Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Cze¶æ
Chcia³bym zaprosiæ Was do udzia³u w bardzo ciekawym wydarzeniu, jakim bêd± DNI TECHNIK SATELITARNYCH.
Impreza organizowana przez Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej, po³±czy konferencje, dyskusje i wyk³ady, otwarte ekspozycje, demonstracje terenowe, wszystko po to, aby dok³adnie zobrazowaæ obecne oraz przysz³e zastosowania technik satelitarnych.
DNI TECHNIK SATELITARNYCH odbêd± siê w dniach 21-24 czerwca 2007 (czwartek - niedziela) w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz na terenie s±siaduj±cego z ni± skweru nadwi¶lañskiego (Skwer "Cubryny").
Dla uczestników przygotowali¶my wiele atrakcji miêdzy innymi:
• Symulacja akcji ratowniczej na Wi¶le (wykorzystanie nawigacji satelitarnej w dzia³aniach ratowniczych)
• Pokaz zastosowañ miniaturowego bezza³ogowego samolotu HOB-bit,
• Pokazy wykorzystania odbiorników GPS na pojazdach terenowych ATV (quady),
• Lot stratosferycznym balonem BOBAS 2,
• Lot ¶mig³owcem,
• Mobilny Robot SCOUT - "£atwa inspekcja trudnego terenu"
• Ekspozycje prezentuj±ce obecne i przysz³e sposoby wykorzystania technik satelitarnych i technologii kosmicznych, a tak¿e osi±gniêcia polskich naukowców i konstruktorów w tej dziedzinie
• Prezentacje multimedialne, pokazy 3D, filmy informacyjne, animacje komputerowe, modele i makiety, stanowiska posterowe, specjali¶ci udzielaj±cy odpowiedzi i obja¶nieñ
Wiêcej informacji o DNIACH TECHIK SATELITARNYCH znajdziecie na:
http://www.dnitechnik.kosmos.gov.pl/Zapraszam
Pawe³
Hehe, w sobote bêdê tam wyg³aszaæ wyk³ad, zatem i ja zapraszam!
(O ile uczelnia mnie pu¶ci, bo ponoæ mam mieæ jakie¶ bzdurne szkolenia w miêdzyczasie... :( )
W razie czego zamiast mnie bêdzie siê produkowaæ kolega Mardo.
Dziêki za informacjê. Zarejestrowa³em siê na drugi dzieñ konferencji (pi±tek), a mo¿e te¿ zostanê na sobotê-niedzielê.
Witam
Kurcze, super sprawa, szkoda ze mnie nie bêdzie... :unsure:
Hej
I jak forumowicze, wybieracie siê na Dni Technik Satelitarnych? :D
ja siê zjawiê zapewne na wyk³adzie kanarka, niestety d³u¿ej nie mogê, bo ¶rodek sesji... :|
do zobaczenia :Salut:
Jutro o godzinie 13.00 w Bibliotece Uniwerku Warszawskiego przedstawiê prezentacjê o dokonaniach polskich studentów w SSETI. Na dodatek mam zamiar powiedzieæ co nieco o wolnych miejscach w tej organizacji (w ramach zachêty). :)
Serdecznie zapraszam!
Link:
http://www.dnitechnik.kosmos.gov.pl/index....ink=dni_otwartePS.
Fajnie Muchozol, ¿e bêdziesz!
Wiem ¿e sesja ale mo¿e znajdziecie chwilê czasu i przyjdziecie. Dla zainteresowanych astrofoto do obejrzenia i pomacania instrumenty programu "Pi of the sky"
Pawe³
pewnie, ¿e bêdziemy :)
Szkoda ¿e mnie tam nie ma... :(
Wiem ¿e sesja ale mo¿e znajdziecie chwilê czasu i przyjdziecie.
Pawe³ ...przekona³e¶ mnie :szczerbaty:
pewnie, ¿e bêdziemy :) No i ¶wietnie, robi siê ma³y zlot :rolleyes:
taka moja krótka relacja z I dnia dni otwartych.
Mój plan Dni technik satelitarnych mia³ obejmowaæ jedynie wyk³ad kanarkusa, jednak po krótkim zastanowieniu siê pojecha³em wcze¶niej :) I DOBRZE ZROBI£EM :D
Z koleg± dotarli¶my na miejsce chwile przed 12. Po krótkim zwiedzeniu BUWu i odnalezieniu miejsca ekspozycji oraz wyk³adów, od razu spotkali¶my kanarkusa, oraz grupkê studentów z politechniki wroc³awskiej, którzy zaprojektowali antenê do promu kosmicznego Columbia :) antenê tak± mo¿na by³o sobie podotykaæ i poogl±daæ, a pan który nas po tej antenie oprowadza³ opowiedzia³ nam wszystko co dotyczy jej dzia³ania oraz budowy :).
Po obej¿eniu tego stoiska, które w zasadzie sta³o "w drzwiach" weszli¶my do pomieszczenia, które by³o zastawione innymi stoiskami z ró¿nymi ciekawostkami. A by³o na co popatrzeæ.700-kilogramowy robot do przenoszenia nierozbrojonych bomb, ca³y naje¿ony kamerami, a obok niego pan za wielkim panelem sterowania, który przypomina³ grê wideo. Nie wiem czemu pojazd postawiono na czerwonym ¿wirze, w otoczeniu czerwonych g³azów a ca³o¶æ o¶wietlono czerwonym ¶wiat³em. Nawet pan który opowiada³ o tym wartym 800k z³ sprzêcie powiedzia³ i¿ nikt normalny tej bestii na marsa by nie wysy³a³...
Obok, stoisko techmexu. Firmy, która ma dostêp do satelity ikonos. Firma ta robi zdjêcia z dok³adno¶ci± 80cm/px. Z ich us³ug korzysta np Zumi. Na podstawie 2 zdjêc zrobionych pod ró¿nymi k±tami za pomoc± okularów z kolorowymi szk³ami mo¿na by³o poogl±daæ sobie wszystko w 3d.
kawa³ek dalej z³oto-tytanowy m³otek :szczerbaty: który pos³u¿y do wbicia go w g³owê komety. Na tym samym stoisku widzimy tak¿e antenê, która znajdzie zastosowanie na ISS. jej roz³o¿enie polega na przpaleniu sznurka... jak stwierdzil cz³owiek zwi±zany z tym stoiskiem, w kosmosie bardzo du¿o rzeczy rozwi±zuje siê na sznurek :)
Na nastêpnym stoisku wielki i ciêzki monta¿ paralaktyczny, wyposa¿ony w 4 obiektywy canona L (sumas powie dok³adniej za pewne)oraz matryce 2Mpx. Ca³o¶æ warta 100k z³, jednak kolejny egzemplarz kosztowa³by ju¿ zaledwie 3/4 tej ceny. Ka¿dy z obiektywów fotografuje obszar o szeroko¶ci 20st.
No i stoisko Student Space Exploration and Technology Initiative (SSETI), gdzie mo¿na by³o zobaczyæ tekturowo-butelkowo-dywanowy model satelity ESMO :szczerbaty:
No ale, nie po to tam przyszed³em. Przyszed³em na wyk³ady, które dzisiaj by³y 3.
Pierwszy - "Program edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej" prowadzony przez Hugo Maree, prowadzony by³ w jêzyku angielskim. Hugo mówi³ ogólnie po co, z kim i dlaczego.
Nastêpnie wyk³ad Krzy¶ka Kanawki :) "Polscy studenci w programach ESA", który opowiada³ o programach prowadzonych przez SSETI (EXPRESS, ESEO, ESMO), Zachêca³ równie¿ do przyst±pienia do SSETI i mówi³ jak tego dokonaæ
Ostatni wyk³ad doc Marka Banaszkiewicza "Dok±d zmierzamy? Przysz³o¶æ astronautyki" - który opowiada³ o wszystkim co jest w planach ESA i NASA. Jakie technologie nale¿y opanowaæ, by móc siê rozwijaæ.
Po wyk³adach kolejna rundka po stoiskach, w miêdzy czasie dosta³em jaki¶ zestawik gad¿ecików sponsorskich, spotka³em Sumasa, Karola Wójcickiego i of kors Kanarkusa :) My¶le ¿e sumas uzupe³ni relacyjkê o parê zdjêæ.
Ogólnie jestem pod duu¿ym wra¿eniem, stoiska wielce ciekawe, wyk³ady równie¿. Naprawdê kto nie by³ niech ¿a³uje!
p.s
Kanarkus:
TEN satelita...
...teraz ju¿ chyba bêdziesz pamiêta³ :Beer:
Ten post by³ edytowany przez
Muchozol dnia: 23 June 2007 - 18:08
Naprawdê kto nie by³ niech ¿a³uje! Ja nie by³em, jednak z Gdañska ciut daleko. ¯a³ujê.
Kanarkus:
TEN satelita...
...teraz ju¿ chyba bêdziesz pamiêta³ :Beer: :blink:
:szczerbaty:
Ja nie by³em, jednak z Gdañska ciut daleko. ¯a³ujê.
:blink: ...jako¶ Krzysiek da³ radê przyjechaæ :szczerbaty:
...jako¶ Krzysiek da³ radê przyjechaæ :szczerbaty: :szczerbaty:
A mnie ze sob± nie zabra³, Kanarkusobrzydliwus jeden....
;)
...jako¶ Krzysiek da³ radê przyjechaæ :szczerbaty: Hehe, TEN Kanarkuspomy³kus jeden tym razem przylecia³ nie z Gdañska, a z L±dka - Zdrój do Warsiafki.
Generalnie, uznajê ca³± konferencjê za ¶rednio udan±. Niestety nie by³a zbyt rozreklamowana na mie¶cie i do¶æ ma³o ludzi j± odwiedzi³o. Ponadto, czê¶æ dyskusji panelowych o PECS by³a zwyczajn± paplanin± bez konkretów (wysz³o niestety na jaw, ¿e uprzejmie nam rz±dz±cy nie za bardzo s± zorientowani w sprawie).
Wysz³o równie¿ na jaw, jak Polska jest opó¼niona w rozwoju kosmicznym w porównaniu np. z Rumuni±, która, pomimo skromnych ¶rodków, bardzo ambitnie rozwija swój przemys³, my¶l techniczn± i snuje bardzo dobre plany na przysz³o¶æ. Uczmy siê od Rumunów!
Na wielki plus uznajê to, ¿e ka¿dy przedstawiciel z ESA, wspominaj±c o naszych dokonaniach, wcze¶niej czy pó¼niej powiedzia³ SSETI, jako przyk³ad naszego zaanga¿owania w projekty satelitarne. (A pamiêtajmy, ¿e to tylko projekt studencki - przygotowawczy do ewentualnej dalszej powa¿nej roboty w kosmosie w ramach ESA).
Mam zatem nadziejê, ¿e za rok bêdzie lepiej! :) Naprawdê przyda³oby siê stworzyæ w Polsce choæby kilka firm z zakresu przemys³u kosmicznego, które radzi³y by sobie i konkurowa³y z innymi o kontrakty, misje, obs³ugê i wykonanie. Jest kilka miejsc, swoistych niszy w nauce, in¿ynierii i technice, gdzie moim zdaniem, mamy bardzo du¿o ¶wietnie wykszta³conych m³odych ludzi* , którzy naprawdê mog± co¶ niez³ego zrobiæ!
PS. Dla zainteresowanych - na s±siednim forum za³o¿y³em w±tek o SSETI ESEO, czyli studenckim orbiterze Ziemi. Link --->
http://astro4u.net/y...p?topic=10081.0.
PS.2! Sumasie! Wreszcie dane mi by³o Ciebie poznaæ! Mam nadziejê, ¿e z autem ju¿ wszystko w porz±dku!
*Politechnika Wroc³awska! przez Ich zespó³ COMM w ci±gu kilku lat przewinê³o siê ponad 150 osób! Brawa!
Ten post by³ edytowany przez
kanarkusmaximus dnia: 23 June 2007 - 20:48
W mediach mo¿e by³o s³abo widaæ ca³± imprezê ale trudno wgraæ z pielêgniarkami :D Brksel± i innymi wiankami na Wi¶le.
Je¿eli chodzi o panel PECSu to sukcesem by³o to ¿e w koñcu zaczêli¶my powa¿nie o nim dyskutowaæ (tzn. na poziomie wszystkich zainteresowanych stron) no i racja ¿e Czesi oraz Rumuni pokazali jak daleko jeste¶my za nimi w tyle. Chocia¿ inicjowali¶my PECS to ostatni do niego przystêpujemy :Boink:
Jednak ja uwa¿am ¿e jest kilka fajnych firm w Polce, które mog± wspólnie z kadr± naukow± (polsk±, sk±din±d znakomit±) zaprezentowaæ co¶ ciekawego w sektorze kosmicznym. Tylko nie wiem czy przyjdzie im to z tak± ³atwo¶ci± bo tu w grê wchodzi ju¿ polityka i to ta na szczeblu miêdzynarodowym.
No ale do¶æ tego gadania kto nie by³ zapraszam jeszcze jutro.
Kanarkusmaximus mi³o by³o ciê poznaæ, fajny wyk³ad (by³y 2 dziewczyny, które przyjecha³y na dzisiejszy dzieñ a¿ z Olsztyna) :blink:
P.S.
Przestawi³em dzisiaj parê klocków w modelu satelity, mam nadziejê ¿e nie spowoduje to ¿adnych komplikacji na orbicie :banan:
Pozdrawiam
Przestawi³em dzisiaj parê klocków w modelu satelity, mam nadziejê ¿e nie spowoduje to ¿adnych komplikacji na orbicie :banan:
Pozdrawiam ...ooo to ty te¿?
trochê spó¼niona, ale pozwolê sobie przedstawiæ parê zdjêæ z tej wystawy:
wystawa mia³a miejsce w bardzo odwa¿nym architektonicznie budynku biblioteki UW
i o ile miejsce posiada ten niesamowity rozmach, to sama wystawa by³a raczej do¶æ skromna
wci¶niêta w boczny korytarz, ale mimo to, niezmiernie ciekawa
ale co tu gadaæ, popatrzcie tylko:
zaraz spróbujê jeszcze pouk³adaæ trochê te zdjêcia
niezmiernie ciekawy projekt studenckiego (studenckiej? :szczerbaty: ) satelity
przedstawi³ Krzysztof:
i jeszcze takie cacuszko:
i robocik SCOUT gotowy do eksploracji odleg³ych ¶wiatów:
przygotowania i lot stratosferycznego balonu BOBAS 2
i Centrum Kontroli Lotów
Za³±czone miniaturki
Muchozol te¿ co¶ poprzestawia³em w tym modelu a jak!!
Czy bawili¶cie siê tym robotem ? ¯eby ca³ego p³ynnie obs³ugiwaæ to trzeba u¿ywaæ prawie wszystkich palcy u obu r±k jednocze¶nie!!!!!!!!!
A lot balonu opo¼ni³ siê o kiklana¶cie minut bo czekali na zezwolenie z Okêcia!
Pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl