Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Ka¿dy "komeciarz" skojarzy³ z pewno¶ci± nazwê tej komety z dwiema kometami okresowymi odkrytymi przed ponad 100 laty (21P/Giacobini-Zinner i 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak). Co ciekawe, okazuje siê ¿e odkrywca jest ten sam - kometa o której mowa zosta³a odkryta jeszcze w 1896 roku, ju¿ wtedy zorientowano siê, ¿e jest to kometa krótkookresowa o okresie obiegu oko³o 6.5 roku. Niestety, kometa zaginê³a i uda³o siê j± odkryæ dopiero teraz - dokona³ tego Japoñczyk - Koichi Itagaki.
Co ciekawe nie jest ona wcale taka s³aba jakby siê mog³o wydawaæ. Jej jasno¶æ to oko³o 13 mag, pojawi³a siê ju¿ nawet wizualna obserwacja tego obiektu. Kometa kilka dni temu przesz³a przez peryhelium i znajduje siê teraz w gwiazdozbiorze Wodnika. W kolejnych dniach bêdzie powoli oddalaæ siê zarówno od Ziemi jak i od S³oñca, wiêc jej jasno¶æ powinna powoli spadaæ.
Elementy orbity i efemeryda dostêpne s± na:
http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemerides...ets/2008R6.htmlPozdrawiam
Piotrek
Bardzo ciekawe odkrycie, po tylu latach odkryto ponownie kometê. Ciekawe jakie losy przesz³a, ¿e nie obserwowano je wcze¶niej przez ponad 100 lat!
S± ju¿ zdjêcia "nowej' komety
http://astrosurf.com/nazaret/images/cometa...-080910-J47.jpgma warkoczyk :)
Oo s±, tu losy tej komety !
http://www9.ocn.ne.j.../pcmt/i96r2.htmJak widaæ, wyliczenia orbity bardzo siê nie ró¿ni± od obecnej orbity.
Kometa przechodzi³a kilkakrotnie blisko Ziemi lecz jej nie obserwowano, wiêc prawdopodobnie albo by³y z³e warunki do je obserwacji albo kometa mia³a zbyt ma³± jasno¶æ widom±.
Czy¿by przy tym powrocie kometa rozb³ys³a ?
Kometa otrzyma³a oznaczenie 205P/Giacobini
Okaza³o siê, ¿e jednak od komety co¶ siê oderwa³o, prawdopodobnie to jest przyczyn± jej stosunkowo du¿ej jasno¶ci. Zdjêcia odkrytych wczoraj fragmentów:
http://arthur.sewane...u/obsv/view.phpPozdrawiam
Piotrek
Przed chwil± uda³o mi siê zaobserwowaæ tê kometê moim 20 cm teleskopem. Pomimo nienajlepszych warunków (delikatne zamglenie, zasiêg go³ego oka w okolicy komety oko³o 6.2 mag), kometa by³a widoczna jako ¶rednio skondendowany obiekt o ¶rednicy nieco wiêkszej od 1'. Jasno¶æ komety oceni³em na 12.2 mag.
Pozdrawiam
Piotrek
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl