Ochrona optyki przed wilgoci± czyli pomys³ zwariowany, ale mo¿e skuteczny? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Tak siê sk³ada, ¿e stawiam metod± gospodarcz± gara¿. Jestem na etapie wykonywania dachu.
Wczoraj przyszed³ mi w zwi±zku z tym do g³owy pewnien pomys³.

Otó¿ pod pokryciem dachowym umieszcza siê tzw. membranê dachow± (zwana równie¿ foli±). Jest to rodzaj materia³u, który posiada ciekaw± w³a¶ciwo¶æ. Jak to dzia³a? Ano tak - przytaczam cytat ze znalesionej w sieci strony internetowej:

Folia reguluje procesy zwi±zane ze skraplaniem siê pary wodnej - powstaj±cej wewn±trz budynku - i gromadzeniem siê skroplin. Jest tak zbudowana, ¿e nie przepuszcza wody z zewn±trz, a doskonale za¶ przepuszcza parê wodn±. A zatem woda, która dosta³aby siê pod pokrycie dachowe nie zawilgoci wiê¼by ani izolacji lecz sp³ynie po folii. Z drugiej strony, para wodna swobodnie wydostaje siê przez foliê na zewn±trz.

Tak sobie my¶lê - co by by³o, gdyby uszyæ pokrowiec z takiej tkaniny na teleskop?
Otó¿ taki pokrowiec nie tylko by chroni³ sprzêt przed dostêpem wilgoci z zewn±trz, ale równie¿ "wysysa³" i oddawa³ na zewn±trz parê wodn± znajduj±c± siê wewn±trz. Czyli z teoretycznego punktu widzenia - idea³. Nie wiem, jak pomys³ by siê sprawdzi³ w praktyce.
Koszt 1 m2 takiej membrany wynosi w zale¿no¶ci od producenta 4-6 z³. Wydatek niewielki, a mo¿e przynie¶æ nam du¿± korzy¶æ.

Chyba w najbli¿szym czasie spróbujê wykonaæ taki pokrowiec i przetestowaæ go w "warunkach bojowych".

Co o tym pomy¶le s±dzicie?



Te folie nie s± specjalnie wodoodporne. Najlepszy by³by tutaj goretex. Zawsze mo¿na uszyæ szczeln± torbê i wrzuciæ do niej trochê ¿elu silikonowego lub kilo dobrze wysuszonego ry¿u.

"UWAGA! Minimaln± jednostk± towarow± w sprzeda¿y jest rolka = 75 m2 (50 mb x 1,5 m szeroko¶ci). Przy zakupach ca³opaletowych (42 rolki) stosujemy istotne upusty."

To widziales? :D

Czego¶ nie rozumiem :mellow:

ta folia zabezpieczy Ci teleskop przed deszczem, ale
przy wilgotnej nocy na lusterkach bêdzie Ci siê skraplaæ, tak samo jak bez tej folii.

Dlaczego niby mia³by "wyssaæ" wilgoæ?




Czego¶ nie rozumiem :mellow:

ta folia zabezpieczy Ci teleskop przed deszczem, ale
przy wilgotnej nocy na lusterkach bêdzie Ci siê skraplaæ, tak samo jak bez tej folii.

Dlaczego niby mia³by "wyssaæ" wilgoæ?


A nó¿ po deszczu na chwilkê rozejd± sie chmury i trafi siê seeing dobry, telep masz juz wystudzony deszczem :D

Sorry Benedykcie, ale ta folia nie zabezpieczy Twojego teleskopu przed niczym. W terenie, kiedy teleskop musi byc otwarty/ods³oniêty -wiadomo. Natomiast przy wnoszeniu do pomieszczenia te¿ nie ma to ¿adnego sensu. Jak wnosisz zimny, nawet oroszony sprzet do ciep³ego domu, to para wodna z powietrza w tym¿e domu bêdzie sie na zimnym teleskopie kondensowaæ i nie ma zmi³uj, jedynym rozwiazaniem jest dok³adne, szczelne zakrycie dekli i poczekanie, a¿ sie sprzet nam ogrzeje. Potem mo¿na go otworzyæ,by siê -ju¿ ciep³y- przewietrzy³. I tyle. Twoja cudowna membrana nic nie da, bo para wodna, któr± przepu¶ci do ¶rodka, skropli siê na zimnym wnêtrzu teleskopu. W przypadku izolacji poddasza to jest trochê inaczej: kiedy na zewnatrz leje, folia zabezpiecza przed zamakaniem, a jak przestanie padaæ, umozliwia szybkie oddanie pary z resztek wilgoci która dosta³a sie do ¶rodka na zewn±trz. Tu warunki s± trochê inne. Podobnie z dzia³aniem membran w ubraniach. One wykorzystuja fakt,¿e pod ubrankiem, sk±d chcemy usuwac parê z potu, jest cieplej ni¿ na zewn±trz. Wiêc jak jest w miare sucho, to membrana "oddycha" Jak nam kurtkê zaleje ulewa, oczywi¶cie przestaje to dzia³aæ i powoli zapacamy sie od ¶rodka... Cudów nie ma, jest fizyka.
:ha:
Pozdrawiam
-J.
Ten post by³ edytowany przez Jarek dnia: 08 November 2007 - 20:57

"UWAGA! Minimaln± jednostk± towarow± w sprzeda¿y jest rolka = 75 m2 (50 mb x 1,5 m szeroko¶ci). Przy zakupach ca³opaletowych (42 rolki) stosujemy istotne upusty."

To widziales? :D


Spokojnie, w sk³adzie budowlanym mo¿esz kupiæ 1 metr bie¿±cy. :szczerbaty:

Wnioskujê z Waszych wypowiedzi, ¿e ten "patent" niewiele da. No - mo¿e co najwy¿ej ochroni przed kurzem. Ale do tego nie potrzebna jest membrana, a wystarczy inny zwyk³y materia³.
:rolleyes:

Dlatego lepiej teleskop do szczelnego wora razem z jakim¶ poch³aniaczem wilgoci.

Jak siê obroni³em to w ramach ¿yczeñ mój profesor powiedzia³ - drogi m³ody in¿ynierze -Jak wpadniesz na "genialny" pomys³ to wiedz, ¿e na 100 pomys³ów 90 jest g³upich, z pozosta³ych dziesiêciu - jak pogrzebiesz w literaturze to 9 jest ju¿ opisanych - ¿yczê ci tego ostatniego który jest genialny ;)).
W tym przypadku folia ta nie spe³ni warunku tego ostatniego pomys³u.
Oczywi¶cie fizykê mo¿na oszukaæ a raczej wykorzystaæ ³aduj±c do szczelnego wora z naszym telepem produkt poch³aniaj±cy wilgoæ (do pewnego momentu) np. zwyk³y ry¿.
Powodzenia w poszukiwaniu rozwi±zania na w³asn± rêkê! ³atwiejsze jest pogrzebanie w sieci za sprawdzonym rozwi±zaniem. Pozdrawiam - Janusz

To ja dodam od siebie 2 s³owa..

1 wszelakie membrany dzia³aja i owszem ale tylko je¶li jest ro¿nica tempreratór, wilgoæ wtedy przemieszcza sie z ¶rodowiska cieplejszego do zimniejszego. Niestety praw fizyki nie przeskoczysz i sk±d¶ musi byæ dostarczana energia dla transportu wilgoci :) inaczej bylo by perpetum mobile.

2 Substancja która mo¿na z powodzeniem wykorzystac do pochlaniania wilgoci jest silikon kwarcowy wystêpuj±cy w przyrodzie jako pochlaniacz wilgoci stosowany w saszetkach np w kartonach z ¿ywno¶cia albo wieczkach na lekarstwa. Mo¿na kupiæ z powodzeniam jako wk³ad do osuszacza ale 500ml kosztuje 20 zl a tymczasem ¿wirek silikonowy dla kota kosztuje ok 12 zl za 4 l :D a to to samo ... Regeneruje sie toto wypiekajac w temp ok 110 stopni nie wiekszej bo sie struktura popsuje i straci wlasciwosci.

Takie ot ciekawostki

Pozdrawiam

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl