Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam!
Naczytalem sie tego na internecie wiele ale mam pytanie dot obserwacji plamki na krazku zamocowanym na Barlowie.
Mój wyci±g jest do¶æ d³ugi a barlow (ruski) raczej krótki. NIe mam szans aby dojrzec plamke patrzac bezposrednio na wylot (wlot) wyciagu.
Znalazlem informacje ze jesli nie widac tego trzeba sie posluzyc lustereczkiem. Nawet nim trudno bedzie mi sie dopatrzec owego kólka ale za to swietnie widac koniec barlowa w odbiuciu z lustra g³ównego. Czy tym mozna rowniez sie sugerowac czy wchodzi w gre jedynie lustereczko ?
:-) A moze mozna w jakis sposób przed³u¿ac Barlowa tulejami?
Pozdrawiam
Piotr
Pit, jak popatrzysz w otwór teleskopu to zobaczysz odbicie plamki w lustrze g³ównym i nic nie musisz kombinowaæ 8)
Dzieki Januszu.
Tak tez myslalem , ale skoro w artykule uczepili sie tego lustereczka do podgladania to juz myslalem ze patrzac na l.g³ówne obraz bedzie niew³a¶ciwy.
POzdrawiam
Piotr
P.S. Sorry za 3 takie same posty, cos mi sie przegladarka przyciela :oops:
No moim zdaniem trzeba kombinowac, bo wcale dobrze tego nie widac w lustrze glownym (a trzeba przeciez dostrzec "CIEN" od kuleczka, ktore znajduje sie na l. glownym) - przynajmniej u mnie tak jest. Golym okiem tez nie zobacze od srodka maski na barlow'ie. Ja uzylem do tego odpowiedniej wielkosci lusterka i po problemie. Polecam ta metode kolimacji - bo mowimy tu o metodzie barlowowej. Ciekawostka jest to, ze mimo perfekcyjnego ustawienia standardowo (tylko laser), po zastosowaniu barlowa okazalo sie, ze jednak lustro glowne nie bylo dokladnie ustawione (nawet sporo). Poprostu linia lasera zostala skorygowana wtornym i wszystko wygladalo OK, a wcale nie bylo. Polecam nauczyc sie tej metody.
Aha - sa tez tacy, co montuja ekran na poczatku wyciagu, czyli dokladnie na styku tubusa wyciagu z tubusem teleskopu, ale to IMO mniej dokladne rozwiazanie.
Przedwczoraj justowa³em klientowi Optisana StarII 114/1000 z badziewn± soczewk± Barlowa w wyci±gu i oby³o siê spokojnie bez lusterka do podg³±dania, wystarczy³o zgasiæ w salonie sprzeda¿y g³ówne o¶wietlenie i wszystko widaæ by³o ku rozpaczy klienta jak na d³oni w lustrze g³ównym 8)
(justowanie by³o raczej iluzoryczne bo laser wykonywa³ taniec beztroski w lu¼nym wyci±gu spokojnie omiataj±c po 2 centymetry swoj± rozmyt± przez Barlowa plamk± w lewo i prawo po lustrze g³ównym :? )
Witam!
Mam nadzieje ze niebawem dostane swoj kolimator od Leszka i wtedy przetestuje. Zastanawia mnie jednak sytuacja kiedy wg.standardowego lasera jest ok a po laserze z barlowem nie jest najleepej. Czy jesli cos takiego wystepuje wine ponosi lusterko wtórne a nie g³ówne? Czy dobrze to zrozumia³em. Zdaje sobie sprawe ze g³ównym mozna skompensowac odbicie lasera i skoro tak mozna to wine ponosi wtórne , prawda?
Pozdrawiam
Piotr
No wlasnie nie, metoda kolimacji barlowem ma za zadanie przede wszystkim bardzo dokladnie ustawic lustro glowne do osi optycznej. Jak poeksperymentujesz, to zrozumiesz o co chodzi :)
Jak to jest dokladnie w teorii to zapewne Janusz lepiej ci wytlumaczy!
A tak w ogole to zachecam do przestudiowania tego watka:
http://www.astro-for...opic.php?t=1955
Witam!
.... Zastanawia mnie jednak sytuacja kiedy wg.standardowego lasera jest ok a po laserze z barlowem nie jest najleepej....
Pozdrawiam
Piotr Znaczy to wtedy ¿e Barlowem ma bicie i niecentrycznie zamontowan± soczewkê co ³atwo sprawdziæ krêc±c opraw± barlowa, je¶li promieñ zatacza ko³o to mamy bicie jak z³oto :Cry:
Je¶li lusterko g³ówne z Markerem odbija promieñ lasera ze ¶rodka markera centralnego i widaæ ¿e pokrywa sie on z wylotem lasera a lusterko wtórne ma prawid³owy k±t 45* to znaczy ze wszystko jest wiêcej ni¿ O.K. 8)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl