Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Co lepej kupic do okazjonalnych obserwacji po za miastem, troche planety, troche ksiezyc, mglawice na czystym niezaswietlonym mocno niebem?
Mak jest maly i chyba wygodniejszy choc nie wiem czy przy 150x
natomiast Syntia na Dobsonie moze byc bardzo niewygodna bo duza i dobson chyba nie jest zbyt komfortowym montazem.
Bylbym wdzieczny za opinie od osob, ktore to maja - co im sie podoba a co nie.
Co lepej kupic do okazjonalnych obserwacji po za miastem, troche planety, troche ksiezyc, mglawice na czystym niezaswietlonym mocno niebem?
Mak jest maly i chyba wygodniejszy choc nie wiem czy przy 150x
natomiast Syntia na Dobsonie moze byc bardzo niewygodna bo duza i dobson chyba nie jest zbyt komfortowym montazem.
Bylbym wdzieczny za opinie od osob, ktore to maja - co im sie podoba a co nie. Standartowy AZ3 te¿ nie jest komfortowyn monta¿em, jesli juz to celuj w Porte.
Mak nie jest trafionym pomyslem do DS, planetki i ksie¿yc owszem.
Pozdr. Artur
...Mak nie jest trafionym pomyslem do DS... Muszê siê nie zgodziæ. Mg³awice planetarne, gromady kuliste i spor± czê¶æ gromad otwartych jak najbardziej da sie ogl±daæ Makiem (127) i to z niez³ym efektem - wszystko zale¿y od tego o jakiego Maka chodzi.
Pozdr,
:Beer:
Muszê siê nie zgodziæ. Mg³awice planetarne, gromady kuliste i spor± czê¶æ gromad otwartych jak najbardziej da sie ogl±daæ Makiem (127) i to z niez³ym efektem - wszystko zale¿y od tego o jakiego Maka chodzi.
Pozdr,
:Beer: Mam ETX 125 i w porównaniu z mniejszym ED 80 wypada identycznie. Fakt jasniejsze eMki bez problemu widaæ ale generalnie Maki s± stworzone do planet. Oczywiscie mo¿na wsadzic w Maka okular 40 czy 50 mm ale pole juz nie to.
Nie pisa³em ¿e makiem nie da sie obserwowaæ eMek tylk ¿e "Mak nie jest trafionym pomyslem do DS"
Pozdr. Artur
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 30 June 2008 - 10:26
Sam zaproponowa³bym Portê jako monta¿, ale jej cena jest wy¿sza ni¿ ca³ej Synty 6"...
Nie pisa³em ¿e makiem nie da sie obserwowaæ eMek Naturalnie masz racjê. Sorry je¶li Ciê urazi³em.
Pozdr,
:Beer:
Oczywiscie ¿e nie uraziles, sam kiedys bronilem maka co do obserwacji DS, jednak uwazam ze s± teleskopy bardziej do tego sie stworzone.
Pozdr. Artur
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 30 June 2008 - 10:40
...jednak uwazam ze s± teleskopy bardziej do tego sie stwo¿one. A z tym to muszê siê zgodziæ :D
Pozdr,
:Beer:
Pitbu okresl sie ile kasy mozesz wydaæ i co preferujesz bo uniwersalnego telepa nie kupisz, przynajmniej w cenie maka i AZ3.
Czesc!
Tez sie zastanawialem czy maka SW 102 nie zamienic na takiego dziwolaga VixenaVMC 110 L na Porcie. Niby jasniejszy (9.5) i ogniskowa podobna ale po wizycie w DO dostalem cynk ze jakos jednak SW Mak lepiej wypada jakosciowo niz tez Vixen - moze przez rodzaj konstrukcji (podobno korektor za lustrem jest jakis niedopracowany). Wlasciwie nie wiem czy wierzyc no bo sam nie ocenialem. Wogle s±dzê ze trzeba by rozwiazac t± kwestie w porownawczym tescie. S± U¿ytkownicy na forum obu konstrukcji, tylko trza im spotkanie zrobic :helo:
Wiec sam tez nie wiem co by kupic uniwerslanego - mysle ze trzeba poodkladac i kupic C6-S XLT Advanced Schmidt-Cassegrain 150/1500 (na forum Ktos chyba moze go opisac - albo nawet juz byl opisan) - no ale on jest tez na granicy travelernosci... nie? B)
Pitbu okresl sie ile kasy mozesz wydaæ i co preferujesz bo uniwersalnego telepa nie kupisz, przynajmniej w cenie maka i AZ3. Chcialbym sie zmiescic najlepiej w 700-1000 zeta.
Chcialbym zobaczyc plame na Jowiszu i oczywiscie uszka na saturnie.
Przerwa moze byc ale nikoniecznie.
No i jakies gromady czy tam mglawice zakladajac ze czyste i nie rozswietlone przez miasto niebo
no ale nie jako lekko dostrzegalne chmurki ale raczej z wyraznym ksztaltem.
Ciezar teleskopu nie ma znaczenia. Chodzi o to by to sie dalo uzywac.
By sie nie trzeslo przy dotknieciu powieka. Jest syntia 6" za 650 zl. tylko nie wiem na ile wygodny jest ten dobson.
Myslalem, by kupic Maka i dokupic sobie uzywana glowice fotograficzna i przymocowac do ciezkiego stolu w ogrodzie.
Tylko nie mam praktyki i nie wiem czy przy powiekszeniu 150x Maca ten obraz nie bedzie jak za oknem pedzacego pociagu?
Moja przewaga nad ludzmi z miasta jest taka ze mam kontrastowe niebo. Jesli ktos patrzy na niebo przez 15" syntie to moze ma gorszy obraz niz ja przez Maka 127 bede mogl miec jesli kupie.
Dodam jeszcze do powyzszego galaktyki spiralne, ktore tez chcialbym ogladac.
Zapomnij o g³owicy fotograficznej. Owszem s± stabilne, ale wydasz wiêcej ni¿ na przywoitym monta¿ astro.
W takim razie celuj w Syntê, Mak da ³adne obrazy planet ale na AZ3 bez ATM-u to tak do 45 Stopni mozna lookac - obraz na AZ3 nie bedzie sie telepa³ nawet przy 150 X.
Jak galaktyczki to cos o wiêkszej apatrurze.
Chyba w Twoim przypadku jednak Synta (tak na pocz±tek)
Pozdr. Artur
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 30 June 2008 - 11:25
Nooo, je¶li chcesz ogl±daæ spiralno¶æ tych galaktyk to zalecane jest 12"...
Pitbu, a jak z transportem na miejsce obserwacji? Je¶li wystarczy,ze teleskop 10m przed dom wystawisz, bez biegania po schodach 3 piêtra i targania tego kilkaset m od domu gdzie¶ pod las, to tylko Synta. O stabilno¶æ monta¿u Dobsona to siê nie obawiaj -to akurat najsolidniejsze, co tylko mo¿e byæ, ¿aden trójnóg AZ czy EQ mu nie dorówna. Wiem, bo tubê z ma³ego Dobsona 130/650 przestawia³em na EQ3-2. Trójnóg akurat taki sam jak w AZ3, tylko obci±¿enie 2x wiêksze, bo g³owica para z przeciwwag±
Zakup Maka na AZ ma sens tylko wtedy, gdy nie masz dobrej miejscówki obserwacyjnej pod domem i musisz to nosiæ, woziæ itp. S³owem -tylko w przypadku bezwzglêdnej konieczno¶ci bardzo mobilnego zestawu. Optycznie Synta 6"-8"wygra z takim makiem 127 na wszystkich obiektach, od planet po DS. Napisz, jak/gdzie dok³adnie zamierzasz eksploatowaæ ten teleskop.
Pozdrawiam
-J.
Dodam jeszcze do powyzszego galaktyki spiralne, ktore tez chcialbym ogladac. Zaraz zaraz, kolego, nie tak szybko...
Je¶li my¶lisz ¿e przez 8" newtona zobaczysz spiralno¶æ galaktyk, to bêdziesz mocno zawiedziony. Ja przez swoj± 8" Syntê widzia³em ramiona spiralne galaktyk dwa razy- raz by³a to M33, drugi raz M51. I to pod bdb. niebem. Wiêc wiesz, o
TYM mo¿esz ¶mia³o zapomnieæ. Je¶li ju¿ dojrzysz spirale, bêd± wygl±daæ jak niewielkie poja¶nienia... czêsto pocz±tkuj±cy (nie mówiê, ¿e Ty!) wyobrazaj± sobie ¿e pzez teleskop za 1000 z³ zobacz± nie wiadomo co, a pó¼niej s± zawiedzeni...
Aha, jeszcze jedno:
Syntia Wiem, ¿e siê czepiam ale nazwa modelu brzmi: Synta :) dra¿ni mnie nieco takie zniekszta³canie. Tak, wiem ¿e siê czepiam...
Ja bym bra³ u¿ywan± Syntê 8"(20cm) do DS. U¿ywki s± tanie.
A je¶li nie wiesz jak wygl±da niebo przez taki teleskop pitbu, to lepiej narazie nie kupuj tylko umów siê z astrobraæmi z Twojego regionu na pokazówkê mozliwo¶ci sprzêtu.
Jak Ci siê nie spodoba, bo takie blade te DS-y i zupe³nie inne ni¿ te na fotkach, to daj sobie lepiej spokój z marnowaniem niema³ych pieniêdzy. Zacznij je¼dziæ po zlotach i minizlotach. Bêdziesz bardziej zadowolony z patrzenia przez cudze 40-tki Taurusowe, ni¿ przez swój "mini sprzêcik 20cm". 40-tka (cena tak ok. 7-8 ty¶ z³.) daje ju¿ pewien przedsmak tego co widaæ na fotkach DS-ów.
A tak poza nawiasem, to dodam ¿e spotka³em siê te¿ z niezadowoleniem z obrazów planet przez laików-astrostarterów. Mówi taki ostatnio, "a gdzie ta przerwa Casiniego ? Na Jowiszu tylko jakie¶ migaj±ce 2 paski i zadnych szczegó³ów. Eeee a co ten obraz tak p³ywa, eee rozmazane nic tam nie widaæ, po co Ty wyda³es 1000 z³ na to to ..... lepiej mog³e¶ sobie dozbieraæ na skuter czy auto.
"Eee... co ?? na sam okular da³e¶ 400 z³ ?, a masz ich a¿ 4 szt. Ciebie chyba po..b..³o. a nic tam nie widaæ. W zwyk³ej lunetce z targu tyle mogê zobaczyæ. itd. itd. itp. ........."
Takie oto s± westchnienie niektórych "nowych" w naszej bran¿y.
Powiem tak, mam Maka 102 i saturna i jowisza pokazuje super, ksiê¿yc jeszcze lepiej kontrast nie potrafie sobie wyobraziæ ¿e mo¿e byæ lepiej- miodzio, mimo braku okularu krótkoogniskowego! Jednak po kilku miesi±cach zaczyna nudziæ sam ksiê¿yc (choci±¿ mo¿na siê na niego gapiæ bez konca i dostrzec co¶ nowego), saturn odp³ywa, jowisz nisko a chce siê co¶ ogl±daæ :huh: Gromady otwarte s± ok, jednak kuliste i galaktyki to tylko plamki dostrzegalne dla ludzi o dobrym wzroku :mellow: ( Mimo ¿e upolowanie samemu to najwiêksza frajda). My¶lê ¿e teraz wybra³bym newtona 6" lub 8" bo jak kto¶ trafnie zauwa¿y³ najlepszy teleskop to ten najczê¶ciej u¿ywany. Wola³bym wisieæ za barierk± balkonu lecz zobaczæ wiêcej ni¿ wygodnie patrzeæ na plamki z pogranicza percepcji. Pozdrawiam!
A wie kto¶ mo¿e co to za sprzêt ?
http://www.allegro.pl/item391202794_telesk...nieuzywany.htmlhttp://www.allegro.pl/item389710805_prof_t...ar_24_msc_.htmlTen EQ4 to jakas tandeta czy mo¿e standard i ujdzie spoko ?
Da siê do tego do³ozyæ napêd ?
Poszed³ sobie taki za tylko 510 z³ na allegro (choæ nie wiem czy go¶ciu komu¶ sprzeda, bo cena trochê odbiega od jego oczekiwañ).
Trochê my¶la³em co taki sprzêt mo¿e byæ warty.
Do powazniejszego astrofoto (przez tê tubê F/4) nada³o by siê ?
Paj±k to on tam ma okropnie tandetny. Piki to bêd± takie ¿e ho,ho.
Wyci±g te¿ nie najlepiej wygl±da. Monta¿ na alu-nogach, wiêc te¿ nie najlepiej. No ale g³owica EQ jest ju¿ ciekawa. Mo¿e prze³ozyc by j± na du¿ego teodolita drewnianego i bêdzie OK.
pytasz o montaz czy caly teleskop? pamietaj, ze ma on wbudowanego barlowe'a w wyciag...
pytanie czy nada sie do powaznego astrofoto- 1. sam sobie odpowiedziales; 2. gdyby sie nadal to bysmy mieli 500 powaznych astrofotografow w Polsce a nie kilkunastu czy kilkudziesiêciu....
pamietaj, ze ma on wbudowanego barlowe'a w wyciag... jeste¶ tego pewien? Bo "na oko" wydaje siê, ¿e jednak nie ma. To w koñcu Newton f/4 czyli krótki, a gdyby mia³ Barlowa 2x to musia³by mieæ f/2!
monta¿ to zdaje siê co¶ w stylu EQ 3-2
nie wiadomo jak to wygl±da w praktyce. Kiedy¶ próbowa³em osobi¶cie pomacaæ tego telepa ale nie mog³em znale¼æ tej firmy
pozdrawiam
A gdzie tam barlowa. Sk±d ¿e znowu. Przeciez nie jestem laikiem w temacie i wogóle bym siê tym nie zainteresowa³. Tuba wygl±da zdecydowanie na d³ugo¶æ ok. 80cm. Wyglada podobnie do Soligorka 8".
Szkoda tylko ¿e monta¿ wed³ug Was to jednak co¶ pod EQ3.
No tak zauwazy³em ju¿ dawno temu, ¿e chyba nie ma czego¶ takiego jak EQ4, tylko od razu EQ5 i EQ6. EQ7 te¿ nie istnieje chyba.
nie wiadomo jak to wygl±da w praktyce. Kiedy¶ próbowa³em osobi¶cie pomacaæ tego telepa ale nie mog³em znale¼æ tej firmy Adres maj± podany. To jaka¶ firma widmo ?
Tak tylko teoretycznie jestem zainteresowany, bo paj±ka i wyci±g oraz szukacza to akurat mo¿na wymieniæ. Ale co najwazniejsze tuba ma F/4, to do astrofoto na kliszy mia³aby odpowiedni± moc. Za tak± cenê jak On tam sprzeda³, to by³bym sk³onny ¶mia³o to wzi±æ i wypróbowaæ.
Tylko dorad¼cie czy napêd do tego da siê do³o¿yæ ?
Adres maj± podany. To jaka¶ firma widmo ? niekoniecznie ale b³±dzi³em po tej ulicy jakie¶ 20-25 minut i nie mog³em ich znale¼æ, a na telefony nie odpowiadali. Oczekiwa³em jakiego¶ szyldu lub tablicy reklamowej przy ulicy ale nic takiego nie by³o. Poniewa¿ nie mia³em wiêcej czasu ani ochoty na poszukiwania da³em sobie spokój
do astrofoto niby móg³by byæ ze wzglêdu na f/4 ale zagadkê stanowi jako¶æ optyki, sztywno¶æ wyci±gu i precyzja monta¿u. Nie wiadomo te¿ jakiej wielko¶ci jest LW, a tym samym czy nie bêdzie winietowaæ. Przy tak krótkiej ogniskowej krzywizna pola bêdzie powodowa³a brak ostro¶ci na brzegach pola ju¿ przy matrycy APS-C czyli potrzebny bêdzie flatener etc. etc.
gdyby trzeba by³o wymieniæ paj±ka z LW i wyci±g to ju¿ oznacza dodatkowy wydatek rzêdu 500 z³ czyli wsio razem da oko³o 1000 z³ociszy. Za zbli¿one pieni±dze mo¿na ju¿ my¶leæ o kupnie u¿ywanego EQ5 i teleskopu 200/1000 jakiej¶ przyzwoitej marki
pozdrawiam
Wymiana w moim porzypadku nie stanowi³a by problemu. Czê¶æ moge prze³ozyæ z innego teleskopu, a czê¶æ stuningowaæ w³asnymi si³ami.
naprawdê s±dzisz, ¿e warto rozbebeszyæ inny teleskop (chyba lepszej jako¶ci skoro ma mieæ lepsze podzespo³y) ¿eby poprawiæ ten
a co bêdzie dalej je¶li oka¿e siê, ¿e trzeba lepsze LG i monta¿? Te¿ wymienisz? I co Ci pozostanie z tego opticona? Rura?
jest sens w ulepszaniu teleskopu ale tylko wtedy gdy wiêkszo¶æ elementów jest na dobrym poziomie i wystarczy wymieniæ np. sam wyci±g. W tym przypadku ka¿dy element teleskopu to wielka zagadka. Oczywi¶cie sam ATM mo¿e sprawiaæ wiele frajdy ale to ju¿ inny temat
pozdrawiam
Kolegê Jarka trochê ponios³o , Synta 6'' nie wygra z Makiem 5'' na planetach. Mak do planet plasuje siê za APO-ED. A 5'' power 200x spoko w ¶rednich warunkach. Bez urazy- pozdro
Kolegê Jarka trochê ponios³o , Synta 6'' nie wygra z Makiem 5'' na planetach. Mak do planet plasuje siê za APO-ED. A 5'' power 200x spoko w ¶rednich warunkach. Bez urazy- pozdro Fakt, przy 6" N vs 5" M nie mogê daæ g³owy za to, co napisa³em [ dlatego by³o 6-8" ;) ]. Ró¿nica apertury nie jest wielka, z drugiej strony 150/1200 to Newton o ma³ej obstrukcji, a niedu¿a ¶wiat³osi³a u³atwi uzyskanie sensownych obrazów z okularami przeciêtnej jako¶ci. To nie 150/750. Zak³adam,¿e piszesz maj±c praktyczne porównanie. Przy 8" jednak spodziewa³bym sie jakiej¶ wyra¼nej ró¿nicy. Chocia¿... Ostatnio przekona³em sie, co potrafi Mak w naprawdê dobrych warunkach, kiedy w teren wywie¼li¶my z TomaszP1977 jego 12" Syntê na Dobsie i mojego 5" Maka. Widok tranzytu Callisto wraz z cieniem by³ znakomity w obu teleskopach, mimo kolosalnej ró¿nicy apertury. By³em lekko zszokowany, bo tak dobrych obrazów Jowisza nie mia³em jeszcze nigdy, tak¿e w ubieg³ych latach, kiedy chadza³ wysoko [tylko wtedy z Newtona 130/650,a to sprzêt ma³o planetarny]. Wydaje mi siê,¿e w Syncie widzia³em lepiej detale pasów w atmosferze. No có¿, wiêkszo¶æ moich obserwacji w mie¶cie to by³ jednak balkon, albo miêdzy gêsto stoj±cymi blokami :sterb026: A dziwi³em siê zaraz po przesiadce z krótkiego Newtonka na Maka, ¿e nie ma poprawy na planetach :Boink: :Boink: :Boink: Inna rzecz,¿e Synta chodzi na razie na kitowych Plosslach, ciekawe, co by by³o, jakby tam ortoskopa wsadziæ.
Ta dyskusja pokazuje, jak trudno porównywaæ teleskopy o niewiele ró¿ni±cej siê aperturze , a innej optyce. Problem niebanalny, bo ma praktyczne znaczenie dla pewnej grupy obserwatorów: wybór mo¿liwie ma³ego teleskopu do planet o mo¿liwie du¿ych osi±gach. Np. achro 120/1000 vs. 100ED vs Mak 127/1500. Zw³aszcza, jak kto¶ startowa³ z Newtonem 130mm, a w 150mm nie chcia³ i¶æ ze wzglêdu na gabaryty.
Pozdrawiam
-J.
Taak ..Synta... teleskop dla ludu. I to jest jego podstawowa zaleta.
Je¿eli chcecie Syntê 8" porównywaæ z Makiem to porównajcie j± z Maczkiem 8" (np. Intesa ) o ¶wiat³osile f/7,5 czy f/10. I wtedy pogadamy o mo¿liwo¶ciach obserwacyjnych teleskoów ró¿nych konstrukcji lecz tej samej aperturze.
Pitbu! uwazaj na tego Opticona (Nostrusa) bo to niby teleskop a nie do konca... (wyciag jest jakoci rurki od odkurzacza). Sprawdzalem macalnie to i ucieszylem sie, ze rok temu nie kupilem tego... a ile sie nastêka³em ze pojawi³ siê tu¿ po kupnie SW102... - moim zdaniem to najlepszy wybór na pocz±tek ze wzgledu na cene, jakosc i przenosnosc. No 127 na pewno lepszy ale drozszy... jest jeszcze taka nowosc co mnie bardzo ciekawi bo moznaby 2 teleskopki nosic razem maly Mak102 i maly Achromat 80/400 ale rozdzielczasc ma taka sama co Mak tylko sporo jasniejszy wiec moze Ktos sie wypowie czy warto kupic takie dwa czy jeden Mak a potem wielkiego Newtona ze 150mm srednicy... :unsure:
A wie kto¶ mo¿e co to za sprzêt ?
http://www.allegro.pl/item391202794_telesk...nieuzywany.html
http://www.allegro.pl/item389710805_prof_t...ar_24_msc_.html
Ten EQ4 to jakas tandeta czy mo¿e standard i ujdzie spoko ?
Da siê do tego do³ozyæ napêd ?
Poszed³ sobie taki za tylko 510 z³ na allegro (choæ nie wiem czy go¶ciu komu¶ sprzeda, bo cena trochê odbiega od jego oczekiwañ).
Trochê my¶la³em co taki sprzêt mo¿e byæ warty.
Do powazniejszego astrofoto (przez tê tubê F/4) nada³o by siê ?
Paj±k to on tam ma okropnie tandetny. Piki to bêd± takie ¿e ho,ho.
Wyci±g te¿ nie najlepiej wygl±da. Monta¿ na alu-nogach, wiêc te¿ nie najlepiej. No ale g³owica EQ jest ju¿ ciekawa. Mo¿e prze³ozyc by j± na du¿ego teodolita drewnianego i bêdzie OK. Snajper poczytaj sobie na forum. Newton to maszyna do g³êbokiego nieba. 150/900 takiego mam , to staruszek z ¿ywca i nawet nie my¶le o nim jako o ¶redniaku. Kompaktowym jest Synta 200/1200[20''] i to pod dobre niebo[smolne] pozdro
Snajper poczytaj sobie na forum. Newton to maszyna do g³êbokiego nieba. 150/900 takiego mam , to staruszek z ¿ywca i nawet nie my¶le o nim jako o ¶redniaku. Kompaktowym jest Synta 200/1200[20''] i to pod dobre niebo[smolne] pozdro No taaa... B) Ja pisalem ze: „w przyszlosci” - w sensie - ze jako podstawowy nie bardzo przenosny (sorry za skrot mysliwski :P ). :blink:
Ze Makiem wszystkiego DSowego nie pociagnie sie, jak duza srednic±... dla tego tez spytalem czy warto jednak luknac przez tego Achro 80/400 i traktowac jako zestaw travellerski te 2 teleskopy w niskiej cenie - czy bedzie jakas roznica w obrazach maka z 40mm i Achro z 10 mm oprocz pola, Czy Achromacik ten maly bedzie mogl pokazac struktury dalekiego nieba... lepiej niz Mak 102... :unsure:
moze Ktos sie wypowie czy warto kupic takie dwa czy jeden Mak a potem wielkiego Newtona ze 150mm srednicy... :unsure:
[/quote]
Witam
Uwa¿am ze nie warto schodziæ ze ¶rednic± poni¿ej 100mm w refraktorach no chyba ¿e APO. Moim zdaniem Mak 127/1500, a potem Newtona lub odwrotnie. Taki zestaw na pewno da satysfakcjê.
Czy Achromacik ten maly bedzie mogl pokazac struktury dalekiego nieba... lepiej niz Mak 102... :unsure: Snajper, do DS liczy sie apertura. Jak chcesz mieæ przeno¶ny ma³y sprzêt do jasnych DS-ów, to nie 80/400, bo to sensu nie ma, tylko powiedzmy 102/500, 100/600 [lepiej] lub 120/600 [ale to ju¿ mniej mobilne, bo du¿e i ciê¿kie] na jakim¶ AZ. Ale moim zdaniem, jak masz warunki, to nie baw sie nawet w takie pó³¶rodki, tylko kupuj co¶ du¿ego. Przez 80/400 naprawdê zobaczysz tyle, co kot nap³aka³. Ja to kupi³em, bo potrzebowa³em lunetki, która mogê zabraæ ze sob± w plecaku choæby na antypody i ³aziæ z tym piechot±, ³apaæ stopa itp. Dwa lata temu ten refraktorek by³ ze mn± w Turcji, teraz jedzie na Syberiê, gdzie trochê go ponoszê po górach :ha: :ha: :Boink: :Boink: Daj Bo¿e trafi kiedy¶ pod po³udniowe niebo wraz ze mn± :rolleyes: Po prostu to najwiêksza apertura , któr± mogê do plecaka za³adowaæ i maarsz w góry. Oczywi¶cie zwykle biorê lornetkê 10x50, ale na imprezy typu zaæmienia przydaje sie bardziej teleskop, choæby i ma³y. W domu u¿ywam tego maleñstwa sporadycznie ze wzglêdu na znikom± przydatno¶æ do powa¿nych obserwacji.
Zauwa¿ jeszcze jedno: z racji aberracji, a st±d ma³ego zakresu powiêkszeñ u¿ytecznych, to taki krotki refraktorek ma bardzo pole zastosowañ, niewiele ró¿ni±ce siê od du¿ej lornety statywowej. Do planet tego nie wykorzystasz np. w podró¿y, bo obraz koszmarny. Mo¿na jeszcze w tych wiekszych modelach 100/600 czy 120/600 przys³oniæ nieco aperturê, ale to i tak da raczej gorsze rezultaty ni¿ ma³y Mak czy np. refraktor 90/900
Ja np. wola³bym mieæ jako traveller 80/480 czy 80/500 [najlepiej o gabarytach w stanie z³o¿onym podobnych do tego 80/400] albo jakies semi Apo, bo mo¿e od biedy co¶ by sie da³o zobaczyæ na Jowiszu, typu cieñ którego¶ z ksiê¿yców w dobrych warunkach. 80/400 achro nie ma tu ¿adnych szans, a kto¶ mi pisa³ kiedy¶ na forum,¿e w 80/600 ED te zjawiska s± ju¿ widoczne.
Pozdrawiam
-J.
Snajper, do DS liczy sie apertura. Jak chcesz mieæ przeno¶ny ma³y sprzêt do jasnych DS-ów, to nie 80/400, bo to sensu nie ma, tylko powiedzmy 102/500, 100/600 [lepiej] lub 120/600 [ale to ju¿ mniej mobilne, bo du¿e i ciê¿kie] na jakim¶ AZ. Ale moim zdaniem, jak masz warunki, to nie baw sie nawet w takie pó³¶rodki, tylko kupuj co¶ du¿ego. Przez 80/400 naprawdê zobaczysz tyle, co kot nap³aka³. Ja to kupi³em, bo potrzebowa³em lunetki, która mogê zabraæ ze sob± w plecaku choæby na antypody i ³aziæ z tym piechot±, ³apaæ stopa itp. Dwa lata temu ten refraktorek by³ ze mn± w Turcji, teraz jedzie na Syberiê, gdzie trochê go ponoszê po górach :ha: :ha: :Boink: :Boink: Daj Bo¿e trafi kiedy¶ pod po³udniowe niebo wraz ze mn± :rolleyes: Po prostu to najwiêksza apertura , któr± mogê do plecaka za³adowaæ i maarsz w góry. Oczywi¶cie zwykle biorê lornetkê 10x50, ale na imprezy typu zaæmienia przydaje sie bardziej teleskop, choæby i ma³y. W domu u¿ywam tego maleñstwa sporadycznie ze wzglêdu na znikom± przydatno¶æ do powa¿nych obserwacji.
Zauwa¿ jeszcze jedno: z racji aberracji, a st±d ma³ego zakresu powiêkszeñ u¿ytecznych, to taki krotki refraktorek ma bardzo pole zastosowañ, niewiele ró¿ni±ce siê od du¿ej lornety statywowej. Do planet tego nie wykorzystasz np. w podró¿y, bo obraz koszmarny. Mo¿na jeszcze w tych wiekszych modelach 100/600 czy 120/600 przys³oniæ nieco aperturê, ale to i tak da raczej gorsze rezultaty ni¿ ma³y Mak czy np. refraktor 90/900
Ja np. wola³bym mieæ jako traveller 80/480 czy 80/500 [najlepiej o gabarytach w stanie z³o¿onym podobnych do tego 80/400] albo jakies semi Apo, bo mo¿e od biedy co¶ by sie da³o zobaczyæ na Jowiszu, typu cieñ którego¶ z ksiê¿yców w dobrych warunkach. 80/400 achro nie ma tu ¿adnych szans, a kto¶ mi pisa³ kiedy¶ na forum,¿e w 80/600 ED te zjawiska s± ju¿ widoczne.
Pozdrawiam
-J. Dzieki wielkie :D ! :notworthy:
To znaczy ze taki Newton 114/500 bedzie mial lepsze obrazy DS od Maka102 ktorego mam juz?
Warunki na duza Aperture niby mam, ale chodzi mi o to zeby na wycieczki nosic 2 rurki tanie zamiast jednego drogiego APO... Czy moze to nie ma sensu i nalezy skarbonke wypelniac?
Witaj Snajper
Tak 114/500 bêdzie mia³ lepsze obrazy DS poniewa¿ ma ¶wiat³osi³ê f/4.4, a twój Mak ma chyba oko³o f/13. Pisa³em dzisiaj o tym ma³ym newtonie na forum - mam taki, ale maj±c maka radzi³bym uzbieraæ kasy i kupiæ wiêkszego Newtona.
Pozdr.
Ten post by³ edytowany przez
Leon Mazur dnia: 24 July 2008 - 18:25
¦wiat³osi³a nic tu nie ma do gadania. Tylko ¶rednica zbieraj±ca ¶wiat³o. Czy to bêdzie F/4 czy F/20 naprawde nie bêdzie ró¿nicy w jasno¶ci obrazów. Jasno¶æ zale¿y od powiekszenia i ¶rednicy.
A tak poza tym jaki¶ stary w±tek wa³kujecie, a autor tematu ju¿ dawno pewnie zdecydowa³.
¦wiat³osi³a nic tu nie ma do gadania. Tylko ¶rednica zbieraj±ca ¶wiat³o. Czy to bêdzie F/4 czy F/20 naprawde nie bêdzie ró¿nicy w jasno¶ci obrazów. Jasno¶æ zale¿y od powiekszenia i ¶rednicy. hm... zachêcam do lektury:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...;hl=¶wiat³osi³apozdrawiam serdecznie
Ori
Vixen ! Co Ty wypisujesz ?!
Kurde trzeba co¶ zrobiæ z tymi "pseudoradami". Co¶ ostanio du¿o "specjalistów" siê pojawi³o na forum, którzy robi± mêtlik w g³owie pocz±tkuj±cym i burz± krew znaj±cych temat.
Pozdr. Artur
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 24 July 2008 - 20:34
No co wszytsko siê zgadza jak Pan P³eszka tam t³umczy w tym linku.
Mo¿e co¶ nie jasno dla niektórych sformu³owa³em swoje zdanie.
Podobnie mylne jest twierdzenie ¿e Synta 200/1000 jest ja¶niejsza w wizualu od 200/1200. Przy tym samym power bêdzie to samo, z tym, ¿e F/5 da wiêcej wad optyki.
Ten post by³ edytowany przez
Vixen dnia: 24 July 2008 - 21:11
vixen, niby masz racjê, ale tylko przy za³o¿eniu ¿e mamy do dyspozycji okulary o dowolnie wybranej ogniskowej, jednak w praktyce okazuje siê ¿e dla f/13 ju¿ nie uzyskasz du¿ej ¼renicy wyj¶ciowej... (i to te¿ by³o mówione w tamtym w±tku) wiêc upada tutaj teza ¿e ¶wiat³osi³a nie ma znaczenia - czasem jednak ma.
A ja dziekuje za rozwiniecie tematu odnosnie 2 plecakowych malych tubek.
:notworthy: :Beer:
Teraz wiem, przynajmniej ze nie wymyslilem glupoty, jesli chodzi o zestaw MALY NEWTON - MALY MAK na wycieczki.
Oczywiscie bede w miare nauki zbieral na Apochromat ale chyba to powinien byc conajmniej 80 zeby zrownal sie z Makiem 102.
Jeszcze raz dzieki wszystkim i w pierwszej kolejnosci madrym Babom :ha: :ha: :banan: :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez
Snajper dnia: 25 July 2008 - 11:30
Vixen ! Co Ty wypisujesz ?!
Kurde trzeba co¶ zrobiæ z tymi "pseudoradami". Co¶ ostanio du¿o "specjalistów" siê pojawi³o na forum, którzy robi± mêtlik w g³owie pocz±tkuj±cym i burz± krew znaj±cych temat.
Pozdr. Artur w³a¶nie Vixen przed chwil± za¿±da³ usuniêcia swojego profilu
tak¿e problem rozwi±za³ siê sam ;)
Vixen ! Co Ty wypisujesz ?!
Kurde trzeba co¶ zrobiæ z tymi "pseudoradami". Co¶ ostanio du¿o "specjalistów" siê pojawi³o na forum, którzy robi± mêtlik w g³owie pocz±tkuj±cym i burz± krew znaj±cych temat.
Pozdr. Artur Brawo Artur - tak trzymaj
Brawo Artur - tak trzymaj Chodzi tylko aby "znawcy" nie psuli wizerunku forum, i nie mieszali w g³owach "nowym" stawiaj±cym pierwsze kroki, zw³aszcza przy zakupie sprzêtu.
Pozdr. Artur
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 25 July 2008 - 19:23
Chodzi tylko aby "znawcy" nie psuli wizerunku forum, i nie mieszali w g³owach "nowym" stawiaj±cym pierwsze kroki, zw³aszcza przy zakupie sprzêtu.
Pozdr. Artur I tak dos³ownie jak napisa³e¶ zrozumia³em twój post
Pozdr.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl