Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Ciekawe kiedy bêdzie mo¿na kupiæ takie cudeñko w Polsce.
http://www.astronoce...index.php?id=84
Za³±czone miniaturki
l
l
Cena jest interesuj±ca, mo¿e op³aca³o by siê zebraæ w kilka osób i zamówiæ sobie taki laser?? :Beer:
na allegro sa... komfort obserwacji jest nieprawdopodobny
pewnie durne pytanie ale do czego to sluzy? pytam z ciekawosci
Jako szukacz :Beer:
tylko 40$ :o :o :o na allegro sa po 200-300 z³ a tutaj ramtem 120 z³ :o
mam pytanie, czy to jest laser zielony? jak± to ma moc? bo na allegro s± zielone i maja od 5mw do 15 mw...
P.S. tylko nieraz na niebie w nocy s± samoloty... a jak co¶ takiego trafi w samolot? mo¿e byæ nieciekawie... :mellow: :rolleyes:
pewnie durne pytanie ale do czego to sluzy? pytam z ciekawosci W³a¶nie dlatego za³o¿y³em ten w±tek, nie wszyscy wiedz± ¿e cos takiego w ogóle istnieje. Jest to szukacz tylko ¿e nie optyczny ale jako znakomity dodatek do optycznego szukacza, po prostu widaæ ca³± wi±zkê lasera tak jak mocn± latarkê co znakomicie sprawdza siê w poszukiwaniu obiektów na niebie a tak¿e orientacji.
tylko 40$ :o :o :o na allegro sa po 200-300 z³ a tutaj ramtem 120 z³ :o
mam pytanie, czy to jest laser zielony? jak± to ma moc? bo na allegro s± zielone i maja od 5mw do 15 mw...
P.S. tylko nieraz na niebie w nocy s± samoloty... a jak co¶ takiego trafi w samolot? mo¿e byæ nieciekawie... :mellow: :rolleyes: A tak dok³adnie to co masz na my¶li mówi±c "nieciekawie"? Laser podkrêcony do jaki¶ 20mV da mu masymalny zasiêg ponad 1000m, a normalnie ok. 300m. Niepodkrêcony (5mv) ¶wieci na jakie¶ 50-100m (w porywach do 300m). Pilota tym nie o¶lepisz nawet podczas podej¶cia do l±dowania. Jedyne co mo¿esz zrobiæ to wywo³aæ panikê w s³u¿bach ochrony lotniska. Proponuje nie u¿ywaæ tego w jego okolicach i koniec. Je¿eli chcecie byæ zgodni z polskim prawem nie podkrêcajcie mocy powy¿ej 5mV i po problemie. Tym bardziej, ¿e pod ciemnym niebem te 5mV spokojnie wystarcza. Je¿eli obserwujecie pod s³abym niebem przydaje siê nieco wiêksza moc, ale naprawde podkrêcanie tych zabawek powy¿ej 10mV nie wydaje mi siê konieczne.
Pozdrawiam.
to albo ty nie wiesz albo na alelgro klami±... tam te lasery maj± po pare km zasiêgu... wiêc nie wiem
ale jednym mnie rozbawi³e¶ :D w porywach 300m? tyle to swiec± zabawki 1 mw czerwone za 5 z³... albo i wiêcej :szczerbaty: na stówe nie 300 m
Hans, a mo¿e Ci chodzi o czerwony kolor??
ponawiam pytanie, czy ten za 40$ to zielony laser i jak± ma moc?
oto link do allegro, pisze oko³o 3 -4km zasiêgu
http://www.allegro.pl/item118170311_laser_...m_promocja.htmlTen post by³ edytowany przez
nostradamusek dnia: 07 August 2006 - 14:56
ale jednym mnie rozbawi³e¶ :D w porywach 300m? tyle to swiec± zabawki 1 mw czerwone za 5 z³... albo i wiêcej :szczerbaty: na stówe nie 300 m tyle ¿e te lasery s± punktowe... nie daj± wi±zki
kurde jak to nie? luknij w link allegro... oczywi¶cie 5mw w dzieñ to za ma³o na wi±zkê ale w nocy widaæ
no nie wiem... chyba ¿e na allegro koles kituje :mellow:
to albo ty nie wiesz albo na alelgro klami±... tam te lasery maj± po pare km zasiêgu... wiêc nie wiem
ale jednym mnie rozbawi³e¶ :D w porywach 300m? tyle to swiec± zabawki 1 mw czerwone za 5 z³... albo i wiêcej :szczerbaty: na stówe nie 300 m
Hans, a mo¿e Ci chodzi o czerwony kolor??
ponawiam pytanie, czy ten za 40$ to zielony laser i jak± ma moc?
oto link do allegro, pisze oko³o 3 -4km zasiêgu
http://www.allegro.pl/item118170311_laser_...m_promocja.html Zapewniam Ciê ¿e wiem o czym piszê. Wszystkie odleg³o¶ci podane s± dla u¿ytkowych warto¶ci. Czyli takich które zostawiaj± widoczny punkt na "trafionym" obiekcie i widoczny na ca³ej d³ugo¶ci promieñ ¶wiat³a w suchym powietrzu.
Czerwone zabawki 1mV za pêæ z³oty nie ¶wiec± skupion± wi±zk±. Tam wyk. s± zwyk³e czerwone diody z soczewk± skupiaj±c±, i nie ma to nic wspólnego z laserem. Jak chcesz pogadaæ o szczegó³ach, realnym zasiêgu, modyfikacjach tego typu laserów itd. Rozkrêæ obydwa do roso³u i wyczaj czym ró¿ni± siê w budowie. Potem spróbuj tym laserem o¶wietliæ obiekt odleg³y o 100, 300, 500, 1000 i 3000m. Ten sam test powtórz w za¶wietlonej okolicy. A potem oba testy w wilgotnym powietrzu. Bêdzie nam ³atwiej dyskutowaæ.
Oczywi¶cie mo¿esz te¿ zaufaæ opisom z allero.
Co do tego ostatniego pytania. To stawiam na 5mv zielony laserek. Poniewa¿ jednak ca³y kosztuje 40$ razem z bracketem, a koszt zielonej diody zdolnej do pracy na 25mv to prawie 70$ (cena producenta w krau ¶rodka) mam obawy co do jako¶ci elementów towarzysz±cych i mo¿liwo¶ci manipulacji moc± diody.
Pozdrawiam.
To ja w takim razie stawiam na niebieski laser - najlepszy, najbardziej skupiona wi±zka, wrêcz idealny :D . Tyle, ¿e cena zaczyna siê od jedynki i piêciu zer (w USD). :burza: Gwoli ¶cis³o¶ci, chodzi mi o naukowe niebieskie lasery, nie ¿adne podróbki z eBaya.
Hans zwracam honor... sorki :unsure:
wiêc laserkiem zielonym 5mw siêgne promieniem tylko 300m? na tych fotkach z allegro widac jak koles celuje w niebo.. wydaj siê wiecej niz 300m
Niestety, sprzet z pierwszego postu to STOPKA + obejmy ze srubkami justujacymi.
W zestawie NIE MA laserka. I teraz cena juz tak nie szokuje ;)
A tak dok³adnie to co masz na my¶li mówi±c "nieciekawie"? Laser podkrêcony do jaki¶ 20mV da mu masymalny zasiêg ponad 1000m, a normalnie ok. 300m. Niepodkrêcony (5mv) ¶wieci na jakie¶ 50-100m (w porywach do 300m). Pilota tym nie o¶lepisz nawet podczas podej¶cia do l±dowania. Jedyne co mo¿esz zrobiæ to wywo³aæ panikê w s³u¿bach ochrony lotniska. Proponuje nie u¿ywaæ tego w jego okolicach i koniec. Je¿eli chcecie byæ zgodni z polskim prawem nie podkrêcajcie mocy powy¿ej 5mV i po problemie. Tym bardziej, ¿e pod ciemnym niebem te 5mV spokojnie wystarcza. Je¿eli obserwujecie pod s³abym niebem przydaje siê nieco wiêksza moc, ale naprawde podkrêcanie tych zabawek powy¿ej 10mV nie wydaje mi siê konieczne.
Pozdrawiam. Masz taki laser w domu, czy piszesz tylko takie g³upoty z g³owy. Ja mam 20mW laser, po zamontowaniu go i wycelowaniu w helikopter lec±cy nad poligonem oddalonym o ok. 7km. By³o widaæ jak siê od niego odbija... Co do wi±zki to po wymianie optyki na tak± o ogniskowej 500mm wi±zka mia³a ok. 10km d³ugo¶ci i bez problemu przez lunetê widzia³em punkt na kominie w centrum Wroc³awia
Masz taki laser w domu, czy piszesz tylko takie g³upoty z g³owy. Ja mam 20mW laser, po zamontowaniu go i wycelowaniu w helikopter lec±cy nad poligonem oddalonym o ok. 7km. By³o widaæ jak siê od niego odbija... Co do wi±zki to po wymianie optyki na tak± o ogniskowej 500mm wi±zka mia³a ok. 10km d³ugo¶ci i bez problemu przez lunetê widzia³em punkt na kominie w centrum Wroc³awia Pomiary robi³em dla 3 niezale¿nych pointerów. Dwa znich mia³y podkrêcon± moc odpowiednio do 9,5mW i 20mW (wszystkie z diod± 532nm). Je¿eli twoje wyniki s± inne, to albo co innego rozumiemy przez "widoczny punkt na obiekcie i widoczny na ca³ej d³ugo¶ci promieñ ¶wiat³a" albo kto¶ tu chce udowodniæ ¿e jego laser to broñ XXI wieku, a inni pisz±c "g³upoty zg³owy" id± nie w nogê.
Na ostatnich Roztokach bawili¶my siê w rekordy i faktycznie da siê wypatrzyæ punkt na drzewach stoku oddadlonego o prawie 4km, ale to nie jest funkcjonalno¶æ potrzebna w astronomii amatorskiej. Te lasery u¿ywamy do generowania s³upa ¶wiat³a niezbêdnego do namierzenia obiektu na niebie. Nie do o¶wietlania jakichkolwiek obiektów na ziemi lub w powietrzu, wojskowych, cywilnych, ruchomych, nieruchomych, ¿ywych, martwych itd. U¿ywamy ich w warunkach przewa¿nie przeciêtnyh pod wzglêdem za¶wietlenia, nie maj±cych nic wspólnego z czerni± bieszczadzkiej nocy. U¿ywamy ich przewa¿nie przy dobrych warunkach obserwacyjnych czyli przy jak najlepszej przejrzysto¶ci powietrza i przy jak najmniejszej jego wilgotno¶ci. Jako, ¿e reagujesz dosyæ agresywnie zak³adam, ze wiesz o czym mówiê i dlaczego to piszê.
Pozdrawiam.
Ok. nie chce udowodniæ ¿e mój laser to broñ XXI wieku :szczerbaty: , u¿ywam go tylko z teleskopem i tam jest wmontowany na sta³e… do tego celu wystarczy nawet 3mW. Ale wiem te¿ ¿e podregulowanie optyki i efekty s± zupe³nie inne. Je¶li chodzi o snop ¶wiat³a mo¿e mieæ nawet kilkana¶cie kilometrów wystarczy ¿e wi±zka nie bêdzie siê zbytnio rozszczepia³a, a taki efekt mo¿na uzyskaæ w prosty sposób…, sorki za agresywn± reakcje. :Beer:
Pyta³em w DO o taki laser, niestety w najbli¿szym czasie nie planuj± ich sprzeda¿y. :mellow:
Na Allegro sprzedawa³ te lasery u¿ytkownik o nicku:
bolek_Bolecki
Ja równie¿ kupi³em od niego w grudniu ubieg³ego roku.
Wystarczy wys³aæ do niego maila ze strony Allegro z zapytaniem, mo¿e jeszcze sprzedaje te laser pointery. :rolleyes:
Ciekawa propozycja
http://www.greatredspot.com/lasers.htm .
Podobny bracket za podobn± lub ni¿sz± cenê mo¿na kupiæ tutaj -
http://www.teleskop-service.de/ . Tak wygl±da -
http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=8358 . Wi±zka zielonego laserka w zale¿no¶ci od jego mocy wyglada tak -
http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=8355 . Testowali¶my to na Kud³aczach rok temu.
Odkopa³em stery temat, czy taki zielony laser bêdzie siê nadawa³ do astrozastosowañ
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...180598&rd=1cena przystêpna.
Jako wskaznik trochê za s³aby jako szukacz mo¿e byc.
Pozdr. Artur
P.S. Sam uzywam 50 mW jako szukacz i wska¿nik
jaka jest ró¿nica miêdzy szukaczem a wska¼nikiem. wska¼nik daje widoczny ca³y promieñ a szukacz tylko punkt? Czy laser o mocy 20mW bedzie wystarczaj±cy jako wska¼nik ?
jaka jest ró¿nica miêdzy szukaczem a wska¼nikiem. wska¼nik daje widoczny ca³y promieñ a szukacz tylko punkt? Czy laser o mocy 20mW bedzie wystarczaj±cy jako wska¼nik ? Chodzi o to ¿e laser 5 mW i 20mW bezproblemowo daje widoczn± wi±zkê z tym ¿e wi±zka jest lepiej widoczna gdy laser ma wiêksz± moc. Inna kwestia zalezno¶c od po³o¿enia obserwatora. W przypadku 5 mW najlepiej jest siê usytuawaæ zaraz za laserem - dlatego napisa³em ¿e 5 mW jako szukacz. Wieksze moce pozwalaj na obserwowanie z dalszej odleglosci, mocniejszy wygodniejszy, ale bez przesady bo mo¿na oczy naswietlic i ca³a akomodacjia wzroku w diabli idzie.
Pozdr. Artur
P.S. Szukacz i wskaznik :-) odnosi sie tylko do jego zastosowania - mozna jako wskaznik dydaktyczny (mocniejszy) lub szukasz (s³abszy)jako alternatywa.
P.S. II Gdy u¿y³em lasera o mocy 80 mW laser o mocy 20 mW by³ praktycznie niewidoczny :-)
80 mw ogl±dana wzd³u¿ promienia daje wi±zke widoczna w dzieñ (¶rednioos³oneczny)na zewn±trz, specialnie nie pisze w domu bo tak± wi±zke widac juz przy mocy 20 mW jasnym pokoju.
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 15 January 2008 - 12:13
Kolego qocek3 Ty mówisz ¿e cena na ebayu jest korzystna ?
A poszperaj na allegro jest tam ca³y wachlarz ró¿nych mocy zielonych laserów. Np. 5mW ju¿ od ok. 93 z³, 20mw ok. 150 z³, 50mW tez jest, chyba 200-250z³. Ponoæ 20mW potrafi wywo³aæ ¶lepotê jesli machniemy nim komu¶ po oczach. To niebezpieczne "zabawki" i taki laser powy¿ej 50mW ponoæ potrafi ju¿ nagrzewaæ przedmioty.
Ten post by³ edytowany przez
Binocooler dnia: 15 January 2008 - 14:29
Ja przeszed³em ciê¿k± szko³ê ¿ycia z zielonymi laserami.
Generalnie wszystko jest z nimi fajnie procz tego, ¿e nie chc± dzia³aæ przy niskich temperaturach i s± bardzo, bardzo czu³e na jakie¶ kombinowanie z nimi. Wyda³em juz tyle kasy na zielone lasery, ¿e mo¿na by za to kupic ¶redniej klasy teleskop - ale jestem uparty - w w koñcu uda³o mi sie zrobiæ tak, ¿e laer ¶wieci przy nawet -5 stopniach za jednym pstrykniêciem guzika ( wê¿yka spustowego ) i do tego jest zasilany z 12V.....
To jest tak, ¿e kupuje siê laser, po otrzymaniu paczki uruchamia go w pokoju i jest "³a³"... a w nocy jak chce siê go u¿yæ do pracy z telepem to jest "no k...."
Powiem tak.... zielony laser na lato ( powy¿ej 15C w nocy), na jesieñ, zimê i wiosnê szukacz...
O ile dobrze zrozumia³em to wysy³ka na ca³y ¶wiat jest FREE.
Dla Mnie podejzana jest ta wysy³ka FREE.
No pomy¶l .... to jest na drugim koñcu ¶wiata.
Je¶li CI wy¶le, to napewno najprostrz± forma wysy³ki listowej.
List gdzies zaginie i
bêdzie :kupa: kupa. :kwasny:
A ile wziêli by prowizji za zagraniczny przelew ? CHyba nie ma³o raczej.
Kolego qocek3 Ty mówisz ¿e cena na ebayu jest korzystna ?
A poszperaj na allegro jest tam ca³y wachlarz ró¿nych mocy zielonych laserów. Np. 5mW ju¿ od ok. 93 z³, 20mw ok. 150 z³, 50mW tez jest, chyba 200-250z³ (....) To niebezpieczne "zabawki" i taki laser powy¿ej 50mW ponoæ potrafi ju¿ nagrzewaæ przedmioty. w Polsce 93z³, w USA przy obenym kursie dolara: 65z³ - jest korzystna, znlaz³em jednak w Polsce 20mW za 135z³ i nie bêdê kombinowa³ z USA
wiem ¿e laser to niebezpieczna zabawka, nie bêdê przecie¿ ¶wieci³ nimi nikomu po oczach - podstawówkê skoñczy³em ponad 10 lat temu ;)
O ile dobrze zrozumia³em to wysy³ka na ca³y ¶wiat jest FREE. Ships to: Canada, United States, France, Mexico, United Kingdom, Australia, Germany wiêc chyba nie na ca³y ¶wiat
Ten post by³ edytowany przez
gocek3 dnia: 15 January 2008 - 15:24
Ja przeszed³em ciê¿k± szko³ê ¿ycia z zielonymi laserami.
Generalnie wszystko jest z nimi fajnie procz tego, ¿e nie chc± dzia³aæ przy niskich temperaturach i s± bardzo, bardzo czu³e na jakie¶ kombinowanie z nimi. Wyda³em juz tyle kasy na zielone lasery, ¿e mo¿na by za to kupic ¶redniej klasy teleskop - ale jestem uparty - w w koñcu uda³o mi sie zrobiæ tak, ¿e laer ¶wieci przy nawet -5 stopniach za jednym pstrykniêciem guzika ( wê¿yka spustowego ) i do tego jest zasilany z 12V.....
To jest tak, ¿e kupuje siê laser, po otrzymaniu paczki uruchamia go w pokoju i jest "³a³"... a w nocy jak chce siê go u¿yæ do pracy z telepem to jest "no k...."
Powiem tak.... zielony laser na lato ( powy¿ej 15C w nocy), na jesieñ, zimê i wiosnê szukacz... Ja mam dok³adnie... odmienne do¶wiadczenia z zielonym laserkiem. Od ponad roku jestem posiadaczem 5mW, zaliczy³em z nim ok. 30 nocek obserwacyjnych o ró¿nych porach roku (plus pokazy i eksperymenty w domu) i dalej dzia³a bez zarzutu. Po pó³ roku u¿ytkowania wymieni³em komplet baterii. Generalnie przestrzegam dwu zasad eksploatacyjnych (i trzeciej dodatkowej):
1. Nie ¶wieciæ d³u¿ej ni¿ 10sekund przy jednym w³±czeniu.
2. Przy minusowych temperaturach, je¶li nie jest u¿ywany przez d³u¿szy czas - l±duje w ciep³ej kieszeni.
3. Na zlotach staram siê nie zanieczyszczaæ nieba astrofotografom (potrafi± d³ugo i g³o¶no rzucaæ miêsem :szczerbaty: nawet je¶li promieñ laserka nie za³apa³ siê nikomu w kadrze).
Ja mam dok³adnie... odmienne do¶wiadczenia z zielonym laserkiem. Od ponad roku jestem posiadaczem 5mW, zaliczy³em z nim ok. 30 nocek obserwacyjnych o ró¿nych porach roku (plus pokazy i eksperymenty w domu) i dalej dzia³a bez zarzutu. Po pó³ roku u¿ytkowania wymieni³em komplet baterii. Generalnie przestrzegam dwu zasad eksploatacyjnych (i trzeciej dodatkowej):
1. Nie ¶wieciæ d³u¿ej ni¿ 10sekund przy jednym w³±czeniu.
2. Przy minusowych temperaturach, je¶li nie jest u¿ywany przez d³u¿szy czas - l±duje w ciep³ej kieszeni.
3. Na zlotach staram siê nie zanieczyszczaæ nieba astrofotografom (potrafi± d³ugo i g³o¶no rzucaæ miêsem :szczerbaty: nawet je¶li promieñ laserka nie za³apa³ siê nikomu w kadrze). Tak, opcje kieszenow± mam ju¿ za sob±.... dzia³a bez zarzutu jesli chodzi o samo ¶wiecenie, natomiast na mój gust wogole nie zdaje egzaminu jako skolimowany, zamocowany na sztywno szukacz o precyzji kilku arcsec w kontek¶cie astrofotgrafii webcamem gdzie pole jest mikre.
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 15 January 2008 - 15:35
a tak wyglada ten mój nieszczê¶nik :
Nawet przez chwile zastanawia³em sie czy nie zrobic mu w³±czania przez port COM z kompa, ale doszedlem do wniosku, ze to przerost formy nad tre¶ci±.
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 15 January 2008 - 15:36
Nie mam problemu z zielonym laserkiem ani latem, ani zim±, a mam go od prawie 3 lat. To laserpointer firmy Howie Glatter -
http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...ost&id=8358
Opcja kieszeniowa sprawdza siê znakomicie. Gdy laser jest zamontowany jako szukacz w temp w okolicach -5*C i mniejszych faktycznie traci cze¶æ mocy. Przy okolicach -15*C pod koniec nocy juz po prostu nie ¶wieci... Co w sumie nie jest jakim¶ wielkim "ale", bo my pod koniec nocy przy -15*C równiez juz za duzo powera nie mamy ;)
Pozdrawiam.
No to ja nie wiem... mia³em w rêku 4 typy laserów od 4 ró¿nych dostawców z 4 ró¿nych przedzia³ów finansowych, od 5mW, przez 8mW do 20mW... wszystkie zaczyna³y tracic moc przy +10 a przestawa³y ¶wieciæ przy +5 stopniach... makabra...
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 15 January 2008 - 15:52
No to ja nie wiem... mia³em w rêku 4 typy laserów od 4 ró¿nych dostawców z 4 ró¿nych przedzia³ów finansowych, od 5mW, przez 8mW do 20mW... wszystkie zaczyna³y tracic moc przy +10 a przestawa³y ¶wieciæ przy +5 stopniach... makabra... :scratchhead:
Kurde, moze my sie rozbijamy o prozaiczne okreslenie "traci moc". Bo dla jednego utrata mocy laserka , taka odczuwalna jest jak ten ¶wieci 2x s³abiej, a dla innego, jak choæ odrobine os³abnie... i juz mamy jasno¶æ.
Co do reszty.
10mW w zupe³no¶ci wystarcza jako wska¼nik i jako szukacz. "Moc" (widzialno¶æ) wi±zki nie zale¿y tylko od mocy ustawionej na diodzie i od temperatury, ale i od takich czynników jak np. wilgotno¶c i LP. Laser Pointerki moga przeszkadzac innym, wiec z rozwag± na zlotach. Nie swieciæ po oczach, ani po jakichkolwiek ruchomych obiektach. Wsadziæ miêdzy bajki zapewnienia allegrosprzedawców, ze "d³ugo¶æ widocznej wi±zki to kilka kilometrów. Nie przejmowaæ siê opiniami, ze laserki nale¿y wyeliminowaæ/zakazaæ itd. Bo to kwestia naszej odpowiedzialno¶ci z tym co robimy, a nie widzimisie jaki¶ dziadków którzy wyszli 10 sek. temu z o¶wietlonego schroniska po rozpracowaniu kolejnego browara i pierwsze s³owa to "Wy³±cyæ te laserki!" ROTFL! Bufony. Laser pointerki uzywaæ ze szczeg. rozwaga gdy ko¶ w poblizu fotografuje. Nieuwazny ruch i spaprali¶my koledze kilkunastominutowa klatke. Itd. Itd.
Pozdrawiam.
Przez utratê mocy rozumiem to, ¿e ¶wieci on tak, ze musisz patrzeæ idealnie w osi snopa ¶wiat³a a i tak ledwo go widaæ jak leci w niebo. Przez brak ¶wiecenia rozumiem to, ¿e ¿arzy siê on na czerwono (a nie zielono! ) i ledwo co - wtedy mo¿na na niego patrzeæ do ¶rodka - daje ¶wiatlo nie wiele ja¶niejsze ni¿ slaba ¶wieczka.
Natomiast zgadzam sie, ¿e 10mW jest zupe³nie OK. 20mW w sam raz, 5mW przy +20C te¿ jest w sam, ale ma³o jest nocy z +20C.
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 15 January 2008 - 16:17
D³ugi czas polujê na zielony wska¼nik laserowy. Ceny jeszcze nie s± tym, czym chcia³bym ¿eby by³y...
Hans
Widzê ¿e zrobi³ Ci siê nawyk pisania mV zamiast mW ;)
"Tam wyk. s± zwyk³e czerwone diody z soczewk± skupiaj±c±, i nie ma to nic wspólnego z laserem"
Otó¿ to s± najprawdziwsze lasery pó³przewodnikowe, zwykle wykonane na arsenku galu. Wraz z soczewk± tworz± tzw. modu³ laserowy. Problem jako¶ci takiego chiñskiego ustrojstwa le¿y w precyzji wykonania. Co mo¿na mieæ za 5 PLN minus cena pude³ka, kartonu, wy¶ció³ki pude³ka, baterii, obudowy, mikroprze³±cznika i 1g cyny, nie licz±c kosztów produkcji i transportu? :D
philips
Ludzie grzej± zwierciad³a, mo¿e zamontuj mu grza³kê (albo pod³ó¿ tea-light'a :szczerbaty: )
Problem utraty mocy
Otó¿ zielone lasery nie generuj± zielonego ¶wiat³a : )
Dzia³a to tak:
[dioda pompuj±ca ~800nm] ---> [rezonator szklany domieszkowany neodymem, laserowanie na 1064nm] ---> [kryszta³ THG] ---> output
Spadek mocy zielonego ¶wiat³a jest spowodowany tzw. niedopasowaniem fazowym w krysztale THG. Chodzi o to, ¿e ¿eby zamieniæ 1064nm na trzeci± harmoniczn± (potrojenie czêstotliwo¶ci), trzeba ¶ci¶le spe³niæ kilka warunków, mianowicie chodzi o kierunek propagacji w krysztale (z dok³adno¶ci± chyba do sekund) i d³ugo¶æ kryszta³u. Bardzo wa¿na jest te¿ d³ugo¶æ fali ¶wiat³a, jakim to o¶wietlamy. Niestety wszystko to zmienia siê z temperatur± (mo¿e poza k±tami). Je¿eli nie ma generacji trzeciej harmonicznej, dostaniemy 1064nm albo nic (destruktywna interferencja). Oczywi¶cie zobaczymy te¿ ~800nm od diody pompuj±cej laser neodymowy i to mo¿na zobaczyæ jako s³abe czerwone ¶wiat³o (kraniec widzialno¶ci to teoretycznie 780nm ale pompa mo¿e mieæ mniej a my mo¿emy widzieæ wiêcej :D )
fiorina01
Zielony laser 80mW? To jest na pewno klasa 3B i pewnie podchodzi bli¿ej klasy 4. Tym mo¿na wywo³aæ po¿ar a wzrok jest zagro¿ony nawet ¶wiat³em rozproszonym od o¶wietlonych powierzchni. Szczerze mówi±c ba³bym siê tego u¿ywaæ poza laboratorium i bez okularów ochronnych.
Powiedz mi tylko, sk±d przekonanie ¿e do dydaktyki jest potrzebna wiêksza moc? Pewnie zale¿y od tego, do jakiej dydaktyki ;) je¿eli jednak chodzi o u¿ywanie tego jako wska¼nika do punktowania, to 1mW w zupe³no¶ci wystarczy. Posiadam 1mW wska¼nik laserowy (czerwony, 652.4nm) o ¶rednicy wi±zki 3mm. Ze 100. metrów dobrze widaæ plamkê, z 200. trzeba siê przyjrzeæ (nie u¿ywa³em lornetki :D ). Jak siê jeszcze we¼mie pod uwagê ¿e zielony widaæ znacznie lepiej, to do dydaktyki wiêcej nie potrzeba.
Audytorium bêdzie mru¿y³o oczy patrz±c na ekran z ostro ¶wiec±cym zielonym punktem ; )
Lupus
Niebieski bêdzie du¿o gorzej widoczny, maksimum czu³o¶ci ludzkiego oka jest w okolicach 555nm, czyli zielony albo zielono¿ó³ty (ró¿ni ludzie ró¿nie to oceniaj±) ; )
Niew±tpliwie walory estetyczne niebieskiego lasera to ju¿ inna sprawa. :D Niestety cena wci±¿ jest ¶rednio ¶mieszna. Tutaj chodzi przede wszystkim o technologiê; nie wymy¶lili¶my jeszcze nic lepszego od azotku galu :/ (made in Poland :D )
Ca³a magia zielonych laserów polega w³a¶nie na tym, ¿e nawet bardzo s³abe ¶wiat³o rozproszone od zanieczyszczeñ w powietrzu widaæ.
Jeszcze z tym zasiêgiem... Je¿eli my widzimy okno z 10km a ¶wiat³o które z tego okna wy¶wieca ma du¿o mniejsz± moc, to jest do¶æ oczywiste ¿e laser tam siêgnie ;) Kwestia jest tylko tego, czy bêdziemy widzieli wi±zkê. Tutaj to, co Hans pisze tj. wilgotno¶æ, zapylenie, kierunek obserwacji, gêsto¶æ mocy i odleg³o¶æ od wi±zki. Im wiêksza gêsto¶æ mocy, tym rozpraszanie wiêksze i lepiej widaæ promieñ. Gêsto¶æ mocy nieuchronnie maleje, dyfrakcji nie przeskoczymy. Nie istniej± wi±zki skolimowane. Ka¿dy promieñ z dowolnego lasera, czy kosztuje on 5PLN, czy 2'000'000USD, zostanie "rozepchany" przez dyfrakcjê i koniec. Poza tym je¿eli mamy laser znacznej mocy i z kilku kilometrów za¶wiecimy w oczy pilotowi helikoptera to, niestety, do¶æ bole¶nie to odczuje. Niech na rozpraszanie pójdzie 10% mocy (z du¿ym zapasem) a plamka rozszerzy siê do 5cm. W nocy ¼renice maj± do 7mm ¶rednicy, czyli blisko 2% mocy lasera uderza w siatkówkê. Przy mocach 20mW i wiêcej to ju¿ jest bardzo nieprzyjemne.
D³ugi czas polujê na zielony wska¼nik laserowy. Ceny jeszcze nie s± tym, czym chcia³bym ¿eby by³y...
fiorina01
Zielony laser 80mW? To jest na pewno klasa 3B i pewnie podchodzi bli¿ej klasy 4. Tym mo¿na wywo³aæ po¿ar a wzrok jest zagro¿ony nawet ¶wiat³em rozproszonym od o¶wietlonych powierzchni. Szczerze mówi±c ba³bym siê tego u¿ywaæ poza laboratorium i bez okularów ochronnych.
Powiedz mi tylko, sk±d przekonanie ¿e do dydaktyki jest potrzebna wiêksza moc? Pewnie zale¿y od tego, do jakiej dydaktyki ;) je¿eli jednak chodzi o u¿ywanie tego jako wska¼nika do punktowania, to 1mW w zupe³no¶ci wystarczy. Posiadam 1mW wska¼nik laserowy (czerwony, 652.4nm) o ¶rednicy wi±zki 3mm. Ze 100. metrów dobrze widaæ plamkê, z 200. trzeba siê przyjrzeæ (nie u¿ywa³em lornetki :D ). Jak siê jeszcze we¼mie pod uwagê ¿e zielony widaæ znacznie lepiej, to do dydaktyki wiêcej nie potrzeba.
Audytorium bêdzie mru¿y³o oczy patrz±c na ekran z ostro ¶wiec±cym zielonym punktem ; ) Witam. Nigdzie nie pisa³em ze u¿ywam tego lasera w zastosowaniach astro, owszem pisa³em ¿e go porówmywa³em z 20 mW ale tylko porównywa³em. A co do zastosowañ dydaktycznych to jest taka moc potrzebna aby ka¿da z grona osób wyra¿nie widzi³a ca³a wi±zkê. Nik tu nie pisze o punkcie bo w astro to laser daj±cy tylko punkt nie ma raczej zastosowania. Sprawdza³em osobiscie w miescie i 5mW z± za s³abe ale to jest moje odczucie.
80 mW tylko topi plasik i nic wiêcej, temperatura punktu to oko³o 90 stopni, fakt mo¿e byc niebezpieczny
Takim otpimum do astro to 15-20 mW.
Pozdr. Artur
(...) A co do zastosowañ dydaktycznych to jest taka moc potrzebna aby ka¿da z grona osób wyra¿nie widzi³a ca³a wi±zkê. Nik tu nie pisze o punkcie bo w astro to laser daj±cy tylko punkt nie ma raczej zastosowania. (...) Czyli o tak± dydaktykê chodzi :D
I wszystko jasne ;)
Moja wina bo to mi tak sie oczywiste wydawa³o ¿e nie wspomnia³em o tym.
Pozdr. Artur
Ludzie grzej± zwierciad³a, mo¿e zamontuj mu grza³kê (albo pod³ó¿ tea-light'a :szczerbaty: ) mam cos takiego u siebie - przy -5oC nie widac juz bylo wiazki, chyba ze sie na chwile go wlozylo do kieszeni albo wrecz do reki wystarczalo... Zastosowalem kilkanascie najzwyklejszych opornikow polaczonych rownolegle, podlaczonych do zasilacza 12V - czyli super prosciutka grzaleczka, dziala ZNAKOMICIE. Po pstryknieciu grzania po ok. 5 sekundach wiazka jest tak widoczna jakby dopiero co wyszla z pomieszczenia o temp 20oC ;)
Otó¿ zielone lasery nie generuj± zielonego ¶wiat³a : )
Dzia³a to tak:
[dioda pompuj±ca ~800nm] ---> [rezonator szklany domieszkowany neodymem, laserowanie na 1064nm] ---> [kryszta³ THG] ---> output wydaje mi sie ze jednak generuja, owszem nie bezposrednio i nie od razu, ale jednak ;)
Z cala reszta zgadzam sie w 100%!
Ca³a magia zielonych laserów polega w³a¶nie na tym, ¿e nawet bardzo s³abe ¶wiat³o rozproszone od zanieczyszczeñ w powietrzu widaæ. Mozna tylko dodac ciekawostke, ze chodzi o rozpraszanie Rayleigh'a i Mie'go (pierwsze - na malych czasteczkach, drugie na wiekszych - uwzglednia interferencje fal odbijanych/zalamywanych na czasteczce)
Zjawisko to wykorzystujhe sie w LIDAR'ach (por. radar) - LIght Detection And Ranging - np. jako wykrywacze chmur.
Ka¿dy promieñ z dowolnego lasera, czy kosztuje on 5PLN, czy 2'000'000USD, zostanie "rozepchany" przez dyfrakcjê i koniec. kolejna ciekawostka: istnieje nawet efekt zalamywania zbiegajacej sie wiazki na samej sobie :)
Swoja droga zawsze zastanawialo mnie ile prawdy jest w tych mocach laserow... W sumie przecierz i tak nikt tego nie sprawdza, a napisac to sobie mozna... Co o tym powiecie to sa realne moce? :unsure:
pozdrawiam
Michal :Salut:
(...) kolejna ciekawostka: istnieje nawet efekt zalamywania zbiegajacej sie wiazki na samej sobie :) (...)
Swoja droga zawsze zastanawialo mnie ile prawdy jest w tych mocach laserow... W sumie przecierz i tak nikt tego nie sprawdza, a napisac to sobie mozna... Co o tym powiecie to sa realne moce? :unsure: Zjawisko, które opisujesz, to samoogniskowanie. Niestety w powietrzu raczej niewykonalne, potrzebna jest wiêksza gêsto¶æ. W ogóle optyka nieliniowa na prawdê zaskakuje. Biorê jaki¶ laser z pó³ki, ¶wiecê w szybê i przechodzi. Biorê laser impulsowy (parê GJ) i szyba okazuje siê nieprze¼roczysta : )
Raz spotka³em siê z tym, ¿e sprzedawca posiada³ miernik mocy i podawa³ rzeczywist±. Najlepiej zaj¶æ na jak±¶ uczelniê i znale¼æ laboratorium laserów, ¶wiat³owodów, pó³przewodników albo optyki nieliniowej. To nic nie kosztuje, pewnie bêdzie mo¿na zmierzyæ moc. Je¿eli kto¶ we Wroc³awiu bêdzie chcia³, najprawdopodobniej nie bêdê mia³ z tym problemu. Do koñca tego roku akademickiego mój kolega z roku robi pomiary w laboratorium optyki nieliniowej ;) ja pewnie te¿ co¶ takiego znajdê u siebie.
Heh, w³a¶ciwie to ¿artowa³em z t± grza³k±. Sam nie wierzy³em ¿e to bêdzie skuteczne :D :D
Pozdrawiam, :Beer:
Marcin
Ten post by³ edytowany przez
palindrom dnia: 16 January 2008 - 00:47
No to ja nie wiem... mia³em w rêku 4 typy laserów od 4 ró¿nych dostawców z 4 ró¿nych przedzia³ów finansowych, od 5mW, przez 8mW do 20mW... wszystkie zaczyna³y tracic moc przy +10 a przestawa³y ¶wieciæ przy +5 stopniach... makabra... Mój laser wytrzyma³ 3 godzinne obserwacje w temperaturze poni¿ej zera bez znacznej utraty widoczno¶ci wi±zki. Zamocowany by³ jako szukacz, nie w wersji kieszonkowej. Ma moc 21 mW. Nie wiem gdzie kupujesz swoje laserki :oco:
Widzê, ¿e temat laserków o¿y³. Powiem tak- z mojego doswiadczenia wynika, ¿e je¿eli chodzi o astronomiê, bior±c pod uwagê kryteria moc/bezpieczeñstwo,najlepsze s± laserki o mocy 20mW.
Niektórzy narzekaj± na jako¶æ wykonania laserów, dlatego te¿ sprawdza³em kilka produktów i wybra³em, jak mi sie wydaje , najlepszego jakosciowo producenta.
Mam jeszcze kilka sztuk 20mW. Jakby ktos by³ zainteresowany to za 110z³ sprzedam. Laserki sa nowe.
Napisz jaki to producent.
Mój laser wytrzyma³ 3 godzinne obserwacje w temperaturze poni¿ej zera bez znacznej utraty widoczno¶ci wi±zki. Zamocowany by³ jako szukacz, nie w wersji kieszonkowej. Ma moc 21 mW. Nie wiem gdzie kupujesz swoje laserki :oco: To w sumie dobra informacja.
Szczerze mówi±c skaza³em w swoim mniemaniu lasery na pora¿kê - ale widaæ mia³em zwyczjanie cholernego pecha, i to 4 razy pod rz±d.....
Na zlotach laserek przewa¿nie te¿ jest zamocowany na telepie, a noce w kwietniu i we wrze¶niu/pa¼dzierniku s± równie¿ ch³odne. Nie wiem dlaczego np. Ludes zrezygnowa³ z laserków WO i trzyma siê tylko Howie Glatter, ale co¶ w tym musi byæ.
Ja mam 10 MW i niestety po spadku temperatury jest nie do u¿ytku i to wcale nie musi byæ na minusie, po w³o¿eniu w kieszeñ i wyjêciu jest ok.
W te. pokojowej ¶wieci jak szalony, a¿ dziw bierze takiego ma powera.
Ja mam 10 MW i niestety po spadku temperatury jest nie do u¿ytku i to wcale nie musi byæ na minusie, po w³o¿eniu w kieszeñ i wyjêciu jest ok.
W te. pokojowej ¶wieci jak szalony, a¿ dziw bierze takiego ma powera. hehe..
ja jako¶ zdziwiony nie jestem... 10 megawatów to w sumie kupa energii :szczerbaty: pewnie nawet z zamkniêtymi oczami widzisz wi±zkê ;)
pzdr
(...)pewnie nawet z zamkniêtymi oczami widzisz wi±zkê ;) Nawet jak siê w ty³ g³owy ¶wieci :D
Ostatnio zrobi³em sobie taki te¶cik na odleg³o¶æ, ustawi³em lornete 100x25 i wycelowa³em w dom oddalony o jakie¶ 2km i zobaczy³em na elewacji kropa o wielko¶ci ok. 5cm, do oszacowania skali przyczyni³a siê doniczka widoczna w oknie- niesamowita zabawka :szczerbaty:
ps. faktycznie gafola strzeli³em z tym MW B)
Ten post by³ edytowany przez
grzybek80 dnia: 19 January 2008 - 23:24
Ja te¿, tyle tylko ¿e nikt nie zauwa¿y³. :D
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl