[ATM] Gucio II 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam

kilka lat temu postanowi³em skonstruowaæ sobie teleskop. Ju¿ wcze¶niej budowa³em mniejsze instrumenty i monta¿e wiêc wiedzia³em na co siê porywam. Tym razem mia³ to byæ "profesjonalny" sprzêt. W koñcu skoro móg³ Galileusz czy Hershel to dlaczego nie ja. Tym bardziej, ¿e obecnie mamy wiêksze mo¿liwo¶ci obróbki materia³ów i same materia³y te¿ jakby lepsze.
Budowa teleskopu sprawia wiele frajdy ale obserwacje w³asnorêcznie wykonanym teleskopem daj± wiêcej satysfakcji ni¿ jakimkolwiek teleskopem fabrycznym. Dlatego nie mia³em w±tpliwo¶ci, ¿e muszê zbudowaæ go samodzielnie, w jak najmniejszym stopniu korzystaj±c z kupionych elementów

efektem rocznej pracy by³ Gucio. Teleskop Newtona 180/1124. Wystruganie zwierciad³a nie by³o specjalnie trudne. Wystarczy³o oko³o 50-60 godzin szlifowania i polerowania i ze 2 razy wiêcej czasu na poboczne sprawy jak dekantowanie materia³ów ¶ciernych, badania cieniowe, czyszczenie, wykonanie no¿a i sztucznej gwiazdy, polerownika itp. (o poszukiwaniu elementów i materia³ów nie wspomnê). Tubus sk³adany by³ wykonany z rury kanalizacyjnej 250 mm. Wyci±g obrotowy w/g mojego projektu wykona³ zaprzyja¼niony tokarz.
LW zakupi³em w AK, natomiast paj±ka i celê LG wykona³em samodzielnie. Do teleskopu zrobi³em te¿ monta¿ paralaktyczny. Paralaktyk by³ potwornie ciê¿ki i ma³o wygodny wiêc zrobi³em prowizorycznego Dobsona. Niestety teleskop z rury PCV jest do¶æ ciê¿ki (ma te¿ inne wady) wiêc postanowi³em Gucia nieco odchudziæ. Zobaczy³em kiedy¶ w markecie budowlanym tubê kartonow± do szalunków. Nie wiedzia³em ile taka rura wa¿y. Akurat sta³a taka 3m d³ugo¶ci 25 cm ¶rednicy. Zapar³em siê mocno jak Pudzian na zawodach i targn±³em rurê do góry. Ca³e szczê¶cie, ¿e sufit w Castoramie maj± na wysoko¶ci jakie¶ 10 m. Rura jest tak lekka, ¿e ¶mignê³a jak rakieta. Od tego momentu wiedzia³em z czego bêdzie mia³ tubus Gucio II
Niestety modernizacja idzie mi znacznie wolniej ni¿ budowa teleskopu od zera. Na szczê¶cie powoli zbli¿am siê do finiszu

przy okazji zmiany tubusu postanowi³em wymieniæ pozosta³e elementy: celê LG, wyci±g i prawdopodobnie paj±ka, choæ jeszcze ostatecznej decyzji co do paj±ka nie podj±³em. Nowy bêdzie tez Dobson. Poprzednik nie by³ ³o¿yskowany i by³ ma³o sztywny i dlatego zosta³ skazany na spalenie na stosie. Z niewielkiej modyfikacji zrobi³a siê budowa prawie od zera

¿eby nie by³o za ró¿owo dodam, ¿e napotka³em kilka problemów i chcia³bym uzyskaæ kilka porad od forumowiczów
1. wyczernienie. Koncepcja by³a taka: wykleiæ z zewn±trz foli±, a wewn±trz flokiem. Niestety flok lubi zebraæ trochê kurzu. Pewnie sprawdza siê w konstrukcjach zamkniêtych ale w Newtonie bêdzie stale brudny. Trzeba malowaæ. No i tu jest haczyk: tuba jest pokryta jakim¶ woskiem. Jak to usun±æ? Chemicznie czy mo¿e zetrzeæ papierem ¶ciernym?
2. zabezpieczenie krawêdzi tuby. W koñcu to papier i jak wci±gnie wodê to spêcznieje. Wiêc jak: ¿ywica czy lepsze bêdzie co¶ innego?
3. Dobson. Sklejka jak zassie wodê to powstanie rozklejka. Chcia³em okleiæ foli± ale i tak trzeba zaimpregnowaæ ... a przynajmniej krawêdzie. A mo¿e lepiej pomalowaæ? Tylko czym?

oto kilka fotek elementów ze sklejki: cela LG, wrêgi wzmacniaj±ce tubê, obejmy i monta¿. Przy okazji nowy bêdzie wyci±g Crayforda od Oriona i wygiête ramiê paj±ka. We fragmentach tubusu z PCV widaæ LG i LW. Szukacz zrobi³em z badziewnej lornetki 10x50, która okaza³a siê 6x45, ale przynajmniej mia³a okular z krzy¿em (niewycentrowany)
chment]

pozdrawiam



Po pierwsze teleskop ma ¶wietn± nazwê :D
¦wietna robota. Pierwsze fotki wygl±daj± bardzo obiecuj±co... :Salut:
Chcia³bym byæ na debiucie Gucia. Daj znaæ jak bêdziecie gotowi :)
pozdrawiam


3. Dobson. Sklejka jak zassie wodê to powstanie rozklejka. Chcia³em okleiæ foli± ale i tak trzeba zaimpregnowaæ ... a przynajmniej krawêdzie. A mo¿e lepiej pomalowaæ? Tylko czym?

Cze¶æ

Ja nied³ugo nawoskujê Dobson'a od mojego LB lakierem (tym do samochodów). To bêdzie chyb a dobre rozwi±zanie. Woda bêdzie ¶ciekaæ.

No i gratulujê teleskopu B)

Pozdrawiam,
Tomek :)


2. zabezpieczenie krawêdzi tuby. W koñcu to papier i jak wci±gnie wodê to spêcznieje. Wiêc jak: ¿ywica czy lepsze bêdzie co¶ innego?
3. Dobson. Sklejka jak zassie wodê to powstanie rozklejka. Chcia³em okleiæ foli± ale i tak trzeba zaimpregnowaæ ... a przynajmniej krawêdzie. A mo¿e lepiej pomalowaæ? Tylko czym?



No w³a¶nie, TUBA. Ró¿ne s³ysza³em opinie o tekturowych tubach, ³±cznie z rozmiêkaniem. Moj± czê¶æ zdoby³em w pracy, gdzie du¿o tego typu materia³ów. Nie jest to zwyk³a tektura. Znawc± nie jestem ale jest czym¶ sklejana. Wykonywa³em wcze¶niej testy jej wytrzyma³o¶ci i twarda jest skubana. Jej krawêdzie zala³em klejem (pewnym chiñskim, którego te¿ mam "troszkê" w pracy i ma opinie zabójczego), co sprawi³o ¿e stwardnia³y jak kamieñ i nie bêd± podatne na rozwarstwianie. Podobnie zabezpieczy³em ka¿d± wywiercon± tam dziurê (na wyci±g, szukacz, paj±k LW itp.).
Ponad to rurka zosta³a zabezpieczona dwoma warstwami lakiero-bejcy typu "drewnochron" (jak ka¿da drewniana czê¶æ teleskopu, o czym nie wspomnia³em). Przesz³a mimowolny test na mokniêcie, poniewa¿ podczas suszenia siê na balkonie zaczê³o padaæ i za pó¼no siê skapn±³em. Test zdany na 5+, woda sp³ynê³a, a teraz po tygodniu nie widaæ ¿adnych zmian.


http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...84&hl=%E6ma

Mo¿e znajdziesz tam co nieco, co Ci siê przyda.



Czy Ja dobrze widze na pierwszej fotece ? Czy cela LG nie ma otworu ch³odz±cego pod lustrem ? Powinien byæ taki du¿y jak w Syntach - prawie ca³e lustro na zewn±trz widoczne.

Co¶ CI ¼le idzie ta praca nad dobsonem skoro poprzedni nie by³ wystarczaj±co sztywny. Nie potrzeba drogiej sklejki, a zwyk³e p³yty meblowe ze starej szafy. Przy okazji takie to ju¿ s± oklejone. Pomy¶l raczej nad odpowiedni± konstrukcj± dobsona. Ja zawsze zachwalam wszystkim ¿e Syntowski typ dobsa z r±czkami jest najlepszy.

P.S.
Skoro udalo Ci siê wyszlifowaæ w miarê dobre lustro, to mo¿e teraz pomy¶l nad wyskrobaniem du¿o wiekszego i budow± nowego teleskopu typu Taurusowego ? Bedziesz mia³ du¿o wiêcej frajdy, ni¿ przebudowa tej 18-tki.

Witam. Dobra nazwa do tej niezbyt wielkiej zabawki, chocia¿ równie¿ pasowa³aby by ona do sprzêtu 30cm. B)
Odno¶nie przygotowania rury do malowania wyczerniaj±cego to my¶lê ¿e powinno pomóc lekkie zmatowienie papierem ¶ciernym o grad. 80-100 a nastêpnie przetarcie rozpuszczalnikiem nitro lub w razie braku reakcji, jeszcze silniejszym acetonem.
Zabezpieczenie krawêdzi tuby je¿eli chodzi o malowanie mo¿na wykonaæ lakierem poliuretanowym. Bedzie to o wiele prostsze ni¿ babranie siê w ¿ywicy i jej mozolne szlifowanie. Lakier na³o¿ony w kilku warstwach bêdzie tak¿e znacznie twardszy oraz bardziej estetyczny.
Tak samo zabezpieczyæ mo¿na sklejkê. Aby by³o to trwa³e impregnacjê lakierem zaczynamy od naniesienia pierwczej warstwy lekko rozcieñczonej ( dziêki temu lakier nie zatrzyma siê na powierzchni tylko wsi±knie g³êbiej ) . Przed lakierowaniem mo¿na oczywi¶cie materia³ w jaki¶ sposób zabarwiæ a nastêpnie lakierowaniem utwardziæ.
Je¿eli chodzi o temat wyczerniania i baflowania to chyba nie dalej jak na wiosnê toczy³a siê tu namiêtna dyskusja. :rolleyes:


Skoro udalo Ci siê wyszlifowaæ w miarê dobre lustro, to mo¿e teraz pomy¶l nad wyskrobaniem du¿o wiekszego i budow± nowego teleskopu typu Taurusowego ? Bedziesz mia³ du¿o wiêcej frajdy, ni¿ przebudowa tej 18-tki.
miesi±c temu przekonywa³e¶, ¿e sens ma jedynie malowanie rurki na ró¿owo a teraz namawiasz mnie do szlifowania lustra? Zdecyduj siê na co¶ zanim zaczniesz doradzaæ innym

obrazy dawane przez ten teleskop ca³kowicie mnie satysfakcjonuj± i nie przewidujê budowy lub zakupu wiêkszego. Kiedy rozpoczyna³em budowê wzi±³em pod uwagê wiele czynników, a ¿aden z nich jak do tej pory nie uleg³ zmianie

otworu ch³odz±cego wielko¶ci zbli¿onej do ¶rednicy lustra nie ma i z oczywistych wzglêdów nie bêdzie. Trudno by³o by prawid³owo podeprzeæ LG. Bêdzie za to kilka a nawet kilkana¶cie mniejszych otworów, które wykonam, kiedy bêdê mia³ zrobione podpory zwierciad³a. W zasadzie powinny wystarczyæ 3 ale nie wykluczam, ¿e zrobiê 6. W ka¿dym razie otwory wykonam na koñcu

starej szafy nie mam, ale mam now± sklejkê wiêc monta¿ bêdzie w³a¶nie z niej :szczerbaty: . Rozumiem aspekt ekonomiczny ale gdyby by³ dla mnie priorytetem to kupi³bym gotowy teleskop. Wysz³o by wielokrotnie taniej

pyta³em o sposoby zabezpieczenia tuby i sklejki bo farby, lakiery czy bejce to dla mnie czarna magia. Zamiast lakier poliuretanowy mo¿na napisaæ ³ubu-dubu i dok³adnie tyle samo zrozumiem :Boink: . Je¶li nie chcecie uprawiaæ kryptoreklamy to piszcie na PW

dziêki za podpowiedzi

pozdrawiam
PS
Wimmer jeste¶ oczywi¶cie zaproszony na premierê. Przy moim obecnym tempie pewnie to bêdzie w zimie


miesi±c temu przekonywa³e¶, ¿e sens ma jedynie malowanie rurki na ró¿owo a teraz namawiasz mnie do szlifowania lustra? Zdecyduj siê na co¶ zanim zaczniesz doradzaæ innym

Nic takiego nie pisa³em o "ró¿owych rurkach". Gdzie? kiedy ? Owszem jestem przeciwnikiem szlifowania ma³ych lusterek, bo ma³o komu udaje siê zrobiæ dobre lustro. Je¶li Komu¶ siê uda³o, to gratuluje, choæ nie wierzê zbytnio aby dorówna³o teleskopowi fabrycznemu.

OK. Zrobisz jak uwa¿asz i sobie zaplanowa³e¶. Ja siê postaram nie wtr±caæ. Mo¿e faktycznie nie potrzebnie napisa³em tego posta wczoraj. Sorry

ostatnio mamy kryzys co odbi³o siê równie¿ na mojej pracy. A skoro mam jej nieco mniej to postanowi³em wolne chwile wykorzystaæ na ruszenie z budowa teleskopu.

na pocz±tek walka z tubusem. Zgromadzi³em materia³y, zakasa³em rêkawy i do roboty. Rozpocz±³em od zeszlifowania warstwy stearyny z wnêtrza tuby za pomoc± papieru ¶ciernego #240. Wystarczy³o oko³o 2-3 godziny zmagañ by pozbyæ siê niechcianej warstwy. Sporo czasu zajê³o te¿ wyciêcie otworu na wyci±g. Najpierw wyrysowa³em o³ówkiem, a potem otwór wierci³em miejsce przy miejscu wiert³em fi 3 mm. Na koniec wyrówna³em krawêdzie pilnikiem

przy okazji przedstawiê prosty sposób ciêcia rury prostopadle do osi oraz wyznaczania równomiernie punktów na obwodzie. Potrzebny jest pasek papieru o szeroko¶ci przynajmniej 1/3 ¶rednicy tuby i d³ugo¶ci oko³o 1,3 razy jej obwód. Dobrze jest zrobiæ na nim kilka poprzecznych linii przez ca³± szeroko¶æ paska. Papier owijamy wokó³ tubusu i sklejamy brzegi tak by krawêdzie paska papieru zrówna³y siê i aby pasek mia³ delikatny luz (by mo¿na by³o go obracaæ). Teraz wyznaczenie krawêdzi ciêcia jest banalne. Tak samo wyznaczenie punktów na obwodzie czy wzd³u¿ osi

nastêpnym etapem by³o zaimpregnowanie tuby oraz elementów ze sklejki by wilgoæ im nie zaszkodzi³a. Wystarczy³y dwie warstwy impregnatu typu drewnochron (produkcji Nobiles- có¿ za po¶wiêcenie z mojej strony :D ) i jedna doba na wyschniêcie. Potem ju¿ tylko malowanie czarn± matow± farb± i gotowe

w górnej czê¶ci celi LG wywierci³em kilka dziurek. Chodzi³o o polepszenie wentylacji oraz "odchudzenie" konstrukcji. Otwory maj± ¶rednicê 22 i 54 mm bo akurat takie narzynki mia³em. Zdecydowa³em siê na podparcie w 6 punktach. Elementy wahliwego mocowania zrobi³em z profilowanej blachy monta¿owej wykoñczonej silikonem

zdjêcia celi

[attachment=33
679:cela_LG_v3.JPG]

oraz tuby

bus_3.JPG]

teraz zdjêcie tuby zrobione z fleszem



w ¶rodku znalaz³o siê trochê py³ków ale jeszcze z nimi powalczê :D
pozosta³o mi zrobienie paj±ka (mo¿e jeszcze w tym tygodniu) i zabieram siê do skoñczenia monta¿u
je¶li kryzys potrwa jeszcze ze dwa tygodnie to uda mi siê skoñczyæ budowê

pozdrawiam Za³±czone miniaturki
    l l

Witam po d³u¿szej przerwie
nie pisa³em w tym temacie ale to nie oznacza, ¿e nic nie robi³em. Robota jest na ukoñczeniu. Co mia³o zostaæ przykrêcone zosta³o przykrêcone, co mia³o byæ wyczernione zosta³o wyczernione, a co u³o¿yskowane zosta³o u³o¿yskowane :D

nieco pó¼niej przedstawiê kolejne etapy budowy. Do pomy¶lnego ukoñczenia pozosta³o mi ju¿ tylko zrobienie hamulców na osiach bo krêc± siê za lekko oraz oklejenie tuby. No i w³a¶nie ten ostatni temat chcia³em zaprezentowaæ

kilka dni temu otrzyma³em od Wimmera ( dziêki Olo jeste¶ Wielki :respect: ) wydrukowan± foliê, a dok³adnie dwie. Dopiero dzi¶ rozpakowa³em zawini±tko i oczom mym ukaza³o siê to:


roboczo nazwa³em j± ognista
oraz to:


taka bardziej tajemnicza
na zdjêciu nie robi± takiego wra¿enia ale jak le¿a³y na pod³odze przede mn± to zgubi³em szczêkê :wow:
wymiary folii to oko³o 1,5x1,5 metra. Zdjêcia pochodz± z HST

Gucio bêdzie mia³ piêkne ubranko. Pozostaje jednak pytanie które? Ludziska pomó¿cie wybraæ

pozdrawiam

Rewelacja!

Moim skromnym zdaniem lepsza bêdzie ta "tajemnicza" :lol: Po prostu jest mniej jaskrawa i mo¿e nie przeszkadzaæ przy nocnych obserwacjach (np. jakie¶ odblaski ¶wiat³a lamp ulicznych od takiej folii).

Aha - no i respekt dla Wimmera :Beer:

Witam
Gratuluje somozaparcia oraz pomys³u na estetyke wykonania.
Mam jednoczesnie pytanie , dlaczego bafle rozmie¶ci³e¶ nierównomiernie i w taki w³a¶nie sposób?.
Ten post by³ edytowany przez staszekpapis dnia: 14 March 2009 - 22:46

Mam jednoczesnie pytanie , dlaczego bafle rozmie¶ci³e¶ nierównomiernie i w taki w³a¶nie sposób?.
w³a¶ciwie to nawet nie mia³y byæ bafle ale wrêgi wzmacniaj±ce tubus ale okaza³o siê, ¿e zrobi³em ich akurat tyle ile zaproponowa³ Newtwin wiêc rozmie¶ci³em je w/g wskazañ programu. Powinny mieæ nieco inne ¶rednice ale to zawsze mogê poprawiæ przez wklejenie odpowiednich diafragm. Na razie tego nie zrobi³em ¿eby u³atwiæ przep³yw powietrza wewn±trz tuby. Je¶li oka¿e siê, ¿e wyczernienie jest OK to zostawiê tak jak jest, je¶li nie to poeksperymentujê z przys³onami

je¶li chodzi o wyklejenie to kusi mnie ta ognista folia. Kolory s± niesamowite, a przecie¿ czê¶ciej bêdê widywa³ teleskop w dzieñ ni¿ w nocy B)
a¿ ¿al oklejaæ teleskop. Mo¿e powieszê na ¶cianie :D To wygl±da jak obraz na monitorze ale o przek±tnej 2 metry!!!

a tak serio to jedna mi zostanie. Kto¶ reflektuje?

pozdrawiam

mam trzy pytania:
1) ta kartonowa tuba ma taki spiralny "gwint", czy Planujesz go jako¶ usun±æ?( bajerancka folia wygl±da³aby jeszcze lepiej na g³adkiej powierzchni)
2) bardziej techniczne - ile wa¿y taka kartonowa rura? jakiej grubo¶ci jest ¶cianka ?
3) ile mo¿e wa¿yæ 1m rury PCV ¶rednicy 250 mm( w wersji o najcieñszej ¶ciance)?


kilka dni temu otrzyma³em od Wimmera ( dziêki Olo jeste¶ Wielki :respect: ) wydrukowan± foliê, a dok³adnie dwie. Dopiero dzi¶ rozpakowa³em zawini±tko i oczom mym ukaza³o siê to:
...
Pozostaje jednak pytanie które? Ludziska pomó¿cie wybraæ


Moim skromnym zdaniem lepsza bêdzie ta "tajemnicza" :lol: Po prostu jest mniej jaskrawa i mo¿e nie przeszkadzaæ przy nocnych obserwacjach (np. jakie¶ odblaski ¶wiat³a lamp ulicznych od takiej folii).

Aha - no i respekt dla Wimmera :Beer:


Dziekujê. Drobiazg. Wcale siê przy tym nie napracowa³em. Zrobi³a to oczywiscie maszyna, która zosta³a do tego stworzona ;)
Ja te¿ bym wybra³ t± "tajemnicz±" aczkolwiek te kolorki mog± kusiæ :)
pozdrawiam
:Beer:


mam trzy pytania:
1) ta kartonowa tuba ma taki spiralny "gwint", czy Planujesz go jako¶ usun±æ?( bajerancka folia wygl±da³aby jeszcze lepiej na g³adkiej powierzchni)
2) bardziej techniczne - ile wa¿y taka kartonowa rura? jakiej grubo¶ci jest ¶cianka ?
3) ile mo¿e wa¿yæ 1m rury PCV ¶rednicy 250 mm( w wersji o najcieñszej ¶ciance)?

ad 1. rzeczywi¶cie zewnêtrzne warstwy papieru nawiniête s± spiralnie i na brzegach nak³adaj± siê na siebie. Naklejenie folii mo¿e byæ k³opotliwe ale zastanawiam siê nad ¶ciêciem tych zgrubieñ. Decyzji jeszcze nie podj±³em dlatego te¿ nie spieszê siê z naklejaniem folii. Najpierw zrobiê próby na ¶cinkach

ad 2. nie wa¿y³em rury kartonowej ale jest bardzo lekka. Grubo¶æ ¶cianki to oko³o 6 mm czyli tyle ile rury kanalizacyjnej z PCV

ad 3. rury PCV te¿ niestety nie wa¿y³em ale by³a znacznie ciê¿sza. Powiem tak: przenie¶æ teleskop z kartonu to pestka, gdy mia³ tubus z PCV by³o naprawdê ciê¿ko. Oczywi¶cie przestawienie o kilka metrów to nie by³ problem ale przy wnoszeniu na piêtro mo¿na by³o siê zmêczyæ :unsure:

pozdrawiam

PS
mam jeszcze kawa³ek rury PCV postaram siê zwa¿yæ

Ju¿ siê nie mogê doczekaæ, a¿ zobaczê teleskop oklejony tymi wspania³o¶ciami, niesamowite...mam nadziejê ¿e bêd± foty.
Nie¼le...nazwa teleskopu, to moja ksywka ze szkó³ :szczerbaty: Mam nadziejê, ¿e bêdzie dobrze s³u¿y³ :D
Ten post by³ edytowany przez robson999 dnia: 16 March 2009 - 21:36

ad 3. rury PCV te¿ niestety nie wa¿y³em ale by³a znacznie ciê¿sza. Powiem tak: przenie¶æ teleskop z kartonu to pestka, gdy mia³ tubus z PCV by³o naprawdê ciê¿ko. Oczywi¶cie przestawienie o kilka metrów to nie by³ problem ale przy wnoszeniu na piêtro mo¿na by³o siê zmêczyæ :unsure:

Waga PCV to nie jest jedyna jego wada w ATM'ie. Drugi minus jest taki, ¿e jest to materia³ bardzo plastyczny. Mo¿e siê odkszta³caæ. O ile w kana³ach to nie przeszkadza, o tyle w teleskopie mo¿e byæ to upierdliwe. Ci±g³e poprawianie kolimacji nie jest chyba ciekawym zajêciem :rolleyes: Jak na mój gust to PCV ¶rednio na tubus siê nadaje, mimo ¿e ³atwo jest okleiæ ;) Ale to chyba jedyna zaleta jest. Lepszym wyj¶ciem bêdzie mimo wszystko powalczenie z t± rur± kartonow±.

pozdrawiam
Mateusz

Z deformacj± i plastyczno¶ci± rury kanalizacyjnej PCV to chyba lekka przesada, u¿ywam od 2003 teleskopu z tak± w³a¶nie tub± i to bardziej smuk³± (150mmx1200mm) o ¶ciance 3,9 mm. Problemów z deformacj± nie zauwa¿y³em, a wiesza³em zenita w wyci±gu. Mo¿liwe ¿e problem pojawi³by siê prz monta¿u paralaktycznym, albo przy znacznie ciê¿szym lustrze. Odporno¶æ na deformacje tych rur wbrew pozorom w ich pierwotnym zasosowaniu jest istotna. Gdybym majstrowa³ co¶ co da³oby siê wcisn±æ w tak± rurê jak± mam w moim starym telskopie nie wacha³bym siê ani przez chwilê, (g³adkie, odporne sztywne i wzglêdnie lekkie). Ale z wiêkszymi nie mia³em kontaktu st±d moje pytanie.

u mnie by³y problemy z kolimacj±. Rozje¿d¿a³a siê nawet gdy telep sta³ nieruszany wiêc domy¶lam siê, ¿e wraz ze zmianami temperatury. Pisa³em o tym Wimmerowi prawie dok³adnie rok temu TU. Jak widaæ YOKER mia³ odmienne do¶wiadczenia. Z drugiej strony to chyba nie tragedia. W³a¶ciciele teleskopów sk³adanych kolimuj± je po ka¿dym roz³o¿eniu

obejmy i mocowanie paj±ka te¿ powodowa³y odkszta³cenia tubusu. Poradzi³em sobie z tym wzmacniaj±c tubê w newralgicznych miejscach ale to z kolei spowodowa³o dodatkowy wzrost wagi :( . Niew±tpliw± zalet± PCV by³a jednak ³atwo¶æ obróbki

kiedy¶ zbudowa³em refraktorek z rury 8 cm (chyba; dok³adnie nie pamiêtam) i tam nie by³o najmniejszych problemów. Teleskopik by³ lekki i sztywny

pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez ZbyT dnia: 16 March 2009 - 23:18
czyli jednak rozmiar ma kluczowe znaczenie :D


czyli jednak rozmiar ma kluczowe znaczenie :D

Nie tylko rozmiar. Wiadomo ¿e PCV inaczej zachowa siê przy temperaturze poni¿ej zera a inaczej jak jest +20*C(a takie noce zdarzaj± siê w naszym klimacie :D ).
£atwo¶æ obróbki to chyba nie jedyna zaleta PCV. Rurê kartonow± trzeba przecie¿ zaimpregnowaæ a to jest chyba bardziej czasoch³onne ni¿ kosztowne :lol: . Ale mimo wszystko bardziej jestem przekonany do kartonu.

pozdrawiam :Beer:
Mateusz

PS. Ciekawe ile kosztowa³oby zrobienie rurki na tubus z w³ókna wêglowego.. B) To by³by dopiero materia³. Lekkie, wytrzyma³e i w miarê ³atwe do ciêcia(chyba). Ale to jest chyba wersja dla tych, którzy nie licz± siê z kosztami tylko wszystko chc± mieæ naj- :Boink:

ja nie jestem fanatykiem rur kanalizacyjnych w astronomii, jak widaæ z dyskusji wielokrotnie wa³kowanej karton te¿ jest przydatny. Co do w³ókna wêglowego to chyba lekka abstrakcja, no chyba ¿e kto¶ ma w pracy akurat odowiednio du¿y autoklaw, maty, odpowiednie ¿ywice szef wyjecha³ nikt nie patrzy ......... oferty proszê kierowaæ na priva :D

kiedy¶ rozwa¿a³em zrobienie laminowanego tubusu z maty szklanej ale zrezygnowa³em bo potrzeba do tego do¶wiadczenia oraz warunków warsztatowych. Na próbê wylaminowa³em ma³± rurkê ale do efektu wstyd siê przyznaæ :D . Znacznie ³atwiej zrobiæ tubus z rury szalunkowej

dzisiaj zdemontowa³em ca³y osprzêt ¿eby ³atwiej by³o wyrównaæ zewnêtrzn± powierzchniê tuby i stwierdzi³em, ¿e o ciê¿arze ca³o¶ci decyduje g³ównie cela z LG oraz w mniejszym stopniu wyci±g i szukacz. Sam karton ze wzmocnieniami jest bardzo lekki
operacja usuniêcia spiralnego garbu zakoñczy³a siê pe³nym sukcesem :banan:
oklejanie foli± planujê na koniec tygodnia

pozdrawiam

z obrazka wygl±da ¿e to tylko ostatnia warstwa tworzy ten garb, czy sie mo¿e mylê?

dawno nic nie pisa³em w tym temacie co nie oznacza, ¿e nic nie robi³em
tuba zosta³a oklejona. Niestety to nie jest ³atwe zadanie. Pomimo pomocy dwóch kolegów nie uda³o siê unikn±æ drobnych niedoróbek. W ¶rodku tuby powsta³y zagiêcia, których nie potrafi³em usun±æ. Nie chcê siê usprawiedliwiaæ ale powierzchnia tuby by³a trochê nierówna ;)



a tak prezentuje siê Gucio na Dobsonie



jak widaæ teleskop jest w³a¶ciwie gotowy do obserwacji. Monta¿ zosta³ u³o¿yskowany w azymucie w/g pomys³u in¿. konstruktora podanym TU na ³o¿yskach wzd³u¿nych oraz w wysoko¶ci na zwyk³ych ³o¿yskach kulkowych jak widaæ na zdjêciach



okaza³o siê, ¿e przy takim ³o¿yskowaniu nie da siê obserwowaæ! Teleskop sam siê obraca wskutek drobnego niewywa¿enia, a drgania nie s± prawie wcale t³umione. Dlatego doklei³em piankowe hamulce jak widaæ na drugim zdjêciu. To rozwi±zanie tymczasowe i zostanie wkrótce poprawione ale jeszcze nie do koñca wiem jak :szczerbaty:

na koniec jeszcze kilka danych technicznych:
LG 180mm, F=1124 mm, F/6,25
LW 40mm
tubus kartonowy D=250mm, L=1100 mm
szukacz k±towy oko³o 6x45
wyci±g Orion Crayford 2"

LW jest do¶æ ma³e ale gdy je kupowa³em zadania teleskopu by³y czysto planetarne. Pole widzenia teleskopu przy tym LW to 1,3o

wczorajszego wieczoru Gucio mia³ okazjê popatrzeæ w gwiazdy, a przy okazji wykona³em mikrote¶cik. Postanowi³em porównaæ widoki Saturna dawane przez Gucia i MAK-a 127 bo wiele wiêcej nie by³o widaæ z powodu sporego LP. Przypomnê, ze Gucio ma 7", a MAK 5". Porównywa³em obrazy w Plosslach 25 mm i 9 mm oraz Naglerze 13 mm bez filtrów. Seeing by³ przeciêtny. Krótsza ogniskowa Newtona powodowa³a, ¿e przy tych samych okularach dawa³ on nieco mniejsze powiêkszenia. Wynik: Gucio bez najmniejszego problemu pokaza³ cieñ pier¶cieni na planecie oraz wyra¼ny pó³nocny pas w 13 mm i 9 mm oraz 13mm + Barlow 2x Vixena. W MAK-u widoczny by³ jedynie cieñ pier¶cienia na planecie. Po wysileniu wyobra¼ni mog³em siê jedynie domy¶liæ pasa :D . Ponadto Gucio pozwala³ znacznie ³atwiej wyostrzyæ obraz dziêki precyzyjnemu wyci±gowi
po kilku minutach poszukiwañ namierzy³em M53. Gucio pokaza³ j± jako s³ab± plamkê w 25 mm i nieco lepiej w Naglerze 13 mm. Dla MAK-a niestety by³o to za trudne choæ dwa dni wcze¶niej rozbi³ j± bez problemu pod ciemnym niebem
po bezskutecznych poszukiwaniach wiosennych galaktyk da³em sobie spokój z dalszymi porównaniami. Niestety oba teleskopy poleg³y w starciu z LP :angry:

pozdrawiam

Wyglada ¶wietnie! :notworthy:
A te ma³e zagiêcia to mo¿e spróbuj poprzecinaæ delikatnie ¿yletk± i zakleiæ jeden brzeg na drugi, albo na ciep³o suszark± (ale nie wiem, czy nic siê folii nie stanie).
pozdrawiam

wolê nie kombinowaæ z zagiêciami bo obawiam siê, ¿e klej ju¿ wysech³ i po ich naciêciu zaczn± wisieæ frêdzle :szczerbaty:
w dzieñ teleskop jest jest schowany w foliowym worku na opony dla ochrony przed kurzem, a w nocy zagiêæ nie widaæ :D

przy okazji przypominam, ¿e do wziêcia jest druga zadrukowana folia
oddam j± oczywi¶cie za darmo. Jedynym warunkiem jest odbiór osobisty poniewa¿ nie mam odpowiedniej tuby by j± wys³aæ, a szkoda by by³o uszkodziæ j± w transporcie. Wymiary folii to oko³o 1,5x1,5 m

pozdrawiam

³atwiej sie okleja mniejszymi kawa³kami, st±d na przysz³o¶æ wniosek aby takie okleiny drukowaæ w czê¶ciach z marginesem na zak³adkê.
co do tych ³o¿ysk to lepiej chyba tak
Ten post by³ edytowany przez wiatr dnia: 26 April 2009 - 23:05
takie rozwi±zanie odrzuci³em ju¿ dawno temu, wraz z poprzednim dobsem. Za wiele czynników wp³ywa na opory tarcia by nad tym zapanowaæ, a do tego potrafi szarpaæ. Dlatego postanowi³em zastosowaæ rozwi±zanie, w którym móg³bym p³ynnie regulowaæ opór. W zasadzie wystarczy hamowaæ jedno ³o¿ysko i pewnie takie rozwi±zanie zastosujê, choæ niczego jeszcze nie przes±dzam. Piankê przyklei³em jedynie z my¶l± o wczorajszych obserwacjach

zupe³nie inaczej przedstawia siê sprawa ³o¿yskowania podstawy. Tu chyba ca³kowicie zmieniê koncepcjê i wrócê do rozwi±zania, które stosowa³em w starszej wersji monta¿u, czyli podparcie na trzech ma³ych ³o¿yskach na obwodzie (pozostaje problem jezdni ale sklejka jest do¶æ twarda i powinna daæ radê) i ma³ym ³o¿ysku centralnym. To rozwi±zanie jest bardzo stabilne i do tego lekkie, ¿e o hamowaniu nie wspomnê

jak widaæ to nie koniec budowy i jeszcze trochê ATM-u przede mn± :D

pozdrawiam

co do podstawy to ja mam wariant z trzema ³o¿yskami, jezdnia jest z podklejonej p³yty pleksi je¿dzi na tyle g³atko ¿e musia³em zastosowaæ filcowy hamulec (obawia³em siê na pocz±dku ¿e p³yta popêka z powodu nacisku na tak ma³± powierzchiê ale jest ok). drug± o¶ mam tak± jak na obrazku i chodzi p³ynnie od kiedy powierzchniê czopów stanowi± "plasterki" rury pcv 160mm (znowu wyjdê na fana kanalizacji) ale trochê musia³em poeksperymentowaæ z rozstawem ¶lizgaczy. Nie mia³em problemu z opadaniem tuby bo mam podpart± gwintem z napêdem wiêc lekkie przeci±zenie na przodzie jest mi nawet na rêkê.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl