Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Kolejnego "wy³aziñskiego" nie widaæ, wiêc dorzucam kolejny szkic "starego" z godziny 15:30 :)
Struktura cienia jest bardziej skomplikowana, ni¿ przedstawia to szkic. I do tego zmienna, co bardzo dobrze widaæ obserwuj±c przez refraktor (120/1000) przy powiêkszeniu oko³o 100x.
W pó³cieniu jest co najmniej 5 plam.
Ten post by³ edytowany przez
kanarkusmaximus dnia: 26 August 2007 - 11:59
Szanowny moderatorze :) Ty siê nie wyg³upiaj i zmieñ zaraz ten tytu³ w±tku :szczerbaty:
Gdyby nie to, ¿e s³oneczko w³a¶nie zachodzi, pewnie bym znowu zrobi³ szkic, aby zobaczyæ jak plamka siê zmienia. Mam nadziejê, ¿e uda mi siê to jutro.
Ale piszê przede wszystkim w innej sprawie. Czy jest sens wyodrêbniania kolejnych w±tków dotycz±cych tej samej plamy? Jak tak talej pójdzie, to za kilka dni bêdziemy mieli na¶cie "wy³aziñskich" i pogubimy siê do reszty. Czy nie lepiej jeden w±tek dla tej jednej grupy? :rolleyes:
a ja ju¿ sie zastanawia³em, czy mo¿e jednak co¶ z podej¶cia "dzisiejszej" m³odzie¿y Ci siê udzieli³o Robercie,
wiesz, zero kompleksów, przebojem przez ¿ycie, jestem the best itp :szczerbaty:
a na jaki zmieniæ?
aa to kanarkusobrzydliwus zmieni³? :lol:
I ja siê pod³±cze z moim szkicem, kurcze w przypadku plam s³onecznych, patrz±c w okular i szkicuj±c mo¿na wychwyciæ tyle dziwnych szczegó³ów, cieni, plamek. Moja plamka rysowana by³a podczas obserwacji dzi¶ o god¼ 18.30, w powerach 109 x (UW11m) + barlow 218 x , oraz 120 x (University Orto 6mm). Wyszed³ mi taki stworek, który przypomina³ z lekka wilczka z kit±. Oko+synta +mózg to narzêdzie nie do pobicia.
Za³±czone miniaturki
l
l
...Czy jest sens wyodrêbniania kolejnych w±tków dotycz±cych tej samej plamy? Jak tak talej pójdzie, to za kilka dni bêdziemy mieli na¶cie "wy³aziñskich" i pogubimy siê do reszty. Czy nie lepiej jeden w±tek dla tej jednej grupy?... Popieram...jeden w±tek ze zdjêciami i komentarzami dotycz±cymi tej samej plamy, bardzo u³atwi³by zapoznawanie siê z materia³ami zamieszczanymi w tym dziale !
Generalnie moim zdaniem jest sens, bowiem:
1. Plamy ewoluuj±, zmieniaj± swe wymiary i wielko¶ci. No, chyba, ¿e robi siê animacjê lub porównanie zachowania jednej plamy na przestrzeni kilku dni, ale nikt póki co do tego siê nie kwapi...
2. Plamy siê przemieszaj± na S³oñcu - i jak taka grupa jest na brzegu, to zupe³nie inaczej wygl±da ni¿ jak jest po ¶rodku tarczy. Zatem jeden dzieñ = jeden w±tek jest moim zdaniem bardziej sensowny. Dzieñ na S³oñcu to czasem baaardzo du¿o! Bardzo du¿e zmiany!
3. Wersja 'ze wszystkim w jednym miejscu' ju¿ by³a przerabiana - i straszne zamieszanie wysz³o.
St±d zasady nazywania topiców - numer plamy jest wskazówk± - jak równie¿ data. W ten sposób nie mo¿na siê pomyliæ. Dlatego te¿ ingerujê w posty, zmieniaj±c topic'ki i przesuwaj±c do oddzielnych postów.
To ju¿ wcze¶niej zosta³o ustalone!
A jakie macie pomys³y?? Mo¿na spróbowaæ wrzuciæ wszystko do jednego 'wora' - czyli oddzielny topic dla ka¿dej plamy/grupy plam. Alternatywnie proponowa³em jeden w±tek rodzaju 'Aktualnie na S³oñcu' - co¶ na wzór w±tku z s±siedniego forum. Mo¿na by tam na bie¿±co komentowaæ zmiany na naszej Dziennej Gwie¼dzie, dodawaæ zdjêcia ró¿nych plam i porównywaæ zmiany, ale niestety - jak widaæ, nikt do tego znów siê nie kwapi...
Brak zainteresowania takim podej¶ciem do S³oneczka...
Robercie - jaki tytu³ proponujesz??
Ten post by³ edytowany przez
kanarkusmaximus dnia: 25 August 2007 - 20:31
I ja siê pod³±cze z moim szkicem, kurcze w przypadku plam s³onecznych, patrz±c w okular i szkicuj±c mo¿na wychwyciæ tyle dziwnych szczegó³ów, cieni, plamek. Moja plamka rysowana by³a podczas obserwacji dzi¶ o god¼ 18.30, w powerach 109 x (UW11m) + barlow 218 x , oraz 120 x (University Orto 6mm). Wyszed³ mi taki stworek, który przypomina³ z lekka wilczka z kit±. Oko+synta +mózg to narzêdzie nie do pobicia. Fajny szkic. W takich powerach obraz S³oñca by³ stabilny ? Nie wiem czy u mnie z balkonu tak siê da dobrze ogladaæ S³oñce przez Syntê. Raz to S³oñce by³o za nisko, i musia³em ustawiæ telepa przy drzwiach balkonowych. Falowanie by³o straszne - po przymknieciu drzwi troszkê siê poprawi³o. Maksymalny power jaki siê da³o to w UWA 15 mm. Nie mia³em du¿o folii to zrobi³em filtr nie na ca³± aperturê tylko 2 okr±g³e otwory o ¶rednicy ok. 8-9 cm. Nie wiem czy to czy seing powodowa³o, ¿e obraz ³atwo siê dwoi³ przy lekkim rozogniskowaniu.
Ja jestem zdecydowanie za jednym w±tkiem dla jednej grupy. W kolejnych postach bêdzie mo¿na prze¶ledziæ wszelkie zmiany zachodz±ce w grupie, bez biegania po ró¿nych w±tkach.
I taki ogólny w±tek proponuje tytu³owaæ zgodnie z numeracj± - Grupa 0969 - co najwy¿ej z dodatkiem, który u³atwi nam pó¼niejsz± identyfikacjê, czyli w tym przypadku - Grupa 0969 - "wy³aziñski" ;)
W takich powerach obraz S³oñca by³ stabilny ? Ta stabilny :szczerbaty: dr¿y jak rasowa osika, plama leci jak Kubica. Dobson ma 8 kg, a wiaterek zawieje i ju¿ bryka.
A'propos Adrian jak oceniasz UWA15 do s³oñca? ja robie nim wiêkszo¶æ zdjêæ (tych 2/3) tarczy, my¶lê ze ¿aden z moich 7 okularów go nie pobije. Jest perfekcyjny, jakby stworzony do wizuala solarnego, mie¶ci sie w nim dok³adnie ca³a tacza w powerze 80x je¶li oczywi¶cie odbiornikiem obrazu jest oko ludzkie. W projekcji kiedy obraz trafia do obiektywu aparatu CCD - odpada 10-20% tarczy. Ponadto szczególnie ten okular do focenia wymaga niestety adaptera, by zachowaæ idealn± osiowo¶æ, z rêki te¿ mo¿na ale wtedy masz jedn± krawêd¼ pojechan± - bo ten UWA to b±d¼ co b±d¼ butelka co sie zowie.
Ten post by³ edytowany przez
ignisdei dnia: 26 August 2007 - 00:18
Ta stabilny :szczerbaty: dr¿y jak rasowa osika, plama leci jak Kubica. Dobson ma 8 kg, a wiaterek zawieje i ju¿ bryka.
A'propos Adrian jak oceniasz UWA15 do s³oñca? ja robie nim wiêkszo¶æ zdjêæ (tych 2/3) tarczy, my¶lê ze ¿aden z moich 7 okularów go nie pobije. Jest perfekcyjny, jakby stworzony do wizuala solarnego, mie¶ci sie w nim dok³adnie ca³a tacza w powerze 80x je¶li oczywi¶cie odbiornikiem obrazu jest oko ludzkie. W projekcji kiedy obraz trafia do obiektywu aparatu CCD - odpada 10-20% tarczy. Ponadto szczególnie ten okular do focenia wymaga niestety adaptera, by zachowaæ idealn± osiowo¶æ, z rêki te¿ mo¿na ale wtedy masz jedn± krawêd¼ pojechan± - bo ten UWA to b±d¼ co b±d¼ butelka co sie zowie. Mia³em tylko jedn± obserwacjê S³oñca t± Synt±. A zeby wstrz±sn±c dobsonem to musi byæ wicher a nie wiaterek. Co innego aluminiowy statywik refraktorka 60/700. Tu siê dopiero trzêsie obraz. A S³oñce to chyba najgorszy obiekt je¿eli chodzi o seeing. Tego dnia to nawet w refraktorku brzegi S³oñca falowa³y. A co dopiero w Syncie, stoj±cej przy drzwiach balkonowych. Obserwowa³em oko³o 17.00. S³oñce by³o za nisko i barierka mi przeszkadza³a w obserwacjach - nawet jak postawi³em Syntê na fotelu (nic lepszego na razie nie mam do postawienia Synty na balkonie) i musia³em ustawiæ przy dzwiach, aby chocia¿ przez szczebelki patrzeæ. Bêdê musia³ spróbowaæ jeszcze innym razem, najlepiej we wcze¶niejszych godzinach. A co do UWA to rzeczywi¶cie mozna powiedzieæ, ¿e tego dnia by³ najlepszy nie da³o siê chyba zastosowaæ wiêkszych powiekszeñ - w LV6 mm nie mog³em ostro¶ci ustawiæ. A u¿y³em jeszcze tylko SP 25 mm. Pozosta³e moje 5 okularów nie u¿y³em - 4 kellnerów i SP 10 mm. Ale ogólnie to pogoda sie popsu³a strasznie - na porz±dniejszych obserwacjach to juz od tygodnia nie by³em.
26.08.2007 - ok. 11:15 UT
Kolejny szkic. Niestety tym razem robiony przy gorszym seeingu. W ka¿dym razie plama ca³y czas siê zmienia. A w zasadzie grupa, tym bardziej, ¿e obok g³ównego obiektu czasami pojawiaj± siê malutkie plamki. Tak by³o na pocz±tku mojej dzisiejszej obserwacji. Niestety, gdy na dobre zabra³em siê do szkicowania ta ma³a plamka zniknê³a.
Nie mia³em du¿o folii to zrobi³em filtr nie na ca³± aperturê tylko 2 okr±g³e otwory o ¶rednicy ok. 8-9 cm. Nie wiem czy to czy seing powodowa³o, ¿e obraz ³atwo siê dwoi³ przy lekkim rozogniskowaniu. uzyska³e¶ co¶ w rodzaju maski Hartmana. Mo¿e to byæ wskazówk± przy ustawianiu ostro¶ci, tylko w punkcie ostro¶ci oba obrazy s± na siebie idealnie na³o¿one (przynajmniej tak to rozumiem, bo sam nie eksperymentowa³em jeszcze w ten sposób )
pozdr
Raf
Ten post by³ edytowany przez
ALF dnia: 27 August 2007 - 09:10
Dzisiaj by³ o wiele lepszy seeing i po raz drugi obserwowa³em S³oñce przez Snyte z wspomnianym wyzej filtrem. £atwiej by³o wyostrzyc obraz, nawet na LV 6mm, poprzednio siê nie da³o - chcia¿ przy tym powiêkszeniu obraz troche falowa³. Obraz o niebo lepszy niz poprzednim razem. Moze juz czas zacz±æ my¶leæ o kupnie folii na ca³± aperturê.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl