Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witajcie.
Na stronie sky&telescope
http://skyandtelesco...ticle_904_1.aspjest artyku³ o komecie C/2002 Y1 (Juels-Holvorcem).
Weg³ug niego kometa ta przebywa obecnie w Andromedzie i jak mówi tabela ma jasno¶æ 5.6 mag.
Fatycznie wdg. CdC jest, tyle ¿e program podaje 9.1 mag. ( The Skay te¿ 9 mag.).
Jak sie maj± te informacje do rzeczywisto¶ci. Mo¿e kto¶ obserwowa³ t± kometê. I jak nale¿y w takim razie interpretowaæ jasno¶æ komet podawan± w programach komputerowych.
A mo¿e ja co¶ niedoczyta³em i bzdury piszê.
Proszê jeszcze o wyja¶nienie co oznaczaj± NEAT i LINEAR przy nazwach komet niektórych komet.
NEAT jest to skrót od Near Earth Asteroid Tracking program. Widocznie teleskop na Hawajach, którym odkryto t ê kometê jest u¿ywany w ramach tego progrmau.
I podobnie LINEAR to skrót od The Lincoln Near Earth Asteroid Research project. Wiêcej informacji o LINEAR znajdziesz na stronie www.ll.mit.edu/LINEAR/
To chyba zreszt± nie nazywa siê skrót tylko jako¶ inaczej (mo¿e skrótowiec?)
NEAT i LINEAR to nazwy programów obserwacyjnych poszukuj±cych zagra¿aj±cych Ziemi obiektów i sukcesywnie przy okazji odnajdywanych komet :D :D :D
St±d siê bior± takie a nie inne ich nazwy :) :D ;D
Dziêki, du¿o dowiedzia³em siê te¿ ze strony SOK. S± tam fajne zdjêcia zrobione przez amatorów (Janusz twoje te¿). Ciekawy jestem czy jaki¶ nasz amator odkry³ jak±¶ kometê?
Co do jasno¶ci - zale¿y ona od parametru k okre¶laj±cego stopieñ aktywno¶ci komety. W miarê obserwacji i rozwoju wydarzeñ to k jest ci±gle poprawiane. St±d kolejne aktualizowane efemerydy podaj± czasem inne jasno¶ci. Programy czasem wy¶wietlaj± jasno¶c niepoprawnie bo:
- masz za stare elementy orbit
- trafi³e¶ akurat na moment w którym dostêpne s± elementy z b³êdem - podobno co druga aktualizacja ma taki ¶mieszny b³±d, który w kolejnej a znika a w jeszcze kolejnej z powrotem siê pojawia itd.
Najbardziej trzeba wierzyæ aktualnym obserwacjom bo efemerydy to zawsze i tak do pewnego stopnia zgadywanie. A obserwacje pokazuj± ¿e kometka ma oko³o 6 mag teraz.
Co do amatorskich odkryæ - ostatni Polak który odkry³ kometê to obecny prof. Konrad Rudnicki, ale on ju¿ wtedy by³ zawodowcem a odkrycia dokona³ na zdjêciach z jakiego¶ ponadmetrowego teleskopu przy okazji fotografowania komety Humason. To by³o w latach sze¶ædziesi±tych. Ostatni amator to pewnie Lis - ale on i tak wspó³pracowa³ z profesjonalnym obserwatorium w Krakowie, przed wojn±.
Mariner
No w³a¶nie o nim my¶la³em - o Lisie!
Oba odkrycia Lisa, który w owym czasie by³ w obserwatorium na Lubomirze "Astronog±" czyli co¶ w rodzaju wo¼nego i ch³opca na posy³ki zarazem to jeszcze przedwojenna historia ;D ;D ;D
Jedn± chyba odkryl 11 cm refraktorem Zeissa a drug± mniejszym 7 cm refraktorkiem pomocniczym :-)))
Kiedy¶ chyba w Uranii by³y jego wspomnienia czy notatki, jak je odkry³. Pe³ne amatorstwo! Dzisiaj to chyba niemo¿liwe. Odkrywanie komet to prawie profesja.
Ja obserwowa³em t± kometê kilka dni temu lornetk± 26x70 i 20x60. Rzeczywiscie posiada jasno¶æ oko³o 6 mag. Odnalaz³em j± od razu bez problemu z "rêki".
To nie bêde Ci wchodzi³ w drogê bo skoro lornetk± 26x70 obserwujesz z rêki to masz ramiê jak Rambo lub Arnoldzik i ja podziekujê za sparing z Tob± ;) ;) ;)
Paradkosalnie dalej kilka komet w roku odkrywaj± amatorzy lornetkami i teleskopami bo wielkie programy poszukiwawcze nie szukaj± komet blisko S³oñca i od czasu do czasu te¿ ich teleskopy wymagaj± przegl±dów i remontów a wtedy kometki im umykaj± ¿e chej i to nawet takie po 4-6 mag !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
w zwi±zku z tym teleskopy i ³ornety w d³oñ i na statywy i nie baæ sie popatrzyæ w rozgwierzd¿one Niebo ;D ;D ;D
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl