Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Sprawdzaj±c dzisiaj heavens-above natkn±³em siê na t± kometkê. Jako ¿e jej efemerydy podaj± i¿ ma ju¿ ok. 12 mag na dodatek znajduje siê teraz w baranie nie daleko plejad wiêc jest widoczna ca³± noc i ¶wieci wysoko nad horyzontem bêdê musia³ na ni± zapolowaæ jednak dzisiaj nie pozwala moon i pogoda.
Ale ciekawi mnie czy w ogóle zosta³a ona ju¿ zaobserwowana. Ja ¿adnych takich sprawdzonych ¼ród³em nie mam i sprawdziæ tego jako¶ nie mogê ale byæ mo¿e kto¶ z was j± obserwowa³ podczas ostatnich nocy?
Zanim zapolujesz warto sprawdziæ ¼ród³a w Internecie, bo mo¿e okazaæ siê, ¿e cel po³o¿ony jest poza zasiêgiem.
http://www.aerith.ne...0144P/2009.htmlNa stronie COK jest informacja o obserwacji tej komety pod koniec pa¼dziernika:
144P/Kushida
2008 10 26.92 S 14.5: 0.3 5 25S f/ 4 169x M.Paradowski (Lublin)
Z tych dwóch ¼róde³ wynika, ¿e kometa jest bardzo s³aba, a jej jasno¶æ wynosi ok. 14-16 mag.
Na stronach COK'u czasami pisz± g³upoty wiêc nie wierzê we wszystkie ich raporty a o stronie Yoshidy nie pomy¶la³em :unsure:
Wielkie dziêki za odpowied¼
Z t± komet± sprawa jest do¶æ ciekawa. Na pocz±tku - jakie¶ 3 miesi±ce temu by³a znacznie s³absza od prognoz - by³a zdecydowanie s³absza od 20 mag i wydawa³o siê, ¿e pomimo ¶wietnych warunków do jej obserwacji, podczas tego powrotu szanse na obserwacje wizualne bêd± niewielkie. Kometa jednak ja¶nieje jednak bardzo szybko i wszystko wskazuje na to, ¿e jednak jej wizualne obserwacje bêd± mo¿liwe. Jak s³usznie zauwa¿y³ Robert, oko³o tydzieñ temu jej jasno¶æ siêga³a 15 mag. Jak wszystko dobrze pójdzie, to s± szanse, ¿e w grudniu osi±gnie jakie¶ 13 mag, a w styczniu bêdzie mo¿e nawet nieco ja¶niejsza...
Na razie, je¶li bêdziesz mia³ pogodê, spróbuj tych komet:
http://astro-forum.o...pad-t23832.htmlPowinny byæ znacznie ³atwiejsze (przynajmniej na razie) ni¿ 144P.
Pozdrawiam
Piotrek
Te komety te¿ spróbujê zaobserwowaæ tylko ¿e nigdy jeszcze nie uda³o mi siê zaobserwowaæ komety i nie wiem jak da³bym sobie radê z ich odnajdywaniem na niebie a 144P/ Kushida ze wzglêdu na niedalekie s±siedztwo plejad pewnie by³aby ³atwiejsza do odnalezienia wiêc postanowi³em najpierw o ni± zapytaæ.
Na stronach COK'u czasami pisz± g³upoty wiêc nie wierzê we wszystkie ich raporty a o stronie Yoshidy nie pomy¶la³em :unsure:
Wielkie dziêki za odpowied¼ czy móg³by¶ pokazaæ te >g³upoty< pisane na stronach COK-u..?
czy móg³by¶ pokazaæ te >g³upoty< pisane na stronach COK-u..? Mo¿e g³upoty to nie jest najodpowiedniejsze s³owo w tym miejscu, niemniej jednak co¶ takiego:
85P/Boethin
2008 8 7.89 &S 12.1 1.5 2 25S f/ 4 100x M.Paradowski (Lublin)
Jest co najmniej wysoce podejrzane. Równie¿ ta obserwacja:
144P/Kushida
2008 8 7.97 S 14.1: 0.8 3 25S f/ 4 169x M.Paradowski (Lublin)
Wygl±da na co najmniej ma³o prawdopodobn±...
Pozdrawiam
Piotrek
a to Piotrze mo¿e by¶ zechcia³ wyja¶niæ czemu?
nie by³o innych obserwacji, rejestracji?
mimo, ze do¶æ dobrze znane s± ich orbity
Ten post by³ edytowany przez
sumas dnia: 16 November 2008 - 02:20
a to Piotrze mo¿e by¶ zechcia³ wyja¶niæ czemu?
nie by³o innych obserwacji, rejestracji?
mimo, ze do¶æ dobrze znane s± ich orbity Co do komety 85P/Boethin, to obserwowano j± tylko podczas dwóch powrotów w 1975 i 1986 roku (ostatnia obserwacja pochodzi z 1 III 1986 roku). W 1997 roku nie uda³o siê jej zaobserwowaæ ze wzglêdu na z³e warunki (kometa by³a mniej wiêcej po przeciwnej stronie S³oñca ni¿ Ziemia). Podczas obecnego powrotu, to nadal nie uda³o siê jej odnale¼æ, pomimo ¿e przewidywany czas przej¶cia przez peryhelium jest ju¿ bliski (16 XII 2008). Kometa by³a poszukiwana ostatnio przez wielu obserwatorów ró¿nym sprzêtem (równie¿ kamerami CCD o zasiêgu rzêdu 20 mag), jednak nie znaleziono niczego. Mia³a ona byæ celem programu EPOXI, w zwi±zku z czym szukano jej wielkimi teleskopami ju¿ w pa¼dzierniku 2007, aby u¶ci¶liæ jej orbitê, jednak równie¿ tamte próby siê nie uda³y. Naukowcy skwitowali je stwierdzeniem, ¿e albo kometa znajduje siê w innym miejscu (jej po³o¿enie na orbicie nie jest zbyt dok³adnie znane), albo nie zupe³nie wyparowa³a, ewentualnie zosta³o po niej bardzo ma³o...
Gdyby Pan Paradowski znalaz³ kometê w innym od efemerydy miejscu (a mo¿na siê spodziewaæ, ¿e jej faktyczne po³o¿enie odbiega nawet o kilka lub wiêcej stopni od efemerydy), to z pewno¶ci± poinformowa³ by o tym resztê komeciarzy. Tak nie zrobi³, w zwi±zku z czym s±dzê, ¿e kometê "widzia³" tam, gdzie powinna byæ zgodnie z efemeryd±. Gdyby tak rzeczywi¶cie by³o, to nie widzê takiej mo¿liwo¶ci, ¿eby kometa, któr± obserwator oceni³ wizualnie na 12 mag umknê³a wszystkim innym obserwatorom siêgaj±cym swoim sprzêtem znacznie g³êbiej...
Z komet± 144P/Kushida sprawa jest o tyle lepsza, ¿e ta kometa ze 100% pewno¶ci± istnieje i jest tam, gdzie byæ powinna, jednak w pierwszej po³owie sierpnia by³a ona s³absza od 20 mag. Obserwacje tej komety pojawi³y siê dopiero na pocz±tku wrze¶nia i dopiero wtedy kometa osi±gnê³a jasno¶æ oko³o 20 mag... Trudno wyobraziæ sobie, aby kometa by³a wtedy widoczna wizualnie jako obiekt o jasno¶ci 14 mag, a co dopiero w sierpniu, kiedy by³a jeszcze s³absza...
Pozdrawiam
Piotrek
I w³a¶nie dlatego nie wierzê we wszystko co tam jest napisane.
I w³a¶nie dlatego nie wierzê we wszystko co tam jest napisane. Chyba zbyt mocno powiedziane. Na stronie znajduje siê wiele cennych informacji.
Inna sprawa to taka, ¿e w przypadku niektórych obserwacji rzeczywi¶cie pojawiaj± siê pewne w±tpliwo¶ci. Dlatego im wiêcej tych obserwacji bêdzie, tym lepiej. Niejednokrotnie na stronie widywa³em wyniki bardzo odbiegaj±ce od pozosta³ych. Czasami wynika to z braku do¶wiadczenia obserwatora, czasami z pewnych b³êdów, które zdarzaj± siê nawet do¶wiadczonym komeciarzom.
Wiem jakie mog± byæ ró¿nice przy ocenie jasno¶ci gwiazd zmiennych o czerwonym zabarwieniu. W przypadku komet zabarwienie nie odgrywa roli, ale jeszcze trudniej oceniæ obiekt "mg³awicowy" o ma³ym DC. Szczególnie, gdy obserwacjê wykonuje siê w niezbyt dobrych warunkach, a u nas czêsto takie bywaj±.
A w zwi±zku z komet± o której traktuje w±tek. Zdjêcie z koñca wrze¶nia. Zaznaczy³em dla porównania jasno¶ci 3 gwiazd. Kometa oczywi¶cie zaznaczona kreseczkami.
Je¶li chodzi o COK to nie mam zastrze¿eñ wiêkszych do wszystkich tylko do M.Paradowskiego. Jego niektóre raporty jak np. te podane przez Piotra s± bardzo wysoce w±tpliwe.
Wygl±da na to, ¿e przez ostatnie kilka dni kometa 144P/Kushida do¶æ mocno poja¶nia³a!! Juan Jose Gonzalez donosi, ¿e wizualnie oceni³ jej jasno¶æ na 12.2 mag przy ¶rednicy g³owy nieco wiêkszej od 1.5'. Wyra¼ny wzrost jasno¶ci komety potwierdza równie¿ to, wykonane kilka godzin temu zdjêcie:
http://napac.free.fr/cometes/144p/comete_1...2008_11_16.htmlDwie gwiazdki na zewn±trz okrêgu, w którym znajduje siê kometa, tak mniej wiêcej "na godzinie 10 i 11" maj± jasno¶ci 11.7 mag i 12.6 mag.
Pozdrawiam
Piotrek
Widaæ kometka nas nie chce zawie¶æ i ju¿ teraz daje siê obserwowaæ. W takim wypadku trzeba z okazji skorzystaæ i na ni± zapolowaæ.
Widaæ kometka nas nie chce zawie¶æ i ju¿ teraz daje siê obserwowaæ. W takim wypadku trzeba z okazji skorzystaæ i na ni± zapolowaæ. Pisa³e¶, ¿e nie widzia³e¶ jeszcze ¿adnej komety... Kometa o jasno¶ci 12 mag to trochê trudny cel jak na pocz±tek. W tym momencie mam co najmniej 3 lepsze "okazje". Czemu nie chcesz zacz±æ np. od C/2008 A1 (McNaught), która ma w tej chwili ca³y czas oko³o 8 mag? Najpierw spróbuj zaobserwowaæ ja¶niejsz± kometê, a je¶li siê uda walcz ze s³abszymi. Mo¿esz zrobiæ to nawet jednej nocy - warunki do obserwacji 144P poprawiaj± siê wraz z up³ywem nocy, a C/2008 A1 jest najlepiej widoczna zaraz po zmierzchu. Równie¿ C/2006 W3 (Christensen) najwy¿ej (blisko zenitu) ¶wieci w³a¶nie z wieczora...
Pozdrawiam
Piotrek
Ten post by³ edytowany przez
Piotrek Guzik dnia: 17 November 2008 - 11:22
Ju¿ odpowiadam na to pytanie.
Nie chodzi o to ¿e nie chcê zacz±æ od czego¶ ³atwiejszego tylko o to ¿e do zaobserwowania np. A1 McNaught nie mam warunków. Z jedynego sensownego jak do tej pory miejsca obserwacyjnego jakie posiadam zachód jest strasznie roz¶wietlony przez ³unê w mojego miasta wiêc nie jestem pewien czy w ogóle uda³oby mi siê j± zaobserwowaæ.
Co do komety C/2006 W3 (Christensen) to szczerze powiedziawszy nie widzia³em jeszcze ani jednej mapki z jej pozycj± na niebie. To trchê g³upie ale jednak. Zaraz sobie czego¶ o niej poszukam.
Edit: Je¶li C/2006 W3 (Christensen) jest w Cefeuszu to g³upstwem by³oby na ni± nie zapolowaæ. Heh wyg³upi³em siê powinienem zajrzyæ na jej mapki ju¿ dawno temu a nie dopiero teraz. Teraz wystarczy czekaæ na dobr± pogodê i w teren.
Ten post by³ edytowany przez
AstroLamka dnia: 17 November 2008 - 14:19
Je¶li chodzi o COK to nie mam zastrze¿eñ wiêkszych do wszystkich tylko do M.Paradowskiego. Jego niektóre raporty jak np. te podane przez Piotra s± bardzo wysoce w±tpliwe. chyba siê komu¶ co¶ pomiesza³o z t± ocen± p. M.Paradowskiego
Ryszard, wspó³za³o¿yciel SOK PTMA
(ponad 22 lata obserwacji komet)
Nie wiem komu siê pomiesza³o ale na pewno nie nam.
Skoro komety Boethin nie odnaleziono tam gdzie byæ powinna a pan Paradowski j± tam znalaz³ to jak to mo¿liwe ¿e kamery ccd jej nie uchwyci³y a teleskop tak?
Sprawdza³em sobie dzisiaj informacje o tej komecie na stronie Yoshid'y i podaj± tam ¿e kometa ma ju¿ ok. 12 11.5 mag. ...
Sprawdza³em sobie dzisiaj informacje o tej komecie na stronie Yoshid'y i podaj± tam ¿e kometa ma ju¿ ok. 12 11.5 mag. ... Dobrze podaj± :)
Ja widzia³em te kometê 30 XI i oceni³em jej jasno¶æ w³a¶nie na 11.6 mag. Niestety kometa jest do¶æ mocno rozmyta i nie jest zbyt ³atwym do obserwacji obiektem.
Przez ostatneie tygodnie kometa ja¶nia³a bardzo szybko, znacznie szybciej od przewidywaæ i obecnie oceny jej jasno¶ci wahaj± siê pomiêdzy 8.5 mag a 10.0 mag.
Kometa na ciemnym niebie jest widoczna nawet w niewielkich lornetkach. Sam widzia³em j± 24 grudnia wieczorem i oceni³em jej jasno¶æ lornetk± 10x50 na nieco mniej ni¿ 9.0 mag. Niestety kometa jest do¶æ du¿a (na ciemnym niebie ¶rednica jej g³owy jest oceniana nawet na 10'), przez co jest obiektem o niewielkiej jasno¶ci powierzchniowej i z miejsc, gdzie niebo nie jest ciemne widaæ tylko jej centraln± czê¶æ.
Warunki do obserwacji komety s± bardzo dobre - ¶wieci ona wysoko w pobli¿u grancicy Byka i Barana i przez du¿± czê¶æ nocy widoczna jest wysoko nad horyzontem.
Pozdrawiam
Piotrek
Kometa przebywa teraz zaledwie kilak stopni od Aldebaran'a i Hiad i zachêca to dodatkowo do obserwacji. Do tego kometa jest dosyæ jasna ma bowiem jakie¶ 8.5 mag. niestety ma dosyæ du¿± g³owê dlatego bêdzie obiektem rozmytym.
Kometa przebywa teraz zaledwie kilak stopni od Aldebaran'a i Hiad i zachêca to dodatkowo do obserwacji. Do tego kometa jest dosyæ jasna ma bowiem jakie¶ 8.5 mag. niestety ma dosyæ du¿± g³owê dlatego bêdzie obiektem rozmytym. Popatrzcie na te zdjêcie
http://farm4.static.flickr.com/3326/324554...8887946e4_b.jpgCudowne ! :)
Autor i dane..
Photo Details:
Image Details:
Ramah, Louisiana
January 31, 2009
8:39-9:14 PM CST
Canon EF 200mm f/2.8L II Camera Lens at f/2.8
Auto-focused on crescent moon
Piggybacked on Celestron C8 Fork Mount
Canon XTi
24 X 60 second exposures
ISO 1600
--------------
i jeszcze zdjêcie z 14.01.2009 tego samego autorstwa!
http://farm4.static.flickr.com/3330/319888...1621dda69_b.jpgz zaznaczeniem komety
http://farm4.static.flickr.com/3355/319803...311ee114d_b.jpgPhoto details:
Baton Rouge, Louisiana
Mississippi River Levee
Canon EF 50mm f/1.8 II Camera Lens
at f/3.5
Piggybacked on C8
Canon XTi
12 X 120 second exposures (24 min. total)
ISO 400
7:52-8:16 PM CST
0:52-1:16 UT
James
Ten post by³ edytowany przez
Limax7 dnia: 04 February 2009 - 11:43
Kometa musi mieæ na prawdê du¿± g³owê i ma³± jasno¶æ powierzchniow± bo przy moim niebie nie widaæ jej w ogóle. Wczoraj chcia³em na ni± zapolowaæ ale znów siê nie uda³o. Ja nie wiem albo chmury albo fatalne LP przeszkadzaj± ci±gle.
Ostatnie oceny z pocz±tku lutego podaj± jej jasno¶æ na poziomie 8.5 magnitudo...
144P/ Kushida
2009 Feb 2.00UT: m1= 8.5, Dia=10', DC=3/...20x80B...Willian Souza (Sao Paulo,Brazil)
Tak wiêc widaæ ze ma ona g³owê o do¶æ sporej ¶rednicy, o niezbyt wysokim stopniu skondensowania. Czyni j± to, przez nadchodz±c± pe³niê, jako obiekt trudny do lokalizacji przez mniej do¶wiadczonych obserwatorów. G³owa do góry...Ksiê¿yc zel¿eje, to szanse bêd± wiêksze.
Ten post by³ edytowany przez
Michal Kusiak dnia: 07 February 2009 - 20:11
Widzia³em kometê wczoraj - w dobrych warunkach jest dostrzegalna w lornetce 10x50. Jest nieznacznie ja¶niejsza od 9 mag, ale jest równie¿ do¶æ mocno rozmyta (¶rednicê jej g³owy oceni³em na 8').
Nawet przez Teleskop nie mo¿na obserwowaæ,bo tylko chmurki i chmurki :blink: A czy wtej chwili u kogo¶ jest pogoda do obserwacji Kushidy B)
Po³o¿enie Kometki
http://images42.fotosik.pl/68/748b1a77b6effc49.jpg
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl