Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Coraz wiêcej osób wywala klasyczne szukacze, zastêpuj±c je pointerami. Tyle, ze rozmiary pointera maj± sie nijak do standardowych mocowañ popularnych standardów szukaczy optycznych. Dedykowane mocowania potrafi± kosztowac kilkadziesi±t dolców, wrrrr. Laser pointerki maj± te¿ durne zawieszajki d³ugopisowe i w³±czniki które trzeba ca³y czas wciskaæ aby pracowa³y. No i maj± metalowe koñce, co potrafi byc niebezpieczne dla naszych okularów, gdy stosujemy metode "na przestrza³" (skierowanie wi±zki lasera bezpo¶rednio przez o¶ lunetki biegunowe lub teleskopu). Trza by co¶ z tym zrobiæ. W sumie nic skomplikowanego.
Po pierwsze trzeba pozbyæ siê tego durnowatego haczyka dlugopisowego. Ja go po prostu wyrwa³em.
No, mamy ju¿ co¶ o jednolitej ¶rednicy. Jezt nie¼le. Ale ¶rednica jest inna ni¿ ¶rednica naszego mocowania. Potrzebna nam taka ¶rednica, jak± mieli¶my na wywalonym w³a¶nie szukaczu klasycznym... To proste jak banan :) Potrzebny nam pier¶cieñ który bêdzie mia³ ¶rednice zewnêtrzn± równ± ¶rednicy wywalonego szukacza, wewnêtrzn± równ± ¶rednicy naszego pointera a dlugo¶æ bêdzie minimum taka jak rozstaw mocowañ naszego siedziska szukacza. Najlepiej nadaje siê do takiej cepelii aluminium. Idziemy do pierwszego z brzegu sklepu z metalami kolorowymi i kupujemy wa³ek alu o ¶rednicy wywalonego szukacza (to przewa¿nie s± standardy 3,4 i 5 cm) oraz o potrzebnej nam d³ugo¶ci (od 3 do 6 cm - zale¿ne od rozstawu mocowañ siedziska). P³acimy (nie powinno wyj¶æ wiêcej jak 20pln) i w sumie mamy 2/3 roboty z g³owy. ¶rednica zewnêtrzna wa³ka nie musi byæ idelanie taka sama jak ¶rednica wywalonego szukacza. Na ¶rubach mamy przewaznie kilka milimetrów zakresu.
No dobra teraz musimy w wa³ku wywierciæ dziurdzie o ¶rednicy naszego pointera. Fajnie by by³o, jakby byla w osi... i ¿eby by³a w ¶rodku... i pamiêtajcie ¿e macie do wywiercenia kilka centymetrów grubo¶ci... To nie bêdzie akcja na wiercenie rêk± za pomoc± wiertarki z promocji w OBI z za³adowanym wiert³em za 3 pln. Nie da rady. Dorwaæ wiertarkê sto³ow±, zakupiæ przyzwoite wiert³o o odpowiedniej grubo¶ci i sprawa rozwi±zana w jakie¶ 100 sek. Proponujê poszukac pierwszego z brzegu warsztatu samochodowego. Du¿a szansa, ze bêd± mieæ i wiertarkê sto³ow± i wiert³o do aluminimum o interesuj±cej nas ¶rednicy. Pytanie ile za to wezm±. My¶le, ¿e 10, 20pln za kilka min. roboty to dobra cena. Jakby¶cie wiercili sami, to zalecam wolne obroty i naprawdê przyzwoite wiert³o. No mamy pier¶cieñ. Na fotce poni¿ej mój pier¶cieñ. Ten jest zrobiony na tokarce, bo akurat mam do niej dostêp, i jest kombinoany z kilku kawa³ków aluminium (to co nawinê³o siê pod rêke) wiêc wygl±da trochê dziwnie.
No dobra. Jak otwór wewnêtrzny wyszed³ nam trochê za du¿y to poprostu podk³adamy co¶ miêdzy pointer a pier¶cieñ i po krzyku. Teraz trzeba jako¶ zabezpieczyæ koñcówkê pointera i zmusiæ prze³±cznik do pracy ci±g³ej... Nie ma to jak gumka recepturka. Najlepiej o takiej d³ugo¶ci aby po nawiniêciu naciska³a z tak± si³± aby samodzielnie nie w³±czaæ pointera, ale aby po wci¶nieciu trzyma³a w³±cznik w ineresuj±cej nas pozycji. Jest to jak najbardziej wykonalne. Jak nie chce nam siê dobieraæ gumki, to poprostu ³apiemy pierwsz± z brzegu nawijamy i w³±czamy pointer przez narolowanie/zrolowanie gumki z przycisku. Na koñcówkê naci±gamy kawa³ek jakiej¶ gumy i jeste¶my w domu (nie¿le sprawdza siê gumka która jest nawlekana na kilka popularnych odmian d³ugopisów).
No w sumie to ju¿ gotowe.
Podrawiam.
Ten post by³ edytowany przez
Hans dnia: 26 July 2007 - 01:27
¦wietnie! Dziêki za info. Teraz telefon w d³oñ i dzwonimy po zak³adach :) Albo zapytam s±siada....
My¶lê, ¿e zno¶nym i, co najwa¿niejsze, tañszym materia³em by³oby te¿ drewno. Co do zasilania lasera jestem bardziej sk³onny zastosowaæ zewnêtrzne zasilanie z w³±cznikiem w zgrabnym pude³ku. Umo¿liwi to wygodne w³±czanie lasera tylko na czas celowania.
Pozdro
Rad Radish
Faktycznie, drewno to dobry pomys³... w³a¶ciwie to nawet genialny w swej prostocie. Bedzie banalne w obróbce. Ale w zewnêtrzne zasilanie to bym siê nia bawi³. Naprawdê, kolejny kabel zwisajacy tym razem z szukacza, z odwa¿nikiem baterii na koñcu, lub ci±gn±cy siê do samej ziemi, gdzie¶ do akumulatora to ¶redni pomys³. Tym bardziej, ¿e siedzisko szukacza mamy przewa¿nie gdzie¶ w okolicach fokusera... no wiesz, jaki¶ kabel dwa razy owiniêty wokó³ okularu i zblokowany o ga³kê pokrêt³a wyci±gu, to jest w³a¶nie to czego nienawidzê w ATMowych rozwi±zaniach. Potem ca³o¶æ wygl±da jak cholerne drzewko bo¿onarodzeniowe. Kabelek zasilaj±cy do monta¿u, kabelek do pilota, kabelek do sensora, kabelek sensor guidera <> guider, kabelek guider <>monta¿, kabelek zasilaj±cy guider, czasami po drodze wmotany w to laptop z w³asn± kabelkogi±, kolejny kabel do ASCT, kolejny do grza³ki odro¶nika i koleny do grza³ki fokusera... no dupa totalna. ¯adnych kabelków tam gdzie nie s± ca³kowicie niezbêdne.
Pozdrawiam.
Kabelek zasilaj±cy do monta¿u, kabelek do pilota, kabelek do sensora, kabelek sensor guidera <> guider, kabelek guider <>monta¿, kabelek zasilaj±cy guider, czasami po drodze wmotany w to laptop z w³asn± kabelkogi±, OT: to jeden z powodów dla których tak nie cierpiê astrofoto :szczerbaty:
Jeszcze mi siê przypomnia³o, ze mam fotkê "bojow±", tego rozwi±zania.
Pozdrawiam.
Maj±c znajomego tokarza mo¿na pokusiæ siê o co¶ takiego.
Za³±czone miniaturki
l
l
Maj±c znajomego tokarza mo¿na pokusiæ siê o co¶ takiego. ¶liczne :)
No i taki zestawik móg³by byæ w DO :)
Merak dostanie apopleksji jak przeczyta ten w±tek ;)
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...16824&st=51Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez
Hans dnia: 26 July 2007 - 10:50
dlatego go nie podpinam na g³ównej :szczerbaty:
Merak dostanie apopleksji jak przeczyta ten w±tek ;)
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...16824&st=51
Pozdrawiam. Choæ czasami próbujê krzewiæ o¶wiatê i kulturê w domu i w zagrodzie, to nie mam wiêkszych z³udzeñ. Machnê na to rêk± - niech bêdzie co ma byæ. Sami siê bêdziecie mêczyæ ze sob± - ma³a to pociecha ale zawsze B)
Choæ czasami próbujê krzewiæ o¶wiatê i kulturê w domu i w zagrodzie, to nie mam wiêkszych z³udzeñ. Machnê na to rêk± - niech bêdzie co ma byæ. Sami siê bêdziecie mêczyæ ze sob± - ma³a to pociecha ale zawsze B) Problem w tym, ze ty masz racje.
Ale jak ju¿ bawiæ siê tym laserem, to tak aby mieæ nad nim pe³n± kontrolê. Kupiaty dovetail mo¿e byæ przyczyn± wi±zki w kompletnie nieoczekiwanym kierunku.
Pozdrawiam.
Ale w zewnêtrzne zasilanie to bym siê nia bawi³. Naprawdê, kolejny kabel zwisajacy tym razem z szukacza, z odwa¿nikiem baterii na koñcu, lub ci±gn±cy siê do samej ziemi, gdzie¶ do akumulatora to ¶redni pomys³. Zamierzam umie¶ciæ baterie AA/AAA razem z w³±cznikiem w ma³ym pude³ku przyczepianym na rzepy do rury w pobli¿u szukacza.
Na zapytanie do Astrokraka o mo¿liwo¶æ zbudowania przez t± firmê takich mocowañ do laserów w przypadku gdyby np. 10 osób by³oby chêtnych na taki osprzêt, otrzyma³em odpowied¼, ¿e zajm± siê tym po 20 sierpnia (po Kud³aczach). Byæ mo¿e bêdzie to w formie podobnej jak w przypadku teleskopów, które produkuj±, czyli zakup z pewnym okresem oczekiwania na dostarczenie gotowego produktu.
Tak wiêc je¶li jeste¶cie chêtni, porozmawiajcie z panem Januszem P³eszk± na ten temat w czasie zlotu i je¶li znajdzie siê wystarczaj±ca ilo¶æ osób chêtnych do zakupu, to zaczn± produkcjê tych mocowañ.
Pozdro
Rad Radish
¶liczne :)
No i taki zestawik móg³by byæ w DO :) Mój bracket, który dosta³em gratis do laser pointera jest firmy William Optics. Delta Optical jest dystrybutorem WO wiêc zawsze mo¿na zapytaæ, czy s± w stanie sprowadziæ. Dodam jeszcze, ¿e kolimacja laserka w tym uchwycie jest bardzo precyzyjna. Patrz±c w okular teleskopu widaæ wi±zkê lasera i np. przy powiêkszeniu 140x mo¿na j± bardzo dok³adnie ustawiæ na obserwowany obiekt. Obserwujemy np. Wegê i laser widoczny przez teleskop celuje dok³adnie w Wegê, nie gdzie¶ obok. Tak skolimowany zestaw pozwala pokazaæ osobom stoj±cym obok teleskopu to co w³a¶nie ogl±damy, a jednocze¶nie przestawienie z obiektu na obiekt jest bardzo szybkie i precyzyjne.
Tutaj mój zestaw -
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...l=astro+zabawkiBardzo trafna jest uwaga Hansa. Jak ju¿ bawiæ siê laserem to mieæ nad nim pe³n± kontrolê.
Ja swoje mocowanie do lasera zrobi³em tak :
Do zdjecia zamiast lasera wsadzilem rurkê alu ¿eby by³o widac o co chodzi ( laser tymczasowo jest dead ).
Zalet± tego rozwi±zania jest waga...rurka o srednicy szukacza wraz z ¶rubkami wazy 65g.
Dodatkowo zfrezowa³em z niej zbedny materia³, podobnie jak z uchwytu do szukacza...Poude³ko na szukaczu jest w³asnie od zewnetrznego zasilania lasera jak i od sterownika motofokusa. Osobi¶cie nie polecam zewnetrzengo zasilania lasera....natomiast "wê¿yk spustowy" jak najbardziej...
Takimi ¶rubkami kolimacyjnymi pokaleczysz zewnêtrzn± pow³okê obudowy laserka. Poszukaj w specjalistycznych sklepach ¶rubek, które maj± teflonowe zakoñczenia lub zeszlifuj koñcówki tych ¶rub, które masz i przyklej do nich cienkie gumki, np. takie jaki s± w zestawach naprawczych pilotów sprzêtu RTV.
W akcie desperacji, z braku materia³ów i warsztatu pope³ni³em nastêpuj±ce mocowanie. Po³ówkê lasera umie¶ci³em wewn±trz skróconej tubki po tabletkach musuj±cych. Jej zamkniêcie bardzo dobrze dopasowuje siê do ¶rednicy lasera. Z przodu nawin±³em ta¶mê izolacyjn± w celu dopasowania do mocowania szukacza. W pude³ku znajduje siê w³±cznik wraz z akumulatorami/bateriami. Pude³ko z w³±cznikiem na rzepach doczepione do monta¿u. I problem zamocowania lasera z g³owy :)
Pozdro
RR
Za³±czone miniaturki
Zupelnie podobnie zmajstrowalem kiedys kolimator laserowy. Ale ze ruski laser za 5 zl byl zupelnie nieosiowy, srednica otworu wewnetrznego w rurze posredniej (o srednicy zewnetrznej 1,25") musiala byc sporo wieksza od srednicy obudowy laserka. No i pozostalo skolimowanie calego cudenka samego ze soba! Najpierw myslalem, ze scianki posredniej rury musza byc odpowiednio grube, zeby sruby regulacyjne sie chowaly, ale praktyka wykazala, ze jesli rura posrednia jest dluga to caly laserek moze sobie wystawac z wyciagu, wiec sruby NIE MUSZA SIE CHOWAC.
Jak wyosiowac prostym sposobem skosny laser? To juz zadanie domowe dla zainteresowanych, kto potrzebuje podpowiedzi - niech pyta, napisze wtedy dalszy ciag.
Ten post by³ edytowany przez
cygnus dnia: 02 September 2007 - 23:10
W akcie desperacji, z braku materia³ów i warsztatu pope³ni³em nastêpuj±ce mocowanie. Po³ówkê lasera umie¶ci³em wewn±trz skróconej tubki po tabletkach musuj±cych. Jej zamkniêcie bardzo dobrze dopasowuje siê do ¶rednicy lasera. Z przodu nawin±³em ta¶mê izolacyjn± w celu dopasowania do mocowania szukacza. W pude³ku znajduje siê w³±cznik wraz z akumulatorami/bateriami. Pude³ko z w³±cznikiem na rzepach doczepione do monta¿u. I problem zamocowania lasera z g³owy :)
Pozdro
RR Co¶ podobnego i ja sobie zmajstrowa³em. Doda³em jeszcze do tego grza³kê g³owicy lasera. Zarówno grza³ka jak i sam laser zasilane s± z zewnêtrzengo zasilacza na 12V tak by w ch³odne dni barterie od zimna nie pada³y.
... laser zasilane s± z zewnêtrzengo zasilacza na 12V tak by w ch³odne dni barterie od zimna nie pada³y. Dobra my¶l. Planowa³em w³a¶nie dodatkowe wej¶cie dla napiêcia 3V ze stacji zasilaj±cej. Aku "paluszki" obok zasilania ze stacji pozwalaj± uniezale¿niæ siê od niej.
Pozdro
RR
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl