Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam wszystkich, sporo czasu temu przymierza³em siê do budowy 15 cm bino-newtona, jednak moje plany skoñczy³y siê...w³a¶nie na owych planach. Powodów wtedy by³o kilka, m.in. brak dostatecznych funduszy, ale po przemy¶leniu równie¿ rozmiary i mobilno¶æ takiego sprzêtu. Na dodatek szybka rozbudowa mojej mie¶ciny, przesunê³a dobre miejsce na obserwacje z nieca³ych 100 metrów do minimum kilometra od mojego mieszkania.
Teraz, po up³ywie czasu pojawi³ siê pomys³ z³o¿enia w bino dwóch krótkich i lekkich reflektorów Sky-Watcher 120/600.
Powody takiego wyboru:
lniska waga - nieca³e 4 kg
llkrótka tuba - mniejsze gabaryty i szersze pole widzenia
llprzeznaczenie na DSy - aberracja nie bêdzie przeszkadzaæ
llwyci±g 2"l
Teoretycznie wszystko wydaje mi siê OK, ale s± niepewno¶ci:
lCzy ogniskowe tych teleskopów bêd± wystarczaj±co zbli¿one, ¿eby dawa³y jednakowy obraz dla ka¿dego oka?
llCzy przy wykorzystaniu 2 par k±tówek (¿eby dostosowaæ tory optyczne do rozstawu oczu) da siê wyostrzyæ obraz bez ingerencji w wyci±g/tubê?l
Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam.
chyba lepszy jest sposób z pi³owaniem rury. najmniejsza mo¿liwa winietacja i najmniejsza mo¿liwa liczba odbiæ.
dwie k±tówki na tor optyczny da³yby tylko dostosowanie szeroko¶ci oczu, a jeszcze wypada³oby dla wygody zrobiæ zakrêt 90 stopni... konstrukcja musia³aby wygl±daæ jak koszmarny sen hydraulika ^_^
pi³uja teleskopy najlepsi, pi³ujmy wiêc i my! :rolleyes:
tutaj lorneta taka jak chcesz 120/600w taki sam sposób
bino skywatcher 100 EDi jeszcze
na deser 127 EDco do w±tpliwo¶ci na temat ogniskowych - wygl±da na to ¿e nie ma problemu z dopasowaniem skoro tyle razy siê uda³o :)
Pi³owanie brzeszczotem tubusa zapewnia bardzo ma³± dok³adno¶æ równoleg³o¶ci czu³. Doskonale pamiêtam jak ok roku czasu temu robi³em to na tokarce. Dorabia³em ca³e wrzeciono z dwoma korkami z tekstolitu, wtedy na ma³ych obrotach zabiela³em 2 czo³a z jednego zamocowania (idealna równoleg³o¶æ czu³ tubusa wzglêdem siebie)
Ten post by³ edytowany przez
Mitek dnia: 10 August 2009 - 22:48
Szuu, na taki patent nie wpad³em, sprytne to! Tym sposobem nawet oszczêdzam na dodatkowych 2 k±tówkach, no i obserwacja znacznie wygodniejsza. Tylko szkoda trochê ciachaæ nowiutk± tubê - w takim wypadku bym siê chyba musia³ rozejrzeæ za czym¶ u¿ywanym, przynajmniej tym do skrócenia.
Pozostaje jeszcze kwestia skrócenia tubusa metod± profesjonaln±, jak pisze Mitek, bo sam na pewno nie uzyskam potrzebnej przecyzji.
Niemniej cieszy mnie to, ¿e takie bino jest to do zrobienia, skoro komu¶ ju¿ siê to uda³o. :)
Tak mi siê wydaje ¿e tu warsztat bardziej jest potrzebny do wykonania tej skrzynki, bo o ile jestem sobie w stanie wyobraziæ w domowych warunkach obciêcie tuby to ju¿ z tymi p³ytami/profilami ¿eby ta skrzynka trzyma³a k±ty to czrno widzê. Ciekawe ile wa¿y ca³o¶æ, ta skrzynka jednak musi byæ do¶c pancerna ¿eby utrzymaæ kolimacjê.
Ale sam pomys³ "od czapy" - podoba mi siê. Znaczy do dzie³a.
Z warsztatem to nie problem, bo mój ojciec ma znajomego ¶lusarza, mo¿e on da radê tak± tubê skróciæ i wykonaæ elementy niezbêdne do justowania teleskopów miêdzy sob±.
Ja sam do dyspozycji mam warsztat stolarski z maszynami i narzêdziami, gdzie móg³bym dorobiæ z drewna/sklejki resztê.
W tym obciêtym refraktorze k±tówka trochê zbli¿y siê do obiektywu. Czy powinienem siê obawiaæ winietowania i je¶li tak, to w jakim stopniu?
pytanie dobre, bo w ostanim linku który da³ Szuu dolny ED ma inny wiêkszy (3cale?)wyci±g a dozosta³e dwa nie. Wiêc pewnie zale¿y ile "zapasu" maj± fabryczne wyci±gi
a mo¿e zamiast kroiæ , to daj po 2 nasadki k±towe 45 , w uk³adzie podobnym do lornetki.
Gdzie¶ to widzia³em ,ale nie mogê namierzyæ :oco:
Je¶li chodzi o
EMS, to odpada, bo koszt samej pary takich specjalnych k±tówek jest raczej poza moim zasiêgiem.
Teoretycznie móg³bym sam z³o¿yæ 2
k±tówki 45 st., ale pojawi³y by siê problemy z precyzyjn± regulacj± po³o¿enia tych nasadek - tak przynajmniej mi siê wydaje, skoro w takim EMS zastosowano co¶ takiego i dodaj± instrukcjê dok³adnego wyrównania obrazów. W tym przypadku koszt te¿ jest wiêkszy ni¿ w rozwi±zaniach z linków od Szuu.
Z reszt± w EMS zastosowano chyba lusterka, a te 2 nasadki s± pryzmatyczne - jak to by wp³ynê³o na jako¶æ obrazu i jego orientacjê w okularze?
Co do ciêcia tuby, mo¿e i tak by siê bez niego nie oby³o, w koñcu tor optyczny trochê siê wyd³u¿a z tymi nasadkami.
No to faktycznie problem ,nie pozostanie Ci chyba nic innego jak klasyczny uk³ad rura pod rur± , i ciêcie jednej z nich
Pozdrawiam
Je¿eli do budowy bino,s± u¿yte 2x ED 100/900 F9,to po obciêciu wyci±gu,w jednej sztuce i usuniêciu przegród z wyci±gu bêdzie dobrze.
Wg mnie przy 2x ED 120/900 F7,5 ,bêdzie potrzebny wyci±g 3".
Ale przy 2x 120/600 F5 (du¿y k±t wi±zki ¶wiat³a),wygl±da na to,¿e ju¿ na wej¶ciu do nasadki k±towej 2",ca³a wi±zka ¶wiat³a siê nie zmie¶ci.Do nasadki k±towej,trzeba w³o¿yc przed³u¿kê ~140 mm.Nie wiem jak w tym podanym linku do 2x120 im to wysz³o?
Posty po³±czone przez moderatora
Przegl±da³em to jeszcze raz i na ile zrozumia³em t³umaczenie z Google,to jest tak:
http://forum.astrono...rohr#Post599419Rozstaw oczu powy¿ej 67 mm (powinno byc od 58mm).Im wiêkszy rozstaw oczu,to krótsza przed³u¿ka z prawej strony,bo lewy tubus mo¿e byc ni¿ej.
Lewa nasadka k±towa 2",max skrócona od góry.Okular w pobli¿u lustra.
Przyznaje,¿e z powodu kosztów nie wymieni³ wyci±gu na 3".
Prawa strona lekko winietuje.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mam prowizorycznie na p³ycie MDF i klocku drewnianym z³o¿one bino z 2x ED Orion 100/900PRO.Powieszone jest na AZ3.Ale brak przeciwwagi i przy du¿ym k±cie podniesienia,samo leci wdó³.Ale mo¿na od spodu przykrêcic dovetail i powiesic na paralaktyku.Koszty minimalne,roboty ma³o.A po sprawdzeniu,zrobic wersjê docelow± w metalu.
Lewa tuba-kolimacja w pionie.Prawa tuba-kolimacja poziomo,z regulacj± rozstawu oczu od 59mm(na otworach pod³u¿nych w p³ycie podstawy).Ustawienie nasadek k±towych pionowo i równolegle do siebie,na obejmach.
To przy moim rozstawie oczu, chyba oko³o 62 mm, winietowanie bêdzie znaczne i raczej niedopuszczalne.
D³uga tuba lub zamiana wyci±gu na 3", raczej nie wchodz± w rachubê.
Zostaje ewentualnie opcja, któr± zastosowa³e¶ (chyba, ¿e to by³ cytat z forum?) w swoich EDkach. Mo¿e wklej jakie¶ fotki i napisz co¶ wiêcej o tym?
Mam 2x ED 100/900 robione wg tego linku:
http://www.astronomi....de/1877717.htmale zamiast robic ca³± skrzynkê,da³em tylko p³ytê MDF 18mm grubo¶ci,200x300mm.Lew± stronê podnios³em na klocku drewnianym d³ 300mm,wys 107mm,szer 70mm.Na p³ycie MDF z prawej strony rowki pod³u¿ne,pod mocowanie obejm,rozstaw 200mm.Praw± tubê przykrêcic na ¶rodku rowków.Lew± tubê przykrêcic od góry do klocka,rozstaw 270 mm i z jednej strony klocka.Teraz klocek dopasowac,¿eby tuby mia³y twój rostaw oczu.Zaznaczm,¿e to jest prowizorka,ale do¶c sztywna.
Aparatu i drukarki niestety nie mam.
Do " Mitka "
Czyta³em w twoich postach,¿e projektuj±c wyci±g,rysujesz przebieg wi±zki ¶wiat³a.Czy móg³by¶ tu wrzucic takie rysunki przebiegu wi±zki ¶wiat³a w refraktorze,od obiektywu,do okularu,bez uwzglêdnienia innych elementów np nasadki k±towej i wyci±gu?
Np okular 70 *,refraktor F5 (120/600-150/750) i drugi rys okular 70* refraktor F7,5 (120/900).Ja dla swoich potrzeb,liczê tylko w przybli¿eniu,przeswity w ró¿nych miejscach,ale przyjmujê,ze sto¿ek ¶wiat³a ma wierzcho³ek ostry.Ty uwzglêdnia³e¶ pole w³asne okularu,i sto¿ek by³ ¶ciêty.Znaj±c d³ugo¶c torów optycznych i przeswity np: ró¿ne przed³u¿ki,lub nasadka bino WO 100mm przeswit ~22mm,Baader Planetarium 110mm/23mm,dalej nasadka k±towa SW 2"-107mm/46mm,redukcja 2"/1,25"-10mm,dalej wyci±g -zale¿y jaki 2",czy 3",d³ugo¶c/prze¶wit na wlocie.Dorysowuj±c to na rys,bêdzie wiadomo,w ktorym miejscu jest za ma³y prze¶wit.Przewa¿nie za d³ugi wyci±g i za ma³ej ¶rednicy obcina ¶wiat³o,a przy nasadce bino lub przed³u¿ce np 110mm i wiecej,wlot do nasadki k±towej,przy refraktorze F5.Ciekawe,czy z twoich rysunków bêdzie podobnie,czy robiê du¿y b³±d??
Mo¿na te¿ zrobic bino w ten sposób:
http://www.bigbinoculars.com/ziel.htmZ t³umaczenia przez Google wynika,¿e tam s± 3 lusterka i poziomo obraz odwrócony.Brak wyci±gów,fokusery ¶rubowe.Ale taka du¿a waga?
3 lusterka to sporo zabawy w kolimacjê, w³asnorêcznie chyba ciê¿ko takie co¶ wykonaæ.
Obrotowe wyci±gi to pewnie wiêksza precyzja przy ostrzeniu, przydatna szczególnie w tak jasnym sprzêcie.
Waga faktycznie trochê du¿a, spodziewa³bym siê max 10kg bez monta¿u, a tu 2kg wiêcej. Chyba ten uk³ad lusterek z fokuserami a¿ tyle nie wa¿y?
Tak siê teraz zastanawiam i jako¶ nie mogê sobie wyobraziæ - jak bêd± zorientowane wzglêdem siebie obrazy dla ka¿dego oka, u¿ywaj±c 2 par k±tówek, ale ta druga para ustawiona prostopadle do osi optycznej teleskopów?
W takim po³o¿eniu jak poda³e¶ (k±tówki lustrzane),daj± obraz obrócony o 90*,jedna strona w prawo,druga w lewo i jeszcze ró¿nica góra/dó³.Sprawdza³em to na k±tówkach.Prawa i lewa strona bino,bedzie tylko wtedy wspó³pracowac,je¿eli dwie nasadki k±towe lustrzane bêd± w jednej p³aszczy¿nie,ale obraz pozostanie ca³kowicie odwrócony i obserwacje na wprost,tak jak przez lornetkê.Mo¿e byc jeszcze taki uk³ad,¿e nasadka k±towa 2" (lustro),bêdzie pionowo,a do niej wk³adany zestaw neutralny,dwie nasadki po³±czone razem.Obraz bêdzie,taki jaki daje,ta ustawiona pionowo,czyli w tym przypadku obraz ziemski pionowo,a poziomo odwrócony.Profesjonalnie to robi± tak:
http://www.binoptic.de/frames.htmlPopatrz na ceny.
Czekam na ten rysunek wi±zki ¶wiat³a,bo to jest konieczne,¿eby o czyms myslec.
Ceny i¶cie astronomiczne, ciekawe ile by kosztowa³y same nasadki, pewnie te¿ sporo.
A pisa³e¶ do Mitka na priv?
Te nasadki by przewy¿szy³y znacznie cen± 2x SW 120/600,je¿eli s± wogóle do dostania.Je¿eli nadal masz zamiar zrobic bino 2x SW 120/600,to przy naszych mo¿liwo¶ciach,tylko wg tego co poda³ "szuu"
http://acv.foren-cit...oprojekt.html#4przegladaj ca³o¶c,bo tam s± ró¿ne opcje.Trzeba uwa¿ac przy przenoszeniu,¿eby nie rozkolimowac i chyba jest to skolimowane dla konkretnego rozstawu oczu.Nie zauwa¿y³em regulacji rozstawu oczu?
Ja rezygnujê z bino 2x 100/900,bo z balkonu tak jasno,¿e oprócz Ksiê¿yca i Jowisza i to przy ma³ych powiêkszeniach nic nie widac.Szukam czego¶ mobilnego i chyba bêdzie to refraktor SW 150/750 + nasadka bino Baadera.Nie obejdzie siê bez wymiany wyci±gu na 3".
[...]Nie obejdzie siê bez wymiany wyci±gu na 3".
Czemu?
przy f/5 na tak d³ugim 2" torze optycznym winietowanie bêdzie bardzo du¿e
Refraktor SW 150/750 + nasadka bino Baadera.Nie obejdzie siê bez wymiany wyci±gu na 3".
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dla sprawdzenia,czy ca³a wi±zka ¶wiat³a z obiektywu,dostanie siê do okularu,rysujê na papierze mm sto¿ek ¶wiat³a dla danego refraktora np F5 (120/600,lub 150/750).Z tym,¿e powinien to byc sto¿ek ¶ciêty.W p³aszczyznie ogniska ¶rednica sto¿ka zale¿na od okularu,d³ugo¶c = ogniskowa,du¿a ¶rednica=apertura.Nawet w uproszczeniu, przyjmujê ¿e sto¿ek jest ostry,to w tym przypadku wychodzi mi tak: nasadka bino Baader-110mm(tor optyczny)+ nasadka k±towa SW 2" z redukcj±-117mm +rura do mocowania nasadki 35mm =262mm.Prze¶wit nasadki 46mm. 600:262x46=105mm (120mm) lub 750:262x46=131,5mm (150mm).Czyli ju¿ na nasadce k±towej,jest za ma³y prze¶wit,a jeszcze wyci±g 2".Je¿eli sto¿ek ¶wiat³a bêdzie ¶ciêty,to bêdzie jeszcze gorzej.
Mam takie pytanie:jak obliczyc ¶rednicê sto¿ka w p³aszczy¿nie ogniska,dla okularu 32mm-52*.
Mam takie pytanie:jak obliczyc ¶rednicê sto¿ka w p³aszczy¿nie ogniska,dla okularu 32mm-52*.
bardzo orientacyjnie bez uwzgledniania konstrukcji okularu
FieldStop = 52*32/57,3=29mm w praktyce dla ploosla jest to 27mm
Dziêkujê,ale sk±d ta liczba 57,3?
Dziêkujê,ale sk±d ta liczba 57,3?
57,295779513082320876798154814105 ilo¶æ stopni w jednym radianie (taka jednostka miary ³ukowej k±ta inna ni¿ stopieñ)
McArti & Motloch Franciszek: wszystko jasne. Tylko nie wiem, czy nasadka nie powinna byæ 2"? Ale to ju¿ inna klasa sprzêtu i 150/750 by³by najtañszym elementem zestawu...
Dla sprawdzenia,jak bêdzie z prze¶witami w takim zestawieniu:nasadka bino Baader Maxbricht 1,25"+nasadka k±towa SW 90* 1,25",wyrysowa³em sto¿ek ¶ciêty wi±zki ¶wiat³a,dla refraktora Orion ED 100/900.Dla nasadki bino:tor optyczny 110mm,diafragma przy okularze 21mm,diafragma od strony obiektywu 23mm.Górna diafragma jest w odleg³o¶ci ~27mm,od p³aszczyzny mocowania okularu.W przyblizeniu przyj±³em,¿e p³aszczyzna ogniska le¿y w p³aszczy¿nie mocowania okularu(s± odchy³ki,zale¿nie od okularu).Czyli sto¿ek ¶ciêty wygl±da³ tak:ma³a ¶rednica 20mm,du¿a ¶rednica 100mm,d³ugo¶c 900mm.Wysz³o z rysunku,¿e diafragma od strony obiektywu ma ~30mm.A w rzeczywisto¶ci ma 23 mm i nie ma winietowania.Co¶ z takim rysowaniem wi±zki ¶wiat³a,z uwzglêdnieniem pola w³asnego okularu(sto¿ek ¶ciety)jest nie tak.Je¿eli by,z p³aszczyzny ogniska ,o ¶rednicy 20mm poprowadzic linie równolegle do osi,a¿ do przeciêcia ze sto¿kiem ostrym wi±zki ¶wiat³a,to mo¿e tak bêdzie dobrze? Gdzie tkwi mój b³±d? :Boink:
b³±d tkwi w tym, ¿e winietowanie jest a brzegi w okularze nie s± o¶wietlone przez ca³y obiektyw.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl