Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Mam pytanie co to jest winietowanie ooo nawet siê rymnê³o 8)
www.fotopstryk.pl/html/artyk/load.php?nrartyk=15
A czy to ma wp³yw na obserwacje wizualne przez teleskop. Je¶li tak to czego siê nale¿y wystrzegaæ by nie wyst±pi³o winietowanie
W Newtonie musi byæ odpowiedni rozmiar lusterka wtórnego i odpowiedni do zastosowañ wyci±g aby nie obcinaæ wi±zek ¶wiat³a z brzegoweych partii lustra szczególnie przy d³ugoogniskowych, wiêkszych okularach :salu:
W Newtonie musi byæ odpowiedni rozmiar lusterka wtórnego i odpowiedni do zastosowañ wyci±g aby nie obcinaæ wi±zek ¶wiat³a z brzegoweych partii lustra szczególnie przy d³ugoogniskowych, wiêkszych okularach :salu: Czyli Janusz (bo nie za bardzo rozumiem), przy takich samych rozmiarach lusterka wtórnego wiêksze winietowanie wystêpuje w wyci±gu 1,25", czy 2" ?
Pozdrowienia:
-Pawe³
To nie ca³kiem tak jak my¶lisz, od lustra g³ównego odbija siê pewien sto¿ek ¶wiatla powiêkszony o rozmiar pola widzenia i pada po kolei na lusterko wtórne które powinno go w pe³ni obj±æ i potem kierowany jest do wyci±gu który powinien go te¿ w pe³ni przepu¶ciæ.
Je¶li w teleskopie jest za ma³e lustro wtórne nic nie da dawanie 2" a nawet 4" wyci±gu bo to lusterko bêdzie wtedy w±skim gard³em systemu i winowajc± winietowania :salu:
OK, teraz ju¿ wszystko jasne :lol:
Pozdrowienia:
-Pawe³
Jeszcze pozwoli³em sobie zrobiæ ilustracje do ró¿nego winietowania w newtonie :)
To znaczy ¿e winietowanie mo¿e powstaæ w wyniku b³êdnego kolimowania sprzêtu :?:
no niebardzo trafi³e¶...
2 i 3 rysunek pokazuje przypadek przy brzegu pola widzenia a nie przy z³ej kolimacji
[quote] od lustra g³ównego odbija siê pewien sto¿ek ¶wiatla powiêkszony o rozmiar pola widzenia i pada po kolei na lusterko wtórne które powinno go w pe³ni obj±æ i potem kierowany jest do wyci±gu który powinien go te¿ w pe³ni przepu¶ciæ. [/quotA
A je¿eli lusterko wtórne nie jest poprawnie ustawione na przeciwko wyci±gu i nie obejmuje w pe³ni wi±zki ¶wiat³a od lustra g³ównego i dalej nie przesy³a ca³o¶ci ¶wiat³a do wyci±gu to nie powstaje wtedy efekt winietowania? Ma to tylko miejsce podczas za ma³ego lusterka wtórnego?
Kimo ale to by by³a juz prawie wada konstrukcyjna a nie b³±d kloimacji :P
A do wyliczania parametrow "poprawnego" teleskopu polecam program NEWT :)
http://home.att.net/...ft/newtsoft.htm
Ciekawe, ¿e wszystko co dotyczy regulacji optyki telepów jest tu nazywane KOLIMOWANIEM. Wydaje mi siê ¿e kolimacja polega na ustawianiu rónoleg³ym osi optycznych elementów za¶ inne parametry - np. g³êboko¶æ lustra wtórnego w teleskopie systemu Newtona to ju¿ raczej ogólniej - justowanie. Ale w koñcu z³a g³êboko¶æ daje z³± kolimacjê wzglêdem osi optycznej okularu/wyci±gu :-)
W ka¿dym razie w aparatach fotograficznych mówi siê przewa¿nie o JUSTOWANIU a tutaj o KOLIMOWANIU ;-)
... w punkt rzecz jasna 8)
... w punkt rzecz jasna 8) jasne :lol: :lol: :lol:
A czy mo¿e wystapiæ winietowanie w przypadku u¿ycia okularu o du¿ej ogniskowej??
niby tak, ale kto wyprodukuje tak d³ugi okular w oprawie, która winietuje jego pole widzenia. :)
Dlatego niema 70mm 1,25" :wink:
A co by siê dzia³o je¿eli przy reflektorze 150mm u¿y³ powiêkszenia 23x czy nie wystêpowa³y by jakie¶ b³êdy szczególnie ¿e okular u¿yty mia³ by pole widzenia 70 stopni oprawa 2"??
obraz widziany w wyci±gu mia³by ok 45mm wiêc zmie¶ci³by siê ale pewnie przy teleskopie f/5 zawinietowa³by sam wyci±g. ale bez przesady naprawde ca³e pole naprawde nie musi byæ na 100% ¶wiat³a 8)
ps. no i lusterko wtórne przy takim uk³adzie powinno posiadaæ te ko³o 5cm.
Kiedy¶ ju¿ zadawa³em to pytanie ale w koñcu dalej nie wiem. W moim newtonie (synta)1200/200 mam lusterko wtórne o ¶rednicy 42mm jak dobrze mierzê. Czy nie jest to za ma³o ¿eby w pe³ni korzystaæ z okularów 2'' ?? Próbowa³em to policzyæ w programie NEWT ale nie znam wszystkich wymaganych tam danych wiêc my¶lê ¿e ³atwiej siê po prostu zapytaæ...
gdzie¶ trzeba by znale¿æ dok³adn± odleg³o¶æ miêdzy lusterkiem a lustrem g³ównym lub odleg³o¶æ miedzy lusterkiem a obrazem zogniskowanym na nieskoñczono¶æ. lub te¿ przyszacowaæ dla odleg³o¶ci ok. 20cm od lusterka.
ps. taki naprzyk³ad Orion SkyQuest XT 8" pisze, ¿e ma lusterko 50mm :roll:
...
Ps. Taki naprzyk³ad Orion SkyQuest XT 8" pisze, ¿e ma lusterko 50mm :roll: I ta wrto¶æ wydaje siê optymalniejsza do obs³ugi okularów 2" o du¿ej ogniskowej, sprawdzê to jutro w Firmie w newtwinie.exe :salu:
Zmierzy³em te lustro jeszcze raz i widzê ¿e chyba siê ¼dziebko pomyli³em, ma oko³o 46mm , w ka¿dym razie 50ciu mm nie ma.
No co¶tam posymulowa³em i wychodzi mi, ¿e 42mm da pole 100% swiat³a poni¿ej 0,5° a 50mm prawie 1°
ps.niestety nieznam dok³adnych rozstawów luster.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl