Czy dobrze wybra³em na pocz±tek ? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam, chcia³em sie spytaæ, czy na pocz±tek by³ to dobry wybór teleskopu:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=245

I co ewentualnie mo¿na do niego dokupiæ :)



Za ta sama kwote mozesz miec lustro 20cm... http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=323
jesli masz mozliwosc, zeby te 20cm wykorzystac, bo nie widze sensu pakowac sie w 114mm za ta cene.

pozdrawiam
Maciek J.

szczerze??

zgadzam sie z monterem, ja tez bym wzi±³ oriona xt8.
Parametry ten meade ma jak firstscope za nieca³e 700 z³.
Albo jakiego¶ s³abszego na paralyktyku.

ale to Twoja decyzja :Beer: :Beer:

Patrz±c na zdjêcie obawiam siê, ¿e ten teleskop ma w ¶rodku jaki¶ dodatkowy uk³ad optyczny skracaj±cy ogniskow±, bo ta tuba nie mo¿e mieæ 1m d³ugo¶ci. A je¶li tak jest to nie wró¿y to dobrze, bo generalnie taki uk³ad jest gorszy od klasycznego Newtona z rzeczywist± ogniskow± 1m. Wielokrotnie na forum by³ omawiany temat Opisana ze skrócon± ogniskow± i opinia o nim by³a jednoznaczna. Nie mniej nie znaczy, ¿e nie nadaje siê on do patrzenia. Teraz po prostu skoro go ju¿ masz to po prostu musisz siê nauczyæ nim pos³ugiwaæ, kolimowaæ, etc. i oczywi¶cie czerpaæ przyjemno¶æ z obserwacji.
Szkoda tylko, ¿e nie zasiêgn±³e¶ opinii przed zakupem



niestety DObson odpada, bo chcia³bym udzielaæ siê tak¿e w astrofotografii na d³uzszych czasach (rzêdu kilku-kilkunastu minut) <_<

z tego co wiem to chyba go jeszce nie kupi³ :D

ale moze sie myle :blink: :blink:

Tak jak napisa³ Grzesiek, jeszcze go nie mam, dopiero maj± mi go kupiæ.

Tak jak pisa³em, wzi±³bym tego na Dobsonie, ale potrzebowa³em napêdu...

naped do dobsa to 1000 z³ <_<

a cos takiego??

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=236

Ten Meade niestety nie nadaje siê do astrofotografii, o tym mo¿esz zapomnieæ. Obawiam siê, ¿e nawet z ogniskow± rzêdu 100mm (czyli zwyk³y obiektyw foto) ten monta¿ mo¿e mieæ problemy z poci±gniêciem. Oczywi¶cie jak siê uprzesz to zrobisz i zdjêcia na tym, niektórzy koledzy robili fajne fotki na sporo gorszym sprzêcie. Je¶li my¶lisz o astrofoto to musisz zainwestowaæ w solidny monta¿ paralaktyczny, CG5 to naprawdê moim zdaniem minimum.
Soligor, wed³ug mnie ju¿ znacznie lepszy wybór. Co do zastosowañ do astrofoto to mam mieszane uczucia, osobi¶cie go nie polecam. Ale jak pisa³em wcze¶niej np. Hamal robi³ fajne fotki na czym¶ sporo gorszym, ale pamiêtaj, ¿e im tañszy sprzêt tym trudniej siê na nim fotografuje i tym gorsze s± efekty.

Chyba jednak wezmê tego na Dobsie...

Kurcze, ca³y czas mam w±tpliwo¶ci, ten czy ten <_<

Czyli z tych trzech modeli, najlepszy pod wzglêdem optyki by³by ten na Dobsonie ?
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=323

Monta¿ mi teraz obojêtny, wa¿ne ¿eby mia³ dobr± optykê :Salut:
Ten post by³ edytowany przez piotrusb dnia: 19 September 2005 - 18:18
Zdecydowanie najlepszy, w tym teleskopie naprawdê mo¿na zobaczyæ wiele, moim zdaniem to najlepszy wybór za te pieni±dze i naprawdê fajny instrument nie tylko na pocz±tek. A w miêdzyczasie mo¿esz np. zbieraæ kasê na porz±dny monta¿ :)

Jako u¿ytkownik Oriona XT8 mogê go poleciæ z czystym sumieniem. Chocia¿ nie mam du¿ego do¶wiadczenia, a tym bardziej nie mogê porównywaæ go do innych teleskopów, to mam odczucie, ¿e pos³u¿y mi on jeszcze d³ugo. Obrazy obiektów DS s± piêkne, a same obserwacje nie s± frustruj±ce :D
Na pewno od razu z teleskopem powiniene¶ zakupiæ filtr Baader'a do obserwacji S³oñca oraz barlowa 2x do planet. Pomy¶l tak¿e nad ch³odzeniem lustra teleskopu i okularem 2''.

Pozdro
Rad Radish


niestety DObson odpada, bo chcia³bym udzielaæ siê tak¿e w astrofotografii na d³uzszych czasach (rzêdu kilku-kilkunastu minut) <_<


Niestety to http://www.astrokrak.../ds-2114ats.jpg jest monta¿ azymutalny wiêc astrofoto a d³ugimi czasami odpada.
Ten post by³ edytowany przez HAMAL dnia: 19 September 2005 - 20:28
¿eby Ciê jeszcze bardziej zniechêciæ do tego krótkiego newtona, to schemat jego optyki wyglada tak:

http://www.svenwienstein.de/Pics/STNEWTONi.gif

a wygl±da w ¶rodku to tak:

http://etx.galaxies.jp/modules/ds2000vs70at/ds2114images/02200055.jpg

no i drobiazg, mo¿e nie uwierzysz, ale wyci±g jest plastikowy, ca³y!! :ha:
sorry, o¶ka pokrêt³a jest metalowa :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 19 September 2005 - 21:11
Akurat ju¿ teraz tak bardzo na astrofoto mi nie zale¿y, przemy¶la³em wszystkie sprawy i stwierdzi³em, ¿e wolê mieæ dobr± optykê i Dobsona, ni¿ gorsz± optykê, ale za to z napêdem (który i tak siê nie nadaje do astrofoto) :Boink:

Sumas, w Twoim po¶cie chodzi³o Ci o tego Meade ?
Ten post by³ edytowany przez piotrusb dnia: 19 September 2005 - 21:26
tak
i ka¿dego krótkiego newtona, z "przed³u¿an± ogniskow±" zamocowanym na sta³e barlowem

PIOTR JAK MOG£E¦ O TYM WOGÓLE POMY¦LEÆ :)

ps. do dobsona móg³by¶ dokupiæ oko³o 5mm lantana lub ortoskopa (jak masz dobre oczy) poogl±dasz sobie porz±dnie Marsa.
Ten post by³ edytowany przez McArti dnia: 19 September 2005 - 21:36
o kurcze, dobrze ¿e siê "pochwali³em" wyborem bo bym nie¼le wtopi³ :)

ja mma przejscia z lustrami 114 ! ich jakosc nie jest jeszcze rewelazyjna - to poprostu wg. mnie tanie teleskopy o sredniej jakosci - juz nie optisan z supermarketu, ale jeszcze nie powazny teleskop. Nie ma sie co nastawiac na jakies super astrofoto na teleskopie za 1500 zl. Lepiej kupic duzego telpa na dobsie niz placic za "go to" z malym szklem, albo male szklo na slabym EQ (1, 2).
Albo bierz tego dobsa albo sie powaznie zastanow nad dozbieraniem kasy na cos z dobrym EQ i srednica > 15cm

Nie popelnij tego samego bledu co ja niegdys bo sie mozesz zniechecic.

pozdrawiam


o kurcze, dobrze ¿e siê "pochwali³em" wyborem bo bym nie¼le wtopi³ :)


Te¿ siê cieszê, ¿e zapyta³e¶ w koñcu kolegów.

Nooo, bo potem koledzy by Ci pokazali =]

Sama mam chrapkê na tego Oriona. Mniam.

XT8 jest super, bedziesz mial kupe zabawy. Pare modyfikacji i mozesz miec niesamowity teleskop. Bez modyfikacji tez jest bardzo dobrym instrumentem, ale wszystko mozna ulepszyc.

Oto przyklad :D Za³±czone miniaturki
    l l

buehehehhe, ciekawe tylko ile to wszystko kosztowa³o :Boink:


Oto przyklad :D


Na fotce jest XT ale w wersji Intelliscope (troszkê podrasowany) a nie classic. Ale przy odrobinie inwencji i wolnej gotówce mo¿na sobie skleciæ i co¶ takiego.

Owszem, to jest XT10 Intelliscope, ale bez kontrolera. Nie rozni sie on niczym od XT Classic oprocz czysto kosmetycznych zmian, nie ma sprezyn tylko pokretla zaciskowe i oczywiscie mozliwosc podpiecia w przyszlosci kontrolera. Zastanawialem sie czy kupic Classic czy Intelliscope, ale w koncu zdecydowalem sie na Intelliscope z powodu... koloru tuby.

Cala reszta w tym teleskopie to moja wlasna robota i nie kosztowalo mnie to wiele, oprocz paru godzin spedzonych w warsztacie i przy lutownicy.

Jest tu i platforma paralaktyczna, chlodzenie glownego lustra, termometr miezacy temperature lustra i powietrza, przedluzenie tuby, tuba wylozona od srodka materialem pochlaniajacym swiatlo, mala czerwona lampka, przydajaca sie do szkicowania, itp.

Za niewielkie pieniadze mozna bardzo ulepszyc swoj teleskop. Polecam, bardzo sie oplaca i kupa przy tym zabawy.
Maciek

Pirx, piekna robota !! to jest to !! szacunek dla tego Pana !!
Widze, ze masz platforme EQ - cos co staje sie powoli moim celem :) Tylko kurka widze, ze zabiera ono sporo miejsca i nie ma juz jak postawic krzeselka/stolka obok teleskopu, zeby wygodnie posadzic cztery litery... A to wg mnie wieeelka zaleta, z ktorej ciezko bedzie zrezygnowac :)
Takze oryginalne wyczernienie tuby w moim XT nie specjalnie mi sie podoba, wiec mam pytanko czego uzyles w swoim?

pozdrawiam
Maciek J.
Ten post by³ edytowany przez monter dnia: 20 September 2005 - 20:02
Macku,
Najpierw odpowiem na pytanie zwiazane z platforma. Sam obawialem sie, ze krzeselka nie da sie postawic, ale okazalo sie, ze jest miejsce i dopiero, gdy tuba zbliza sie do zenitu, to jest problem, ale wtedy jest tak wysoko, ze i tak trzeba juz stac przy teleskopie. Uzywalem jej pare dni temu po raz pierwszy na Marsie i spelnia ona wszystkie moje oczekiwania. Obserwowalem Marsa przy 240x i jak zalaczylem platforme, to Mars nagle pozornie stanal w okularze i moglem sie nim cieszyc do woli. Co do wielkosci platformy, to mozna ja oczywiscie zmiejszyc. Moj problem polega na tym, ze 51 stopni jest bardzo trudna. Ani zamontowac jedno lozysko poludniowe, ani standardowy luk. Polnocny luk jest bardzo wazne, im wiekszy tym dluzszy czas sledzenia (u mnie ponad 1 godzine) i wieksza dokladnosc. Poszedlem wiec na kompromis i wyszlo bardzo dobrze.

Co do tuby to uzylem specjalnego papieru firmy Protostar. Z tego co wiem, to nie ma go w Polsce, ale i tak najlepszym materialem jest czarny aksamit, ktory powinienes dostac bez problemu. Wystarczy posmarowac klejem i przylozyc. Na poczatek wystarczy tylko na przeciwko wyciagu i kolo lustra. Potem, jezeli chcesz jeszcze wyciagnac te ostatnie pare procent to mozesz wykleic cala tube i tulejke wyciagu (ale nie cala oczywiscie, tylko koniec). Ja moge poswiadczyc, ze wzrosl kontrast, szczegolnie przy obserwacji DSOs.

Pozdrawiam,
Maciek W.

Dodam jeszcze, ze platforme EQ zrobilem glownie z mysla o planetach i Marsie w szczegolnosci. Z moja platforma moge spokojnie sledzic planety siedzac na krzeselku. Zadko ktoras bedzie tak wysoko o u mnie, abym musial wstac.
Maciek

Co do kabli, urzadzen sterujacych i wiatraczkow to ja sam tymi recami ;)
Przesylam zdjecia moich zabawek.
Maciek Za³±czone miniaturki
    l l l l l l


Macku,
Najpierw odpowiem na pytanie zwiazane z platforma. Sam obawialem sie, ze krzeselka nie da sie postawic, ale okazalo sie, ze jest miejsce i dopiero, gdy tuba zbliza sie do zenitu, to jest problem, ale wtedy jest tak wysoko, ze i tak trzeba juz stac przy teleskopie.


To mam chyba wyzsze krzeselko :D bo nawet w zenicie nie mam takiego, jak opisales, problemu. No ale nie mam platformy, ktora tez podwyzsza troche calosc.


Uzywalem jej pare dni temu po raz pierwszy na Marsie i spelnia ona wszystkie moje oczekiwania. Obserwowalem Marsa przy 240x i jak zalaczylem platforme, to Mars nagle pozornie stanal w okularze i moglem sie nim cieszyc do woli. Co do wielkosci platformy, to mozna ja oczywiscie zmiejszyc. Moj problem polega na tym, ze 51 stopni jest bardzo trudna. Ani zamontowac jedno lozysko poludniowe, ani standardowy luk. Polnocny luk jest bardzo wazne, im wiekszy tym dluzszy czas sledzenia (u mnie ponad 1 godzine) i wieksza dokladnosc. Poszedlem wiec na kompromis i wyszlo bardzo dobrze.

Ja jestem na 53 stopniach. A Mars przy 240x - zapierdziela momentalnie przez pole widzenia okularu. A bawilem sie ostatnio Ortoskopem 6mm i Vixenem lantanem 5mm. Doslownie biegnie przez pole widzenia


Co do tuby to uzylem specjalnego papieru firmy Protostar. Z tego co wiem, to nie ma go w Polsce, ale i tak najlepszym materialem jest czarny aksamit, ktory powinienes dostac bez problemu. Ja moge poswiadczyc, ze wzrosl kontrast, szczegolnie przy obserwacji DSOs.

Pozdrawiam,
Maciek W.


O to mi chodzilo. Wiem juz za czym sie rozgladac. Takze, z czasem odpale warsztacik ATM zeby podlubac cos w rurze :)

pozdrawiam
Maciek J.
Ten post by³ edytowany przez monter dnia: 20 September 2005 - 20:28

Co do kabli, urzadzen sterujacych i wiatraczkow to ja sam tymi recami ;)
Przesylam zdjecia moich zabawek.
Maciek


Pieknie !! po prostu pieknie !!
U mnie na razie zapiernicza jeden wiatrak, wdmuchujacy powietrze od spodu. Z czasem planuje zrobic tak jak jest to tu opisane. Jeden wdmuchuje, drugi zas pracuje odwrotnie.

pozdrawiam
Maciek J.

Macku, moje krzeselko tez wystarcza do ogladania w zenicie, ale platforma dodala na tyle centymetrow, ze teraz nie jest to mozliwe.

Jezeli chodzi o ustawienie wiatraczkow, to duzo sie naczytalem o tym. Bardzo pomogl mi ten watek.
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/3/vc/1
jest to biblia wszystkich majsterkowiczow.

Powodzenia.
Maciek

hmm no to teraz mam zajecie na reszte wieczoru. :)

pozdrawiam
Maciek J.

a jak zrobiæ ch³odzenie lustra ?

Pitrku,
Na zalaczonym wczesniej zdjeciu jest czerwona pokrywa z trzema wiatraczkami od komputera. One dmuchaja od tylu w lustro, zdzierajac powloczke termiczna, ktora spowalnia chlodzenie lustra i wypychaja cale cieplejsze powietrze przez przod tuby. Wiatraczki maja regulator predkosci zrobiony z czesci dostepnych w sklepach czesciami elektronicznymi. Na poczatek wystarczy jednak nawet jeden wiatraczek od komputera (12V) i podpieta do niego bateria 9V. Wiatraczek mozna przyczepic gumkami, aby zjadowal sie centralnie za lustrem.

Ogolnie chlodzenie jest bardzo wazne. Chodzi o to, aby lustro mialo temperature otoczenia. Ogladanie zaraz po wyniesieniu reflektora z domu oznacza bardzo kiepskie obrazy. Jak mowi producent doskonalch reflektorow PortaBall Peter Smitka, wiekszosc turbulencji znajduje sie tylko pare metrow od twojego lustra, a nawet pare centymetrow. Nawet jezeli pomiedzy lustrem, a powietrzem jest tylko dwa stopnie roznicy powoduje to powstanie fal termicznych nad powierzchnia lustra, a poniewaz swiatlo podrozuje z rozna predkoscia przez powietrze o roznej temperaturze, to dochodzi do rozmycia obrazu. Mozesz to latwo sprawdzic i zdefokusowac obraz np. jasnej gwiazdy. Bedziesz widzial wtedy dugie lustro, zaczepy pierwszego lustra (jezeli je masz) i jasna powierzchnie lustra glownego, na tle ktorego zobaczych falowanie. Latwo jest odroznic turbulencje nad lustrem od tych w atmosferze.

Wiatraczek jest moim skromnym zdaniem jedna z najlepszych i prostszych modyfikacji, jakie mozna zrobic. Niektore firmy jak Hardin, czy Celestron oferuja nawet wiatraczek w wyposarzeniu seryjnm swoich wiekszych reflektorow.

Pozdrawiam,

czyli wystarczy umie¶ciæ ten wiatraczek za teleskopem (na dole tuby) i w³±czyæ na czas obserwacji i to wszystko ?


czyli wystarczy umie¶ciæ ten wiatraczek za teleskopem (na dole tuby) i w³±czyæ na czas obserwacji i to wszystko ?
Wiatrazcek umieszczasz tak, aby dmuchal od spodu na lustro. Mozesz go przyczepic to tylnej krawedzi tuby. Zalaczasz go od razu, jeszcze przed rozpoczeciem obserwacji. Chodzi o to, aby jak najszybciej schlodzic lustro i potem podczas obserwacji wspierac chlodzenie przy stale obnizajacej sie temperaturze powietrza.


Wiatraczek mozna przyczepic gumkami, aby zjadowal sie centralnie za lustrem.

Cela lustra w Orionie jest nawet na to przygotowana, na srodku ma otwory, na ktore wlasnie pasuje wiatrak komputerowy 8cm.

pozdrawiam
Maciek J.


Wiatrazcek umieszczasz tak, aby dmuchal od spodu na lustro. Mozesz go przyczepic to tylnej krawedzi tuby. Zalaczasz go od razu, jeszcze przed rozpoczeciem obserwacji. Chodzi o to, aby jak najszybciej schlodzic lustro i potem podczas obserwacji wspierac chlodzenie przy stale obnizajacej sie temperaturze powietrza.

Pytanie lajkonika. Nie lepiej by bylo wysysac powietrze z tuby (za lustrem) zamiast na to lustro dmuchac?

Tak mi po glowie chodzi, ze to cieple powietrze z lustra ladujemy Twoja metoda w tube przed lustro. Czy ja nie szukam dziury w calym?

Pozdrawiam.


Pytanie lajkonika. Nie lepiej by bylo wysysac powietrze z tuby (za lustrem) zamiast na to lustro dmuchac?

Tak mi po glowie chodzi, ze to cieple powietrze z lustra ladujemy Twoja metoda w tube przed lustro. Czy ja nie szukam dziury w calym?

Pozdrawiam.


To bardzo dobre pytanie i w cale nie lajkonikowate. ;)
Na ten temat jest wiele roznych opini i pogladow. Stosuje sie wiatraczki tylne pchajace, zasysajace, w szczelnej obudowie, wiatraczki boczne dmuchajace w poprzek lustra i zasysajace powietrze z lustra. Jest to temat na bardzo dlugi post, ja postaram sie tylko zarysowac te rozne koncepcje.

Na poczatek chcialbym tylko, abys przeprowadzil male doswiadczenie. Jezeli masz reflektor, to zdefokusuj obraz na jasnym obiekcie, np. Vega lub Mars i powoli wsun reke przed teleskop, tak aby ja widziec jako cien w zdefokusowanym obrazie. Szybko zauwazych co cieplo twojej reki moze zrobic z otaczajacym ja powietrzem. To samo dzieje sie w twoim teleskopie. Fale cieplne moga tez zaklocic obraz jezeli dotkniesz reka metalowej tuby teleskopu. Dlatego czesto planetarne Newtony maja tuby drewniane, tzn. wykonane ze sklejonych trocin. Noektorzy tez wykladaja wnetrze plytami z korka.

Po pierwsze cieplo "wychodzi" z lustra bardzo powoli i w malych ilosciach, wiec strumien powietrza z tylu zassa go i rozcienczy to tego stopnia, ze ludzkie oko nie jest w stanie zauwazyc tych niewielkich ilosci. Najwazniejszym zadaniem wiatraczka jest zlamac bariere termiczna tuz nad powierzchnia lustra i wyrzucic cieple powietrze z teleskopu.

Wiatraczek wiejacy z tylu, ale nie zabudowany nie bedzie pchal powietrza w gore tuby, ani nie zlamie bariery termicznej z przodu lustra. Pomoze tylko w schlodzeniu sie lustra szybciej. Jest to najprostsza modyfikacja i skraca czas oczekiwania na dobre obrazy.

W przypadku szczelnego tylnego montarzu, jak w moim przypadku, gdy staniesz przet teleskopem przy zalaczonych wiatraczkach, to czujesz lekka bryze wydobywajaca sie z teleskopu. Zawsze skutecznosc metody mozna sprawdzic uzywajac specjalnej swiecy dymnej sluzacej do lokalizowania nieszczelnosci w oknach i zobaczyc jak szybko dum opusci tube. Szczelny montarz wiatraczkow dmuchajacych z tylu okazuje sie byc najbardziej skutecznym rozwiazaniem. Ja od dawna nie widzialem juz bariery termicznej w moich obrazach.

Kolejnym rozwiazaniem sa wiatraczki boczne. Te moga dmuchac lub zasysac powietrze. Dmuchanie jest bardziej skuteczne przy chlodzeniu przed obserwacja, podczas gdy zasysanie podczas obserwacji. Ja zazwyczaj wylaczam moj boczny wiatraczek gdy zaczynam obserwowac, lub zmieniam ciag na zasysanie i trzymam go na niskich obrotach.

najlepiej jest jednak troche poeksperymentowac. Moze sie okazac, ze nie potrzebujesz bocznego wiatraczka i tylny w zupelnosci wystarcza. Lepiej sprawdzic zanim wytniesz dziure w tubie ;)

Ponizej zamieszcze pare zdjec z moim montarzem. BTW, bardzo wazne jest wytlumienie wibracji. Jezeli masz wiatraczek podatny na wibracje i puszczasz go na pelnych obrotach, to mozesz zauwazyc drgania w okularze.

Pozdrawiam, Za³±czone miniaturki
    l l l l l l


Cala reszta w tym teleskopie to moja wlasna robota i nie kosztowalo mnie to wiele, oprocz paru godzin spedzonych w warsztacie i przy lutownicy.

:brawo:

Szacuneczek - sprzêt jest zaj :Cenzura: sty

P.S. Jeste¶ cz³onkiem Królewskiego Stowarzyszenia Astronomicznego w Kanadzie??


Pytanie lajkonika. Nie lepiej by bylo wysysac powietrze z tuby (za lustrem) zamiast na to lustro dmuchac?

Tak mi po glowie chodzi, ze to cieple powietrze z lustra ladujemy Twoja metoda w tube przed lustro. Czy ja nie szukam dziury w calym?

Pozdrawiam.


Aktywne chlodzenie lustra to system, ktory dmucha kilka cm nad lustrem - z boku, a nie od spodu. Dokladnie tam, gdzie zderza sie temperatura pow. z temp. lustra. Ten system pozwala rozpoczac obserwacje w zasadzie od razu. Innym typem chlodzenia jest dmuchanie na lustro (to ktore prezentuje kolega). Wada tego rozwiazania jest to, ze trzeba czekac na wyrownanie sie temperatur. Zaleta zas jest to, ze nie trzeba wiercic dziur w tubusie :)


Aktywne chlodzenie lustra to system, ktory dmucha kilka cm nad lustrem - z boku, a nie od spodu. Dokladnie tam, gdzie zderza sie temperatura pow. z temp. lustra. Ten system pozwala rozpoczac obserwacje w zasadzie od razu. Innym typem chlodzenia jest dmuchanie na lustro (to ktore prezentuje kolega). Wada tego rozwiazania jest to, ze trzeba czekac na wyrownanie sie temperatur. Zaleta zas jest to, ze nie trzeba wiercic dziur w tubusie :)
Adamie,
Widocznie pisalismy post w tym samym czasie. Masz racje co do aktywnego i pasywnego chlodzenia lustra za pomoca tylnych i bocznych wiatraczkow.

Ja dodam tylko tyle, ze szczelny montaz tylni moze dzialac jako zarowno jako pasywny i aktywny. Jezeli uda sie w efekcie tloczyc powietrze w gore z wystarczajaca wielkoscia przeplywu to strumien ten zasysa tez cieple powietrze z przodu lustra. Mozna tez zawsze mu pomoc bocznym wiatraczkiem, tak jak w moim przypadku, patrz, strona numer 2.

Tak jestem czlonkiem RASC, oddzial Calgary.
Pozdrawiam,


Cela lustra w Orionie jest nawet na to przygotowana, na srodku ma otwory, na ktore wlasnie pasuje wiatrak komputerowy 8cm.
Niestety rozwi±zanie to zosta³o bezmy¶lnie zaprojektowane w XT8. Wiatrak przykrêcony bezpo¶rednio do celi dzia³a tak, jakby go wcale tam nie by³o - powietrze nie ma gdzie uciekaæ. Konieczne by³oby zastosowanie d³ugich ¶rub, aby wentylator by³ zamontowany w oddaleniu od lustra. My¶lê, ¿e te otwory nadadz± siê co najwy¿ej do przymocowania szczelnego dekla z blachy czy drewna, na którym bêd± zamontowane wentylatory.

Moim zdaniem bardzo dobrze egzamin zdaje Velcro. Przede wszystkim takie mocowanie musi sie dac szybko i latwo zdjac, aby przeprowadzic kolimacje. Ja kolimuje swoj teleskop zawsze przed sesja i czasami podczas sesji, gdy temperatura lustra spadnie znacznie. W przypadku szybkiego Newtona, nawet 1/16 obrotu jedej sruby kolimacyjnej to roznica czy zobaczysz 7, czy moze 20 kraterow w Claviusie.
Pozdrawiam.

Pirx wg jakiego projektu robiles platforme EQ pod Dobsona ? Masz gdzies tego plany? A nieskromnie sie jeszcze zapytam... ile wyniosla Cie ta platforma ?

Plany mam na dwoch kartkach papieru, ale pomysly zaczerpnalem z roznych zrodel na necie. Bardzo dobra strona, gdzie znajdziesz plany i nawet wiecej to:
http://www.tomhole.c...%20Platform.htm

Calosc wyniosla mnie okolo 100 dolarow kanadyjskich, czyli jakies 270 pln. Najdrozsze w sumie to byly silniczek i uklad sterujacy. Oprocz tego potrzebujesz dwie plyty drewniane, troche drewnianych deseczek, kolek (ja kupilem uzywane rolki dzieciece z 5 dolarow i zabralem kolka) sruby i farba.

Na poczatek trzeba wszystko pozadnie zaplanowac, bo jak juz utniesz, to za pozno i trzeba kupowac nowe deski.

Najtrudniejszy na pierwszy rzut oka jest silnik i uklad sterujacy, ale tak na prawde to jest to prostsze niz sie wydaje. Za³±czone miniaturki
    l l

Witajcie :Beer: ja w swoim newtonie rownie¿ mam zamocowany wentylatorek,tylko rozwiazanie jest takie ,¿e powietrze jest zasysane, a nie wypychane z tuby.Nigdy sie nie zastanawialem ,ze powinno byc odwrotnie.Moje rozwiazanie jest takie sposób podlaczenia wentylatora).Mianowice w celi lustra jest otwór i powietrze w latwy sposób przedostaje sie do tuby.Wiatraczek jest zamocowany za pomoca silokonu ,a zasilany jest p³aska bateryjka 9V i to naprawde dzia³a.Jesli faktycznie powietrze powinno byc wdmuchiwane w tube ,zmienie to. :Salut:

Promil,
Gdybys mogl przyslac zdjecia, to bylo by latwiej udzielic Ci rady. Ogolnie, jezeli jest to maly wentylatorek i/lub nie jest to szczelny montaz, to nie poradzi on sobie z chlodzeniem lustra. Cieple powietrze i tak zawsze wedruje w gore tuby i aby odwrocic ciag, trzeba by miec pare mocnych wiatraczkow. Jezeli nie jest to szczelny montaz, to jedynym wyjsciem jest ustawic wiatraczek tak aby dmuchal od tylu w lustro.
Pozdrawiam,

A to ch³odzenie w XT8. Dekiel z blachy, dwa wentylatory Arctic Cooling Arctic Fan 3, mocowanie na popularne velcro ;) Zasilanie - stacja zasilaj±ca Tronic KH 3106 z Lidl'a. Regulacja obrotów odbywa siê poprzez w³o¿enie wtyczki do gniazda o innym napiêciu.

Pozdro
Rad Radish Za³±czone miniaturki
    l l l l

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl