Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam serdecznie. To mój pierwszy post na Tym Forum - mam na imiê Andrzej i jestem pe³en podziwu dla Pañstwa wiedzy. W najbli¿szym czasie pragnê zakupiæ teleskop do obserwacji planet oraz DS. i przygl±daj±c siê Pañstwa dyskusjom chcia³em odnale¼æ urz±dzenie które spe³ni moje oczekiwania. Przeszukuj±c forum natrafi³em na Syntê 200/1200 któr± jak wynika z opisu jest jednym z lepszych teleskopów w swojej kategorii cenowej, jednak z uwagi na rozmiary mam dylemat. ( Obserwacja w domu ale tak¿e nazewn±trz ). Marzy mi siê równie¿ wykonywanie zdjêæ, wiêc chcia³bym urz±dzenie w miarê „uniwersalne” – wiem ¿e o to trudno ;).
Czy w cenie do 1000 z³ istnieje jaka¶ alternatywa dla Synty? – imponuj± mi opisy Forumowiczów w temacie DSów. oraz szczegó³ów Saturna podczas obserwacji tym teleskopem.
A mo¿e co¶ z monta¿em paralaktycznym?
Jak wygl±da „wygoda” korzystania z reflektorów typu Synty (mam problemy z krêgos³upem ).
Czy wielka przepa¶c dzieli Syntê 200/1200 a np. :Celestron Firstscope 114/900 EQ2 ?
Mieszkam w ma³ej miejscowo¶ci niedaleko Legnicy, mam w³asny ogródek i sporo przestrzeni.
Przepraszam je¶li moje pytania s± infantylne i proszê o wyrozumia³o¶æ .
Pozdrawiam!
Andrzej.
Czy wielka przepa¶c dzieli Syntê 200/1200 a np. :Celestron Firstscope 114/900 EQ2 ? DWIE WIELKIE PRZEPA¦CIE :)
Jakiego rodzaju masz te problemy z krêgos³upem?
Przy Dobsonie do¶æ wygodnie siê siedzi, tyle ¿e obserwacje obiektów wysokich i niskich na niebie wymagaj± dwóch ró¿nych wysoko¶ci "zydelka".
Cenowo nie ma nic porównywalnego.
Je¿eli masz du¿o przestrzeni, to mo¿esz w ogródku zrobiæ jaki¶ stabilny podest i na tym stawiaæ Syntê. Wtedy obserwujesz na stoj±co.
Ja obserwujê od ponad dwudziestu lat i w ostatnim okresie tylko na stoj±co :) Kiedy¶, gdy jeszcze ros³em do swoich 190 cm, te¿ mia³em problemy z krêgos³upem :(
Bardzo dziêkujê za odpowiedzi. Ja ju¿ zdecydownie nie rosnê :D a problemy z krêgos³upem mam gdy siê "garbiê" st±d pytanie - jak by³o by przy zagl±daniu do "rury" ;) . Pytanie zasadnicze - czy mo¿na u¿ywac tê Syntê w domu czy tylko na zewn±trz? A je¶li mo¿na w mieszkaniu - jak wygl±da spód - zamontowano w nim "nó¿ki" czy innego rodzaju zabezpieczenie przed niszczeniem pod³ogi ? Ma siê rozumiec : ¯ONA :huh:
sa gumowe nozki, ale uwierz mi - obserwacja z domu nie ma wiekszego sensu. wszystko plywa przez masy powietrza wydostajace sie przez okno i ogolnie okrazajace budynki.
Co do astrofoto to mo¿esz zapomnieæ je¿eli mowa o 1000z³ to zdecydowanie za ma³o, ja interesuje siê astronomia ju¿ sporo czasu i na razie nawet nie my¶lê o fotografowaniu nieba, to po prostu bardzo droga pasja, poczytaj to forum to sam siê przekonasz. Teleskop Synta da Ci wiele satysfakcji jak dla mnie obserwacja przez niego jest bardzo wygodna wykluczaj±c zenit to ju¿ jest nieporozumienie. Po prostu siedzisz sobie wygodnie na krzese³ku, w moim przypadku ogrodowym z g±bka tapicerowan± i zerkasz w okular w bardzo wygodnej pozycji nogi nie bol± i mo¿na naprawdê siê ¶wietnie zrelaksowaæ.
witaj Andrzeju :)
...jednak z uwagi na rozmiary mam dylemat. ( Obserwacja w domu ale tak¿e nazewn±trz ). to raczej odpada.a dlaczego?a dlatego ze obserwacje przez szybe zniekszta³caja obraz.na otwarcie okna raczej bys sie nie zdecydowa³ szczególnie w zimie w nocy.a jesli bys sie zdecydowa³ :rolleyes: to raczej tez bys nie poobserwowa³ bo roznica temperatur w pokoju i na zewnatrz wp³ywa³aby na jako¶æ obrazu.
Czy wielka przepa¶c dzieli Syntê 200/1200 a np. :Celestron Firstscope 114/900 EQ2 ? jest to ogromna ró¿nica,lepiej zainwestowac w wieksze lustro (takie jest moje zdanie) pewnie zwróci³es na niego uwage bo posiada monta¿ paralaktyczny,a napisales ze interesowala by Cie tez astrofotografia.co prawda jest ten montaz ktory jest (prawie) niezbedny do astrofoto,ale jednak jesli chodzi o obraz to Synta da na pewno lepsz± jako¶æ obrazu.jesli zdecydujesz sie na Synte no to focenie nieba raczej odpadnie.
podsumowujac to wszystko:Synta da Ci lepsza jako¶æ obrazu niz Celestron Firstscope 114/900 ale nie bedziesz móg³ robiæ zdjeæ przy pomocy tego teleskopu ze wzgledu na monta¿ azymutalny(dobson)
co do obserwacji z domu to juz wiesz jak jest.pamietaj ze powinno sie przed obserwacj± wynie¶æ na2-3 godz. teleskop na dwór po to aby wystudzic optyke(tzn. aby wyrówna³a sie temp.luster,soczewek z temperatur± otoczenia,podczas takie wyrównywania sie temperatur optyka pracuje zniekszta³cajac obraz)
koñcze juz bo sie rozgada³em strasznie :Boink: :banan: :Salut: pozdrawiam :D :Beer:
Uprzejmie dziêkujê za odpowiedzi. Teraz dopiero mam dylemat.... pewnie nie jestem osamotniony w tego typu rozwa¿aniach pocz±tkuj±cego :blink:
Ten post by³ edytowany przez
Sheoll dnia: 25 October 2006 - 21:37
No dobrze a to? :
http://www.allegro.pl/item136742192_telesk..._mak102eq2.htmlNie koniecznie z allegro, tylko model :rolleyes:
Czy mo¿e byc alternatyw± do teleskopu z tytu³u w±tku?
A mo¿e to?
http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=476Ten post by³ edytowany przez
Sheoll dnia: 25 October 2006 - 23:23
No dobrze a to? :
http://www.allegro.pl/item136742192_telesk..._mak102eq2.html
Nie koniecznie z allegro, tylko model :rolleyes:
Czy mo¿e byc alternatyw± do teleskopu z tytu³u w±tku?
A mo¿e to?
http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=476 Sheoll napisa³e¶ ze chcia³by¶ obserwowaæ DS :) a skoro tak to potrzebne Ci jest du¿e lustro zbierajace bo obiekty te s± do¶æ s³abe.ten Makustov
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f35d7370fd1b8d6 ma srednice 102 mm wiec troszke ma³o jak na g³ebokie niebo.poza tym jego swiat³osi³a f/13 jest mala jak na DS.co do drugiego teleskopu to juz lepiej ze swiat³osi³a f/7,7 ale srednica 130mm to tez zbyt ma³o w porownaniu z Synta 200mm.poza tym nie widze tam zadnego statyw wiec tez bys musial cos wykombinowaæ.nie zapominaj o tym ze okulary tez sa wazne.jesli beda s³abej jakosci to bedzie to kolejny wydatek.
To sa moje spostrzezenia a Ty zrobisz jak zechcesz :Beer: najlepiej aby ktos jeszcze dopisa³ cos od siebie abys mog³ sobie porownac wypowiedzi :) pozdrawiam :rolleyes:
Dodajmy jeszcze tyle, ¿e wynoszenie Synty na miejsce obserwacji to nie jest juz taka przyjemno¶æ, jak obserwowanie ;)
Tuba jest do¶æ lekka, no ale ma swoje gabaryty. Natomiast Dobson wa¿y jednak parê kilo. Dla kogo¶ z "bol±cym" krêgos³upem mo¿e to byæ pewien problem, choæ my¶lê, ¿e do przeskoczenia.
Newton 130 jest za ma³y. Absolutnym minimum do DS mo¿e byæ 150 mm lustra. Ale nim tylko "zaliczaæ" bêdziesz obiekty. Do sensownych obserwacji naprawdê trzeba minimum 200 mm.
Dodam, ¿e mam Newtony 65, 170 i 200 mm, obserwowa³em te¿ przez 114, 130, 150 mm. Przez parê wiêkszych tysz :szczerbaty:
O obserwacji z domu zapomnij, tak to sobie mo¿esz poobserwowaæ s±siadkê a nie obiekty astronomiczne, faluj±ce powietrze bêdzie degradowa³o obraz.
Ró¿nica pomiêdzy teleskopem z lustrem 114 a teleskopem z lustrem 200mm jest ogromna na korzy¶æ oczywi¶cie wiêkszego lustra i takie w³a¶nie bym ci poleca³. Je¶li masz ogródek to nie pakuj siê w ma³e lustro je¶li chcesz sensownie poobserwowaæ DS.
Je¿eli chodzi o robienie fotek to na dobsonie proste zdjêcia planet czy ksiê¿yca da siê zrobiæ a jak wyposa¿y³ by¶ go w platformê pralaktyczn± to i Dsy w miarê przyzwoicie by wychodzi³y. Jednak pamiêtaj o tym ¿e astrofotografia to bardzo droga pasja i za 1tys z³ za wiele tu nie zdzia³asz.
Pozdrawiam,
Po prawdzie, to za 1 tysiak nie kupi siê dobrego aparatu fotograficznego, a co dopiero mówiæ o astro-foto. Synta jest dobra - zosta³o napisane ju¿ po tysi±ckroæ - wiêc po co kombinowaæ? Solidny, stabilny trójnóg z g³owic± nadaj±cy siê do astro-foto bêdzie kosztowa³ tyle co ca³a synta. A wygoda obserwacji to rzecz wzglêdna. Jak masz telep na trójnogu, trzeba uwa¿aæ jak siê ko³o niego chodzi, ¿eby nie zachaczyæ nog±. Jak masz dzieci - prawie nie do upilnowania :D ). A zwa¿, ¿e w chwilach astronomicznej euforii ka¿dy potrafi byæ dzieckiem. Pamiêtam jak pierwszy raz namierzy³em Chichoty. Trójno¿ny statyw na trawniku, pe³ne zaciemnienie. W euforii drê siê w stonê domu "Ojciec! Uda³o siê, ale odlot, chod¼ lukn±æ!!!"). Jednocze¶nie odrywam wzrok od okularu, podrywam siê z krzese³ka, obracam siê w stronê domostwa, robiê krok dla z³apania równowagi... ³ubudut nog± po statywie! Po chwili znowu uchwyci³em obiekt w okularze, ale nadbiega tatko, ciemno ¿e oko wykol, oderwany od komputera rodziciel nie ma jeszcze przyzwyczajonego wzroku... no to ³ubudut! Z impetem szar¿uj±cego nosoro¿ca zachacza o wbit± w trawsko nogê statywu. :szczerbaty: Po chwili obiekt znowu "w celu", ale zachwycony piêknem kosmosu tatko wydaje z piersi ryk "Reeeenia!" (wo³a mamê...). Co by³o dalej nie muszê ju¿ chyba t³umaczyæ, do¶æ poprzestaæ na sakramentalnym "historia lubi siê powtarzaæ". Dobson, mimo i¿ niema³y, ma o wiele bardziej "zwart±", mo¿na rzec "kompaktow±" bry³ê i to jest niew±tpliwie jego zaleta. Ale¿ siê rozpisa³em... pozdr!
cze¶æ Sheoll, na wstepie powiem, ¿e Twoje pytanie nie s± absolutnie infantylne, wrecz przeciwnie, jeste¶ mi³osnikiem gwie¼dzistego nieba, który chce swoje zainteraesowania posun±æ dalej w kwestiach sprzêtowych - mi³osników astronomii traktujemy tu jak przyjació³ :rolleyes: , tak¿e je¶li masz jakiekolwiek pytania, w±tpliwo¶ci to dawaj smia³o
A teraz o teleskopie, z tego co zrozumia³em to bêdzie Twój pierwszy instrument i ma byæ dosyæ uniwersalny czyli do fotek i lukania na DS i planetki - o takiego trzy w jednym to raczej trudno w cenie oko³o tysiaka,
Podstawowa sprawa, odpowiedz sobie na pytanie czy bardziej zale¿y Cu na robieniu zdjêæ, czy na obserwacjach, Jesli to pierwsze to polecam Bressera Messiera z lustrem 130mm, na monta¿u paralaktycznym do którego mo¿esz sobie pó¼niej dokupiæ elektryczny napêd, kosztyje to 1100 z³ a na start dostajesz w standarcie trzy plossle,
Je¶li od fotografowania bardziej zajmuje Ciê naoczna eksploracja nieba, to polecam Syntê 200/1200, o której ju¿ tu napisano wiele pochlebnych opinii, ten blaszak trochê jednak wa¿y i nie wiem jak wytrzyma to Twój krêgos³up, natomiast 20cm lustro to zupe³nie inna klasa obsaerwacji DS jak przy 114 albo 130, a przy ¶wiat³osile f/6 sprawdzi siê równie¿ przy planetach
Tak czy siak, mam nadziejê ¿e bêdziesz kultywowa³ swoje zainteresowania astronomi±
pozdrawiam
Na pocz±tku chcê serdecznie podziêkowac za sympatyczne i konkretne odpowiedzi - na niejednym forum bywam - Tu naprawdê chce siê zagl±dac :D . Teraz potrzebujê troszkê czasu na przemy¶lenia i kalkulacjê co wybrac. Mo¿e jeszcze pytanko : Rozumiem ¿e allegro nie jest dobrym miejscem do zakupu takowego sprzetu, czy poza Fotoclassic, Delta, Astrokrak s± jakie¶ sklepy godne polecenia ?
Pozdrawiam!
:Salut:
Poza przez ciebie wymienionymi, dodam www.teleskopy.net.pl i ... Jonka25 z Allegro :D
Kilka osób ju¿ u niego kupowa³o- ma sprzêt wprost z DeltaOptical, ciut taniej, sprzedaje z gwarancj± DO. Raczej sprawdzony go¶æ ;)
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 26 October 2006 - 16:33
jest kilka jeszcze (dfoto itp.), ale tam jest raczej drozej i asortyment ten sam co w delcie i astrokraku. jesli ktos chce wiecej to niestety trzeba kupowac za granica. ale jestem pewnien, ze znajdziesz cos dla siebie w polsce.
Na pocz±tku chcê serdecznie podziêkowac za sympatyczne i konkretne odpowiedzi - na niejednym forum bywam - Tu naprawdê chce siê zagl±dac :D . Teraz potrzebujê troszkê czasu na przemy¶lenia i kalkulacjê co wybrac. Mo¿e jeszcze pytanko : Rozumiem ¿e allegro nie jest dobrym miejscem do zakupu takowego sprzetu, czy poza Fotoclassic, Delta, Astrokrak s± jakie¶ sklepy godne polecenia ?
Pozdrawiam!
:Salut: witaj ;) uwa¿am ¿e sklepy wymienione przez kolegów s± bardzo dobre i wystarczajace by sobie kupiæ jakis dobry teleskop ;) przemy¶l najpierw i rozwaz na co sie zdecydujesz ;)pozdrawiam :Beer:
P.S. jesli bedziesz chcia³ zagraniczne strony to daj znac to podam Ci linki :)
Tu naprawdê chce siê zagl±dac :D te¿ tak uwa¿am :Salut: :Beer:
...Dodam, ¿e mam Newtony 65, 170 i 200 mm, obserwowa³em te¿ przez 114, 130, 150 mm. Przez parê wiêkszych tysz :szczerbaty: Trochê to mo¿e off topic ale napisz saywiechu jak wyglada obraz ze 170 i 200 - czy naprawdê jest du¿a ró¿nica? i jak to jest z 150 -> 170 czy te¿ du¿a ró¿nica?
Dlaczego pytam: mam 150/750 i stare zwierciad³o 180/1320 i tak sobie pomysla³em, ¿e mo¿e bym z³ozy³ sobie teleskop z tej 180 (zapytanie w kontek¶cie synty czy warto, bo mo¿e lepiej komu¶ sprzedaæ 180 i kupiæ gotowy teleskop 200mm)
Alfascorpius: na razie mam teleskop 170/900 bez lusterka wtórnego, paj±k w przygotowaniu ;)
Mia³em mo¿liwo¶æ obserwowania przez ten teleskop na zlocie w Bukowcu, przy paaaskudnym niebie (niebo zasnute plus L-P). Nie porównywa³em obrazów z Synt± przy tych samych okularach. Ale nie by³o jakiej¶ zasadniczej ró¿nicy. Za to by³a (o dziwo) widoczna ró¿nica z podobnym Uniwersa³em 150. Teraz w 170-tce jest komplet nowych luster. Sam jestem ciekaw porównañ.
Wydaje mi siê, ¿e jest sens sk³adania telepa z tego lustra, po napyleniu. Choæ to zale¿y od twoich umiejêtno¶ci. Jakby co- jak znów wpadnie co¶ do "lewej" kieszeni ;) - moze sam zainteresowa³bym siê tym lusterkiem.
:Beer:
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 26 October 2006 - 17:21
My¶lê i¿ idealnym rozwi±zaniem dla pocz±tkuj±cych by³o by przedstawienie zdjêæ kilku obiektów, np : ksiê¿yc, Saturn, co¶ z Dsów w wykonaniu ró¿nych typów teleskopów – dla ka¿dego sprzêtu ten sam „pakiet”, wówczas niedo¶wiadczeni i odrobinê zagubieni ( jak ja ;) ), planuj±c zakup pierwszego sprzêtu mogli by porównaæ mo¿liwo¶ci ka¿dego modelu, i jednocze¶nie unikn±æ rozczarowania po zakupie.
Proszê odpowiedziec – gdybym zrezygnowa³ z astrofoto oraz podniós³ poprzeczkê cenow± do - powiedzmy 1300-1500 z³? Wiem, wiem, Synta na Dobsonie.., jednak wizja d¼wigania tego sprzêtu z domu do miejsca obserwacji i odwrotnie troszkê mnie przera¿a.. no, mo¿e gdyby zdrówko bardziej dopisywa³o... rozumiem ¿e na obrazy jako¶ci do³±czonego zdjêcia w tej kategorii cenowej nie mam co liczyæ ;) ( zdjêcie zapo¿yczone z Forum )
Mo¿e co¶ z tego?
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...6ce68dcb7a75da9http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...6ce68dcb7a75da9promocja ?
http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=370http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=474- tu potrzebny bêdzie statyw
http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=365a tu ze statywem
http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...;products_id=94A mo¿e co¶ rozs±dniejszego w cenie o której piszê? Liczê na wasz± ¿yczliwo¶ci i fachow± wiedzê :rolleyes:
Za³±czone miniaturki
l
l
Jest jeszcze jedna mozliwo¶æ,np. w.w. Dobson, a astrofoto w wersji bardzo amatorskiej.
Mo¿na zbudowaæ co¶ takiego
http://www.astrofoto.pl/astromebel.phpco sie potocznie nazywa kozio³kiem
Przy bardzo dok³adnym wykonaniu mo¿e jako tako poprowadziæ aparat przez kilka min.
Taka zabawa (bo jak inaczej to nazwaæ) te¿ sprawia wiele przyjemno¶ci a jest niewatpliwe tañsza ni¿ kupowanie samego monta¿u za 1500z³.
Trzebe tylko troche zapa³u, dok³adno¶ci i czasu...
..Aha no i aparat :D z jakims porz±dnym obiektywem (raczej nie wiecej jak 200mm - to ju¿ i tak za du¿o)
To taka alternatywa dla pierwszych kroków w astro-foto
Pozdrawiam
Sheoll- pos³uchaj rady ³ysego :szczerbaty:
O ma³ych Makach (do 150) i maluchnych refraktorkach (do 127) zapomnij. ICH NIE MA :D
Z kolei waga Newtona 150, czy 200 na paralaktyku nie bêdzie znacz±co mniejsza. Mo¿e raczej zmajstrowaæ cos na ogródku, w czym bêdziesz trzymaæ telep? Przy odrobinie fantazji mozna wymy¶leæ jaki¶ wózek, którym telep siê przewiezie tych parê metrów.
Z kolei Synta 8" spokojnie rozk³ada siê na czê¶ci do transportu. Tubê spokojnie poniesie nawet 14-letnie dziecko. Dobsona niesie siê do¶æ wygodnie za r±czkê z przodu monta¿u, jedn± rêk±. Czas rozstawienia i zmontowania: ponizej minuty. Je¶li nie masz powa¿nego schorzenia krêgos³upa- raczej celuj w Syntê.
A jak masz: bierz cokolwiek minimum 8" i stawiaj kopu³kê obserwatorium.
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 26 October 2006 - 20:43
Có¿, sam jestem pocz±tkuj±cym asto-kochaczem (by nie powtarzaæ "astroamatorem" <_< . Niektóre cuda z linków (np. Bresser MESSIER R-90 ), na zdjêcieach zawsze wygl±daj± na ma³e i porêczne. Jeszcze nie tak dawno temu sam to przerabia³em, potem stan±³em obok takiego zestawu na trójnogu i a¿ mnie zatka³o :Boink: . Piszesz, ¿e mieszkasz pod Legnic±. Je¶li masz mo¿liwo¶æ przyjechaæ czasem do Wroc³awia, zajrzyj do sklepu "nie dla idiotów" w Galerii Dominikañskiej. Tam sporadycznie stoj± takie Bressery Messiery na stalowych trójnogach. Zobaczysz na co siê porywasz, dostaniesz do my¶lenia... Widzieæ na zdjêciach, a zetkn±æ siê z "rozmiarem" problemu w naturze, to dwie ró¿ne rzeczy. Potem Synta wydaje siê porêczna i "kompaktowa". :Salut:
Ok, a w temacie Synty, jeszcze raz wystawiê Wasz± cierpliwo¶c na próbê pytaniem " o przepa¶c" pomiedzy "ósemk±" a "szóstk±":
http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...=209&page=1300,00 z³ ró¿nicy pomiêdzy 8 a 6
300 z³ - z jednej strony, a jakie¶ dwa razy wiêcej obiektów w zasiêgu - z drugiej.
6" to fajny sprzêcior - ale dla nastolatka, na sam start. 8 cali traktuj jako absolutne minimum. A rozwa¿aj- co najwyzej odk³adanie pieni±¿ków na wiêkszy.
No i na okularki :D
EDIT: nie jestem pewien, ale chyba 6-calówk± nie z³apiesz nawet wszystkich obiektów z katalogu Messiera. 8-calówk±- jak najbardziej :)
EDIT 2: te wszystkie Maki, refraktorki itd. maj± jedn± zaletê: po zakupie porz±dnego telepa, mozesz usk³adaæ na cos takiego jako na sprzêt "wyjazdowy", lekki, porêczny... ale nie daj±cy takich obrazów, jakie z³apiesz wiêkszym lustrem.
P.S. Synta 8" nie jest najlepszym teleskopem. Jest po prostu najlepszym rozwi±zaniem dla kogo¶, kto ma ogród, niez³e niebo, no i nie chce na pocz±tek wyrzuciæ 2000 - 8000 z³ na pierwszy telep. Tyle, ¿e nie jest to teleskop docelowy dla kogo¶ naprawdê "napalonego" ;)
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 26 October 2006 - 21:27
Wydaje mi siê ¿e ty do koñca nie wiesz jak wygl±da obraz w teleskopie. I czasami mo¿esz czuæ niedosyt. Pamiêtaj ¿e fotografia a obserwacje to dwie inne sprawy i zazwyczaj fotki bywaj± myl±ce. Dlatego nie ma sensu przedstawiaæ ci poszczególnych zdjêæ robionych innymi teleskopami bo ty i tak nigdy takiego obrazu nie uzyszkasz w wizualu. Na koniec taka moja jedna rada, wybierz siê na jaki¶ najbli¿szy zlot lub je¿eli mieszka jaki¶ astroamator niedaleko ciebie to podskocz do niego na jakie¶ wspólne obserwacje. Wtedy bêdziesz móg³ sam sobie odpowiedzieæ czego chcesz i co zaspokoi twoje oczekiwania.
Wydaje mi siê ¿e ty do koñca nie wiesz jak wygl±da obraz w teleskopie. Wydaje mi siê :D ¿e masz racjê - dlatego TU jestem, bêdzie to mój pierwszy telep w zwi±zku z tym pytania i w±tpliwo¶ci - i byc mo¿e faktycznie dziwne w oczach "zawodowców" :blink:
Wydaje mi siê :D ¿e masz racjê - dlatego TU jestem, bêdzie to mój pierwszy telep w zwi±zku z tym pytania i w±tpliwo¶ci - i byc mo¿e faktycznie dziwne w oczach "zawodowców" :blink: skoro to bedzie Twój pierwszy teleskop to tak jak mowi³ kolega lepiej jedz na jakis zlot albo chociaz zobacz u kogos w teleskopie jak to wyglada... co ja moge powiedziec,oto¿ jak mia³em na jakis czas Newtona 150/1000 to na pocz±tku by³em rozczarowany obrazami...ze ma³e ze w ogole nie podobne do tego co pokazuj± zdjecia... ale to tylko trwa³o chwilke.pozniej doceni³em nawet taki sprzet jak lornetka o powiekszeniu 10 krotnym :rolleyes: Reflektora juz nie mam i zosta³a sama lornetka i tak daje wiele rado¶ci :) np.dzis wyszed³em o 20.00 i juz nawet w takim wydawa³oby sie ma³ym sprzecie widaæ przepieknie Albireo w £abêdziu;) zanim zdecydujesz sie na zakup to spojrz sobie w okular chociaz 2 razy ;)
pozdrawiam :Beer:
Howgh!
(jak mawiaj± Indianie)
Ten post by³ edytowany przez
Pepin Krootki dnia: 27 October 2006 - 09:02
Cofam, co wcze¶niej pisa³em. Nie s±dzi³em, ¿e nie masz pojêcia jak jest z tymi obrazami przez teleskop. Dopiero teraz zrozumia³em, czemu wklei³e¶ fotkê Emdego z M31, my¶la³em ¿e to bardziej ¿art.
Jed¼ na zlot, albo jak najszybciej szukaj w pobli¿u mozliwo¶ci zerkniêcia przez teleskop i pogadania na ¿ywo z kim¶, kto wie o co w tym wszystkim chodzi.
Inaczej kupisz nawet Newtona 60 cm i za³o¿ysz mi sprawê s±dow±, ¿e g.... widaæ :szczerbaty:
To co na fotkach- to jedno. To, co w okularze- to zupe³nie co¶ innego. Zero kolorów. Piêkne spiralne galaktyki s± w rzeczywisto¶ci szarymi plamkami, z niektórych, przy dobrym niebie i umiejêtnej obserwacji (plus dobry okular) wydobywasz CIUT wiêcej. Na wszystkich obiektach szukasz szczególików le¿±cych na granicy percepcji, przy zastosowaniu do¶æ wyrafinowanych technik. Nie ma wyra¼nych granic, konturów. Sa mgie³ki. S± drobniuchne jak najdrobniejszy py³ek gwiazdki w gromadach. I to tyle tytu³em wstêpu ;)
:Beer:
Po raz kolejny do³±cze ten link. Oto co widaæ przez 200mm=8calowy teleskop, pod ciemnym niebem.
Kurczê, mo¿e do³o¿yc ten link do strony g³ównej???- Taki ¿art...
Oto link do szkiców obiektów z katalogi Messiera:
http://www.skyrover....brary.php?cat=8Jod³owskich warunków.
Mpp- qrczê te rysunki jednak te¿ mog± wprowadzaæ w b³±d :unsure:
Obrazuj± ciemne obiekty na bia³ym tle, a nie odwrotnie. Poza tym niestety nie uwzglêdniaj± (no bo nie mog±) ró¿nych powiêkszeñ, ró¿nych typów okularków itd. Wiele z tych obiektów wygl±da zupe³nie inaczej ni¿ w rzeczywisto¶ci- np. ja zupe³nie inaczej widzê Hantle, M42, czê¶æ innych mg³awic i galaktyk, wiêkszosæ gromad kulistych itd. Wydaje mi siê, ¿e wy³apujê je znacznie dok³adniej, s± dla mnie obfitsze w szczegó³y, jakby by³y tam rysowane z Newtona 150 mm. Najbardziej podobna jest, z tego co na szybko po raz który¶ przejrza³em M97 (Sowa)- po prostu kawalindek mgie³ki :Boink:
Ale na pewno te rysunki daj± jaki¶ przedsmak tego, co czeka na niebie kompletnego nowicjusza ;)
:Beer:
Sheoll- pos³uchaj rady ³ysego :szczerbaty:
O ma³ych Makach (do 150) i maluchnych refraktorkach (do 127) zapomnij. ICH NIE MA :D No Saywiehu, ale waln±³e¶ jak ³ysy grzywk± o parapet. :blink: :szczerbaty:
Sorry, ale po mojemu to piszesz pierdo³y, które m±c± niewiedz±cym w g³owie.
Dowód?
Proszê bardzo :
1. ¼renica oka fi 7 mm zbiera ilo¶æ ¶wiat³a powiedzmy X
2. lornetka fi 50 mm zbiera ilo¶æ ¶wiat³a równ± 51*X
3. teleskop fi 100 mm zbiera ilo¶æ ¶wiat³a równ± 204*X
4. teleskop fi 200 mm zbiera ilo¶æ ¶wiat³a równ± 816*X, ale tylko 4 razy wiêcej ni¿ teleskop o ¶rednicy 100 mm.
S± to oczywi¶cie wyliczenia teoretyczne zak³adaj±ce tak± sam± sprawno¶æ optyki.
Dlaczego wiêc piszesz komu¶, ¿eby zapomnieæ o makach do 150 mm i refraktorach poni¿ej 127 mm? Taki sprzêt zbierze odpowiednio 459*X i 329*X wiêcej ¶wiat³a ni¿ sama ¼renica! Uwa¿asz, ¿e to ma³o?
Rozumiem, ¿e mak 151 mm lub refraktor 130 mm ju¿ bêd± w Twoim przekonaniu OK?
Taka dyskusja przypomina mi wy¶cig w¶ród producentów aparatów fotograficznych o ilo¶æ pikseli w matrycach. Prawie nikt nie zastanawia siê nad tym, po co mu 12MPix, ale warto¶æ ta robi wra¿enie. I dlatego wiêkszo¶æ niedzielnych fotografów nie zastanawia siê, jakiej jako¶ci ma obiektyw, z jakim ¶wiat³em - tylko ile matryca ma megapixeli.
Ty chcesz udowodniæ, ¿e jedynym parametrem decyduj±cym o jako¶ci i przydatno¶ci teleskopu jest jego apaterura. Po co wiêc ludziska kupuj± ED-ki czy APO o jak¿e "¶miesznych" ¶rednicach 80, 90 mm i wydaj± na to spor± kupkê pieniêdzy. Uwa¿asz, ¿e siê nie znaj± na dobrym sprzêcie?
Saywiehu, swoim postem mnie po prostu rozbroi³e¶ ...
Benedykt, bardzo ciê proszê o porównanie obserwacji obiektów DS, o które chodzi w tym topicu, za pomoc± Synty 8", czy innego tej wielko¶ci Newtona - jako sprzêtu wzorcowego - z obserwacjami z Maka 127 mm i refraktora 102 mm. Nie chodzi mi o wyliczenia, tylko o praktykê obserwacyjn±.
Wydaje mi siê, ¿e albo nie przeczytale¶ o co tu dok³adnie chodzi, albo kompletnie nie zrozumiale¶ moich intencji.
Dodam, ¿e mialem w rêkach MTO, Maka 90, Maka 102, Maka 127, Maka 150, parê refraktorów do 127 mm, kilka przeró¿nej wielko¶ci Newtonów.
Proszê o wnikliw± odpowied¼.
P.S. Chyba, ¿e uwa¿asz, ¿e obrazy bêd± porównywalne. Wtedy nie odpowiadaj w ogóle, bo po prostu wy¶miejê ciebie, tak, jak ty to próbujesz zrobiæ :)
No i jeszcze: rozumiem, ¿e swoim Ta³em spoko widzisz pomost miedzy M51 a jej towarzyszk±, tak samo zobaczysz to Makiem- nawet 150... Jakby co, rezerwujê sobie prawo do równie chamskiej odpowiedzi, jak twój post :D
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 27 October 2006 - 13:54
Benedykt, bardzo ciê proszê o porównanie obserwacji obiektów DS, o które chodzi w tym topicu, za pomoc± Synty 8", czy innego tej wielko¶ci Newtona - jako sprzêtu wzorcowego - z obserwacjami z Maka 127 mm i refraktora 102 mm. Nie chodzi mi o wyliczenia, tylko o praktykê obserwacyjn±.
Wydaje mi siê, ¿e albo nie przeczytale¶ o co tu dok³adnie chodzi, albo kompletnie nie zrozumiale¶ moich intencji.
Dodam, ¿e mialem w rêkach MTO, Maka 90, Maka 102, Maka 127, Maka 150, parê refraktorów do 127 mm, kilka przeró¿nej wielko¶ci Newtonów.
Proszê o wnikliw± odpowied¼.
P.S. Chyba, ¿e uwa¿asz, ¿e obrazy bêd± porównywalne. Wtedy nie odpowiadaj w ogóle, bo po prostu wy¶miejê ciebie, tak, jak ty to próbujesz zrobiæ :)
No i jeszcze: rozumiem, ¿e swoim Ta³em spoko widzisz pomost miedzy M51 a jej towarzyszk±, tak samo zobaczysz to Makiem- nawet 150... Jakby co, rezerwujê sobie prawo do równie chamskiej odpowiedzi, jak twój post :D Nie uwa¿am, ¿e obrazy bêd± porównywalne. Uwa¿am natomiast, ¿e dyskredytowanie sprzêtu poni¿ej ustalonej przez Ciebie granicy jest grubym b³êdem. I to udowodni³em.
Przy zachowaniu tej samej jako¶ci optyki lustrem 200 zobaczysz wiêcej ni¿ lustrem 150. To oczywiste i co do tego nie ma ¿adnej w±tpliwo¶ci. Tak samo jak lustrem 300 mm zobaczysz wiêcej ni¿ 200 mm. Nie o to jednak chodzi.
Wyt³umacz mi proszê, z czego wynika ta podana przez Ciebie granica - nawet w odniesieniu do obserwacji DS-ów? Ja mogê napisaæ: bez sensu jest kupowanie Newtona o ¶rednicy 250 mm. Zgodzisz siê ze mn± ? I udowodniê Ci bez trudu, ¿e newton 300 mm bêdzie du¿o lepszy ni¿ 250 mm.
Zauwa¿, ¿e nie odpowiedzia³e¶ na postawione przez mnie pytanie: czy mak 151 mm i refraktor 130 mm bêd± ju¿ OK? Podaj±c graniczne - nazwijmy to sensowne warto¶ci apertury - musisz siê liczyæ z pytaniem, które zadajê. Czy obraz dawany (chcesz mówiæ o DS-ach, to mo¿emy przy nich zostaæ) przez refraktor 131 mm bêdzie siê tak znacz±co ró¿ni³ od refraktora 127 mm, ¿e z ca³ym przekonaniem mo¿esz powiedzieæ: 131 mm jest wart zakupu, a 127 mm nie? Bo ja bym nigdy nie odwa¿y³ siê na postawienie takiej tezy.
Poruszy³e¶ w swoim po¶cie temat tzw. praktyki obserwacyjnej. Doskonale wiesz, ¿e wynik obserwacji nie zale¿y tylko od apertury, ale te¿ od:
- zastosowanych okularów
- seeingu
- u¿ytego monta¿u
- stopnia zaciemnienia nieba
- wilgotno¶ci powietrza
- wysoko¶ci obserowanego obiektu ponad horyzontem
i innych bardziej lub mniej istotnych czynników.
Sprowadzanie wiêc jako¶ci obserwacji do samej apertury jest du¿ym b³êdem i uproszczeniem. Je¶li Ty tak to widzisz, to jest to Twój subiektywny punkt widzenia. Mam prawo siê z nim nie zgodziæ i siê z nim nie zgadzam.
My¶lê, ¿e jasno przedstawi³em swój punkt widzenia.
Proszê Ciê Saywiehu o podanie argumentów za przyjêciem takich a nie innych progów wielko¶ci apertury w odniesieniu do obserwacji DS-ów.
Przyjmij, ¿e jestem dyletantem i chcê, ¿eby¶ mnie przekona³, ¿e jest tak jak piszesz.
Wyja¶nij mi te¿ proszê, co to jest sprzêt wzorcowy? Sorry, ale ja nie spotka³em siê z takim pojêciem ...
P.S. Mój ton wypowiedzi nie wynika z faktu, ¿e chcê Ciê obraziæ, ale dla podkre¶lenia, ¿e dla mnie to co napisa³e¶ jest mijaniem siê z prawd±. Odpowiadaj w sposób taki jaki chcesz - ja siê nie obra¿ê.
Zwyczajnie:
uwa¿am, ¿e osoba doros³a, która chce kupiæ teleskop, powinna dobieraæ sprzêt "doros³y", a nie zabawki, maj±c akurat takie a nie inne warunki.
Natomiast nigdy nikogo nie namawia³em (i nie bêdê) do kupowania Maków czy d³ugoogniskowych refraktorów jako sprzetu DS-owego. Tamta uwaga odnosi³a siê jedynie do j.w.
Jako dociekliwego obserwatora zadowala³by mnie refraktor minimum 127 mm. W ¿adnym wypadku 102 mm. Tak samo Mak 150, a nie 127. I nie piszê tego, co mi siê wydaje, ale co i jak przez takie sprzêty widzia³em. O to mi chodzi³o. Je¶li my¶lisz, ¿e zmieniê zdanie w wyniku pokazania nastepnych rzêdów cyferek- mylisz siê :D
Byæ mo¿e uwa¿asz, ¿e je¶li dysponujê ciemnym niebem, czêstym dobrym seeingiem, paroma niez³ej klasy okularkami do du¿ych powiêkszeñ, to starczy mi refraktor 90 mm, bo ty masz "setkê"- ale to ju¿ jest twój subiektywny s±d.
I moze zastanów siê, czy apertura ma wp³yw na obrazy, czy nie. Czy tym Ta³em zobaczysz tyle samo, co refraktorem 127... A te wszystkie wymienione przez ciebie czynniki wp³ywaj±ce na wynik obserwacji s± istotne tylko w przypadku porównañ stoj±cych obok siebie dwóch telepów i ró¿nych konfiguracji osprzetu. Z regu³y telep jest jeden, jeden zestaw okularów, reszta warunków taka sama. No i wiêkszy pokazuje jakby wiêcej...
Wiêcej nie napiszê, bo to bezsensowne pierniczenie na bezsensowny temat. Równie dobrze mo¿esz odradzaæ w ogóle kupowanie telepów, bo wystarczy poogl±daæ zdjêcia z Hubble'a.
P.S. Na tej samej zasadzie wielokrotnie pisa³em, ¿e do wizuala 8" Newton to minimum. Minimum na pocz±tek.
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 27 October 2006 - 16:39
Wyja¶nij mi te¿ proszê, co to jest sprzêt wzorcowy? Sorry, ale ja nie spotka³em siê z takim pojêciem ... Konstrukcji i rozumienia zdania swego czasu nauczalem w klasach V-VIII. Jeste¶ trochê starszy, wiêc sobie odpuszczê :)
Natomiast je¶li uwa¿asz, ¿e refraktor 4-calowy, lub Mak "pi±tka" bêd± dawa³y równie zadowalaj±ce obrazy, jak Synta 8"- plisss wyja¶nij to autorowi topica.
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 27 October 2006 - 16:24
Tak, plisss :D
(...)
Natomiast je¶li uwa¿asz, ¿e refraktor 4-calowy, lub Mak "pi±tka" bêd± dawa³y równie zadowalaj±ce obrazy, jak Synta 8"- plisss wyja¶nij to autorowi topica. To mo¿e ja sie postaram.
Wspomniany MC 5" bedzie dawa³ lepsze obrazy na planetach i £ysolu. Wspomniany Refraktor (np.APO lub ED) 4" równie¿. Zmasakruj± po prostu synte 8". Tylko pierze sie posypie. W przypadku tego refraktora to i na DSach syncie siê mo¿e zostaæ z ty³u bo nie wszyscy toleruj± gorsz± punktowo¶c obrazu newtona.
Ale je¿eli uwzglêdnimy górna granice w jakiej tu operujemy (1000pln) to sprawa bêdzie sie przedstawiac tak.
Do dyspozycji zostanie nam:
MC 102mm - bo musimy od³o¿yc na monta¿.
Newtona 8" (no troche przekroczymy ale niewiele)
Refraktor 102 (ju¿ z monta¿em)
(na szybko z oferty DO w podanej kwocie)
I wynik bêdzie mniej wiêcej taki:
£ysy / planety - MC zostawia daleko w tyle ca³± resztê
DSy - Synta odsadza peleton choc refraktor nieco mniej ni¿ MC
mobilno¶æ - Synta oddaje pole walkowerem. Refraktor wygrywa.
balkony - Synta oddaje pole walkowerem. Prawdopodbnie gór± bêdzie MC, to zale¿y z jakimi warunkami ten balkon.
Natomiast tu mamy kwestie konkretnej kwoty, konkretnych zastowañ i konkretnego problemu (kregos³up)
Do DS faktycznie Synta, ale to mo¿e byæ mission imossible do zdzia³ania jakiegokolwiek wypadu z 8" teleskopem i dobsonem gdy ma siê problemy z krêgos³upem.
Czyli albo zostaniemy na balkonie - albo bedziemy robiæ wypady. Jak balkon to MC (jezeli masz spore za¶wietlenie bedziesz skazany na planety) albo refraktorek (jak jednak jest kawa³ek dobrego nieba i mo¿na troche poszaleæ). Gdy jednak wypady wchodza w grê musimy powiedziec sobie tylko w jakim stanie jest nasza kondycja i co mo¿emy nosic. Jak czujemy sie na si³ach to Synta, jak zdrowie nie pozwala to wspomniany refraktorek, bo zdrowie jednak jest wa¿niejsze.
Pozdrawiam.
Trochê mnie zszokowa³e¶ Hans ;)
Nie wiem, wychodzi na to, ¿e odczucia mog± byæ nadzwyczaj subiektywne. W Bukowcu mieli¶my obok siebie Syntê Grzybka80 i Maka 150 Hanysiaka, z podobnymi okularami. Obrazy Jupka z Synty nie by³y gorsze! Hmm... powiedzia³bym nawet, ¿e z ortho by³y... lepsze! Piszê o szczegó³ach na planecie, nie wnikaj±c w punktowo¶æ gwiazdek wokó³. Dla mnie (i chyba nie tylko) jest ona w Newtonie wystarczajaca.
Ten test by³ dla mnie decyduj±cy- w³a¶nie tam zdecydowa³em siê na kupno Synty.
Powo³am siê dodatkowo na opinie, zawarte w wielu artykulach na Astronocach.
Dodam jeszcze jeden fakt: Polaris, nasz forumowy zagorza³y "Makowiec", niedawno kupil Syntê...
Ja jednak poleca³bym autorowi topica zrobienie czego¶ na kszta³t albo obserwatorium, albo "przechowalni" telepa. Ma ogród, wiêc bêdzie chyba mia³ lepsze warunki ni¿ na balkonie. Oczywi¶cie tak do koñca nie jestem pewien dwóch spraw: jaki to ogród (widoczno¶æ) i co tak naprawdê jest z tym krêgos³upem. A to s± kluczowe sprawy.
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 27 October 2006 - 17:17
Bardzo dziêkujê za jasn± i czyteln± informacjê dla nieobeznanego z tematem :notworthy:
Kochani, z krêgos³upem nie jest a¿ tak tragicznie - owszem, skoku o tyczce nie zaliczê, ale bez tragedii,
je¶li chodzi o ogród, to sporo przestrzeni wokó³ - móg³bym powiedziec ¿e to wymarzone warunki do obserwacji, balkon te¿ spory ( 2,5 / 3 m. ) i 60 % terenu wokó³ budynku to pola.
Jak ka¿dy z niedo¶wiadczonych chcia³bym na pocz±tek czego¶ uniwersalnego - mam ¶wiadomo¶c ¿e takiego urz±dzienia nie ma, dysponujê jednak kwot± ( 1000 - 1500 z³ - w pó¼niejszych postach podnios³em poprzeczkê ) interesuj± mnie Wasze sugestie dotycz±ce sensownego sprzêtu w tej cenie - gdy¿ konstrukcja Synty jest dla mnie "odrobinê" k³opotliwa. Wypowied¼ Hansa udowadnia ¿e jednak jest alternatywa dla wspomnianego teleskopu
Ten post by³ edytowany przez
Sheoll dnia: 27 October 2006 - 17:32
jesli caly czas interesuje Cie duze lustro to moze byc jeszcze Meade Lightbridge 8":
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=365chodz niewiem ile z tej moblinosci w opisie jest rzeczywistoscia, a ile marketingiem.
Sheoll,
Jestem obserwatorem z ponad dwudziestoletnim sta¿em. Oko³o 80-90% obserwacji wykonujê z balkonu i w wiêkszo¶ci przypadków mi to nie przeszkadza. Mia³em oko³o 10 ró¿nych teleskopów, ró¿nych typów, za wyj±tkiem ED i APO. Gdybym mia³ wybraæ z trzech instrumentów: refraktor 100/1000 mm, Maksutow 127/1500 mm, Newton 200/1200 mm wybra³bym ten ostatni. Napiszê wiêcej - wybra³em :)
Wiêksza ¶rednica zwierciada³ pozwala wygraæ Newtonowi z pozosta³ymi w obserwacjach:
- obiektów DS,
- komet,
- zjawisk zakryciowych,
- gwiazd zmiennych
Jedynie w przypadku planet walka bêdzie wyrównana. Ale ja ju¿ mia³em obok siebie w tych samych warunkach Newtona 200/1000 i refraktor 100/1000. I powiem w ten sposób. Czê¶ciej dobry obraz (stabilny) wystêpowa³ w refraktorze (powiedzmy 50% obserwacji) ni¿ w Newtonie (powiedzmy 30% obserwacji), ale bardzo dobry obraz (widoczno¶æ szczegó³ów) odpowiednio 5% i 15%. Nie bierz tych liczb dos³ownie, bo te obserwacje mia³y miejsce dawno temu, ale chodzi mi o pewn± regu³ê. Dodatkowo w Newtonie 200 obraz planet jest wyra¼nie ja¶niejszy, ni¿ w refraktorze, w którym jak dla mnie by³ zbyt ciemny.
I w³a¶nie w przypadku planet balkon mo¿e mieæ du¿y wp³yw na jako¶æ obrazu. Ale jest jeszcze mnóstwo innych obserwacji, gdzie seeing ma drugorzêdne znaczenie. A w przypadku obserwacji planet mo¿esz udaæ siê do ogródka :)
Ja Dobsona stawiam na sto³ku i obserwujê na stoj±co. Ale przy tak du¿ym balkonie jak Twój, to ty mo¿esz siedzieæ, a Dobson staæ :)
To s± moje odczucia.
Wybór jednak nale¿y do Ciebie.
Ten post by³ edytowany przez
Robert Bodzoñ dnia: 27 October 2006 - 18:25
:notworthy:
Mpp- qrczê te rysunki jednak te¿ mog± wprowadzaæ w b³±d :unsure:
Obrazuj± ciemne obiekty na bia³ym tle, a nie odwrotnie. Poza tym niestety nie uwzglêdniaj± (no bo nie Prze³±cz w tryb INVERSE. Wystarczy klink±æ ikonkê i masz widoki na ciemnym tle! Wed³ug mnie bliskie rzeczywisto¶æ w 99% procentach.
przyk³ad:
http://www.skyrover....i/m/m003.jk.gif:Beer:
Ten post by³ edytowany przez
mpp dnia: 27 October 2006 - 18:27
Wed³ug mnie bliskie rzeczywisto¶æ w 99% procentach. NIE ZGADZAM SIÊ NADAL!
Co najwy¿ej 98,5% :)
hahaha... nie zwróci³em uwagi na ten napisik "Inverse" :szczerbaty: - a z jego u¿yciem to ca³kiem inksza inkszo¶æ... ¯eby siê dalej pogr±¿yæ- dopiszê, ¿e na tej stronie by³em ju¿ ponad rok temu- i odwiedza³em j± czasem :D
:notworthy:
... W Bukowcu mieli¶my obok siebie Syntê Grzybka80 i Maka 150 Hanysiaka, z podobnymi okularami. Obrazy Jupka z Synty nie by³y gorsze! Hmm... powiedzia³bym nawet, ¿e z ortho by³y... lepsze! Piszê o szczegó³ach na planecie, nie wnikaj±c w punktowo¶æ gwiazdek wokó³. Dla mnie (i chyba nie tylko) jest ona w Newtonie wystarczajaca.
Ten test by³ dla mnie decyduj±cy- w³a¶nie tam zdecydowa³em siê na kupno Synty... Ja bym siê na Twoim miejscu nie powo³ywa³ na obserwacje w Bukowcu. Wtedy przecie¿ by³y te siwe dymy z wypalania traw w Rosji. Ilo¶æ szczegó³ów na Jupku by³a znikoma. Pamiêtam, ¿e w moim refraktorze 70 mm by³o widaæ niewiele mniej ni¿ w Newtonach. Co oczywi¶cie nie zmienia faktu, ¿e mo¿esz mieæ racjê. Przyk³ad jednak nieszczê¶liwy. Gdybym ja mia³ po nocach w Bukowcu wybieraæ teleskop, pewnie zacz±³bym kolekcjonowaæ znaczki. :szczerbaty:
Na szczê¶cie mia³em pó¼niej parê okazji ¿eby siê przekonaæ, ¿e dobrze wybra³em :)
Co i tak nie zmienia faktu, ¿e bêdê próbowa³ dalej ze sprzêtem.
Z za¿enowaniem czytam ostatnie posty na tym topiku, kolega poprosi³ nas o porady w zwi±zku z zakupem teleskopu, a tutaj dyskusja przerodzi³a siê w k³ótnie ''która fura jest lepsza'' i które wiêcej wyci±gnie.
Je¿eli Saywiehu dyskwalifikuje reflektory o aperturze 150 i mniejsze, mówi±c ¿e to dziecinne zabawki to skre¶la tymsamym przynajmniej kilkuset pasjonatów astronomii, którzy obserwuj± takimi teleskopami, bo np. nie staæ ich na inne - argument poni¿ej wszelkiej krytyki, wybacz Saywiehu, ale pisz±æ to chyba rozum Cie opu¶ci³
Obserwacje teleskopem to odczucie bardzo subiektywne, jednego zachwyci obraz dopiero w 10'' a inny bêdzie skaka³ ze szczêscia po obejrzeniu M13 w 130 mm, najlepszym przyk³adem jest post Przemasa, ktoremu obserwacje lornetk± z powiêkszeniem x10 daje tyle radochy i satysfakcji
Wra¿eñ subiektywnych nie da siê wyliczyæ suchymi liczbami - pomy¶lcie o tym przed snem
No to Moralez zaproponuj Newtona 150, czy 130. Albo lornetkê.
Mamy XXI wiek i ceny takie, jakie mamy.
Nikogo nie skre¶lam, ale odradzam. Zw³aszcza tym, ktorych staæ.
I jeszcze raz: mialem WIELE okazji do porównania. Wiem, o czym pisze.
A twój post ¶wiadczy, ¿e z rozumem co¶ nie tak- ale u ciebie. Topic jest o doborze telepa do okre¶lonej sytuacji, dla doros³ego cz³owieka, który ma do wydania ok. 1000 z³. Pania³?
Je¶li uwa¿asz, ¿e 6" w tej sytuacji jest lepsze od 8", albo ¿e Skylux bêdzie najodpowiedniejszy- a se uwa¿aj. A i poczytaj moje wczesniejsze posty w topicu- o 6" tez co¶ tam pisa³em!
P.S> Masz niedaleko do mnie- jak chcesz siê naocznie przekonaæ jaka jest ró¿nica- zapraszam!
To ju¿ druga napa¶æ na mnie dzisiaj- ca³kiem nie¼le :) Póki co odpowiadam, ale po chamsku nie bêdê - nie tak mnie wychowano.
Niestety, kultury trochê zaczyna brakowaæ, gdy brakuje argumentów. Pisz±c o "zabawkach" piszê tak, bo w obserwacjach wizualnych to sa zabawki. Jeszcze do niedawna u nas byl to sprzêt wymarzony, ale rynek sie nieco zmieni³. Obni¿ka ceny Synty sprawi³a, ¿e wielu ludzi wybiera ten sprzet, bo akurat tyle maj± do wydania. Wielu ma dobre warunki, by go wykorzystaæ. Je¶li kto¶ uwa¿a, ¿e trzeba j± odradzaæ, zw³aszcza w takiej sytuacji: ogród, DS, mo¿liwo¶æ "zaparkowania" telepa (o tym te¿ w koñcu pisa³em), to niech uwa¿a. I polecajcie lustra 114, bo maj± znakomita optykê. Ju¿ taki jeden by³ na forum.
Nie zamierzam z takimi lud¼mi wspólnie pisywaæ na forum. Wolê ju¿ siê wycofaæ.
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 27 October 2006 - 22:15
Z za¿enowaniem czytam ostatnie posty na tym topiku, kolega poprosi³ nas o porady w zwi±zku z zakupem teleskopu, a tutaj dyskusja przerodzi³a siê w k³ótnie ''która fura jest lepsza'' i które wiêcej wyci±gnie.
Je¿eli Saywiehu dyskwalifikuje reflektory o aperturze 150 i mniejsze, mówi±c ¿e to dziecinne zabawki to skre¶la tymsamym przynajmniej kilkuset pasjonatów astronomii, którzy obserwuj± takimi teleskopami, bo np. nie staæ ich na inne - argument poni¿ej wszelkiej krytyki, wybacz Saywiehu, ale pisz±æ to chyba rozum Cie opu¶ci³
Obserwacje teleskopem to odczucie bardzo subiektywne, jednego zachwyci obraz dopiero w 10'' a inny bêdzie skaka³ ze szczêscia po obejrzeniu M13 w 130 mm, najlepszym przyk³adem jest post Przemasa, ktoremu obserwacje lornetk± z powiêkszeniem x10 daje tyle radochy i satysfakcji
Wra¿eñ subiektywnych nie da siê wyliczyæ suchymi liczbami - pomy¶lcie o tym przed snem Je¿eli mia³by¶ do wydania 1500z³ ciemne niebo, du¿y ogródek, du¿y balkon i do tego szukasz w miarê uniwersalnego sprzêtu to wybra³by¶ teleskop z lustrem 130mm??
Czytaj±c ten topic od pocz±tku zgadzam siê ze Saywiechem w 100% ¿e teleskopy z lustrem poni¿ej 150mm to trochê ma³o do sensownych obserwacji co nie znaczy ¿ê s± bezu¿yteczne. Je¶li kogo¶ nie staæ na wiêkszy teleskop to niech kupuje ten na który go staæ. Ale tu jest zupe³nie inny przypadek, kolega ma do wydania 1500 z³ I tu chyba niema sensu doros³emu cz³owiekowi polecaæ co¶ ma³ego. Chyba ¿e ma byæ to sprzêt typowo planetarny to wtedy inna sprawa.
jesli caly czas interesuje Cie duze lustro to moze byc jeszcze Meade Lightbridge 8":
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=365
chodz niewiem ile z tej moblinosci w opisie jest rzeczywistoscia, a ile marketingiem. w tym wypadku mobilno¶æ jest raczej chwytem reklamowym. Niby 20 kilo to niewiele, ale samemu przetachaæ i roz³o¿yæ sprzêt nie jest ³atwo :burza: zw³aszcza, kiedy marzn± nam rêce przy minus 20 albo spieszymy siê przed ¶witem, bo zaspali¶my przed wyj¶ciem w teren :szczerbaty:
Sam ¿a³ujê, ¿e mam teleskop praktycznie niemobilny, bo nie da siê go przenie¶æ i z³o¿yæ przez jedn± osobê. :angry:
Saywiehu co ty taki delikatny jeste¶, wymieniamy pogl±dy i dyskutujemy, a ¿e czasami trochê ostro i bezpo¶rednio to lepiej powiedzieæ co cz³owiekowi le¿y na w±trobie
Je¿eli przesadzi³em to przepraszam, ale to sformuowanie o zabawkach do 150 mm by³o naprawdê niefortunne
i dyskryminuj±ce amatorów z tym tañszym sprzetem, tak siê nie powinno robiæ
Dziekuje za zaproszenie celem przetestowania Twojego teleskopu, byæ mo¿e kiedy¶ bêdê mia³ okazjê popatrzeæ przez ten sprzêt ''made in china'', na sam± my¶l ju¿ dzisiaj mam wypieki na twarzy :D ( ja tak¿e mam dalekowschodniego tygrysa tylko innej ma¶ci)
W nawi±zaniu równie¿ do postu Rammsteina, ja nie neguje ¿e lustro 200mm jest lepsze od 130 to tak oczywiste, ¿e nie powinni¶my o tym dyskutowaæ ,tak samo lustro 600mm bedzie lepsze od 400, natomiast je¿eli to ma byæ pierwszy teleskop dla osoby, która nigdy nie prowadzi³a obserwacji, i poszukuje teleskopu do szerokiego spektrum to sprawa nie jest ju¿ tak jednoznaczna czy lepiej pój¶æ w aperture, czy raczej w monta¿ paralaktyczny i napêd, w kontek¶cie robienia fotek
Potrzymuje to co napisa³em Sheollowi w pierwszym moim po¶cie na temat wyboru sprzêtu
Ten post by³ edytowany przez
Moralez dnia: 28 October 2006 - 01:09
Na zakoñczenie mojego postowania w topicu dodam, ¿e napisa³em Moralezowi PW z propozycja, aby edytowa³ swego posta: chodzi³o mi o ten kawalek z "rozumem". Napisa³em, ¿e sam wtedy te¿ bêdê edytowaæ mojego. Nie zrobi³ tego, nie otrzymalem ¿adnej odpowiedzi.
Uwa¿am, ¿e takie osobiste wycieczki, bez podania rozsadnych argumentów, moga przydarzaæ siê tylko ludziom, z którymi nie bêdê wiêcej dyskutowaæ.
Je¶li ktos uwa¿a, ¿e go skrzywdzi³em, bo dla mnie wiêkszy teleskop oznacza wiêksze mo¿liwo¶ci- no sorry. Fakt, ¿e ilu¶ ludzi ma np. 6-calówki i mniejsze (sam mam najmniejszego z mo¿liwych) nie oznacza, ¿e trzeba je kupowaæ, maj±c alternatywê w postaci 8". Nie dalej jak wczoraj w "gie³dzie" napisa³em wiarygodn± opiniê Ta³a Alkora. Te¿ jest u¿yteczny, ale zale¿y do czego i dla kogo.
Je¶li kto¶ uwa¿a, ¿e nale¿y polecaæ Maka lub refraktor komu¶, kto z ogrodu chce obserwowaæ DS-y- ale¿, proszê bardzo. Benedykt te¿ wyskoczy³ z obra¼liwymi tekstami. Rozumiem nawet najostrzejsz± dyskusjê, jak± toczy³em swego czasu z Hansem. Nie obrazili¶my siê- a wrêcz przeciwnie, wczoraj ja mu podesla³em artyku³ o koronografie, a dzi¶ on go zamie¶ci³ w Celestii. Na tym polega sztuka dyskusji.
P.S. Pisujê ³±cznie na piêciu ró¿nych forach. Nie spotka³em siê nigdy i nigdzie z tekstami rodem z zau³ków w bezpo¶redniej dyskusji. A ka¿dy ma swoje slabo¶ci, ka¿dy ma prawo do omy³ek. No i do swojej racji, zw³aszcza popartej jakim-takim do¶wiadczeniem.
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 28 October 2006 - 01:02
Forum s³u¿y miêdzy innymi po to, aby dzieliæ siê swoj± wiedz± i spostrze¿eniami z innymi osobami. Od czasu do czasu pojawiaj± siê zapytania osób pocz±tkuj±cych i odpowiedzi osób, które ju¿ nieco "liznê³y" astronomii amatorskiej. Ale nawet opinie tych ostatnich mog± byæ subiektywne i mo¿na siê z nimi nie zgodziæ i przedstawiæ swoje odrêbne zdanie. Ale wed³ug mnie mo¿na i nale¿y czyniæ to z kultur± i w taki sposób, aby nie uraziæ innej osoby.
Poniewa¿ w w±tku zaczê³o robiæ siê mniej przyjemnie, przejrza³em go i z ciekawo¶ci sprawdzi³em kto pierwszy odniós³ siê nieelegancko do swojego poprzednika. Ja ju¿ wiem, który to post, inni mog± sobie sprawdziæ. Oczywi¶cie osoba, która tak napisa³a mo¿e powiedzieæ, ¿e nie ma siê co przejmowaæ i obra¿aæ. Ale chcê w tym miejscu zwróciæ uwagê, ¿e s± ró¿ne osoby o ró¿nej wra¿liwo¶ci. I takie osoby o nazwijmy to delikatniejszym usposobieniu wycofuj± siê z for po takich atakach. Sam znam kilka, które b±d¼ wycofa³y siê, b±d¼ wogóle nie pisz± na forach, bo nie chc± byæ obra¿ane przez osoby, którym bardzo ³atwo przychodzi napisaæ "jeste¶ g³upkiem ...".
Zastosujmy wiêc mo¿e nastêpuj±c± zasadê. Je¿eli nie zgadzamy siê ze swoim poprzednikiem, to zamiast pisaæ - "po mojemu to piszesz pierdo³y", napiszmy "nie zgadzam siê z Tob±". Tylko kilka innych s³ów, a odbiór ca³kiem inny. Szanujmy siê wzajemnie. Jeste¶my kolegami i spotykaj±c siê wzajemnie u¶ci¶niemy sobie d³onie i utniemy mi³± pogawêdkê o nocnym niebie. I zachowajmy tak± atmosferê na forum, tym i innych.
¯yczê mi³ego weekendu :Beer:
Wiecie co jest najlepsze ??? Wy sobie tu poje¿d¿acie , klócicie siê , a osoby , które nie mog± siê zdecydowaæ miêdzy refraktorem 100mm a Synt± 200/1200 nic nie maj± z waszych k³ótni. Przecie¿ to forum jest po to ¿eby siê dzieliæ swoimi informacjami a nie wyzywaæ . Co do alternatywy dla synty to mam problem --> mam do wyboru : Sky 120/600 na EQ3-2 , Celestrona (refraktor) 102mm , Syntê 200/1200, Bressera R 90 , Bressera M130 , Sky 120/600 na AZ3 . Który z tych telepów by³by dla mnie najlepszy ? Dodam ¿e szukam mobilnego teleskopu , do planet i do DS-ów. Teleskop bêdê móg³ wynosiæ na ogród ale niekoniecznie gdy¿ posiadam 2 blakony : 2m x 6m , 3m x 4m . Jedyne co mi przeszkadza to drzewo ,zas³aniaj±ce trochê Pó³nocno-Zach. niebo (ale tylko z balkonu ) . Mieszkam na przedmie¶ciach ma³ego miasta 11tys. mieszkañców wiêc ¶wiat³o np. latarni nie stanowi problemu.
Pozdro
Wiecie co jest najlepsze ??? Wy sobie tu poje¿d¿acie , klócicie siê , a osoby , które nie mog± siê zdecydowaæ miêdzy refraktorem 100mm a Synt± 200/1200 nic nie maj± z waszych k³ótni. Przecie¿ to forum jest po to ¿eby siê dzieliæ swoimi informacjami a nie wyzywaæ . Co do alternatywy dla synty to mam problem --> mam do wyboru : Sky 120/600 na EQ3-2 , Celestrona (refraktor) 102mm , Syntê 200/1200, Bressera R 90 , Bressera M130 , Sky 120/600 na AZ3 . Który z tych telepów by³by dla mnie najlepszy ? Dodam ¿e szukam mobilnego teleskopu , do planet i do DS-ów. Teleskop bêdê móg³ wynosiæ na ogród ale niekoniecznie gdy¿ posiadam 2 blakony : 2m x 6m , 3m x 4m . Jedyne co mi przeszkadza to drzewo ,zas³aniaj±ce trochê Pó³nocno-Zach. niebo (ale tylko z balkonu ) . Mieszkam na przedmie¶ciach ma³ego miasta 11tys. mieszkañców wiêc ¶wiat³o np. latarni nie stanowi problemu.
Pozdro 1) My¶lê, ¿e mimo "sporów" co¶ z tych wcze¶niejszych postów mo¿na wykorzystaæ dokonuj±c wyboru instrumentu.
2) Je¿eli interesuje Ciê instrument tak¿e do planet, to odpada Celestron 102 i w drugiej kolejno¶ci S-W 120/600. To typowo przegl±dowe instrumenty o du¿ym polu widzenia do ogl±dania nieba, ale nie do planet (aberracja).
Je¿eli tak¿e do DS to odpada Bresser 90 (nie widzia³em tego instrumentu, domy¶lam siê, ¿e ma ¶rednicê 90 mm? - to ma³o)
Ten post by³ edytowany przez
Robert Bodzoñ dnia: 28 October 2006 - 12:48
Synte na dobsonie jak ciê nie staæ na dro¿szy teleskop (wiêksze lustro lub inny system optyczny ni¿ Newton) to nic lepszego raczej nie znajdziesz, co do mobilno¶ci dodam, ¿e synta mie¶ci siê w maluchu + pasa¿er i kierowca. Je¶li chodzi noszenie to w ca³o¶ci siê da, ale nie jest to zbyt wygodne na balkon bez problemu sam tak noszê na dworek w dwóch czê¶ciach te¿ nie ma problemu nawet w±t³a osoba da radê.
Wiecie co jest najlepsze ??? Wy sobie tu poje¿d¿acie , klócicie siê , a osoby , które nie mog± siê zdecydowaæ miêdzy refraktorem 100mm a Synt± 200/1200 nic nie maj± z waszych k³ótni. Przecie¿ to forum jest po to ¿eby siê dzieliæ swoimi informacjami a nie wyzywaæ . Co do alternatywy dla synty to mam problem --> mam do wyboru : Sky 120/600 na EQ3-2 , Celestrona (refraktor) 102mm , Syntê 200/1200, Bressera R 90 , Bressera M130 , Sky 120/600 na AZ3 . Który z tych telepów by³by dla mnie najlepszy ? Dodam ¿e szukam mobilnego teleskopu , do planet i do DS-ów. Teleskop bêdê móg³ wynosiæ na ogród ale niekoniecznie gdy¿ posiadam 2 blakony : 2m x 6m , 3m x 4m . Jedyne co mi przeszkadza to drzewo ,zas³aniaj±ce trochê Pó³nocno-Zach. niebo (ale tylko z balkonu ) . Mieszkam na przedmie¶ciach ma³ego miasta 11tys. mieszkañców wiêc ¶wiat³o np. latarni nie stanowi problemu.
Pozdro Co do tych 11tys ludno¶ci to nie by³bym taki pewny czy to tak ma³o. Mieszkam w podobnym miasteczku nawet mniejszym od twojego i na samych obrze¿ach i tak ³una przeszkadza podczas obserwacji.
Widzê, ¿e pare osób pomyli³o fora. Za du¿o tu wycieczek personalnych i prób przekonywania do w³asnych racji bez argumentów. Gdyby to by³y osoby nowe, to posypa³yby siê ostrze¿enia. Ale za³o¿ê, ¿e to "gorszy dzieñ" i pozwolê sobie zamkn±æ w±tek do poniedzia³ku - na ostudzenie emocji.
B³agam o rzeczowe dyskusje!
Mo¿e kto¶ jeszcze siê wypowie co do tych teleskopów ?
Mo¿e kto¶ jeszcze siê wypowie co do tych teleskopów ? No dobra... Na pocz±tek i za 1500z³ to tylko Synta...
No dobra... Na pocz±tek i za 1500z³ to tylko Synta... popieram :Beer: :Salut: pozdro ...
I ja siê do tego dok³adam :Beer:
A do 2500 z³- biiino z dwóch Synt :D
Szczerze mówi±c, zastanawia³em siê kiedy¶ nad takim rozwi±zaniem. Moze by³oby warto spróbowaæ. Ale równie dobrze mo¿e siê okazaæ, ¿e zostaniemy z dwoma Synciarami, bo po prostu nie mo¿na ich po³±czyæ w lornetê ze wzglêdów technicznych (w³a¶ciwo¶ci optyki). Na pewno pomys³ odwlekam co najmniej do wiosny. Ja przynajmniej nie musia³bym ¿a³owaæ, ¿e mam dwie pojedyncze Synty ;)
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 30 October 2006 - 19:12
dac by sie pewnie i dalo. ale nie za 2500zl. jedna nasadka katowa dielektyczna z WO kosztuje ok. 700zl (najtansza). do tego okulary x2 (a i zal plossle wlozyc, bo pewnie warto poczuc 82 stopnie pola obuocznie ;) ) no i atm'owy montaz do tego.
chodz pewnie bylo by to warte swojej ceny (jakakolwiek by ona nie byla) :rolleyes:
Bez dielektryków te¿ by mo¿na. Nawet doradzono mi zrobienie ich w³asnorêcznie- osoba jak najbardziej godna zaufania.
Monta¿ to piku¶ :) Martwi mnie jednak bardziej powtarzalno¶æ ogniskowych lustra. Tego nikt nie sprawdza³.
A co do okularów- zaprawdê, zaprawdê powiadam ci: nie dyskryminuj Plossli ;)
:Beer:
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 31 October 2006 - 00:32
nie dyskryminuje! :D
podkreslam tylko fakt, ze obuoczne patrzenie w naglery pewnie potegowalo by wrazenie (ze wzgledu na ogromne pole)
nasadki oczywiscie nie musza byc, ale mogly by. zwazajac na fakt, ze taki sprzet zostaje z czlowiekiem juz pewnie na cale zycie to warto kupic cos porzadnego.
a co do ogniskowych to masz jakis (znosnie skomplikowany) sposob na sprawdzenie tego? jak kilku posiadaczy by to sprawdzilo u siebie to mielibsmy jakis obraz sytuacji.
Nie znam niestety sposobu na dok³adne sprawdzenie ogniskowej. Mo¿e kto¶ pomo¿e.
Chodzi o ró¿nice w zakresie +/-3 mm. Przekroczenie tej granicy ma oznaczaæ nieprzystosowanie luster do budowy bina.
Co do Naglerów, to mo¿na siê zastanowiæ, jaki by³by z nimi obraz w np. binie 2x350 mm :Boink: ;)
podkreslam tylko fakt, ze obuoczne patrzenie w naglery pewnie potegowalo by wrazenie A gdyby¶ zestawi³ ze sob± dwa naglery to spasi³ by ci rozstaw oczu ?? :blink:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl