Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam wszystkich.
Co sadzicie o tym teleskopie
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...efa190551d83bddi jego aktualnej cenie? Zastanawiam sie od pewnego czasu nak kupnem wlasnie tego teleskopu i teraz jestem jeszcze bardziej przekonany. Czy ktos w Was patrzyl przez ten teleskop? Czy jego optyka jest dobra, jakie daje obrazy? Czy przy zastosowaniu jakichs dobrych okularow bedzie sie nadawal rowniez do planet?
W ofercie jest napisane ze jest na aluminiowym trojnogu. Jaka jest roznica w porownaniu ze stalowym?
Dzieki za wszelkie odpowiedzi i informacje na temat tego teleskopu.
Pozdrawiam
cena wysoce atraktyjna. B) gorzej z wag±. :rolleyes:
aluminiowy statyw to nieporozumienie B)
Ten post by³ edytowany przez
McArti dnia: 31 January 2005 - 15:08
cena wysoce atraktyjna. B) gorzej z wag±. :rolleyes:
aluminiowy statyw to nieporozumienie B)
Dlaczego nieporozumienie? Wg danych z DO do wiekszego newtona daja aluminiowy?
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...efa190551d83bddCo o tym sadzicie?
A jak jest z optyka w cn-8 w porownaniu np. z synta lub ze sky view 8''?
"ciekawe" czemu na fotkach s± tylko stalowe. :rolleyes:
pewnie dlatego, ¿e teleskop na alu móg³by byæ sfotografowany w pozycji le¿±cej. :lol:
Te Newtony to to samo co Celestron sprzedaje na dobsach. A, ¿e to co na dobsach to to samo co Synta wiêc odpowied¼ ju¿ znasz.
Co do statywu to ta tañsza wersja z alustatywem eliminuje go z astrofoto. Zawsze mo¿na te g³owicê postawiæ np. na statyw teodolitowy i wtedy jest juz o niebo lepiej.
Pozdrawiam
Pawe³ Maksym
Te Newtony to to samo co Celestron sprzedaje na dobsach. A, ¿e to co na dobsach to to samo co Synta wiêc odpowied¼ ju¿ znasz.
Z t± ró¿nic±, ¿e na paralaktykach s± F/5 a dobsy F/6. Ale to i tak ta sama chiñska fabryka co Synta czy Orion
Czy to znaczy ze lepiej juz kupis drozsza wersje (2800 pln zamiast 2300 pln) ze stalowym statywem? A jesli chodzi o fotografowanie to dlaczego aluminiowy sie nie nadaje? Za lekki czy za slaby?
Male uscislenie: starhoppery (dobsy) celestrona pochodza z innej fabryki niz synta/orion z chin. Za to optycznie wygladaja ponoc b. podobnie.
Od 3 miesiecy mam c8n ze stalowymi nogami. Nie mam jakiejs bardzo duzej skali porownawczej, ale na sprzet nienarzekam. Daje calkiem ladne obrazy DS, saturn/ksiezyc tez piknie, choc przy dobrym seeingu chcialbym sprobowac na wiekszym powerze (nanizszy okular mam 6mm). Wyciag jest w porzadku, brak problemow - takze w niskich temepraturach.
Mila niespodzianka jest jasny 10x50 szukacz. Minusem sa na pewno plastikowe elementy, brak kabli do mikroruchow w zestawie (choc mozna sie przyzwyczaic), no i tylko 20cm lustra :Salut:
Cze¶æ Tserafin
Posiadam ten teleskop od dwóch miesiêcy (na stali) Statyw jest rzeczywi¶cie bardzo stabilny, nie dotyka³em aluminiowego ale teoretycznie mia³bym obawy co do stablino¶ci tej konstrukcji na d³u¿sz± metê... sprzêt trochê wa¿y jak jest w komplecie bo ma a¿ 2 przeciwwagi.
Co do obserwacji to niewiele narazie zobaczy³em bo niema warunków. Ud±³o mi siê lookaæ na Saturna któy jest bardzo jasny i niewiele mo¿na na nim zobaczyæ ze wzglêdu na ma³y kontrast. Przy pow. 200X drgania praktycznie nie wystêpuj± przy regulacji ostro¶ci czy ¶ledzeniu. M42 wygl±da przepiêknie z okularem Meade SWA 32mm (31X). Nie bêdê pisa³ wiêcej bo nie czujê siê jeszcze kompetentny. Uwa¿am ¿e to sprzêt wart swej ceny choæby ze wzglêdu na CG-5 i po¿±dny trójnóg,
PS: teleskop otrzyma³em lekko rozkolimowany i narazie ud±³o mi siê rozdzieliæ gwiazdki o separacji 1,5".
Pozdro.
A moze w tej klasie cenowej i ze srednica 200 mm lepiej byloby kupic synte:
http://www.market.fotoclassic.pl/shopping/...arge.php?id=612ktora wyglada na to ze ma juz mechanizm zegarowy i jest tansza.
A moze w ogole lepiej odlozyc troche wiecej i kupic 25-centymetrowego celestrona:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...a40323ceb9cbfb3Ma ponad 50 % wieksza powierzchnie od c8-n. Czy dawane przez c10-n obrazy DS beda warte ceny w porownaniu z c8-n? A czy w Delcie optical zdarzaja sie promocje na teleskopy z gornych polek cenowych?
Bede wdzieczny za wszelkie informacje i rady. Chcialem jeszcze na koniec podkreslic ze interesuje mnie to aby teleskop mial dobra optyke, tak aby moc poobserwowac rowniez planetki (ale glownie chodzi mi o DS i zeby byl to Newton).
Pozdrawiam
Tomek
Dobrze kombinujesz ¿e wstrzymujesz siê z zakupem i sledzisz rynek, najgorsze sa zakupy spontaniczne je¶li chodzi o taki sprzêt...
Nie chce mi siê wierzyæ ¿e oferta Fotoclasica obejmuje napêd który widzimy na zdjêciu. W koñcu to praktycznie ten sam sprzêt co Celestron i nie s±dzê ¿eby za t± cenê (2650) by³ w zestawie z napêdem. Najlepiej napisz do nich i siê upewnij.
Co do wiêkszego (10'') Newtona to ja na twoim miejscu, dysponuj±c ju¿ tak± kwota celowa³bym w C6-R - refraktor achromat 15cm - za ta sam± cenê. DS-y w Newtonie 25 cm. by³yby na pewno nieco ja¶niejsze ale pamiêtaj ¿e nie mo¿na bezpo¶rednio porównywaæ refraktora z reflektorem. Pamiêtaj ¿e w soczewkowym CA£A apertura tworzy obraz a w Newtonie odchodzi kilkana¶cie procent powierzchni prze¶³oniêtej lusterkiem wtórnym + fakt ¿e lustro g³ówne nie odbija 100% padaj±cego nañ ¶wiat³a. Poczytaj artyku³ Adama Jesiona na temat podstawowych typów teleskopów (gdzie¶ na tym forum - nie mogê teraz znale¶æ) - tam jest to dobrze opisane.
No i liczê ¿e odezwie siê jeszcze kto¶ z forum bo sam jestem ciekaw innych opini na temat Twojego postu....
Pozdro
A moze w tej klasie cenowej i ze srednica 200 mm lepiej byloby kupic synte:
http://www.market.fotoclassic.pl/shopping/...arge.php?id=612
ktora wyglada na to ze ma juz mechanizm zegarowy i jest tansza.
Witam. W tej Syncie, na stronie fotoclassica podany jest typ zwierciad³a jako APEX, co to takiego i czym siê ró¿ni np. od Pyrexu, b±d¼ floatu ?
...Poczytaj artyku³ Adama Jesiona na temat podstawowych typów teleskopów (gdzie¶ na tym forum - nie mogê teraz znale¶æ) - tam jest to dobrze opisane.
...
Pozdro
Czy o to chodzi³o :
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...py+teleskop%F3wPozdrowienia:
-Pawe³
UWAGA ale zdjêcie telepa w fotoclassiku jest zupe³nie z kosmosu!!!!
na zdjêciu widnieje bardzo drogi monta¿ HEQ-5 i to nie jest ten który sprzedaj± EQ5!!!
UWAGA ale zdjêcie telepa w fotoclassiku jest zupe³nie z kosmosu!!!!
na zdjêciu widnieje bardzo drogi monta¿ HEQ-5 i to nie jest ten który sprzedaj± EQ5!!!
To tak dla rozwiniêcia :
http://www.skywatche...uctsMO.html#EQ5B)
Pozdrowienia:
-Pawe³
Jak widaæ Panowie z FotoClasica troszkê próbuj± podci±gaæ swoje produkty, wstawianie zdjêcia innego sprzêtu to chyba niezgodne z prawem handlowym jest nawet...
P@we³ - dok³adnie o ten opis telepów mi chodzi³o...
Mam nadziejê McArti ¿e da³e¶ te¿ znaæ o tym byku ch³opakom z Fotoclassica a nie tylko obsmarowujesz ich za to na forum :unsure:
Widaæ ze na razie nie ma tam nikogo z fachowców któ¿y by umieli choæ rozpoznaæ jaki sprzêt maj± na zdjeciach i dlatego uwa¿am ¿e trzeba im w tym pomóc.
Ten post by³ edytowany przez
Janusz_P. dnia: 13 February 2005 - 16:52
Co do wiêkszego (10'') Newtona to ja na twoim miejscu, dysponuj±c ju¿ tak± kwota celowa³bym w C6-R - refraktor achromat 15cm - za ta sam± cenê. DS-y w Newtonie 25 cm. by³yby na pewno nieco ja¶niejsze tzn. DSy bylyby nieco jasniejsze od tych w c8-n czy c6-r? Jak pisalem jestem bardziej za DSami i czy po wzieciu tego pod uwage nadal bys byl sklonny kupic c6-r? Jesli tak to dlaczego? Dzieki za odpowiedz!
Je¿eli interesujesz siê DS'ami to C8-n bêdzie zdecydowanie lepszym wyborem. Refraktor achro f/8 jest dedykowany g³ównie do planet a nie do DS'ów :Salut:
Widaæ ze na razie nie ma tam nikogo z fachowców któ¿y by umieli choæ rozpoznaæ jaki sprzêt maj± na zdjeciach i dlatego uwa¿am ¿e trzeba im w tym pomóc. Panie Januszu, "którzy" piszê siê w jêzyku polskim przez RZ...
Z wyrazami szacunku,
Grzegorz M.
Wiesz.... nie wydam Ci opinii na temat czy do DS lepszy by³by C6-R czy C8-N.. bo nie patrzy³em przez C6-R. Wydaje mi siê jednak ¿e skoro my¶lisz o DS to lepiej kup Newtona na stalowym statywie. Jak zostanie Ci trochê $$$ to bêdziesz móg³ kupiæ do niego dobre okulary (od razu polacam do DS-a okular MEADE SWA 32mm) nie polecam natomiast RKE 32mm - bo obraz w nim wygl±da jak by¶ patrzy³ przez wizjer - brak korekcji pola dla Newtonów - pole widzenia te¿ wyra¼nie mniejsze, jest jeden plus RKE - zgodnie wszyscy obserwatorzy o¶wiadczyli ¿e M42 wygl±da³a w nim jakby odrobinê ja¶niej ni¿ w Meade SWA.
Planety wygl±daj± w nim po prostu ma³o kotrastowo bo to f/5 i s± bardzo jasne oczywi¶cie.
Jak Ci siê znudzi DS - to sprzedajesz sam± tubê optyczn± i kupujesz sobie sam± tubê refraktora... i masz pikne planetki.
Piort :o RKE 32mm ma pole widzenia w granicach 60*czyli sporo wiêcej od dobrych Plossli a to ¿e bezlito¶nie obna¿a komê Newtonów to nie jego wina tylko braku korekcji komy w jasnych Newtonach, nie s±dzisz :unsure:
Gdybym Koledze na zlocie w Jachrance nie powiedzia³ ¿e w³o¿y³em mu do markowego refraktora okularek RKE 40mm to by nadal my¶la³ ¿e obserwuje swoim piêknym Pentaxem 40mm bo ró¿nica w korekcji by³a minimalna a w cenie przepa¶cista jak rów Mariañski :ha:
Ten post by³ edytowany przez
Janusz_P. dnia: 13 February 2005 - 23:30
Dobrze, juz jestem troche zorientowany. Chcialem jeszcze zapytac o jedna sprawe. Czy warto odkladac i kupic c10-n zamiast c8-n? Roznica w cenie to, niestety, prawie 2000 pln, ale moze warto? Czy DSy bede duzo ladniej w nim wygladaly? Czekam na wszelkie za i przeciw... B)
Tomek
ps. A jak przy powiekszeniach rzedu 200x wygladaja planetki przy 200 i przy 250 mm zwierciadla. Nadal za jasne? Czy przy mniejszych powiekszeniach nie pomogloby zastosowanie diafragmy w celu ograniczenia ilosci swiatla?
Ten post by³ edytowany przez
tserafin dnia: 13 February 2005 - 23:52
...
ps. A jak przy powiekszeniach rzedu 200x wygladaja planetki przy 200 i przy 250 mm zwierciadla. Nadal za jasne? ...
Jak wygl±daj± ? Hmmm, napewno bêd± jasne, niezbyt kontrastowe, podczas wielu nocy m±g± byæ te¿ niestety "p³ywaj±ce" :szczerbaty:
Pozdrowienia:
-Pawe³
Ten post by³ edytowany przez
P@we³ dnia: 14 February 2005 - 05:50
Aby obiekty klasy DS w danym wiêkszym teleskopie wyglada³y du¿o ³adniej to teleskop powinien mie¶ zasiêg o 1 magnitudo wiekszy czyli powierzchniue zbierajac± 251% wiêksz± od mniejszego teleskopu a nie tylko o 55% wiêksz± jak w tym przypadku.
Z drugiej jednak ztrony je¶li kupisz takiego 10" na sztywnym monta¿u typu EQ-6 to bêdziesz mia³ z niego spory po¿ytek przy prowadzeniu nim obserwacji.
Aby obiekty klasy DS w danym wiêkszym teleskopie wyglada³y du¿o ³adniej to teleskop powinien mie¶ zasiêg o 1 magnitudo wiekszy czyli powierzchniue zbierajac± 251% wiêksz± od mniejszego teleskopu a nie tylko o 55% wiêksz± jak w tym przypadku.
Czy to znaczy ze w 10'' nie bedzie wiekszej roznicy?
Z drugiej jednak ztrony je¶li kupisz takiego 10" na sztywnym monta¿u typu EQ-6 to bêdziesz mia³ z niego spory po¿ytek przy prowadzeniu nim obserwacji.
W celestronie 10'' tez daja montaz cg5. Czy bedzie on wlasciwy dla tego teleskopu?
Pozdrawiam
Tomek
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl