Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Grzeba³em ostatnio troche w sieci na temat ch³odzenia tubusa podczas obserwacji i natkn±³em siê na kilka przypadków wiatraka wiej±cego w poprzek zwierciad³a g³ównego. Zwolennicy takowego rozwi±zania postuluj±, ¿e tu¿ nad zg istnieje zawsze cienka pow³oczka bardziej gêstego, zalegaj±cego powietrza, które mo¿e popsuæ obserwacje nawet podczas bardzo dobrego seeingu.
Ja dotychczas radzi³em sobie bez wiatraka, ale kilka razy wydawa³o mi siê, ¿e to w³a¶nie powietrze zalegaj±ce w tubusie powoduje widoczne w okularze turbulencje. Seeing by³ bardzo dobry, a telep sta³ sobie na podwórku przez kilka godzin przed obserwacjami.
Jaki¶ czas temu prowizorycznie przytwierdzi³em wiatraczek do telepa tak aby odsysa³ powietrze od zwierciad³a (zdjêcie poni¿ej, sorry za ten badziew), ale nie by³o ¿adnego efektu, prawdopodobnie g³ównie dlatego ¿e moje zg jest bardzo grube. Dodatkowo montowanie takowe nie by³o szczelne, wiêc prototyp porzuci³em.
W sieci znalaz³em du¿o informacji na ten temat i najwyra¼niej najlepszym rozwi±zaniem jest uszczelnienie wiatraka za cel± i dmuchanie powietrza w tubus. Dodatkowo tu¿ nad zwierciad³em mo¿na zamontowaæ ciut wiêkszy baffle, tak aby powietrze odbija³o siê od niego i wali³o w zg.
Jednak kusi mnie, aby wyci±æ takie okienko w tubusie i wstawiæ tam wiatraczek zamiataj±cy powierzchniê zg, ewentualnie z filtrem, aby paprochy nie lecia³y na powierzchniê. Próbowa³ kto¶ tego mo¿e? A jak my¶licie, czy po drugiej strone tubusa te¿ trzebaby³oby wyci±æ drugie okno do wywiewu?
Za³±czone miniaturki
l
l
Marcinie, tu jest w±tek o takim sposobie wymuszonego ch³odzenia:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=12246&hl=i zdaje siê, taki w³a¶nie sposób jest najbardziej efektywny, zw³aszcza dla du¿ych i grubych luster
Dziêki :)
Chyba zaryzykujê, bo artyku³ Adlera wydaje siê byæ obiecuj±cy...
Ten post by³ edytowany przez
Marcin Klapczyñski dnia: 07 September 2007 - 03:53
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl