Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam
Moze by tak zrobic maly wypadzik obserwacyjny gdzies pod Wroclaw?
Chetnie bym sie zintegrowal z grup± wroc³awsk±:)
Pozdrawiam
Grzesiek C
W³a¶nie wróci³em do domu. I patrzê siê na te prognozy. Takie na dwoje babka wró¿y³a, ale tego nowiu ju¿ lepiej nie bêdzie. Sprzêt wo¿ê w samochodzie ju¿ od tygodnia. Trochê pó¼no pisze, ale tak sobie my¶lê, ¿e pojadê na T±pad³a siê pod³adowaæ.
Najwy¿ej zaraz wrócê :)
!ciemnego nieba!
th
No to lecim :)
Heh, ja bym nie ryzykowa³. Poza tym ja dopiero na jakie¶ obserwy siê bêdê pisa³ kiedy wrócê z wyjazdu, czyli pod koniec sierpnia i to pewnie nie z Wami, ale z kim¶ z rodziny. Kto wie... mo¿e jednak? :)
Juz wyjechaliscie? :huh: W sumie troche pozno, nie zebrany jestem ze sprzetem, chyba, ze bedziecie tam dlugo.:)
Ups - zgapi³em ten wieczór. Napiszcie jak by³o (je¶li co¶ by³o!).
Pozdro i ciemnego nieba!
No i wrócili¶my.
Warunki by³y niez³e - dobry zasiêg, droga mleczna odcina³a siê bardzo wyra¼nie, na Jowiszu kontrastowe pasy choæ kontur globu p³ywa³ - gdyby nie ³awice chmur, które pojawi³y siê po ~1:00am pewnie posiedzieliby¶my godzinkê d³u¿ej. Tomek mêczy³ planetarki Able, ja oprócz "zestawu standardowego" wyczesa³em parê NGCków na miarê edka i doda³em dwie eMki do kolekcji: M5 i M30.
Heh,
Ja z ogrodu testowa³em LJ + Guidemaster tym razem. Ale szybko siê zachmurzy³o (w³a¶nie ko³o 1.00), wiêc siê przynajmniej wyspa³em. Ale drogê mleczn± przy moich warunkach to raczej z pamiêci :)))
P&K
Ja rowniez w ogrodzie sie rozlozylem:) Testowalem veila z nowym UHC i rozne planetarki:) Niestety mam wielk± lune wroclawia na poludniowej stronie, wiec kiepsko z mglawicami w Strzelcu:(
Teraz dopiero parê s³ów do dopisania.
Jak przyjechali¶my by³a fantastyczna przejrzysto¶æ powietrza, choæ seeing jednak p³ywaj±cy. Byli¶my tu¿ przed jakim¶ frontem, bo wiatr wzmaga³ siê z ka¿d± chwil±, od po³-zach niebo zaczê³y zasnuwaæ wysokie chmury. Zasiêg by³ mo¿e tylko trochê lepiej ni¿ 6.5mag.
Tym razem tylko trzy obiekciki. Na galaktyki trwa jeszcze sezon ochronny, wiêc polowa³em na planetarne.
Znowu mêczy³em planetarn± Abell 72 w Delfinie. Delfin by³ wy¿ej, przejrzysto¶æ lepsza i tym razem uda³o mi sie j± dostrzec w OIII (powiêkszenie 163x w XW10). Widoczny tylko fragment ³uku od strony s³abszej gwiazdki. Bez filtra jest kompletnie poza mo¿liwo¶ciami. S±siedniej galaktyki nie dostrzeg³em.
Potem by³a Jaszczurka. Tutaj By³ ICek 5217. Rewelacji nie ma. Mg³awica jest gwiazdowa. Bez filtra OIII trudno jest doj¶æ, która z gwiazdek to mg³awica. Tylko chwilami, gdy seeing siê uspokaja³, mo¿na znale¼æ gorzej ostrz±c± gwiazdkê. Blinkuj±c z OIII wyra¼nie siê odznacza, gdy reszta blednie.
I ostatnim wyzwaniem tego wieczoru by³ Abell 79 (PK 102- 2.1) 15.80mag. Jest trudniejsza do namierzenia, bo zagubiona w em³eju miêdzy Cefeuszem a Jaszczurk±, ale okaza³a siê ³atwiejsza od 72. Wskakiwa³a przy ka¿dym zerkaniu. OIII jednak by³ niezbêdny.
Potem nasz³y chmury...
pozdr
th
Ladne planetarki lapiesz:)
Ja polowalem na te jasniejsze:M 57, M27, Kocie Oko (NGC 6543), Blinking (NGC 6826). Do tego wiele gromad kulistych (M-kowych), a najwiêcej czasu po¶wiêci³em pozosta³o¶ciach supernowej Veil. Mimo, ¿e z przedmie¶cia Wroc³awia, to ³adnie by³o widaæ jej poszarpane wstêgi.
A tak co do planetarek, co moglbys polecic z planetarnych do 11-12mag?. Nie mam w tym zakresie duzego doswiadczenia;)
Pozdrowka
Grzesiek C
Ja tez nie mam do¶wiadczenia z planetarkami. Chwyci³em NSOGa (akurat wpad³ jesienny) i szuka³em co z niego widaæ po gwiazdozbiorach ( a by³a tylko Jaszczurka). Ale lubiê ich wypatrywaæ, bo to obiekty stanowi±ce wyzwanie, a czêsto z niebanalnymi szczegó³ami.
Lista dostêpnych planetarek
ARVAL Bright planetariesa tutaj bardziej rozbudowany
katalog (xls na dole strony); ca³e to forum to kopalnia wiedzy o planetarnych.
My¶lê, ¿e co¶ tam znajdziesz dla siebie
!ciemnego nieba!
th
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl