Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Co powiecie na temat tego teleskopu i systemie w którym zosta³ wykonany Dall-Kirkham Cassegrain ??? :salu:
http://www.buytelesc...&display=imageshttp://www.celestron...l/c20_index.htm.
Systek D-K przypomina zwyk³ego Cassegraina, przy czym jego lusterko wtórne jest sferyczne, a g³ówne eliptyczne. Z powodzeniem stosuje go firma Taskahashi w teleskopach serii Mewlon. Maj± one jednak jak±¶ tam komê przy brzegach, ale ostro¶æ w ¶rodku pola dobrze wykonanego DK dorównuje refraktorowi (!).
Prototyp Celestrona wygl±da ciekawie na zdjêciach, chocia¿ w lekturê siê nie zag³êbi³em. 50 cm lustra to jest co¶ :)
Sam system znany jest choæby z Mewlona ale tu pracuje zsoczewkowym korektorem komy i krzywizny pola co czyni z niego astrograf :salu:
Ciekawe jaki montaz pod to :lol:
Jakie¶ EQ powinno wystarczyæ, z ekstremalnie precyzyjnymi mikroruchami :mrgreen:
EQ które widaæ na zdjêciach jest sprzedawane wraz z teleskopem :D
Malek, system D-K nie dorównuje refraktorom z tego samego powodu co inne teleskopy zwierciadlane, a mianowicie maj± centralne ekranowanie i to spore, które zmniejsza kontrast drobnych szczegó³ów.
Niemniej o ile wiem s± ¶wietne do astrofoto ze wzglêdu na bardzo dobr± korekcjê w sporym polu.
System Dall-Kirkchama ma dobr± korekcje tylko przy osi optycznej, w wiêkszym polu od razu wymiêka, wali spor± komê kilka razy wieksz± od klasycznego Cassegraina a w tym teleskopie jest jeszcze na pêku zbie¿nym soczewkowy korektor komy i krzywizny pola co czyni z niego przyzwoity astrograf :salu:
System Dall-Kirkchama ma dobr± korekcje tylko przy osi optycznej, w wiêkszym polu od razu wymiêka, wali spor± komê kilka razy wieksz± od klasycznego Cassegraina a w tym teleskopie jest jeszcze na pêku zbie¿nym soczewkowy korektor komy i krzywizny pola co czyni z niego przyzwoity astrograf :salu: A czy naprawdê system D-K jest a¿ tyle tañszy od R-C, ¿e warto siê w to pakowaæ? I jak to Janusz uj±³ "jest jeszcze na pêku zbie¿nym soczewkowy korektor komy i krzywizny pola" czyli kolejne koszty.
A mo¿e inaczej, jakie s± koszty teleskopów o tej samej aperturze ale wykonane w ró¿nych systemach? Mo¿e Janusz móg³by¶ podaæ jakie¶ porównanie? Np. przyj±æ, ¿e klasyczny Newton to 1. I kolejno (orientacyjnie) opisaæ tak ró¿ne systemy, np. Cassegrain - 1.5 , SC - 1.75 (oczywi¶cie moje liczby wziête z sufitu :mrgreen:).
A RC maja jakies korektory? Bo gdzies tam cos czytalem.... ale nie wiem, lepiej sie upewnic :wink:
Pacwok, mogê je szacunkowo porównaæ i gdy przyjmiemy koszt wykonaia optyki Newtona o takiej samej ¶rednicy za jednostkowo równy 1 to odpowiednio:
Uproszczony Dall Kirkcham to oko³o 1,8x
Klasyczny Cassegrain to koszt oko³o 2,5x
Rytchey Creatien to koszt na poziomie 3,8x
Porównanie oczywi¶cie dotyczy wykonania jednostkowego zestawu optyki bo przy seryjnej produkcji te stosunki zapewne siê trochê pozmieniaj± :roll:
Moze najpierw przeczytajcie caly tekst, ktory widnieje na stronie celestrona. To nie jest zaden kompromis cenowy. Pisza, ze to pierwsza taka konstrukcja i daje idealne efekty zarowno wizualne, jak i foto. Podobno to rewolucja ;)...
Pole widzenia oko³o 40' przy ogniskowej oko³o 3,5m to wydawa³o by siê nie ¿adna rewelacja a jednak ¶wiat³osi³a 1/6,8 stawia wysoko poprzeczkê jego fotograficznych aplikacji a to wszystko dziêki odpowiedniemu soczewkowemu korektorowi :salu:
Malek, system D-K nie dorównuje refraktorom z tego samego powodu co inne teleskopy zwierciadlane, a mianowicie maj± centralne ekranowanie i to spore, które zmniejsza kontrast drobnych szczegó³ów.
Niemniej o ile wiem s± ¶wietne do astrofoto ze wzglêdu na bardzo dobr± korekcjê w sporym polu. Teoria, teori±, polecam samemu sprawdziæ na idealnie skolimowanym egzemplarzu :salu:
Pole widzenia oko³o 40' przy ogniskowej oko³o 3,5m to wydawa³o by siê nie ¿adna rewelacja a jednak ¶wiat³osi³a 1/6,8 stawia wysoko poprzeczkê jego fotograficznych aplikacji a to wszystko dziêki odpowiedniemu soczewkowemu korektorowi :salu: 40' to nie rewelacja? Ja mam takie maksymalne pole przy ogniskowej 2m. Ciekawe jaki to efekt skierowaæ teleskop 50cm z maksymalnym polem widzenia na Ksiê¿yc w pe³ni. Wypali siatkówkê czy nie? :wink:
Wypaliæ nie wypali ale ol¶nienie jest ju¿ bolesne i nieprzyjemne, szkoda oczu na takie eksperymenty, lepiej od razu zak³adaæ ciemny filtr Ksiê¿ycowy :salu:
Siatkówke mo¿e nie, wiem jedno kiedy¶ robi³em w ognisku 114900 fotki moona w pe³ni, i nadmiar ¶wiat³a zapsu³ mi matryce :? aparat ma teraz problemy z automatycznym przystosowaniem czasu na¶wietlania do danych warunków!
Pacwok, mogê je szacunkowo porównaæ i gdy przyjmiemy koszt wykonaia optyki Newtona o takiej samej ¶rednicy za jednostkowo równy 1 to odpowiednio:
Uproszczony Dall Kirkcham to oko³o 1,8x
Klasyczny Cassegrain to koszt oko³o 2,5x
Rytchey Creatien to koszt na poziomie 3,8x
Porównanie oczywi¶cie dotyczy wykonania jednostkowego zestawu optyki bo przy seryjnej produkcji te stosunki zapewne siê trochê pozmieniaj± :roll: To ja jeszcze zapytam czy kto¶ w Polsce podj±³ by siê wykonania telepa w systemie RC? I rozumiem, ¿e cena za aperturê 300mm (OTA) by wynios³a (w przybli¿eniu) 16000?
Poczekaj jeszcze troszkê bo w³a¶nie koñczê dla klienta tubê Optyczn± RC 330/8 to niebawem powiem co¶ o koñcowych kosztach jej produkcji :salu:
Poczekaj jeszcze troszkê bo w³a¶nie koñczê dla klienta tubê Optyczn± RC 330/8 to niebawem powiem co¶ o koñcowych kosztach jej produkcji :salu: No to musze przyznaæ, ¿e lekko mnie to zdziwi³o :shock: Czekamy na jak najszybszy opis, fotki, recenzje, test i wszystko co siê da o tym napisaæ. :)
No ciekawe, ciekawe...
bardzo, bardzo, oj bardzo ciekawe...
P.S. Panie Januszu 330/8?? :wink:
330/8=41,25mm
;) :roll:
A to Ci astrograf :wink: :mrgreen:
taaaa. Pierwszy raz s³ysza³em ¿e w krakowie takie robi± jakie¶ dwa lata temu. Faktycznie troche jeszcze trzeba poczekaæ ........
pozdr
DaVe
bardzo, bardzo, oj bardzo ciekawe...
P.S. Panie Januszu 330/8?? :wink: 330mm to ¶rednica a 8 to odwrotno¶æ ¶wiat³osi³y czyli 1/8 :salu:
Uuuuuu! Sorry! Pierwszy raz spotka³em siê z takim zapisem :|
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl