Wielki Zderzacz Hadronów Wystawa interaktywna 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

W dniach 15-21 czerwca w Gdañsku trwa wystawa interaktywna "Wielki Zderzacz Hadronów" - Jak to dzia³a?
Dla zainteresowanych szczegó³y poni¿ej:
http://nauka.trojmia...p?id_imp=122289



Witam,
podzielê siê z Wami wra¿eniami z pobytu w Gdañskim Parku Naukowo-Technicznym, gdzie do 21 czerwca trwa wystawa interaktywna po¶wiêcona najwiêkszemu na ¶wiecie urz±dzeniu badawczemu zbudowanemu przez fizyków w Europejskiej Organizacji Fizyki J±drowej -CERN, Genewa.
Otó¿ z ciekawo¶ci± i lekk± nie¶mia³o¶ci± skierowa³am swoje kroki na wystawê chwytaj±c zaraz przy wej¶ciu prospekty, ulotki, ksi±¿eczki informacyjne, które pomog± w zrozumieniu co nieco, ale nie zd±¿y³am siê z nimi zapoznaæ, bo ju¿ w tym samym momencie zosta³am przechwycona przez osoby obs³uguj±ce wystawê, którymi okazali siê studenci 4 roku fizyki Politechniki Gdañskiej i ich wyk³adowcy. Jako osobê - prawie ¿e laika - w tym temacie, pokierowno mnie do punktu, od którego powinnam zacz±æ zwiedzanie. I tak siê zaczê³o... Na wielkich ruchomych ¶ciankach - parawanach, widnia³y w ko³o tre¶ci tzw. kompendium wiedzy potrzebnej do dalszego zrozumienia ekspozycji i stoisk eksperymentalnych nawi±zj±cych do sposobu dzia³ania Wielkiego Zderzacza Hadronów na ka¿dym jego etapie. Stoiska te obs³ugiwane by³y przez studentów fizyki. Na moje nawet najg³upsze pytania (chocia¿ ponoæ nie ma g³upich pytañ) odpowiadano z wielk± cierpliwo¶ci± i zaanga¿owaniem, pokazywano eksperymentalnie jak co dzia³a i dlaczego. W³a¶ciwie, to mia³am swojego opiekuna, który od pocz±tku do koñca oprowadza³, t³umaczy³, opowiada³,pokazywa³ jak to wszystko dzia³a - wykaza³ siê niesamowit± wiedz±, której do koñca, powiem szczerze, nie pojê³am, ale zawsze co¶ w g³owie pozostanie (mam tak± nadziejê). Teraz po powrocie do domu zajmê siê czytaniem wszystkich ulotek, ksi±¿eczek i materia³ów przygotowanych specjalnie dla odwiedzaj±cych wystawê. No i oczywi¶cie równie¿ polecono mi odpowiednie lektury, które pozwol± zg³êbiæ tematykê m. in. czarnych dziur- bo o to pyta³am równie¿.
A teraz trochê teorii:
Co znaczy skrót LHC?
LHC to Large Hadron Collider) Wielki Zderzacz Hadronów. Large - wielki, z powodu swoich rozmiarów (w przybli¿eniu ma 27 kilometrów obwodu), Hadron - hadronów, poniewa¿ przy¶piesza protony i jony, które s± hadronami i Collider - to Zderzacz, poniewa¿ hadrony tworz± dwie przeciwbie¿ne wi±zki, zderzaj±ce siê ze sob± w czterech punktach, w których przecinaj± siê dwa pier¶cienie akceleratora.

Hadrony (z greckiego "adros" znaczy opas³y) s± cz±stkami z³o¿onymi z kwarków. Protony i neutrony, z których zbudowane jest j±dro atomowe nale¿± do tej rodziny. Natomiast leptony s± cz±stkami, kóre nie s± zbudowane z kwarków. Elektrony i miony s± przyk³adami leptonów (od greckiego s³owa "leptos" co znaczy cienki).

Jakie s± g³ówne zadania LHC?
- Model Standardowy nie wyja¶nia zagadnienia pocz±tku masy, ani nie daje odpowiedzi na pytanie - dlaczego niektóre cz±stki s± bardzo ciê¿kie, a inne nie maj± masy w ogóle. Byæ mo¿e odpowied¼ na nie da tzw. mechanizm Higgsa. Wed³ug teorii mechanizmu Higgsa ca³a przestrzñ wype³niona jest "polem Higgsa", przez oddzia³ywanie z którym cz±stki uzyskuj± masy. Cz±stki, które oddzia³uj± silnie z polem Higgsa s± ciê¿kie, natomiast te, kóre oddzia³uj± s³abo s± lekkie. Pole Hoggsa ma przynajmniej jedn± now± cz±stkê z nim zwi±zan± - bozon Higgsa. Je¿eli tak± cz±stka istnieje, to eksperymenty w LHC bê± mog³y j± wykryæ.
- Model Standardowy nie daje jednolitego opisu wszystkich si³ fundamentalnych, poniewa¿ ci±gle trudno jest stworzyæ teoriê grawitacji podobn± do teorii pozosta³ych si³. Supersymetria - teoria, która zak³ada hipotetyczne istnienie ciê¿szych partnerówznanych nam cz±stek - mo¿e u³atwiæ unifikacjê fundamentalnych oddzia³ywañ. Je¿eli supersymetria jest poprawn± teori±, wówczas najl¿ejsze supersymetryczne cz±stki powinny byæ znalezione w LHC.
- Obserwacje kosmologiczne i astrofizyczne pokaza³y, ¿e ca³a widzialna materia stanowi jedynie 4% Wszech¶wiata. Prowadzone s± badania cz±stek i zjawisk odpowiedzialnych za ciemn± materiê (23%) i ciemn± energiê (73%). Najpopularniejsze jest przypuszczenie, ¿ê ciemna materia zbudowana jest z nieodkrytych jeszcze neutralnych cz±stek supersymetrycznych.
- LHC pomo¿e równie¿ w badaniu zagdki antymaterii. Materia i antymateria musia³y zostaæ wyprodukowane w tych samych ilo¶ciach w czasie Wielkiego Wybuchu, lecz na podstawie dotychczasowych obserwacji wiemy, ¿e nasz Wszech¶wiat jest zbudowany tylko z materii. Dlaczego? LHC mo¿e nam pomóc w znalezieniu odpowiedzi.
- Dodatkowo, badanie zderzeñ proton - proton i ciê¿kich jonów w LHC pozwoli na nowe spojrzenie na stan materii zwanej "plazm± kwarkowo-gluonow±", kóra mog³a istnieæ we wczesnym Wszech¶wiecie. Gdy ciê¿kie jony zderzaj± siê przy bardzo du¿ych energiach, tworz± siê na chwilê gor±ce skupiska gêstej materii ("fireballs" - kule ogniste), kóre mog± byæ badane eksperymentalnie.

Polecam wystawê ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ "zajrzenia do ¶rodka" LHC z pe³nym t³umaczeniem dzia³ania tego przedsiêwziêcia przez fachow± obs³ugê - ludzi bardzo zaanga¿owanych w propagowanie wiedzy zwi±zanej z tym tematem.

Wszelkie informacje odno¶nie teorii zosta³y zaczerpniête z materia³ów udostêpnionych zwiedzaj±cym wystawê m.in. z: "CERN. Czêsto zadawane pytania. Przewodnik po LHC"

Pozdrawiam i namawiam jeszcze raz szczególnie pobliskich mieszkañców do zajrzenia w to miejsce.

Hih, zauwa¿y³am w±tek po czasie. W sumie szkoda, bo mog³am wpa¶æ i dowiedzieæ siê czego¶ nowego. W koñcu raz w ¿yciu ma siê czteromiesiêczne wakacje <_<

Szkoda, ¿e ¿adnych zdjêæ nie da³e¶. W ka¿dym razie dziêkujê za relacjê. :D

Uranio,
masz racjê, szkoda,ze nie pomy¶la³am o relacji foto... :icon_sad: :Boink:

Zapomnia³am dodaæ, ¿e eksponaty wystawy zosta³y udostêpnione przez Politechnikê Warszawsk±.

Pozdrawiam
abrakadabra

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl