Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Mam kilka pytañ:
-Który teleskop jest lepszy Orion XT10 dobson czy Celestron C8-N CG5 ???
-Na stronie DO pisze ,¿e Celestron C8-N ma powiêkszenie 480x przy 200mm lustrze (a przewa¿nie powiêkszenie jest dwa razy takie jak lustro) czy to nie spowoduje gorszej jako¶ci obrazu przy takim powiêkszeniu???
-Czy u¿ywacie powiêkszeñ 400x, 500x(bo gdzie¶ czyta³em ¿e max to 300x bo na wiêcej nie pozwala Polska atmosfera)???
-Trudno siê przestawia dobsona(podczas obserwacji planety)???
-Przez ile w polu widzenia bêdê mia³ obraz jakiej¶ planety albo DS’a???
-Jaki jest komfort u¿ywania dobsona bo mi siê zdaje ¿e wiêkszy ma paralaktyk.
Ten post by³ edytowany przez
KENDZIOR dnia: 15 September 2005 - 21:15
-Na stronie DO pisze ,¿e Celestron C8-N ma powiêkszenie 480x przy 200mm lustrze (a przewa¿nie powiêkszenie jest dwa razy takie jak lustro) czy to nie spowoduje gorszej jako¶ci obrazu przy takim powiêkszeniu???
-Czy u¿ywacie powiêkszeñ 400x, 500x(bo gdzie¶ czyta³em ¿e max to 300x bo na wiêcej nie pozwala Polska atmosfera)???
-Przez ile w polu widzenia bêdê mia³ obraz jakiej¶ planety albo DS’a???
Teoretycznie max powiekszenie to 2x srednica lustra, ale duzo zalezy od atmosfery przede wszsytkim od jakosci optyki teleskopu, jesli seeing jest dobry mozna pokusic sie o wiêksze powiekszenia, jednak kontrast bedzie spadac.
DS-y obserwujesz z ma³ym powiekszeniem wiec w polu widzenia obraz w okularze przesuwa sie wolniej przez co dluzej dany obiekt znajduje sie w polu widzenia.
Prowadzenie tuby paralaktykiem jest dok³adniejsze ni¿ dobsem, ale czy bardziej komfortowe??? Czasem bywa ¿e przy paralaktyku trzeba klêczeæ lub wrêcz stosowaæ cyrkowe akrobacje. Do paralaktyka s± dedykowane napêdy i systemy goto ale jesli nie masz zamiaru ich kupowaæ z racji ograniczeñ w kasie to bierz dobsa.
Zreszt± popatrz na PiotraZ który operuje telepem o ogniskowej prawie 3m i wadze ponad 120kg i daje radê. Na zlocie sam prowadzi³em t± 60-kê stoj±c na drabinie i nie mia³em problemów (przy DS).
Przez 50cm teleskop Tiamata patrzyli¶my na Marsa tu by³o ju¿ trochê trudniej utrzymaæ planetê w polu ale spokojnie mo¿na by³o podziwiaæ czapê polarn± czy kontynenty.
Na zlocie mia³em okazjê potrenowaæ na XT10 wlada i gdyby nie to ¿e W³adek przez niedopatrzenie nieco skancerowa³ bie¿niê osi pionowej to prowadzi³oby siê go idealnie.
Je¶li nie masz zamiaru próbowaæ jakiego¶ krótkoogniskowego astrofoto to na twoim miejscu nawet bym siê nie zastanawia³ tylko bra³ XT10 a resztê kasy wyda³ na szkie³ka.
Zawsze w przysz³o¶ci mo¿esz kupiæ platformê od Leszka wtedy bêdzesz mia³ prowadzenie i skoñcza siê problemy z uciekajacymi planetkami.
Ten post by³ edytowany przez
mario2005 dnia: 15 September 2005 - 23:07
Prowadzenie tuby paralaktykiem jest dok³adniejsze ni¿ dobsem, ale czy bardziej komfortowe??? Czasem bywa ¿e przy paralaktyku trzeba klêczeæ lub wrêcz stosowaæ cyrkowe akrobacje. Kurde, mario, co ty wygadujesz. Z paralktykiem jest duzo wygodniej niz z dobsem. Czy to w zenicie czy tuz nad horyzontem z newtonem na paralaktyku musisz co najwyzej o kilka stopni bardziej sie pochylic. Nigdy nie zostaniesz zmuszony do gimnastyki. Co innego dobson. Tu przy niskich obiektach gleba murowana. A zenit? tez sa niezle jaja, sprobuj intuicyjnie skierowac teleskop powiedzmy o 5* na godzine 5 majac oko przyklejone do okularu, predzej se oko wybijesz niz za pierwszym podejsciem wyczujesz gdzie dziad teraz pojedzie.
Paralityk moze cie powalic na kolana tylko przy dlugim reraktorze lub dlugim maku w zenicie i przy bardzo dlugim refraktorze w kazdej wysokosci nad gleba.
Kurde!
Do paralaktyka s± dedykowane napêdy i systemy goto ale jesli nie masz zamiaru ich kupowaæ z racji ograniczeñ w kasie to bierz dobsa. No to wspomij jeszcze ile kosztuje platforma EQ do dobsa.
Kurde!
Zreszt± popatrz na PiotraZ który operuje telepem o ogniskowej prawie 3m i wadze ponad 120kg i daje radê. Na zlocie sam prowadzi³em t± 60-kê stoj±c na drabinie i nie mia³em problemów (przy DS).
Przez 50cm teleskop Tiamata patrzyli¶my na Marsa tu by³o ju¿ trochê trudniej utrzymaæ planetê w polu ale spokojnie mo¿na by³o podziwiaæ czapê polarn± czy kontynenty.
(...) Wiesz co, jak myslisz, ile by kosztowal i ile by wazyl mont. paralaktyczny zdolny do obslugiwania 3 metrowej tuby 120kg? To teraz sobie odpowiedz dlaczego jest ona na dobsie.
Pozdrawiam.
Bez urazy, sie zapienilem.
Zreszt± popatrz na PiotraZ który operuje telepem o ogniskowej prawie 3m i wadze ponad 120kg i daje radê.
kolega zpomnia³, ¿e im d³u¿szy teleskop tym lepiej siê prowadzi na dobsie.
Kurde, mario, co ty wygadujesz.
Nigdy nie zostaniesz zmuszony do gimnastyki. Co innego dobson. Tu przy niskich obiektach gleba murowana. Kurde, Hans, co ty wygadujesz.
Wystarczy jakie¶ krzese³ko czy taboret zeby siê usi±¶æ i wygodnie obserwujesz.
:)
Jeszcze bedziesz fotel na pole targal?
Dobra wiadomo o co chodzi, na wszystko sa patenty (i na dobsona przy horyzoncie i na paralityka z dlugim refraktorem w zenicie), co nie zmienia faktu, ze nie zgadzam sie z mario. Takie postawienie sprawy "dobson jest wygodniejszy, tanszy i w ogole" troche mnie podk...
Pozdrawiam.
Z paralktykiem jest duzo wygodniej niz z dobsem. Tak to zapu¶æ sobie goto i jak ci wykrêci wyci±giem okularowym kieruj±c go w glebê to zobaczysz czy nie bêdziesz stosowa³ karimaty i akrobacji. No chyba ¿e systematycznie bêdziesz przekrêca³ tubê, ale czy to jest wedlug ciebie komfort zdaje siê ¿e taki sam jak podczas patrzenia dobsem nad horyzont.
A zenit? tez sa niezle jaja, sprobuj intuicyjnie skierowac teleskop powiedzmy o 5* na godzine 5 majac oko przyklejone do okularu, predzej se oko wybijesz niz za pierwszym podejsciem wyczujesz gdzie dziad teraz pojedzie. Nie przeginaj z t± niewygod±. Obserwowa³em specjalnie na zlocie jak to jest z operowaniem dobsami bo mój nastêpny telep bêdzie na dobsie. By³em mocno zaskoczony ¿e dobrze zrobiony dobs (chodz±cy bez zaciêæ) wcale nie sprawia³ mi k³opotu. Ten XT10 wlada mia³ jeden mankament
W³adek przez niedopatrzenie nieco skancerowa³ bie¿niê osi pionowej i czasami trochê go chwyta³o.
Trudniej by³o na tiamatowym przy Marsie ale jak ja w swoim EQ dam 250X to te¿ ka¿da korekta sprawia ¿e obraz mi lata po ca³ym polu.
za pierwszym podejsciem Hans, KENDZIOR kupuje teleskop na d³u¿ej a nie na jedn± noc.
No to wspomij jeszcze ile kosztuje platforma EQ do dobsa. obecnie 1000z³.
No to wspomij jeszcze ile kosztuje monta¿ który utrzymie 10" telepa (z napêdem) np. taki EQ6
Zreszt± chyba sam sobie odpowiedzia³e¶
Wiesz co, jak myslisz, ile by kosztowal i ile by wazyl mont. paralaktyczny zdolny do obslugiwania 3 metrowej tuby 120kg? To teraz sobie odpowiedz dlaczego jest ona na dobsie. Bez urazy.
ps. Ja bra³bym tego XT10.
Ten post by³ edytowany przez
mario2005 dnia: 16 September 2005 - 15:08
Najlepszy patent na paralityka-Newtona wymy¶lili... Bracia U.
Tuba przykrêcana BEZ OBEJM! Je¶li nie ma mo¿liwo¶ci przekrêcania osiowego tuby wtedy w³a¶nie mamy gimnastyczno-ekwilibrystyczne popisy z "Rejsu" rodem.
Oprócz ruchu, rytmu, s³uchu trzeba giêtko¶æ mieæ! - jak o tym ¶piewa³y Filipinki.
Hi hi. mario2005, najwyrazniej stoimy po roznych stronach szanca :szczerbaty: i nie przekonamy sie nawzajem do swoich racji. Jak bedziesz w Jodlowie, zrobimy sobie konkurs, kto czesciej wyladuje na glebie przy obserwacjach (z winy montazu nie browaru :Boink: )
Nie bede punktowal Twoich odpowiedzi bo sie w koncu za lby wezmiemy, a nie o to tu chodzi (choc korci mnie jak cholera :banan: ).
Pozdrawiam serdecznie :D
kolega zpomnia³, ¿e im d³u¿szy teleskop tym lepiej siê prowadzi na dobsie. Masz racjê dobrze zrobionego ³atwiej siê prowadzi.
Jednak tak jak pisa³em ten XT10 po poprawnym zmontowaniu konstrukcji i dotarciu bie¿ni osi pionowej chodzi dobrze.
Przy osi poziomej trzeba by³o odpinaæ jedn± sprê¿ynê aby chodzi³ dostatecznie lekko.
Hans
E tam odrazu za ³by. Bo to nic lepszego do roboty niema :pijacy:
Widzisz od 10" w górê nigdy nie bêdzie mnie staæ na dobry mont a jak sam stwierdzi³em dobs + platforma wystarcza. Za pozosta³e 2100z³ wolê kupic naglerka i niez³y barlow.
Ten post by³ edytowany przez
mario2005 dnia: 16 September 2005 - 15:42
niema co kombinowaæ. Dobs to jest dobry wynalazek. Dzia³a, jest szybki przy rozk³adaniu, banalny w obs³udze. Ale wystarczy pare minut patrzyæ w okular prowadzonego paralaktyka i zaczyna byc nerwowo jak sie tego prowadzenia niema :szczerbaty:
O i to jest dobre podsumowanie naszych wywodow dobs vs paralityk :Salut:
Pozdrawiam.
No to który teleskop z tych dwóch ma lepsz± optykê??
ja posiadam oriona (tego samego którego testowa³ mario2005) i na optyke nie na¿ekam.
tak w³asciwie to brak mi konkretnych okularów (poluka³em trochu przez naglerki i teraz cz³owiek siê spaskudzi³ :szczerbaty: )
a co celestrona to mo¿e niech sie wypowie jakis u¿ytkownik takiego sprzêtu nie luka³em przez takiego wiêc trudno mi oceniæ.
Moje zdanie jest takie je¿eli nie zamierzasz fotografowaæ to wystarczy ci dops za reszte kasy zestaw konkretnych okularów (prawda jest taka po³owe sukcesu to ¶rednica lustra a druga po³owa to dobre okularki)
pozdrawiam
:Salut:
Poniewa¿ na kud³aczach teleskop Paw³a Maksyma (w³a¶nie C8N) by³ postawiony obok W³adkowego XT10 mia³em okazje porównywaæ obraz dawany przez oba.
Muszê stwierdziæ ¿e jako¶æ optyki w Paw³owym C8N by³a rewelacyjna, dodatkowo teleskop by³ idealnie skolimowany przez w/w. Niestety z racji tego ¿e mars daje w takim telepie jak spawarka to g³ówym testem ¶wiadcz±cym o jako¶ci optyki by³y piêknie rozdzielone podwójne, miêdzy innymi popularne epsilony lutni.
Lutniê ogl±da³em równie¿ w XT10 i te¿ by³o nienajgorzej, z tym ¿e W³adek nie by³ pewny kolimacji (po zakupie telep nie by³ jeszcze kolimowany).
Wszystko wskazywa³o ¿e jako¶æ optyki bêdzie porównywalna. Zreszt± jak siê popatrzy na XT10 to odrazu widaæ ze to ta sama fabryka go robi co C8N.
Dodatkowe 50mm ¶rednicy XT10 daje nieco lepszy obraz na ciemniejszych DS-ach ni¿ C8N, jednak ró¿nica w wizualu jest na tyle niewielka ¿e bardzo dobry okular np. nagler za³o¿ony w C8N potrafi j± skompensowaæ. Ciekawe co pokaza³by nagler w XT10 (takiego zestawienia nie sprawdzi³em).
Braæ wybieraæ....
Ten post by³ edytowany przez
mario2005 dnia: 18 September 2005 - 00:25
Dodatkowe 50mm ¶rednicy XT10 daje nieco lepszy obraz na ciemniejszych DS-ach ni¿ C8N, jednak ró¿nica w wizualu jest na tyle niewielka ¿e bardzo dobry okular np. nagler za³o¿ony w C8N potrafi j± skompensowaæ. Ciekawe co pokaza³by nagler w XT10 (takiego zestawienia nie sprawdzi³em). Pokazalby jeszcze wiecej, bo zbiera 56% wiecej swiatla niz lustro 8".
Kendzior, jesli masz taka mozliwosc, to smialo bierz wieksze lustro. Nie ma co sie oszukiwac, w 10" zobaczysz wiecej niz 8".
Do wypowiedzi, ktore tu padaly o wyborze paralaktyk vs. Dobson - mialem teleskop na paralaktyku, teraz mam na Dobsonie i nie mam jak na razie najmniejszego zamiaru wracac do paralaktyka. Ale, ostatecznie, co kto lubi...
pozdrawiam
Maciek J.
No to chyba ju¿ ostatnie pytanko :D ,który by¶cie wziêli i dlaczego:
- Celestron C8-n CG5
- Orion SkyQuest XT10 Dobson
Ten post by³ edytowany przez
KENDZIOR dnia: 19 September 2005 - 20:56
A ja mam pytanko te¿: co to znaczy kolimacja i na czym polega ?
A ja mam pytanko te¿: co to znaczy kolimacja i na czym polega ? Ustawienie luster w osi optycznej - najprosciej mowiac. A calosc pieknie wyjasniona jest tu:
http://astro4u.net/y...hp?topic=6153.0pozdrawiam
Maciek J.
Tu te¿ s± dobre rysunki, co prawda do kolimatora laserowego ale doskonale uzupe³niaj± powy¿szy artyku³.
który by¶cie wziêli i dlaczego KENDZIOR ty kupujesz ty decydujesz.
Za i przeciw masz ju¿ przedstawione.
Ten post by³ edytowany przez
mario2005 dnia: 20 September 2005 - 14:07
No to jeszcze parê pytañ
-jak kupie platformê paralaktyczn± to bêdê móg³ fociæ dobsem czy nie?
-Co to znaczy robienie zdiêæ w ognisku g³ównym i na piggy backu(bo co to projekcja okularowa to wiem)?
A i by³bym zapomnia³ czy korektor komy Vixena to dobra rzecz?
Ten post by³ edytowany przez
KENDZIOR dnia: 09 October 2005 - 20:44
Tez jestem zielony i moge pomylic .
Jak w wyciag wlozysz kamerke czy aparat bez obiektywu to robisz w ognisku lustra glownego .
Jak na tube teleskopu posadzisz aparat czy kanerke z jakims obiektywem to to drugie / chyba/
Korektor komy stosuje sie dla luster mniejszych czy rownych F4 . Nie mialem do czynienia z korektorem . Slyszalem ze barlow 1,6x tez tak dziala . koma przy malych powiekszeniach jest zauwazalna / tak sadze /
Czesto okulary na brzegach daja podobny efekt , musisz okreslic czy to koma czy okulary .
Moze ktos to co napisalem rozwinie czy sprostuje?
:Beer:
Platforma paralaktyczna ? w/g mnie tylko wizual , nie ustawisz jej precyzyjnie .
Mam 235/1300 - tuba 8,5 kg na montazu skyluxa /po ulozyskowaniu/ i statywie geodezyjnym . Jest to tansze i lepsze rozwiazanie niz platforma - tak sadze - ale tylko do wizuala .
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 09 October 2005 - 21:40
I jeszcze g³upie pytanie: czy DS bêdê widzia³ kolorowe czy czarno-bia³e?
(mo¿e jeszcze kto¶ by siê wypowiedzia³ czy mo¿na robiæ zdjêcia dobsem na platformie)
I jeszcze g³upie pytanie: czy DS bêdê widzia³ kolorowe czy czarno-bia³e?
(mo¿e jeszcze kto¶ by siê wypowiedzia³ czy mo¿na robiæ zdjêcia dobsem na platformie) 1. czarno-biale
2. na dobsie wystepuje rotacja pola zwiazana z prowadzeniem w dwoch osiach alt/az.
2. na dobsie wystepuje rotacja pola zwiazana z prowadzeniem w dwoch osiach alt/az. Na platformie nie wystepuje rotacja pola i mo¿na robiæ ni± zdjêcia. Do webowaia planet jest wystarczaj±ca.
Oczywi¶cie jako¶æ d³ugoczasowych zdjêæ DSów bêdzie zale¿a³a od jako¶ci wykonania platformy.
Testowe zdjêcia wykonane platformami dostêpne s± na
stronie Leszka Jêdrzejewskiego.
Tutaj jest ca³y
w±tek na temat platform.
Osobi¶cie by³em chyba pierwszym u¿ytkownikiem platform w Polsce, i nadal nim jestem. Obecnie posiadam 2 platformy. Jedn± w konstrukcji ¶rubowej, drug± w konstrukcji rolkowej (szczegó³y na stronie Leszka).
Na platformach stoj± dobsony 27, 38 i 41 cm.
Gdybym mia³ scharakteryzowaæ platformê jednym s³owem to napisa³bym: WYGODA.
K³adzie siê to na ziemiê, stawia na to dobsa wciska guzik start i ju¿.
Pozdrawiam,
Mirek D.
Dziêki wszystkim za odpowiedzi :notworthy: i mam jeszcze jedno pytanie: jak widzê mgie³kê w Drodze Mlecznej to jak bardzo mam ciemne niebo(mag)?
Je¶li ledwo j± widzisz, ale jednak co¶ tam jest, to ja bym powiedzia³, ¿e zasiêg bêdzie ko³o 5-5.5 mag. Im lepiej widaæ Drogê Mleczn±, tym lepszy zasiêg :)
Dziêki wszystkim za odpowiedzi :notworthy: i mam jeszcze jedno pytanie: jak widzê mgie³kê w Drodze Mlecznej to jak bardzo mam ciemne niebo(mag)? Najlepiej wyjed¼ za miasto, jak najdalej od ¶wiate³, a bêdziesz mieæ porównanie. Na naprawde ciemnym niebie Droga Mleczna jest bardzo wyra¼nie widoczna B)
Je¶li ledwo j± widzisz, ale jednak co¶ tam jest, to ja bym powiedzia³, ¿e zasiêg bêdzie ko³o 5-5.5 mag. Im lepiej widaæ Drogê Mleczn±, tym lepszy zasiêg :) E to spoko bo du¿o razy widaæ j± s³abo ale zdarzaj± siê noce co widaæ j± bardzo wyra¼nie B)
Ten post by³ edytowany przez
KENDZIOR dnia: 23 October 2005 - 20:47
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl