Zakoñczenie budowy-obserwatorium na 12-tu ko³ach . 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Wcze¶niej w w±tku obok ( w ogródku Wroc³aw) umie¶ci³em archiwalne zdjêcia z budowy . Dzisiaj obserwatorium jest w koñcowej fazie realizacji . Na pierwszy rzut oka wygl±da jak gara¿ lub sk³adzik gospodarczy .

http://baxter.superhost.pl/images/bud/strz1.jpg

http://baxter.superhost.pl/images/bud/strz3.jpg

Ale po 30-tu sekundach wyglada to ju¿ zupe³nie inaczej . Ca³a zabudowa odje¿d¿a na 12-tu kó³kach po specjalnie przygotowanym torowisku .

http://baxter.superhost.pl/images/bud/strz4.jpg

http://baxter.superhost.pl/images/bud/strz5.jpg



Sprzêt sch³odzony gotowy jest do dzia³ania w ci±gu kilku minut .

http://baxter.superhost.pl/images/bud/strz6.jpg

http://baxter.superhost.pl/images/bud/strz7.jpg

http://baxter.superhost.pl/images/bud/strz7%20.jpg

Aby zamkn±æ wystarczy za pomoc± pilota wyci±gn±æ linkê od wci±garki i hak umie¶ciæ w zaczepie zabudowy .

http://baxter.superhost.pl/images/bud/strz8.jpg

Po minucie ca³o¶æ znowu wygl±da jak gara¿ .

http://baxter.superhost.pl/images/bud/strz9.jpg

Uwa¿aj ¿eby blokersi nie pomalowali spray'ami tej cudownej konstrukcji. Ja bym takiemu rêce pourywa³. A z tym obserwatorium to naprawdê ¶wietny pomys³.
Ten bia³y teleskop to co to za model?



To jedyna docelowa droga dla astroamatora. Musze o czyms takim pomyslec.

Ten bia³y teleskop to Meade SC Piotrka Sadowskiego , chcemy go powiesiæ na Atluxsie i zrobioæ próbne zdjêcia . Niestety Piotrek zapomnia³ szukacza i rura czeka na swoj± szansê . Zabudowy nikt nie pomaluje sprajami bo od osiedla nie ma do niej dostêpu . Ca³o¶æ jest na zamkniêtej i ogrodzonej posesji .Na jednym ze zdjêæ widaæ wilczycê która tylko czycha na sprajowców .http://www.baxter.cc.pl/lud/al.gif

Piotrze - ekstra obserwatorium - duuuu¿¿¿o miejsca do wykorzystania. W sumie obserwatorium to niesamowita wygoda (wiem bo te¿ ju¿ mam takie malutkie). Tutaj zamiesci³em historiê budowy mojego: http://www.astrofoto.../dome/dome.html

Zastanawiam siê jednak jak sprzêt bêdzie znosi³ zimê (oszronienia itd) w nieogrzewanym pomieszczeniu (je¶li bêdziesz go zostawia³ na noc). Masz mo¿e jakie¶ przemy¶lenia na ten temat ?

Ten stary komputer jest tam ju¿ rok i przetrzyma³ najgorsze mrozy w zimie , na noc zakrywam kompa i monitor grubym kocem .W zimie stosujê suszarkê jak soczewka zamarznie . Jest oczywi¶cie sieæ lan i internet w obserwatorium .

Dominik , Twoje te¿ fajne i widaæ w lepszych warunkach :D

Bardzo fajny pomys³ z tym torowiskiem panie Piotrze, nie trzeba wszystkiego rozstawiaæ osobno. Ale czy okoliczne latarnie i bloki nie bêd± za bardzo przeszkadza³y?
Pozdrawiam.

Jest gdzies na forum opis chlodzenia tego balego telepa. :wink:

Te¿ mam internet w obserwatorium - WiFi :D

U mnie jest ten problem, a mianowicie mieszkam prawie w otwartym terenie. Czasmi do¶æ mocno wieje od zachodu tak wiec musia³em uwzgledniæ to przy budowie obserwatorium i postawiæ takie z odsuwanym dachem. Tak wiec ¶ciany u mnie os³aniaj± od wiatru. U ciebie Piotrze jak widzê jest do¶æ wysoki mur i bloki, które znakomicie os³aniaj± przed wiatrem. Co do warunków, to akurat wchodnie i po³udniowe niebo mam nad Warszaw± wiêc tak ro¿owo to nie jest. Ale "rozstawienie sprzêtu i jego z³o¿enie" zajmuje mi jakie¶ 3 minuty :D I to jest w³asnie g³ówna zaleta obserwatorium dla mnie.

Z tymi blokami to spory problem ale zasiêg jak na przedmie¶cie wielkiego miasta jest i tak niez³y . Pó¼no w nocy jak pogasn± ¶wiat³a mam ¶rednio 4,8-5 mag go³ym okiem . Rekord to 5,19 mag ale takich nocy w roku trafia siê kilka . Szukam te¿ pozytywnych stron takiego po³o¿enia np: wszystkie niskie pe³nie mam za blokami i mo¿na ¶mia³o robiæ zdjêcia gromadek . No i ten komfort ¿e wszystko jest pod domem . Po zakoñczeniu sesji po sieci podajê pliki na g³ówny komp w domu i zaraz widzê po klatkach czy sesja by³a udana .

Ch³odzenie bia³ego telepa robi³ Piotrkowi Leszek , zobacz w dziale ATM .


Te¿ mam internet w obserwatorium - WiFi :D

Co do warunków, to akurat wchodnie i po³udniowe niebo mam nad Warszaw± wiêc tak ro¿owo to nie jest.


Eee tam...jest cholernie rozowo..:) Sadzac po ustawieniu tej luny to calkiem blisko do mnie masz Domq domek :)

Pozdrawiam

Przemo

Zapomnia³em napisaæ dlaczego na zdjêciach s± dwa kompy , stacjonarny i laptop . Ten pierwszy obs³uguje CCD programem Astroart 3.0 . Laptop ³±czê z pilotem Sky Sensora i za pomoc± programu np: Starry Night widzê dok³adnie gdzie jestem z teleskopem . Jest to istotne kiedy trzeba zrobiæ seriê zdjêæ du¿ego obiektu aby po³±czyæ go potem w mozaikê . Krzy¿yk dok³adnie wskazuje któr± czê¶æ aktualnie mam w kamerce . Dodatkowo mogê porównaæ surowe klatki z obrazem z softu na laptopie i sprawdziæ czy wszystkie gwiazdki s± na swoim miejscu . Gdyby trafi³a siê jaka¶ "nielegalna" to wiadomo , trzeba sprawdziæ czy nie jest to planetoidka , kometa czy co¶ innego . To samo dotyczy galaktyk , je¿eli jaka¶ gwiazdka nie pasuje do tej z programu to mo¿liwe ¿e mieliby¶my supernow± . Tak± mo¿liwo¶æ mam dopiero od niedawna i jest to na etapie testów ale mo¿e kiedy¶ co¶ siê trafi , kto wie .

Obserwatorium u Piotra jest bardzo wygodne i umo¿liwia rozstawienie kilku teleskopów. Mo¿na korzystaæ ze starry nighta. Bloki ¶wiec± trochê do 22, potem ludziska id± spaæ. Warunki obserwacyjne faktycznie dobre, bo zasiêg 4,8 nie jest tam problemem. Czekam na weekend i chyba nawiedzê Ciê Piotrze ze sprzêtem na jakie¶ obserwacje konkretniejsze.

Ch³odzenie bia³ego telepa robi³ Piotrkowi Leszek , zobacz w dziale ATM .[/quote]

dzieki za wiadomosc :D

Zawsze do us³ug :salu:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl