Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Po miesi±cu przerwy znowu postanowi³em napisaæ co¶ o kometach, które bêdzie mo¿na obserwowaæ w ci±gu najbli¿szych kilku tygodni:
C/2007 N3 (Lulin) – obecnie najja¶niejsza kometa na niebie. Pod koniec lutego przesz³a w odleg³o¶ci 0.41 AU od Ziemi, a jej jasno¶æ nieznacznie przekroczy³a 5 mag. Widoczny równie¿ wyra¼nie by³ do¶æ d³ugi (oceniany nawet na 2-3 stopnie) antywarkocz i s³abszy oraz krótszy warkocz gazowy. W marcu kometa bêdzie bardzo szybko s³abn±æ ze wzglêdu na to, ¿e bêdzie siê bardzo szybko oddalaæ od Ziemi, oddalaj±c siê jednocze¶nie od S³oñca. Kometa bêdzie poruszaæ siê szybko wzd³u¿ ekliptyki ze wschodu na zachód. Kometa rozpocznie miesi±c w Lwie, kilka stopni na zachód od Regulusa jako obiekt o jasno¶ci oko³o 5 mag. Widoczny kilka dni temu antywarkocz bêdzie ju¿ wtedy „zwyk³ym” warkoczem py³owym, ze wzglêdu na inne po³o¿enie komety wzglêdem Ziemi i S³oñca (zjawisko wystêpowania u komety antywarkocza jest efektem tylko i wy³±cznie geometrycznym). W nocy 5/6 marca kometa przemknie oko³o 2 stopnie od M44 a 10 marca przejdzie do Bli¼ni±t. Jej jasno¶æ powinna ju¿ wtedy spa¶æ do oko³o 6 mag. Równie¿ jej rozmiary bêd± szybko maleæ. W kolejnych dniach kometa nie bêdzie siê ju¿ poruszaæ tak szybko i do koñca miesi±ca zostanie w Bli¼niêtach, jednak do tego czasu jej jasno¶æ spadnie prawdopodobnie do oko³o 8 mag. Kometê najlepiej obserwowaæ, gdy na niebie nie ¶wieci Ksiê¿yc. Takie obserwacje bêd± mo¿liwe w okresach: 1 - 5 marca i 12 - 30 marca. Przez ca³y marzec warunki do obserwacji komety bêd± bardzo dobre. Najpierw bêdzie ¶wieciæ przed pó³noc± wysoko nad po³udniowym horyzontem, pod koniec miesi±ca bêdzie j± mo¿na obserwowaæ wieczorem wysoko nad po³udniowym i po³udniowo-zachodnim horyzontem.
144P/Kushida – przez ca³y styczeñ i luty kometa utrzymywa³a jasno¶æ na poziomie 8.5 - 9.0 mag. Przez peryhelium przesz³a 26 stycznia i aktualnie oddala siê zarówno od Ziemi jak i od S³oñca, co wi±zaæ siê bêdzie z jej spadkiem jasno¶ci. Kometa rozpocznie marzec w po³udniowo-wschodniej czê¶ci gwiazdozbioru Byka, ale ju¿ 5 marca przejdzie do Bli¼ni±t i do koñca miesi±ca bêdzie poruszaæ siê powoli na wschód w po³udniowej czê¶ci tego gwiazdozbioru. Jasno¶æ komety powinna w tym czasie spadaæ z oko³o 9 mag do oko³o 10.5 – 11.0 mag. Kometa jest do¶æ du¿ym obiektem, w zwi±zku z czym jest do¶æ mocno rozmyta. Na ciemnym niebie dostrzegalna jest w lornetce 10x50, za to na niebie mocno ska¿onym ¶wiat³em mog± pojawiæ siê problemy z dostrze¿eniem jej w teleskopie. Ksiê¿yc nie bêdzie nam przeszkadza³ w obserwacji tej komety 1 marca oraz w okresie 12 - 29 marca. Przez ca³y miesi±c kometa bêdzie ¶wieciæ wieczorami do¶æ wysoko nad po³udniowo-zachodnim horyzontem.
C/2006 W3 (Christensen) – kometê tê juz od wielu miesiêcy mo¿na obserwowaæ w niewielkich teleskopach, a peryhelium ci±gle przed ni±. Z nieba wieczornego, na którym by³a widoczna jeszcze w styczniu przenios³a siê na niebo poranne. Obecnie jej jasno¶æ jest oceniana na 9.5 – 10.0 mag i znajduje siê ona na pograniczu Pegaza i Jaszczurki. Przez ca³y miesi±c kometa przemie¶ci siê jedynie o kilka stopni a jej jasno¶æ powinna nieznacznie (o mniej ni¿ 0.5 mag) wzrosn±æ. Kometa jest stosunkowo niedu¿a i do¶æ mocno skondensowana, przez co nawet w niewielkich teleskopach jest widoczna bez problemu (oczywi¶cie w dobrych warunkach). Ksiê¿yc nie bêdzie nam przeszkadza³ w obserwacjach tej komety w okresach 1 - 7 marca oraz 23 – 31 marca. Kometa przez ca³y miesi±c bêdzie widoczna przed ¶witem na wysoko¶ci oko³o 20 stopni nad pó³nocno-wschodnim horyzontem.
67P/Churyumov-Gerasimenko – kometa ta dzi¶ (28 lutego) przechodzi przez peryhelium. W styczniu kometa ta do¶æ szybko poja¶nia³a i obecnie jest o oko³o 1 - 2 mag ja¶niejsza ni¿ siê spodziewano a jej jasno¶æ jest oceniana na oko³o 11 mag. Jest niezbyt du¿a i ¶rednio skondensowana. Niestety jej obserwacje utrudnia nieco to, ¿e znajduje siê w obszarze nieba rozja¶nionym przez ¶wiat³o zodiakalne. Ze wzglêdu na obecno¶æ Ksiê¿yca, jej obserwacje na ciemnym niebie bêd± mo¿liwe jedynie w okresie 12 – 28 marca. Przez ca³y miesi±c kometa ¶wieci wieczorami po zmierzchu na wysoko¶ci oko³o 25 stopni nad zachodnim horyzontem.
C/2008 T2 (Cardinal) – kometa ta zosta³a odkryta w pa¼dzierniku 2008, kiedy by³a jeszcze bardzo s³aba. Przez peryhelium przejdzie 13 czerwca 2009 w odleg³o¶ci 1.20 AU od S³oñca. Od czasu odkrycia kometa ja¶nia³a bardzo powoli i obecnie jest o oko³o 1.5 – 2.0 mag s³absza od prognoz. Jej jasno¶æ jest obecnie oceniana na 11.5 – 12.0 mag. ¦wieci ona w ¯yrafie, niedaleko granicy z Kasjope± i Perseuszem. Przez ca³y miesi±c bêdzie siê poruszaæ powoli na po³udniowy-wschód, przetnie Perseusza i miesi±c zakoñczy tu¿ obok wyj±tkowo ciekawej w tym roku gwiazdy zmiennej epsilon Aurigae. Jasno¶æ komety powinna w tym czasie wzrosn±æ o oko³o 1 mag i osi±gn±æ 10.5 – 11.0 mag. Istnieje jednak równie¿ mo¿liwo¶æ, ¿e kometa w koñcu „w³±czy siê”, wytworzy ja¶niejsza i wiêksz± otoczkê, a jej jasno¶æ wzro¶nie bardziej (mo¿e nawet do 9 mag). Za takim scenariuszem przemawia to, ¿e ostatnie obserwacje sugeruj± przyspieszanie wzrostu jasno¶ci komety i do¶æ szybkie zwiêkszanie siê jej g³owy. Okresy, w których w obserwacji tej komety nie bêdzie przeszkadza³ Ksiê¿yc to 1 – 4 marca i 12 – 29 marca. Kometa przez ca³y miesi±c ¶wieciæ bêdzie wieczorem wysoko nad pó³nocno-zachodnim horyzontem.
C/2006 OF2 (Broughton) – kometa ta od ponad pó³ roku utrzymywa³a jasno¶æ na poziomie oko³o 11 mag. Obecnie oddala siê ju¿ zarówno od Ziemi jak i od S³oñca i jej jasno¶æ powoli spada. W tym momencie oceniana jest na 11.5 mag. Marzec kometa rozpoczyna niemal¿e w samym ¶rodku gwiazdozbioru Wo¼nicy (oko³o 4 stopnie na po³udniowy-wschód od gwiazdy beta Aur). Kometa bêdzie powoli poruszaæ siê na po³udniowy wschód i do koñca miesi±ca dotrze do granicy z Bli¼niêtami. Jej jasno¶æ powinna w tym czasie spa¶æ o nieca³e 1 mag, tak wiêc mo¿na siê spodziewaæ, ¿e do koñca miesi±ca kometa bêdzie ja¶niejsza od 12.5 mag. Jest ona niedu¿a i do¶æ mocno skondensowana, dziêki czemu na ciemnym niebie jej obserwacja na ciemnym niebie nie powinna sprawiæ wielkich problemów posiadaczom 20 cm i wiêkszych teleskopów. Dziêki dobrej lokalizacji komety, jej obserwacje na bezksiê¿ycowym niebie bêd± mo¿liwe w okresach 1 – 4 marca i 12 – 30 marca. Kometa przez ca³y miesi±c ¶wieciæ bêdzie z wieczora wysoko nad po³udniowo-zachodnim horyzontem.
22P/Koppf – kometa okresowa o okresie obiegu równym 6.44 roku. Odkryta zosta³a jeszcze w 1906 roku. Podczas sprzyjaj±cych powrotów staje siê obiektem widocznym w lornetkach. Tym razem przez peryhelium przejdzie 25 maja w odleg³o¶ci 1.58 AU od S³oñca. Aktualnie jej jasno¶æ wynosi ju¿ prawdopodobnie oko³o 12 mag. Znajduje siê ona w Strzelcu, niedaleko granicy z Wê¿ownikiem. Do koñca miesi±ca bêdzie przebywaæ w Strzelcu, poruszaj±c siê powoli na wschód. Miesi±c zakoñczy kilka stopni na pó³noc od gwiazdy pi Sgr. Kometa powinna do¶æ szybko ja¶nieæ i do koñca miesi±ca mo¿e osi±gn±æ jasno¶æ oko³o 10.5 – 11.0 mag. Okresy, w których jej obserwacji nie bêdzie utrudnia³ Ksiê¿yc to 1 – 7 marca i 22 – 31 marca. Kometa znajduje siê w niezbyt dobrej lokalizacji – przez ca³y miesi±c bêdzie widoczna tu¿ przed ¶witem na wysoko¶ci nie przekraczaj±cej 15 stopni.
116P/Wild – kometa okresowa o okresie obiegu równym 6.49 roku. Odkryta w 1990 roku, prawdopodobnie dziêki temu ¿e kilka lat wcze¶niej w wyniku zbli¿enia do Jowisza znacznie zmniejszy³a siê odleg³o¶æ jej peryhelium od S³oñca. Przez peryhelium przejdzie 18 lipca 2009 roku w odleg³o¶ci 2.17 AU od S³oñca. Jej jasno¶æ jest oceniana obecnie na oko³o 12.5 mag. Kometa jest niezbyt du¿a i ¶rednio skondensowana. W du¿ych teleskopach jest stosunkowo ³atwa do dostrze¿enia. Marzec rozpocznie w Lwie, tu¿ przy granicy z Rakiem i do koñca miesi±ca przesunie siê zaledwie oko³o 3 stopnie na po³udniowy-zachód, przechodz±c jednocze¶nie do Raka. Jej jasno¶æ powinna utrzymaæ siê na obecnym poziomie. Jej obserwacje na bezksiê¿ycowym niebie bêd± mo¿liwe w okresach: 1 - 6 marca i 12 - 31 marca. Kometa przez ca³y miesi±c bêdzie ¶wieciæ przez du¿± czê¶æ nocy wysoko nad po³udniowo-wschodnim (z wieczora), po³udniowym (przed pó³noc±) i po³udniowo-zachodnim (oko³o pó³nocy i nied³ugo po niej) horyzontem.
29P/Schwassmann-Wachmann – s³ynna wybuchaj±ca kometa. ¦rednio zdarza siê jej jeden wybuch na kilka miesiêcy. Kometa jest dodatkowo ciekawa ze wzglêdu na swoj± niemal ko³ow± orbitê po³o¿on± na zewn±trz orbity Jowisza. Od jakiego¶ czasu jej aktywno¶æ znacz±co wzros³a. Przez ostatnie piêæ miesiêcy przesz³a chyba 8 wybuchów i przez ca³y ten okres by³a wizualnie obserwowana. Aktualnie jej jasno¶æ wynosi oko³o 11 mag i kometa jest ¶rednio skondensowana i do¶æ du¿a. Przez ca³y miesi±c bêdzie przebywaæ w gwiazdozbiorze Bli¼ni±t oko³o 5 stopni na po³udnie od Polluxa. Jej jasno¶æ powinna utrzymywaæ siê na obecnym poziomie, jednak w tym samym czasie bêd± rosn±æ jej rozmiary, a co za tym idzie bêdzie coraz bardziej rozmyta. Niemniej jednak ka¿dej pogodnej nocy warto spróbowaæ j± wypatrzeæ i sprawdziæ, czy przypadkiem nie przydarzy³ siê jej kolejny wybuch. Jej obserwacje na bezksiê¿ycowym niebie bêd± mo¿liwe w okresach: 1 – 4 marca i 12 – 30 marca. Przez ca³y miesi±c kometa ¶wieci z wieczora wysoko nad po³udniowym, a o pó¼niejszych godzinach nad po³udniowo-zachodnim horyzontem.
Piotrek Guzik
Ten post by³ edytowany przez
Piotrek Guzik dnia: 28 February 2009 - 03:45
Dziêki Piotrek
W³a¶nie takiego opracowania szuka³em.
Dobra robota
Hej, mnie w³a¶nie zaczê³y interesowaæ komety i chcia³abym siê dowiedzieæ, parê rzeczy:
*Co to jest "mag"?
*Co to jest "AU"??
*Móg³by¶ podaæ, które z tych komet s± widoczne przez lornetkê?? Bo nie wszêdzie jest...
Bardzo, bardzo proszê o odpowied¼ i z góry dziêkujê ^_^
Hej, mnie w³a¶nie zaczê³y interesowaæ komety i chcia³abym siê dowiedzieæ, parê rzeczy:
*Co to jest "mag"?
*Co to jest "AU"??
*Móg³by¶ podaæ, które z tych komet s± widoczne przez lornetkê?? Bo nie wszêdzie jest...
Bardzo, bardzo proszê o odpowied¼ i z góry dziêkujê ^_^ mag - to jasno¶æ wizualna komety
AU - to skrót z angielskiego Astronomical Unit czyli jednostka astronomiczna (miara odleg³o¶ci)
1 AU = ok. 149 600 000 km
Co do komet to zale¿y jak± masz lornetkê i jakie warunki obserwacji. Du¿o te¿ zale¿y od konkretnej komety.
Wszystko wskazuje na to, ¿e z tych komet powy¿ej tylko C/2007 N3 (Lulin) bêdzie dobrze widoczna (a w zasadzie ju¿ od dawna jest) w niedu¿ej lornetce.
(...)zjawisko wystêpowania u komety antywarkocza jest efektem tylko i wy³±cznie geometrycznym(...) A tego to nie wiedzia³em, wydaje mi siê to bardzo ciekawe.
Piotrku móg³by¶ to dok³adniej obja¶niæ ?
A tego to nie wiedzia³em, wydaje mi siê to bardzo ciekawe.
Piotrku móg³by¶ to dok³adniej obja¶niæ ? Myslê ¿e ten post wyt³umaczy Ci nieco wiêcej:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=333126
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl