrze¿en na temat tego telepa.
Pozd.
Ten post by³ edytowany przez Konczako dnia: 13 June 2006 - 09:50

Ciernio, a jak wysoko byl Jowisz podczas obserwacji przez 170/1200? A na jakiej wysokosci masz go teraz? :szczerbaty:

Chyba wszystko jasne.

Pozdrawiam.


No w³a¶nie w tym k³opot ¿e obserwowa³em wczoraj na zmianê tymi dwoma sprzêtami :| Obraz w 170/1200 by³ kurcze bardziej kontrastowy, mo¿e to równie¿ zas³uga bardzo dobrego wyczernienia tuby - jest natrocinowana i pomalowana czarnym matem. Patrz±c z przodu rury widaæ ca³kowit± czerñ i w g³êbi lustro :D. Ponoc w ci±gu najbli¿szych dni maj± byæ ogólnie niez³e warunki to jeszcze temat bêdê dr±¿³, zobaczymy. Starannie skolimujê 10" i nakryjê jakims szmateksem te a¿ury :rolleyes:

Pierzi! Czy twój LB te¿ chodzi troche opornie w wysoko¶ci ? Niby powinien mieæ jaki¶ opór, ale jak dla mnie to troche zbyt sztywny jest w tym wzglêdzie - mo¿e sie wyrobi ? :huh: I do czego dok³adnie s³u¿y to pokrête³ko tu¿ nad pó³eczk± na okulary ?? z takim kawa³kiem plastiku ? (mnie siê ten plastik u³ama³ po paru chwilach :szczerbaty: ) czy to ma byæ jaka¶ blokada w wysoko¶ci ?

Na zachodnich forach mówili ¿e LB ma k³opoty z wywa¿eniem, i siada przy niskich k±tach nachylenia i zbyt ciê¿kich okularach. Ja naprawde niewiem co trzeba nawaliæ w ten wyci±g ¿eby teleskop siad³!! chyba powiesiæ wiadro wody :D

Raz tylko mialem kontakt z Dobsonem, wywazalem go , podnioslem mocowanie czopow.
Jak taki montaz jest dobrze zlozony to musi dosc delikatnie chodzic w gore, dol jak i na boki.
Wtedy z latwoscia przestawiasz polozenie tuby, korygujesz jej polozenie lekkimi ruchami tak jakby od niechcenia . Nie powinienies koncentrowac sie na fizycznym ruchu tuby , musi tak lekko przesowac sie aby nie absorbowala uwagi . Ale wtedy w poblizu poziomu moze uciekac w dol .

u mnie przy 2" okularze przy niskim nachyleniu musze ta srube podkrecic gdyz telep faktycznie ma tendencje do delikatnego opadania... takze moze okazac sie ze szkoda ze Ci sie zlamala;)
swoja droga to ta blokada zostala tak nieszczesliwie umiejscowiona ze blokuje 2 miejsca w poleczce....

aa co do okularka - nie wiem czy to normalne czy tez nie - ale wydaje sie on byc duzo ciemniejszy od np 32mm soligor'a 1,25"...
Ten post by³ edytowany przez pierzi dnia: 13 June 2006 - 20:59

No w³a¶nie w tym k³opot ¿e obserwowa³em wczoraj na zmianê tymi dwoma sprzêtami :| Obraz w 170/1200 by³ kurcze bardziej kontrastowy, mo¿e to równie¿ zas³uga bardzo dobrego wyczernienia tuby - jest natrocinowana i pomalowana czarnym matem. Patrz±c z przodu rury widaæ ca³kowit± czerñ i w g³êbi lustro :D. Ponoc w ci±gu najbli¿szych dni maj± byæ ogólnie niez³e warunki to jeszcze temat bêdê dr±¿³, zobaczymy. Starannie skolimujê 10" i nakryjê jakims szmateksem te a¿ury :rolleyes:

Ja w swoich teleskopach walizkowych stosujê "spandex".
Z jednej strony tkanina jest z po³yskiem i g³adka (zew.), a z drugiej matowa i delikatnie "porowata".
mo¿esz te¿ oddaæ rurki do jakiego¶ zak³adu, gdzie pomaluj± Ci je lakierem proszkowym, wbrew pozorom to te¿ ma znaczenie.


No w³a¶nie w tym k³opot ¿e obserwowa³em wczoraj na zmianê tymi dwoma sprzêtami :| Obraz w 170/1200 by³ kurcze bardziej kontrastowy, mo¿e to równie¿ zas³uga bardzo dobrego wyczernienia tuby - jest natrocinowana i pomalowana czarnym matem. Patrz±c z przodu rury widaæ ca³kowit± czerñ i w g³êbi lustro :D. Ponoc w ci±gu najbli¿szych dni maj± byæ ogólnie niez³e warunki to jeszcze temat bêdê dr±¿³, zobaczymy. Starannie skolimujê 10" i nakryjê jakims szmateksem te a¿ury :rolleyes:

Niewiem jaki seing u ciebie wtedy panowa³, ale musisz zdaæ sobie sprawê z tego ¿e lustro 30cm jest du¿o bardziej podatne na warunki atmosferyczne ni¿ 17cm. I czasami obraz mo¿e byæ nawet gorszy (kiedy¶ obserwowa³em saturna przy kiepskim seingu to nieuda³o mi siê nawet dostrzec przerwy casiniego) ale to dotyczy tylko obserwacji planetarnych, postaw te dwa teleskopy obok siebie i wyceluj w jak±¶ emke wtedy napewno zobaczysz znacz±c± ró¿nice. Ja np. w mojim telepie mam ¶wiat³osi³e f/4,3 i po w³o¿eniu do wyci±gu okularu polsla to jest kompletna pora¿ka, ten teleskop dos³ownie zabija ten okular pokazuje wszystkie jego wady. Ale ju¿ po w³o¿eniu okularu z wyszej pó³ki cenowej jest o niebo lepiej.
Pozdrawiam pogodnego nieba...


Niewiem jaki seing u ciebie wtedy panowa³, ale musisz zdaæ sobie sprawê z tego ¿e lustro 30cm jest du¿o bardziej podatne na warunki atmosferyczne ni¿ 17cm. I czasami obraz mo¿e byæ nawet gorszy (kiedy¶ obserwowa³em saturna przy kiepskim seingu to nieuda³o mi siê nawet dostrzec przerwy casiniego) ale to dotyczy tylko obserwacji planetarnych, postaw te dwa teleskopy obok siebie i wyceluj w jak±¶ emke wtedy napewno zobaczysz znacz±c± ró¿nice. Ja np. w mojim telepie mam ¶wiat³osi³e f/4,3 i po w³o¿eniu do wyci±gu okularu polsla to jest kompletna pora¿ka, ten teleskop dos³ownie zabija ten okular pokazuje wszystkie jego wady. Ale ju¿ po w³o¿eniu okularu z wyszej pó³ki cenowej jest o niebo lepiej.
Pozdrawiam pogodnego nieba...


Hmm, W takim razie potwierdzi³e¶ wszystkie moje przypuszczenia. Obi³o mi siê o uszy ¿e wiêksze lustro jednak gorzej radzi sobie z kiepskim seeingiem i chyba w³a¶nie to wtedy obserwowa³em. Co do Plossli to specjalnie porówna³em przed chwil± obrazy w jednym i drugim sprzêcie i faktycznie w f/5 znacznie bardziej widaæ aberacjê chromatyczn± ni¿ f/7 ! ró¿nica jest ca³kiem widoczna na brzegach Jowisza, i na pewno daje sie we znaki na samej jego tarczy. Czyli jednak w przypadku planet warto tu pomy¶leæ o lantanie. Nied³ugo takiego zakupiê zatem :D . W emkach, teraz szczególnie ze wzglêdu na ksiê¿yc i ja¶niejsze noce - na gromadach kulistych ró¿nica jest uuuuuaaaa!!! :banan:

dzieki i pozdrawiam!

PS:
Pierzi, sorry ¿e tak siê trochê szarogêszê w topicu który Ty za³o¿y³e¶;) . Przy okazji - sprawdzi³em jeszcze raz to pokrête³ko i okaza³o siê ¿e u³ama³ mi siê ma³y, nieistotny fragmencik plastiku tego co przyczepiony jest na samym dobsonie. Zainstalowa³em ca³± t± ¶rubkê i skuma³em wreszcie do czego s³u¿y :D , ale ze wzglêdu ¿e mój dobs dzia³a ze sporym oporem - nie mam potrzeby stosowania tego wynalazku! (mo¿e jednak 10" jest inaczej wywa¿ony ni¿ 12" ...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl