Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
WSTÊP
Swój „obiektywny” opis wzorowa³em na recenzji Columbusa 13” opracowanej przez Naszego formowego kolegê Jutomiego dostêpn± pod linkiem:
receznja Columbusa by Jutomi(mam nadziejê, ¿e Tomek nie bêdzie mia³ mi tego za z³e)
Co¶ od siebie
Widok rozgwie¿d¿onego nieba od zawsze zapiera³ mi dech w piersiach, powodowa³ szybsze bicie serca, i dreszcze niemo¿no¶ci pojêcia tego, na co siê patrzy! Dlatego te¿ od zawsze chcia³em mieæ jaki¶ przyrz±d do lepszego poznania wszech¶wiata. Na pocz±tku pocz±tków nowego millenium, u wrót doros³o¶ci, czyli w czasach jak moi koledzy po osiemnastkowych imprezach kupowali na podryw wypasione bryki w stylu „maluszków i cintków” u mnie tez pojawi³a siê nowa bryka - przepiêkny ¿ó³ty 3,6 calowy „U-bot” – o masie wyporowej ok. 15kg.
Nigdy nie zapomnê jak wygl±da³ mój pierwszy Jowisz i Saturn.
Potem jako¶ zapa³ przygas³ – bo i czasu za bardzo nie by³o, ale po kilku latach znowu ten cholerny na³óg wróci³. Poprzez forum pozna³em „konstruktora”, ATMowca JaLe’go. I tak dziêki niemu sta³em siê w³a¶cicielem kolejnego telepa. Tym razem przesiadka by³a kolosalna bo by³ to Columbus 270/1500. To ju¿ by³o to! :rolleyes:
Dziêki niemu dopiero to pozna³em piêkno nocnego nieba. Nigdy nie zapomnê ciep³ych, letnich nocy spêdzonych na przegl±dzie ca³ego nocnego nieba i wy³uskiwaniu przeró¿nych niezidentyfikowanych mgie³ek i uk³adów.
Choæ i nie tylko nocnego bo tak¿e za³apa³y siê ni¿ej lataj±ce obiekty:
No ale jak to w tym hobby bywa przychodzi chêæ posiadania teleskopu wiêkszego i wiêkszego. Dlatego po roku u¿ywania Columbus 270 poszed³ pod m³otek celem sfinansowania jakiego¶ wiêkszego projektu.
I tu ju¿ zaczyna siê po tym nudnym wstêpnie w³a¶ciwa recenzja Columbusa UL.
Forumowy kolega JaLe zaproponowa³ przeskoczenie kilka centymetrów wy¿ej i dodatkowo ca³kiem now± konstrukcjê teleskopu. Musze przyznaæ ¿e to wej¶cie w nowo¶æ z pocz±tku nie u¶miecha³o mi siê za bardzo (bo wiedzia³em, ¿e ta konstrukcja, która mia³em do tej pory by³a bardzo udana i zaprawiona w bojach). Ale da³em siê namówiæ i w miarê postêpu prac przekonywa³em siê, ¿e rzeczywi¶cie ta nowa konstrukcja to bêdzie co¶ jeszcze lepszego - lepszego pod wzglêdem mobilno¶ci (bo konstrukcja l¿ejsza) i przede wszystkim design’u.
DANE TECHNICZNE:
System optyczny: Newton na konstrukcji kratownicowej
Typ monta¿u: Dobson
¦rednica lustra: 350mm
Ogniskowa: 1660mm
¦wiat³osi³a: f/4,75
Wyci±g: mikroruchy 1:10
Pow³oki: lakierowanie akrylowe min. 5 razy – elementy drewniane, malowanie proszkowe – elementy aluminiowe
WYGL¡D, ROZWI¡ZANIA TECHNICZNE I PRZYGOTOWANIE DO OBSERWACJI:
Sam teleskop sk³ada siê z kilku czê¶ci, które spokojnie mo¿na zapakowaæ w jedn± wiêksza walizkê, czy spokojnie umie¶ciæ na jednym siedzeniu w samochodzie (zreszt± sam tak robiê)!
Potem trzeba wykonaæ dwa kursy do samochodu, ¿eby poprzynosiæ wszystkie elementy teleskopu i posk³adaæ wszystko razem. Jedna osoba oczywi¶cie poradzi sobie ze z³o¿eniem sprzêtu i zajmuje to ok. (no z zegarkiem w rêku nie sta³em – ale wydaje mi siê ¿e …) 4 minut.
No ale po kolei.
Tak wygl±da Columbus UL „roz³o¿ony na czynniki pierwsze” i gotowy do transportu.
Jak widaæ na zdjêciu teleskop sk³ada siê z:
- obrotow± podstawê na której spocznie cela z lustrem
- cela z lustrem na p³ozach
- dekiel na lustro
- kratownica harmonijkowa (6 rurek aluminiowych)
- górna obrêcz z lustrem wtórnym i wyci±giem
- os³ona, pokrowiec – czyli zabezpieczenie przed bocznym ¶wiat³em
- szukacz pod¶wietlany 8x50
- os³ona na przeciwleg³± stronê wyci±gu
- przeciwwaga
- „kapturek na g³owê” czyli pokrowiec z ekoskóry chroni±cy od góry nasz teleskop.
Obrotowa podstawa
Na tej podstawie osadzona jest cela z lustrem. Podstawa s³u¿y jako pozioma o¶ obrotu (horyzont). Obrót zapewniaj± teflonowe podk³adki, które ¶lizgaj± siê po podstawie. Widoczne na zdjêciu pokrêt³o s³u¿y do regulowania docisku osi obrotu. Mo¿emy wiêc sobie ustawiæ jaki ¿±dany opór. Podstawa wyposa¿ona jest w trzy aluminiowe nó¿ki, które pozwalaj± posadowiæ teleskop stabilnie na pod³o¿u. W podstawie wyciête s± tak¿e otwory (uchwyty) u³atwiaj±ce przenoszenie teleskopu.
Cela z lustrem
Lustro osadzone jest w pe³ni regulowanej celi. Cela umieszczona jest na p³ozach, które poruszaj± siê na obrotowej podstawie (czyli regulacja góra dó³). Obrót w pionie na p³ozach zapewniaj± podk³adki teflonowe.
Na p³ozach znajdziemy wygrawerowan± nazwê naszego teleskopu „Columbus UL” :flirt:
Kratownica harmonijkowa
Kratownica sk³ada siê z 6 rurek aluminiowych po³±czonych ze sob±, sk³adanych na zasadzie harmonijki. Rurki aluminiowe lakierowane s± proszkowo, co zapewnia trwa³o¶æ i estetykê.
Rurki za pomoc± trzech ¶rubek (motylków) przykrêca siê po monta¿u.
Górna obrêcz
Górna obrêcz wykonana jest w ca³o¶ci z aluminium co zapewnia jej odpowiedni± sztywno¶æ. Na niej znajduje siê lusterko wtórne (mocowane na trójramiennym paj±ku) wyci±g oraz monta¿ ze stopk± pod mocowanie szukacza. Ca³o¶æ lakierowana jest proszkowo. Górny element za pomoc± trzech ¶rubek (motylków) mocuje siê do kratownicy.
Tak wygl±da z³o¿ony Columbus UL „prawie ju¿ gotowy do dzia³ania”
Dodatkowe elementy wyposa¿enia
Columbus UL posiada w wyposa¿eniu czarny spandexowy pokrowiec – os³onê, czyli ochrona przed bocznym ¶wiat³em. Pokrowiec u do³u wyposa¿ony jest w gumkê, natomiast u góry mamy sznurek i ¶ci±gacz. Jest on wiêc ³atwy do zak³adania i zdejmowania.
W wyposa¿eniu jest równie¿ nieprzepuszczaj±ca os³onka na przeciwleg³± stronê wyci±gu w kolorze oczywi¶cie czarnym. Gdy patrzymy przez okular, os³onka chroni nas przed ¶wiat³ami które potencjalnie mog³yby wpadaæ do wyci±gu. Os³onka przytwierdzana jest do górnej obrêczy za pomoc± mocnych rzep.
Do zestawu do³±czona jest tak¿e uszyta na miarê czapeczka z gumk± z ekoskóry, która przykrywa wszystko szczelnie. Pomaga ona chroniæ przed kurzem wnêtrze teleskopu, gdy ten czeka w domu ju¿ kilka dni, tygodni na „wykorzystanie”.
W zestawie mam tak¿e odpowiedni± przeciwwagê, która pozwala równowa¿yæ teleskop w przypadku zastosowania ciê¿szych okularów np. Naglera 31 (teleskop posiada fabryczny uchwyt na przymocowanie przeciwwagi).
W moim Columbusie 350 UL zastosowano wyci±g z mikroruchami oraz szukacz pod¶wietlany 8x50.
Poni¿ej kilka zdjêæ z elementami, o których wspomina³em.
Kolimacja
Kolimacja teleskopu jest bardzo prosta. Cela z lustrem g³ównym regulowana jest za pomoc± 3 ¶rub kolimacyjnych. ¦ruby kolimacyjne znajduj± siê „od góry” podstawy z lustrem – co jest bardzo wygodnie i praktyczne. Krêc±c ¶rub± - podnosimy b±d¼ opuszczamy lustro. Lusterko wtórne posiada regulacjê tak¿e za pomoc± trzech ¶rub. Du¿ym u³atwieniem kolimacji teleskopu jest zastosowanie odpowiedniej konstrukcji kratownicy. Jest ona tak skonstruowana, ¿e zawsze jest mocowana w identyczny sposób. Wiêc po roz³o¿eniu i z³o¿eniu niejednokrotnie teleskop trzyma³ kolimacjê.
Dodatkowo lustro z ca³± cel± mo¿na podnosiæ w obudowie na ¶rubach kolimacyjnych o oko³o 50mm – dziêki temu mamy wiêksze pole manewru z ogniskowaniem ró¿nych okularów w wyci±gu.
Skolimowany i gotowy do obserwacji Columbus UL 350 wygl±da tak:
Podsumowanie:
- Zapewnie jest to mobilny teleskop pomimo swoich parametrów. Mo¿e byæ przenoszony spokojnie przez jedn± doros³± osobê (nawet gdy jest ju¿ roz³o¿ony – oczywi¶cie w ramach zdrowego rozs±dku).
- Wykoñczony bardzo starannie i bez niedoróbek (lakier na teleskopie jest lepszy ni¿ u mnie na meblach w kuchni).
- Bardzo ³adny, nowatorski design (taki polski Obsession).
W nied³ugim czasie recenzje zostanie uzupe³niona. Pojawi± siê moje spostrze¿enia na temat tego co mo¿na zobaczyæ przez t± bestiê. Pierwsze notatki ju¿ s± ale poczekam jeszcze na kolejn± sesje obserwacyjn± jak bêd± ku temu lepsze warunki.
Marcin :Salut:
Zastanawia mnie tylko jedno, dlaczego nie zostal tutaj zamontowany pajak w ksztalcie "U" tak jak w modelu Jutomi'ego? Konstrukcja na to nie pozwala ?
Napisales tylko o samych zaletach, jednak czy jest cos w tym teleskopie co denerwuje cie przy obserwacjach transporcie etc. ? jeszcze tylko pytanie o cene, czy jest taka sama jak pisano w 2009 (~warto¶æ LB 12") czy moze cos sie zmienilo ? :]
pozdrawiam i czekam na kolejne relacje z obserwacji
Paj±k zastosowany w tym modelu jest paj±kiem trójramiennym. Podyktowane jest to konstrukcj± górnej obrêczy, jak równie¿ zadbaniem o sztywno¶æ uk³adu. Je¶li za¶ chodzi o wady, czy mankamenty to przy obserwacjach takich na razie nie znalaz³em. Je¶li za¶ mówimy o konstrukcji to mo¿na by te¿ w przysz³o¶ci pokusiæ siê o sk³adane p³ozy (je¶li planujemy przewo¿enie sprzêtu w walizce! (mnie to nie przeszkadza bo ³aduje ca³y spód na siedzenie samochodu). Równie¿ taka nowa konstrukcja powoduje, ¿e do lustra (³atwiej ni¿ w poprzedniej wersji) mo¿e od spodu dostaæ siê kurz. Jednak co¶ za co¶, bo tu lustro nie jest zamkniête w pancernej konstrukcji co czyni ca³o¶æ o wiele l¿ejsz±.
A co do ceny to cena jest porównywalna. Jednak jest to te¿ sprawa indywidualna, bo wszystko (oczywi¶cie oprócz apertury) zale¿y jakie jest wyposa¿enie - tzn. jaki szukacz, wyci±g, itp. - do omówienia z producentem.
Ten post by³ edytowany przez
simarik dnia: Wczoraj, 13:25
Witam
Gratulujê teleskopu i ¿yczê pogody................ nam wszystkim :yes:
Mam pytanie jak sprawuje siê optyka czy wiadomo co¶ o jej parametrach ( P-V, Strehl..... ) sk±d pochodzi no i jak to wszystko wygl±da w praniu tzn. jakie obrazy daje.
Pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl