Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
czyli ja ;D dozna³ szoku po przejrzeniu oferty teleskopów.... Juz powa¿nie - proszê uprzejmie o radê: interesuja mnie obserwacje jak najbardziej zwyczajne, dla poczatkuj±cych -ksiezyc, mo¿e najblizsze nam planety. Ze stanem wiedzy (a raczej jej brakiem) nie mam co marzyæ o trafnym zakupie sprzetu.... Z tego co uda³o mi siê wyczytaæ do takich obserwacji najlepszy bedzie refraktor. Teraz zaczyna siê prawdziwa d¿ungla -jaki kupic, za ile, jakiej firmy, na jaka jako¶æ obserwacji mogê liczyæ przy zakupie takiego a takiego modelu. Zanim kupiê teleskop planujê obserwacjê ze zwyk³a lornetk± ale teleskop chcia³bym zakupiæ w nied³ugim czasie. Prosilbym o fachowe podpowiedzi co do modelu, firmy, ceny i tego czego mogê oczekiwaæ po danym sprzêcie. Bêdê wzdiêczny za wszystkie wskazówki najchêtneij na mój adres mail'owy: Maciek.wen@interia.pl.
pozdrawiam Wszystkich
T
A jaki przedzia³ cenowy mo¿esz zaakceptowaæ?
Te¿ jestem baaardzo pocz±tkuj±cy i moje "do¶wiadczenie" sprzêtowe jest takie:
1. Kupi³em sobie u¿ywany refraktorek 60x800 Bressera za bodaj 160 PLN. Bardzo szybko przesta³ mi wystarczaæ (chocia¿ pierwszy raz w ¿yciu zobaczy³em sobie "na ¿ywo" pier¶cienie Saturna, Jowisz wraz z pasami i ksiê¿ycami, itp. - w sumie mia³em rok zabawy z zabawk± ;)).
2. Sprzeda³em Bressera i kupi³em u¿ywanego TAL-a 100R za 1200 PLN-ów. Wcze¶niej odziedziczy³em jeszcze stary produkt z PZO, maksutowa T50x70. Uwa¿am, ¿e TAL to optimum cenowe, dla kogo¶ kto nie ma nadmiaru kasy na zbyciu - my¶lê, ¿e za 1,2kPLN ciê¿ko by by³o znale¼æ co¶ lepszego do lookania na niebo. Jak na razie, jestem zadowolony! :D
P.S. Zaraz pewnie powiedz± to bardziej do¶wiadczeni koledzy, ale lornetka is the must! Bez niej ciê¿ko nauczyæ siê orientacji na niebie.
Jeszcze czego mo¿na oczekiwaæ:
Saturn - pierscienie i szczelina Cassiniego (szczelina s³abo widoczna). Przy dobrym seeingu widaæ na powierzchni Saturna równikowe podzia³y w kolorze powierzchni oraz cieñ planety rzucany na pier¶cienie.
Jowisz - pasy równikowe sztuk >=2 zale¿nie od warunków, widaæ cieñ rzucany czasem przez ksiê¿yce Jowisza na jego powierzchniê. WCP - nie widzia³em... :-
Mars - Widaæ czapê polarn± i najwiêksze struktury na powierzchni planety.
Z DS jest gorzej, ale np. widaæ ¿e M57 to faktycznie pier¶cionek. ;)
Dodam w kwestii Ta³a 100 - WCP bywa widoczna, podobnie jak cienie ksiê¿yców miêdzy pasami. DS nie¼le widoczny ale wy³±cznie w warunkach ciemnego nieba.
Wielkie dziêki! Jednak rozmowa z "¿ywymi"lud¼mi to co innego ni¿ szperanie po stronach w necie. Odpowiadaj±c na pytanie Oskara jestem w stanie (jedz±c potem przez najblizszy rok chleb ze smalcem:-) wydaæ na sprzêt 2-2,5 ty¶ zale¿nie od monta¿u. I tutaj oczywi¶cie dalsze dylematy -czy paralaktyczny czy Dobsona??????? Który jest lepszy na poczatek, co stracê decyduj±c siê na duzo tañszego Dobsona??? Wiem, ¿e powinno siê zaczynaæ od w miarê prostego sprzêtu ale tak jak pisa³ Piotro po zakupie czego¶ prostego przychodzi szybko ochota na lepsze parametry a ze sprzeda¿± uzywanego moze byc k³opot.... Tak wiêc chcia³bym to wypo¶rodkowac -kupiæ dobry sprzêt do którego obs³ugi bêde siê w stanie w miarê bezbolesnie przygotowaæ. Rozumiem, ¿e do obserwacji prostszych obiektów, Ksiê¿yca polecacie jednak refraktor? Wyczyta³em, ¿e reflektory Newtona nie daja dobrego kontrastu obserwowanych planet tzn szczegó³ów na ich powierzchni daj± za to wiecej mozliwo¶ci je¶li chodzi o bardziej odleg³e obiekty typu mg³awice i tym podobne twory. Proszzê zatem o rade czy refraktor, jaki model i jaka firma w moich wide³kach i na jakim montazu. Z góry wielkie dziêki. Acha, Panowie lito¶ci dla ¿ó³todzioba -co to jest DS i M57?????? :)
DS to ¿argonowy skrót od Deep Space Objects, czyli obikety g³êbokiego [dalekiego] nieba - galaktyki, gromady gwiazd, mg³awice. Zwykle dolicza siê do tego obiekty o podobnej charakterystyce obserwacyjnej, jak komety. Wiêkszo¶æ z nich -ALE NIE WSZYSTKIE!- jest do¶c trudna do obserwacji i wymaga sprzêtu o du¿ej aperturze [¶rednicy] pod ciemnym niebem. M57 jest przyk³adem tzw. mg³awicy planetarnej - zobacz w ksi±¿ce co to, albo znajd¼ w necie - nie chcê tu pisaæ encyklopedii.
Sprawa monta¿u - jest niebanalna i wi±¿e siêmocno z Twoimi preferencjami. Skoro s± to obserwacje planet, zdecydowanie doradza³bym paralaktyczny - refraktory z regu³y wystêpuj± na takim. Dobson [ja sam mam taki] jest wygodny w u¿yciu do DS, gdzie nie stosujemy du¿ych powiêkszeñ, jak do planet. Pe³na wygoda na Dobsonie to dla mojej rury do 100x, spokojnie ok. 130x, a ju¿ od 150x w górê jest to walka o byt ;D. W Twoim zasiêgu cenowym jest na pewno refraktor 100mm - powinien dawaæ dobre obrazy planet. Móg³by¶ te¿ rozwa¿yæ Newtona 150-170mm ale raczej nie krótkoogniskowego [takiego jak np. 150/750 -to sprzêt do DS] bo cie¿ko bêdzie uzyskaæ powiekszenia do planet bez Barlowa, a i jako¶c obrazu przy du¿ym powiêkszeniu nie musi byc najlepsza. Niektórzy chwal± sobie d³ugie Newtony f/10 z ogniskowymi rzêdu 1.5m do tych celów. Tylko to b. d³ugie, ciêzkie i niewygodne rury. Z drugiej strony, na planetach swiat astro sie nie koñczy i mam nadziejê,¿e to szybko odkryjesz. Pozdrawiam
-Jaros³aw
W kwestii refraktora. Nie znajdziesz takowego na monta¿u Dobsona ;). Refraktor o ¶rednicy 100mm mo¿na ju¿ kupiæ za Twój bud¿et. Mo¿esz pomy¶leæ o nastêpuj±cych modelach:
1) Ta³ 100RS - Himpol (Delta Opticals) 2290,- PLN
2) Synta 102/1000 - Fotoclassic, 1900,- PLN
3) Soligor RT 1000 - Astrokrak, 1590,- PLN
4) Celestron 102 - Himpol (Delta Opticals) od 1449,- PLN
Teraz przejrzyj to sobie na stronach internetowych z uwzglêdnieniem jakie akcesoria do tego s±, na jakich te refraktory s± monta¿ach. Potem oposzukaj na forum postów dot. poszczególnych teleskopów. I wtedy dalej pytaj :)
Jak chodzi o Ta³a mogê stwierdziæ, ¿e ma bardzo dobr± optykê, ale kiepski monta¿. Ja wymieni³em monta¿ na soligora i teraz dobrze dzia³a. Mo¿e uda Ci siê kupiæ sam± tubê i dokupiæ monta¿.
I nie kupuj ¿adnego modelu za ostatnie pieni±dze bo za chwile siê oka¿e ¿e bêdziesz musia³/chcia³ dokupiæ jakie¶ okulary, barlowy za oko³o 500z³-1000z³
potem kamerkê internetow±, jakie¶ prowadzenie, filtr taki, owaki... laptop akumulator... ::)
Jeszcze raz serdeczne dzieki za wszystkie rady! Jak juz mam afcowców do zamêczania to Was wykorzystam dalej:-) Czy jest jaki¶ sprzet, którego parametry odpowiadaja zarówno obserwacjom DS jak i planet? Czy jest np. jaki¶ model Reflektora Newtona, którym mozna ogladaæ dok³adnie powierzchnie planet jak i DS?? Czy jak kupie refraktor to moge zapomnieæ o obserwacjach odleglejszych mg³awic Gromad itd? A mo¿e kto¶ ma w posiadaniu w³asny sprzet w przedziale 2-2,5 tys i móglby soie pochwaliæ co udaje mu siê zaobserwowaæ tym sprzêtem??
Czy jest jaki¶ sprzet, którego parametry odpowiadaja zarówno obserwacjom DS jak i planet? Jak kogo¶ nie staæ na dwa sprzêty to siê ³udzi ¿e TAK... ;D
A jak ju¿ ma dwa to wtedy wyra¼nie mówi ¿e NIE... ;D
Mc Arti, widzê ¿e masz zdrowe podej¶cie do tematu ;D - rozumiem, ¿e ¶rodek w wyborze sprzetu o ktory pyta³em owszem istnia³ ale na Atlantydzie... ;DPrzyjdzie kupi¶ dwie rury i nie je¶æ przez dwa lata wcale :'(
Oskar jakbym móg³ Ciê jeszcze pozamêczaæ... mo¿esz mi opisaæ jakie mozliwo¶ci daje Synta 102/1000 o której pisa³e¶? Jakie szczegó³y zobacze na powierzchni Ksiê¿yca, czy bêd± widoczne pierscienie Saturna (pytam o takie proste rzeczy bo s± to dla mnie jedyne punkty odniesienia - które jestem sobie w stanie wyobraziæ...) Czy ten sprzêt da mi sznsê na obserwacje jakichkolwiek innych obiektów poza planetami??? Bêdê wdziêczny za krótki opis.
Tadek! maj±c takie punkty odniesienia to te¿ widaæ ¿e masz zdrowe podej¶cie...
My¶lê ¿e przy Syncie udusisz z zachwytu nad widokiem Saturna...
Witaj!
Trzy miesi±ce temu te¿ mia³em takie w±tpliwo¶ci i dziêki kolegom z forum dokona³em wyboru. Osobi¶cie radzi³bym Ci jechaæ na jaki¶ zlot np. na Kud³acze i obejrzeæ sprzêt na ¿ywo i dopiero wtedy dokonaæ wyboru. Aby Ciê roz¶mieszyæ powiem Ci jedynie, ¿e zanim zarejestrowa³em siê na forum chcia³em kupiæ sprzêt firmy Uniwersa³. ¯eby siê nie powtarzaæ: przeczytaj wcze¶niejsze rady na temat wyboru pierwszego teleskopu. ¦rednio raz na tydzieñ nowi forumowicze pytaj± siê: Jaki teleskop wybraæ ?
http://astro4u.net/y...ay;threadid=529http://astro4u.net/y...ay;threadid=505Pozdrawiam
Tomasz
Tadek!
To, ¿e nie ma sprzêtu uniwersalnego do DS i do planet nie oznacza, ¿e jak kupisz np. refraktor 100mm, to ju¿ sobie nie poogl±dasz np. gromad kulistych i galaktyk. Tyle tylko, ¿e bêdzie je gorzej widaæ ni¿ np. w 170-200mm Newtonie. Ale na pewno lepiej ni¿ przez lornetkê... Zawsze te¿ mo¿esz zdecydowaæ siê na jaki¶ kompromis, typu np. Newton 150-170mm z ogniskow± 1000-1200mm [ja my¶lê o takim wariancie za parê lat]. Jest to to jeszcze transportowalne, apertura ju¿ spora, wiêc i do planet, i do DS siê nada. W Twoim przypadku, stawia³bym na refraktor 100mm f/10 z listy Oscara, tylko zastanowi³bym siê nad tym Soligorem RT1000, bo on ma jednak mniejsz± aperturê, bodaj 93mm, a to jednak pewna ró¿nica in minus w stosunku do 100/102mm pozosta³ych... Pozdrawiam
-Jaros³aw
O Syncie Ci wiele nie napiszê, bo przez ni± nie patrzy³em (refraktor). Je¶li masz pytania to mogê odpowiedzieæ tylko o tym co widzê Ta³em.
Sprzêtu uniwersalnego faktycznie nie ma. Niemniej jednak chyba wa¿niejszy ni¿ sprzêt, w zakresie obiektów DS, s± dobre warunki do obserwacji. Podstawa to naprawdê ciemnie niebo. W Jod³owie moim Ta³em ogl±dali¶my galaktyki i by³y ³adnie widoczne. Nigdy bym nie przypu¶ci³, ¿e tyle widaæ refraktorem. Oczywi¶cie newtony s± w tym aspekcie o wiele lepsze. Ale bez ciemnego nieba niewiele zobaczysz niezale¿nie od sprzêtu (no chyba ¿e takim Syriuszem 330mm).
My¶lê, ¿e na dzieñ dzisiejszy najbardziej uniwersalnym instrumentem, zarówno do planet i obiektów DS i to po przystêpnej cenie jest Synta Sky Watcher 200/1200 na Dobsonie.
200 mm ¶rednicy zwierciad³a, ogniskowa 1200 mm przy ¶wiat³osile 1:6 to naprawdê bardzo dobre parametry dla pocz±tkuj±cego.
Nie mam sprzêtu za 2,5K pln, dlatego siê w tej kwestii nie wypowiem.
Widzia³em za to, chyba na gie³dzie Teleskopy.pl, ETX 90 za 2K pln - czy nie by³ by to idealny wybór na pocz±tek? W zasadzie same zalety - ma³y, wszêdzie mo¿na ze sob± zabraæ, obrazy daje doskona³e, "jakies tam" fotki webcamem robiæ mo¿na. A jak nie przypasi, zawsze mo¿na dobrze sprzedaæ.
Tylko znaj±c ¿ycie, to og³oszenie jest ju¿ dawno nieaktualne...
dziêki, dziêki! Nie spodziewalem siê ¿e spotkam tu tylu pomocnych ludzi. Na dobry poczatek próbujê siê wprosiæ na jakies obserwacje z wyjadaczami -mo¿e uda siê popatrzeæ na prawdziwy sprzêt i jakies ciekawe obiekty??? Sam nawet z teleskopem-armat± nie zdo³a³bym tego wycelowaæ odpowiednio ¿eby cokolwiek zobaczyc. Zamieszcza³em ze znajomym pro¶bê o mo¿liwo¶c podczepienia sie do jakiej¶ grupy na ten weekend, kilka osób siê odezwa³o!!! nie wiem jednak czy akurat termin bêdzie im odpowiada³. Moze w tej grupie tematycznej znajdzie siê jeszcze kto¶ z Lublina i okolic kto ma sprzet i pozwolilby siê pod³±czyæ do obserwacji w t± sobotê???? "Nowi" rozstawiaja sprzêt i zabieraj± dobr± kawê, w ogóle mo¿na takich go¶ci wykorzystywaæ do najgorszej roboty podczas obserwacji wiêc nie jest to chyba nagorsza oferta? ;D
"Nowi" rozstawiaja sprzêt i zabieraj± dobr± kawê, w ogóle mo¿na takich go¶ci wykorzystywaæ do najgorszej roboty podczas obserwacji wiêc nie jest to chyba nagorsza oferta? dorze gada(pisze) nalaæ mu jeszcze :D,a tak na powa¿nie niez³a my¶l popieram
pozdrawiam Tedi
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl