C/2002 T7 LINEAR - ustrzelona 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

No wreszcie trafi³o siê trochê ³adnej pogody. Korzystaj±c wiêc z chwili wolnego czasu zabra³em teleskop i na pole. Bardzo fajna pogoda. By³o trochê chmur górnego piêtra, ale < 1/8 pokrycia. Zero wiatru,
punkt rosy -5 przy 0 C, wiêc siê nie rosi³o. Odwiedzi³ mnie patrol Policji wiêc ch³opcy sobie mogli popatrzeæ. " Co to za chmura wokó³ Saturna" - pad³o pytanie. "Czy mo¿na popatrzeæ na Ksiê¿yc?" - no to ustawi³em teleskop w tryb wypalania siatkówki. Ale najwa¿niejsze dwie rzeczy. Statyw soligora wypad³ stabilniej ni¿ przypuszcza³em (po przeróbce oczywi¶cie) i jest ca³kiem wygodny w manewrowaniu. Niewygodnie ustawia siê o¶ biegunow±, bo trzeba w³aziæ pod teleskop. Poza tym gwint lunetki biegunowej jest trochê za lu¼ny przez co lunetka trochê siê rusza. Ale do wytrzymania. Najwa¿niejsze, ¿e ca³o¶æ siê nie trzêsie. Do powiêkszenia 100x pe³en komfort. I klasa, potem zaczyna ju¿ bujaæ.
Uda³o siê te¿ odnale¼æ kometê C/2002 T7 LINEAR, choæ ledwo, ledwo. Mo¿e gdybym wyjecha³ za Warszawê i £ysy by tak nie przeszkadza³ ( nie chodzi o Andrzeja) to widok by³by ³adniejszy. Ale widzia³em. Niestety na jutro prognoza dla centralnej Polski jest marna i raczej nici z obserwacji.



Localizer, robisz systematyczny b³±d w obs³udze biegunowej, dokrêca siê j± do oporu i rusza ca³± osi± polarn± i nic wtedy nie goni 8)
Oczywi¶cie g³owicê ustawia siê bez teleskopu dla wygody :lol: :lol: :lol:

Przy okazji mam pytanie do Janusza. Obraz w lunetce biegunowej Soliogora jest odwrócony w relacji prawo/lewo ?
L.J.

Tam jest wszystko do góry nagami i tak ma byæ Leszku :-)



Januszu doprecyzujmy, czy jest to odbicie wzglêdem osi pionowej czy poziomej przy za³o¿eniu, ¿e spogl±damy w lunetkê od spodu monta¿u patrz±c przez lunetkê na gwiazdê polarn± ?
Wracaj±c do tematu komety, to na jakiej wysoko¶ci jest ona w tej chwili w godzinach wieczornych ?

Brawo LLZ, tylko podaj jeszcze jej parametry: Jasno¶æ, ¶rednicê, DC, i ewentualnie warkocz.

Wczoraj te¿ dojrza³em t± kometkê. Nie bêdê siê chwali³ wykonanymi pomiarami jasno¶ci,
bo nie chce sugerowaæ innych potencjalnych obserwuj±cych. Przy tym Ksiê¿ycu obiekt
wygl±da³ jednak mizernie.

Arek

a) Praktycznie wszystkie lunetki biegunowe daja obraz odwrocony "astronomicznie" czyli zamienione gora/dol i prawo/lewo (zlozenie 2 symetri osiowych czyli obrot o 180 stopni lub symetria srodkowa). Polaris nalezy ustawic wiec symetrycznie wzgledem srodka lunetki.

B) Lunetka musi byc ustawiona na sztywno i skolimowana. Jezeli lunetka sie rusza, popelniasz blad losowy (bo bedzie ustawiona losowo) a nie systematyczny. Jedna z prostych rekomendacji to nawijanie na front lunetki tasmy elektroizolacyjnej az wypelni ona szczelnie przestrzen miedzy lunetka a obudowa - wtedy przod sie nie bedzie chwial a lunetke skolimujesz sobie srobami regulacyjnymi przy okularze.

c) Lunetka musi byc skolimowana - os optyczna zgodna z osia mechaniczna montazu w RA.

d) Do zastosowan wizualnych po prostu ustaw teleskop ogolnie w kiedunku Polaris - nawet kilka stopni odchylu nie bedzie przeszkadzac przy powiekszeniach 100 - 150x, po prostu co jakis czas bedziesz musial skorygowac nieco dryf w deklinacji.

(mowiac bardziej naukowo, jezeli montaz jest ustawiony np. o 5 stopni od bieguna, to dryf bedzie (w przyblizeniu) sinusoida o amplitudzie 5 stopni i okresie 23k 56m. Czyli max. szybkosc dryfu to okolo 3.8 arcmin/min - przy polu widzenia 30 arcmin (plossl 50deg, powiekszenie 100x) gwiazdka ucieknie ci z pola widzenia po okolo 8 minutach. Beda jednak momenty takie kiedy dryf bedzie 0).

Pozdrawiam,

Pawel

To wspaniale co piszesz, czekam na swoja szanse :D


...b³±d w obs³udze biegunowej, dokrêca siê j± do oporu i rusza ca³± osi± polarn±...

Sprawdzi³em i dzia³a. Proste. Dzieki.


Brawo LLZ, tylko podaj jeszcze jej parametry: Jasno¶æ, ¶rednicê, DC, i ewentualnie warkocz.

Jedyne co mogê o niej powiedzieæ, to tylko tyle ¿e tam by³a. Ale cholerka taka s³abizna i jeszcze na zachodnim horyzoncie za¶wietlonym przez Ursynów. Taka mgie³ka ¶rednicy ze trzy stopnie. O warkoczu to mo¿na sobie pomarzyæ w takich warunkach. Za to po³o¿enie zgadza³o siê ze SkyMapp'em. :Beer:

LLZ, chyba 3 arcmin, a nie stopni? To by³aby kometa gigant :wink: :Beer: :Beer:

Oj Lokalizer a Ty j± aby napewno "zlokalizowa³e¶" :wink: :lol: :lol: :lol:

Trzy stopnie i to przy Ksiê¿ycu na niebie? Co¶ tu jest nie tak. Jacek Powichrowski oceni³ jej wielko¶æ na 2' przy ciemnym niebie.
Dodatkowo ta mgie³ka. Kometa ma w miarê du¿e DC i jest raczej podobna do ma³ej gromady kulistej, czy bia³o-szarego kr±¿ka.

Oczywi¶cie chodzi o 3 minuty. :oops:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl