Spotkanie - Sieniawa - 11/12.08.07 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

A jednak uda³o siê :) Wydawa³o siê, ¿e pogoda pokrzy¿uje nam szyki, ale co nieco da³o siê poobserwowaæ. Na pewno inni uczestnicy spotkania przedstawi± swoje relacje, ja za¶ napiszê kilka zdañ w³asnych spostrze¿eñ.

O 17-tej przyjecha³ do mnie do Jaros³awia Loki z synem i po za³adowaniu instrumentów udali¶my siê wspólnie na miejsce spotkania. W Sieniawie byli¶my 20 minut przed czasem, po 10 minutach pojawi³a siê grupa rzeszowska, a po kolejnych 10 grupa le¿ajska. Po krótkim zapoznaniu udali¶my siê na miejsce obserwacji, jakie¶ 5 km na wschód od Sieniawy.

Do zachodu S³oñca mieli¶my oko³o 1,5 godziny, wiêc bez po¶piechu rozstawili¶my instrumenty (no mo¿e poza Ignisdei, który by³ rozstawiony zanim ja znalaz³em miejsce dla siebie ;)). Do tej pory mieli¶my pogodê tak± sobie, sporo chmur, ale tak¿e kawa³ek nieba nad zachodnim horyzontem. Nasza nadzieja na powodzenie obserwacji zaczê³a umieraæ wraz z pojawieniem siê du¿ej i ciemnej chmury burzowej nad po³udniowym horyzontem. Chmura z daleka wydawa³a zw³owieszcze pomruki, a gdy zrobi³o siê nieco ciemniej pojawi³y siê roz¶wietlaj±ce niebo b³yskawice. Sytuacja pogodowa rozwija³a siê bardzo powoli, ale po jakiej¶ godzinie, gdy chmura swoj± ciemn± podstaw± dotar³a nad nas postanowi³em jako pierwszy (mia³em dwa instrumenty, wiêc potrzebowa³em trochê czasu) zwin±æ sprzêt. Inni czekali dalej.

Jeszcze przed zachodem spojrzeli¶my na zachodz±ce S³oñce. Ja próbowa³em zrobiæ co¶ w rodzaju projekcji okularowej przez Celestrona, koledzy z Rzeszowa przygotowali za¶ "polowy" filtr Baadera. Z trudem uda³o nam siê z obrazów wy³uskaæ jedn± ma³± plamkê.

Niestety w miarê zapadania zmierzchu pogoda jak zaklêta nie chcia³a siê poprawiaæ. Wci±¿ nad p³d-wsch horyzontem tkwi³a chmura burzowa, nieco lepiej by³o na zachodzie. Pierwszym obiektem nocnego nieba, który uda³o siê zaobserowaæ by³ Jowisz. Pocz±tkowo widoczny by³ przez cienk± warstwê chmurek, ale i tak w tym momencie jego obraz by³ najlepszy. Najlepszy, to znaczy przyzwoity. Bo potem by³o coraz gorzej. Tak p³ywaj±cego Jowisza to ja nie widzia³em od kilku lat, choæ wiêkszo¶æ obserwacji prowadzê z balkonu. Dosyæ wyra¼nie widoczne by³y dwa pasy (strefy) i cztery satelity, ale struktury chmur by³y poza zasiêgiem.

Po jakie¶ kolejnej godzinie wydawa³o siê, ¿e nici z obserwacji. Chmura burzowa przesunê³a siê na wschód, ale pozosta³a czê¶æ nieba by³a pokryta warstw± cieñszych chmur. I w koñcu, chyba gdzie¶ po 22-giej pojawi³a siê nadzieja w postaci ¶wiec±cego na po³udniu Antaresa :). Stopniowo coraz wiêksza po³aæ nieba pokazywa³a nam kolejne gwiazdozbiory :). Ja musia³em ponownie rozstawiæ swoje instrumenty, co po ciemku nie przebiega³o tak sprawnie, tym bardziej, ¿e wci±¿ obawia³em siê, ¿e to mo¿e byæ "chwila". Na szczê¶cie ca³y czas pomoc± s³u¿yli koledzy, za co dziêkujê. Co ciekawe, gdy ju¿ rozstawi³em Celestrona zacz±³ padaæ drobny deszczyk, choæ w zenicie by³y ju¿ widoczne gwiazdy. Widocznie wiaterek przynosi³ mniejsze krople gdzie¶ spod wspomnianej chmury burzowej.

Ja próbowa³em obserwacji przez Celestrona, tymczasem Ignisdei wpad³ w astro-trans i wojowa³ swoj± Synt± po niebie, dziêki czemu ustawi³a siê w jego pobli¿u spora kolejka. Na pewno w swojej relacji przeka¿e co pokazywa³ :) Ja spojrza³em jeszcze raz na Jowisza i po stwierdzeniu, ¿e obraz to wci±¿ "kiszka" ustawi³em refraktor na M13. Niewygodna pozycja i w wiêkszo¶ci czyste ju¿ niebo utwierdzi³y mnie w przekonaniu, ¿e czas przyszed³ na Taurusa.

Oczywi¶cie obrazy z Taurusa to inna bajka. Piêkne gromady kuliste i otwarte i wyra¼ne mgie³ki galaktyk. Niestety tej nocy nie dana nam by³a bardzo dobra przejrzysto¶æ. Powietrze przesi±kniête by³o wilgoci±, która powodowa³a ograniczenie przejrzysto¶ci. Co prawda w zenicie widoczno¶æ tak na oko mog³a dochodziæ do 5,5 - 6 mag., ale im ni¿ej, tym gorzej i w³a¶ciwie poni¿ej 20-30 stopni nad horyzontem nie by³o co obserwowaæ. W Strzelcu widoczne by³y jedynie najja¶niejsze gwiazdy. W kierunkach na Jaros³aw i na Sieniawê widoczne by³y bardzo wyra¼nie ¿ó³te ³uny. Wydaje mi siê jednak, ¿e to w³a¶nie wina tego zamglonego powietrza i przy dobrej przejrzysto¶ci nie bêd± one dokuczliwe, a mo¿e nawet prawie niewidoczne. W ka¿dym razie miejsce do obserwacji jest dobre, choæ na pewno nie idealne.

Pomiêdzy DS-ami spogl±dali¶my na meteorki, które co chwilê przelatywa³y po niebie i nie by³y to tylko Perseidy. Nie by³ bolidów, ale niektóre by³y bardzo ³adne (rozb³yski w centrum toru lotu). Widzieli¶my bardzo jasn± flarê Irydium, przemieszczaj±cego siê bardzo powoli, dziêki czemu wydawa³o siê, ¿e nagle w pewnym miejscu nastêpuje wybuch jasnej gwiazdy :)

Po pó³nocy wilgoæ by³a wszechw³adna. Refraktory nie nadawa³y siê do obserwacji. Zreszt± zosta³y na dobr± sprawê wcze¶niej opuszczone. To jednak instrumenty przede wszystkim planetarne, a skoro nie by³o planet (poza marnym Jowiszem) wiêc posz³y w odstawkê. Niestety nawet po Newtonach zaczê³a sp³ywaæ woda. Pude³ka, w których trzyma³em okulary zaczê³y siê roz³aziæ od wilgoci. Nad polem pojawi³a siê przyziemna mgie³ka. Postanowi³em wiêc, ¿e pora koñczyæ. Na polu boju pozosta³ nieustraszony "rycerz nocy" - Ignisdei - wraz z kolegami. Przy okazji wysz³o, ¿e przy oczach Vadera moje to ju¿ nie to. Gdy odnalaz³ M33 w Syncie, to ja ledwo domysla³em siê, ¿e tam jest. Na szczê¶cie nieco lepiej widoczna by³a w Taurusie i tu ju¿ nie mia³em w±tpliwo¶ci.

Zebra³em trochê do¶wiadczeñ na przysz³o¶æ, ale to ju¿ pó¼niej, gdy¿ i tak rozpisa³em siê i zamiast kilku zdañ jest ... ;)

Jeszcze raz dziêkujê wszystkim za wspólne obserwacje, a przede wszystkim Lokiemu za umo¿liwienie spotkania siê z kolegami. Mam nadziejê, ¿e po tym spotkaniu ju¿ bêdzie wiedzia³ czy i jaki instrument wybraæ :)
Ten post by³ edytowany przez Robert Bodzoñ dnia: 12 August 2007 - 10:56


My¶lê, ¿e wkrótce pojawi± siê zdjêcia kolegów. Ja przedstawiê tylko towarzyszkê ;) naszej obserwacji, czyli chmurê burzow±. Na zdjêciu widaæ j± na wschodzie kraju, na p³d-wsch od Lublina.



Byæ mo¿e Loki przedstawi jej zdjêcie od drugiej strony ;)

Teraz ja nieco od siebie:
Spotkanie niezwykle udane, charakteryzuj±ce siê ró¿norodno¶ci± formy i tre¶ci. Spotka³o siê wielu ludzi o ró¿nym do¶wiadczeniu i zapatrywaniach co do astro i pojmuj±cych astronomiê amatorsk± w sobie tylko w³a¶ciwy sposób. Jednym s³owem nie zabrak³o sprzêtowców, obserwatorów, meteorologów, teoretyków, mi³o¶ników, jak i astro-¶wirów (do tej grupy zaliczy³ bym siebie). Ten mix egzotyczny wytworzy³ niesamowit± i niepowtarzaln± atmosferê. Przedstawienie obecnych pozostawiam Vaderowi. Wszystkie okoliczno¶ci imprezy przedstawi³ ju¿ Robert. Pozostaje mi jeszcze wspomnieæ o sprzêcie i obiektach.
Sprzêtos ( w stosunku wielko¶ciowym):
Reflektory:
- Ponad 16 calowy Taurus
- Synta 8 cali
- Messier 6 cali
Refraktory:
- Bresser 130/1000
- Celestron 102/500
- Celestron 90/1000
- Skylux
oraz 3 lidlety (królowa³ oczywi¶cie rewelacyjny Taurus Roberta.)

Obiekty: by³o ich na prawde wiele z niektórych gwiazdozbiorów nawet po kilkana¶cie DS-ów, wielokrotnie wracali¶my do tych bardzie spektakularnych, ¿e wspomnê Veila wschodniego i zachodniego, w filtrach UHC-s i OIII. Masê planetarnych: Mrugaj±c±, ¦nie¿kê, Kocie Oko, Hantle, m76, Pier¶cieñ, nastêpnie: galaktyki Wielkiego Wozu- wszystkie niemal emki i nie tylko). Strzelcowe, Tarczowe, Or³owe, gromady- masê otwartych i globulek, DS-y w Pegazie, Herciu, Lutni, Wodniki, Strzale, Kasi itp. Przyznam, ¿e szukali¶my obiektów bardziej obrazowych, bo spotkanie mia³o charakter trochê kameralnego pokazu nieba. Vader z Robertem B. znale¼li Urana i Neptuna, patrzyli¶my te¿ na Jupka i Marsa.
Przeszkod± by³a wszobecna wilgoæ która wy³±czy³a nam refraktory. Tak po 24.00 newtony zaczê³y te¿ siê pociæ. Teraz na parapecie suszy siê szk³o, kartki atlasu "Brycha" mimo masy i oprawy wygiê³y siê w harmonijkê
Szybko¶æ szukania, kooperacja (szczególnie z Vaderem, który ¶wie¿ym spojrzeniem pomaga³ mi znajdowaæ to czego nie widzia³em, choæ na to patrzy³em) i po³±czona z jako¶ci± obrazów w Taurusie da³a wymowny i niezapomniany spektakl astronomiczny . Niestety nie mog³em siê skupiæ na tych pere³kach które tak uwielbiam, a których znalezienie absorbuje tyle czasu. Z wtorku na ¶rodê czeka nas jeszcze Rani¿ów, oby pogoda dopisa³a.
Ale najwa¿niejsze jest to ¿e uda³o mi siê poznaæ tak wiele astro-braci których dotychczas zna³em tylko wirtualnie. Serdecznie dziêkujê, pozdrawiam wszystkich obecnych i do zobaczenia.
ps. A teraz kilka fotek:
http://images25.fotosik.pl/55/3a144d77e4886cc8m.jpg
http://images28.fotosik.pl/55/f8cb2a034b3a8352m.jpg
http://images23.fotosik.pl/55/b2c26761c83382e1m.jpg
http://images29.fotosik.pl/55/04446e63b392d2adm.jpg
http://images28.fotosik.pl/55/0eb9af42805ceca6m.jpg
http://images27.fotosik.pl/55/31ef02588db03b1em.jpg
http://images30.fotosik.pl/55/0a8f81dc8fc7e9a9m.jpg
http://images29.fotosik.pl/55/19b12d1922d53ff7m.jpg
http://images27.fotosik.pl/55/f901eaeadf5fb6fbm.jpg
http://images23.fotosik.pl/55/4d726ada8be0b561m.jpg
http://images28.fotosik.pl/55/d2bb7543c6085456m.jpg

CD.
http://images28.fotosik.pl/55/5d60774db81076afm.jpg
http://images24.fotosik.pl/55/b4b33f7572714f88m.jpg
http://images26.fotosik.pl/55/db7df4cf5c792307m.jpg
http://images27.fotosik.pl/55/d3a2a61dde773b5dm.jpg
http://images30.fotosik.pl/55/3ca3a65fad8c6ed0m.jpg
http://images27.fotosik.pl/55/b1df98460132bff6m.jpg
http://images29.fotosik.pl/55/5df1abc8a8418147m.jpg
http://images25.fotosik.pl/55/909a5ed413696989m.jpg
http://images25.fotosik.pl/55/8ec887c80d94f9ccm.jpg
http://images25.fotosik.pl/55/ae4ea542759e2892m.jpg
http://images24.fotosik.pl/55/a9708747beb0e5acm.jpg
http://images28.fotosik.pl/55/2c67989dee6c4e5dm.jpg

Urana i Neptuna szuka³ ju¿ tylko Vader. Mnie zniechêci³y moje wilgotne mapki :szczerbaty: i s³aba przejrzysto¶æ na mniejszych wysoko¶ciach. Z nisko po³o¿onych obiektów spojrza³em tylko na V5558 w Strzelcu. Nowa by³a du¿o ja¶niejsza ni¿ ostatnio, ale nie oceni³em jej jasno¶ci ze wzglêdu na niewygodn± pozycjê i krótk± obserwacjê.

Ze sprzêtu by³ jeszcze Celestron Omni 120/1000 :), ale tak jak wspomnia³em wcze¶niej refraktory szybko posz³y w zapomnienie, gdy¿ nie by³o ani ja¶niejszych planet, ani Ksiê¿yca, na których to obiektach mog³y próbowaæ walczyæ z Newtonami.




Ze sprzêtu by³ jeszcze Celestron Omni 120/1000 :)
Oczywi¶cie - to nie by³ Bresser 130/1000 ale Celestron Omni 120/1000.. drobna errata :rolleyes:

Przepraszam, ale dzi¶ nie bardzo mam czas na d³u¿sz± wypowied¼. Jutro z rana napisze parê s³ów :rolleyes: :Salut:

Dodam jeszcze dwa krótkie porównania. Zaraz po powrocie do Jaros³awia w przerwach miêdzy chmurami oceni³em zasiêg na ok. 4-4,5 mag. Czyli poza miastem by³a lepsza o ok. 1,5 mag. Niestety ¶wiat³a miejskie s± szczególnie dokuczliwe w³a¶nie podczas s³abej przejrzysto¶ci i zamglenia.

Druga sprawa. Przegl±daj±c ciekawsze DS-y podczas naszego spotkania, po tych najja¶niejszych skierowa³em Taurusa na Sowê. Niestety mg³awica widoczna na wysoko¶ci oko³o 25 stopni by³a bardzo s³abo widoczna, tak, ¿e nawet nie mia³em jej zamiaru pokazywaæ innym, aby nie zniechêciæ m³odszych obserwatorów (kto¶ mimo to spojrza³, nie pamiêtam kto). A pamiêtam, ¿e na wiosnê obserwowa³em j± z miasta i wtedy przy bardzo dobrej przejrzysto¶ci i niemal w zenicie by³a znacznie lepiej widoczna. I ¿a³ujê, ¿e nie mog³em podczas tego wyjazdu po³±czyæ ciemnego wiejskiego nieba z bardzo dobr± przejrzysto¶ci±.

Ignisdei namawia³ mnie do obserwacji obiektów w Strzelcu, ale patrz±c na fragment nieba, gdzie znajdowa³ siê gwiazdozbiór nie da³em siê przekonaæ, gdy¿ ba³em siê zawodu, który mo¿e spotkaæ moje oczy ;)

Witam! :)

Chcia³em podziêkowaæ wszystkim uczestnikom tego spotkania za bardzo fajn± atmosferê, za mo¿liwo¶æ popatrzenia przez ró¿ne sprzêta; dobrze by³o Was panowie poznaæ! Czas na wspónych obserwacjach min±³ niespodziewanie szybko i ¿al by³o siê rozstawaæ. Mam nadziejê, ¿e w przysz³o¶ci bêdzie wiêcej takich spotkañ!

...koledzy ju¿ ³adnie opisali wy¿ej warunki atmosferyczne i obserwacje. Od siebie mogê dodaæ, ¿e na mnie jako mieszczuchu, który narazie ¿adko wypuszcza siê w teren, naprawdê du¿e wra¿enie zrobi³o to otwarte i wygwie¿d¿one niebo. Piêknie widoczna droga mleczna, okiem nieuzbrojonym widaæ by³o Hichotki, M 31, koledzy z Rzeszowa zaliczali lornetkami swoje pierwsze ds-y. Obserwowali¶my przelot ISS, by³a te¿ piêkna flara, która na wszystkich zrobi³a wra¿enie; po nibie pa³êta³y siê "spadaj±ce gwiazdy"; ech, by³a okazja wypowiedzieæ wiele ¿yczeñ :D

... do Newtonów dos³ownie ustawia³y siê kolejki, kurcze, nie by³o czasu na kontemplacjê obrazów, ale mo¿na by³o popatrzeæ przez ró¿ne okularki. Obrazy g.kulistych i otwartych do teraz mam w pamiêci. Naprawdê ¶wietnie wygl±da³y Hantle w Syncie z filtrem a M 57 w ka¿dym telepku i z ka¿dym okularkiem. Ignisdei sypa³ eMkami jak z rêkawa, czarowa³ jak Gandalf; pó¼niej dolatywa³y mnie tylko nazwy kolejnych plalnetarnych, które sprawnie wy³uskiwa³ z nieba. W tym czasie mog³em podziwiaæ obrazy z Taurusa, które serwowa³ drugi czarodziej: M 13, M11, M 31, Hichoty i du¿o wiêcej, nie sposób zapamiêtaæ wszystkiego; okular z szerokim polem...rzeczowe i spokojne t³umaczenie Roberta, wspania³e widoki...

...du¿o czasu spêdzi³em na krzese³ku/le¿aczku z lornetk± w rêkach (jak¿e ¿a³owa³em, ¿e nie wzi±³em mojego partyzanckiego statywu). Upaja³em siê mrowiem gwiazd w drodze mlecznej. Chcia³em zobaczyæ jak najwiêcej obiektów, które dotychczas namierza³em z miasta, ró¿nica obrazów by³a pora¿aj±ca... gromady otwarte Ic 4665, Ic 4756, ngc 6633 - piêkne; uda³o mi siê dostrzec le¿±c± powy¿ej gromadê ngc 6709. M 13 i M 92 w Herkulesie, mrowie gwiazd w £abêdziu. M 11, M 29, M 39, M 34, M31, Wieszak, Hantle. M 52, Ngc 663, M103, Ngc 7789 (¶wietnie, dotychczas nie widzia³em jej z miasta), w pewnym s±siedztwie od gamma Kasjopei te¿ co¶ mgie³kowa³o, mo¿e to Ngc 225 i dalej Ngc 129 ?

Jednak najwiêksze wra¿enie zrobi³y na mnie Hichotki i okolice, obydwie gromady widoczne piêknie, naprawdê wspaniale punktowa³a du¿a gromada Stock 2 powy¿ej Hichot, jeszcze Tr 2 i w pewnej odleg³o¶ci Stock 23 i Ngc 1502. Je¶li wypal± obserwacje w Rani¿owie, tym razem biorê mapki :)
Wszystkie te obserwacje w towarzystwie ciekawych ludzi to by³a czysta przyjemno¶æ!

Dziêkujê i pozdrawiam :Salut:

Znaczn± czê¶æ ju¿ napisali powy¿ej koledze. Jednak wypada dodaæ co¶ od siebie...

Na sobotnio niedzielne obserwacje dotarli:

Z Rzeszowa: Adek, Miki i Lukas810
Z Przemy¶la: Loki z synem
Z Jaros³awia: Robert Bodzoñ
Z Le¿ajska: Ignisdei, Mimo z synem, Dawid oraz Ania i ja.

Gdy jechali¶my na miejsce przeznaczenia, grupa miejscowych tubylców ze zdziwieniem patrzy³a sie na kolumne samochód wje¿dzaj±cych na okoliczne pola :ha:

Po szybkim roz³o¿eniu teleskopów zaczeli¶my podziwiaæ telepy jak i ogl±daæ pobliski las i okolice, przy czym z nadziej± przygl±dalismy siê pogodzie, która nie zabardzo dawa³a nam szanse na rozpogodzenia. Ale obecno¶æ chmur da³a nam bardzo ³adne widoczki: http://img175.imageshack.us/img175/3892/zachdh0.jpg
http://img177.imageshack.us/img177/6386/zach2le4.jpg

Z ka¿d± minut± by³o coraz gorzej z nasz± mentalno¶ci±, lecz gdy tylko burza odeszla bardziej w kierunku pó³nocnym od po³udnia zaczê³o siê przejasni±æ, by³o to dla nas jak ¶wiate³ko w tunelu.

Co do liczby obiektów to nie sposób ich wypisaæ, szkoda, ¿e by³o tak wilgotno i tak szybko pojawi³a siê mg³a :rolleyes:

Osobi¶cie by³em bardzo ciekawy widoków z Taurusa jak i Bressera 6" Lukasa810.

Taurus powala, nic dodaæ nic uj±æ. :banan: Równie¿ by³em pozytywnie zaskoczony widokami z 15 cm newtona.

Pisaæ mo¿na wiele, lecz nic nie odda tego co tam widzieli¶my oraz atmosfery naszego spotkania.

Wiêc koñczê ta króciutk± wypowied¼, dziêkuj±c bardzo serdecznie za spotkanie, maj±c nadzieje, ¿e powtórzymy w takim b±d¼ wiekszym gronie wspólne obserwacje :Beer: :Salut: .

PS. Co do zasiêgu to 6 mag w zenicie by³o spokojnie, widzia³em Urana go³ym okiem, który wed³ug Stellarium mia³ 5,8 mag, a znajdowa³ siê oko³o 35* nad horyzontem.

Prawdê mówi±c Mateusz liczy³em na wiêcej zdjêæ, ludzi i sprzêtu.... :unsure:

Witam poniewa¿ jestem za s³abo obeznany z piêknymi obiektami :huh: , które to co noc nam nad g³owami mrugaj± to nie napisze zbyt wiele odno¶nie zlociku w Sieniawie, ciesze siê ¿e pozna³em superowych ludzi, zobaczy³em naprawdê super sprzêt mowa o Taurusie, choæ reszta sprzêtu te¿ by³a git poczynaj±c od lornetek koñcz±c na refraktorkach, zobaczy³em ogrom obiektów które serwowa³ Igni jednak to co widzia³em w "byczku" mnie ol¶ni³o i postanowi³em mieæ co¶ takiego :Boink: . By³o rewelacyjnie, humorki dopisywa³y pomimo pocz±tkowej paskudnej pogody. Dziêkujê za mo¿liwo¶æ popatrzenia przez sprzêciki i do nastêpnego razu.
Hymmm ciekawe czy co¶ z sensem napisa³em :Boink:

Witam wszystkich.
Dziêkujê wraz z synem za przemi³y mikrozlocik.
Mia³em okazjê na w³asne oczy przekonaæ siê, jak uniwersalnym narzêdziem jest Newton 8".
Obraz Jowisza by³ imponuj±cy (dla mnie - wszyscy narzekali, ¿e kiepsko widaæ), M13 by³a super ju¿ w ósemce, ale prawdziw± klasê pokaza³ Taurus. Niesamowity widok.
Od dziecka interesujê siê fotografi± i teraz, po spotkaniu wiem, ¿e astrofoto to jest co¶, co najbardziej by mnie wci±gnê³o. Tak wiêc przede mn± bolesne decyzje. Bolesne g³ównie dla portfela.
Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Jeszcze raz dziêkuje za super spotkanie i ¶wietn± atmosferê.
Pozdrawiam i do zobaczenia "nastêpn± raz±"

Wczoraj powtórzyli¶my obserwacje ko³o miejscowo¶ci Dobra za Sieniaw±. Niebo widocznie gorsze ni¿ w Rani¿owie jednak¿e tylko nad horyzontem. Obserwacje prowadzili¶my w 5 osób. Obiekty jak zwykle te same, parê nowo¶ci jak np. mg³awica ¦limak, Saturn, Kocie Oko i wiele innych gromadek, galaktyk. Podczas obserwacji M51 wychaczyli¶my gwiazdki 2 gwiazdki w tej galaktyce, to by³ szczyt szczytów... :szczerbaty: O 23:06 widoczna bardzo ³adna flara irydium -7 mag w Herculesie. Wcze¶niej ISS, kilkana¶cie meteorów, 4 planetki. Jak zwykle spotkanie przebiega³o w bardzo mi³ej atmosferze, wymiana do¶wiadczen, troche ¿artów i ¶miechu. Po 1 zaczyna³y nadlatywaæ chmury, u nas pokaza³o siê zmêczenie codziennymi obowi±zkami wiêc zwineli¶my sprzêta i pojechali¶my do domu.

PS. Flarê dedykuje Adkowi :D Za³±czone miniaturki
    l l

Vader, dziêki za flarkê :Beer: , szkoda ¿e nie mog³em byæ z Wami. Wczoraj odrobi³em tylko "zadanie domowe". Zasiêg nie by³ tragiczny, ale maj±c w pamiêci obrazy ze wspólnych obserwacji, to co zobaczy³em z miasta by³o totaln± pora¿k± :( Dla wprawy trafilem Alkorkiem w kilka M-ek i ola³em miejskie niebo. Bêdzie trza czê¶ciej co¶ organizowaæ!

Pzdr.

witam, ¶wietne zdiêcia, bardzo ³adne teleskopy :D
pozdrawiam


witam, ¶wietne zdiêcia, bardzo ³adne teleskopy :D
pozdrawiam


Na wiosnê my¶limy z kolegami z podkarpacia troche poszaleæ pod niebem ( w sensie obserwacji) wiêc zapraszam :)

W odpowiednim czasie pojawi± siê informacje na ten temat...

No i pozdrawiam kole¿ankê ze stosunkowo bliskich okolic :rolleyes:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl