Astropytania Filipa - Pytanie nr 1 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Z racji tego, ¿e dawno nie pad³o jakiekolwiek pytanie w tym dzia³e, pozwolê sobie zadaæ nastêpne pytanie i kontynuowaæ tradycjê. Na pewno, gdy El Capitano napisa³ by kolejne, ale na pewno jest bardzo zajêty i nie mia³ czasu. Jest to pierwsze pytanie jakie przychodzi mi na my¶l. Dla niekórych forumowiczów mo¿e wydawaæ siê bardzo ³atwe, ale proszê o odpowied¼.

Oto pytanie:

Wyobra¼my sobie, ¿e ekspedycja kosmiczna z Ziemi wyl±dowa³a na powierzchni Neptuna, którego masa jest - jak wiadomo 17,3 raza wiêksza od Ziemi. Przy mierzeniu si³y grawitacji na Neptunie ekspedycja przekona³aby siê, ¿e ciê¿ar przedmiotu jest taki sam, jak na Ziemi. Po przylocie na planetê Uran astronauci wykonaliby te same pomiary. Stwierdzili by wtedy, ¿e si³a ciê¿ko¶ci na powierzchni Urana jest nawet mniejsza ni¿ na Ziemi, mimo ¿e masa Urana jest 14,6 razy wiêksza od ziemskiej.

Jak wyja¶niæ to zjawisko? Czy nie pope³niono pomy³ki w pomiarach?



Nie odpowiem na to pytanie bo jest za ³atwe :) :D


[...] Stwierdzili by wtedy, ¿e si³a ciê¿ko¶ci na powierzchni Uranu jest nawet mniejsza ni¿ na Ziemi, mimo ¿e masa Uranu jest 14,6 razy wiêksza od ziemskiej.

Ma³e podprostowanko:

W dope³niaczu winno byæ Urana, nie Uranu. Tak, jak nie Jowiszu, Marsu i Neptunu, tylko Jowisza, Marsa i Naptuna.

Dope³niacz "uranu" dotyczy pierwiastka chemicznego. Jak glinu, azotu, tlenu (no bo chyba nie glina, azota i tlena) :)

Dziêki za uwagê El Capitano



Dobry chwyt ale planety gazowe nie maj± sta³ej powierzchni i nawet gaz przechodzi tam z fazy gazowej w p³ynn± i sta³± bez widocznych granic o¶rodków czyli przj¶æ fazowych ;)
Dla grawitacji liczy siê odleg³o¶æ od j±dra czyli ¶rodka ciê¿ko¶ci a ¿e gazowce s± objêto¶ciowe i lekkie w jednostce objêto¶ci to i grawitacjê na granicy atmosfery maj± mniejsz± ni¿ na powierzchni Ziemi pomimo wielokrotnie wiêkszej masy !!!

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl