Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Czy szk³a?
Na forum ca³y czas pokutuje przekonanie o za¿ó³ceniu szk³a w rosyjskiej optyce. Nic bardziej mylnego. Szk³o w rosyjskim sprzêcie jest najwy¿szej próby i naprawde bialutkie jak przys³owiowy ¶nie¿ek. Za za¿ó³cenie odpowiedzialne s± niezbyt nowoczesne rosyjskie pow³oki MC. Ich rodowód jest jeszcze z czasów zimnej wojny a fabryk produkuj±cych soczewki w Rosji jest te¿ chyba niewiele. Ja wiem o jednej. Reszta to tylko nazwijmy je montownie sprzêtu optycznego.
Opinie o braku za¿ó³cenia w szkle wysnówam z do¶wiadczeñ kolegów i swojej. Poprostu po usuniêciu warstw przeciwodblaskowych otrzymujemy szkie³ka naprawde czyste, przej¿yste i bia³e.
Umieszczam ten temat w dziale recenzje, gdy¿ w³a¶nie tutaj to stwierdzenie najczê¶ciej siê pojawia. Ale jego uogólnienie do za¿ó³conego szk³a jest krzywdz±c± generalizacj±, nieoddaj±c± wogóle istoty problemu.
A co siê stanie jak rosjanie przyjm± technologie warstw MC z zachodu?
Ciekawy jestem waszych opini. My¶le, ¿e temat warty jest poprostu przedyskutowania, a polemika utwierdzi nas o istotocie problemu.
Byæ mo¿e mam ca³y czas zbyt ma³e porównanie do innych instrumentów, ale moim zdaniem owo symboliczne ju¿ niemal¿e za¿ó³cenie wystêpuje w stopniu, który nie przeszkadza w obserwacjach.
Dzisiaj sprawdzê w dzieñ co z tym za¿ó³ceniem.
Wystarczy wzi±¶æ rosyjski obiektyw z lunety i po³o¿yæ na bia³ej czystej kartce obok polskiej, niemieckiej czy nawet chiñskiej soczewki i ró¿nicê widaæ jak na d³oni w stopniu za¿ó³cenia tych szkie³ 8)
Czy pow³oki za¿ó³caj± obraz, mo¿liwe ale my oceniamy sprzêt jako ca³o¶æ i nie mo¿emy ingerowaæ w szczegó³y optyki bo warstw sobie sami nie zmienimy :noughty: :cry2:
Natkn±³em siê na artyku³ o refraktorze APM ( TMB ) 10" F/6,6. Bardzo podobnie wygl±da jak mój refraktor TMB 152/1200, tyle, ¿e jest wiekszy. Ze zdjêcia trudno oceniæ, ale warstwy na soczewce wygl±daj± podobnie, jest to dublet, typowy Fraunhofer. Do tej pory przypuszcza³em, ¿e pochodzenie objektywu w moim refraktorze to chiñszczyzna, bo Ludes na ten temat milczy jak grób. Przeczyta³em jednak, ¿e te soczewki s± robione w Moscow Institute i jest to szk³o rosyjskie F1-crown i K8-flint. Niezbyt wiele mi to mówi, ale za¿ó³cenia optyki w tym nie widaæ. Mo¿e Janusz co¶ bêdzie wiedzia³ na temat zastosowanych soczewek i tych stosowanych w Ta³ach. Mo¿e to ta sama produkcja :?:
Ludes rzeczywi¶cie sporo optyki wykonuje w Rosji ale w wiêkszosci z powierzonego, w³asnego, niemieckiego szk³a i tu tkwi tajemnica jego rynkowego sukcesu, dobry materia³, dobry, czêsto w³asny projekt, dobre i w miarê tanie wykonanie to wszystko sk³ada siê na jego rynkow± renomê i marketingowy sukces 8)
Janusz, a co¶ wiêcej na temat F1 i K8 :?:
To potwierdza moje przypuszczenia. W Rosji robi siê soczewki nie tylko ¿a¿ó³caj±ce.
Zastanówmy siê czy te za¿ó³cenie aby nie ma przynie¶æ wymiernych korzy¶ci?
Nie mogê za bardzo uwierzyæ, ¿e NPZ firma produkuj±ca kiedy¶ najlepsze na ¶wiecie optyczne peryskopy okresu zimnej wojny za¿ó³ca obrazy bo nie ma w zanadrzu lepszej technologii pow³ok.
Ten 100 mm achromatyczny obiektyw by³ kiedy¶ wykorzystywany w³a¶nie do owych peryskopów a dzi¶ no có¿ peryskopy optyczne w erze satelit przekszta³cili w komercyjnie poszukiwane achromaty Fraunhofer'a. :D :D :D
Nie zapominaj ze firma NPZ produkuje optykê astronomiczn± tylko niejako przy okazji militarnej produkcji jako produkt raczej uboczny i napewno nie priorytetowy, wiêc nie wsadzi tam drogich niemieckich i bia³ych szkie³ optycznych ze strefy euro tylko to co ma w magazynie z koñcówek militarnych zapasów szk³a rosyjskiego.
Akurat w wojskowych zastosowaniach to za¿ó³cenie nie przeszkadza a nawet pomaga dostrzegaæ obiekty na zamglonym i zadymionym zwykle bojowym horyzoncie a straty nadrabia siê ¶rednic± i mas± wojskowych lornet czy peryskopów i nikomu z wojskowych nie ci±¿y tekst w instrukcji z parametrami optyki :"swietopriepuskanie pribora nie mienie kak sorok diewiat procent" 8)
Zreszt± nie wszystkie rosyjskie szk³a s± tak bardzo za¿ó³cone, to g³ównie zale¿y od czysto¶ci sk³adników i kultuty wytopu, do ich sk³adniki do wytopu, te importowane o wysokiej czystosci s± bardzo drogie i jest jak jest w rosyjskim przemy¶le szk³a optycznego :?
Inny "sort" szk³a idzie do instytutu badañ kosmicznych a inny do militarnej fabryki gdzie¶ za Uralem, jak zwykle wszystko rozbija siê o pieni±dze i op³acalno¶æ rosyjskiej produkcji a z tym przy taniej chiñskiej sile roboczej jest coraz gorzej, zamykaj± fabrykê za fabryk± :Cry:
Janusz, a co¶ wiêcej na temat F1 i K8 :?: To najzwyczajniejszy w ¶wiecie popularny Crown i Flint z katalogu szk³a optycznego nadaj±cy siê do produkcji achromatycznych obiektywów 8)
No tak Januszu ale jak wskaza³e¶ to za¿ó³cenie niejednokrotnie nie jest wad±. Wrêcz pomaga. To dotyczy zw³aszcza obiektów bliskich czerwonemu krañcowi widma.
A jak jest ze sprawno¶ci± optyczn± tych rosyjskich szkie³ek?
Dane pomiarowe o sprawno¶ciach w barwie czerwonej np rosyjskich modeli lornetek 20x60, 25x70 i 26x70 znajdziesz w moim te¶cie lornetek klasy 60-70mm na koñcu tabeli :
http://www.astrokrak...netki_test.htmlJak widzisz to s± dane dla czerwieni, z powodu braku niebieskiego lasera nie wykona³em wtedy pomiarów w barwie niebieskiej ale jak siê domy¶lasz wyjd± one jeszcze s³abiej przy za¿ó³conej optyce :?
Chyba dokupiê niebieski i zielony laser do uzupe³nienia takich pomiarów na przysz³o¶æ o pozosta³e barwy widma 8)
Janusz, to, ¿e F1 i K8 to crown i flint te¿ napisa³em i o tym wiem. My¶la³em, ¿e jako fachowiec w bran¿y napiszesz co¶ wiêcej, ale wnioskujê, ¿e nie ma o czym pisaæ :D. Dla mnie takie symbole okre¶laj±ce typy szk³a to :Boink: :?: . Jest jeszcze BaK4, BK7 - dlaczego akurat nie te zastosowano ?
Zapytaj lepiej o to ich producenta dlaczego te a nie inne zosta³y u¿yte do produkcji, czasem dostêpno¶æ i koszt materia³u decyduje o jego wyborze szczegolnie do popularnych projektów :wink:
Optymalny ich wybór to skomplikowana sprawa i wielu konstruktorów optyki niestety nie przyk³ada do tego odpowiedniej wagi :(
St±d w chiñskich lornetach mamy pryzmaty z BK-7 zamiast z dro¿szego ale i znacznie lepszego do tego celu poprzez wiêkszy wspó³czynnik za³amania szk³a BaK-4 :shock:
Odpowiedni dobór szkie³ do achromatu pozwala znacz±co zmniejszyæ widmo wtórne poprzez dobór szkie³ z lepiej dopasowanymi do siebie dyspersjami cz±stkowymi dla poszczególnych barw 8)
W ten sposób powsta³y pierwsze obiektywy Semi APO a potem ze szkie³ z programu kosmicznego powsta³y pe³ne APO ED o perfekcyjnej korekcji koloru jka we fluorytowym APO ale z pominiêciem g³ównej dla technologii kosmicznej wady fluorytu czyli jego krucho¶ci i ma³ej odporno¶ci na szybkie zmiany temperatury :!: :!: :!:
Ta wypowied¼ mnie satysfakcjonuje :wink: . Dziêki, to ju¿ co¶ wyja¶nia. Du¿o jest tych "zwyk³ych " szkie³ek" do produkcji "zwyk³ych" achromatów ?
Poszukaj na wyszukiwarce s³ów: Schott, Ohara, Hoja, Misc, Obsolete, Corning, Shared itp a znajdziesz tam obszerne katalogi szkie³ optycznych ró¿nych producentów na ca³ym ¶wiecie z pe³nym ich asortymentem, g³owa mo¿e rozboleæ jak nie wiesz jak siê tam mo¿na poruszaæ i wg jakiego klucza przegl±daæ :wink:
Podej¿ewam ¿e wiele z tych nazw katalogów brzmi dla Ciebie egzotycznie i us³ysza³e¶ je po raz pierszy w ¿yciu, czy mam racjê ???
Masz racjê :shock: . Dziêki, o nic wiêcej nie pytam :notworthy:
Pytaj pytaj ale teraz widzisz jak trudno jest zadaæ dobre pytanie aby uzyskaæ konkretn± i jenoznaczn± odpowied¼, bez dobrego rozeznania w temacie, nie martw siê wszyscy uczymy sie przez ca³e ¿ycie a i tak umieramy ignorantami z wielu wielu dziedzin
:Boink: :Kwiatek: :astrobrac:
Martel, pozwolisz ze przeniose jednak te dyskusje do dzialu sprzetowego!
Tu maja byc tylko konkretne recenzje - a ten post nia nie jest. OK?
Jak szacowny moderator uwa¿a.
Choæ trzeba przyznaæ, ¿e temat bardzo wi±¿e siê z zamieszczanymi tu recenzjami a problem jest tyko po to umieszczony w³a¶nie w recenzjach by jednoznacznie skonkrtyzowaæ wypowiedzi.
Dane pomiarowe o sprawno¶ciach w barwie czerwonej np rosyjskich modeli lornetek 20x60, 25x70 i 26x70 znajdziesz w moim te¶cie lornetek klasy 60-70mm na koñcu tabeli :
http://www.astrokrak...netki_test.html
Jak widzisz to s± dane dla czerwieni, z powodu braku niebieskiego lasera nie wykona³em wtedy pomiarów w barwie niebieskiej ale jak siê domy¶lasz wyjd± one jeszcze s³abiej przy za¿ó³conej optyce :?
Chyba dokupiê niebieski i zielony laser do uzupe³nienia takich pomiarów na przysz³o¶æ o pozosta³e barwy widma 8) Bêdziesz mia³ problem bo nie widzia³em breloczków z "laserami" o takich barwach.
W moim szukaczu 8x50 (¶wietny) za¿ó³cenie jest w zasadzie minimalne. W 100RS jest nieco widoczne, w Kronosie-b.du¿e, w 26x70 jest na pewno widoczne. Na pewno nie podnosi to sprawno¶ci, ale zwiêksza kontrastowo¶æ w pewnych warunkach (np obserwacje w mie¶cie, czy dzienne). BPC posiada za¿ó³cenie rownie¿ z powodu pryzmatów. Wiem co¶ o tych pryzmatach, rozbiera³em Kronosa 30x90.
Pomimo takiej cechy rosyjskie szk³o daje ostre dobre obrazy.
Pozdr.
Tak Andrzejku, je¶li porównaæ trudne warunki obserwacji z miasta do polowych zamglonych warunków frontowych Kronosy wypadaj± ¶wietnie.
Teraz ju¿ rozumie, co przy¶wieca³o projektantom tego sprzêtu i dlaczego w trudnych warunkach widaæ przewagê Kronosa 26x70 nad konkurencj±. Chylê czo³o przed rosyjsk± my¶l± techniczn± (optyczn±), przecie¿ nikt nie mówi, ¿e Kronos 26x70 to typowa lornetka astronomiczna, a jednak ¶wietnie siê jako taka sprawdza.
Dane pomiarowe o sprawno¶ciach w barwie czerwonej np rosyjskich modeli lornetek 20x60, 25x70 i 26x70 znajdziesz w moim te¶cie lornetek klasy 60-70mm na koñcu tabeli :
http://www.astrokrak...netki_test.html
Jak widzisz to s± dane dla czerwieni, z powodu braku niebieskiego lasera nie wykona³em wtedy pomiarów w barwie niebieskiej ale jak siê domy¶lasz wyjd± one jeszcze s³abiej przy za¿ó³conej optyce :?
Chyba dokupiê niebieski i zielony laser do uzupe³nienia takich pomiarów na przysz³o¶æ o pozosta³e barwy widma 8)
Bêdziesz mia³ problem bo nie widzia³em breloczków z "laserami" o takich barwach. Wiesz £ukaszu breloczka laserowego u¿ywam jako wska¼nik na prelekcjach lub slajdowisakch a do pomiarów optycznych u¿ywam Lasera o skalibrowanej mocy ze stabilizowanym ¼ród³em zasilania o powtarzalno¶ci parametrów wyj¶ciowych poni¿ej 1% rodem z militarnego labolatorium optycznego, wiêc ³askawie oszczêd¼ sobie sarkazmów w tym temacie bo nie wiesz co piszesz kolego 8)
Janusz a cioto jest "Lasra" :wink:
Witam,
Lornetki rosyjskie byc moze maja dobra optyke i z pewnoscia przez 26x70 zobaczysz wiecej niz nawet przez Zeiss-a 7x50 ,ale to ze lorentak rosyjska daje zolte obrazy nie ulega watpliwosci jak i to ,ze niepomaga to w nocnych obserwacjach.
Co jest winne pryzmaty czy szklo obiektywowe itp. nie jest tu istotntne,
no chyba ,ze ktos chce sam udoskonalac lornetki <ktos to juz robil z lornetka 30x90 no i po lornetce...>swoja droga nigdy nie slyszalem by ktos rozkrecal lornetke Fujinona by cos tam zmienic,poprawic.Obrazy nie sa zolte- przez takiego fujinona i chyba nie ma czego tu szukac,sam tez mam jedna rosyjska lornetke dlatego jest mi duzo latwiej i bardziej obiektywnie uistotnic problem zoltego szkla.
m
ps
Nie mylcie starych rosyjskich lornetek z nowymi...te stare sa naprawde dobre ,male zazolcenie ,lepsze materialy itp. te nowsze sa robione w wersjach uproszczonych np."mniejsze pryzmaty" .
Przy zastosowaniu jednowarstowych powlok z fluorku magnezu, jak to najczesciej bywa
w rosyjskim sprzecie, zazolcenie pojawia sie bez wzgledu na uzyty rodzaj szkla. Warstwa
fluorku magnezu nalozona na granice powietrze-szklo odbija po prostu 1.2% swiatla
zlotego, 2.2% swiatla niebieskiego i 1.8% swiatla czerwonego. Teoretyczna sprawnosc
lorneki o 10 granicach osrodkow to:
w swietle zoltym: 88.6%
w swietle niebieskim: 80.0%
w swietle czerwonym: 83.3%
Do tego dochodza sladowe ale i tak potegujace ten efekt odbicia na granicach szklo-szklo.
Przy takich warstwach sprawnosc w swietle zoltym bedzie zawsze najwieksza wiec obraz
bedzie zolty. Rzuccie jeszcze okiem na:
http://www.camk.edu....to/warstwy.htmlPozdrawiam,
Arek
Arku musisz tylko zrozumieæ ¿e przeciêtnego obserwatora nie interesuje czy za¿ó³cenie wnosz± warstwy czy szk³o, tylko jaki jest efekt koñcowy a ten jest taki sobie i za¿ó³cenie wystêpuje tu nagminnie, a tak przy okazji to poka¿ mi choæ jedn± lornetkê seryjnie produkowana przez Rosjan ze sprawno¶ci± na cytowanym przez Ciebie poziomie 83% dla czerwieni, zobacz na realne wyniki naszych pomiarów rosyjskich i innych lornetek a przekonasz sie ze nie tylko warstwy za¼ó³caj± obraz co ju¿ s³usznie zreszt± wykaza³e¶ ale i u¿yte szk³o wnosi du¿o do widocznej wynikowo barwy s³omkowo ¿ó³tej obrazu, policz sam ile procent za¿ó³cenia wnosi szk³o choæby z naszych wyników pomiarowych dla czerwieni a zrozumiesz o czym tu piszemy 8)
Dla u³atwienia obliczeñ w naszym testowym modelu Astrokrak 20x66 obiektywy by³y z PZO te¿ z warstwami fluorkowymi, okulary z lornetki Zeissowskiej(MC) i korpus z pryzmatami z warstwami fluorkowymi z rosyjskiej lornetki 7x35 8)
Wracaj±c do meritum sprawy przyczyny za¿ó³cenia mo¿emy roztrz±saæ w nieskoñczono¶æ ale dla przeciêtnego obserwatora licz± tylko jego skutki czyli wynikowa sprawno¶æ optyczna w poszególnych barwach :lol: :lol:
Dlatego wyraznie zaznaczylem, ze podane przeze mnie sprawnosci sa tylko teoretyczne.
Praktyczne sa jeszcze nizsze.
Arek
No dok³adnie i im gorsze szk³o i starsza technologia u¿yta do produkcji sprzêtu optycznego tym ró¿nica pomiêdzy sprawno¶ci± teoretyczn± a praktyczn± ro¶nie i to w zastraszaj±cym tempie :?
A ja mysle ze zazolcenie tylko poprawia obraz w achromacie:
a) oko i tak jest najbardziej czule na swiatlo w okolicy granicy koloru zoltego i zielonego
B) zazolcenie zmniejsza transmisje na koncach pasma a tym samym zmniejsza ostateczna abberacje chromatyczna - tzn. ona jest ale natezenie swiatla w czrwono-niebieskiej otoczce jasnych obiektow jest mniejesze
Pamietajcie ze kilka firm (m.inn. Lumicon) od niedawna produkuje seryjnie filtry -V ktore maja lekko zoltawy kolor i dzieki temu koryguja silny chromatyzm chinskich refraktorow.
Po co wiec placic za filtr skoro mamy -V juz wbudowane?
Pawel
I tu siê grubo mylisz Pawle bo achromaty nawet chiñskie maj± dobrze skorygowane czerwieñ i kolor niebieski bo dla tych lini sie liczy ich podstawow± korekcjê chromatyczn± a widmo wtórne jest najwiêksze w fiolecie i barwie ¿ó³tozielonej któr± niewiele t³umi za¿ó³cona optyka.
Fiolecik to fakt jest czê¶ciowo poch³aniany ale jak patrzê na bia³y obiekt lornetk± to chce go widzieæ bia³ym a nie ¿ó³tym, no chyba ¿e Tobie nie robi to znacz±cej ró¿nicy :wink:
Poza tym filtr -Violet mogê z okularu w ka¿dej chwili zdj±æ jak obserwujê mg³awice czy komety i chcê lepszej transmisji ¶wiat³a ca³ego uk³adu a z zó³t± optyk± to ju¿ nie mo¿liwe, trzeba j± wymieniæ na bia³± chc±c poprawic transmisjê ¶wiat³a w uk³adzie 8)
A mnie Januszu na przyk³ad to za¿ó³cenie nie przeszkadza.
Musze obiektywnie przyznac, ze mi osobiscie takze problemy z kolorami przeszkadzaja. Moze to dlatego, ze przez wiele lat bylem zawodowym grafikiem, gdzie kolor to rzecz swieta.
Miedzy innymi dlatego wlasnie coraz bardziej irytowal mnie moj byly achromat 150. Trzeba jasno podkreslic, ze nie kazdemu musi to przeszkadzac i kazdy musi sprzet dobrac do swoich wymagan. Pamietajmy tylko, ze wymagania rosna z kazdym rokiem, szczegolnie kiedy zaczyna sie korzystac takze z innych lepszych sprzetow.
Nie stac mnie na wiekie soczewki (takze waga), dlatego wiem, ze moj "rozwoj" poleci jednak zdecydowanie sladem luster, ktore transmisje koloru maja doskonala. Nie ma zadnej dominanty kolorystyczne, zero aberracji chromatycznej!
No có¿ polecia³e¶ jak wielu na rozmiar soczewki a nie na jej finaln± jako¶æ ale ka¿de do¶wiadczenie dobre je¶li potrafisz z niego wyciagn±æ w³a¶ciwe wnioski 8)
No có¿ polecia³e¶ jak wielu na rozmiar soczewki a nie na jej finaln± jako¶æ ale ka¿de do¶wiadczenie dobre je¶li potrafisz z niego wyciagn±æ w³a¶ciwe wnioski 8) Dlatego marzy mi siê takie apko co¶ ko³o 100mm. Nie za du¿e, a jako¶ci trudno co¶ zarzuciæ.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl