Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Przesy³am jako uzupe³nienie mapki pomagaj±ce odnale¼æ obie komety. Je¶li kto¶ ma dok³adniejsze by³bym zobowi±zany.
http://www.geocities...ium/2p1003.htmlhttp://www.geocities...m/2002t710.htmlPozdrawiam
Czy w okresie najwiêkszej elongacji komety 2P ENCKE, to chyba 28 grudnia. Czy wtedy uda mi siê ujrzeæ przez lornetke 20x50. Nie ogl±da³em komet wiêc prosze o jakie¶ wskazówki.
Pozdrowienia.
Czy w okresie najwiêkszej elongacji komety 2P ENCKE, to chyba 28 grudnia. Czy wtedy uda mi siê ujrzeæ przez lornetke 20x50. Nie ogl±da³em komet wiêc prosze o jakie¶ wskazówki.
Pozdrowienia. 28 grudnia przypada najwiêksza jasno¶æ komety, a elongacja od S³oñca bêdzie ju¿ bardzo ma³a, zaledwie 19 stopni. To praktycznie uniemo¿liwi jej obserwacjê.
Je¿eli kto¶ chce odnale¼æ kometê to musi ju¿ rozpocz±æ jej poszukiwania, bo za tydzieñ, góra dwa tygodnie warunki jej widoczno¶ci znacznie siê pogorsz±, mimo wzrastaj±cej jasno¶ci.
Lornetka 20x50 nie za bardzo nadaje siê do tych poszukiwañ. Je¿eli uda Ci siê odnale¼æ kometê to tylko pod bardzo ciemnym niebem.
Dok³adniejsze mapki mo¿na wygenerowaæ za pomoc± Guide'a lub Sky Map Pro. Trzeba tylko zaktualizowaæ elementy orbit z:
http://cfa-www.harva...mets/index.html
Przepraszam za pomy³ke z ta elongacj±.
Mam jeszcze lornetke 7x50. Mo¿e ta bedzie lepsza.
Pozdrowienia.
Przed chwil± przeczyta³em ¿e kometa ma jasno¶c oko³o 8 mag. Czyli czy wogóle ma siê co zabieraæ za ogl±danie. Astronomi± interesuje siê ju¿ kilka lat. Ale to zainteresowanie wynika³o tylko z ksi±¿ek. Od dwóch dobrze miesiêcy staram sie robiæ jakies obserwacje gdy jest tylko pogoda.
Narazie co prawda mam zaliczone tylko m35 która ma 4,3 mag. A co tu dopiero mówic o komecie o jasnosci 8 mag. :(
Pozdrowienia.
8 mag, to ju¿ do¶æ jasna kometa. Jednak biorac pod uwagê jej du¿±, rozmyt± comê o DC oko³o 1, to jest ona trudnym obiektem do obserwacji. Poza tym pogoda skutecznie uniemo¿liwia jakiekolwiek obserwacje.
Oczywi¶cie pewnie nic wiêcej nie zobacze oprócz bia³ej kropki.
Pozdrowienia.
Ca³a rzecz w tym, ¿e w ,,Enckem'' nie ma ¿adnej ,,bia³ej kropki''. Je¿eli chcesz takow± zobaczyæ, to spróbuj ,,T7''. (Ma du¿e DC) :D .
A mogê j± dobrze zobaczyæ talem 150p 15cm zwierciad³a 750mm ogniskowa
Bez wiêkszych problemów, o ile bêdzie oczywi¶cie pogoda i ciemne niebo. :D
Czyli jednak cos zobacze. Chocia¿ cos ale juz co¶. Jak tylko bedzie pogoda wezme siê do obserwacji. A je¿eli piszesz ¿e cos zobacze to bêdzie widaæ jaki¶ kolor?
Pozdrowienia.
Raczej nie :( .
Je¿eli Ciê to interesuje, to zobacz tu:
http://vistula.wis.p...SOK/glowna.htmlPowinno Ci siê wiele wyja¶niæ na temat obserwacji kometarnych. :D
Czyli jednak cos zobacze. Chocia¿ cos ale juz co¶. Jak tylko bedzie pogoda wezme siê do obserwacji. A je¿eli piszesz ¿e cos zobacze to bêdzie widaæ jaki¶ kolor?
Pozdrowienia. Wczoraj obserwowa³em kometê przy pomocy teleskopu o ¶rednicy 200 mm i ledwo uda³o mi siê j± dojrzeæ. Obserwacjê prowadzi³em z miasta na rozja¶nionym niebie.
Wygl±da na to, ¿e w przypadku komety Enckego bardzo du¿e znaczenie bêd± mia³y warunki obserwacji. Im ciemniejsze niebo tym lepiej.
Kometa prezentuje siê obecnie jako bardzo rozmyta mgie³ka.
Szczerze mówi±c to nie wiem, czy lepiej widzia³em kometê T7, gdy mia³a jasno¶æ 10,5 mag., czy teraz kometê Enckego, gdy ma jasno¶æ oko³o 8 mag.
Mo¿e to górna warstwa chmur, bardzo cieñka. Której czasem nie mo¿na dojrzeæ. Byæ mo¿e to dlatego kometa pokazywa³a sie jako rozmyta kulka.
Encke to naprawdê stara i mocno rozmyta okresówka i st±d zawsze problematyczna do obserwacji poprzez swój du¿y stopieñ rozmycia i niskie DC na poziomie galaktyki M33 i nawet jeszcze bardziej rozmyta :?
Tak rozmyte obiekty wymagaj± idealnie czarnego nieba tak deficytowego szczególnie u nas jesieni± i st±d nasze problemy :?
Mo¿e to górna warstwa chmur, bardzo cieñka. Której czasem nie mo¿na dojrzeæ. Byæ mo¿e to dlatego kometa pokazywa³a sie jako rozmyta kulka. Zapewne my¶lisz o tej cieniutkiej warstwie cirrostratusów (chmur pierzasto-warstwowych), które pojawia³y siê miejscami w Polsce w ci±gu ostatnich dwóch dni.
Nie, to nie to. Przejrzysto¶æ w czasie obserwacji przekracza³a 5 mag. i nie by³o widaæ ¶ladu tych chmur (no mo¿e gdzie¶ nad horyzontem). Wokó³ jasnych gwiazd pojawi³o by siê lekkie halo, a tego nie widzia³em.
Kometa Enckego ma ju¿ tak± urodê. Mo¿e, gdy zbli¿y siê do S³oñca DC nieco wzro¶nie.
Przepraszam rozpêdzi³em siê i wesz³y dwa posty. Ten do skasowania.
Niestety zmartwiê Ciê Robercie ale przy S³oñcu zwiekszy tylko swój rozmiar g³owy a DC pozostanie na niskim poziomie i pomimo jasno¶ci np 6 mag przy ¶rednicy 1 stopieñ, charakterystycznej dla niej w peryhelium pozostanie nadal bardzo problematycznym obiektem do jesiennych obserwacji :?
Panowie proponujê daæ sobie spokój z "komet± Enckego" i poogl±daæ sobie lepiej "kobietê Emdego" :wink: :
http://www.astro-for...p?p=58346#58346
Niestety zmartwiê Ciê Robercie ale przy S³oñcu zwiekszy tylko swój rozmiar g³owy a DC pozostanie na niskim poziomie i pomimo jasno¶ci np 6 mag przy ¶rednicy 1 stopieñ, charakterystycznej dla niej w peryhelium pozostanie nadal bardzo problematycznym obiektem do jesiennych obserwacji :? W miarê zbli¿ania siê do S³oñca rzeczywiste rozmiary g³owy komety bêd± wzrastaæ, ale jednocze¶nie oddala siê ona od Ziemi przez co rozmiary k±towe wcale nie musz± tak wzrosn±æ i liczê, ¿e DC minimalnie wzro¶nie.
Kilka dni temu kometa minê³a Ziemiê w odleg³o¶ci oko³o 40 mln km, a ju¿ za trzy tygodnie bêdzie dwa razy dalej.
Zobaczymy jak bêdzie, ale jak DC nie wzro¶nie to wielu obserwatorów, szczególnie tych pocz±tkuj±cych, zawiedzie siê na komecie Enckego. :(
Januszu, a Ty j± ju¿ widzia³e¶? Chodzi mi o ten powrót.
W tym powrocie jeszcze nie :Cry:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl