Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam,
¶wietna pogoda za/przed nami i pierwsze obserwacje zaliczone (chocia¿ te najwcze¶niejsze odby³y siê jak jeszcze ³ysy nie ¶wieci³, ale to takie max. godzinne), to trzeba napisaæ parê s³ów.
na sam pocz±tek pare zdjêæ mojej Synty 8" (podziêkowania dla sg1):
Szczerze w ogóle nie ¿a³ujê zakupu 8", ¶wietny sprzêt jak dla mnie.
Synta 8" ma swoje gabaryty, tak jak na zdjêciach widaæ mnie i teleskop (ja mam 185 cm).
teleskop troszkê wa¿y i czasem trzeba siê troszkê nad¼wigaæ aby gdzie¶ go przenie¶æ, ale dla chc±cego nic trudnego, ka¿dy da sobie radê.
jako ¿e posiadam prawko i samochód to przejechaæ kawa³ek to ¿aden problem. obserwacja z tarasu te¿ daj± du¿o rado¶ci (taras stosunkowo du¿y).
Na forum mo¿na wyczytaæ, ¿e poruszanie teleskopem w czasie obserwacji sprawia problemy. na pocz±tku na pewno, pó¼niej trochê wprawy i nie jest tak ¼le.
jako ¿e posiadam jeszcze gwarancjê, nie ingerujê w teleskop, ale jak komu¶ nie odpowiada np. prowadzenie podczas obserwacji, mo¿na wprowadzaæ ulepszenia, a na forum jest sporo wiadomo¶ci na ten temat.
na razie obserwacje prowadzê przez okulary które by³y w zestawie. nie mam porównania jak wygl±daj± obserwacje z innych okularów, ale te zestawowe nie s± a¿ takie z³e :) daj± niez³± radochê. przy SP 10 mm, ³adnie widaæ Saturna i mo¿na dostrzec przerwê pomiêdzy tarcz± a pier¶cieniami, spojrzenie na Oriona i mo¿na siê u¶miechn±æ :).
do tego ca³a masa innych obiektów na naszym niebie :szczerbaty:
Pewnie z czasem poczujê niedosyt i zacznê siê rozgl±daæ nad czym¶ wiêkszym. ale wpierw inwestoring w okulary + inne bajerki.
tutaj dwa zdjêcia z obserwacji:
wizualnie wygl±da o niebo lepiej. jako, ¿e zdjêcie robione z rêki st±d taka jako¶æ. // SP 10 mm.
i pan £ysy // SP 25 mm.
kolejne obserwacje przede mn±, postaram siê wkrótce co¶ ponownie napisaæ :)
teleskop ju¿ siê ch³odzi :) pogoda jak na razie dopisuje. byle siê chmury nie pokaza³y.
Pozdrawiam i ¿yczê wszystkim pogodnego nieba!
mlody188
edit:
obserwacje czê¶æ pierwsza->
http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=340837porównanie wielko¶ci Synta 8" i 12" ->
http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=341856Ten post by³ edytowany przez
mlody188 dnia: 23 April 2009 - 20:23
To zdjêcie Ksiê¿yca, to z Synty?? Super, jakim aparatem robi³e¶??
To zdjêcie Ksiê¿yca, to z Synty?? Super, jakim aparatem robi³e¶?? w³a¶nie jakim?
To zdjêcie Ksiê¿yca, to z Synty?? Super, jakim aparatem robi³e¶?? Zwyk³a cyfrówka Sony DSC H50. przy rêcznych ustawieniach :)
+ delikatna obróbka w PS.
Tym wiêksze pok³ony, super!
Witam,
Zwyk³a cyfrówka Sony DSC H50. przy rêcznych ustawieniach :)
+ delikatna obróbka w PS. fajne zdjêcia, ale... w przypadku Ksiê¿yca to nie by³a delikatna obróbka PS, bo jak dla mnie zdjêcie jest zbyt "wyostrzone" - wygl±da tak, jak kiedy¶ by wysz³o na kontrastowych b³onach reprodukcyjnych...
P.S. sk±d dooko³a brzegu Ksiê¿yca taka bia³a obwódka, bez szczegó³ów ?
Ten post by³ edytowany przez
Hermes1937 dnia: 09 April 2009 - 21:57
Witam,
fajne zdjêcia, ale... w przypadku Ksiê¿yca to nie by³a delikatna obróbka PS, bo jak dla mnie zdjêcie jest zbyt "wyostrzone" - wygl±da tak, jak kiedy¶ by wysz³o na kontrastowych b³onach reprodukcyjnych...
P.S. sk±d dooko³a brzegu Ksiê¿yca taka bia³a obwódka, bez szczegó³ów ? Masz racjê zdjêcie by³o wyostrzane, a tak¿e trochê ¶ciemnione, aby ukazaæ wiêcej szczegó³ów. mo¿e s³owo delikatnie by³o nie odpowiednie, ale jako¶ za du¿o te¿ tutaj nie majstrowa³em.
u góry, tam gdzie jest taa bardzo rzucaj±ca siê w oczy bia³a obwódka by³a taka hmm niebieska obwódka (nawet nie wiem jak to nazwaæ, bo dopiero przy powiêkszeniu siê zwraca³o na ni± uwagê), widocznie przy balansie musia³em przeoczyæ, ¿e wybieli³o tak bardzo. zauwa¿y³em t± obwódkê dopiero wczoraj pod wieczór. :Boink:
je¿eli uwa¿asz ¿e za bardzo majstrowane, nastêpnym razem bêdzie mniej :)
# robson999 dziêkujê za s³owa uznania.
Pozdrawiam
mlody188
Jak dla mnie to jest to bardzo dobry temat, sam mam zamiar kupiæ ow± Syntê wiêc zamieszczaj jak najwiêcej opisów i zdjêæ ¿ebym zobaczy³ jak to wszystko wygl±da :)
Zapraszam do obejrzenia zdjêæ z Synty 8 na dobsonie w projekcji i starym nikonem. Wiêkszo¶æ by³a prezentowana tutaj na forum. Tutaj zebrane w jednym
miejscu. Tym sprzêtem mo¿na siê ¶wietnie pobawiæ. Pozdrawiam.
wczoraj ponownie rewelacyjna pogoda. :)
to ponownie mo¿na by³o popatrzeæ w niebo. i sfociæ pana £ysego ;)
dla porównania wrzucam parê zdjêæ z wczorajszej obserwacji, tak dla porównania 3 te same zdjêcia przy ró¿nej obróbce.
i pytanko które lepsze?
1) jedynie zmodyfikowany kontrast + delikatne ¶ciemnienie.
2) kontrast, delikatne ¶ciemnienie + wyostrzenie.
3) kontrast, mocniejsze ¶ciemnienie + mocne wyostrzenie
Pozdrawiam
mlody188
Ten post by³ edytowany przez
mlody188 dnia: 10 April 2009 - 13:43
DSC00201.JPG Widzê, ¿e kolega prawid³owo przygotowa³ siê do eksploatacji i przenoszenia synty na d³u¿szych dystansach, s±dz±c po sprzêcie w tle...
Gratuluje zakupu i zadowolenia, masz farta z pogod±, widaæ w Twoim przypadku kl±twa niepogody po kupnie jako¶ nie zadzia³a³a.
pozdrawiam
Ori
Witam,
(...) dla porównania wrzucam parê zdjêæ z wczorajszej obserwacji, tak dla porównania 3 te same zdjêcia przy ró¿nej obróbce.
i pytanko które lepsze?
(...)
Pozdrawiam
mlody188 jak dla mnie - to "ujdzie": 1) jedynie zmodyfikowany kontrast + delikatne ¶ciemnienie.
Chcia³em to zdjêcie trochê poprawiæ, ale jak zobaczy³em wykres tonalny zdjêcia, to zrezygnowa³em - nie ma tam chyba po³owy pó³tonów...
¦wiat³a koñcz± siê chyba na jasno¶ci ok. 200, a wiêkszo¶æ tarczy Ksiê¿yca ma jasno¶æ poni¿ej 100 (w skali 0 - 255). Wygl±da to tak, jakby wskutek zbyt du¿ej kompresji "jpg" zmniejszono ilo¶æ odcieni.
Widzê, ¿e kolega prawid³owo przygotowa³ siê do eksploatacji i przenoszenia synty na d³u¿szych dystansach, s±dz±c po sprzêcie w tle...
Gratuluje zakupu i zadowolenia, masz farta z pogod±, widaæ w Twoim przypadku kl±twa niepogody po kupnie jako¶ nie zadzia³a³a.
pozdrawiam
Ori alee.. nie obesz³o siê bez chmur. pierwszy tydzieñ musia³em cierpliwie czekaæ, sprzêt z³o¿ony a na niebie masa chmur.
Pó¼niej pogoda by³a ³askawa i pozwoli³a mi poobserwowaæ godzinkê i znowu przysz³y chmury.
co do t³a :szczerbaty: nie mia³em jak jej przesun±æ (³aweczki) st±d taki ba³agan w tle ;p
hehe, faktycznie przy d³u¿szych dystansach trzeba siê troszkê napociæ <_<
(...)
jak dla mnie - to "ujdzie": 1) jedynie zmodyfikowany kontrast + delikatne ¶ciemnienie.
Chcia³em to zdjêcie trochê poprawiæ, ale jak zobaczy³em wykres tonalny zdjêcia, to zrezygnowa³em - nie ma tam chyba po³owy pó³tonów...
¦wiat³a koñcz± siê chyba na jasno¶ci ok. 200, a wiêkszo¶æ tarczy Ksiê¿yca ma jasno¶æ poni¿ej 100 (w skali 0 - 255). Wygl±da to tak, jakby wskutek zbyt du¿ej kompresji "jpg" zmniejszono ilo¶æ odcieni. powiem szczerze, ¿e nie wiem czym to jest spowodowane, mogê na pw przes³aæ oryginalne zdjêcie z max. rozdzielczo¶ci± to zobaczysz czy da siê co¶ zrobiæ.
za wszelkie rady i opinie dziêkujê.
Pozdrawiam
mlody188
Witam,
(...) powiem szczerze, ¿e nie wiem czym to jest spowodowane, mogê na pw przes³aæ oryginalne zdjêcie z max. rozdzielczo¶ci± to zobaczysz czy da siê co¶ zrobiæ.
za wszelkie rady i opinie dziêkujê.
Pozdrawiam
mlody188 prze¶lij (nie wiem tylko, jakie jest ograniczenie rozmiaru zdjêcia na PW, ale mo¿e do 1 MB wystarczy...)
Wczoraj mia³em ¶wietny seeing, wy¶mienite warunki, chocia¿ stosunkowo ch³odno, wrêcz mro¼no i wietrznie (na ³±ce). no ale nie mog³em takiej okazji przepu¶ciæ, wpierw teleskop do samochodu i na ³±kê :) ok godz. 20:25 sprzêt rozstawiony i siê ch³odzi. ³±ka trochê oddalona od domu, ale bynajmniej kawa³ek od sodówek i zachodnie i pó³nocne niebo dla mnie :szczerbaty:
na obserwacje wybra³em siê w towarzystwie uroczej damy ;)
na pierwszy rzut poszed³ Merkury, jako ¿e to w³a¶nie na niego wybra³em siê w "pole" i stwierdzam, ¿e na Merkurego mam za ma³ego powera (120x). widoczna faza Merkurego, ale za nic w ¶wiecie nie mog³em ustawiæ ostro¶ci ;/ bardziej przypomina³ bardzo du¿± gwiazdê ani¿eli planetê, mo¿e momentami widaæ by³o zarys Merkurego. Chocia¿ o wiele lepiej wygl±da³ z ³±ki, ni¿ z tarasu. i tak jestem zadowolony :szczerbaty:
Kolejnym obiektem zainteresowania by³ Saturn, tutaj widaæ szczególnie by³o o niebo lepsze warunki, Saturn - a¿ mi³o siê patrzy³o (przy okularze SP 10 mm). Znajoma by³a zachwycona ;D najpierw pokaza³em jej Saturna przez szukacz :szczerbaty: i mówi do mnie "taka no gwiazdka" a pó¼niej przez teleskop i "wow" :)
Za wcze¶niej by³o na Oriona (próbowa³em te¿ odnale¼æ M31 ale zrezygnowa³em), nie mówi±c ju¿ o innych DSach, wiêc troszkê pob³±dzili¶my po niebosk³onie zatrzymuj±c siê na poszczególnych obiektach, ale nie sposób je opisaæ :szczerbaty:
Tak czy siak kole¿anka by³a zachwycona :) mo¿e uda mi siê j± zaraziæ t± pasj±. Jako ¿e by³o strasznie ch³odno, wiatr hula³ na prawo i lewo, postanowili¶my uciekaæ, bo ciê¿ko bylo tam usiedzieæ.
Wtedy pozosta³o mi wyci±gn±æ teleskop na taras, co te¿ od razu zrobi³em, tam tak nie wia³o i zaopatrzy³em siê w skórzane rêkawiczki i by³o ciep³o :).
jedyny minus to strona wschodnia i po³udniowa (przewa¿a) czyli by³em skierowany w stronê miasta. ale seeing by³ bdb wiêc szkoda by³o tego nie wykorzystaæ.
i ponownie wrzuci³em Saturna, ale ju¿ na spokojnie.
¶wietnie widoczne pier¶cienie i dostrzegalna przerwa miêdzy tarcz± a pier¶cieniami, a dodatkowo ksiê¿yce: Enceladus, Dione, Rhea, Tytan i Japetus (o ile mnie pamiêæ nie myli).
skoro ju¿ by³em w pobli¿u Saturna to wybra³em siê popatrzeæ najpierw na M65 & M66 oraz ngc 3628
Jako ¿e obserwacje na okularach dodawanych fabrycznie, to za wiele oczekiwaæ nie mog³em, miêdzy M65 a M66 widaæ by³o ró¿nicê, M66 typowo owalna, natomiast M65 bardziej pod³u¿na, NGC 3628 taka mgie³ka, ciê¿ko do opisania ;p
nastêpnie w prawo od Saturna podziwia³em M96 & M95 - kulkowate galaktyki blisko Siebie oraz NGC 3384 mi osobi¶cie wygl±da³a na jajkowaty kszta³t.
pó¼niej zab³adzi³em w okolice Wielkiej Nied¼wiedzicy, czyli w okular wpad³y: M82 & M81. dodatkowo w drodze do emek trafi³a mi siê "spadaj±ca gwiazdka" :)
M81 -> bardzo ³adnie widoczna, ja¶niej±ce j±dro, mgie³ka na oko³o, w porównaniu do reszty wiêksza i lepiej widoczna.
M82 -> na 82 jako¶ tak baaardzo lubiê spogl±daæ, ¶wietnie siê prezentuje, taka pod³u¿na i du¿a.
Nastêpnie postanowi³em spojrzeæ na s³ynn± na forum M51, widoczne dwa j±dra, wiadomo, ¿e nie ma co liczyæ na takie widoki jak prezentowane zdjêcia w dziale astrofotografia, ale i tak rewelacja!
Dzieñ wcze¶niej spogl±da³em z balkonu ode mnie z pokoju na dwie gromady otwarte NGC884 i NGC869, a tak¿e na Merkurego, ale strasznie wygl±da³ ;p + jakie¶ dodatkowe niezidentyfikowane obiekty, tak aby oko nacieszyæ.
Pozdrawiam serdecznie
mlody188
Ten post by³ edytowany przez
mlody188 dnia: 19 April 2009 - 12:38
Nie ma to jak podryw na Saturna :brawo: :banan:
Pozdrawiam i gratulujê udanych ³owów :)
Dla porównania umieszczam zdjêcie mojej Synty (8") i Synty Marka (b.makowiecki) (12").
(zdjêcie umieszczone równie¿ w recenzji
http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=341620 )
12" to ju¿ na prawdê kawa³ porz±dnej rury. Ósemka wydaje siê taka chudziutka ;p
Pozdrawiam
mlody188
Patryk
i kolejna nocka obserwacyjna za mn±.
tym razem wybra³em siê na podwórko w pobli¿u domu, w taki k±cik który udostêpni³ mi widok g³ównie na pó³nocne niebo.
Na pierwszy rzut poszed³, z zreszt± jak zawsze, Saturn i próba dojrzenia tranzytów ksiê¿yców, lecz za ma³y power aby to uchwyciæ. sam Saturn rewelacyjny. ( jak przenosi³em teleskop to sobie specjalnie zostawi³em go w miejscu w którym mog³em dostrzec Saturna, bo pó¼niej po³udniowo zachodnie niebo zas³ania³ budynek)
nastêpnie skierowa³em teleskop trochê wy¿ej na M65 & M66, opisywa³em je trzy posty wy¿ej. w miêdzy czasie trafi³ siê s±siad który chcia³ popatrzeæ co tam widaæ i zaskoczenie: "to takie co¶ widaæ?" :szczerbaty:
pó¼niej nast±pi³o przeniesie teleskopu na miejsce docelowe.
Sprzêt roz³o¿ony i odpowiednio sch³odzony, laptop gotowy aby mnie prowadziæ to zaczynamy dzia³aæ :)
Na sam pocz±tek posz³y dwie NGC 884 & 869, dwie du¿e gromady otwarte, ¶wietnie siê prezentowa³y w SP 25 mm. masa gwiazd z widocznymi centrami.
po drodze trafi³em do M103, kolejna gromada otwarta, prezentujaca siê wed³ug mnie mniej efektownie ni¿ NGC884 i NGC869.
dalej poruszajac siê w lewo trafi³em do M52 i ciê¿ko mi j± opisaæ :szczerbaty: , jest to kolejna gromada otwarta
wreszcie przysz³a pora na nowe obiekty:
M92 (NGC 6341) - ¶liczna gromada kulista, ile tam jest gwiazd :) moja pierwsza gromadka kulista wcze¶niej nie mia³em okazji spogl±daæ na kulki. pod±¿am pomiêdzy gwiazdami i patrze jest... i ochhh ;). wed³ug mnie jak na kulki to power 120x to za ma³o, trzeba siê zaopatrzyc w co¶ wiêkszego :)
kolejna gromadka kulista któr± tej nocy ogl±da³em to:
M13 (NGC 6205) - gromadka prezentuj±ca siê lepiej ni¿ M92, hehe, by³em dumny z Siebie :szczerbaty: ¶liczna eMka.
Na sam koniec uciek³em w okolice Wielkiej Nied¼wiedzicy i ponownie zaatakowa³em M51, M81 & M82.
M51 opisana trzy posty wy¿ej i nic siê nie zmieni³a ;p
natomiast eMki 81 & 82 jakby bardziej wyra¼ne. eM 82 - pod³u¿na, d³uga, rewelacyjnie siê prezentuje. kiedy¶ siê zbiore i bêdê próbowaæ j± i jej kole¿ankê szkicowaæ.
obserwacje prowadzone z (pod?)miejskiego nieba.
W tym tygodniu powinien trafiæ do mnie barlow 2x vixen deluxe :).
postaram siê napisaæ parê s³ów odno¶nie tego barlow'a :)
Pozdrawiam
mlody188
Ten post by³ edytowany przez
mlody188 dnia: 26 April 2009 - 13:15
Dni sobie mijaj±, barlow deluxe 2x vixena dotar³ i przeszed³ pierwsze próby.
niby to na zwyk³ych okularach dodawanych do zestawu z Synt±, ale przeszed³ :szczerbaty:
moja pierwsze wra¿enia to:
porz±dnie wykonany (made in Japan :D), niby troszkê d³ugi, ale wed³ug mnie komfort obserwacji a¿ tak bardzo nie spada.
teraz patrz±c na Saturna to a¿ mi³o, wrzucam zestawowy okular 10 mm + barlow co mi daje powiêkszenie 240x i ³adny zarys Saturna.
jedni narzekaj± ¿e Saturn za szybko ucieka z pola widzenia, na pewno jest ró¿nica porównuj±c samo 10 mm, a barlow +10 mm, ale delikatnie przesuwaj±c teleskop co parê chwil i wszystko gra :))
trzeba troszkê siê pomêczyæ aby ustawiæ dobrze ostro¶æ, chocia¿ to mo¿e jest jednak wina warunków (du¿a wilgotno¶æ, ruchy mas powietrza), bo momentami jest bez problemowo od razu innym razem trzeba siê trochê pomêczyæ. (dam znaæ jak kto wygl±da przy lepszych warunkach i bardziej ciemnym niebie) kolejny krok to bêdzie zakup NLV 7 mm, ale to z czasem jak fundusze pozwol± (mam nadziejê ¿e bêdzie ró¿nica miêdzy tym zestawowym okularem a NLV :szczerbaty: )
tymczasem barlow testowany równie¿ na ISS w po³±czeniu z 25 mm okularem, daje bardzo ³adny zarys stacji z widocznymi bateriami.
ISS równie¿ ogl±dane wy³acznie przez okular 10 mm, co daje powiêkszenie 120x. teraz ta stacja dopiero b³yszczy :)
dzisiaj by³a próba z³apania jej barlow + 10 mm, nie wiem czy to nie za du¿o, ale to ju¿ wy¿sza szko³a jazdy :D by³y momenty, gdy udawa³o mi siê ISS z³apaæ w polu widzenia :) ale jak zacze³a nade mn± górowaæ to nie by³o szans nad±¿yæ za ni±. dlatego przerzuci³em sie na mniejsze powiêkszenie.
jeszcze kilka s³ów o monta¿u dobson'a.
niektórzy narzekaj± ¿e ciê¿ko siê prowadzi i w ogóle.
samo prowadzenie w celu odnalezienia mg³awic, planet, gromad to wed³ug mnie nie problem, mo¿e i nie ma tej czu³o¶ci jak przy monta¿ach innego typu, czuæ to przy wiêkszych powiêkszeniach, ale nie jest to jakie¶ takie strasznie odczuwalne. da siê z tym ¿yæ i obserwowaæ. kwestia przyzwyczajenia. ludziom którzy lubi± nadzwyczajn± wygodê faktycznie mo¿e nie odpowiadaæ.
Tak± Synt± na monta¿u dobson'a, ¶mia³o mo¿na obserwowaæ przeloty ISS (a wiadomo, ¿e wolno to to siê nie porusza) co ju¿ udowodni³em tutaj i w postach zwi±zanych z ISS. rêczne prowadzenie, trochê wprawy i efekty ca³kiem niez³e wychodz±. a ile rado¶ci sprawiaj±, jak siê uchwyci ca³y przelot miêdzynarodowej stacji kosmicznej :szczerbaty:
Czasem jest niedosyt, ¿e chcia³oby siê wiêcej zobaczyæ, ale to z czasem, bêdê poszerzaæ asortyment sprzêtu i pewnie efekty bêd± lepsze.
Szczerze nie ¿a³ujê pieniêdzy wydanych na Syntê i barlowa :). do obserwacji wizualnych jest to bardzo dobry sprzêt.
Pozdrawiam i ¿yczê pogodnego nieba!
Patryk
Nie musisz od razu kupowaæ okularu 7mm. Wykrêæ element optyczny z Barlowa (odkrêæ od tulei), i wkrêæ w gwint filtrowy okularu 10mm . Daje to powiêkszenie oko³o 1,5x. Sprawdzone naocznie, doskonale zgra³o siê z moim ortoskopem :rolleyes:
ja u¿ywam barlowa celestrona ultima i bardzo go sobie chwalê,tak jak Twój deluxe jest jednym z lepszych w tej klasie.Co do zakupu NLV7 to dobry wybór w cenie do ok300z³ za u¿ywanego (gdyby mia³ wiêksze pole... :rolleyes: to by³by wówczas LVW :szczerbaty:) ¶wietny w syncie 8 jak i 12 -aczkolwiek czasami ciemnawy.Ja kitowego SP10 zast±pi³em LV10 wygodniejszy,ostrzejszy,lepszy...¶wietnie sprawdza siê z barlowemx2.
Ja te¿ u¿ywam celestrona ultima i te¿ go sobie chwalê. Co do okularu z krótk± ogniskow±, to ja zosta³bym jednak przy tej 7mm, najlepiej gdyby¶ do³o¿y³ parê stówek i zakupi³ np. takiego LVW8 albo UWAN7. S± to wspania³e okulary do ma³ych i odleg³ych galaktyk, mg³awic, gromad kulistych a tak¿e do odleg³ych gromad otwartych, wiem co piszê naprawdê. Ponadto bêdzie piêknie wspó³pracowa³ z Twoim barlowem vixena, a du¿e pole pozwoli Ci d³u¿ej cieszyæ siê widokami planet w polu widzenia (to bardzo wygodne). No có¿, taka siódemka z barlowem to powiêkszenie rzêdu 340x! Jeden raz dopiero mia³em mo¿liwo¶æ ogl±dania Saturna w tym powiêkszeniu, bez ¿adnych zniekszta³ceñ, obraz by³ po prostu ostry, oczywi¶cie ogl±dam w tym powerze czê¶ciej ale momentami obraz p³ywa i trzeba chwilkê popatrzeæ i poczekaæ na ostro¶æ (mimo wszystko warto).
Ten post by³ edytowany przez
robson999 dnia: 16 May 2009 - 13:55
Nie musisz od razu kupowaæ okularu 7mm. Wykrêæ element optyczny z Barlowa (odkrêæ od tulei), i wkrêæ w gwint filtrowy okularu 10mm . Daje to powiêkszenie oko³o 1,5x. Sprawdzone naocznie, doskonale zgra³o siê z moim ortoskopem :rolleyes: jimix, jednak wolê pój¶æ w stronê nowego okularu, bo wiadomo jakie s± te kitowe SP. to nie jest bdb jako¶æ okularów. ale póki co napewo bêdê kombinowa³ tym co mam :) na razie mi to wystarcza.
pó¼niej to wstêpnie my¶la³em o NLV, chyba ¿e ¶rodki finansowe pozwol± to zastanowie siê nad LVW lub UWAN'em wiadomo lepsze pole widzenia.
robson999, S³awekB - macie racjê. jak tylko jaka¶ kasa od³o¿y to na pewno zainwestuje w który¶ z tych okularów.
jak tylko gwarancja siê skoñczy pewnie wprowadzê ma³e poprawki do monta¿u i teleskopu :szczerbaty:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl