Kolimacja Newtona LASEREM - techniki 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Okazuje sie, ze sprawa nie jest wcale taka prosta i oczywista. Dla osob, ktore maja z tym problemy polecam linki:

http://www.globaldia...ollimation.html

http://home.earthlin...wed%20Laser.htm

http://gmpexpress.ne...hole/blaser.pdf

http://gmpexpress.ne...%20a%20newt.pdf

To w zasadzie wystarczy, aby nauczyc sie dokladnego kolimowania.
Szczegolnie zaciekawil mnie fakt, ze kolimacja samym laserem nie pozwoli na dokladne ustawienie lustra glownego i przy pewnych sytuacjach moze dac nawet spory blad! Po to wlasnie powstala technika zwana "Barlowed laser". Bardzo ciekawe i dzisiaj to przerobie.




Mnie to interesi bardzo wydaje mi siê ¿e ultradok³adno¶æ wyjdzie dopiero przy stackowaniu avików, przynjmniej wszêdzie tr±bi±, ¿e do foto kolimacja musi byæ dok³adniejsza ni¿ do vizual.  
P.s. Czekam juz z utêsknieniem na ten laser, a przy okazji równie¿ do teoretyków, czy robiê to dobrze:  
1.Ustwienie obsady lusterka elipt. równo po¶rodku (blaszki paj±ka maj± równe odleg³o¶ci).  
2.Lukniêcie na ³apki trzymaj±ce lustro g³ówne przez wyci±g okularowy i ustawienie tak lusterka wtórnego, aby widzieæ te ³apki jednakowo, marker lustra g³ównego niewa¿ny (sztuczka z dziurk± w pude³ku po filmie foto)  
3.W³o¿enie lasera i delikatne ruchy ¶rubami kolimacyjnymi lusterka wtórnego aby laser uderzy³ w marker ¶rodkowy  
4.Koniec zabawy z lusterkiem wtórnym, kolimacja lustrem wtórnym aby laser powracaj±c wstrzeli³ siê w ¶rodek tarczy kolimatora.  

Zale¿y mi na tej kwestii wtêpsnego ustawienie lusterka elipt. bez lasera:  
czyli wzglêdem nie tylko osi g³ówne tubusa ale i dobrze wzglêdem wyci±gu.  
Pozdr.


Wlasnie czytam te opracowania na temat kolimowania i wcale Andrzej tak nie jest. To znacznie, nie ze robisz zle, tylko ze mozna dokladniej.

Pierwsza czynnoscia jest ustawienie lusterka wtornego, ale olewajac to co sie w nim odbija. Musisz dokladnie ustawic wtorne w stosunku do wyciagu. Czyli najpierw srodek w stosunku tubusa, potem w stosunku do wyciagu. Pamietsz, ze tego nie zrobiles i co bylo widac? Poczytaj materialy ktore tu wrzucilem.

Wlasnie przerobilem caly proces kolimacji barlow+laser i musze przyznac, ze metoda jest rewelacyjna (opisana w SKY'u) i ultra precyzyjna. Caly pic polega na tym, ze w technice laserowej zawsze istnieje spore ryzyko zlego ustawienia lustra glownego. Blad ten przenosi sie jakby przez niedokladne ustawienie l. wtornego i potem on zostaje skorygowany przez glowne - wiazki swiatla sie zrownaja, ale calosc wcale nie bedzie prawidlowo skolimowana (nie ma osiowosci w stosunku do np tubusa). Nie bede dokladnie wnikal w technike i bledy, ktore powstaja przez uzywanie samego lasera, bo to jest dokladnie opisane w powyzszych linkach. W kazdym badz razie u mnie sie to potwierdzilo. Mimo bardzo dokladnego ustawienia laserem, metoda barlowowa pokazala spory blad lustra glowneg (sic!).

Jezeli jest taka potrzeba, moge zebrac glowne informacji z tych artykulow i napisac instrukcje step-by-step, jak skolimowac newtona ta metoda.

W kazdym razie warto to zrobic i miec poczucie, ze kiedy trafi sie dobry seeing to wyciagniemy max mozliwosci ze swojej optyki. Bo pamietajmy, ze przy srednich warunkach, tak ultra precyzyjne ustawienie wcale nie jest krytyczne do jakosci obrazow.

Jeden z autorow jako przyklad podaje, ze dobrze skolimowany newton pokazuje np 3 kratery w Pluto, a idealnie skolimowany pokazal 9 kraterow. To bardzo subtelne roznice, ale jak ktos poszukuje takich szczegolow, to na pewno musi miec zawsze idealnie skolimowany sprzet. Moze brzmi to wszystko troche skomplikowanie, ale uwierzcie, ze nie jest to problemem i dla mnie to nawet przyjemna zabawa. Przede wszystkim bardzo edukujaca i uswiadamiajaca, o co w tych newtonach chodzi :)

Tak samo, przy szukaniu przerwy enckego wymagana jest perfekcyjna kolimacja.

Rozebralem wczoraj teleskop na czesci pierwsze. Jaki efekty - napisze w watku o tuningu Synty.

Internet oczywi¶cie pe³ny jest dobrych rad jak zkolimowaæ prawid³owo Newtona laserem, napiszê w kilu s³owach jak robiê to jako praktyk na codzieñ w firmie na przyk³adzie Soligora MT-800:

1) demonta¿ lustra g³ównego z opraw± i naniesienie markera centralnego z dok³adno¶ci± do 0,5mm

2) monta¿ lustra g³ównego z naniesionym markerem (okr±g o ¶rednicach 7 i wewnêtrznej oko³o 4mm)

3) demonta¿ lustra wtórnego i wycentrowanie pustego paj±ka na suwmiarkê wzgledem brzegów tubusa te¿ do 0,5mm

4) kolimacja g³ównego lustra okiem przez otwór w pajaku do zgrania siê obrazu oka i markera centralnego widzianego przez otwór w paj±ku

5) za³o¿enie lustra wtórnego i wstêpne ustawienie jego k±ta i g³êboko¶ci okiem aby symetrycznie obejmowa³o ca³e lustró g³ówne

6) dopiero teraz w u¿yciu jest kolimator laserowy s³u¿±cy do ostatecznego zgrania plamki lasera z jego wylotem

7) dopuszczam na koñcu minimaln± korektê lustrem g³ównym oraz wtórnym i okiem stwierdzam ¿e nadal ca³e g³ówne jest symetrycznie widoczne we wtórnym patrz±c przez otworek Fi=8mm z³±czki do WEB kamerki w³o¿onej do wyci±gu

8) je¶li i na oko i na laser teleskop jest prawid³owo skolimowany to praca jest ukoñczona i teleskop dok³adnie skolimowany

Wykonanie tych czynno¶ci zajmuje mi w firmie oko³o godziny czasu i wszelki po¶piech tutaj tylko przed³u¿a operacjê dok³adnej kolimacji co ju¿ wielokrotnie przerabia³em, przy tej pracy trzeba my¶leæ i wyci±gaæ logiczne wnioski z pope³nianych b³êdów 8)




Jezeli jest taka potrzeba, moge zebrac glowne informacji z tych artykulow i napisac instrukcje step-by-step, jak skolimowac newtona ta metoda.
...jestem za...

fajnie by by³o przykleiæ ten temat pod: "Typy teleskopów - dla pocz±tkuj±cych i nie tylko"

Januszu !
A co z prostopad³o¶ci± osi optycznej wyci±gu w stosunku do tubusa teleskopu. W pierwszym artykule jaki Jesion znalaz³ jest sporo w³asnie na ten temat. Pomiar suwmiark± nie gwarantuje, ¿e o¶ ta jest prostopad³a a tylko, ¿e wylot wyci±gu jest w jednej wysoko¶ci ze ¶rodkiem paj±ka (lusterka wtórnego).
L.J.

Dokladnie - Janusz, jako profesjonalista powinienes wiedziec, ze kolimacje zaczyna sie od konca, czyli od wyciagu :)

Jesionie jako profesjonalista robiê wyci±gi zapewniaj±ce od razu po ich monta¿u na tubusie pe³n± prostopad³o¶æ osi wyci±gu do osi tubusa 8)
Nieprostopad³o¶æ tych osi w innych wyrobach by siê objawi³a wêdrowaniem plamki lasera po lustrze poza marker cebtralny wraz z przesuwaniem wyci±gu co ³atwo sprawdziæ na samym poczatku kolimacji i szybko poprawiæ po³o¿enie takiego z³ego wyci±gu przed dalsza kolimacj± :roll:

Nie jest to do koñca prawda. Wyci±g nie musi byæ prostopad³y aby plamka trafia³a na ¶rodek lustra g³ównego bo wystarczy odpowiednio ustawiæ lustro wtórne. Nie jest chyba te¿ mo¿liwe aby metod± optyczn± - na oko - oceniæ, ¿e odchy³ka od pionu wynosi kilka stopni. Nie potrafiê jednak oceniæ na ile jest to problem bo oprawy wyci±gów s± teoretycznie prostopad³e do tubusa. Ruchome czê¶ci wyci±gów nie musz± jednak zachowywaæ tej prostopad³o¶ci o czym ¶wiadcz± posty w w±tku na temat Synty. Dobrze by³oby to sprawdziæ w praktyce. Obawiam siê, ¿e nie ka¿dy wyci±g da siê ³atwo sprawdziæ. Opisana w linku w pierwszym po¶cie procedura zak³ada, ¿e oprawa lustra wtórnego ma mo¿liwo¶æ umocowania w niej gwintowanego trzpienia, na ¶rodek którego ogniskuje siê plamkê lasera podczas kolimacji wyci±gu. Nie jestem pewien czy we wszystkich typach paj±ków jest to mo¿liwe tak ³atwo i byæ mo¿e trzeba u¿ywac specjalnych przyrz±dów pomocniczych do tego celu.
L.J.

W naszych paj±kach jest walcowy otwór o ¶rednicy 8mm co umo¿liwia w³o¿enie tam kontrolnego trzpienia do ustawiania wyci±gu proponowan± metod± 8)

To ¶wietnie, my¶lê, ¿e móg³by¶ dla porz±dku sprawdziæ jak wygl±da kolimacja wyci±gu w kilku swoich egzemplarzach opisan± metod±. Bo to co napisa³e¶ o swoim sprawdzeniu to jest jakby po³owa opisanej wcze¶niej procedury kolimacji wyci±gu - dla jednej p³aszczyzny. Znacznik z lasera na ¶rodku prêta kontrolnego oznacza³ bêdzie, ¿e i w drugiej p³aszczy¼nie zachowany jest k±t prosty.
Zastanawiam siê jednak ci±gle jakie s± tu dopuszczalne tolerancje i czy nie przeginamy w miejscu gdzie nie jest to a¿ tak potrzebne.
L.J.

http://w1.411.telia....myths/myths.htm

Jesion napisa³ w w±tku o kolimacji laserem:
---------------------------------------
Jezeli jest taka potrzeba, moge zebrac glowne informacji z tych artykulow i napisac instrukcje step-by-step, jak skolimowac newtona ta metoda.
---------------------------------------

Mam tak± potrzebê dowiedzenia siê o tych technikach na spokojnie po polsku. Czy jest ju¿ to opracowanie i gdzie ?


Jezeli jest taka potrzeba, moge zebrac glowne informacji z tych artykulow i napisac instrukcje step-by-step, jak skolimowac newtona ta metoda.

Ja równie¿ mia³bym tak± potrzebê. Z tym, ¿e nie¼le by by³o jakby kolimacja by³a opisana od pocz±tku tzn. tak jakby¶my sk³adali teleskop z czê¶ci po raz pierwszy (ustawienie wyci±gu, paj±ka, itd.)

Ja niestety teraz nie mam czasu, zeby cos takiego przygotowac. Moze ktos inny dysponuje wolnymi mocami przerobowymi i zrobi z tych materialow ENG cos po PL.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl