Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
skoro mamy wszystko opisywaæ to jazda
osobi¶cie nie mia³em dzi¶ okazji zerkn±æ na S³oñce
wykorzysta³em szkic Roberta Bodzonia
http://astro-forum.o...showtopic=17895zeby okresliæ wstêpnie najprostsz± rzecz a mianowicie tajemnicze eR
które z obserwacji Roberta na dzieñ dzisiejszy wynosi a¿ 15 w dobie minimum s³onecznej aktywno¶ci wyra¿anej plamotwórczo
zobaczymy co przyniesie kolejny dzieñ ...
A ja mia³em... :szczerbaty: :D
Ale czy dalej mêczymy gawied¼ plamk± 0969 ??? Macie do¶æ??? Jak nie mam wklejaæ wiêcej to wo³aæ bez krêpacji..nie bêdê lata³ z rur± na ogród ..normalnie zmieniam siê ju¿ w SOHO :szczerbaty: albo w obserwatorium heliatryczne. :ha:
TAA..nasz Wy³aziñski dobrze siê czuje, prawie bez zmian, brak pochodni na tarczy.
Zdjêcie mog³o by byæ lepsze za³apa³o ma³y ob³oczek ujrza³em go tu¿ po wyostrzeniu.
Za³±czone miniaturki
l
l
Brawo Tadeo-Ra! :)
O to w³a¶nie chodzi³o!
Na wszelki wypadek pozwolê sobie dodaæ, tak dla pewno¶ci i dla potomno¶ci, ze opisujemy obecn± na tarczy S³oñca grupê plam 0969.
Jest minimum s³oneczne, znajdujemy siê tu¿ przed przej¶ciem z 23. cyklu aktywno¶ci s³onecznej na 24.
Wci±¿ nie pojawi³y siê ¿adne plamy nowego cyklu (czyli dalej od równika oraz z 'odwrócon±' konfiguracj± plam s³onecznych). Od czasu do czasu pojawiaj± siê jednak obszary nieco wiêkszej aktywno¶ci z dala od równika, szczególnie widoczne na magnetogramach oraz obrazach EIT SOHO lecz nie 'produkuj±' one plam.
Ostatnio by³o te¿ nieco grup plam s³onecznych o nieco odmiennym obrazie na magnetogramach SOHO - zamiast u³o¿enia 'wschód - zachód' domen magnetycznych zaobserwowano 'pó³noc-po³udnie' ( 0966 ) oraz o ciekawym u³o¿eniu domen magnetycznych ( 0963 ). Obserwacje zatem wskazane!
A jakie bêdzie nastêpne maksimum s³oneczne? Nikt tego do koñca nie wie. Pojawi³o siê ostatnio sporo prac na temat 24. cyklu, z których najg³o¶niejsza by³a praca Dikpati et al - o bardzo aktywnym maksimum s³onecznym. Inne natomiast przewidywa³y s³absze maksimum. Generalnie prognozy zawieraj± siê pomiêdzy tymi dwoma liniami:
http://uploadway.com/files//406/prediction_big_thumb.jpg.
Z wykresu wynika zatem, ¿e pewne wskazówki co do zachowania S³oñca bêdziemy mieli badaj±c wzrost aktywno¶ci w roku 2008 (oraz pewnie i teraz, obserwuj±c zachowanie w czasie minimum).
Wiemy ju¿ natomiast, ¿e nowy cykl zaczyna siê (chyba) spó¼niaæ. Obecnie przewiduje siê, ¿e mo¿e to nast±piæ dopiero w marcu 2008.
Zatem - obserwacje wskazane! Kluczem do wiedzy o S³oñcu jest z ca³± pewno¶ci± obserwacja zamiany cykli - co w³a¶nie mamy szansê obserwowaæ.
:)
Ten post by³ edytowany przez
kanarkusmaximus dnia: 26 August 2007 - 20:42
czekamy w sumie na dwie rzeczy
nowe plamy musz± mieæ odwrócon± magnetyczno¶æ to raz
a dwa ¿eby sta³o siê zado¶æ wykresowi motylkowemu
zaczn± siê one pojawiaæ daleko od równika s³onecznego (prawie równocze¶nie)
czytam w³a¶nie Kippenhahna Na tropie Tajemnic S³oñca
genialna ksi±¿ka popularnonaukowa o S³oñcu
Ten post by³ edytowany przez
Tadeopulous dnia: 26 August 2007 - 22:29
a dwa ¿eby sta³o siê zado¶æ wykresowi motylkowemu O w³a¶nie... motylek, szczególnie magnetyczny, dla tego cyklu wygl±da na baaardzo rozci±gniêtego z aktywniejsz± pó³kul± po³udniow± (oczywi¶cie w porównaniu do motylków z cykli 21 i 22, bo dalszych danych nie znalaz³em).
Ale - jak wspomnia³em - pojawiaj± siê obszary aktywne z dala od równika - ale to wci±¿ nie to na co czekamy... :)
Poni¿ej EIT z SOHO z 6 sierpnia 2007:
http://uploadway.com/files/406/20070806_1906_eit_284.gif
...Wiemy ju¿ natomiast, ¿e nowy cykl zaczyna siê (chyba) spó¼niaæ. Obecnie przewiduje siê, ¿e mo¿e to nast±piæ dopiero w marcu 2008. Czy rzeczywi¶cie nowy cykl siê spó¼nia ? Wg nowej teorii amerykañskiego zespo³u pod kierunkiem Mausumi Dikpati - który do prognozowania terminu rozpoczêcia kolejnego cyklu wykorzysta³ nie historiê dotychczasowych cyklów, ale fizykê S³oñca - pierwsze plamy nowego cyklu maj± siê pojawiæ pod koniec 2007 r. lub na pocz±tku 2008. Natomiast dotychczasowe modele, tzw. "historyczne" zapowiada³y nowy cykl o rok wcze¶niej. Dlatego tak istotne jest kiedy bêdziemy mieli do czynienia z nowym /24 cyklem/, bo termin jego rozpoczêcia bêdzie sprawdzianem poprawno¶ci teorii M. Dikpati.
Je¶li co¶ przekrêci³em to proszê mnie poprawiæ, bo nie czujê siê ekspertem w tej tematyce.
Dok³adnie tak jak piszesz
S³oñca nie mo¿na rozpatrywaæ w oderwaniu od wszystkich aspektów z których magnetyzm jest najwa¿niejszy
wychodzi na jedno
im wiêcej wiemy o S³oñcu tym wiêcej detali wp³ywa na oceny i prognozy co jeszcze bardziej gmatwa ca³o¶æ
czyli paradoksalnie mniej wiemy :blink:
Ze S³oñcem jest jak z pogod±, mia³ byæ pocz±tek cyklu- nie ma. Mia³o nie byæ plam s³onecznych, a tu wy³aziñscy siê pojawiaj± :) S³oñce lubi robiæ niespodzianki, wiêc obserwujmy, mo¿e to cisza przed burz±.
Ten post by³ edytowany przez
Pawlik dnia: 27 August 2007 - 11:04
no na ten temat kr±¿± bardzo sprzeczne opinie
od znikomej aktywno¶ci a¿ do takiej w której porozwala nam ca³± elektronikê/elektrykê na Ziemii
Je¶li co¶ przekrêci³em to proszê mnie poprawiæ, bo nie czujê siê ekspertem w tej tematyce. Tu jest w³a¶nie problem, bo chyba nikt z nas nie jest ekspertem w tej tematyce - nawet eksperci. :) Wed³ug wspomnianej pracy pod przewodnictwem Dikpati pocz±tek nowego cyklu ma siê zacz±æ pod koniec tego roku lub na pocz±tku 2008. Ju¿ to by³o okre¶lane jako '6 do 12 miesiêcy pó¼niej ni¿ zwykle'.
Inny zespó³, chyba zwi±zany z NASA (by³o o tym do¶æ g³o¶no - obiecujê znale¼æ link - jak tylko wrócê z dzisiejszego karnawa³u :) ) stwierdzi³, ¿e cykl zacznie siê nie wcze¶niej ni¿ w marcu 2008.
Poza tym analizuj±c magnetycznego motylka,
(
http://solarscience....ges/magbfly.jpg )
mo¿na doj¶æ do wniosku, ¿e obecny cykl jest bardzo przed³u¿ony wzglêdem 21. i 22. cyklu. Szczególnie pó³kula po³udniowa wci±¿ jest do¶æ aktywna.
Oczywi¶cie s± to moje przypuszczenia - i najbli¿szy czas poka¿e! Jednak, zanim nast±pi nowy cykl, to najczê¶ciej obserwuje siê plamy dwóch cykli na raz na S³oñcu (na ró¿nych szeroko¶ciach heliograficznych). A to jeszcze nie nast±pi³o...
Wczoraj posz³o CME chyba zza wschodniej tarczy S³oñca.
Mo¿na siê o tym przekonaæ ogl±daj±c te oto fotki z C2:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...827_1448_c2.gifhttp://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...827_1500_c2.gifhttp://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...827_1512_c2.gifhttp://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...827_1524_c2.gifCzy¿by zatem co¶ aktywnego siê tam chowa³o??
szybkie wyja¶nienie dla niewtajemniczonych
CME czyli Cornal Mass Ejection
to nic innego jak po naszemu wyzrut koronalny
a po ludzku i bez zbêdnej ¶ciemy
walnê³o tak zdrowo ¿e polecia³o w przestrzeñ kosmiczn± masa miliardów ton materii S³oñca
nie tylko jako samej materii ale i mocno na³adowanej i elektrycznie i magnetycznie i co tam jeszcze pod rêk± mia³o S³oñce :banan:
oczywi¶cie walniêcie w nasz± stronê Ziemii to nie tylko zorza a¿ po Równik :D
to zagro¿enie dla wszystkiego - pocz±wszy od satelit na orbicie a skoñczywszy na górnikach w zag³ebiu donieckim fedruj±cych na przodku :ha:
Póki co na S³oñcu obecna jest dotychczasowa grupa 0969. Dzisiaj - 28.08.2007 - dopatrzy³em siê w niej trzech ¶redniej wielko¶ci plam w pó³cieniu i trzech malutkich plam tu¿ poza pó³cieniem. Czyli Liczba Wolfa równa 16. Szkicu nie robi³em, gdy¿ wia³ dosyæ mocny wiatr i porusza³ refraktorem.
Ten post by³ edytowany przez
Robert Bodzoñ dnia: 28 August 2007 - 15:43
...Wci±¿ nie pojawi³y siê ¿adne plamy nowego cyklu (czyli dalej od równika oraz z 'odwrócon±' konfiguracj± plam s³onecznych)...Ostatnio by³o te¿ nieco grup plam s³onecznych o nieco odmiennym obrazie na magnetogramach SOHO - zamiast u³o¿enia 'wschód - zachód' domen magnetycznych zaobserwowano 'pó³noc-po³udnie' ( 0966 ) oraz o ciekawym u³o¿eniu domen magnetycznych ( 0963 ). ... Jak z magnetogramów SOHO mo¿na odczytaæ u³o¿enie domen magnetycznych...mogliby¶cie to wyja¶niæ na jakim¶ przyk³adzie ?
Jak z magnetogramów SOHO mo¿na odczytaæ u³o¿enie domen magnetycznych...mogliby¶cie to wyja¶niæ na jakim¶ przyk³adzie ? Oj przepraszam, dopiero teraz to zauwa¿y³em. S³u¿ê odpowiedzi±!
Czarne kropki na magnetogramach SOHO pokazuj± po³udniow± polaryzacjê - bia³e pó³nocn±.
Najczê¶ciej domeny magnetyczne w okolicach plam/grup plam s± u³o¿one na linii wschód - zachód, przy czym pierwsza jest domena typowa dla danego cyklu dla danej pó³kuli.
We¼my taki oto przyk³ad (przepraszam za odrêczne zaznaczenie równika):
http://uploadway.com/files//406/20070829maglatest.gif
Na pó³kuli po³udniowej mamy 0969,o konfiguracji magnetycznej typowej dla cyklu 23 - czyli najpierw 'czarne' a potem 'bia³e' (najpierw znaczy siê 'w prawo' na obrazku, czyli na zachód :) ). Na pó³kuli pó³nocnej - najpierw bia³e a potem czarne.
Plamy nowego, 24. cyklu powinny mieæ odwrotn± konfiguracjê magnetyczn±, czyli np. dla pó³kuli po³udniowej, wpierw 'bia³e' a potem 'czarne'. I tak mo¿na szybko oceniæ, czy jaki¶ obszar aktywny jest typowy dla starego cyklu, czy te¿ zwiastuje nowy (co jeszcze siê niestety nie zdarzy³o).
Ostatnio by³o natomiast kilka plam o innej konfiguracji domen magnetycznych - np 'pó³noc - po³udnie' (0966 z pocz±tku sierpnia 2007) albo 'trójbiegunowo¶æ' (0963 z lipca 2007 - by³a do¶æ aktywna) .
Zatem - jak wspomnia³em - obserwacje wskazane! Równie¿ obserwacje SOHO - lada chwila powinien siê pojawiæ jaki¶ obszar aktywny, po³o¿ony dalej od równika o odwrotnej konfiguracji magnetycznej. A wtedy teleskop w d³oñ i... :)
PS. Mam nadziejê, ¿e siê nie dziabn±³em przy tym opisie - nie ma w sieci ¿adnego 'tutoriala' na ten temat, tylko s± strzêpki informacji przy okazji jaki¶ to wiêkszych plam, np na Science@NASA. Ale póki co siê sprawdza...
ja tylko ze s³yszenio-czytania ¿e z t± polaryzacj± odwrotnie
bia³e - po³udnie , czarne pó³noc ale sprawdzê to jeszcze
nie mo¿na zapomnieæ i jednej du¿ej rzeczy
cykl magnetyczny S³oñca trwa nie 11 a 22 lata :rolleyes:
w pierwszych 11 latach mamy polaryzacjê -+ a w kolejnych 11 latach +-
i dopiero wtedy mówimy o pe³nym cyklu magnetycznym
Ten post by³ edytowany przez
Tadeopulous dnia: 30 August 2007 - 08:24
co ciekawsze
teleskopiki Coronado na linii wapnia (o ile dobrze sqma³em :blink: ca³o¶ciowy problem)
dok³adnie pokazuj± jak magnetogramy
ja¶niejsze i ciemniejsze obszary na dysku S³oñca zale¿nie od polaryzacji si³ pola magnetycznego
wiêc nie ma potrzeby budowania magnetogramu :banan:
http://www.spaceweather.com/images2007/28aug07/midi_farside_blank.gif
¶licznie siê :banan: dzieje ale po ciemnej stronie S³oñca :blink:
...czarne kropki na magnetogramach SOHO pokazuj± po³udniow± polaryzacjê - bia³e pó³nocn±.
Na pó³kuli po³udniowej mamy 0969,o konfiguracji magnetycznej typowej dla cyklu 23 - czyli najpierw 'czarne' a potem 'bia³e' (najpierw znaczy siê 'w prawo' na obrazku, czyli na zachód :) ). Na pó³kuli pó³nocnej - najpierw bia³e a potem czarne. Plamy nowego, 24. cyklu powinny mieæ odwrotn± konfiguracjê magnetyczn±, czyli np. dla pó³kuli po³udniowej, wpierw 'bia³e' a potem 'czarne'.... Dziêkujê...o to w³a¶nie mi chodzi³o !
P.S. Jedyna w±tpliwo¶æ to, czy: "w prawo na obrazku" nie powinien byæ...wschód, skoro pó³noc jest na górze ??
Dziêkujê...o to w³a¶nie mi chodzi³o !
P.S. Jedyna w±tpliwo¶æ to, czy: "w prawo na obrazku" nie powinien byæ...wschód, skoro pó³noc jest na górze ?? Nie. Wschód to jest dla nas to miejsce, gdzie plamy s³oneczne i inne dziwad³a siê pokazuj±. Zachód to tam gdzie znikaj±.
W przypadku S³oneczka wschód zatem jest po lewej, co mo¿na szybko sprawdziæ porównuj±c np te dwa zdjêcia:
http://uploadway.com/files/406/20070822_2000_mdi_igr.gif
http://uploadway.com/files/406/20070830_0529_mdi_igr.gif
Plama to oczywi¶cie ostatnio goszcz±ca po naszej stronie S³oñca 0969 - pomiêdzy obrazkami jest 8 dni ró¿nicy. Plama przesunê³a siê w tym czasie ze wschodu na zachód. Ustalono to chyba (albo raczej projekt ustawy przeszed³ przez 'aplauz') ju¿ w czasach pierwszych systematycznych obserwacji teleskopowych S³oñca - Tadeo-Ra pewnie niebawem napisze o tych obserwatorach!
Tadeo! Hologramy nie s± zawsze reprezentatywne - sporo w nich szumu - je¶li ten obrazek jest taki tylko jednego dnia, to z ca³± pewno¶ci± nie ma on nic wspólnego z rzeczywisto¶ci±... By³o ju¿ kilka takich 'fa³szywych alarmów' s³onecznych kilka miesiêcy temu, omawianych na s±siednim forum.
Tym bardziej, ¿e pozycja tej wielkiej kropy po lewej stronie (na lewo od 'dziennej strony S³oñca') ju¿ powinna byæ widziana przez STEREO (to behind). A STEREO mówi - cisza...
...Wschód to jest dla nas to miejsce, gdzie plamy s³oneczne i inne dziwad³a siê pokazuj±. Zachód to tam gdzie znikaj±. ... OK...dziêkujê za wyja¶nienia !
¶licznie siê :banan: dzieje ale po ciemnej stronie S³oñca :blink: Tedeo, skoro ju¿ jeste¶ w temacie, to mo¿e skomponuj "THE DARK SIDE OF THE SOON'' :szczerbaty:
, ¿e te¿ Floydzi na to nie wpadli.
Mamy now± grupê plam na S³oñcu!
Powinna byæ w okolicach ¶rodka tarczy s³onecznej obecnie. Numer jeszcze nie podany, ale pewnie bêdzie to 0970.
W miêdzyczasie 0969 zaczê³a gwa³townie rosn±æ. Aktywno¶æ S³oñca podskoczy³a, choæ nadal jest maciupcia...
no to wyskoczy³o
zgodnie z motylkiem dalej mamy blisko równika s³onecznego plamusie
eh kiedy zacznie siê nowy sezon na szeroko¶ci 30 stopni ...
Tak sobie pomy¶la³em entuzjastycznie : zaraz jak tylko przyjdê z parcy wytoczê syntê na ogród i sfocê "czarcie oko" ale.. nag³y zwrot ku oknu.. odebra³ mi nadziejê .. we³na beee.... beee :zle:
Ogl±da³em przed chwiluni± t± now± grupe plam i musze powiedzieæ ¿e te plamy s± niesatysfakcjonuj±co ma³e :Boink: .
Rzeczywi¶cie nowa grupa jest mizerna ale miejmy nadzieje ¿e jeszcze uro¶nie. Na po¿egnanie grupy 0969 moje dzisiejsze wypociny...
Za³±czone miniaturki
l
l
Pawlik - s³aba fotka jak na mieszkañca Merkurego! Poniewa¿ mieszkasz tak blisko S³oñca to móg³by¶ wiêcej wycisn±æ z tego zdjêcia! :szczerbaty:
(A na powa¿nie - niesamowite! Ilo¶æ szczegó³ów pozwala na porównania z obserwatoriami na orbicie! :) I wcale nie przesadzam! )
Ja te¿ podzielam entuzjazm Kolegi Imperatora..¶wietna fota :Beer:
Pawlik mam pytanie, sk±d bierzesz t± trójwymiarowo¶æ granulacji, której za Chiny Ludowe nie mogê uzyskaæ? Czy to filtr Solar Contiuum??? Bo nie wierze ¿e to ró¿nica pomiêdzy syntami 8" i 10" przy s³oñcu to nie powinno mieæ akurat znaczenia???
Opisywana przez nas grupa 0969 jest kolejn± grup± plam, która wykszta³ci³a polaryzacjê 'pó³noc - po³udnie' w ostatnim czasie.
¯eby by³o weselej, 0969 wykszta³ci³a nieco pó³nocnej domeny magnetycznej (bia³e kropki) na 'przedzie' (czyli na zachód). Mo¿liwe, ¿e obserwujemy w³a¶nie wykszta³canie siê 'dziwad³a' s³onecznego. Szkoda, ¿e ju¿ zbli¿a siê do brzegu S³oñca i niebawem zniknie za winklem.
Pewnie aktywno¶æ grupy wzros³a - bo chyba przy okazji wzros³o zakrêcenie magnetyczne. Tak czy inaczej - teleskopy w d³oñ - okulary w oko - obserwowaæ proszê! :)
http://uploadway.com/files/406/20070831_0325_mdi_mag.gif
Pawlik - s³aba fotka jak na mieszkañca Merkurego! Poniewa¿ mieszkasz tak blisko S³oñca to móg³by¶ wiêcej wycisn±æ z tego zdjêcia! :szczerbaty: Przepraszam, nastêpnym razem postaram siê zrobiæ fotkê tu¿ nad fotosfer± ;) :Beer:
Ja te¿ podzielam entuzjazm Kolegi Imperatora..¶wietna fota :Beer:
Pawlik mam pytanie, sk±d bierzesz t± trójwymiarowo¶æ granulacji, której za Chiny Ludowe nie mogê uzyskaæ? Czy to filtr Solar Contiuum??? Bo nie wierze ¿e to ró¿nica pomiêdzy syntami 8" i 10" przy s³oñcu to nie powinno mieæ akurat znaczenia??? Wszystkie fotki robiê z rêki w projekcji okularowej. Kluczem do zrobienia dobrej fotki jest w moim przypadku cierpliwo¶æ (bo jedna fotka na 30 udaje sie potem obrobiæ), opanowanie dr¿enia r±k przy robieniu fotki i oczywi¶cie moment z³apania dobrego seeingu, bo ¶miem twierdziæ ¿e dobry seeing przy foceniu S³oñca jest cenniejszy ni¿ sprzêt i filtry. Dodatkowo muszê czekaæ cierpliwie na wyt³umienie drgañ. I tak: ustawiam telepa na konkretny obszar S³oñca ( w tym przypadku plamki), wsadzam orto 12,5 albo LVW 8mm (ju¿ nie pamietam co przy tej fotce za³adowa³em do wyci±gu :) ), ustawiam ostro¶æ, ustawiam tak plamkê ¿eby za chwilê wjecha³a mi w sam ¶rodek pola widzenia, przyk³adam aparat do okularu, ³apiê ostro¶æ aparatem, wstrzymuje oddech i robiê pstrik pstrik pstrik :szczerbaty: Niekiedy trzeba posiedzieæ parê godzin przy telepie ale jak widaæ niekiedy siê op³aca.
Za Chiny Ludowe nie mogê zrobiæ dobrej fotki z u¿yciem filtra Continuum, poniewa¿ autofocus w moim aparacie dostaje ¶wira kiedy widzi zielony kolor :Boink:
Trójwymiarowo¶æ granulacji bierze siê chyba z obróbki zdjêcia, u¿ywam g³ównie Infraview i Registaxa. Fotka generalnie nie jest taka czysta bo my¶lê ¿e zawiera te¿ trochê szumu.
Kolejny CME, pewnej pani z Meksyku uda³o siê to uwieczniæ
http://www.spaceweather.com/swpod2007/01sep07/Julia-Canizalez1_strip.jpg
Ca³o¶æ
tu.Ten post by³ edytowany przez
Pawlik dnia: 01 September 2007 - 17:27
Uchwyci³em jeszcze grupê 0970 na obrze¿u, st±d piêknie by³o widaæ pochodnie..mo¿ecie sobie spojrzeæ ba
Soho i zobaczyæ jak bardzo grupa przemie¶ci³a sie w ci±gu dnia (moja fota ok, godz. 17.00) obraz teleskopowy, tym razem w kolorze.
http://images29.fotosik.pl/76/21f6c2753f383231.jpgTen post by³ edytowany przez
ignisdei dnia: 06 September 2007 - 18:49
Po kilku dniach bez ani jednej plamci na S³oñcu, co¶ mo¿e siê chowaæ zza wschodnim winklem:
http://uploadway.com/files/406/20070910_1936_eit_195.gif
na pó³nocnej pó³kuli, na wschodzie (tzn. po lewej i powy¿ej ¶rodka) jest ma³y obszar aktywny. Znajduje siê to to na +15 stopniach nad równikiem - moim zdaniem za ma³o jak na cykl 24. - ale chyba i te¿ nieco za du¿o jak na cykl 23. (chocia¿ plamy na pó³nocnej pó³kuli pojawia³y siê ostatnio dalej od równika od po³udniowych odpowiedników).
Tak czy inaczej - obserwacje wskazane za dzieñ - dwa!
Od kilu dni mamy prawdziw± helioposuchê na S³oñcu. S± niby jakie¶ obszary aktywne, ale s± strasznie ma³e - i nie wygenerowa³y ¿adnych plam.
Co¶ nowego mo¿e siê wychyliæ niebawem zza wschodniego winkla s³onecznego:
http://uploadway.com/files/406/20070920_1306_eit_284.gif
odleg³o¶æ wzglêdem równika wskazuje na konfiguracjê starocyklow±...
i dalej pusto jak w benbenku
wzros³a ilo¶æ samobójstw :ha:
No to lukaæ mi tam - nawet sie nie obejrzymy a tu plama-gigant sie wychyli :szczerbaty:
Ja co¶ polukam ok. godziny 15:00. Jak narazie nie mam dostepu ani do teleskopu ani do filterka <_<
Niestety, nadal nie widac ¿adnej plamki... :( S³oneczko sie na nas obrazi³o <_<
Na szczê¶cie - w momentach dobrego seeningu - piêknie widaæ granulacjê. B)
Ale na soho pojawi³y siê 2 numerki plam
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/synopt...nspots_1024.jpgTylko, ¿e tych plam ju¿ nie ma.
Ale na soho pojawi³y siê 2 numerki plam http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/synopt...nspots_1024.jpg
Tylko, ¿e tych plam ju¿ nie ma. Przecie¿ ja patrzy³em na S³oñce w powerze 200x i nic nie zobaczy³em :o . Mo¿e to pochodnie?
tak sobie patrzê na zdjêcia z SOHO i takie wyj±tkowe siê trafi³o:
tu w wiêkszej rozdzielczo¶ci:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...925_1942_c3.gifwiêc co to jest za smuga?
mo¿e to tylko odblask od proturberancji za winklem?
ot ciekawostka
pierwszy raz wi¿u co¶ takiego
wygl±da mi na ³apkê chiñczyka ze ¶cierk± przecieraj±c± optykê :ha:
a tak na serio :wacko: :oco:
Moim zdaniem zwyczajnie odblask w optyce. Jest to to zakrêcone i nie pojawia siê w poprzednich fotkach...
Sporo takich artefaktów na SOHO...
A wracaj±c do S³oñca - cisza ostatnio na naszej Dziennej Gwie¼dzie, ale z drugiej strony te¿ jest ca³kiem sporo ma³ych obszarów aktywnych, które ledwo s± widoczne na magnetogramach.
Czê¶æ tych obszarów jest ca³kiem daleko od równika s³onecznego. Mo¿e to s± w³a¶nie te nie¶mia³e pocz±tki nowego cyklu?? Mo¿liwe, ¿e nowe obszary z dala od równika bêd± stopniowo coraz wiêksze, a¿ wreszcie który¶ obszar wyprodukuje plamê?
Powinno siê to zdarzyæ ju¿ niebawem! :)
daleko od równika s³onecznego s± ju¿ tylko efemerydalne zjawiska
nie rejestrowane niczym poza magnetogramami
o ile dobrze pamiêtam nie ma plam na S³oñcu powy¿ej chyba 45 stopnia
powy¿ej s± ju¿ tylko te w³a¶nie zjawiska efemerydalne/efemerydy
jak co¶ pokrêci³em to sorry - na chybcika z roboty pisze :szczerbaty:
Poni¿ej 45 stopnia te¿ ostatno nic nie ma.
w ogóle nic nie ma
:Cry:
daleko od równika s³onecznego s± ju¿ tylko efemerydalne zjawiska
nie rejestrowane niczym poza magnetogramami
o ile dobrze pamiêtam nie ma plam na S³oñcu powy¿ej chyba 45 stopnia
powy¿ej s± ju¿ tylko te w³a¶nie zjawiska efemerydalne/efemerydy
jak co¶ pokrêci³em to sorry - na chybcika z roboty pisze :szczerbaty: Chyba tak Tadeo-Ra - jednakowo¿ to co siê pojawia³o ostatnio pojawia³o sie oko³o 30 stopni, a nie 45. :)
Wystarczy rzuciæ okiem na SolarSoft'a , gdzie S³oñce jest w ³adnej siatce, przez co do¶æ szybko mo¿na oceniæ szeroko¶æ heliograficzn± ( :szczerbaty: ) danego obszaru.
A tam plamy z nowego cyklu mniej wiêcej siê powinny pojawiaæ. Powy¿ej 30 stopnia te¿ siê nieco obszarów pojawia³o - zatem przepraszam za nieprecyzyjne wyra¿enie. :)
...Wystarczy rzuciæ okiem na SolarSoft'a , gdzie S³oñce jest w ³adnej siatce, przez co do¶æ szybko mo¿na oceniæ szeroko¶æ heliograficzn± danego obszaru... Móg³by¶ podaæ namiary gdzie mo¿na poobserwowaæ S³oñce ubrane w tak± siateczkê ?
Mamy now± plamkê, a w³a¶ciwie plamusie (970) ;)
Ten post by³ edytowany przez
Pawlik dnia: 28 September 2007 - 13:54
Móg³by¶ podaæ namiary gdzie mo¿na poobserwowaæ S³oñce ubrane w tak± siateczkê ? Jasne! Proszê bardzo!
http://www.lmsal.com.../latest_events/Nie jestem pewien ale 0970 ju¿ chyba (przelotnie) by³a na S³oñcu potem zniknê³a. Teraz, jak widaæ odradza siê na nowo!
Mamy plamke?! :)
No i ca³y ¶wiat pope³ni³ wielka wtopê - grupa nazywa siê 0971 a nie 0970!
Maleñka grupa, ale jest. Fotka pierwsza z SWED-80, druga z SC10" ognisko g³. Canon 350D, folia, plus UV/IR. Stacki z 5-ciu fotek, balans, levels, maska wyostrzajaca.
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
cudownie
nawet pomimo przeostrzenia na drugim ujêciu widaæ granule
:helo: :notworthy:
A jak wizualnie? Ile jest plam? Piêæ?
Gratulujê i... zazdroszczê!
No to ju¿ wiem ¿e jutro zalicze dzienne obserwacje :D ...
A jak wizualnie? Ile jest plam? Piêæ?
Gratulujê i... zazdroszczê! Dziêki. Przez SC10" (125X) naliczylem chyba osiem, ale te najmniejsze to byly pory miedzy granulami. Wizualnie zawsze to troche lepiej siê prezentuje niz na zdjeciu, a szczególnie z nasadka dwuoczn±.
I z dzisiejszego poranka, choæ zauwa¿y³em ¿e jakby ich mniej ... :huh:
http://images13.fotosik.pl/117/3dd453102150d5b5m.jpg
Szkoda, ¿e nie ma nic ciekawego. Na takie plamki to siê nawet telepa nie chce wystawiaæ ;p
...Na takie plamki to siê nawet telepa nie chce wystawiaæ... Fakt, plamki do¶æ anemiczne...ogl±da³em je rano w Kronosie 26x70 i gdybym nie wiedzia³ gdzie szukaæ to pewnie bym je przeoczy³ !
Na S³oñcu obecnie mamy do¶æ ciekaw± grupê plam 0972. Pojawi³a siê ona 5 pa¼dziernika w godzinach po po³udniowych (naszego czasu) prawie dok³adnie na ¶rodku S³oñca.
Wczoraj bardzo szybko ros³a - a dzi¶ wygl±da, jak gdyby bieguny pó³nocne i po³udniowe w tej grupie 'odje¿d¿a³y' od siebie:
http://uploadway.com/files/406/972_big2.gif
Ponoæ do¶æ czêsto takie 'rozje¿d¿anie siê' sygnalizuje koniec aktywno¶ci danej grupy. Czy tak siê stanie w tym przypadku?? Je¶li tak, to ta plama bêdzie istnia³a na S³oñcu przez dos³ownie kilkadziesi±t godzin!
POZOR POZOR x4!
Na S³oñcu mamy aktualnie mo¿liwe cztery ciekawe miejsca, gdzie co¶ mo¿e siê w najbli¿szej przysz³o¶ci dziaæ:
http://uploadway.com/files/406/20071010_0706_eit_284.gif
I tak po kolei:
1. Mo¿liwy obszar aktywny, jeszcze schowany za wschodnim winklem S³oñca - powinien wychyliæ siê za dzieñ lub dwa.
2. Obszar aktywny, widoczny równie¿ na magnetogramach SOHO, oddalony o 30 stopni od równika. Konfiguracja nowocyklowa! Pojawi³ siê oko³o 8 pa¼dziernika i powoli ro¶nie... Czy wygeneruje choæby najlichsz± plamkê?
3. Pozosta³o¶æ po 0972 - nigdy nic nie wiadomo, czy grupa nie zechce powróciæ, chocia¿ powoli ten region siê uspokaja.
4. Ca³kiem aktywny obszar na po³udniowej pó³kuli o konfiguracji starocyklowej - czy wygeneruje plamê? Jest to mo¿liwe!
cholerka niby daleko a jednak blisko równika te dwa podejrzane o plamotwórczo¶æ cosie
:D
trzeba powo³ac komisjê d/s plamek nowego okresu
i przes³uchac te regiony
Na tarczy czysto, czy to tylko folia mi wyp³owia³a :angry: ?
pusto jak w benbenku
cholera muszê dotoczyæ przelotkê na nowe precious - filterek szklany 1000dêbów :lol:
zanim siê zaczn± plamki
testowa³e¶ ju¿ filterek prowizorycznie na jakiej¶ ta¶mie samoprzylepnej? Jak wra¿enia?
jak do tej pory mam same jaja z tym filtrem
zaczê³o siê od tego ¿e kole¶ z USA sprzedawa³ jako 4" - wiêc bêdzie w sam raz na MAKa
postanowi³em kupiæ - a ¿e mia³em przy okazji zbêdne 150 z³
wiêc posz³o WU kasa do go¶cia
tu by³a ponad 2 miesiêczna korespondencja z go¶ciem który nie wiedzia³ jak siê odbiera kase z Western Union
wreszcie przysz³a przesy³ka a tu niespodziewajka
filtr jest 5,75" wiêc du¿o za du¿y na MAKa
a na 6" Soligorka za ma³y
tak wiêc mia³em go jedynie w ³±pkach i patrza³em ga³kamy ocznymy
na cudne S³onko
wiêc jak na razie za wiele powiedzieæ nie mogê co do parametrów fylterka
teraz w sumie siê zastanawiam co dalej
czy robiæ przelotkê na MAKa 102 czy mo¿e popchn±æ MAKa 102 i zanabyæ 125/127
czy te¿ mo¿e w ogóle jakiego¶ refraktora 125/127
zagwozdka
a ¿e na razie nie mam absolutnie kasy to stojê w miejscu
zabawa z filterkiem mam nadziejê siê koñczy
dzi¶ jade odebraæ od tokarza now± koñcówke do mojego MT750
dziêki której bêdê móg³ uzywaæ tego filterka
A co daje ten filtr, czego folia nie daje?
a ¿e na razie nie mam absolutnie kasy to stojê w miejscu W razie czego wujek Kanarkus z chêci± przyjmie wzamian za koraliki, per³y i inne waluty wymienialne... :P To cu¶ by pasowa³o do mojego chr chr chr achromata!
filterek panie szklany jak to szklany
oprawna normalna - nie przeciera siê sam z siebie i nie zu¿ywa itd
to jest ND5
daje cudowne pomarañczowe s³oneczko i mam nadziejê ¿e i foty bendom lepszejsze - jak siê jeszcze do³o¿y solar continuum
Czyli daje po prostu mniej zniekszta³cony obraz ni¿ przez foliê?
Nie ³atwiej by³oby takie co¶ dostosowaæ do Maka102?:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=369
no w tej cen ie kupi³em na astromarcie - troszkê lepszej :ha: firmy
To daj znaæ jak siê takie cudo sprawuje. Latem jako¶ mi siê nie widzia³o obserwowanie S³oñca, bo za ciep³o by³o, ale zim± to mo¿e byæ ciekawa odmiana.
filterek panie szklany jak to szklany
oprawna normalna - nie przeciera siê sam z siebie i nie zu¿ywa itd
to jest ND5
daje cudowne pomarañczowe s³oneczko i mam nadziejê ¿e i foty bendom lepszejsze - jak siê jeszcze do³o¿y solar continuum Jak kupi³e¶ filtr to teraz przez miesi±c plam nie bêdzie :szczerbaty: .
¯eby¶my nie musieli 11 lat czekaæ ;)
Jak kupi³e¶ filtr to teraz przez miesi±c plam nie bêdzie :szczerbaty: . ale to by³o 2 miesi±ce temu :banan: :ha:
I co, s± plamy?
ale to by³o 2 miesi±ce temu :banan: :ha: No, bo ostatnie moje obserwacje plam mia³y miejsce z 2 miesi±ce temu. :szczerbaty:
I co, s± plamy? Akurat przez popo³udnie 6 listopada na S³oñcu by³a jedna grupcia plam 0973. Teraz ju¿ jej nie ma. Ale warto o niej pamiêtaæ, bo przez 28 dni nie by³o ani jednej plamy na twarzyczce naszej Dziennej Gwiazdy.
I co, s± plamy? chyba opadowe :szczerbaty:
Niedawno kupi³em filtr s³oneczny, zbudowa³em oprawe i dzisiaj testowalem, nawet plameczki nie ma :/
Ale S³oñce i tak jest suuuuper :D na pocieszenie przez tarcze naszej Gwiazdeczki przelecia³ samolot, efekt by³ niesamowity...
Pozdrawiam,
Krawat.
Na S³oñcu w³a¶nie siê pojawi³a ma³a grupa plam, oznaczona 0975. Obserwacje wskazane, bowiem zupe³nie nie wiadomo jak d³ugo ta grupa prze¿yje. Znajduje siê na pó³nocnej pó³kuli na szeroko¶ciach starocyklowych, nieco na zachód od ¶rodka tarczy.
Na S³oñcu w³a¶nie siê pojawi³a ma³a grupa plam, oznaczona 0975. Obserwacje wskazane, bowiem zupe³nie nie wiadomo jak d³ugo ta grupa prze¿yje. Znajduje siê na pó³nocnej pó³kuli na szeroko¶ciach starocyklowych, nieco na zachód od ¶rodka tarczy. Jakie¶ ma³e te plamki... :huh: :Boink:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/synoptic/sunspots_earth/mdi_sunspots_1024.jpg
Jak siê rozpogodzi to mo¿e urosn±... :ha:
I znów czysto... Za pa¼dziernik miesiêczna liczba Wolfa tylko, albo a¿ nieco ponad 1,3. W tym miesi±cu bêdzie podobnie :blink:
Znów kilka dni by³o cicho... Ale kto wie czy nie do dzisiaj??
Najnowsze EIT'y pokazuj± dwa (trzy) ciekawe miejsca:
http://uploadway.com/files/1010/20071201_0224_eit_195a.gif
Numerem 1 oznaczy³em obszar aktywny, który wczoraj jeszcze nie istnia³, a teraz ro¶nie i jest ³adnie widoczny nawet na magnetogramach. Bardzo mo¿liwe, ¿e wygeneruje ma³± plamk± dzi¶ lub jutro! :)
Numer 2 to obszar ma³y (ale jak na warunki minimum ca³kiem du¿y!) aktywny prawdopodobnie wci±¿ chowaj±cy siê za winklem S³oñca - mo¿liwe, ¿e jutro siê pojawi po naszej, oczywi¶cie 'jasnej' stronie S³oneczka.
Numer 3 to ciekawostka - oczywi¶cie nic nie wygeneruje, ale jest to obszar aktywny bardzo blisko bieguna s³onecznego. Stosunkowo czêsto takie obszary powstaj±, ale s± raczej s³abe. Ten jest relatywnie mocny - dlatego poleca siê obserwacje (tym razem przez internet) tego obszaru! :)
Kanarkusie, czy¿by¶ nie zauwa¿y³ dzisiaj tej grupy plam?
Za³±czone miniaturki
l
l
Kanarkusie, czy¿by¶ nie zauwa¿y³ dzisiaj tej grupy plam? £oj przepraszam, ¿e tak pó¼no odpisujê! To grupa 0977 - jest ju¿ od kilku dni na S³oñcu, ale to nic wielkiego.
Kilka godzin temu natomiast nieco grubsza zwierzyna pojawi³a siê tu¿ przy wschodnim brzegu tarczy S³oñca.
Obserwacje wskazane! :)
Kanarkus ma chyba na my¶li t± plamcie:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/synoptic/sunspots_earth/mdi_sunspots_1024.jpg
Poczekajmy a¿ siê nieco bardziej wychyli. Ja muszê czekaæ na chwile rozpogodzenia :unsure: ...
Tak ze 3 plamy s±. Otoczone pochodni±. Ale widzia³em krótko, jak by³y prze¶wity w chmurach. Nie zd±¿y³em siê przyjrzeæ zbyt dobrze, bo chmury przeszkodzi³y.
0978 ju¿ siê na dobre wychyli³a zza wschodniego winkla S³oñca - mo¿na ju¿ j± obserwowaæ w pe³nej rozci±g³o¶ci.
0977 zniknê³a ju¿ chyba na dobre (choæ magnetogramy wci±¿ co¶ pokazuj±).
A na deser:
Pojawi³a siê w³a¶nie - kilkana¶cie godzin temu - nowa grupa (prawdopodobnie zostanie oznaczona 0979) po pó³nocnej stronie S³oñca i niedaleko zachodniego brzegu. O 15.30 CET b³ysnê³a B 2.0, co jest naprawdê niez³ym wynikiem, jak na okres minimum - i plamê, której wczoraj jeszcze nie by³o!
Dzi¶ trochê przed zachodem sobie poogl±da³em. 0978 jest fajna (moja pierwsza plama, w³a¶ciwie s± dwie), nie¼le widoczna. co prawda S³oñce by³o za chmurami i nisko ale i tak obraz by³ zadowalaj±cy.
Wróci³em pod d³ugiej przerwie ze s³oñca do S³oñca, nic ciekawego nie by³o a teraz jest to mam okazje polukaæ i pofociæ ale te moje fotki to wiadomo :szczerbaty:
Pozdrawiam :)
Meldujê :Salut: : dzisiaj naliczy³em oko³o 12-13 plam
Jestem pod ogromnym wra¿eniem tego co widaæ! - musicie to zobaczyæ
Sprzêt: Celestron Powerseeker 114/900 na EQ + Baaderek
Pozdrawiam i ¿yczê ¶wietnej pogody!
Meldujê :Salut: : dzisiaj naliczy³em oko³o 12-13 plam
Jestem pod ogromnym wra¿eniem tego co widaæ! - musicie to zobaczyæ
Sprzêt: Celestron Powerseeker 114/900 na EQ + Baaderek
Pozdrawiam i ¿yczê ¶wietnej pogody! Potwierdzam. Naprawdê niesamowite, minimum a tu taka niespodziakna...
Przed chwil± jeszcze raz policzy³em i sporz±dzi³em szkic - jest ich oko³o 16! :icon_cool:
Zaczyna siê robiæ do¶æ ciekawie...
Po 'naszej' stronie S³oñca 0980 powoli ro¶nie.
Na dodatek STEREO (behind) pokazuje ciekawy region, który powinien byæ na winklu widocznej tarczy S³oñca za jakie¶ 4 - 5 dni:
http://uploadway.com/files/406/20071210_031530_n7euB_195.jpg
(ten obszar po lewej u góry).
To to jest po³o¿one do¶æ daleko od równika, po pó³nocnej stronie - czy¿by wreszcie co¶ powa¿nego nowocyklowego?? :)
(Przypominam, ¿e nadal nie by³o ¿adnej plamy nowego cyklu - obszary aktywne owszem, ale wci±¿ s± za ma³e, by wygenerowaæ plamy. Ten obszar wygl±da na ca³kiem du¿y!).
ciekawe czy sa gdzie¶ wyniki obserwacji plam efemerydowych na S³oñcu :mellow:
ale gdyby co¶ krótkotrwa³ego nowocyklowego :ha: siê pojawi³o to pewnie by o tym juz tr±bili
swoj± droga ciekawostka ¿e ju¿ chyba z 2 michy czekam na pogodê aby potestowaæ filterek
ale gdyby co¶ krótkotrwa³ego nowocyklowego :ha: siê pojawi³o to pewnie by o tym juz tr±bili Tr±biliby tr±biliby! Dlatego te¿ z takimi palpitacjami serducha opisuje prawie ka¿de zaburzenie na magnetogramach, które jest dalej od równika - z nadziej± 'na co¶ wiêcej'. :P
W zasadzie siê zastanawiam, czy prognoza nastania nowego cyklu w marcu 2008 nie jest zbyt 'optymistyczna' (je¶li pamiêtacie o co chodzi). Mamy grudzieñ 2007 - a tu nic!
ty we¼ przestañ
czy¿by grozi³o nam bezplamie na miarê Maundera :blink: :ha:
To jedna z ciekawszych plam od roku, szkoda ¿e jestem bezsprzêtowcem s³onecznym i chêtnie bym
na ¿ywo sobie popatrzy³ a nie tylko soho i soho :angry:
To jedna z ciekawszych plam od roku, szkoda ¿e jestem bezsprzêtowcem s³onecznym i chêtnie bym
na ¿ywo sobie popatrzy³ a nie tylko soho i soho :angry: A projekcja?? :)
W³a¶nie sobie budujê teleskop wy³±cznie do projekcji > czytaj "S³oneczne ATM"
Bo takie stosowanie ¿agla na lichym monta¿u skyluksa nie zadowala mnie, a obraz i tak jest zbyt jasny
trudno go os³oniæ przed nie po¿±danym ¶wiat³em i tak problemy mo¿na mno¿yæ.
Wiêc dopingujcie mnie abym przed tranzytem Merkurego zd±¿y³ skoñczyæ :ha:
przepraszam ja tu takim noobkiem jestem...macie czesto dokladne info co i jak gdzie i kiedy i w ogole..skad to wiecie ? jest pewnie jakas stronka www ktora podaje takie obszerne info aktualnosci na naszym sloneczku ?
pozdrowionka..
Aktualne obrazy S³oñca mo¿na znale¼æ m. in.
TUTAJ, jeszcze wiêcej aktualnych informacji:
TUTAJRó¿ne informacje:
TUTAJLinki do stron o S³oñcu i nie tylko:
TUTAJPrzy okazji przy³±czam siê do pro¶by o namiary na ciekawe strony z informacjami o S³oñcu.
Pozdrawiam. :Beer:
ansmann dziekuje :Beer: szkoda ze to tylko in english ...czemu polska zawsze taka biedna musi byc ? :(
Kliknij w googlach TOS, jest tam polska stronka obserwatorów S³oñca.
przepraszam ja tu takim noobkiem jestem...macie czesto dokladne info co i jak gdzie i kiedy i w ogole..skad to wiecie ? jest pewnie jakas stronka www ktora podaje takie obszerne info aktualnosci na naszym sloneczku ?
pozdrowionka.. Nieco linków dziab³em w w±tku 'instrukcja obs³ugi' -
http://astro-forum.o...showtopic=17070Possdrafiam
No!
Grupa 0978 dos³ownie 'przed chwil±' wygenerowa³a rozb³ysk klasy C!
http://uploadway.com/files/406/20071213Xray.gif
Dziêkujemy bardzo! :)
Na dodatek wspomniany obszar aktywny daleko od równika jest ju¿ ca³kiem dobrze widoczny po naszej, 'jasnej' stronie S³oñca:
http://uploadway.com/files/406/20071213_0706_eit_284.gif
Wydaje mi siê, ¿e jest s³abszy ni¿ kilka dni temu (gdy jeszcze by³ za winklem), ale ponoæ wci±¿ s± widoczne dooko³a pochodnie. Czy jest gdzie¶ tam jaka¶ ma³a plamka? Konfiguracja magnetyczna jest nowocyklowa, wiêc jakakolwiek plama by³aby sporym wydarzeniem! :)
(Osobi¶cie s±dzê, ¿e plama ju¿ tam by³a i teraz obszar s³abnie...)
Mniam!
Dzi¶ oko³o 9 rano czasu GMT by³ b³ysk ze wspomnianego obszaru aktywnego po³o¿onego dalej od równika (o konfiguracji nowocyklowej):
http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_even...71213_0922.htmlOstatni obraz z SOHO:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...224_mdi_igr.gifWydaje siê sugerowaæ, ¿e mo¿e tam naprawdê byæ plama! Obserwacje wskazane!
Na dodatek obszar starocyklowy, po³o¿ony 'tu¿ pod' (czyli te¿ po pó³nocnej stronie, ale bli¿ej równika) tym obszarem aktywnym, te¿ w³a¶nie móg³ wygenerowaæ plamê!
Zaczyna siê robiæ ciekawie! :) Je¶li naprawdê oba obszary maj± plamy, to w³a¶nie w tym momencie mamy rzadk± okazjê obserwowaæ dwa nak³adaj±ce sie cykle na raz.
Dla mnie jak byk na tym obrazku z SOHO:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...424_mdi_igr.gifjak byk widaæ plame w tym nowocyklowym obszarze aktywnym. Je¶li tak jest naprawdê, to dzi¶ jest prze³omowy dzieñ dla 24. cyklu! Czy kto¶ mo¿e to potwierdziæ obserwacyjnie??
Durne pytanie... naprawde durne... Czy jak to jest pierwsza nowocyklowa, to mo¿emy juz robiæ jakie¶ predykcje kiedy bedzie np. 5 du¿ych grup na raz?
Pozdrawiam.
Durne pytanie... naprawde durne... Czy jak to jest pierwsza nowocyklowa, to mo¿emy juz robiæ jakie¶ predykcje kiedy bedzie np. 5 du¿ych grup na raz?
Pozdrawiam. Tak, w maksimum, za jakie¶ 4 lata :szczerbaty:
Kurna... a ¿eby by³y choæ 2-3? Czy moge sobie za³o¿yæ , ze ten filtr 1000dêbowy mam ¶ci±gac na jesieñ, czy spokojnie moge zasn±æ jeszcze na 2-3 lata?
Pozdrawiam.
Durne pytanie... naprawde durne... Czy jak to jest pierwsza nowocyklowa, to mo¿emy juz robiæ jakie¶ predykcje kiedy bedzie np. 5 du¿ych grup na raz?
Pozdrawiam. Ale¿ oczywi¶cie - jako¶ w 2009/2010 roku na mój gust. :)
Pozdrawiam
Jest ju¿ artyku³ o tym obszarze aktywnym, o którym ostatnio namiêtnie pisa³em:
http://science.nasa...._excitement.htmPolecam! :)
Nie mia³em okazji jeszcze spojrzeæ na S³oñce, ale je¶li ta plamka rzeczywi¶cie siê pojawi³a, to jest ona z nowego cyklu i wygl±da na to ¿e M.Dikpati uda³o siê prawie idealnie wstrzeliæ ze swoj± prognoz± terminu nowego cyklu.
w³a¶nie wróci³em ze Wa³a
grupkê rozanielonych 798 to ¿ek widzia³ek
ale tej nowocyklicznej to niee
seeing by³ s³aby ale mo¿e cosik na fotencjach wylezie
Jednak mojej slonecznej lunecie troche do SOHO brakuje:P
Z plamy nici.
Dla mnie jak byk na tym obrazku z SOHO:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...424_mdi_igr.gif
jak byk widaæ plame w tym nowocyklowym obszarze aktywnym. A móg³by¶ zaznaczyæ miejsce domniemanej plamy ?
A móg³by¶ zaznaczyæ miejsce domniemanej plamy ? Jest zaznaczona w tym linku
http://science.nasa...._excitement.htmTen post by³ edytowany przez
Kamil K. dnia: 15 December 2007 - 15:38
Jest zaznaczona w tym linku
http://science.nasa...._excitement.htm Ale mi chodzi o zaznaczenie plam(y) na zdjêciach z SOHO/MDI
Ale mi chodzi o zaznaczenie plam(y) na zdjêciach z SOHO/MDI Na fotce z SOHO widaæ dwa poja¶nienia dok³adnie lub prawie pok³adnie w miejscu zaznaczonym obwódk± na fotce z linku który poda³em, i w³a¶nie to górne poja¶nienie mo¿e byæ zal±¿kiem plamy (je¶li siê pojawi) nowego cyklu.
Zapraszam do s³onecznego konkursu. Dla tych, którzy dobrze wytypuj± miesi±c i rok nowego cyklu nagroda :-)
http://www.tossun.yoyo.pl/viewtopic.php?f=...11&p=21#p21
Zapraszam do s³onecznego konkursu. Dla tych, którzy dobrze wytypuj± miesi±c i rok nowego cyklu nagroda :-)
http://www.tossun.yoyo.pl/viewtopic.php?f=...11&p=21#p21 £oj... To mo¿e byæ problem. A za co uznajesz pocz±tek nowego cyklu??
(Podpowied¼ - zamieszanie z pocz±tkiem 23. cyklu).
Za pocz±tek nowego cyklu uznajê miesi±c, w któym pojawi siê grupa plam, w odleg³o¶ci od równika s³onecznego conajmniej +/-25 stopni w szeroko¶ci heliograficznej. Bazowaæ bêdê na danych TOS - patrz Komunikat TOS.
Za pocz±tek nowego cyklu uznajê miesi±c, w któym pojawi siê grupa plam, w odleg³o¶ci od równika s³onecznego conajmniej +/-25 stopni w szeroko¶ci heliograficznej. Bazowaæ bêdê na danych TOS - patrz Komunikat TOS. Czy aby na pewno?? Ja nie jestem taki pewien.
Cytuj±c samego siebie z s±siedniego forum (oraz dane historyczne, które mo¿na znale¼æ w internecie):
Dla porównania - poprzedni, tzn obecny cykl 23 oficjalnie zacz±³ siê w maju 1996 roku - a pierwsz± plamê 23 cyklu zaobserwowano ju¿ 12 sierpnia 1995 roku - http://www.yccc.org/...ve/cycle23.html. Nie wiem na jakiej podstawie uwa¿a siê, ¿e nast±pi³a zamiana cykli. Chyba jest to uwarunkowane pojawianiem siê plam starego i nowego cyklu - co¶ jakby okres 'bezkrólewia'. Czy kto¶ mo¿e jest bardziej zorientowany w tym temacie??
Ró¿ne ¼ród³a ró¿nie podaj±. Zazwyczaj przyjmuje siê do¶æ wzglêdne okre¶lenie, ¿e nowy cykl zaczyna siê gdy pojawi± siê plamy w szeroko¶ci ok. +/- 30 stopni. Wg TOS cykl XXIII zacz±³ siê w czerwcu 1996r. gdy pojawi³a siê pojedyñcza plama w szeroko¶ci +37 stopni (patrz wykres motyla na str.TOS).
Po kilku dni helioposuchy, mo¿e siê w³a¶nie co¶ dziaæ.
Mo¿liwe, ¿e w³a¶nie siê generuje nowy obszar nowocyklowy na pó³kuli pó³nocnej.
http://uploadway.com/files/949/20071225_2228_mdi_mag.gif
Pojawi³ siê dos³ownie kilkana¶cie godzin temu i ro¶nie.
Je¶li tak, to jest bardzo wysoko! Napewno powy¿ej 30 szeroko¶ci heliograficznej.
Prócz tego obszar aktywno¶ci, starocyklowy, wychyla siê w³a¶nie na wschodni brzeg widocznej tarczy s³onecznej.
Na SpaceWeather pojawi³a sie informacja o rozpoczêciu 24 cyklu s³onecznego
http://www.spaceweather.com/images2008/04jan08/newspot.jpg
No to przegapi³em, a jeszcze dwa dni temu obserwowa³em wschód 980. Eh :unsure:
no to czekamy na kolejne plamki nowocyklowe
bo jak mawiaj± s³onecznikowcy
jedna plama cyklu nie czyni :ha:
No widzê, ¿e kto¶ mnie uprzedzi³! Brawo Tadzis³aw! :)
Tez je wczoraj widzia³em na tej stronie Soho. Dziwne tylko, ¿e numerka nie zaznaczyli jeszcze.
no to czekamy na kolejne plamki nowocyklowe
bo jak mawiaj± s³onecznikowcy
jedna plama cyklu nie czyni :ha: W³a¶nie o to chodzi. Kiedy nastaje nowy cykl?? Jaka jest zasada? Poprzednim razem nowy cykl 'zacz±³' siê ponoæ rok po pierwszej plamie nowocyklowej...
Na spaceweather dzi¶ podaj±, ¿e
For reasons explained in a recent Science@NASA story, this marks the beginning of Solar Cycle 24 and the first step toward a new solar maximum.
(ta 'recent story' to o tym obszarze z po³owy grudnia, o którym pisali¶my)
Ten post by³ edytowany przez
kanarkusmaximus dnia: 05 January 2008 - 11:03
Dzisiaj w po³udnie wzi±³em Kronosa 26x70 aby zobaczyæ s³oneczko i pierwszy raz mia³em okazjê zobaczyæ tê plamkê...maleñstwo bo maleñstwo, ale niew±tpliwie to plama nowego cyklu :Salut:
w³a¶nie klikaj±c na GG z maciejem Monterem (a4u)
klikawszy na ten temat nurtujacy wspó³czesnych s³onecznikarzy amatorów gawêdziarzy
moja definicja nowego cyklu :ha:
nowy cykl zaczyna siê wtedy, gdy pojawi siê para plam na dwóch pó³kulach o polaryzacji zgodnej z zapowiadanym nowym cyklem
zapamiêtajcie ten dzieñ - dzisiaj
kiedy to tworzê podwaliny pod now± naukê
astrosolariê
:ha: :banan: :ha:
Niestety, pierwsza grupa 24. cyklu ju¿ zanika.
Ale! Wygenerowa³a pierwszy 'oficjalny' rozb³ysk 24. cyklu!
Sta³o siê to dzi¶ o 2.26 GMT - si³a to B 1.2. Ma³o, ale warto zapamiêtaæ. :)
Animacja rozb³ysku:
http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_even...07_0226_lm.html
24. cykl aktywno¶ci s³onecznej rozpoczêty!
Po miesi±cach wyczekiwañ w styczniu 2008 roku na tarczy widocznej czê¶ci S³oñca pojawi³o siê oto co¶ takiego
http://uploadway.com/files/406/20080104_1600_mdi_igr.gif
(co w magnetogramie wygl±da³o o tak:
http://img505.imageshack.us/img505/3306/200801041428mdimagvq3.gif )
Pierwsza plama nowego cyklu, oznaczona numerem 0981, pojawi³a siê 3 stycznia 2008. Na dodatek, 7 stycznia 2008, wygenerowa³a pierwszy rozb³ysk (s³aby, bo niskich stanów klasy B, ale jednak!) w nowym cyklu, który mo¿na zobaczyæ o tutaj:
http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_even...07_0226_lm.htmlWcze¶niej, w po³owie grudnia 2007, pojawi³ siê jeden obszar aktywny nowocyklowy - niestety jednak nie wygenerowa³ plamy (albo te¿ plama siê rozpad³a po niewidocznej z Ziemi pó³kuli S³oñca):
http://uploadway.com/files/406/20071213_0706_eit_284.gif
Zatem nowy cykl rozpoczêty! Mamy obecnie szansê obserwowaæ zarówno nowocyklowe jak i starocyklowe plamy - obserwacje wskazane!
Mamy na S³oñcu pewne dziwad³o!
http://uploadway.com/files/406/2008_01_11newspot_map_anim.gif
Ten wysuniêty na wschód aktywny obszar znajduje siê blisko równika - wiêc jest starocyklowy. Jest tam jedna ma³a plamka. Wszystko wygl±da³oby zwyczajnie, gdyby nie to, ze konfiguracja magnetyczna jest odwrotna, czyli nowocyklowa.
Zatem plama jest tam, gdzie siê pojawiaj± obszary ze starego cyklu - a zachowuje siê jak na nowy cykl przysta³o. Dziwad³o!
Co¶ podobnego istnia³o, ale znacznie krócej!, w 2006 roku -
http://science.nasa....g_backwards.htm .
Warto zatem obserwowaæ ten obszar!
28 stycznia 2008. Po wielu wielu dniach bez ani jednej plamci, mo¿e wreszcie co¶ siê pojawi³o na wschodnim winklu S³oñca?? Obserwacje wskazane! :) Wygl±da to na ca³kiem przyzwoit± grupê! Niestety starocyklowa...
No i pojawi³a siê ma³a grupa plam przy wschodnim brzegu tarczy S³oñca. Jest to grupa staro cyklowa, kto wie mo¿e siê jeszcze rozwinie...
Dzisiaj jest ³adna pogoda, mam zamiar pocelowaæ w S³oñce z zamiarem zalookania grupki 982... Op³aca siê to robiæ ze zwyk³± foli± Baader'a? ;) Nigdy jeszcze plamek nie widzia³em :rolleyes: w³asnym telepem.
Pozdrawiam,
Kuba
Grupka ju¿ zanika. Nie wiem czy jeszcze co¶ zdo³asz zobaczyæ. Jak by³y dobrze widoczne to akurat chmury by³y. Zawsze sprawdzaj na stronie SOHO czy co¶ jest czy nie ma.
Zawsze tam sprawdzam, a jako ¿e muszê na 100% wypróbowaæ obrobion± foliê Baaderka, to my¶lê o przycelowaniu w t± grupê. Zobaczymy, za chwilê wychodzê z telepem na próbê, pó¼niej opiszê ;)
Pozdrawiam
muszê na 100% wypróbowaæ obrobion± foliê Baaderka Foliê mo¿esz wypróbowaæ i bez plamek.
Zawsze mo¿esz obserwowaæ granulacjê. B)
Sprawdza³em dzisiaj, i poza tym, ¿e tarczê ³adnie by³o widaæ, to plam, ju¿ niestety nie zauwa¿y³em, bo mia³em przy sobie tylko okularek 25mm, ze wzglêdu, ¿e spieszy³o mi siê w go¶ci :szczerbaty: . Liczê natomiast na nastêpne zjawiska, w nied³ugim czasie ;)
Pozdrawiam
Plamy s± ale malutkie, cie¿ko je dostrzec...
Mieli¶my dzisiaj pogodne niebo w Lublinie, wiêc skorzysta³em z okazji by cykn±c fotkê ktora ujawnila maleñka grupê plam na du¿ej szerokosci. Parametry zdjêcia: stack 5 fotek z ED 80 + barlow 2x(ogniskowa ekw. 1200mm.) Canon 350D, filtry: Folia Baadera + UV-IR block, ISO 200, 1/400s. godz. 15:00.
Za³±czone miniaturki
l
l
Mieli¶my dzisiaj pogodne niebo w Lublinie, wiêc skorzysta³em z okazji by cykn±c fotkê ktora ujawnila maleñka grupê plam na du¿ej szerokosci. Parametry zdjêcia: stack 5 fotek z ED 80 + barlow 2x(ogniskowa ekw. 1200mm.) Canon 350D, filtry: Folia Baadera + UV-IR block, ISO 200, 1/400s. godz. 15:00. Ech niestety - z tego obrazka z SOHO:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...836_mdi_igr.gifWynika, ¿e to nie by³a grupa na du¿ej szeroko¶ci, a tylko 'starocyklowa'... :(
Ta grupa chyba nawet nie zd±¿y³a dostaæ oznaczenia (0983) zanim siê rozpad³a. Ciekawe jaki numer dostanie nastêpna grupa...
Masz racjê. Pochopnie ocenilem jej pozycjê z ustawienia w kadrze, ktory z nawyku bywa z grubsza zgodny z siatk± wspólrzêdnych (¶ci¶lej, z osi± deklinacji monta¿u) ale nie uwzglêdnilem k±ta osi obrotu S³oñca i jej pochylenia na ekliptyce.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 11 February 2008 - 22:44
Masz racjê. Pochopnie ocenilem jej pozycjê z ustawienia w kadrze, ktory z nawyku bywa z grubsza zgodny z siatk± wspólrzêdnych (¶ci¶lej, z osi± deklinacji monta¿u) ale nie uwzglêdnilem k±ta osi obrotu S³oñca i jej pochylenia na ekliptyce. Polecam t± stronê do szybkiej oceny rozmieszczenia obszarów aktywnych wzglêdem s³onecznego równika:
http://www.lmsal.com.../latest_events/ . Bardzo siê przydaje!
Szanowni S³onecznicy!
Mo¿liwe, ¿e wreszcie co¶ siê dzieje na S³oñcu!
Mieli¶my CME, prawdopodobnie z nowocyklowego regionu, co wci±¿ jest schowane za winklem, nawet dla STEREO B:
http://www.spaceweather.com/images2008/24f...h2sle1el0ur3k72...oraz chyba siê w³a¶nie pojawi³a drobna plamka na widocznej tarczy S³oñca tu¿ ko³o równika.
Obserwacje wskazane!
Wczoraj widzia³em chyba jak±¶ plamke ale chmur pe³no by³o wiêc nie widzia³em jej d³ugo.
Jest maleñstwo, ale pogody mi zabrak³o ¿eby zrobiæ porz±dne zdjêcie. Jest niewiele wiêksza od granulacji.
Za³±czone miniaturki
l
l
chyba to widzia³em w³a¶nie
Co¶ siê pojawi³o, ale nied³ugo zniknie za brzegiem tarczy. Fotka z godziny 10:42. Ref. ED-80, barlow 2x, kamera DMK 21AU04, UV-IR Cut filter, Solar Continuum filter, czyli na fotce widaæ tylko w±ski zakres 540nm.
Za³±czone miniaturki
l
l
same drobinki, gdzie te po¿±dne plamy <_< .. no trzeba jeszcze poczekaæ
Testowa³em tylko kamerkê z filtrami na fotosferze. :rolleyes:
same drobinki, gdzie te po¿±dne plamy <_< .. no trzeba jeszcze poczekaæ W³asnie, kiedy przewidywany jest jaki¶ wzrost aktywno¶ci s³onecznej ?
Bo ostatnie porz±dne plamy na S³oñcu by³y chyba we Wrze¶niu widoczne.
Teraz dopiero po³apa³em sie ze jest trzy w±tki o plamach na S³oñcu i tu powinienem umie¶ciæ swojego posta z dzisiejsza fotk±, co te¿ czyniê. ED-80, kamerka DMK 21, filtry: Folia Baader, UV/IR -block, Solar Continuum. ok. 140KL Z 500.
Za³±czone miniaturki
l
l
Godzinê temu by³ rozb³ysk klasy M o warto¶ci 1,7. Jak na minimum, jest to ewenement sam w sobie!
Link do animacji rozb³ysku:
http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_even...80325_1836.html
to nie to samo miejsce gdzie kolejna grupunia plamusiowa wychyla siê zza wêg³a ?? :blink:
Na zdjêciach z sondy SOHO z koronografów C2 bardzo dobrze widaæ ten rozb³ysk ... pojawia siê do¶æ nagle ... i wygl±da efektywnie ...
A tak mniej wiêcej wygl±da s³oneczko teraz widziane przez sondê SOHO
http://lasco-www.nrl.navy.mil/javagif/gifs...919_eit_304.gif----
Edit moheratora - za du¿y obrazek - zmieni³em na link. Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
kanarkusmaximus dnia: 26 March 2008 - 01:07
Dzisiejsza fotka z godziny 10:56. SW ED80, folia, filtry: UV/IR cut, oraz zielony, ok. 140kl. z 500. Z filtrem U (do fotek w bliskim fiolecie-340nm.) ostro¶æ jest duzo gorsza, obraz zamazany, przynajmniej dzisiaj tak by³o. Trochê lepiej widac pochodnie.
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
¦wietne zdjêcia!
Ta plama 0989 jest do¶æ ma³a - czy oznacza to, ¿e po rozb³ysku z 25 marca zaczê³a ona maleæ? Chyba tak!
28.03.2008 godz.13.13 seening przeciêtny (obraz w okularze ponad 120x falowa³ zamazuj±c szczegó³y plam)
1. TSA 102 + Soligor 2" 2x + 1000Dêbków
2. TSA 102 + Soligor 2" 2x + 1000Dêbków + Solar Continuum
Wnioski:
1000Dêbków (wersja 2+) to ¶wietny filtr s³oneczny WIZUALNY - obraz s³oñca w okularze jest z³otawo-pomarañczowy, przepiêkny . Zastosowany jako filtr fotograficzny bardzo wyd³u¿a czasy na¶wietlania; wspó³praca z dodatkowymi filtrami (Solar Continuum, UV+IR Cut) praktycznie jest niemo¿liwa, a szkoda bo efekty mog³yby byæ ciekawe.
Jako filtr fotograficzny chyba lepiej u¿ywaæ folii Baadera ND 3,8 ;czasy na¶wietlania króciutkie i jest pole manewru na dodatkowe filtry.
³amiesz mi serce :o
qrde - z moim EDkiem na 600mm ogniskowej posz³o dobrze
Foliê mam ND5 wiêc wspó³czynnik czasu na¶wietlania powinienem mieæ podobny
u¿ywa³em telekonwertera x2 (nie barlowa)
i choæ moje foty nie powalaj±
to IMHO s± o niebo lepsze - co¶ jest nie tak
zdecydowanie - ostro¶æ??cirrus??seeing??
nie rozumiem
¿eby by³o ¶mieszniej - najlepszy wynik uzyska³em z telekonwerterem i Baaderem Solar Continuum
qrde nie rozumiem
foty z TSA powinny byæ masakruj±ce
MUSZ¡ takie byæ - w koñcu o niebo lepszy sprzêt
mam nadziejê ¿e w Belêcinie uda nam siê spotkaæ
i zmêczyæ ten problem...
p.s. pro¶ba do S³onecznego Imperatora KM :D - mo¿e by wróciæ do starych zasad zmieszczania fotek
dzieñ i wszystkie w jeden katalog?? bo znowu nam siê rozje¿d¿a :rolleyes:
Plamy maj± barwê czerwonaw±, wiêc filtr w³asciwy do plam to zielony, np. zwyk³y wizualny, lub Solar Continuum, a ustwienia w aparacie powinny byæ na b/w. je¶li s±, wówczas bêdzie odpowiedni kontrast na fotkach.
dzisiaj wczesnym popo³udniem. Niestety tylko przez okno bo jestem przeziêbiony i nie wychylam czapki z domu
MTO + zabytkowa Vesta + filtry Baadera ND5 i IR/UV
to moje pierwsze fotki S³oneczka (nie licz±c tranzytów)
pozdrawiam
PS
zdaje siê, ¿e jaki¶ k³opot z do³±czeniem zdjêcia
Za³±czone miniaturki
l
l
co¶ jest nie tak
zdecydowanie - ostro¶æ??cirrus??seeing??
nie rozumiem No w³a¶nie, tak jak pisa³em seening przeciêtny, cirrusy siê krêci³y i do tego czasy rzêdu 1/160s przy ISO 400(a powinno byæ co¶ oko³o 1/1000s przy ISO 100) z³o¿y³o siê na taki efekt.
Dla porównania zdjêcie z jesieni, niestety bez ¿adnej plamki.
Seening lepszy; sama folia ND 5; 1/800s; ISO 100; bez barlowa -ogniskowa 816mm; wycinek ~30% tarczy.
dzisiaj powtórka z rozrywki. Znowu przez otwarte okno
jako¶æ nadal s³abiutka ale widaæ, ¿e co¶ siê zmieni³o
pozdrawiam
foty z TSA powinny byæ masakruj±ce
MUSZ¡ takie byæ - w koñcu o niebo lepszy sprzêt Co Ty. Nie wiesz, ¿e sprzêt to tylko narzêdzie. Jestem pewien, ¿e w rêkach takiego astro-foto-total-amatora jak np. ja, foty z Takahashi czy innego masakratora by³yby nie lepsze ni¿ z jakiego¶ achro w rêkach wytrawnego astrofotografa. Sprzêt to tylko sprzêt - foty robi± ludzie :)
...no i na S³oñcu znów robi siê cicho i nudno...
STEREO-B (Behind, czyli 'z ty³u' - pokazuj±ce S³oñce po czê¶ci za wschodnim 'winklem') nic nie pokazuje:
http://www.sigmirror.com/files/1271_htvmv/20080404_001530_n7euB_195.jpg
...miejmy nadziejê, ¿e stan ten nie potrwa d³ugo...
Dzisiaj na zdjêciach SOHO z 16:50 widoczny jest bardzo dobrze rozb³ysk podobny trochê do tego z koñca marca lecz nieco s³abszy ... mo¿e na s³oneczku znów bêdzie siê co¶ dziaæ :rolleyes:
Co Ty. Nie wiesz, ¿e sprzêt to tylko narzêdzie. Jestem pewien, ¿e w rêkach takiego astro-foto-total-amatora jak np. ja, foty z Takahashi czy innego masakratora by³yby nie lepsze ni¿ z jakiego¶ achro w rêkach wytrawnego astrofotografa. Sprzêt to tylko sprzêt - foty robi± ludzie :) Nie polska atmosfera tez nie zaszkodzi.
U nas seeing jest z regoly marny.
Na pó³nocnej pó³kuli S³oñca, w miejscu sprzyjaj±cym obserwacjom z Ziemi, z dala od równika, tu¿ przy wschodnim brzegu tarczy, rozwija siê nowocyklowy obszar aktywny! Czy wygeneruje plamê? Obserwacje wskazane!
rozwija siê nowocyklowy obszar aktywny! Czy wygeneruje plamê? Obserwacje wskazane! Po niedzielnym opalaniu siê po³±czonym z obserwacjami S³oñca mogê stwierdziæ ¿e s³yszane tu i ówdzie pog³oski o nowych plamach wydaj± siê mocno przesadzone. :szczerbaty: Musia³em delektowaæ siê jedynie granulkami ale to marna strawa dla wyposzczonego obserwatora. :D
A tymczasem tu¿ za wschodnim winklem S³oñca chowa siê co¶ ma³ego aktywnego:
http://img59.imageshack.us/img59/1456/20080416sohoip2.jpg
...jest to zapewne obszar 0987 albo 0988, który obserwowali¶my nieco ponad 2 tygodnie temu. Witamy ponownie! :)
A to ci dopiero niespodzianka! Na ¶rodku tarczy S³oñca w ci±gu zaledwie kilku godzin rozwinê³a siê ca³kiem spora plama. Wczoraj jej jeszcze nie by³o:
http://uploadway.com/files/406/20080422_0624_mdi_igr.gif
(1. na tym obrazku). Co ciekawe, plama rozwija siê do¶æ daleko od równika s³onecznego, ale (chyba) ma konfiguracjê starocyklow±... Podejrzane!
Na dodatek aktywny obszar (numer 2) ju¿ na dobre siê wychyli³ - czy jest tam jaka¶ plama? Na obrazach SOHO obszar prezentuje siê ca³kiem nie¼le!
Na deser - STEREO Behind:
http://uploadway.com/files/406/20080422_000530_n7euB_195.jpg
Wygl±da na to, ¿e jaki¶ powa¿niejszy obszar aktywny na po³udnie od równika s³onecznego mo¿e siê wychyliæ za kilka dni! Jest do¶æ oddalony od równika - czy¿by chowa³a siê tam pierwsza plama 24. cyklu na po³udniowej pó³kuli S³oñca?
hehe, jak dzisiaj zajrza³em na SOHO to pomy¶la³em, ¿e znowu bad pixel ;) a tu pryszcz wyskoczy³ jednak
pozdr :sunsmiley:
Raf
Ale zjawiska magnetyczne i rozmieszczenie pojedynczych sporadycznie pojawiaj±cych siê actv. reg. na S³oñcu mówi nam jednak ¿e nasza dzienna gwiazda siê budzi...
Jeszce pare godzin temu S³onko by³o spokojne, przed chwil± zauwa¿y³em ogromne poja¶nienie regionu na ¶rodku tarczy, masakryczny widok :o (oczywiscie w h-alpha) czy¿by jaki¶ mini-rozb³ysk :unsure:
Fota, fota !!!
Pozdr. Artur
Fota fota... to nie takie ³atwe ;) ale co¶ tam jest...
edit: lepiej wygl±da to na tym obrazku http://www.spacew.com/sunnow/sun64526.jpg
Za³±czone miniaturki
l
l
miodek :-)
Pozdr. Artur
Co¶ tam majaczy, jakby z nowego cyklu s±dz±c po polaryzacji magnetycznej i umiejscowieniu
Obecnie na naszej gwie¼dzie w swietle widzialnym nudy :-( Tak by³o o 15.40 )
Pozdr. Artur
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 29 April 2008 - 22:28
Obecnie na naszej gwie¼dzie w swietle widzialnym nudy :-( Tak by³o o 15.40 )
Pozdr. Artur Ale w h-alpha co¶ sie zawsze dzieje ;)
Za³±czone miniaturki
l
l
Doczekali¶my siê wreszcie pierwszej plamy (grupy) nowocyklowej na po³udniowej pó³kuli S³oñca!
Na obrazie SOHO wygl±da to o tak:
http://img208.imageshack.us/img208/5612/200805032224eit195gm1.gif
a na magnetogramie:
http://img389.imageshack.us/img389/6222/200805032128mdimagmq2.gif
Obszar jest m³odziutki - nie istnia³ jeszcze o 18.00 CEST (poszukajcie na obrazach SOHO!) - wiêc mo¿e te¿ szybko zanikn±æ. Obserwacje wskazane! :)
Niestety, po kilku dniach 0993 zanik³a. Ale warto o niej pamiêtaæ, jako o pierwszej nowocyklowej plamie na po³udniowej pó³kuli S³oñca. Czekamy na nastêpne!
Obecnie na widocznej, 'dziennej' ;) stronie S³oñca raczej brak ciekawostek. STEREO Behind natomiast pokazuje co¶ aktywnego, niestety starocyklowego, co czai siê za winklem naszej Dziennej Gwiazdy i niebawem powinno wyskoczyæ na nasz±, jasn± stronê:
http://uploadway.com/files/406/20080511_001530_n7euB_195.jpg
Hop hop! Czy przypadkiem nie wyskoczy³a nowa nowocyklowa plamusia na pó³nocnej pó³kuli?
http://uploadway.com/files/406/20080513_1748_eit_195.gif
S±dzê, ¿e to co jest oznaczone numerem 1 ma szansê byæ plam±! Na dodatek drugi mikroaktywny obszar nowocyklowy siê wykszta³ci³ kilka godzin temu (numer 2).
No i na deser - co¶ wiêkszego siê chowa tu¿ za winklem S³oñca (3). S± to najprawdopodobniej dwie grupy starocyklowe, po³o¿one po przeciwnych stronach równika, ale do¶æ blisko siebie.
Teleskopy w d³oñ zatem!
Przyznam, ¿e ostatnio nie ¶ledzi³em tego co dzieje siê na S³oñcu. Czy móg³by mi kto¶ wyja¶niæ jedn± rzecz...plamy nowocyklowe ju¿ mieli¶my, czy zatem jeste¶my ju¿ w nowym 24. cyklu, czy mo¿e to dopiero koniec 23. ?...bo ju¿ siê trochê w tym pogubi³em :Boink:
Hop hop! Czy przypadkiem nie wyskoczy³a nowa nowocyklowa plamusia na pó³nocnej pó³kuli?
http://uploadway.com/files/406/20080513_1748_eit_195.gif
S±dzê, ¿e to co jest oznaczone numerem 1 ma szansê byæ plam±! Na dodatek drugi mikroaktywny obszar nowocyklowy siê wykszta³ci³ kilka godzin temu (numer 2).
No i na deser - co¶ wiêkszego siê chowa tu¿ za winklem S³oñca (3). S± to najprawdopodobniej dwie grupy starocyklowe, po³o¿one po przeciwnych stronach równika, ale do¶æ blisko siebie.
Teleskopy w d³oñ zatem! Lookalem dzis kolo poludnia i nic, czysciutko.
Pozdr. Artur
Lookalem dzis kolo poludnia i nic, czysciutko.
Pozdr. Artur Hehe - bowiem post by³ sprzed miesi±ca. A w ci±gu miesi±ca sporo siê dzieje na S³oñcu.
Dzi¶ natomiast wychyli³a siê na wschodzie nowa plamcia - oznaczona 0999. Jest ma³a i niegro¼na.
Wiem, znam datê postu :-) na s³oneczko lookam regularnie co kilka dni.
Pozdr. Artur
Wiem, znam datê postu :-) na s³oneczko lookam regularnie co kilka dni.
Pozdr. Artur ¦wietnie! Obserwuj, szkicuj (je¶li zajdzie potrzeba) - a tak¿e zapisuj liczbê Wolfa (aktywno¶ci s³onecznej). Niebawem aktywno¶æ zacznie rosn±æ - i naprawdê du¿± frajdê sprawi dobre w³asne udokumentowanie tego, co siê widzia³o. :)
Odpowiadaj±c na pytanie Marka - z definicji jeste¶my 'ju¿' w 24. cyklu aktywno¶ci s³onecznej. Nie oznacza to, ¿e na 'pstryk' plamy 23. cyklu znik³y. Przez kilka miesiêcy bêdziemy mieli szansê obserwowaæ jednocze¶nie (je¶li nieco szczê¶cie dopisze) plamy z obu cykli. Plamy i grupy z cyklu 23. - nazywam je 'starocyklowe' bêd± blisko s³onecznego równika - a te z 24. cyklu ('nowocyklowe') - z dala. To powinno u³atwiæ identyfikacjê.
Czy jeszcze jakie¶ pytania Wysoki S±dzie, czy ¶wiadek jest wolny?? ;)
O pierwsza moja plama w tym roku, bodajze.
Kurcze czasami mi sie nie chce patrzec na Slonce jak sa R>100 a tu dzisiaj na takie cos przez 20 min polowalem miedzy chmurami.
Chyba sie stesknilem.
Ten post by³ edytowany przez
dobsonme dnia: 16 June 2008 - 18:11
Na S³oñcu mamy obecnie z ca³± pewno¶ci± jedn± ma³± plamkê starocyklow± 0999.
Ale mo¿liwe, ¿e w³a¶nie zaczyna siê tworzyæ nowa plamusia nowowocyklowa:
http://uploadway.com/files/949/20080623_0700_eit_171a.gif
(miejsce oznaczone wykrzyknikiem). Czy kto¶ ze sprzêtem, ³adn± i stabiln± pogod± mo¿e to zweryfikowaæ? Potrzebne s± wiêksze powiêkszenia, aby co¶ zobaczyæ (pewnie powy¿ej 100 x).
qrde co¶ ten nowy cykl nie mo¿e siê rozkrêciæ :blink:
I dobrze. Komu tam by siê chcia³o staæ na upale? Jesieni± bêdzie mi³o postaæ na s³oneczku a teraz nie chcia³bym sobie nakapaæ potu do okularu ;)
I dobrze. Komu tam by siê chcia³o staæ na upale? Jesieni± bêdzie mi³o postaæ na s³oneczku a teraz nie chcia³bym sobie nakapaæ potu do okularu ;) hehe, ja ostatnio (ogl±daj±c tê jedn± marn± 0999) stwierdzi³em, ¿e do¶æ tego i kupujê w markecie ogrodowy parasol z zawiasem, jako niezbêdne i obowi±zkowe wyposa¿enie obserwatora S³oñca :banan:
pozdr :sunsmiley:
Raf
a zgrzewka ch³odzenia te¿ jest :lol: ??
a zgrzewka ch³odzenia te¿ jest :lol: ?? a to zale¿y, czy powo¿ê, czy mam szofera :ha:
pozdr
Raf
qrde co¶ ten nowy cykl nie mo¿e siê rozkrêciæ :blink: Cierpliwo¶ci. Ja liczê na to, ¿e jak ju¿ siê rozkrêci to bêdzie na czym oko zawiesiæ zarówno w dzieñ, jak i noc± ;)
dobre za³o¿enie
zorza to moje kolejne marzenie na li¶cie
z pocz±tkiem cyklu te¿ postulowa³em ¿eby by³ od ukazania siê dwóch plamek na pó³kulach
a tak mieli¶my jednego wypierdka
otworzyli¶my szampana a tu panie ......
:Beer:
s³oneczna prognoza (za SIDCem)
Oczekiwana aktywno¶æ S³oñca na bardzo niskim poziomie.
Aktywno¶æ magnetyczna na ¶rednim poziomie za spraw± niewielkiej dziury koronalnej (przez najbli¿sze 2 dni).
prognoza pogody
Aktywno¶æ s³oneczna na poziomie zerowym. Spodziewane w ci±gu dalszych 24 godzin.
Aktywno¶æ geomagnetyczna powinna wskoczyæ na wysoki poziom, z racji ¿e Ziemia znajdzie siê na drodze szybkiego wiatru s³onecznego z dziury koronalnej.
PROGNOZA POGODY
Aktywno¶æ s³oneczna przez najbli¿sze 2 dni spodziewana na poziomie jak teraz - czyli nic :Cry:
Aktywno¶æ geomagnetyczna - jeste¶my w strumyku wiatru s³onecznego zwi±zanego z dziurk± koronaln± - prêdko¶æ wiaterku oko³o 600km/h :glodny:
Aktywno¶æ s³oneczna przez najbli¿sze 2 dni spodziewana na poziomie jak teraz - czyli nic :'( I raczej nie ma siê czego spodziewaæ, bowiem STEREO Behind nic nie pokazuje (no mo¿e pokazuje co¶ na swoim winklu, ale na to by¶my musieli jeszcze sporo poczekaæ...).
http://uploadway.com/files/949/20080626_035530_n7euB_195.jpg
PROGNOZA POGODY
Aktywno¶æ s³oneczna - jak dotychczas - zero,null, nafing :unsure:
Podobnie ma siê sprawa z aktywno¶ci± geomagnetyczn±, chocia¿ ci±gle jeste¶my w strumieniu wiatru s³onecznego z dziurki :) koronalnej (gdyby kto¶ nie zauwa¿y³ wiaterek ma oko³o 600 km/h)
:ha:
600 km/h? To ile on leci ze S³oñca? 30 lat?
cieszê siê ¿e ktos to czyta w ogóle :banan:
oczywi¶cie waln±³em siê
chodzi o s jak sekunda oczywi¶cie
dziêkujê
Tak te¿ my¶la³em. Ale to daje pojêcie ile czasu trzeba by jechaæ jakim¶ Veyronem z dopalaczem na S³oñce ;)
Aktywno¶æ s³oneczna - jak dotychczas - zero,null, nafing Zgadza siê.
3/4 obserwacji, to brak "W-ilków" na S³oñcu <_<
1, 2, 9, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 i 30 czerwca W=0 !
http://www.kwima.rep.../najnowsze.htmlPozdrawiam:
MK
Prognoza Pogody
S³oneczko jest spokojne, i to bardzo - i zwyk³a aktywno¶æ i geomagntyczna - tak powinno byæ przez dalsze 2 dni.
Prognoza Pogody
S³oneczko jest spokojne, i to bardzo - i zwyk³a aktywno¶æ i geomagntyczna - tak powinno byæ przez dalsze 2 dni. Nie no panie, ta wasza prognoza pogody to jaki¶ kicz jest... przecie u mnie ci±gle deszcz pada :lol:
czerwiec 2008
Plamki na S³oñcu
dzieñ R - Suma R-Pó³noc R-Po³udnie
________________________________________________________
1 [indent] 0 0 0
2 0 0 0
3 0 0 0
4 0 0 0
5 9 0 9
6 0 0 0
7 0 0 0
8 0 0 0
9 0 0 0
10 9 0 9
11 8 0 8
12 0 0 0
13 8 0 8
14 0 0 0
15 7 4 3
16 7 0 7
17 7 0 7
18 8 0 8
19 7 0 7
20 8 0 8
21 8 0 8
22 8 0 8
23 0 0 0
24 0 0 0
25 0 0 0
26 0 0 0
27 0 0 0
28 0 0 0
29 0 0 0
30 0 0 0
________________________________________________________________
¶rednio : 3.1 0.1 3.0
dane za : Specola Solare Ticinese, Locarno
Ten post by³ edytowany przez
Tadeopulous dnia: 01 July 2008 - 12:21
chcia³oby siê napisaæ co¶ innego
ale
niestety
Prognoza Pogody
S³oneczko jest spokojne, i to bardzo - tak powinno byæ przez dalsze 2 dni.
chcia³oby siê napisaæ co¶ innego
ale
niestety
Prognoza Pogody
S³oneczko jest spokojne, i to bardzo - tak powinno byæ przez dalsze xxxx dni.
No S³oñce co¶ spokojne chyba, zrobi³em pare zdjêæ jakie¶ 4-5 dni temu trochê niewyra¼ne bo robione przy okularze trzymanym aparatem cyfrowym bo ja pocz±tkuj±cy jestem i niemam narezie wypasionego sprzêtu. Teleskop to Celestron Power Seeker 80EQ.
Za³±czone miniaturki
Ciekawy artyku³ o tym 'co dziwnego siê dzieje ze S³oñcem'. Czyli - dlaczego brak ³adnych plamek i wiêkszej aktywno¶ci?
Odpowied¼ - nic takiego. Takie s³oneczne spó¼nianie siê jest ca³kiem normalne! Polecam!
http://science.nasa.gov/headlines/y2008/11...cycleupdate.htmA sam siê zastanawiam, czy nie wspominali¶my gdzie¶ wcze¶niej o jakiej¶ prognozie aktywno¶ci s³onecznej, z której wynika³o, ¿e im pó¼niej zacznie aktywno¶æ rosn±æ, tym bardziej aktywne bêdzie maksimum?? Pomo¿e kto¶??
Wyrzut na S³oñcu:
http://spaceweather.com/zdjêcie:
http://spaceweather.com/swpod2008/14jul08/...b72re865a2kpap3
Pozor! Pozor!
Wyskoczy³a na S³oñcu w³a¶nie ma³a plamka! Proszê obserwowaæ! Nie wiadomo jak d³ugo siê utrzyma!
Pozor! Pozor!
Wyskoczy³a na S³oñcu w³a¶nie ma³a plamka! Proszê obserwowaæ! Nie wiadomo jak d³ugo siê utrzyma! A w Krakowie pogody nie ma. Kurna.
W Warszawie te¿ ale mo¿e siê rozpogodzi, pochmurny ten lipiec <_<
Ech u mnie te¿ pochmurno kurcze a wczoraj wieczorem oglada³em S³oñce do zachodu (oczywi¶cie miêdzy chmurami z przerwami) i jecze nieby³o plamy ehh.
bo nawet na SOHO wygl±daj± jeszcze jak dead pixle ;)
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/javagif/gifs_small/20080718_1424_mdi_igr.gif
Ten post by³ edytowany przez
sumas dnia: 19 July 2008 - 13:45
Sumasie - czy mo¿esz zmieniæ link do obrazu z 'latest' na obrazek z 18 lipca? Inaczej obraz bêdzie siê zmieniaæ non stop i w koñcu nie bêdzie ¶ladu po tej plamie w Twoim po¶cie.
Tak czy inaczej - plama uzyska³a oznaczenie 1000! Witamy serdecznie i ¿yczymy kilkuset plam w najbli¿szym czasie!
dziêki kanarkusiemaxsolarusie :)
poprawi³em
Zrobi³em szybkie zdjecie S³oñca bo chmury lataj± i uda³o siê mi miedzy chmurami pstryknaæ.
Okrêgiem zaznaczy³em czarn± plamê a raczej plamkê malutka bo jeszcze nieuros³a bardzo jest ma³a i temu zaznaczy³em j± obok zdjecie bez zaznaczenia.
A trzecie zdjêcie: Tak w³a¶nie czeka³em na te S³oñce miêdzy chmurami.
A czwarte zdjecie pod tytu³em: "Wzrok demona" (chmury tak zasz³y i pstryka³em sobie i w³a¶nie takie uchwyci³em :)
Za³±czone miniaturki
Ladnie juz mini-plamusie widac ;)
Korzystaj±c z okazji dostepu do wiekszego sprzetu niz moj SkyLux, jakowym jest Awarowski MTO 11CA - wspolnymi silami wyszlo cos takiego ;):
Sprzet:
Canon 400D + MTO 11CA
t= 1/160
ISO100
15:19 19.VII.2008 UT
Pozdrawiam
Lejcyn
Ten post by³ edytowany przez
Lejcyn dnia: 19 July 2008 - 19:04
Ladnie juz mini-plamusie widac ;) A i potwierdzam ;) powiem szczerze, ¿e nawet nie wiedzia³em, ¿e tam jest... po prostu jak wsta³em (do¶æ pó¼no z reszt± :D) i zobaczy³em, ¿e ¶wieci s³oñce, po prostu wywlok³em syntê od razu na balkon... po 2 minutach stwierdzi³em, ¿e mam chyba zakurzony okular :D... tyle, ¿e kurz porusza³ siê razem z tarcz± s³oneczn±... kilka minut pó¼niej powsta³a poni¿sza fotka:
Nikon D40 + Synta 8" na dobsonie + ND5 folia
1/2000s ISO200
2008-07-19 ok. 11:00 CEST
Pozdrawiam
Iro
by³a i siê zmy³a... szkoda liczy³em, ¿e sfotografujê j± dzisiaj w innym miejscu tarczy.
Pozdrawiam
Iro
Powa¿nie? Bo mia³em wynosiæ ju¿ lornetkê...
Powa¿nie? Bo mia³em wynosiæ ju¿ lornetkê... przynajmniej ok 12-tej nie uda³o mi siê jej wypatrzeæ :/
mo¿e Ci siê uda, wg
http://www.astro.uni...ma/snazywo.html co¶ tam powinno byæ ;) chocia¿ na zdjêciach w wizualu raczej trudno siê czego¶ doszukaæ
Pozdrawiam
Iro
przynajmniej ok 12-tej nie uda³o mi siê jej wypatrzeæ :/
mo¿e Ci siê uda, wg http://www.astro.uni...ma/snazywo.html co¶ tam powinno byæ ;) chocia¿ na zdjêciach w wizualu raczej trudno siê czego¶ doszukaæ
Pozdrawiam
Iro No i dziurki ju¿ niema, patrze na niebo - o chmur niema to trzeba wystawic telepka na balkon i popatrzeæ na S³once bo wczoraj ogl±da³em dziurke ³adn± i my¶le sobie no to dzi¶ bêdzie pewnie wieksza i patrze sobie o godz. okolo 18:49 a tu nic tylko granulacje zosta³y i zabli¼nienie no i siê rozmy³a ale co¶ czuje ¿e za pare dni lub jutro pojawi siê wiêcej bo co¶ widaæ troszke takie jakby prawie niewidoczne zaciemnienia ale nic niewiadomo. mog± tak samo znikn±æ jak wczorajsza dziurka. A ju¿ my¶la³em ¿e dzisiaj popatrze sobie w wieksz± dzurkê a tu nic tylko blizna zosta³a i siê zasklepia.
Ten post by³ edytowany przez
Fangthane dnia: 20 July 2008 - 19:12
... a tu nic tylko granulacje zosta³y ... granulacje nie mog³y zostaæ bo s± non stop :-) taka budowa s³onca.
Pozdr. Artur
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 20 July 2008 - 19:44
granulacje nie mog³y zostaæ bo s± non stop :-) taka budowa s³onca.
Pozdr. Artur Ale mi chodzi³o ¿e w tym miejsu gdzie by³a plama.
dzisiaj oko³o godziny 16
MTO + ND5 + PL25mm + komórka SE K750i (z braku innych detektorów)
plam na S³oñcu nadal brak za to jest ich sporo na okularze :szczerbaty:
zrobi³em nowy filtr i chcia³em wypróbowaæ. Przyda siê na zaæmienie
pozdrawiam
plam na S³oñcu nadal brak Ja mam braki przez ca³y lipiec - 17 obserwacji i ...
http://www.kwima.rep.../najnowsze.htmlPozdrawiam:
MK
Pozorek! Pozorek! Mamy 2 sierpnia - mo¿liwe, ¿e po 13 dniach helioposuchy nowa malutka plamka siê tworzy na widocznej czê¶ci S³oñca. Znajduje siê o tam:
http://img50.imageshack.us/img50/1781/200808021050eit195arr6.gif
(w miejscu, gdzie wykrzyknik jest postawiony). Czy ma kto¶ ochotê sprawdziæ te przypuszczenia?
Ja nie mia³em okazji dzi¶ sprawdziæ, szkoda ¿e na zaæmienie siê nic nie stworzy³o
Na S³oñcu narazie cisza jak makiem zasia³.
Za³±czone miniaturki
Zacze³a sie kumulacja, 4 lata do nadaktywno¶ci w 11 letnim cyklu.
Mo¿liwe, ¿e po ca³ym miesi±cu bez plamy s³onecznej wreszcie co¶ siê pojawi³o:
http://img246.imageshack.us/img246/5658/200808210700eit171ix4.gif
Jest to na wschodnim brzegu tarczy s³onecznej. Zaczê³o byæ aktywne ca³kiem niedawno. Warto to poobserwowaæ - i sprawdziæ, czy ¿adna plamka siê tam nie pojawi³a!
Tak jest- mamy dwie malu¶kie plamki :helo:
A czy kto¶ obserwuje koronê?
A czy kto¶ obserwuje koronê? Je¶li masz na my¶li amatorskie obserwacje korony to jeszcze nikt na forum nie zbudowa³ jak dot±d koronografu wiêc pozostaj± tylko obserwacje SOHO ;)
A propo amatorszczyzny to jeszcze na zdjeciach amatorskich trudno dostrzec te plamki; s± strasznie ma³e kilka zdjeæ jakie¶ 10 min temu zrobione ( no teraz juz troche wiêcej bo czas jest wzglêdny :) ).
21.08.2008r Bia³a Podlaska; godz. ok. 17:20
fiorina01 Bo ka¿de by³o inne wystarczy³o dobrze siê przyj¿ec na jednych by³o mniej widoczne na innych znacznie lepiej (w ka¿dym mo¿na by³o dostrzec ró¿norodno¶æ) ale jak siê niepodoba i tak ciê to dra¿ni³o to usuno³em; bo niechce znowu miêæ staræ.
PS:Taka ma³a uwaga: Nieraz zauwa¿y³em jak starzy bywalcy forum do¶æ czesto umieszczaj± podobne do siebie fotki i jako¶ im nikt niezwróci uwagi tylko nowi dostaj± baty i odrazu negacje. Ale mniejsza z tym mnie to nierusza.
Pozdrawiam all.
Za³±czone miniaturki
l
l
A propo amatorszczyzny to jeszcze na zdjeciach amatorskich trudno dostrzec te plamki; s± strasznie ma³e kilka zdjeæ jakie¶ 10 min temu zrobione ( no teraz juz troche wiêcej bo czas jest wzglêdny :) ).
21.08.2008r Bia³a Podlaska; godz. ok. 17:20 Po co dajesz tyle praktycznie takich samych fotek ?
W tym przypadku wystarczy jedna fota, pozosta³e nic nie wnosz± nowego.
Tylko Ty na forum walisz takie serie :-)
Pozdr. Artur
P.S. Ktos ju¿ na forum zwraca³ Ci uwagê na ten temat.
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 21 August 2008 - 17:54
no i gdzie te plamki?
Za³±czone miniaturki
l
l
Po poscie Krawata (dok³adnie godzinê pózniej) rzuci³em sie z telepem na s³oneczko i nic. Pusto.
Pozdr. Artur
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 21 August 2008 - 18:31
nie chodzi o to ¿eby w ogóle nie umieszczaæ zdjêæ
ABSOLUTNIE NIE
róbcie to nawet po 50 sztuk
po to robimy fotki
je komentujemy
¿eby i¶æ do przodu z nasz± radosn± twórczo¶ci±
po to jest forum i wymiana zdañ miêdzy cz³onkami
tylko zgodnie z zasadami jakie ustalili¶my na pocz±gtku ¿eby nie by³o ba³aganu tak jak teraz
mamy w±tek gdzie piszemy co siê dzieje na S³oñcu na bie¿±co
czasem wklejamy tu fotki - na przyk³ad z serwisu SOHO
S³oñca w promieniach Roentgena
nikt nie mo¿e zrobiæ takich fotek
bez szans - a tylko na nich na przyk³ad widaæ dziurê koronaln±
czy inne zjawiska (tu obszar aktywny który zrodzi³ efemerydaln± grupkê plam)
nie wklejajmy tutaj naszych fotek !!
polecam przeczytaæ ten w±tek
http://astro-forum.o...showtopic=17104bo tak znowu mamy kiszkê
gdzie materia³y archiwalne gubi± siê w tym tasiemcu
prosze i apelujê
tu piszê raz jeszcze jak wklejamy nasze fotki - wersja bardzo skrócona
1. zak³adamy nowy w±tek - DATA ZROBIENIA FOTKI
w podtytule mo¿emy siê chwaliæ ¿e to nasze itd
2. wklejamy tyle fotek ile uznajemy za stosowne
3. je¶li kto¶ ju¿ za³o¿y³ w±tek z tego dnia - podklejamy siê pod niego ze swoimi zdjêciami
co nam to daje??
mamy ³adne uporz±dkowane archiwum - ³adnie potem mo¿na ¶ledziæ zmiany na S³oñcu
a tak mamy worek - gigant
w którym trzeba d³ugo grzebaæ ¿eby doj¶æ - z którego dnia
co jest i w jakiej ilo¶ci
¿e o porównaniach nie wspomnê
dziekujê za uwagê
:Beer:
Pisa³em, ¿e s± bardzo ma³e. Zreszt± zobaczcie na spaceweather- tam jest foto. >>
KLIK<<
fiorina, nie dziwiê siê ¿e ich nie widzia³e¶ :)
Ten post by³ edytowany przez
Krawat dnia: 21 August 2008 - 18:51
...
fiorina, nie dziwiê siê ¿e ich nie widzia³e¶ :) Dlaczego tak uwa¿asz ?
Edit : lookn±³em na tego linka, teraz wiem czemu tak napisa³e¶ :-)
kawalarz.
Pozdr. Artur
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 21 August 2008 - 19:08
A propo amatorszczyzny to jeszcze na zdjeciach amatorskich trudno dostrzec te plamki; s± strasznie ma³e kilka zdjeæ jakie¶ 10 min temu zrobione ( no teraz juz troche wiêcej bo czas jest wzglêdny :) ).
21.08.2008r Bia³a Podlaska; godz. ok. 17:20
fiorina01 Bo ka¿de by³o inne wystarczy³o dobrze siê przyj¿ec na jednych by³o mniej widoczne na innych znacznie lepiej (w ka¿dym mo¿na by³o dostrzec ró¿norodno¶æ) ale jak siê niepodoba i tak ciê to dra¿ni³o to usuno³em; bo niechce znowu miêæ staræ.
PS:Taka ma³a uwaga: Nieraz zauwa¿y³em jak starzy bywalcy forum do¶æ czesto umieszczaj± podobne do siebie fotki i jako¶ im nikt niezwróci uwagi tylko nowi dostaj± baty i odrazu negacje. Ale mniejsza z tym mnie to nierusza.
Pozdrawiam all. Mylisz sie kolego, dok³adnie oblooka³em te foty i dalej uwa¿am ¿e "nic nie wnosi³y nowego". Wystarczy ¿e z piêciu fotek dasz jedno lub dwa najlepsze. To dobrze ¿e Ciê to nie rusza :-) trzeba byæ "twardziochem nie miêtkim"
Pozdr. Artur
Sorki za off topa.
P.S. Teraz Twój post wygl±da bardzo elegancko :-)
Ten post by³ edytowany przez
fiorina01 dnia: 21 August 2008 - 19:26
Mylisz sie kolego, dok³adnie oblooka³em te foty i dalej uwa¿am ¿e "nic nie wnosi³y nowego". Wystarczy ¿e z piêciu fotek dasz jedno lub dwa najlepsze. To dobrze ¿e Ciê to nie rusza :-) trzeba byæ "twardziochem nie miêtkim"
Pozdr. Artur
Sorki za off topa.
P.S. Teraz Twój post wygl±da bardzo elegancko :-) No bo nieby³o widaæ tych malutkich plam (no trzeba bardzo wyte¿yæ wzrok a i to ma³o daje); na zwyk³ych zdjêciach ledwo je mo¿na dostrzec s± takie ma³e ale przez okular spoko wygl±da³y i by³y widoczne to my¶la³em, ¿e i na zdjêciu bêd± do¶æ dobrze widoczne ale niestety nie a¿ tak bo siê zlewaj±.
PS: ale mimo to dziêki.
Ten post by³ edytowany przez
Fangthane dnia: 21 August 2008 - 19:39
z SOHO z przed chwili:
http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/javagif/gifs_small/20080829_0706_eit_284.gif
no i wreszcie widaæ jak wygl±da oryginalny zegar s³oneczny ;)
Monotonia w obserwacjach S³oñca w sierpniu :Boink: W=0, W=0, W=0 i tak 18x ... minimum, czy co :P
http://www.kwima.rep.../najnowsze.htmlPozdrawiam:
MK
Tak przy okazji sierpieñ jest pierwszym miesi±cem od chyba 1913 roku bez plam s³onecznych.
Tak przy okazji sierpieñ jest pierwszym miesi±cem od chyba 1913 roku bez plam s³onecznych. Mówili dzisiaj o tym w RMF FM, naukowcy obawiaj± siê oziêbienia klimatu, przez anomalie na S³onku i na Ziemi dziej± siê dziwy <_<
¶miechu nie ma
oby¶my tylko nie dostali Maundera znowu
:sunsmiley: :wow:
Wypluj te s³owa! :angry:
:wymiotuje:
Tadeo, wyplu³e¶ chyba nie tylko te s³owa z postu wy¿ej ale i wypowiedziane przez ca³y dzieñ :szczerbaty:
:D :D :D
dopiero co kupi³em filterek wapniowy i mam nie ogl±daæ plam przez 70 lat
:mad3:
no dobra w najlepszym wypadku przez 40 lat
:mad3:
prawdziwy dizaster
mam nadziejê ¿e S³oñce w³a¶nie nie spowalnia swojej rotacji
bo to onacza k³opoty i d³u¿sz± posuchê
:Boink:
Mo¿e zapocz±tkujesz w ten sposób Klub Wapniaków?
Tak przy okazji sierpieñ jest pierwszym miesi±cem od chyba 1913 roku bez plam s³onecznych nieprawda, dzisiejszy i wczorajszy spaceweather:
http://www.spaceweather.com/
Chodzi³o o PLAMY, nie o wysypkê ani opryszczkê :D
No tak... Pojawi³a siê plama nr 1001... A ja siê zastanawiam, nawi±zuj±c do postu Meraka, czy to plama, czy opryszczka zwi±zana z m³odocianym wiekiem S³oñca... :mellow:
Ja siê zastanawiam który paproch na monitorze to ta plama :Boink:
No tak... Pojawi³a siê plama nr 1001... A ja siê zastanawiam, nawi±zuj±c do postu Meraka, czy to plama, czy opryszczka zwi±zana z m³odocianym wiekiem S³oñca... :mellow: Bardziej mi to na opryszczke wygl±da, tak± troszkê wiêksz±. Na prawdziw± plame przyjdzie nam chyba jeszcze trochê poczekaæ <_<
Nie ma co wybrzydzaæ w tej sytuacji - na bezrybiu i rak ryba <_<
Mówili dzisiaj o tym w RMF FM, naukowcy obawiaj± siê oziêbienia klimatu, przez anomalie na S³onku i na Ziemi dziej± siê dziwy <_< No i bêdzie spore och³odzenie... ops... a dopiero wczoraj Sunshine ogl±da³em i tak siê zastanawia³em po kiego grzyba oni na S³oñce wie¼li jak±¶ bombê zamiast wodoru, ¿eby Mu paliwa dostarczyæ... ale mo¿e to po to by minimum Maundera przerwaæ... tylko sk±d pomys³, ¿e detonacja kapiszona wypiêtrzy Himalaje?
Czy wiecie, ¿e siê nowa plamka pojawi³a na facjacie naszego S³oñca?
Cudze (gwiazdy) chwalicie - swego (S³oñca) nie znacie!
Czy wiecie, ¿e siê nowa plamka pojawi³a na facjacie naszego S³oñca? no to dawaæ j± tu zaraz :ha: ino ¿ywo!
pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
ZbyT dnia: 22 September 2008 - 20:01
no to dawaæ j± tu zaraz :ha: ino ¿ywo!
pozdrawiam http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...024/latest.htmlProszê! Tylko zostaw co¶ dla innych. :D
¯yczy³bym sobie i Wam, ¿eby jutro by³o czyste niebo i ¿eby plameczka siê utrzyma³a. By¶my sobie chocia¿ zerknêli
pzdr
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 22 September 2008 - 20:05
no no ... plama ca³± gêb±
tylko co¶ blisko równika. Czy¿by niedobitki ze starego cyklu?
jutro zdaje siê ma byæ pochmurno ale za to od ¶rody ...
pozdrawiam
Noo, plama niczego sobie! Trzeba bedzie spojrzeæ.
A ja tam sobie strzelam datami sprzed kilku lat na spaceweather.com - wtedy to by³y plamy!
(
Czemu teraz tak nie ma ??)
Sorry za offtop :rolleyes:
Ten post by³ edytowany przez
Krawat dnia: 22 September 2008 - 20:44
A¿ siê zdziwi³em ¿e taka du¿a, po ostatniej drobi¼nie. Tylko u mnie ci±gle pada od kilku dni :Boink:
Plama dosta³a oznaczenie 1002, ale niestety ju¿ zanika... ;(
Witam! :) :notworthy:
To mój pierwszy post w tym w±tku.
Chcia³em zapytaæ o zdjêcie, które zrobi³em S³oñcu... Mianowice, czy to co oznaczy³em strza³k± mo¿e byæ protuberancj±? :mellow:
http://img118.images...e=slonceqc5.jpgNajlepiej sciagnac i troszke powiêkszyæ :)
Pozdrawiam! :Salut:
Ten post by³ edytowany przez
Kosciak dnia: 23 September 2008 - 18:54
Witam! :) :notworthy:
To mój pierwszy post w tym w±tku.
Chcia³em zapytaæ o zdjêcie, które zrobi³em S³oñcu... Mianowice, czy to co oznaczy³em strza³k± mo¿e byæ protuberancj±? :mellow:
http://img118.images...e=slonceqc5.jpg
Najlepiej sciagnac i troszke powiêkszyæ :)
Pozdrawiam! :Salut: Hej,
protuberancje niestety tylko widaæ przez odpowiedni sprzêt w specjalnym pa¶mie ¶wiat³a (je¶li nie ma zaæmienia ca³kowitego S³oñca). W Twoim przypadku niestety obserwowa³e¶ w ¶wietle bia³ym. To na pewno nie protuberancja.
I po plamce :(
mo¿emy juz j± op³akiwaæ
ten wypierdek
ale to dobrze wró¿y na przysz³o¶æ ¿e nam siê Sun wreszcie zacznie rozkrêcaæ z aktywno¶ci±
Zerknijcie na spaceweather, piêkna protuberancja :D
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl